גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סוף-סוף ביבי ושטייניץ הקשיבו

הנס שהתרחש השבוע הוא שהציבור התעצבן, התקשורת גיבתה, והממשל הקשיב ועשה

שמתם לב למשהו מוזר שקרה השבוע?

אחרי שהתרגלנו לצעקות הבוטות של התקשורת שכבר אף אחד לא באמת מקשיב להן, פתאום צץ לו קמפיין תקשורתי, ולא סתם קמפיין תקשורתי אלא קמפיין תקשורתי ראוי, והפנומן האמיתי הוא שזה גם הזיז למישהו.

שטייניץ ונתניהו אשכרה התיישבו לתוך הלילה כדי לראות איך הם פותרים את נושא ההתייקרויות. אפילו אחרי שהתמוטט פיזית, המשיך שטייניץ לטפל בעניין מול נתניהו ממיטת חוליו.

נדמה כי כל המדינה בתזזית כדי לפתור את עליות המחירים. נכון, זה עדיין לא מבטיח שייצא מזה משהו, אבל עדיין, עצם הניסיון הוא מאורע מרגש. כבר הרבה זמן שהתקשורת לא הצליחה באמת להזיז שריר עצל אצל הפוליטיקאים.

נראה כמו נס? אולי. אבל אל תמהרו להאמין בניסים. אם קורה משהו, כנראה שיש לו סיבה.

אז מה בעצם שונה כל-כך הפעם? מה הכניס את כולם לטירוף של עשייה?

זה מתחיל בעובדה שפשוט נוצר חור. אחרי שבשבת פוצצו את צינור הגז במצרים, אחרי שסניף איקאה בנתניה נשרף, ואחרי שהוחלט סופית למנות את גנץ לרמטכ"ל, ופרשת גלנט המתוקשרת הראתה סימני דעיכה מתקדמים - פתאום נוצר ואקום. החל מיום שני אפילו למהומות במצרים כבר היה טעם של אתמול. וכשנוצר ואקום, התקשורת חשה בריקנות מדאיגה - ומיד היא חייבת למלא אותה במשהו.

הרי עליות המחירים לא התחילו השבוע. על המס על הדלק כבר הודיעו לפני שבועות, כך גם על התייקרות המים, ומחירי מוצרי יסוד עולים בכל העולם ולא רק אצלנו. אז למה מתרחשת האקסטזה דווקא עכשיו?

נדמה כי החדש הוא שבעקבות המהומות במצרים, כל ראשי המזרח התיכון נכנסו להתקף חרדה. כן, לא רק בירדן הראה עבדאללה היסטריה קלה כשמיהר לפטר את הממשלה מחשש שגם אצלו תתרחש איזו הפיכה. אפילו בישראל האדישה פתאום לא מזלזלים בכך שהציבור בעצבים.

האם זו הפעם הראשונה שמעמד הביניים כועס על כך שדופקים אותו? ממש לא. רק שהפעם, המהומות האזוריות הכניסו את כולם לחוסר ביטחון. הציבור הפך לחדור מוטיבציה, התקשורת ליבתה את האש, ולפתע נוצר איום ממשי על כל מי שהיה בטוח שהשלטון בכיסו ושהכול בסדר, בין אם מדובר בדיקטטורה, דמוקרטיה, או איזה שעטנז דמוקטטורי.

תכל'ס, מעמד הביניים בישראל צודק: עליות המחירים הן קטסטרופה נוספת בשורה של גזירות חסרות רחמים שממוטטות אותו.

הקמפיין שתפס תאוצה השבוע הוא ראוי, אבל האם הוא יעבוד? הרי חלק ניכר מעליות המחירים מקורן בעליות מחירים גלובליות. אם האוצר ישנה עכשיו את מבנה התקציב - רוב הסיכויים שמעמד הביניים עדיין ישלם מחיר יקר, רק שהכסף יצא מכיס אחר, כי קבוצות הלחץ הקיצוניות, מן הסתם, כבר הוכיחו לנו בעבר שאין להן שום נכונות לוותר על סנטימטר.

הבעיה של עליות המחירים היא אולי אקוטית ודורשת פתרון, אבל היא נקודתית. הבעיה האמיתית של ישראל היא לא משהו נקודתי, אלא משהו מתמשך שנובע ממבנה השלטון שלנו.

הרי ביבי הוא מלך ההפרטות - לו היה נוהג בהתאם למדיניות שלו, נושא התפלת המים, למשל, היה מטופל כבר מזמן, לא היה נוצר משבר, ומחיר המים לא היה מאמיר.

אבל בגלל מבנה השלטון, הממשלה בראשותו של נתניהו לא נוהגת לפי ה"אני מאמין" שלו, ותתקשה לנהוג לפי ה"אני מאמין" של כל מנהיג. עם שיטה כזו, אי-אפשר באמת לפתור בעיות נקודתיות, וזוהי הבעיה השורשית שלנו.

אבל יש גם חדשות טובות: הציבור כועס, התקשורת זועקת, והממשל מקשיב. הרצף הלוגי הפשוט הזה, שהפסיק מזמן לעבוד, פתאום שב אלינו בהבלחה. רק שבהכירנו קצת יותר מדי טוב את הנפשות הפועלות, יש להניח שהרצף הלוגי הזה לא יימשך לעד.

מישהו יכול לדעת לאן יוביל הסיפור במצרים, ולמשך כמה זמן זה יגרום לחברינו בכנסת לרצות לעשות משהו כדי למנוע בלגן פוטנציאלי? לא. אבל מה שאנחנו כן יכולים לדעת, הוא שנוצר פה חלון הזדמנויות לקמפיין שיכול לעשות פה שינוי אמיתי, ולאורך זמן.

הקמפיין האמיתי שהתקשורת צריכה לנהל עכשיו הוא גדול יותר מעליות המחירים. הרי אם הממשל היה מתנהל אחרת, אם אחוז החסימה היה עולה משמעותית, אם היה דרוש רוב גדול יותר כדי להפיל ממשלה, ואם ראש המפלגה הגדולה ביותר היה מתמנה אוטומטית לראש ממשלה - המון בעיות בניהול השוטף היו נפתרות. קבוצות הלחץ הקיצוניות היו מאבדות מכוחן ומיכולת הסחיטה שלהן. האיום על הפלת הממשלה היה מצטמק, וראש ממשלה נבחר היה יכול לנהל בהתאם למדיניות שלו, ולא רק מתוך שיקולי הישרדות במטרה להישאר בכיסא גם מחר.

אז תגידו, אם מישהו כבר מקשיב לנו, לא כדאי שננסה לקדם את הקמפיין הראוי באמת? עם מבנה שונה, הלחצים היו משתנים, התקציבים היו מנותבים נכון יותר, ואפשר היה סוף-סוף לנהל את המדינה לטווח קצת יותר ארוך מאשר 5 הדקות הקרובות.

ברור לכולנו שאם שיטת הממשל היתה אחרת, הרבה דברים היו נראים אחרת. כן, אולי אפילו עליות המחירים.

עוד כתבות

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

נעילה חיובית בוול סטריט; טבע זינקה 8.8% לאחר שאישרה הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים

הסוחרים ממשיכים לעקוב אחרי ההתפתחויות בנוגע לברקזיט ומלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ● עונת הדוחות נכנסת השבוע להילוך גבוה ●  טבע אישרה את הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, לפיו החברה ושלוש חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים, הגיעו להסדר פשרה

השופט גרשון גונטובניק / צילום: אלון רון

כך הוליד אחד המשפטים הסוערים שנוהלו בישראל בעשור האחרון שופט שמצליח לעצבן גם את הבנקאים וגם את עורכי הדין

הקריירות של עורכי הדין שייצגו בתחילת העשור את עו"ד יעקב וינרוט במשפט שניהלה נגדו המדינה, המריאו מאז ● יוצא הדופן היחיד מאותו צוות הגנה הוא גרשון גונטובניק שהחליט ללכת לשיפוט, ופסק השבוע באופן יצירתי ואמיץ נגד שכר-הטרחה הגבוה של "חבריו" מהעבר

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שמור לי ואשמור לך גירסת טראמפ: כך מנצל נשיא ארה"ב את יחסי החוץ לטובתו האישית

זה כבר הפך לשיטה: בשורה של שיחות טלפון ופגישות שניהל עם מנהיגים בעולם הציג להם טראמפ דרישות שנועדו להועיל לו בהפרכת חשדות נגדו ובקמפיין לנשיאות 2020 ● כך זה עבד עם מנהיגי אוקראינה, אוסטרליה ובריטניה וגם עם ראש ממשלת ישראל, שאף קיבל מתנת בחירות נאה לעצמו

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בורסות אירופה עברו לירידות על רקע עונת הדוחות הרבעוניים

מדד הדאקס הגרמני מחק את העליות, הפוטסי הבריטי משיל 0.15% מערכו ● היום לא מתקיים מסחר ביפן בשל חג ● מדד S&P 500 נשק אמש לשיא כל הזמנים ● טבע דיווחה כי הגיעה להסכם בפרשת  האופיואידים ● ממשלת בריטניה מתכוונת לקדם במהירות את הצעת החוק לפרישה מהאיחוד האירופי

לווייני תקשורת של סאטקום באפריקה  / צילום: אתר החברה

מניית סאטקום קופצת: חידוש חוזה בקונגו בכ-28 מיליון דולר לשלוש שנים

גילת טלקום, חברה-בת בבעלות מלאה של סאטקום, חידשה חוזה לאספקת שירותי תקשורת לוויינית עם חברת התקשורת וודאקום ● בסאטקום מציינים, כי הרווחיות התפעולית הממוצעת מהחוזה בקונגו בשנים הקודמות הייתה בשיעור של כ-30%

פרופ' וונדי הול / צילום: איל יצהר

"האינטרנט הוא ניסוי כלל עולמי בבני אדם, עשינו עסקה עם השטן"

היא הייתה חלק מקבוצת פורצי הדרך שיילדו את האינטרנט ושינו את העולם לבלי הכר. היום מבקשת פרופ' וונדי הול, מהאנשים החזקים בעולם הבינה המלאכותית, לעצור הכול ולחשוב מחדש ● "צריך להמציא את הרשת שוב", היא אומרת בראיון ל"ליידי גלובס"

חיים כצמן, מבעלי גזית גלוב ועמוס לוזון, בעלי קבוצת א.דורי  / צילומים: תמר מצפי

כבר לא עסקת חייו: השיעור שקיבל עמוס לוזון מההשקעה בדורי בנייה

מי שהייתה אחת מחברות הבנייה הבולטות בארץ עשתה בשבוע שעבר עוד צעד לקראת סופה עם הגשת בקשה להקפאת הליכים ● מה שנראה כעסקת חייו של עמוס לוזון, לנוכח זינוק 1,000% במניה לאחר שהשתלט על קבוצת א.דורי, נראה כעת פחות זוהר: המניה צנחה ב-70% מהשיא, ותשואות האג"ח קפצו

התמכרות למשככי כאבים  / צילומים: shutterstock, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

כך התמכרה האומה האמריקאית למשככי כאבים. ואיך הסתבכה גם טבע הישראלית בפרשה

מספרי מקרי המוות בארה"ב משימוש בתרופות אופיואידות עלה ב-2018 לכ-70 אלף איש בשנה, לעומת כ-8,000 בסוף שנות ה-90 • מדוע התרחש הזינוק במספר מקרי המוות, מי אשם במגפת ההתמכרות ואיך הסתבכה חברת טבע הישראלית? • גלובס מאמ;לק

דיאנה גולבי/ צילום:  כפיר זיו

"יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי"

השירות הצבאי מנע מדיאנה גולבי למנף את הזכייה ב"כוכב נולד" ● אולי התפקיד של חיילת רוסייה במחזה "אפס ביחסי אנוש" יהיה מעין תיקון

אורי רוזן, מנכ"ל מאקו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מדוע סירב מנכ"ל מאקו, אורי רוזן, לעבור לחדשות 13?

הסירוב לתפקיד מנכ"ל חדשות 13, ההתחממות על הקווים במגרש מול ynet, החשש מפני ענקיות האינטרנט הבינ"ל, ולמה לא תמיד צריך אג'נדה גאה ● מנכ"ל מאקו אורי רוזן סוגר למעלה מ-6 שנים באתר, ומבחינתו – שרק יהיו עוד כאלה ● האזינו לפודקאסט "אוף דה רקורד"

בני גנץ / צילום: שריה דיאמנט

בית הנשיא הודיע לראשי סיעות הכנסת ה-22 על העברת המנדט לגנץ

יו"רית הימין החדש, איילת שקד: אין בכוונתנו לנהל מו"מ עצמאי בנפרד מגוש 55 ● בכחול לבן אמרו ל"גלובס" כי בכוונתם לפנות לכל הסיעות בכנסת ה-22, אך הדגישו כי הטלפון הראשון שלהם יהיה לליכוד

ספרים אוקטובר / צילום: איל יצהר

זה באמת משנה אם זה אמיתי?

אם לא קראתם את "אל מול הלילה", שבו יצאה דלפין דה ויגאן לפענח מדוע התאבדה אמה והציגה מסע מרתק לתוך הנפש, אולי כדאי שתעשו זאת לפני שתיכנסו לתוך "מבוסס על סיפור אמיתי" ● רוב הסיכויים שהספר החדש של מישל וולבק לא יעלה אצלכם את רמת הסרוטונין, אבל הוא עדיין שווה קריאה ● מדור הספרים של "ליידי גלובס"

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

הזדמנות וחשש בצידה: המנדט עבר לבני גנץ. מה צפוי לו בימים הקרובים?

אחרי שלא הצליח להרכיב ממשלה, בנימין נתניהו החזיר אתמול את המנדט לנשיא המדינה בצעד נדיר ● האם יו"ר כחול לבן בני גנץ יכול להצליח?

מפעל של טבע בירושלים. סוגרת מפעלים כחלק מתוכנית ההתייעלות / צילום: איל יצהר

טבע מאשרת את הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים: תשלם 20 מ' ד' ותספק תרופות נגד התמכרות ב-25 מיליון דולר

(עדכונים) - רגע לפני תחילת המשפט בקליבלנד, טבע ו-3 חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים, הגיעו להסדר פשרה ● בנוסף, טבע הגיעה למתווה פשרה עקרוני ליישב את שאר התביעות הקיימות עם מדינות נוספות; בהסכם זה טבע תתרום את התרופה buprenorphine naloxone למשך עשור בשווי מוערך של 23 מיליארד דולר

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה

רכבים חדשים / צילום: shutterstock

"יצרניות הרכב מחממות את תעשיית האוטו-טק בישראל, יש כאן הרבה כישרון"

ג'ו הייר, האחראי על תחום האוטו-טק בבנק ההשקעות קרדיט סוויס, מסביר בראיון ל"גלובס" מה הבעיה של יצרניות הרכב, נותן עצות לסטארט-אפים הישראליים ("צריכים משקיעים עם סבלנות"), וצופה לאן תתפתח התעשייה העולמית ("הרבה כסף יופנה לפיתוח מערכות הפעלה לרכב וסוללות")

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

תביעה ראשונה במשבר הטונה: ויליגר נגד ארומה ת"א

ויליגר טוענת לירידה במכירות ולנזקים כספיים כבדים שנגרמו לה בעקבות אזכור שמה בפרשה, ובעיקר אחרי שממצאי הבדיקות הוכיחו כי ארומה ת"א היא שאחראית לליקויים בטונה שמכרה ללקוחות

מתוך עבודת וידאו של נטעלי פלדסמן ואוהד בנית / צילום: איתי בנית

הקטר החדש של האמנים: חברות הייטק

טרנד חדש צומח בחברות ההייטק: הגדרת הזהות הארגונית דרך אמנות

מימין: יואב לוי, מייסד-משותף ומנכ"ל, ויונתן אפל מייסד-משותף וסמנכ"ל פיתוח / צילום: ירין טרנוס, יח"צ

אפסטרים גייסה 30 מיליון דולר בהובלת ענקיות רכב בינלאומיות

הגיוס התבצע בהובלת קבוצת Alliance של רנו, ניסאן ומיצובישי ● החברה, המתמחה באבטחת סייבר לכלי רכב מקושרים, בוחנת התרחבות לסין וליפן

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה