גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מקסיקו צועדת בעקבות מצרים

מצעד הלייקים הבינ"ל: איחוד הזוג המיתולוגי והעיתונאית שהתסיסה את הרשת במקסיקו

ברבי וקן: הקאמבאק

אחד הזוגות הוותיקים והמוכרים זכה לעדנה במדיה החברתית במהלך החודש האחרון, במהלך מתוקשר היטב שהגיע לשיאו בחג האהבה.

עלילות הזוג המיתולוגי ברבי וקן דווחו בהרחבה בחשבונות הפייסבוק והטוויטר של השניים, עד להודעה הדרמטית על חזרתם לזוגיות מאושרת לאחר פרידה ארוכה. יצרנית הבובות מטל, הצליחה לייצר עניין רב סביב מוצרי הדגל שלה, תוך הנפשתם ויצירת נרטיב המעודד את הגולשים לעקוב באדיקות אחר המתרחש.

במהלך החודש האחרון, השתמשו בחברה ברשתות החברתיות (פייסבוק, טוויטר ו-YouTube), על מנת לאפשר לקן להכריז על אהבתו לברבי, לאחר פרידה של 7 שנים. רגע השיא בקמפיין תוכנן ליום האהבה, בו הכריזו השניים על חזרתם, הצהרה שזכתה להדים ברשתות ובמדיה המסורתית.

הקמפיין, שנוהל ללא השקעה כספית גדולה, מדגים את היופי שבמדיה החברתית, בה ניתן להגיע לחשיפה בקרב גולשים רבים, גם ללא תקציבי ענק. הרעיון מתבסס על הבנה מלאה של המותג ושל רצון המעריצים, שהופכים את בובות הפלסטיק ליישויות בעלות רצונות, היסטוריה, עתיד ואפילו אהבה.

השימוש ברשתות החברתיות בקמפיין מתבקש. בעידן בו גולשים רבים מספרים על לבטיהם לחבריהם בפייסבוק, וקשרים זוכים לאישור רק לאחר פירסומם בפייסבוק, הצעד של יצרנית הבובות פוגע במדויק במהות העולם הדיגיטלי.

הבובות, שזכו לחיים משלהן, חיזקו את הקשר עם קהל האוהדים, ויצרו אינטימיות וערך מוסף לגולשים, שמבטיחים לחברה את המשך הפופולאריות של מוצריה.

איתי ברבי

מאפייה קטנה ומטריפה

הצלחתם ברשתות החברתיות של מותגים גדולים, כדוגמת קוקה קולה וסטארבקס, כמעט מובנת מאליה. עם תקציבי ענק, מיטב חברות השיווק, הפרסום והיח"צ, זה לא מפתיע שחברות אלו מחזיקות בעמודים החזקים ביותר בפייסבוק, ומעוררות עניין תמידי בפעילותן.

עם זאת, מרבית מהעסקים הפועלים ברשתות אינם נמנים בין חברות הענק, ולמרות הפער במשאבים העומדים לרשותם מצליחים לנהל קמפיינים מוצלחים המשרתים את מטרותיהם ומנצלים היטב את יתרונות המדיה החברתית.

אחת הדוגמאות האחרונות לקמפיין מוצלח מסוג זה שייכת למאפייה ניו-יורקית קטנה, Spot Dessert Bar, שחוותה בתקופה האחרונה ירידה דרסטית במכירות.

המאפייה החליטה לפנות לפייסבוק ולטוויטר, בתקווה למשוך לקוחות חדשים. המאפייה השכונתית יצאה בקמפיין קטן, שהציע הנחה משמעותית ברכישת שתייה חמה, לכל המצטרפים החדשים לעמוד הפייסבוק או לחשבון הטוויטר.

ההשקעה בקמפיין הייתה מוגבלת, ללא פרסום בסכומי כסף גדולים ומתוך ההבנה שמספר גדול מדי של לקוחות עלול להוביל לתוצאה הפוכה ולהעמיס על בית העסק הקטן.

לאחר חודש פעילות, הצליחה המאפייה לגייס כ-2,500 חברים בפייסבוק, ובעלי העסק מדווחים על עלייה של כ-20% בהיקף המכירות. העמוד גיבש סביבו קהילה קטנה ופעלתנית, המתחברת ומתקשרת בנושא קינוחים, בניצוחה של המאפייה. הגולשים מעלים תמונות מביקורם בקונדיטוריה, וזו מתגמלת אותם בצורת מידע על מוצריה והנחות.

מאפיית Spot Dessert Bar ממחישה כיצד שימוש נכון ביתרונות המדיה החברתית מתגמל גם עסקים קטנים, ללא גיוס המוני של גולשים והשקעות כספיות.

לעתים כל שצריך על מנת לגייס חברים לעמוד הוא קמפיין פשוט ובסיסי, שאיננו פונה לקהל הרחב, אלא ללקוחות ספציפיים. בנוסף, בעלי העסק השכילו להבין שחבריהם בעמוד הפייסבוק מהווים את קהל הלקוחות המודרני, וממשיכים בעדכונים ובדיאלוג, גם לאחר סיומו של הקמפיין.

איתי מאפייה

מקסיקו בעקבות העולם הערבי?

בשבוע שעבר פוטרה אחת מהעיתונאיות המקסיקניות הבולטות, כרמן אריסטגוי, מעבודתה בתחנת הרדיו. העיתונאית פוטרה לאחר שסירבה להתנצל על הערותיה הנוגעות לבעיות האלכוהול של נשיא המדינה, פליפה קלדרון, כפי שהועלו על ידי אחד מחברי הקונגרס המקסיקני.

מרבית כלי התקשורת הממוסדים סיקרו את הפרשייה, אך סירבו לנקוט עמדה בנוגע לחשד להתערבות ממשלתית בעקבות דבריה של אריסטגוי, התערבות שהובילה לפיטוריה.

ברוח המחאות החברתיות בעולם הערבי, הגולשים המקסיקניים התגייסו להגנתה של אריסטגוי ולשמירה על הדמוקרטיה במדינה. הפיטורים עוררו גל מחאה ברשתות החברתיות, והוקמו עמודים בפייסבוק המתנגדים לצנזורה שהוטלה על העיתונאית, אליהם הצטרפו עשרות אלפי גולשים.

מלבד ההתארגנות בפייסבוק, גולשים רבים בטוויטר מבקרים את החלטת תחנת הרדיו, והביעו את חששם מאובדן עצמאות התקשורת, הנכנעת ללחצי הממשלה.

סקירה של הודעות הגולשים מעלה שהמפכה במצרים העצימה את המחאה ברשתות. מעודדים מהצלחת צעירי מצרים, מנסים הגולשים המקסיקניים לגייס קהל רחב ככל האפשר למחאתם, בתקווה שהרשתות החברתיות תאפשרנה להניע את ההמונים ולייצר שינוי.

אמנם מוקדם בכדי לקבוע האם מחאתם תצליח להשפיע על ממשלת מקסיקו או תחנת הרדיו ממנה אריסטגוי פוטרה, אך נדמה שמדובר בתנועת מחאה שמצליחה לעורר עניין במקסיקו וברחבי העולם.

עם זאת, הבדל מהותי בתפקיד הרשתות החברתיות במדינות ערב לבין מקסיקו. בזמן שהמחאה במצרים ובתוניסיה התקיימה ברחובות, וגובתה בפעילות במדיה החברתית, מוקד המחאה במקסיקו הינו האינטרנט. פרשת פיטוריה של העיתונאית לא רותמת את ההמונים לצאת להפגין ברחובות, אלא נותרת במרחב הוירטואלי.

איתי מקסיקו

הכותב הוא מנכ"ל בן-חורין ואלכסנדרוביץ' אסטרטגיה ותקשורת, אשר משלבת בפעילותה גם קמפיינים דיגיטליים ללקוחותיה.

עוד כתבות

מתקן רוח של אנרג'יקס, מכשיר מדידה של חברת נובה, רובוט לניקוי בריכה של מיטרוניקס. מיני-מהפכה בהרכב של מדד ת"א 35  / צילום: יח"צ

ת"א הייטק: הכירו את שש מניות הטכנולוגיה שהצטרפו למדד הדגל של הבורסה

התפשטות וירוס הקורונה הביאה לשינוי בטעמי המשקיעים בבורסת תל אביב ● בעקבות זאת, חלה מיני-מהפכה בהרכב של מדד הדגל בבורסה, עם לא פחות משש מצטרפות חדשות, שחמש מהן נכללות בו לראשונה - החל בתחילת שבוע המסחר הנוכחי

מגדלי חוף הכרמל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מכה לתשובה: שופטי העליון תומכים בפסילת תוכנית מגדלי חוף הכרמל

השופטים שדנים בסוגיה הודיע כי בכוונתם לתמוך בעמדת גופי התכנון ואיכות הסביבה, שפסלו את התוכנית לייבש קטעי ים בחוף הכרמל, לצורך הקמת 4 מגדלי מלונאות ● התוכנית מקודמת על ידי חברה בשליטת איש העסקים יצחק תשובה

 "תערוכה וירטואלית" של חממת DRIVETLV  / צילום: צילום מסך DRIVETLV

קהיליית האוטוטק הישראלית נאבקת בנגיף עם תערוכה וירטואלית

חממת DRIVETLV של קבוצת "מאיר" הפיקה "תערוכה וירטואלית" עבור חברות סטארט-אפ מתחום האוטו-טק

עו”ד רז נזרי ועו”ד ד”ר גור בליי / צילום: ליאב פלד, עדינה ולמן - דוברות הכנסת

מי המועמדים לתפקיד היועמ"ש של הכנסת, ומה יעשה היו"ר יריב לוין

היועץ החדש ייבחר ע"י יו"ר הכנסת, יריב לוין, מבין כמה מועמדים שיומלצו לו ע"י ועדת איתור ● הרכב הוועדה יקשה על לוין לבחור מועמד שמרן, כפי שהוא רוצה ● לתפקיד צפויים להתמודד מועמדים רבים ● המובילים הם: המשנה ליועמ"ש עו"ד נזרי והיועמ"ש של ועדת חוקה עו"ד בליי

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

עליות קלות בבורסה; רציו קופצת ב-8%, פתאל עולה ב-7%

הזהב פותח את השבוע עם עלייה של כ-0.5% לרמה של 2,040 דולר לאונקיה ● עליות קלות באירופה ובחוזים על מדדי וול סטריט ● מיטב דש: "ממשיכים להמליץ על חשיפה בינונית-נמוכה באפיק המנייתי ולהגביר מעבר לסקטורים מסורתיים יותר"

ישראל כ"ץ, בנימין נתניהו, בני גנץ / צילום: עדינה ולמן-דוברות הכנסת, AP, אוליביה פיטוסי-הארץ

תרחיש האימים והסיכוי לפשרה בדקה ה-90: האם ישראל בדרך לבחירות נוספות?

האפשרות שתקציב המדינה לא יאושר על-ידי הממשלה הנוכחית עלולה לשלוח את ישראל למחוזות בלתי מוכרים של כאוס ניהולי ● "גלובס" בוחן מה צפוי לנו בחודשים הקרובים בגזרת התקציב, הכנסת והממשלה ● האם ישראל בדרך לכאוס בחירות נוסף?

ג'ק דורסי, מייסד טוויטר, וסאטיה נדאלה, מנכ"ל מיקרוסופט בקרב על הטיקטוק / צילום: רויטרס

מה הופך את הרשת החברתית טיקטוק לכל כך אטרקטיבית (ושנויה במחלוקת)?

הרשת החברתית טיקטוק מצאה את עצמה באמצע סערה גיאו-פוליטית ועסקית - טראמפ יוצא נגדה, מיקרוסופט וטוויטר רוצות לרכוש חלקים ממנה ● מה הופך את הרשת החברתית לאימת הממשל האמריקאי, ובמקביל לפעילות עסקית מוצלחת?

הנשיא טראמפ עומד ברקע פסלי ראשי הנשיאים של ארה"ב, של הר ראשמור המפורסם / צילום: Alex Brandon, Associated Press

זוכר את נובמבר: טראמפ לוחץ על כפתורי הסנקציות, מכסי-העונשין והצווים המנהליים

פחות מ-90 יום לפני הבחירות, הנשיא משתמש בכל סמכויותיו, ואולי גם בלא־סמכויותיו, כדי לשנות את סדר היום ● הוא מעניש בנשימה אחת את "המפלגה הקומוניסטית של סין" ואת בעלת הברית ההיסטורית קנדה ● הקנדים המנומסים מחליטים הפעם להיות פחות מנומסים ולהשיב עין-תחת-עין

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

מהפכת הרישוי יוצאת לדרך: משרד התקשורת יעבור לחלק היתרים במקום רישיונות

מספר הרישיונות שהמשרד מעניקי צומצמו דרסטית לטובת היתרים שיינתנו לכל דורש וייאכפו בדיעבד ● המטרה היא להתאים הרגולציה לעידן הנוכחי ולהימנע מסרבול מול ספקי שירותים

בית אמות / צילום: איל יצהר, גלובס

הפחתת שווי נכסים הפילה את רווחי אמות ב-94% ברבעון השני

ה-NOI (הכנסה נטו מהפעלת נכסים) ירד ברבעון השני ב-6% ל-168 מיליון שקל, עקב הקלות לשוכרי המרכזים המסחריים בסך של כ-30 מיליון שקל ● החברה הפחיתה ב-6% את תחזית ה-NOI השנתי שלה ובכ-7% את תחזית ה-FFO השנתית

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים -  9 באוגוסט 2020

אמש באיכילוב: 11 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

חברת פדקס, שרשמה הטבה של 71 מיליון דולר מפער שיעורי המס, מבקשת עכשיו אישור לשינוי חשבונאי שיניב לה עוד 130 מיליון / צילום: Matt York, Associated Press

חברות אמריקאיות מעדיפות להפסיד הרבה כסף מאשר מעט בעידן הקורונה

חברות יכולות להשתמש בהפסדים שנרשמו לפני ובמהלך המגפה כדי לקזז חמש שנים של רווחי עבר ● זאת משום שהקונגרס מאפשר לחברות לקבל החזרי מס בשיעור של 35% שהיה קיים לפני 2018, ולא בשיעור של 21% כפי שהוא היום

בונים מחדש  / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

עתיד שוק המשרדים: האם הגיע הזמן לצאת מתל אביב?

הקורונה שולחת ארגונים שלמים לעבודה מרחוק ומאיימת לשנות את כל מה שחשבנו על שוק המשרדים ● מומחים מנתחים: איך ייראו אזורי התעסוקה העתידיים, האם הטבות מס יכולות לסייע לחזרה לעבודה ואיך ייראה הענף ביום שאחרי ● בונים מחדש – האתגרים של ענף הנדל"ן, כתבה ראשונה בסדרה

שִי ג'ינפינג ודונלד טראמפ  / צילום: Susan Walsh

הפעולות של טראמפ נגד סין: שלב חדש ביחסים בין המדינות

אנשי עסקים בולטים, אקדמאים ואחרים שמעורבים ביחסים בין סין לארה"ב טוענים שאף שלמהלכי הממשל יש בבירור רכיב אלקטורלי, הם הרבה מעבר לבחירות של 2020

בנימין נתניהו ובני גנץ בדיון בכנסת, היום / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

לקראת פיזור הכנסת ה-23? צעקות בין כחול לבן לליכוד בקבינט הקורונה

הכעסים היו בין שר הביטחון בני גנץ, שר הכלכלה עמיר פרץ ושר האוצר ישראל כ"ץ - כאשר כ"ץ התנגד לתוכנית כלכלית לפיצוי עסקים שנאלצו להיסגר בשל גילוי קורונה שהציע פרץ ● ראש הממשלה בנימין נתניהו התערב עקץ את השר גנץ במהלך הישיבה

מפגינים מול משרד החוץ בביירות, שנפרץ ביום שבת. על השלטים: "ביירות בירת המהפכה" / צילום: Bilal Hussein, Associated Press

אין ממשלה, אין כסף: המשבר הפוליטי בלבנון חוסם את השימוש בסיוע הבינלאומי

אלפי מפגינים צרו על בניין הפרלמנט ופרצו אל משרד החוץ בקריאה לנבחרים להתפטר ● בינתיים נענו לדרישה להתפטר כמעט כל חברי הפרלמנט מהסיעות הנוצריות וגם שרת ההסברה ● באין ממשלה מתפקדת, הצלב האדום וארגונים אזרחיים מטפלים בסיוע הזורם למדינה המוכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מציג את תוכנית המענקים / צילום: קובי גדעון, לע"מ

ביטוח לאומי על מענק לכל אזרח: 90% מהכסף עבר לאזרחים

הביטוח הלאומי מדווח כי מענקים בגובה 5.9 מיליארד שקל כבר הועברו לאזרחים ● כ-800 אלף איש טרם קיבלו את המענק, אך רובם עדיין לא עדכנו את הביטוח הלאומי בפרטי חשבון הבנק שלהם

דדי שוורצברג, מייסד ומנכ״ל עדיקה  / צילום: יח"צ

הסכסוך בין מייסד עדיקה דדי שוורצברג לגולף וכת"ש מסלים

שוורצברג, שהיה מנכ"ל הרשת עד לאחרונה, הגיש היום בקשה לגילוי ועיון במסמכים טרם הגשת תביעה נגזרת נגד הקבוצה האם של חברת האופנה המקוונת, גולף, ונגד הקבוצה שמחזיקה בה, כת"ש

פקקי תנועה באיילון/ צילום: איל יצהר

קבינט הקורונה אישר הגבלת נוסעים ברכבים פרטיים

החל מיום ג' תותר נסיעת נהג ושני נוסעים בלבד שאינם מאותו משק בית ברכבים פרטיים ● נמשך האיסור הגורף על הפעלתם של דיסקוטקים, ברים ופאבים, אולמות או גני שמחות וכן פארק מים, פארק שעשועים ולונה פארק

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

"סכנה פוטנציאלית לבריאות הציבור אם פותחים את השמיים ללא כל הצעדים הנחוצים"

כך התריע יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור פרופ' חגי לוין ● תאריך היעד לפתיחת השמיים: 16 באוגוסט ● איך זה יעבוד? רוב סעיפי המתווה עדיין לא ברורים ● ובינתיים, בהסתדרות הרפואית מודאגים: "כל עוד קיימת תחלואה בישראל או בארץ היעד, קיים סיכון להדבקה"