גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאחורי הודעת הרכישה: בצורן שכחו את הדרך האורגנית

אם סמנכ"ל הפיתוח העסקי לא מונה את מוצרי החברה בין אפשרויות הצמיחה של צורן, הרי שהסכמת החברה לקבל את הצעת הרכישה של CSR לא צריכה להפתיע אף אחד

"הדרך לגדול היא לרכוש או שרוכשים אותך". על הציטוט לעיל חתום ד"ר יצחק שנברג, סמנכ"ל פיתוח עסקי בצורן והאיש שמייצג את החברה מול התקשורת הישראלית.

שנברג הוא לא איש חסר ניסיון. יש לו לא מעט ידע על ניהול חברות ועל שוקי ההון, אך האמירה הבעייתית הזו, שניפק בראיון ל"גלובס" בשבוע שעבר, מוציאה אותו די רע.

בפעם האחרונה שבדקנו, ד"ר שנברג, מצאנו שיש דרך נוספת לגדול, והיא הדרך האורגנית. בלי רכישות ובלי הוקוס פוקוס. פשוט לצמוח על בסיס המוצרים הקיימים של החברה. יש הרבה חברות שצומחות אורגנית, כנראה רובן, אך צורן לא נמנית עמן.

שנברג, שהתראיין על רקע מכירת החברה לעמיתה האנגלית CSR תמורת 679 מיליון דולר במניות, לא התכוון ודאי לרמוז שצורן התקשתה בשנים האחרונות לצמוח באופן אורגני, אך הגרף המצורף מוכיח זאת. הגרף מוכיח גם כי מאחורי המצלמות הדיגיטליות ומכשירי הדי.וי.די, שעבורם יצרה צורן שבבים, הסתתרה חברה שלא ממש ידעה להרוויח.

Ramius כבר הכפילה השקעתה

ההודעה על מכירת צורן לחברה האנגלית CSR לא ממש הרגיעה את קרן הגידור Ramius, שרוצה להחליף את דירקטוריון צורן, ורואה במועמדים שלה את האנשים המתאימים לנהל את החברה.

ספק אם Ramius הייתה מתנגדת למכירת החברה לולא העסקה הייתה מתבצעת במניות. Ramius השקיעה 24.8 מיליון דולר ברכישת מניות צורן, וכרגע החזקתה (9.3%) שווה 52.4 מיליון דולר - פי שניים משווי ההשקעה, וזאת תוך חודשים ספורים.

Ramius יכולה הייתה בקלות להיפטר ממניותיה בצורן דרך מכירתן בשוק ההון, ולצחוק כל הדרך אל הבנק על תשואת הענק שרשמה. אך מסיבה שאינה ברורה מתעקשת קרן הגידור, שהפכה לבעלת מניות בצורן רק לפני שלושה חודשים, להיאחז בה כאילו הייתה יציר כפיה.

ואכן, אם מתעלמים לרגע מהאופציה הזו, אפשר להבין את Ramius. במסגרת מכירת צורן לחברה האנגלית CSR, תקבל Ramius - כמו גם שאר בעלי המניות בצורן - מניות של CSR, וסביר להניח כי תהיה חסומה במכירתן למשך חצי שנה (כפי שמקובל בעסקאות כאלו). במהלך תקופה זו הכול יכול לקרות (כולל שינוי בשער החליפין של הליש"ט מול הדולר), ומניית CSR יכולה להידרדר כלפי מטה ולכווץ את שווי החברה. במהלך השבוע האחרון הספיקה CSR לאבד עשירית משווייה, וזה אומר שהשווי של צורן במכירה עומד כרגע על 573 מיליון דולר או 11.59 דולר למניה - 3% בלבד מעל המחיר בו נסגרה המניה ביום שישי האחרון. במילים אחרות, שוק ההון, כך זה נראה, מאמין כי צורן אכן תעבור לזרועות CSR כמתוכנן.

ובחזרה לראיון עם שנברג. סמנכ"ל הפיתוח העסקי הודה באותו ראיון כי "בעולם שלנו אי אפשר להישאר במקום. צריך להמשיך לגדול ולהתפתח. עשינו זאת על ידי מספר רכישות שסייעו לנו לגדול, אומנם לא כמו שרצינו, אבל גדלנו משמעותית בעשור האחרון, וגדלנו כשאחרים נעלמו".

ובכן, צורן אכן ביצעה לא מעט רכישות במהלך העשור האחרון, אך רובן ממש לא סייעו לחברה לגדול, או כפי שתיאר זאת שנברג: "לא כמו שרצינו". הרכישה הגדולה ביותר שביצעה החברה בתולדותיה הייתה של Oak האמריקנית לפני שמונה שנים. צורן שילמה תמורתה 451 מיליון דולר במניות ובמזומן.

רכישת Oak הפכה את צורן לחברה המובילה בתחומה, אך מרגע שהושלמה - צורן רק נסוגה לאחור. מניית החברה איבדה מאז הרכישה מחצית משווייה, ובמילים אחרות - המיזוג בין השתיים נכשל.

וזה מביא אותנו למיזוג הנוכחי עם CSR. האחרונה היא חברה יחסית אלמונית, ורבים הרימו גבה כשנודע שמה כרוכשת של החברה הישראלית. מוקדם עדיין לקבוע אם השידוך בין השתיים הוא מהלך נכון, אך דבר אחד בטוח - שתיהן יצטרכו לעבוד קשה בחודשים הקרובים כדי לשכנע את בעלי מניותיהן כי הן מתאימות זו לזו.

עוד כתבות

אבי בן טל / צילום: ynet

האתגר של מנכ"ל רשת 13: לעשות טלוויזיה שמרוויחה כסף

אבי בן טל ייכנס בחודש הבא לתפקיד מנכ"ל רשת 13 כשלפניו מספר משימות דחופות על סדר היום, ובראשן הגדלת הרווחיות ומציאת אפיקי הכנסה חדשים ● גם שאלת הדיגיטל דורשת הכרעה מהירה ● לשם כך נדרשת גם חשיבה חדשה בכל הנוגע לתוכן שמייצר הערוץ, הנמצא במשבר זהות

פסטיבל האביב בצל נגיף הקורונה / צילום: רויטרס

בהלה ממגיפה באסיה, דוחות ענקיות הטק וריבית הפד: השבוע בשווקים

לקראת הודעת הריבית בארה"ב השבוע, כלכלני פועלים מעלים את האפשרות שהפד יוריד ריבית בצל החששות מהתפשטות נגיף הקורונה ● מרבית מדדי המניות בסין ירדו בעשרה ימים האחרונים בכ-5%, ובנוסף נרשמה ירידה בתשואות לפדיון של האג"ח הממשלתיות ● עונת הדוחות נמשכת: אמזון, מיקרוסופט, אפל ופייסבוק במוקד ● התחזית השבועית של "גלובס"

בית זיקוק של אקסון מוביל בטקסס / צילום: Jessica Rinaldi, רויטרס

התעשייה ניצחה, הסביבה הפסידה: ממשל טראמפ מסיר הגנות פדרליות ממקורות מים

התקנות החדשות מסירות מגבלות המונעות כיום מחקלאים ומפתחי קרקעות לפעול בסמוך למקווי מים, ועלולות להוביל לזיהום מוגבר ולפגיעה באיכות המים

עוברי אורח חובשים מסיכות ברחוב מחשש להדבקות מנגיף הקורונה שפרץ בווהן שבסין / צילום: רויטרס

אפילו הצנזורה הסינית לא מצליחה להעלים את נגיף הקורונה

מעצרים בגין הפצת "מידע כוזב", הגבלת הדיווחים בעיתונים ובתקשורת ומחיקת תגובות וסרטונים שמועברים בשיחות פרטיות ● הרשויות הסיניות ניסו לעצור את הדיון במגפה, אך הסכר נפרץ, והקורונה תופסת כבר ימים ארוכים את טבלת הנושאים החמים ביותר ברשתות החברתיות המקומיות

חדוה בר/ צילום איל יצהר

הוועדה לבחירת המפקח על הבנקים החלה להיפגש עם מועמדים לתפקיד

ד"ר חדוה בר צפויה לפרוש מתפקיד הפיקוח על הבנקים באמצע אפריל

מיקי זוהר / צילום: דוברות הכנסת

הליכוד: לא נשתתף בדיוני המליאה להקמת ועדת הכנסת

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר, הודיע על כך בטוויטר וכתב: "לא ניקח בזה חלק ולא נשתף פעולה בקמפיין הבחירות שלהם 'רק לא ביבי'"

קניון ארנה ביום שמשי וחניון קניון ארנה המוצף עקב השטפון בנהריה / צילומים: ערן גילווארג, קודקוד מזג אוויר

האם הצפת הקניון בנהריה עלולה להטביע את רכישת ארנה גרופ בידי מגה אור?

ההצפה שגרמה לסגירת קניון ארנה בנהריה, במזג האוויר הסוער בראשית החודש, עלולה לסכן את עסקת מכירת השליטה בידי מגה אור

בני גנץ, בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, תמר מצפי

תוכנית המאה: נתניהו ייפגש עם טראמפ ראשון; גנץ אחריו

פגישת נתניהו תתקיים ביום השני הקרוב מול מצלמות, כפי שמקובל במעמד מסוג זה ● גנץ ייפגש עם טראמפ בשעה 12:00 שעון וושינגטון

בקרוב שירות לאומי לכולם? / אילוסטרציה: שאטרסטוק

שירות לאומי לכולם: המודל שרוצה להחליף את צבא העם

שי פירון ושלמה דוברת מציעים להקים את "הבקו"ם הלאומי" שיציע לערבים ולחרדים להשתלב בשירות אזרחי • כך נשמעו הדיונים שעשויים לשנות לחלוטין את מערכת הביטחון: "ניסינו לעבור מפרדיגמה של צבא העם לפרדיגמה של שירות לכולם"

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

דעה: בקרב בין נתניהו לגנץ על חסדי טראמפ, יזכה כנראה ראש הממשלה

כפי שמצטייר הבוקר – וזה עלול להשתנות – נתניהו ייפגש פעמיים עם טראמפ ויזכה לחשיפה תקשורתית מלאה במסיבת עיתונאים בשידור חי מחר ● גנץ יזכה בפגישה אחת, שאולי תקבל חשיפה מוגבלת בפוטו-אפ ● בניגוד למקובל, הודרה שגרירות ישראל מארגון הביקור של גנץ בבית הלבן ● דעה

מייסדי בלר: יפים לרנר  ואורי בורוס / צילום: איל יצהר

איך תמונה שעלתה לפייסבוק לפני חמש שנים הופכת להיות קצה חוט בפתרון חקירה

כמויות המידע שעולות לרשתות החברתיות הפכו את תחום המודיעין שמבוסס על מקורות גלויים לחשוב ומורכב יותר - לא רק אמצעי תקשורת או דוחות פומביים, אלא תיעוד של מיליארדי בני אדם ● אורי בורוס, מנכ"ל הסטארט-אפ בלר: "ברשתות החברתיות עשוי להיות מידע יותר מבוסס מאשר זה שיש למדינות"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 26 בינואר

אתמול באיכילוב: 3 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

קובי בריאנט  / צילום: Rory Carroll, רויטרס

דיווח: קובי בראיינט נהרג בתאונת מסוק בגיל 41

הלם בעולם הספורט: כוכב העבר של הלייקרס נהרג בהתרסקות מסוק באזור לוס אנג'לס ● עפ"י דיווחים בארה"ב, ארבעת הנוסעים הנוספים במסוק נהרגו גם כן

מריוס נכט - תמר מצפי

הבנק הדיגיטלי חושף את מנהליו ומדווח: נתחיל לפעול במחצית השנייה של 2021

הבנק הדיגיטלי בשליטת מריוס נכט ואמנון שעשוע חבר לטאטא ליצירת מערכת מחשב ונערך לגיוס הון

רב אלוף גדי איזנקוט/ צילום:  דובר צהל

דעה: "תר"ש גדעון" דרדרה את זרוע היבשה לשפל החמור ביותר של צה"ל

תר"ש גדעון, התוכנית הרב שנתית שהוביל הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט, הובילה למספר משברים חמורים שלא היו כמותם כבר שנים - ולקשר שתיקה ודיווחים לא אמינים בצה"ל ● נציב קבילות החיילים לשעבר בטור מיוחד על מוכנות הצבא ● דעה

אלון מאסק  / צילום: Mike Blake, רויטרס

טסלה כבר שווה יותר מפולקסווגן: האם מדובר בבועה?

יצרנית הרכב החשמלי הקימה מפעל בסין, והמשקיעים בוול סטריט הזניקו את השווי שלה ליותר מ-100 מיליארד דולר ● מי שמאמין בעתיד של טסלה צריך להכיר מקרוב את הסיכונים של שוק הרכב הסיני, שנמצא בשליטה כמעט מוחלטת של הממשלה

הנסיך הסעודי מוחמד בן סילמאן וג'ף בזוס / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה: על טיפשות ואבסורד - תוכנת הריגול הישראלית, הנסיך הסעודי, הנשיא האמריקאי והמיליארדר־המו"ל

האם ג'ף בזוס מתחרט על רכישת ה'וושינגטון פוסט'? טינתו העמוקה של טראמפ כבר עלתה לו 10 מיליארד ד' באובדן חוזה ענקי עם הפנטגון ● האם היה קשר בין הטינה הזו לפריצה לסלולר של בזוס ולטענה שיורש העצר הסעודי שלח במו ידיו תוכנה זדונית לווטסאפ של בזוס? ● דעה

רומן אברמוביץ' על רקע בית המגן , תל אביב/ צילומים: אמיר מאירי, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

בית המגן בתל אביב, או: איך להרוויח 50 מליון שקל בשלוש שנים

רכישת בית המגן בתל אביב ("בית הכשרת הישוב") ב-200 מיליון שקל ● ניתוח עסקה, מדור חדש

נתן חץ, עמיר בירם ואמיר ברנע / צילומים: איל יצהר,  אייל פרידמן ואוריה תדמור

בכירי ענף הנדל"ן דורשים שיערוך שווי הנכסים: "אני רוצה להגיד לכל השמאים, זה השוק. אל תספרו לנו מעשיות"

לדעת בכירים בשוק, שיעורי ההיוון בהם השתמשו עד כה השמאים להערכות שווי הנכסים בדוחות הכספיים, גבוהים מדי ולא מייצגים את סביבת הריבית ● בפורום "שווי הוגן" של המרכז הבינתחומי הרצליה אמר יו"ר אמות: "חברות מוכנות לרכוש נכסים בתשואות של 40% מעל השמאות הממוצעת"

גדי אייזנקוט / צילום: יוסי כהן

התפקיד הנוסף של הרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט בשוק ההון

לאחר שמונה בחודש נובמבר האחרון לחבר דירקטוריון חברת צור שמיר החזקות, אייזנקוט מעמיק את קשריו עם שוק ההון המקומי