גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עו"ד טובה פרי: בפרקליטות יש מאבקי כוח קשים ואינטריגות

ימים ספורים טרם מינויה לשופטת בית משפט השלום לנוער בת"א, מתחה עו"ד טובה פרי בראיון ל"גלובס" ביקורת חריפה על פרקליטות המדינה, ממנה פרשה עם טעם מר מאד בפה

22 שנה נמשכה הקריירה של עו"ד טובה פרי כפרקליטה בפרקליטות מחוז מרכז. היא התחילה אותה כעורכת דין צעירה מיד עם שחרורה מהצבא - וסיימה אותה, לפני כחודשיים, בתפקיד סגנית בכירה ראשונה לפרקליט המחוז וממונה על עניינים פליליים.

בשבוע שעבר מינתה הוועדה למינוי שופטים את עו"ד פרי לשופטת בבית משפט השלום לנוער במחוז מרכז. הבחירה של פרי להמשיך בקריירה ציבורית ולהגיש מועמדות לתפקיד של שופטת אינה מובנית מאליה. את עבודתה ארוכת השנים בפרקליטות היא עזבה עם טעם מר בפה בלשון המעטה.

בספטמבר 2008 הגישה פרי בקשה דחופה למתן צו זמני למניעת קיומו של מכרז פנימי למשרת מנהל מחלקה מחוזי (עררים) בפרקליטות מחוז מרכז, כל עוד פרקליטת המחוז, עו"ד רחל שיבר, משתתפת כחברה בוועדת המכרזים. הטענה של פרי נגד עו"ד שיבר הייתה קשה. לדברי פרי, פרקליטת המחוז שיבר הודיעה לה טרם המכרז כי אין לה סיכוי להיבחר לתפקיד.

בית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב דחה את בקשתה של פרי, וקבע כי יש חשיבות בהשתתפותה של שיבר כחברה בוועדת המכרזים.

"לא מצאתי כי עלה בידי המבקשת (פרי) להרים את הנטל המוטל עליה בשלב דיוני להוכיח את טענתה, לפיה נאמר לה מפורשות על-ידי עו"ד שיבר כי אין בכוונתה לבחור בה לתפקיד המוצע למכרז", קבעה השופטת עליה פוגל.

עם זאת, פוגל ציינה כי שיבר הודתה כי ניהלה "שיחות שגרתיות" עם פרי, "המתנהלות מעת לעת בינה ובין הצוות הבכיר והזוטר של הפרקליטות", וכי בשיחות אלה דנה עמה בין היתר בשילובה העתידי בשינויים ניהוליים שיחולו במחוז.

"שיחה עניינית במסגרת יחסי עבודה אלה, גם אם נסבה על כישוריה של פרי המועמדת למכרז העתידי, אין בה כדי להצביע על כך שתוצאות המכרז היו ידועות מראש", ציינה פוגל.

אינטריגות פנימיות

בראיון בלעדי ל"גלובס", ימים ספורים לפני שמונתה לשופטת, פתחה עו"ד פרי את סגור ליבה, וחזרה על הטענות שהעלתה בפני בית הדין לעבודה - ולמרות ההחלטה שנתן, האשימה את עו"ד שיבר בלא פחות מ"תפירת מכרז".

לדברי פרי, רק לחצי המערכת גרמו לה לסגת מטענותיה נגד שיבר ולא לערער על ההחלטה של בית הדין לעבודה: "את ההחלטה לפרוש מהפרקליטות קיבלתי כי כבר הייתי שבעה מכל המאבקים והאינטריגות הפנימיות בפרקליטות.

"פרקליטת המחוז, עו"ד שיבר, התנכלה לי באופן אישי לאחר שהודיעה לי עוד לפני המכרז על תפקיד מנהלת מחלקה, שהיא מייעצת לי לא לגשת אליו מכיוון שהיא ממילא לא עומדת לבחור בי.

"שיבר, שישבה בעצמה בוועדת המכרז, גם אמרה לי שזה מאוד הגיוני שיודעים מראש את מי בוחרים ושזה מאוד מקובל. אנחנו (בפרקליטות - ח' מ') מגישים כתבי אישום על מקרים דומים שבהם אנשים יושבים במכרזים מוטים".

לדברי פרי, היא הייתה האדם הראשון בפרקליטות מחוז מרכז שהעז לקום נגד פרקליטת המחוז. לבסוף, לדבריה, היא נכנעה ללחצי המערכת וחזרה בה מהתביעה. "בסוף חזרתי בי מהתביעה, עקב המחויבות למערכת. הבנתי שאין לי סיכוי ושזה מאבק אבוד, וברגע האמת התקפלתי, קצת לפני שהייתי אמורה לחקור את עו"ד שיבר על תצהיר שהגישה לבית הדין".

כאובה וכועסת וממרום ניסיונה בן 22 השנה בפרקליטות, מסבירה פרי כי המקרה שלה אינו חריג, וכי תמיד היו מאבקי כוח קשים בפרקליטות, אבל רק באחרונה הם התחילו לצאת החוצה.

"זה דומה לאלימות בתוך המשפחה, שבשנים האחרונות המודעות אליה גדלה", היא אומרת. "אנשים בפרקליטות מאוד מערכתיים ולא מעיזים לדבר. הרבה אנשים מגיעים לפרקליטות עם חזון וראייה מערכתית, וכשהם רואים מה קורה, הם נשארים וסובלים בשקט ולא מעיזים להוציא לאור את העוולות".

לדברי פרי, המחיר שהיא שילמה, כאשר ניסתה לצאת נגד המערכת ולהוציא לאור את התנהלות פרקליטת מחוז מרכז, היה גבוה.

"המערכת כולה קמה עליי", היא אומרת. "פרקליט המדינה, משה לדור, נתן לעו"ד שיבר גיבוי כי הוא לא אוהב רעש במערכת. המערכת, למעשה, הקיאה אותי מתוכה ובסוף החלטתי לפתוח משרד עצמאי ולצאת לדרך עצמאית, שבה יש לי יתרון גדול כי ידעתי איך כל אחד פועל, כולל השופטים".

תיקי פשע חמור

עו"ד פרי הגיעה לפרקליטות בתום לימודיה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב. בגיל 23 ניצלו חייה לאחר שנפלה מגובה 4 קומות, ואושפזה במשך שנה בבית-חולים. לאחר מספר ניתוחים ושיקום ממושך החלה את לימודי המשפטים באוניברסיטה. בתום ההתמחות החלה לעבוד כפרקליטה.

במהלך שנותיה הארוכות בפרקליטות הופיעה פרי בפני הרכבים פליליים בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, בתיקי פשע חמור, בערעורים פליליים ועוד. כמו כן הופיעה בבית המשפט העליון בשלבי המעצר, בעררים ובשלב הערעור הפלילי.

בפרקליטות היא טיפלה, בין היתר, בתיקי מירמה, צווארון לבן, סמים, חילוטי רכבים וכספים, וניהלה פשיטות רבות נגד סוחרי סמים. פרי נשלחה מטעם הקרן למלחמה בסמים ללמוד על הלבנת הון בארה"ב, עוד כאשר נושא הלבנת ההון בארץ היה בחיתוליו.

"התיק האחרון שבו שימשתי כתובעת היה תיק הרצח של רענן לוי עלידי פרנסואה אבוטבול, שבו נגזר על אבוטבול מאסר עולם. ניהול התיק היה עבורי 'גיהינום גדול', 11 מהעדים הוכרזו כעדים עוינים שפחדו להעיד, וגם אני הייתי מאוימת ותחת שמירה צמודה במשך שנתיים".

לאחר פרישתה מהפרקליטות פתחה פרי משרד עצמאי, שפעל במשך כחודשיים. כעת, לאחר מינויה למשרת שיפוט, היא תסגור את המשרד.

למרות חוויותיה הקשות בשירות הציבורי כפרקליטה, החליטה פרי להמשיך ולשרת את הציבור, הפעם כשופטת נוער - תפקיד שיזמן לה התמודדויות לא פחות מורכבות מאלה שזימן לה תפקידה הקודם כפרקליטה בכירה.

תגובת הפרקליטות: "ביקורת מחוסרת בסיס"

"הגברת פרי התמודדה על תפקיד מנהלת מחלקה בפרקליטות מחוז מרכז, ואולם משיקולים ענייניים, בחרה ועדת המכרזים של נציבות שירות המדינה בפרקליט ראוי אחר לתפקיד.

"כמוכר לעיתים בנסיבות שכאלה, תורגמה אכזבתה של הגברת פרי מכך שלא זוהתה כמועמדת מובהקת לתפקיד, ומאי-הצלחתה מאוחר יותר במכרז עצמו, להטחת ביקורת מחוסרת בסיס בדבר ניקיון שיקולי המערכת עובר לבחירה.

"הגברת פרי העלתה את כל טענותיה בפני בית הדין לעבודה, וזה דחה אותן אחת לאחת עוד בשנת 2008, תוך שהוא מאמץ בפועל את תצהירה של פרקליטת המחוז (אנו מפנים להחלטתה של נשיאת בית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב).

"אנו משוכנעים כי כשתחל גברת פרי לכהן בתפקידה החדש היא תמלאו באורח מקצועי ומעורר כבוד, כיאה לשופטי ישראל".

עוד כתבות

סמסונג גלקסי נוט 10 פלוס / צילום: יח"צ

מצלמה משודרגת ופיצ'ר לגיימרים: האם כדאי לקנות את הגלקסי נוט החדש?

עט פונקציונלית יותר, צבעים חיים ופילטרים לאינסטגרם: הנוט 10 פלוס נכנס לקטגוריית המכשירים שבמיינסטרים - אבל זאת בשורה חיובית

ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

מתערב בשוק האג"ח: הפד ירכוש אגרות חוב החל משבוע הבא

הפד צפוי להתחיל לרכוש אגרות חוב אמריקאיות לטווחים הקצרים בהיקף של עד 60 מיליארד דולר ● המהלך שיחל ביום ג' וימשך לפחות עד הרבעון השני ב-2020, צפוי להעלות את מאזן הבנק לרמה של 4.2 טריליון דולר

אביב כוכבי צילום: ארז חרודי – עושים צילום

בצל ההסלמה הביטחונית, הקבינט אישר לאחרונה תוספת לביטחון שהיקפה עשוי להגיע לכ-320 מיליון שקל

ל"גלובס" נודע כי התוספת תובא בקרוב לאישור הוועדה המשותפת לוועדת הכספים וועדת חוץ וביטחון והיא מיועדת למימון פרויקט בטחוני רגיש הקשור לבטחון השוטף ● הרמטכ"ל אביב כוכבי ושר האוצר משה כחלון נפגשו אתמול

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

טראמפ אומר שהגיע עם סין להבנות משמעותיות בחלק מסעיפי הסכם הסחר

טראמפ אמר שארה"ב וסין הגיעו להסכם סחר ראשוני וסיימו את "השלב הראשון" בדרך לחתימה על הסכם סופי ● בהסכמות נכללים כמה תחומי מסחר, בהם שירותים כלכליים, קנין רוחני ורכישות של תוצרת חקלאית ● המכס על מוצרים תוצרת סין שהיה אמור להתחיל ביום ג' הקרוב מושהה לעת עתה

מתוך אלבום האינסטגרם של מיכל נגרין

סופו של מותג: על נפילתה של מיכל נגרין

הגורמים שתרמו להצלחה השיווקית של מיכל נגרין, יוצרת התכשיטים שהפכה את האופנה לאומנות, הם גם אלה שנעלו וגידרו את ההצלחה והביאו לדעיכה של מפעל חייה ● דעה

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

היועמ"ש נגד "התערבות נתניהו במדיניות האכיפה ביו"ש": "צבר מקרים חמורים, פגיעה בשלטון החוק"

עו"ד ארז קמיניץ במכתב חריף: ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו פועל למנוע פינוי התיישבות לא חוקית ביהודה ושומרון ● בפגישה שנערכה מנדלבליט דרש מנתניהו כי יבהיר כי אסור למשרדו להתערב בהליכי האכיפה והפיקוח בהתנחלויות

מיליארדר / אילוסטרציה: Shutterstock

הגרף שמסעיר את ארה"ב: כך נהנים המיליארדרים של אמריקה משיעורי מס נמוכים במיוחד

בעיצומו של דיון ציבורי ער על אי השוויון בארה"ב, מפרסמים החוקרים פרופ' עמנואל סאיז ופרופ' גבריאל זוקמן, ממצאים חדשים: משקי הבית העשירים ביותר בארה"ב נהנים משיעור מסים של 23%, לעומת ממוצע של 28% בכלל האוכלוסייה • לשם השוואה, בשנות ה־60 הם שילמו מעל 50%

הנערים /צילום: רן מנדלסון

היעד המרכזי של שר התקשורת הבא: להתאים את הרגולציה לעולם המדיה המשתנה

המדיה הישראלית מורכבת משרשרת של תעשיות הקשורות זו בזו, וחלקן מתמודדות עם סכנה קיומית ● ולא, הפלטפורמות הבינ"ל הן לא הגורם היחיד לתחלואים ● טעויות בניהול, קריאה לא נכונה של המפה או קרבות אגו אשמים לא פחות ● "גלובס" איתר את כשלי השוק בתחום המדיה - ומציע פתרונות ● חלק שני בפרויקט

סופת הטייפון הגיביס ביפן / צילום: רויטרס

הרשויות ביפן: על 8 מיליון איש לעזוב את בתיהם בעקבות סופת טייפון

רוחות חזקות וגשמים בהיקף חסר תקדים מכים היום את טוקיו ואזורים נרחבים במרכז יפן ● מזג האוויר החריג, שהגיע במסגרת סופת הטייפון הגיביס, הוביל את ממשלת יפן להצהיר על מצב חירום בכוננות הגבוהה ביותר

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

למה יושבים בסוכה, והקשר בין נייר העיתון לעיתונות חזקה

אנחנו יושבים בסוכה לא כדי להיזכר כמה כיף היה להיות במדבר, אלא כמה גרוע זה היה ● לא כדי להעלות על נס את הארעי והטבעי, אלא לחגוג את הבטון והמזגן

נעמה יששכר / צילום: באדיבות המשפחה

בית המשפט ברוסיה גזר 7.5 שנות מאסר לישראלית שנעצרה בגין החזקת סמים

ממשרד החוץ נמסר כי ישראל רואה בחומרה את פסק הדין שניתן בעניינה של נעמה יששכר בת ה-26, העצורה במדינה מאז אפריל לאחר שבתיקה נמצא חשיש ● ראש הממשלה נתניהו ציין כי ביקש להקל בעונשה והבהיר כי לא ניתן לשחרר את ההאקר הכלוא בישראל

אפס פסולת / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הרשת שעוברת לקשיות מנייר וחנות למילוי כדי חלב: כך נאבקות רשתות בעולם בהתחממות הגלובלית

רשתות גדולות וגם עסקים פרטיים בישראל עדיין לא משקיעים בתחום הקיימות ● עד שזה יקרה, הנה כמה פתרונות מעוררי השראה מהעולם

חולות סמר בערבה./ צילום: Ariel Immerman - מתוך ויקיפדיה

עשה זאת בעצמך: האנשים שהחליטו לשמור על הסביבה במקום הממסד האדיש

במקום לחכות שגופי המדינה שאמונים על כך יתחילו לטפל בענייני הסביבה, יותר ויותר אזרחים מהשורה מתארגנים בעצמם כדי לשמור על קרקעות, לנטוע עצים ולהגן על הטבע ● רן סנדרס, איש הייטק מכוכב יאיר: "זה מכאיב שהרשויות בישראל לא דואגות לכך בעצמן. אנחנו עושים בחינם מה שהיה עולה למועצה עשרות אלפי שקלים"

ההפצצות הטורקיות בסוריה./ צילום: רויטרס

גרמניה וצרפת משעות מכירת נשק לטורקיה בשל המתקפה בסוריה

עם זאת, ההודעות מתייחסות רק ל"נשק שעלול להיות בשימוש בסוריה", מה שמאפשר את המשך עסקאות הצוללות וכלי השיט בין גרמניה לטורקיה ● מחר יתכנסו בבריסל שרי החוץ של האיחוד לדון בתגובה למתקפה

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

תביעות ענק ומוניטין בצניחה: דורי בנייה הרימה ידיים. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הליך משפטי של חברת אינסטלציה לגביית חוב הוביל את החברה להגשת בקשה להקפאת הליכים ● בדיקת "גלובס" מגלה שהחברה איננה מעורבת בשום פרויקט נדל"ני, וכי לקריסתה "אחראים" פרויקטים שבנתה בעבר ושבגינם היא נתבעת על ליקויים רבים

פקק תנועה / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

פקקים ומחסור בחניה: הפתרון הוא (גם) הסברתי

מאות חברות טכנולוגיה פועלות במטרה לסייע ולפתור בעיות תחבורה בארץ ובעולם ● אולם זה לא מספיק – נדרש מאמץ חינוכי והסברתי לשכנע את הציבור ● דעה

זה בידיים שלנו / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

עשה זאת בעצמך: עד שהממסד יתעורר, יותר ויותר אזרחים מתגייסים להציל את כדור הארץ

יכולנו להביא תסריטי אימה של אסונות אקלים, אבל בחרנו להציג את הפתרונות ● כך אפשר לעצור את ההתחממות הגלובלית - אבל חייבים לפעול עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי

אהרון ברק ואיילת שקד /צילום: רפי קוץ

האקדח המעשן שהעליונים הניחו על שולחן הממשלה

מי היו השרים שביקשו לאתגר את מערכת המשפט, ומה גרם לכישלונם הפוליטי בדרך לשינוי? • אילו מחירים אנחנו משלמים בגלל החובה שמטיל ביהמ"ש על שרי הממשלה לפרוש עם הגשת כתב אישום • וגם, מדוע צריך להתנגד למתווה הנבצרות של הנשיא ● דעה

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

פרוייקט הקריפטו של פייסבוק קורס? ויזה, מאסטרקארד ואיביי עוזבות

בין החברות שפרשו מן הפרויקט הן ויזה, מאסטרקארד, סטריפ, ואיביי ●  הרקע לעזיבת החברות הן בשל חששות רגולטוריות ● נזכיר כי בשבוע שעבר חברת פייפאל הודיעה כי תפרוש מן הפרויקט

מתקן הפקת נפט/  צילום: רויטרס, Axel Schmidt

הפנטגון: ארה"ב תשלח כוחות צבא בהיקף נרחב לסעודיה

משרד ההגנה האמריקני הודיע כי וושינגטון תשלח את הכוחות, שיכללו בין היתר טייסות קרב וסוללות הגנה אוויריות. גורמים אמרו לרויטרס כי המהלך מגיע בתגובה לתקיפת מתקני הנפט בחודש שעבר. "שר ההגנה הודיע לבן סלמן על עיבוי הכוחות, כדי להעצים את ההגנה על סעודיה"