גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרשת מלם: גד זאבי ויתר הנאשמים זוכו מכל אשמה

זאבי ובכירי מלם לשעבר הואשמו כי השיגו במירמה את אישור האסיפה הכללית לשכר חודשי של 10,000 דולר לזאבי ■ השופטת דניאלה שריזלי מתחה ביקורת על התנהלות הפרקליטות בתיק

זיכוי גורף של איש העסקים גד זאבי וביקורת נוקבת על התנהלות הפרקליטות: בית משפט השלום בתל-אביב זיכה היום (ב') מכל אשמה את איש העסקים גד זאבי, מי שהיה יו"ר חברת המחשוב "מלם מערכות", שהואשם כי פעל עם אחרים בדרכי מירמה לסווג מניותיה של החברה כ"בלתי נגועות בעניין אישי", במטרה להשיג רוב לאישור שכרו החודשי בשיעור 10,000 דולר.

גם יתר הנאשמים בפרשה, בכירי מלם לשעבר, המנכ"ל גלעד רבינוביץ', הדירקטור יובל אקר ועורך הדין של החברה אסף טיבר, שהואשמו כי קשרו קשר עם זאבי כדי להשיג אישור של אסיפת בעלי המניות בחברה להחלטה, זוכו היום מכל אשמה.

"התביעה כשלה בהוכחת טענותיה כי הנאשמים שיתפו פעולה בהוצאתה לפועל של תוכנית מירמתית כדי לקבל במירמה את אישור האסיפה הכללית לתשלום שכרו של זאבי", קבע השופטת דניאלה שריזלי, שציינה כי היא מעדיפה את הגירסאות שמסרו הנאשמים על פני הפרשנות שייחסה התביעה לפעולותיהם.

"שכר מוצדק"

השופטת הסבירה כי לאחר בחינת הראיות בתיק, היא הגיעה לכדי מסקנה כי "בדין נסמכו זאבי, רבינוביץ' ואקר על חוות-הדעת שהכין עו"ד טיבר, ולפיה המניות אינן נגועות בעניין אישי, ושאישור שכרו של זאבי במסגרת האסיפה הכללית הושג באורח הוגן, כדת וכדין".

עוד קבעה שריזלי כי "הוכח בראיות כי האישור שהתקבל באסיפה הכללית בדבר העסקתו של זאבי כיו"ר דירקטוריון ותשלום שכרו החודשי הניב רווח כלכלי. אולם, הרווח האמור, שכר חודשי בסך 10,000 דולר, לא הושג בדרכי מירמה. אישור האסיפה הכללית התקבל כדת וכדין, בהגינות וביושר", קבע השופטת דניאלה שריזלי בהכרעת הדין המזכה.

השופטת הסבירה כי היא הגיעה לכדי מסקנה כי הנאשמים הוכיחו כי סיווג 766,356 המניות המשועבדות כמניות שאינן נגועות בעניין אישי, שהביא לאישור תשלום השכר לזאבי, היה "סביר ומתקבל על הדעת".

לדברי השופטת, בניגוד לטענות התביעה, סיווג המניות לא היה מופרך ולא היה כוזב. משכך, קבעה, מניין הקולות באסיפה הכללית - מניות שאינן נגועות בעניין אישי שהצביעו בעד אישור השכר של זאבי - היה נכון, אמיתי וכן.

"יתרה מכך", הוסיפה שריזלי, "על-פי עדויותיהם של עדי התביעה מבין הדירקטורים ואנשי מלם, היה השכר ששולם לזאבי ראוי ומוצדק. השכר הלם את עבודתו ואת המאמצים שהקדיש להבראתה של מלם".

חקירה לא רלוונטית

במסגרת הכרעת הדין המזכה מתחה השופטת ביקורת נוקבת על התנהלות הפרקליטות בניהול התיק. "בסופו של יום לא נכנסתי לנימה אישית בהכרעת הדין והשארתי אותה מקצועית וממלכתית, למרות שמאוד רציתי להגיד את מה שעבר בראשי במהלך הדיונים, וזה שאפשר היה לקצר הרבה", אמרה שריזלי.

"רק בגלל הכבוד שאני רוכשת לתביעה לא הפסקתי דיונים. זה היה ממש לא לעניין", היא הוסיפה. "לא אוכל להימנע מלהעיר על הדרך בה בחרה המאשימה לחקור את עדי ההגנה, ובמיוחד את זאבי, כאשר נראה היה מלכתחילה כי התשתית הראייתית שבידי המאשימה לגביו נעדרת עוצמה ממשית.

"חקירתו הנגדית של זאבי הרחיקה לכת מעבר למה שרלוונטי וראוי. בדיעבד הסתבר כי באצטלה של בדיקת מהימנות, כך הצהירה באת-כוח המאשימה, היא לא היססה להיכנס לעובי הקורה של יחסים עסקיים אשר נרקמו בתקופות שונות בין זאבי וחברות שבשליטתו עם מוסדות בנקאיים שונים, ולבדוק, ללא שמץ של רלוונטיות, האם אישר הבנק תוכנית התייעלות ורה-ארגון זו ואחרת שהציע זאבי בחברה מסוימת אם לאו, והאם עמד בהסדרי התשלומים לבנקים שונים".

השופטת ציינה כי בראייה מאוחרת היא קובעת כי מרבית הנושאים שבנוגע אליהם חקרה הפרקליטות את זאבי - "לא רק שלא היו רלוונטיים; מרביתם היו נושאים מורכבים וסבוכים, שלובים וכרוכים בסוגיות שונות המונַעות מאינטרסים עסקיים, אליהן לא נכון וגם לא ניתן להידרש בהליך זה".

השופטת גם מצאה לנכון לשבח את התנהלותו של זאבי במהלך המשפט. "גירסתו של זאבי על כל פרטיה הייתה קוהרנטית, הגיונית, עניינית ורצינית. למרות קוצר-רוחו הבולט למשמע השאלות המורכבות שהציגה לו באת-כוח המאשימה (עו"ד רחל צירקין שכבר פרשה מהפרקליטות. ח.מ.), חלקן הגדול שאלות ששבו והוצגו בצורה כזו ואחרת, הקפיד זאבי להשיב לכל שאלה ולהסביר כל שטעון היה הסבר. לא אחת ניכר בו זעם, ובכל זאת הוא לא התחמק משום נושא ולא הסתיר דבר".

לא רק על הפרקליטות אלא גם על התנהלות רשות ניירות ערך, שנמנעה מלהביע דעה ברורה לגבי כשרות הפעולות של הנאשמים, מתחה השופטת ביקורת. "הייתי מצפה מרשות ניירות ערך שתביע דעתה, אך היא לא עשתה זאת, אז מה מצפים ממני שאעשה זאת?", אמרה.

"הליך ממושך"

באת-כוחו של גד זאבי, עו"ד איריס ניב-סבג ממשרד שינמן-נגב-ניב, מסרה בתגובה לזיכוי: "אנחנו שמחים מכך שבית המשפט קיבל את טענותינו, לפיהן גד זאבי פעל בתום-לב ועל סמך חוות-דעת משפטית נכונה ומבוססת. זאבי הוא אדם עתיר זכויות שסבל מהליך ממושך שהחל בחקירתו לפני 7 שנים, ולכן ההחלטה העקרונית בעניין חשובה. אנחנו שבעי-רצון".

יצוין כי בימים אלה עומד זאבי לדין בבית המשפט המחוזי בתל-אביב לצדו של האוליגרך מיכאל צ'רנוי, באשמה כי השניים הסתירו את העובדה שצ'רנוי מימן את זאבי לצורך רכישת 20% ממניות בזק וקיבל אופציה להיכנס כשותף בחברה.

זאבי יוצג בידי עורכי הדין נוית נגב ואיריס ניב-סבג; רבינוביץ יוצג בידי עורכי הדין גיורא ואורי אדרת; אקר יוצג בידי עורכי הדין יוסי אשכנזי ויעל צרבינסקי; וטיבר יוצג בידי עורכי הדין גור-יהודה סביר, ארז הראל וענת בורגר.

עוד כתבות

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו כי יתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

תיירים צופים בציור קיר של אירועי "בלאדי סאנדיי". הגבולות בין צפון אירלנד ואירלנד שוב במוקד המחלוקת   / צילום: Clodagh Kilcoyne, רויטרס

כשהאדמה הבריטית רועדת תחת רגלי הנמר הקלטי

אחרי שהכלכלה האירית התרסקה כתוצאה משילוב של המשבר העולמי ומשבר פנימי, היא חווה צמיחה גבוהה במיוחד בעשור האחרון ● אבל לא בפעם הראשונה בהיסטוריה אירלנד לומדת שגורלה שזור בזה של בריטניה, ובמקרה של ברקזיט ללא הסכם, היא עלולה להינזק אף יותר ממנה

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס, וטד סרנדוס, מנכ"ל התוכן / צילום: Kim Hong-Ji, רויטרס

רבעון אחרון לפני כניסת המתחרות החדשות: נטפליקס היכתה את התחזיות

6.8 מיליון מנויים חדשים בתשלום הצטרפו לנטפליקס ברבעון השלישי; החברה עצמה חזתה שיצטרפו אליה 7 מיליון משתמשים, ופספסה במעט את ציפיותיה ● הרווח למניה ברבעון של 1.47 דולר - מעל ציפיות האנליסטים ל-1.04 דולר

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

צפי לעליות בוול סטריט; מורגן סטנלי מזנקת 4%, IBM נופלת

עונת הדוחות בוול סטריט נמשכת, מורגן סטנלי עקף את תחזית הרווח וההכנסות לרבעון; IBM רשמה רבעון חמישי ברציפות של ירידה במכירות; נטפליקס מזנקת 8% בטרום לאחר דוחות טובים; יוניליבר אכזבה ברבעון השלישי ● גרמניה חותכת את תחזית הצמיחה ב-0.5% ל-2020 ● הליש"ט עולה לשיא של 5 חודשים; ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה בירידות קלות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בנימין נתניהו פרסם מתווה לממשלת אחדות

נתניהו פנה לח"כ בני גנץ והציע בין השאר הקפאת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ואימוץ מתווה אטיס לחוק הגיוס

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

משרד הבריאות ערך שימוע לארומה ת"א; הערכה: הבעיה הייתה במקרר

(עדכון) - הרשת סוגרת עד להודעה חדשה את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א, לאחר ששני לקוחות שאכלו בו כריך וסלט טונה אושפזו אמש בשל תגובה אלרגית ● בנוסף הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל הסניפים ולערוך בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את התוצאות בשקיפות לציבור"

גיל גזית/ צילום: איל יצהר

גיל גזית, נעמי אנוך ואבי בניהו מצטרפים לאס. אר אקורד של עדי צים

עדי צים עצמו, בעל השליטה בחברה, סיים את כהונתו בדירקטוריון החברה והחל לשמש כמנהל אשראי וסחר לקוחות

טרודו עם בוחרים פוטנציאלים /צילום: רויטרס

החרדות הכלכליות של תושבי קנדה ינצחו בבחירות בעוד שבוע

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ויריבו השמרן אנדרו שיר נושאים עיניים לפרברי טורונטו, שמהם תבוא ההכרעה בבחירות בשבוע הבא • אף שתמונות ישנות של טרודו מחופש לשחור עלולות לפגוע בתמיכה בו, מה שמעניין את הבוחרים הם מחירי הדיור ומס שמייקר את הנסיעה

לוגו הוט 2019

הוט: התקלה הסתיימה, כלל השירותים בת"א ובגבעתיים עלו

(עדכון) - נציין כי בשל החג מוקדי השירות של הוט מאוישים חלקית, ולכן זמני ההמתנה לנציגים ארוכים מהרגיל

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

שווי המשכורת השנתית של מנכ"ל מיקרוסופט: 43 מיליון דולר

משכורתו של נאדלה גבוהה ב-66% לעומת משכורתו בשנה שעברה, שעמדה על 26 מיליון דולר, אך היא נמוכה יותר ממשכורתו ב-2014, שהייתה 84.3 מיליון דולר, השנה בה נכנס לתפקיד

סי אנד סאן ומלון West /צילום:שלומי יוסף

צרות של עשירים: מה עומד מאחורי ההתנגדות היוקדת של דיירי סי אנד סאן להרחבת הפרויקט

לאחרונה אושרה תוכנית לבניית 116 דירות יוקרה ו–198 יחידות מלונאיות בצמוד לפרויקט היוקרה שבצפון העיר ● לטענת בעלי הנכסים שבמתחם, התוכנית החדשה "מנופחת" ועשויה להוריד מערך נכסיהם ● במהלך הדיונים נחשף כי חלק מהיחידות המלונאיות במלון West משמשות למגורי קבע, בניגוד לחוק

שלט של כריסטיאן דיור על קניון בסין / צילום: Darley Shen, רויטרס

מכבדת את עיקרון סין האחת: דיור מתנצלת על השמטת טייוואן משטח המעצמה

מותג האופנה כריסטיאן דיור קיים מצגת באוניברסיטה שכללה מפה של סין ללא טייוואן, שסין רואה בה מחוז סיני מורד - מה ששם את החברה במרכז שערורייה פוליטית שהובילה להתנצלותה

ברקזיט/  צילום: רויטרס

פוחתים הסיכויים להסכמה היום על הברקזיט: הצפון-אירים מתנגדים

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש שגובש בשל ההצעה הנוגעת לחוקי המכס בצפון אירלנד ● התנגדות המפלגה מצמצמת את הסיכוי לאשר אותו בבריטניה ובאיחוד האירופי

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בשינויים קלים אחרי יומיים חיוביים; שיכון ובינוי וטבע נחלשו

לאחר שאתמול זינקה טבע ב-9% בת"א, הירידות נמחקו בוול סטריט והיא חזרה עם פער שלילי ● מדד ת"א 35 קפץ אתמול ב-1.2% ● טבע רשמה עלייה של יותר מ-9% בעקבות דיווחים על כך שהחברה הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים ● המסחר בניו יורק ננעל אמש בירידות קלות

מורט מנדל / צילום: קרן מורט מנדל

המיליארדר והפילנתרופ מורטון ל' מנדל, מייסד קרן מנדל, הלך לעולמו

מנדל, ציוני נלהב, בן 98 במותו, תרם למוסדות שונים בישראל למעלה מחצי מיליארד דולר

הקשיות של רשת לנדוור / צילום: חי דורני

המשבר האקולוגי הכריע: רשת לנדוור נפטרת מכל קשיות הפלסטיק

ל"גלובס" נודע כי רשת בתי הקפה מוותרת על קשיות הפלסטיק שלה ותשלים בקרוב העברה של כל הרשת לקשיות מקרטון ● ככל הידוע, מדובר על רשת המסעדות הראשונה בישראל שמבצעת מהלך כזה בפריסה ארצית

מערבל בטון של שפיר הנדסה. סיום הפרויקט בכביש 6 השפיע על התוצאות / צילום: אתר החברה

ארבעת האחים שפירא מבקשים לשדרג את שכרם בשפיר הנדסה לעד 5.5 מיליון שקל בשנה כל אחד

כל אחד מהארבעה צפוי ליהנות משכר חודשי של 135 אלף שקל, לצד הטבות נוספות, בעלות שנתית מוערכת של כ-2.5 מיליון שקל ● זאת בנוסף למענק שנתי בסכום מקסימום של 3 מיליון שקל

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק