גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צריך להתמודד כבר עם המציאות

הוויכוח האם לפרסם את תמונות הרצח כדי שהעולם יבין שייך לעבר, כמו הגברת הבנייה בהתנחלויות

בואו נוריד את משקפי עקרונות העבר שלנו, ונביט לרגע במציאות. האם המשקפיים הישנים והשרוטים הם כאלה שאנחנו יכולים להמשיך להרכיב, או שאולי עברו שנים רבות מדי, המספר שלנו השתנה, ועכשיו הם רק מטשטשים לנו את הראייה?

אחרי שנוריד את המשקפיים הישנות, אולי נבין שאנחנו לא יכולים להמשיך לשחק לפי כללים שכבר לא עובדים יותר, או כאלה שאולי הוכיחו שהם עובדים, אבל רק לרעתנו.

הרצח המזוויע באיתמר זכה לתקשורת אדומה מדם וזעזוע עמוק אצלנו, אבל ב"ניו-יורק טיימס" קיבל את הכותרת הקרה הבאה: חשד שמדובר בפלסטינים, הצבא הישראלי במצוד אחר רוצחי 5 מתנחלים.

כך מצא את ביטויו האירוע החייתי של רצח תינוקות בשנתם, בעיתון שנחשב מאוזן ואמין. כך נחשפו אל הרצח תושבי העולם הנאור, שבעצם ריפרפו על עוד כותרת מבאסת מהמזרח התיכון, והמשיכו את שגרת יומם.

מדובר במעשה מחריד שלא נעשה בשגגה, לא מתוך איזשהו רצון להגן, אלא מתוך שנאה טהורה ותכנון קר. מפליאה אתכם התגובה הקרירה אליו בתקשורת העולמית?

אין מה להתפלא, כי האדישות אינה מקרית: זהו רק עוד חלק ממסע רב-שנים שמטרתו להציג את הישראלים כחיות צמאות דם. ברגע שאנו נתפסים ככאלה, אין שום הזדהות, אין שום רחמים. ההתייחסות לרצח באיתמר היא רק דוגמה למקום אליו הגענו בעולם: המקום של "הרעים", שאף אחד כבר לא מסוגל להזדהות איתם.

הבוקר (א') התנהל בתקשורת ויכוח סוער סביב השאלה אם זה בסדר לעשות שימוש בתמונות הזוועה הקשות מזירת הרצח, כדי להראות לעולם עם מה צריכה ישראל להתמודד. כדי להבהיר מהי המשמעות של הסדרי הביטחון שישראל כל-כך מתעקשת עליהם, בעוד העולם כולו אינו מכיר בהם ואינו יודע, ורק קורא בעיוורון להחרים את ישראל.

באופן פרדוקסלי, בימים אלה מתנהל מאמץ מטעם שגרירות ישראל באו"ם כדי למנוע הקרנת סרט פרו-פלסטיני בעצרת האו"ם, שהפכה פתאום לפלטפורמה של קידום מכירות. הסרט עצמו, אגב, הוא פחות בעייתי מכרזת הפרסומת שלו, שבה נראית ילדה פלסטינית קטנה ותמימה והכותרת שואלת - "האם כך נראית טרוריסטית"?

נדמה לנו שאם אנחנו יודעים את האמת, אז העולם כולו יודע אותה. אבל זה לא עוזר שאנחנו יודעים שלצד הפלסטינים המסכנים והמדוכאים פועלים כוחות טרור רצחניים, שמטרתם המוצהרת היא להשמיד את ישראל. כוחות שעוסקים בשטיפת מוח של תושבי הגדה והרצועה במשך שנים, כדי שיהיו מי שיצליחו לבצע רצח כה נתעב של תינוקות בשנתם, בלי להרגיש חרטה.

ולא, לא מדובר באנשי החמאס. מדובר בגדודי חללי אל-אקצא, זרוע של הפת"ח, כן, אותו פת"ח שנחשב לזרם המתון שאיתו אנו אמורים להגיע להסדר. האם לא ראוי שהעולם יידע ויכיר את פרצופו האמיתי של הפת"ח על כל צדדיו?

בעולם שבו הדברים מעוותים כל-כך, שבו נוצרה לגיטימציה ליוצרים לעשות שימוש ציני ביתומה פלסטינית כדי לנסות "להוכיח" שבעצם אין טרור, אין ברירה אלא להתחיל לנהוג אחרת. אי-אפשר להמשיך לעמוד מהצד ולגהק, בעוד נגדנו מתנהלת מלחמה קשה של דה-לגיטימציה. אין מנוס אלא להשתמש בכל האמצעים כדי להראות לעולם את האמת. אחרת, אין לנו סיכוי.

רק שאם אנחנו כבר עושים את המעשה האמיץ הזה, ומורידים את המשקפיים הישנות כדי לבדוק מה באמת קורה במציאות, אולי כדאי שנהיה גם מודעים לכך שאסור שניגרר לתפקיד הקבוע שלנו בפאטרן הזה.

היום כבר נשמעו קולות הקוראים להגיב בדרך של הגברת הבנייה בהתנחלויות כדי "להראות להם מה זה". זו הטעות הגדולה ביותר שאנו יכולים לעשות.

הרי ההתנחלויות יפונו בין אם נרצה ובין אם לא, וכל בנייה שם מיותרת, נקודה. אבל זו לא הסיבה היחידה - הפלסטינים הצליחו לגרור את כולם להאמין שהבנייה בהתנחלויות היא הדבר היחיד העומד בדרכנו לשלום עולמי.

זו כמובן בדיחה, אבל זה לא משנה - כל עוד העולם מאמין, השקר הופך לאמת. כך שאם מתוך הרצח הנורא הזה ניגרר חזרה לקטטת הבנייה בהתנחלויות, נעשה עוול כפול. בעצם, גם אנחנו נעזור לעשות שימוש ציני במוות הנוראי של התינוקות באיתמר, כדי לחזק את הנראטיב הלא רלבנטי הזה.

אז מה אתם אומרים? האם למרות שזה קשה, הגיע הזמן שנוריד את המשקפיים הישנים ונראה את המציאות כפי שהיא, או שנמשיך להעמיד פנים שהיא לא קיימת?

עוד כתבות

שרון זכות / צילום: אלון רון

שרון זכות ייפרד מרבד עם מענקים של עד 1.7 מיליון שקל 

החברה מבקשת מבעלי מניותיה לאשר את חבילת הפרישה למנכ"ל היוצא, שיחד עם עלות העסקתו השוטפת צפויה להצטבר בסיכום 2019 לכ-3.3 מיליון שקל

בורסת לונדון / צילום: Toby Melville, רויטרס

האיחוד האירופי על הברקזיט: "בלתי אפשרי" ללא צעד של בריטניה

הליש"ט יורדת ב-0.6% מול הדולר ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית ● בורסות אסיה ננעלו בעליות, למעט מדד שנחאי ● באפט ביקש מהפד להעלות בהחזקתו בבנק אוף אמריקה מעבר ל-10% ● בנק אוף אמריקה יפרסם דוחות לפני תחילת המסחר ונטפליקס תפרסם לאחר המסחר

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שמור לי ואשמור לך, גירסת טראמפ: כך מנצל נשיא ארה"ב את יחסי החוץ שלו לטובתו האישית

זה כבר הפך לשיטה: בשורה של שיחות טלפון ופגישות שניהל עם מנהיגים בעולם הציג להם טראמפ דרישות שנועדו להועיל לו בהפרכת חשדות נגדו ובקמפיין לנשיאות 2020 ● כך זה עבד עם מנהיגי אוקראינה, אוסטרליה ובריטניה וגם עם ראש ממשלת ישראל, שאף קיבל מתנת בחירות נאה לעצמו

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווחים: פריצת דרך במגעים לגיבוש הסכם ברקזיט כבר השבוע

פי הדיווחים, צוותי המשא ומתן של שני הצדדים המתכנסים הערב בבריסל "קרובים להגעה לטיוטה מוסכמת"

אמיר אוחנה, נעמה יששכר / צילום: כדיה לוי, רויטרס

פרשת נעמה יששכר: האם הסמכות להסגרת ההאקר הרוסי נתונה בידי שר המשפטים?

בג"ץ קבע בעבר כי "בידי השר הכוח שלא להסגיר, אך רק בנסיבות מיוחדות וכבדות-משקל" ● האם מקרה שבו אזרחית ישראלית מוחזקת כבת-ערובה ברוסיה על החזקת כמות מינימלית של סמים קלים, כקלף מיקוח נגד הסגרת האקר רוסי לארה"ב, נחשב לנסיבות כאלה?

הרברט דיס, מנכ"ל פולקסווגן / צילום: REUTERS/Axel Schmidt

פולקסווגן מעכבת החלטה לבניית מפעל רכבים חדש בטורקיה בעלות של 1.4 מיליארד דולר

על רקע התקיפה הצבאית של טורקיה את כוחות הכורדים בגבול סוריה הצפוני, יצרנית הרכבים הגדולה בעולם נוקטת עמדה ● בהמשך להטלת מכסים ע"י טראמפ על פלדה מיובאת מטורקיה, הלירה הטורקית מתאוששת לאחר שבשוק ציפו למכה נוקשה יותר

ישראל זינגר / צילום: שלומי יוסף

ראש עיריית ר"ג לשעבר תובע חצי מיליון שקל ממחליפו בתפקיד

ישראל זינגר הגיש תביעת דיבה נגד ראש עיריית ר"ג המכהן כרמל שאמה-הכהן, בטענה כי יזם חקירה פלילית נגדו ואף ליווה וליבה את החקירה בפייסבוק ● טוען כי לפרסומים השליליים של שאמה-הכהן נגדו היה חלק משמעותי בהפסד שלו בבחירות לעירייה ב-2018

קצא"א / צילום: שלומי יוסף

איציק לוי מונה למנכ"ל קצא"א

לוי, שמכהן כמ"מ המנכ"ל, נבחר בתום הליך פומבי שנערך בפני ועדת איתור שמינה הדירקטוריון במאי האחרון ● זו הפעם הראשונה שמתקיים הליך פומבי לבחירת מנכ"ל קצא"א

במרכז: גרג הגארטי ודניאל פדרסקי מקבלים את הפרס / צילום: AA Hotel and Hospitality Services

רשת פארק פלאזה של אלי פפושדו קיבלה פרס הערכה בבריטניה

פרס ההערכה "קבוצת המלונאות הגדולה בבריטניה" לשנת 2019-2020, שיש המכנים אותו כ"מישלן" של עולם המלונאות, הוענק בחודש שעבר לקבוצת פארק פלאזה הוטל

ליאו ליידרמן / צילום: תמר מצפי

מדד התחרותיות העולמי: ישראל דורגה במקום ה-20, ללא שינוי מהשנה שעברה

הפורום הכלכלי העולמי שעורך את המדד, הדגיש את היותה של ישראל מרכז חדשנות ואת ההשקעה הגבוהה במחקר ופיתוח - 4.3% מתוצר ● הדוח לא מגלם את החריגה הצפויה מיעד הגירעון של 2019 ואת חוסר היציבות הפוליטי שעשוי להוביל לבחירות שלישיות בשנה

קשישה / צילום :  Shutterstock

הביטוח הלאומי יחלק היום מענקי חימום ל-273.5 אלף איש

הזכאים יקבלו מענק בהיקף 562 שקל ישירות לחשבון הבנק שלהם

אריאל חסון, מנכל קרדן אן.וי / צילום: יחצ

"כדור השלג בתהל מחייב השקעה מהירה": שווי חברת תשתיות המים צנח בכמעט 90% בשנתיים .

קרן פימי מציעה להשקיע בתהל לפי שווי חברה של 15 מיליון דולר בלבד ● מנכ"ל קרדן אן.וי, בעלת החברה: "הפרסומים על מצבה של תהל גרמו לאובדן אמון בחברה ופגעו בשווי שלה"

מארק בניוף \ צילום: רויטרס

מארק בניוף: "הקפיטליזם שאנחנו מכירים מת, הגיע הזמן לקפיטליזם הוגן יותר"

במאמר שפרסם ב"ניו יורק טיימס" כתב המיליארדר ומנכ"ל ומייסד סיילספורס כי "הקפיטליזם של העשורים האחרונים, עם האובססיה שלו למיקסום רווחים עבור בעלי המניות, הוביל לאי-שוויון מזעזע" ● עוד הציע להטיל מסים על העשירים ביותר

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

אחרי ששני סועדים אושפזו: ארומה ת"א סגרה זמנית את הסניף

ברשת החליטו שלא לפתוח היום את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א, לאחר ששני לקוחות שאכלו בו כריך וסלט טונה אושפזו בשל תגובה אלרגית ● בנוסף הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל סניפי הרשת ולבצע בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את תוצאות המעבדה בשקיפות לציבור"

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

קרן המטבע חותכת בפעם נוספת את תחזית הצמיחה לישראל

קרן המטבע צופה צמיחה של 3.1% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.3%, שגם היא הונמכה בחודש אפריל ● בנוסף, קרן המטבע חתכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-3% בלבד בצל מתיחות הסחר בין סין לארה"ב ● התחזית הנוכחית שפרסמה קרן המטבע משקפת האטה בקרב 90% מהכלכלות בעולם

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ ב-1.2%, אנרג'יאן זינקה ב-9.6%

המדדים המובילים עלו בדומה לסנטימנט מעבר לים, ת"א 90 הוסיף 0.9% לערכו, מדד הבנקים טיפס ב-0.7% ● תמר פטרוליום דיווחה על חלוקת דיבידנד של 10 מיליון דולר ● טאואר זינקה ב-6.2%, לאומי עלתה ב-1.17%, בזק איבדה 2.5%, קנון זינקה ב-5.3%, מנורה קפצה ב-5.1%, ואנלייט אנרגיה עלתה ב-3.7%

הדמיית החניון של התחנה המרכזית של צפון ירושלים   / צילום: חברת מוריה, מורדגן

דניה סיבוס נבחרה להקים את התחנה המרכזית של צפון ירושלים

המרכז התחבורתי הצפוני של הבירה יכלול מסוף נוסעים וחניון למאות אוטובוסים שמעליהם גג בתצורת גינה ירוקה ● הפרויקט נאמד ב-212 מיליון שקל ● החניון יביא לפינוי חניון האוטובוסים שפועל בסמוך לבנייני האומה

דוד אמסלם / צילום: דוברות הכנסת

מתי קיבל נתניהו מנדט ממתפקדי הליכוד בפעם האחרונה

שר התקשורת דוד אמסלם טען כי "ראש הממשלה נבחר ע"י מתפקדי הליכוד לכנסת ה-22 כעומד בראשה". האם זה נכון? ● המשרוקית של גלובס

 

אתר בנייה בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפתעה: תל-אביב הפכה לשיאנית הבנייה החדשה. ומה קרה לפתח-תקווה ולנתניה?

מאמצע 2015 נבנו בת"א מעל 13 אלף דירות, כשבמקום השני ירושלים עם כ-10.3 אלפי דירות ● תוכנית מחיר למשתכן הכניסה 5 ערים לרשימת שיאניות הבנייה, בהן אשקלון וראש-העין ● ההפתעה: פ"ת ונתניה, שכיכבו בעבר בצמרת הבנייה, נדחקו אחורה ● בדיקת "גלובס"

רון לאודר / צלם: יונתן בלום

פלואנס של רון לאודר נערכת לגיוס של 30 מיליון דולר אוסטרלי בהנפקה פרטית

חברת הטיפול במים ובשפכים הנסחרת באוסטרליה נמצאת בהפסקת מסחר שם עד להשלמת התהליך מחרתיים