גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הראל ויזל: "אני לא מבין מה המדינה רוצה ממשקיעי הגז הקטנים"

מנכ"ל פוקס בראיון למגזין "פירמה": "שלי יחימוביץ' עשתה טעות פוליטית כי היא כאילו ניסתה להילחם בעשירים - אבל פגעה במאות אלפי בוחרים פוטנציאלים שלה"

"הייתי לפני כמה ימים בסיור בעמותת 'עלם'. כאחד שחשב שהוא יודע בדיוק מה נעשה במדינה הזאת, מכור לחדשות וקורא את כל העיתונים - הייתי בהלם. ילדות בנות 12 מכורות להרואין. זנות של ילדים, בנים ובנות, בשביל להשיג כסף לסמים. לפעמים מבצעים אקט מיני בשביל כסף למקלחת. חשבתי שיש עשרות, דיברו על אלפים. חשבתי שדברים כאלה יש רק במדינות עולם שלישי. כדאי שנתחיל לראות איפה אנחנו חיים, נסתכל על עצמנו במראה ונתחיל להתמקד בבעיות האמיתיות שיש כאן".

כך אומר, בראיון מיוחד למגזין "פירמה", הראל ויזל, מנכ"ל רשת האופנה הישראלית פוקס.

- אילו היית שר הרווחה, מה היית עושה?

"אם הייתי שר הרווחה, אני בטוח שתוך 3 חודשים ילדים בני 12-13 לא היו מסתובבים בגנים הציבוריים ועוסקים בזנות בשביל להשיג כסף לסמים. נקודה. לא תוך שנתיים, לא להקים ועדות, ועדות משנה או קבוצות של יועצים. תוך 3 חודשים זה היה נגמר. מעניין אותי לדעת אם שר הרווחה מסתובב בניידות האלה בלילות ורואה את הדברים האלה, או שהוא קורא על כך רק באימיילים".

- איך ההרגשה להיות בן לעשירון העליון בעוד בארץ יש מעמד בינוני שנאבק ואנשים שרעבים ללחם?

"הרגשה מצוינת. אני זוכר את עצמי בחופש הגדול, כשהייתי בן 16, עומד עם דלי מלא סברסים בכניסה לשקם הגדול בגבעתיים ומוכר סברסים לכל מי שנכנס. אני זוכר את עצמי עובד כנער שליחויות, כעבודה שנייה אחרי שהשתחררתי, במשך שנתיים וחצי, משבע בערב עד 23:00 כל יום במסעדה הסינית ברמת-אביב.

"אני יודע שכל מי שרוצה יכול למצוא עבודה, ואני מתקומם נגד אלה שיושבים בבית, בוכים על מר גורלם ואומרים שהם לא מסוגלים למצוא עבודה. לכל מי שרוצה לעבוד יש עבודה. אנחנו מחפשים בשיניים עובדי מחסן ולוגיסטיקה במחסנים הראשיים, ולצערי אנשים לא רוצים לעבוד".

ויזל גם מקפיד שילדיו, שנולדו למציאות ורודה משלו, לא ינוחו על זרי הדפנה. "לפני מספר חודשים, כשחזרתי מהעבודה ביום שישי בצהריים, ראיתי את הילד שלי, בן 12, מארגן חברים במגרש החניה של סביון, לשטיפת מכוניות. לאירועים בסביון הוא מגיע עם צידנית ומוכר ארטיקים.

"כשהבן שלי, בן 16, עבד בסניף פוקס בקריית-אונו, הוא חזר יום אחד באחת בלילה הביתה ואמר 'אבא, אולי חופש מחר?', אמרתי לו, 'היית צריך לתכנן מראש שמחר לא מגיעים לעבודה'".

- יש כאן רדיפה של אנשי עסקים?

"במידה מסוימת יש רדיפה. מנסים להעצים כל הזמן את הסיפור של הון-שלטון".

"המדינה הייתה חמדנית"

דוגמה חיה לרדיפה של המדינה אחר אנשי עסקים, מוצא ויזל בנושא תמלוגי הגז. "יש כאן תמרור אזהרה לאנשי עסקים, שמפחיד לעשות עסקים עם המדינה כי היא לא תמיד עומדת במילה שלה. אני לא מכיר את פרטי הפרטים כי אני לא מאלה שמשקיעים, למרות שאחד מבעלי רציו, יגאל לנדאו, הוא חבר טוב ושכן שלי. איך יכול להיות שעושים עסקה ונותנים לאנשים לחפש גז ונפט, וברגע שמגלים גז או נפט משנים את חוקי המשחק ורוצים לגבות תמלוגים גבוהים יותר?"

- זה הוביל אותך למסקנות כלשהן באשר להתנהלות העסקית שלך כאן?

"אני לא רואה איך זה משפיע עליי, אבל אני חושב שזה יכול להשפיע על חברות בינלאומיות שירצו להשקיע בישראל. מבחינתן זה סימן שאלה על עסקאות או חוזים עתידיים שלהן במדינת ישראל. לו הקידוח היה נכשל, אף אחד מהממשלה לא היה נותן זיכוי ומענקים על ההשקעות, כך גם כשהצליח - הממשלה לא צריכה לשנות את ההסכם. מה הם חשבו, שמישהו הולך לעשות קידוח והוא מצפה לא לגלות גז? עשית עסק - תקיים את המילה שלך".

- המדינה הייתה רשלנית?

"המדינה הייתה חמדנית".

לדברי ויזל, "המדינה נעזרת ביחצנים על מנת ליחצן את המהלך מול בעלי ההון, כשלמעשה מי שמחזיק בכמויות ענקיות של מניות החברות האלה זה עמך ישראל. מאות אלפי אנשים שהימרו וקנו את המניות. המדינה לא פוגעת רק בבעלי ההון, אלא בגברת כהן מחדרה".

- אתה לא באמת חושב שגברת כהן מחדרה קנתה מניות. הרי פלח מאוד מסוים של האוכלוסייה משקיע בבורסה.

"לפי מה שאני יודע, מאות אלפי אנשים מישראל נמצאים בשוק ההון, ואם אני מדבר על עמך ישראל, אז בעקיפין העם יושב בכל הקרנות וכל הקרנות משקיעות בכל מניות הנפט - הפגיעה היא רוחבית.

"אני בטוח שאחוז הגברות כהן מחדרה שמשקיעות במניות הנפט גבוה מאלו שמשקיעות בחברות גדולות ומסודרות, כי אצלן החלום גדול יותר בשל הסיכוי שמניות הנפט, במידה שיצליחו, יעלו במאות אחוזים. וכמו שאני בטוח שאחוז הגברות כהן מחדרה שממלאות טוטו ולוטו גדול יותר מאחוז עשירי המדינה, אני בטוח שזה דומה במניות הנפט.

"האם יכול להיות שגברת כהן מחדרה תזכה בטוטו או בלוטו, והמדינה תטיל תמלוגים גבוהים יותר על הזכייה בפרס הראשון בעשרות מיליוני שקלים בלי שהיא ידעה זאת קודם? זה זהה לחלוטין. את זעקותיה לא ישמעו. האוצר צייר את זה כאילו זו מלחמה בין המדינה לעשירי ישראל שמחזיקים בחברות".

- גם ח"כ שלי יחימוביץ'?

"חד-משמעית גם היא. ובמקרה הספציפי, לדעתי היא עשתה גם טעות פוליטית, כי היא כאילו ניסתה להילחם בעשירים - אבל היא פגעה בקהל פוטנציאלי של מאות אלפי בוחרים שלה, שמחזיקים במניות האלה".

ח"כ שלי יחימוביץ' מסרה בתגובה לדברי ויזל: "המאבק על תמלוגי הגז הוא מאבק על מה ששייך ממילא לציבור, כך שאין מדובר במלחמה. עמדותיי הכלכליות לא נקבעות על-פי תועלת פוליטית, אלא על-פי מה שהגון ונכון וטוב למדינה ולאזרחיה, והנימה הדקה של האיום הפוליטי בדבריו של ויזל לא עושה עליי רושם. צריך לציין כי המוסדיים השקיעו שברי אחוזים במניות הגז, כך שציבור החוסכים הרחב לא רק שלא נפגע, אלא שהוא וצאצאיו ייהנו מפירות רווחי הגז".

הראיון המלא - במגזין "פירמה".

לעמוד הפייסבוק של פירמה

עוד כתבות

קתאי פסיפיק  / צילום: יחצ

קתאי פסיפיק עוצרת את הטיסות בקו ת"א-הונג קונג

עם האיסור על כניסת תושבים זרים ששהו בסין, בהונג קונג, בתאילנד, במקאו ובסינגפור לישראל, חברת התעופה הלאומית של הונג קונג הודיעה על השהיית טיסותיה בקו לת"א מ-24 לפברואר ועד 31 במרץ

סקר הסקרים

סקר הסקרים: פחות משבועיים לבחירות, אין שינוי במפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

אלדד פרשר / צילום: איל יצהר

מנכ"ל בנק רביעי פורש בתוך שנה: אלדד פרשר עוזב את מזרחי טפחות

פרשר יעזוב את הבנק לאחר 16 שנות עבודה, מהן שבע כמנכ"ל ● עלות סך התגמולים שקיבל על שנות עבודתו נאמדת ב-50 מיליון שקל ● הבנק יחפש מנכ"ל שיקדם את האתגרים החדשים, בהם המיזוג של בנק איגוד

הסוס המיניאטורי פרד / צילום: צילום מסך

המקרה המוזר של הסוס במחלקה הראשונה בטיסה בארה"ב

פרד עלה לטיסה בארה"ב ביחד עם רוניקה פרוזה, כיוון שהוא משמש כבעל חיים תומך רגשית ● הרשויות בארה"ב מבקשות להגביל את סוגי החיות שיכולות לעלות לטיסה ● צפו בתמונות

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

מנכ"ל סלקום: "גולן טלקום היא חברה מצוינת, ויש לנו מה ללמוד ממנה"

במכתב לעובדי סלקום כתב המנכ"ל אבי גבאי כי צריך לבוא לרכישה עם הרבה כבוד ובלי התנשאות וזלזול

מיניבוס Bubble של ויה וחברת דן / צילום: יח"צ

הפיילוט נכשל? עיריית ברלין החליטה לא לממן שיתוף הפעולה עם חברת Via

לפי דיווחים באמצעי התקשורת בברלין, בעירייה החליטו שלא להקצות תקציב של 43 מיליון אירו בשנה למימון הפרויקט

אמסטרדם / צילום: Shutterstock

למרות שאין לה חשיפה ישירה לסין, הולנד עדיין לא מחוסנת מההשפעות הכלכליות הגלובליות של נגיף הקורונה

למרות חשיפה ישירה נמוכה של הולנד לסין, הולנד עדיין לא מחוסנת מההשפעות הכלכליות הגלובליות של נגיף הקורונה ● כמדינה שמאוד תלויה בסחר הבינלאומי, היא צפויה להיפגע בטווח הקצר בהיקפים משמעותיים יותר בהשוואה למדינות אחרות ● ולצד זה יש בה השקעות מעניינות, כמו יצרנית האופניים Accell

מסופון אשראי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הרגולטורים מנסים לשפר את ההוגנות באשראי הצרכני

על פי הודעת הפיקוח על הבנקים, שבראשות המפקחת היוצאת ד"ר חדוה בר, ורשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בראשות ד"ר משה ברקת, הם יפעלו יחדיו ל"הסדרה אחידה של פעילות העמדת אשראי צרכני במערכת הפיננסית על-ידי הפיקוח על הבנקים ורשות שוק ההון"

עסקאות מבוצעות באמצעות מטבעות דיגיטליים / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

היועמ"ש: בנק לא יכול לסרב לתת שירות לבעלי מטבעות וירטואליים באופן גורף

כך מבהיר היועמ"ש אביחי מנדלבליט, בעמדה שהגיש לביהמ"ש בהליך הבוחן האם בנק יכול לסרב להעניק ללקוח שירותים הקשורים למסחר בנכסים וירטואליים, וביטקוין בפרט ● לפי היועמ"ש, על הבנקים לבחון כל מקרה לגופו, על בסיס רשימת סימנים הבוחנים את רמת הסיכון להלבנת הון

משרדי פייבר בישראל/ צילום: חברת פייבר

פייבר הישראלית זינקה בוול סטריט לאחר הדוחות; מספקת תחזית הכנסות גבוהה מהשוק

לשנת 2020 פייבר צופה הכנסות גבוהות יותר מתחזיות השוק, ומצפה לסיים את השנה עם צמיחה של 30%-32% לרמת הכנסות של 139-141 מיליון דולר

יגאל דמרי / צילום: איל יצהר

יגאל דמרי מצא תחליף לאפריקה ישראל: במגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ב-700-600 מיליון שקל

דוניץ, המתמחה בייזום פרויקטים למגורים, נמצאת בשליטת בני משפחת דוניץ ונסחרת בשווי של 665 מיליון שקל - לאחר עלייה של 130% במניה בשנה האחרונה

ביטוח לאומי / צילום: תמר מצפי

בשורה לאזרחים הוותיקים: בני 80 ומעלה לא יצטרכו להתייבש בתור

הביטוח הלאומי ינפיק 277,684 כרטיסי "פטור מתור" לאזרחים בני 80+ שזכאים לקבל שירות ללא המתנה בתור ● הכרטיס תקף בכל המשרדים הממשלתיים, בשירותי עיריות, ביטוח לאומי, רכבת ישראל, סניפי דואר, בנקים, גנים לאומיים ואפילו בסופרמרקט

עובד במפעל שבבים בסין / צילום: רויטרס

לא כולן כמו אפל: זו הסיבה שתעשיית השבבים מצליחה למתן את פגיעת הקורונה

אזהרת ההכנסות של אפל בגלל השלכות וירוס הקורונה מעוררת חששות לגבי שרשרת האספקה בתעשיית השבבים ● סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט בכיר באופנהיימר, דווקא מרגיע: "הרבה חברות הוציאו את הייצור מסין בגלל מלחמת הסחר" ● האם בכל זאת יש מה לחשוש?

אסתר חיות, אפי נוה והשופטת מרגולין־יחידי / צילומים: ברני ארדוב וואלה, כדיה לוי, דוברות בתי המשפט

מה הוביל שופטת ושתי פרקליטות להיפגש בחשאי עם אפי נוה

ל"גלובס" נודע כי ב-2017 שופטת השלום ושתי פרקליטות נפגשו בחשאי עם יו"ר הלשכה דאז אפי נוה ועם חברת הוועדה לבחירת שופטים ● ומדוע הפגישה שנערכה בקיץ 2017 התקיימה ללא ידיעת נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

טבע ופריגו הובילו את עליות השערים בת"א; מדד הביומד קפץ ב-2.4%, אקסלנז קפצה ב-60%

דמרי במו"מ לרכישת דוניץ, ושתי המניות מזנקות ● אקסלנז חתמה על הסכם מיזוג עם חברה אמריקאית ● סומוטו מוכרת את פעילות הפצת האפליקציות לצביקה בארינבוים ● מזרחי טפחות נחלשה לאחר הדיווח על עזיבת המנכ"ל

ההמבורגר מלא העובש בפרסומת של ברגר קינג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

למה רשת ברגר קינג מפרסמת המבורגר מלא בעובש?

רשת המזון המהיר האמריקאית ברגר קינג בחרה בדרך בוטה מאוד להציג את השינוי החדש שעשתה בהמבורגר המפורסם שלה - "וופר"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 18 בפברואר

אתמול באיכילוב: 9 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

ארנון בר דוד. יו"ש ראש ההסתדרות / צילום: כדיה לוי

ארנון בר-דוד: "מי שישלמו את מחיר המחדל בחברות התעופה המקומיות יהיו כל אזרחי ישראל"

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד הדגיש במכתב שהוציא כי "בשעה שענף התעופה העולמי נערך שלינויים מרחיקי לכת חברות התעופה הישראליות עסוקות במאבק הישרדות יומיומי. התחזיות הקודרות מתחילות לקבל ביטוי ממשי בשטח ומול פני המשפחות שמאבדות את מקור פרנסתן ניצב ענף שנלחם על קיומו"

רשת Pier 1 סוגרת מאות חנויות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

רשת הריהוט האמריקאית Pier 1 פשטה רגל ותימכר

בית משפט לפשיטות רגל בריצ'מונד, וירג'יניה, אישר אתמול את הליך מכירת נכסי החברה ● השופט אישר גם את בקשת הרשת למימון של 256 מיליון דולר מהנושים שלה, כדי להמשיך לפעול בכפוף למכירה אפשרית של הרשת

גיל שרון / צילום ארכיון: תמר מצפי

הדרך להכפלת שווי גולן טלקום: יציבות בהכנסות ועלייה קלה במנויים

פרטי העסקה למכירתה של גולן טלקום לידיה של סלקום ממחישים את הרכישה המוצלחת שביצעה חברת אלקטרה מוצרי צריכה (אמ"צ), הנהנית תוך כשלוש שנים מהצפת ערך משמעותית