גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שפת המוזיקה: למדו על עולם המוזיקה עם האוניברסיטה הפתוחה

מי שמעוניין להעמיק את השכלתו בכל הקשור לעולם המוזיקה הקלאסית, יכול לעשות זאת היום בקלות דרך ספרי האוניברסיטה הפתוחה, המציעים קורסים מצוינים בעברית מעודכנת ועם דוגמאות מוקלטות ■ לפניכם מבחר ספרים ללימוד עצמי

עד השנים האחרונות, מצב הספרות על מוזיקה בעברית היה מחפיר. חנויות הספרים הציעו ספרים מועטים מאד, רובם מתורגמים, שבדרך כלל עסקו במלחינים ולא בתיאוריה של המוזיקה. כתוצאה, לא הייתה כתובת של ממש לאוהבי מוזיקה אשר רצו בידע תיאורטי מעבר להנאה מהאזנה.

מצב העניינים העגום הזה השתנה במידה רבה בשנים האחרונות, תודות לעבודה נמרצת של המחלקה למוזיקה באוניברסיטה הפתוחה.

מחלקה זו הוציאה בשנים האחרונות מגוון ספרי לימוד, הפותחים צוהר לשפת המוזיקה וספרותה גם לדוברי עברית. הספרים חוברו במקור כספרי לימוד לסטודנטים, אך יכולים לשמש בקלות גם ללמידה עצמית. הם כתובים בעברית עדכנית וברורה, ומלווים בהקלטות המדגימות את החומר הנלמד. כיום, הם מציעים את האופציה העברית הטובה ביותר למי שמעוניין ללמוד בבית את שפת המוזיקה והתיאוריה שלה.

הסקירה הבאה מכסה את ספרי המוזיקה המרכזיים של האוניברסיטה הפתוחה, ומנסה להתאים אותם לקהלים השונים.

מבוא למוזיקה

"מבוא למוזיקה" הוא הקורס הבסיסי ביותר למי שמבקש לערוך היכרות עם שפת המוזיקה. הדפסתו המעודכנת נעשתה ב-2009, והוא כתוב בעברית נגישה וברורה. הקורס מורכב מ-12 יחידות לימוד, המופיעות בארבעה כרכים. התחומים המכוסים בו דנים בכל המרכיבים היסודיים של שפת המוזיקה: מערכת הצלילים, זמן ומיקצב, המלודיה, מערכת הסולמות, רב-קוליות, הרמוניה ועוד. ליחידות הלימוד מצורפים 12 דיסקים, ובהם קטעים מוקלטים המדגימים את הנושאים הנדונים.

הסגנון בכל הספרים דומה, ומסביר את העקרונות המוזיקליים בשפה ברורה שאינה דורשת ידע מוקדם. עם זאת, את היחידות כתבו מחברים שונים, ללא האחדה של הסטנדרטים. כך, לדוגמה, ביחידה הראשונה יש פירוט בגוף הספר לגבי הקטעים שמושמעים בהקלטות, ואילו ביחידה השנייה מוצגים חלק מהקטעים רק בדיסק עצמו. ריבוי המחברים גורם גם להבדלי סגנון קלים בין היחידות, אך פורמט הכתיבה נשאר דומה לכל אורך הקורס.

קהל היעד: אוהבי מוזיקה חסרי השכלה מוזיקלית פורמלית, המעוניינים ללמוד מושגים מקצועיים בסיסיים בתחום.

כלי הנגינה

"כלי הנגינה" הוא ספר נהדר אותו חיבר עדו אברבאיה (Abravaya), מוותיקי המחלקה למוזיקה של האו"פ. הספר סוקר את מגוון כלי הנגינה הקיימים, החל ממקורותיהם ההיסטוריים ועד גירסתם כיום. הוא מקיף את כל משפחות הכלים: הנבל, כלי הקשת, כלי הנשיפה, כלי ההקשה, העוגב, כלי המקלדת ועוד.

הצגת הכלים מקיפה וברורה, וכוללת שרטוטים והסברים מאירי עיניים. בנוסף להסברים הספר עמוס בצילומים, תמונות ודוגמאות תווים. יתרון נוסף שלו הוא הצגת דוגמאות רבות מספרות המוזיקה הקלאסית, באופן שמאפשר להאזין לכלים השונים בתוך הקשר ספציפי ולהבין את הרציונל מאחורי השימוש בהם.

לספר נלווה מארז בן ארבעה דיסקים, שבהם כ-200 דוגמאות מוקלטות לכלים וליצירות המוזכרות בגוף הטקסט.

קהל היעד: כל מי שמעוניין להכיר את כלי הנגינה בצורה עניינית, בהירה ומלאת הדגמות. הספר כה עמוס באינפורמציה, עד שלהערכתי גם קוראים בעלי ידע מוזיקלי נרחב יוכלו למצוא בו משהו שיחדש להם. מומלץ מאד.

האופרה

"האופרה" של האו"פ הוא ללא ספק הקורס העדכני והיסודי ביותר שיש בעברית על עולם האופרה. הקורס מקיף חמישה כרכים, המקיפים מגוון אופרות ונושאים קשורים. הוא סוקר את התפתחות הז'אנר, מראשיתו בתחילת המאה ה-17 (מונטוורדי) ועד תחילת המאה ה-20 (ריכרד שטראוס וראוול). האופרות המרכזיות הנדונות בו הן "אבירות כפרית" של מסקאני (Mascagni), "אורפיאו" של מונטוורדי, "ריגולטו" (Rigoletto) מאת ורדי, "הספר מסוויליה" של רוסיני, "דון ג'ובאני" של מוצרט, "הוולקירה" מאת ריכרד וגנר, "שלומית" מאת ריכרד שטראוס, "הנער והקסמים" מאת ראוול ואופרות אחרות הקשורות לנושאים הנדונים במהלך הקורס.

רוב הספרים הם מופת לכתיבה אקדמית-פופולרית ברמה גבוהה. השפה שלהם משלבת באופן מושלם בין כתיבה נהירה בגובה העיניים לבין הסבר אקדמי רציני, הטקסט עמוס בצילומים ודוגמאות תווים, והדיון עצמו מקיף הן ניתוחים מוזיקליים והן הקשרים היסטוריים וחברתיים.

גם כאן, לכל אחד מהספרים מצורף דיסק תואם המכיל קטעים מוזיקליים הנדונים בספר. בנוסף, מציע כל ספר את התרגום המלא של האופרות הנדונות לעברית עדכנית ונגישה. זוהי מתנה יקרה מפז, שכן מדובר בתרגומים טובים שמקלים מאד על המעקב אחר היצירות.

קהל היעד: אוהבי אופרה שרוצים להבין לעומק את הז'אנר. הספרים כה מקיפים, עד שגם כאן רוב הסיכויים הם שאפילו חובבים מקצועיים ילמדו מהם לא מעט.

בטהובן - מורד ורומנטיקן

"בטהובן" הוא קורס חדש ומרשים, אותו חיבר רון ויידברג. הוא כולל חמישה כרכים, הסוקרים בהרחבה את חייו של בטהובן ואת יצירותיו. סדרת הספרים מסבירה היטב את ההתפתחות בסגנון ההלחנה של בטהובן, שהפך מממשיך דרכם של מוצרט והיידן למלחין פורץ דרך המבשר את הרומנטיקה.

הז'אנרים המוזיקליים שבהם מתמקד הקורס הם הסונטות לפסנתר, הסימפוניות, רביעיות המיתרים, הקונצ'רטי והאופרה "פידליו" (Fidelio). הספר משקף עבודת מחקר מרשימה וכולל צילומים, דוגמאות תווים רבות, ומארז מצורף עם הקלטות של קטעי המוזיקה הנדונים בספר. היצירות עצמן זוכות פה לניתוח פורמלי מעמיק, הכולל בין היתר דיון במהלכים הרמוניים. לכן, הספר מתאים יותר לבעלי השכלה מוזיקלית ופחות לחובבים גמורים.

הקורס נמצא עדיין בתהליך כתיבה, ובעתיד אמורות להתפרסם יחידות נוספות שיעסקו בסימפוניה מס' 9 וב"מיסה סולמניס" (Solemnis) של בטהובן.

קהל היעד: בעלי ידע מוקדם בתיאוריה של המוזיקה, שמסוגלים להבין ניתוחים הרמוניים ומעוניינים לצלול עמוק לתוך סוד יצירתו של בטהובן.

המוזיקה של יוהאן סבסטיאן באך

קורס זה חובר בהדרגה: היחידות הראשונות יצאו לאור בשנת 1987, ואילו הכרכים האחרונים נכתבו רק לאחרונה. גם לקורס זה יש מספר מחברים, אך הפורמט הלימודי דומה. הספר מספק מבט מקיף על באך, תקופתו ויצירתו.

ניתן ללמוד בו על הסגנון של באך ומאפייני כתיבתו, על תקופת הבארוק אליה הוא שייך, על מלחינים אחרים בני תקופתו, על שפת הסמלים בה השתמש ועל צורות מוזיקליות בהן הלחין.

בין פרקי הקורס ניתן למצוא ניתוחים מקיפים המוקדשים ליצירות מופת של באך: המיסה בסי מינור ("הגדולה"), "וריאציות גולדברג", "מתיאוס פסיון" ועוד. הכרכים העדכניים ביותר (יחידות 7 ו-8) חוברו ע"י עידו אבראבאיה בשנים האחרונות, והקריאה בהם היא תענוג צרוף.

קהל היעד: אוהבי המוזיקה של באך, שמבקשים להכיר לעומק את סגנונו ויצירותיו החשובות.

ספרי האוניברסיטה הפתוחה הם חלק ממערך לימודי אקדמי, ולא ניתנים לרכישה בחנויות ספרים "רגילות".

ניתן להשיג אותם ב"למדא", חנות הספרים של האו"פ הנמצאת בקמפוס האוניברסיטה ברעננה. בנוסף, ניתן לקנות אותם אונליין מתוך אתר החנות.

למי שמסתפק בקריאה במחשב, ניתן למצוא את הספרים פתוחים לציבור בפרויקט "פא"ר" (פתיחת אוצרות רוח). קישור לפא"ר נמצא בדף הכניסה של האוניברסיטה הפתוחה. קריאת הספרים דורשת תהליך הרשמה קצר, שאינו כרוך בתשלום.

עוד כתבות

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

לא פוחדים מאלשטיין: אי.די.בי השלימה גיוס של 236 מיליון שקל באג"ח חדשות

במסגרת המכרז המוסדי שהתקיי ם אתמול, לאחר סיום המסחר בבורסה, נרשם ביקוש בהיקף כולל של 665 מיליון שקל, מתוכו נענתה החברה להצעות בהיקף המקסימלי האפשרי ● במסגרת המכרז נקבע כי הריבית שתשלם סדרת האג"ח תעמוד על 4.7%

רהט / צלם: ברנדייס

אושרה תוכנית ותמ"ל להקמת שכונת מגורים חדשה ברהט

התוכנית כוללת 2,400 יח"ד במבני מגורים בני 3-10 קומות, 19,000 מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה, 140 דונם עבור מבני ציבור ו-134 דונם לשטחים ציבוריים פתוחים ● ראש עיריית רהט: "לתוכנית יש צוואר בקבוק. עדיין לא הצליחו להגיע להסדר עם התושבים"

קניון עזריאלי, ת"א. "תעסוקה שתתאים לצרכי המחר"   / צילום: שלומי יוסף

חיידק ליסטריה התגלה בסניפי לנדוור וארומה ת"א בקניון עזריאלי

בעקבות בדיקת מעבדה מיוחדת, משרד הבריאות קבע כי יש להפסיק באופן מיידי את פעולות המטבח והכנסת המזון בשני הסניפים המדוברים

הבורסה בהונג-קונג / צילום: שאטרסטוק

צפי ליציבות בוול סטריט בציפייה לחדשות נוספות מחזית הסחר

בסין דווח בסוף השבוע על שיחה חיובית בין סגן הנשיא הסיני ובין שר האוצר האמריקאי בנוגע להסכם סחר "שלב 1" ● ביום שישי חצה הדאו ג'ונס לראשונה רף של 28,000 נקודות, לאחר שהיועץ הכלכלי לבית הלבן אמר כי שתי המעצמות "מתקרבות" לעסקה

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

סלקום, גולן טלקום ו-WE4G מתכננות לעתור לבג"ץ בניסיון לדחות את מכרז הדור חמישי

החברות מבקשות הקלות מהמדינה כדי לבצע מהפכה בשירות שמקבלים ישראלים כיום עקב אי-ודאות שעולה מהמכרז ● הוט מובייל העלתה טענות דומות אך מכחישה כי בכוונתה לעתור ● בכירים בחברות ל"גלובס": לא הגיוני שעשרות בקשות להבהרות נדחו ללא הסבר

שרון גל / צילום: דור מלכה

תחקיר הליסטריה של "תוכנית חיסכון" פגע ברייטינג של שרון גל

תוכנית ההשקה של "שווה כסף" בהגשת שרון גל הביאה לרשת 13 רייטינג של 5.4% - לעומת 15.4% ל"תוכנית חיסכון" ששודרה ממול בקשת 12 וחשפה כי נמצאו חיידקי ליסטריה בארומה ת"א ובלנדוור בקניון עזריאלי

מוצרי קנדוק / צילום: אתר קנדוק

אינטרקיור החלה בניסוי קליני לטיפול בקנאביס בילדים על הספקטרום האוטיסטי

בניסוי ישתתפו 100 מטופלים, והוא יימשך 24 חודשים - אחד המחקרים ארוכי-הטווח בתחום עד היום

חווה לגידול קנאביס בצפון הארץ/  צילום: רויטרס

להתמודד עם המחסור: משרד הבריאות פרסם הנחיות בנושא קנאביס לתקופת המעבר

התקנות כוללות בין היתר צמצום של מספר הבדיקות, הקלות בייצור והתייחסות ליצוא ● כרגע אין התייחסות ליבוא, אולם בשוק מעריכים כי גם זו צפויה להגיע

גיל שפירא, מנהל השקעות ראשי (CIO) של חברת eToro  / צילום: גיא חמוי, יח"צ

מחזקת את ניהול ההשקעות: eToro מינתה את גיל שפירא ל-CIO

פלטפורמת המסחר במניות ובמטבעות דיגיטליים שמובילים האחים יוני ורונן אסיא, הכריזה על הוספת תפקיד ניהולי חדש ● שפירא, לשעבר מנכ"ל חברת תעודות הסל של פסגות, יהיה אחראי על ניהול ההשקעות במניות ועל פעילות האנליסטים בחברה

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן / צילום: לע"מ, קובי גדעון

שינו את הטון: לאחר פגישה בין ליברמן לרה"מ, בליכוד התחילו לפרגן

לאחר שהפגישה בין ליברמן לראש הממשלה הסתיימה בצורה חיובית, דיברו הבוקר מספר שרי ליכוד בכלי התקשורת ופרגנו לראש ישראל ביתנו במילים חמות ● ליברמן, כך מסתמן, מתפקד כמתווך בין נתניהו לגנץ

דודו מזרחי מנכל בזק/  ישראל שם טוב

בזק חזרה לרווח ברבעון השלישי; ההפסד מתחילת השנה - 1.1 מיליארד שקל

גם הרווח הרבעוני, בהיקף של 191 מיליון שקל, עדיין נמוך ב-18% מהתקופה המקבילה אשתקד ● הכנסותיה הרבעוניות של בזק נשחקו בכ-2%, ל-2.25 מיליארד שקל

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

בעקבות השינויים הדיגיטליים: אנגלמן הסדיר את נוהלי עבודת ביקורת המדינה

הנוהל החדש, שגובש בשיתוף-פעולה עם היועמ"ש אביחי מנדלבליט, מסדיר היבטים של ביקורות על מערכות המידע ואיתנותן ואמור להסדיר את עבודת הביקורת בעידן של מאגרי מידע ממוחשבים, מחשבים ניידים וגישה למייל

אלדד פרשר / צילום: איל יצהר

בהשפעת ירידת המדד: רווחי מזרחי טפחות נשחקו ב-7%; המניה בשיא

הבנק מחלק דיבידנד של כ-170 מיליון שקל ● בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה קפצו רווחי הבנק ב-40% ל-1.4 מיליארד שקל, בשל השפעת החקירה בפרשת הלבנת ההון בתקופה המקבילה

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

עם רוח גבית מהריבית הנמוכה והצמיחה במשק: ריט 1 מפרסמת דוחות טובים ומעלה תחזיות

הקרן הציגה ברבעון שחלף גידול של 30% ברווח הנקי שהגיע לרמה של כ-80 מיליון שקל ● המנכ"ל שמואל סייד: "התוצאות החזקות נובעות מרכישת נכסים מניבים במהלך השנה בהיקף של כ-700 מיליון שקל יחד עם שיפור ב-NOI מנכסים זהים"

רן גוראון /צילום: שלומי יוסף

פלאפון: שיפור בהכנסות ברבעון השלישי שצמחו ל-446 מיליון שקל

השיפור בהכנסות חברת הסלולר בא על רקע עונתיות חזקה, אך בהשוואה לרבעון המקביל נרשמת שחיקה של 3 מיליון שקל

אייל רביד ויקטורי / צילום: אבי רוקח

אייל רביד ימשיך להתמקד בעסקי המזון: ויקטורי נסוגה מהשקעתה בחוות קנאביס

ככל הידוע, משרד הבריאות טרם אישר את הקמת חווה הקנאביס המתוכננת ● לצד קיטון ברווח הנקי, רשת הסופרמרקטים של אייל רביד רשמה גידול של 4.8% במכירות הרבעון השלישי, שהסתכמו ב-447 מיליון שקל

פרוייקט מחיר למשתכן בירושלים/ צילום:רפי קוץ

התפרסמה רשימת זוכי ההגרלה התשיעית ב"מחיר למשתכן"

משרד הבינוי והשיכון פרסם הבוקר את רשימת הזוכים בהגרלה האחרונה של מסלול "מחיר למשתכן" ● יותר מ-20 אלף משקי בית השתתפו בהגרלת מחיר למשתכן שפורסמה בספטמבר, מתוכם יש 3,316 זוכים

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

האם ההתנחלויות הן השטח הכבוש היחיד שהאירופים דורשים לסמן את תוצרתו?

איילת שקד טענה כי סימון מוצרים משטח כבוש חשוב לאירופים רק כשמדובר בישראל ● בדקנו אם זה נכון ● המשרוקית של גלובס

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

בעקבות בית ההשקעות פסגות, גם מיטב דש מפטר עשרות עובדים: "מתאימים את ההוצאות למבנה ההכנסות"

מיטב דש, שמעסיק כיום כ-1,000 עובדים, צפוי להוציא בקרוב לפועל מהלך פיטורים של כמה עשרות מעובדיו ● בחודש שעבר הודיע פסגות כי יקצץ כ-7% מכוח האדם, המונה כ-800 עובדים

פקקים בנתיב פלוס - נתיב הקארפול הראשון / צילום: שלומי יוסף

לקבל אלפי שקלים בשנה ולא ליסוע בשעות העומס: מה שצריך לדעת על פרויקט עידוד הנסיעה השיתופית

לפי משרד התחבורה ונתיבי איילון, התמריצים במסגרת התוכנית לעידוד נסיעה שיתופית (קארפול) יכולים לזכות נהגים באלפי שקלים בשנה