גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תנו לנו דם

מפחיד כמה שיש לנו צורך להתלהם ולסקול באבנים בלי לשים לב איך אנחנו נראים

ביום שלישי היה כאן פסטיבל, אבל אירועי יום רביעי הסיטו את תשומת-הלב התקשורתית ממשה קצב. הפיגוע באוטובוס בירושלים היה דרמטי מספיק כדי שנשכח אותו לרגע בצד, וחוץ מזה, גם אליזבט טיילור מתה. עם כל הכבוד, יש דברים יותר חשובים מנשיא שנשלח לכלא על אונס. האם זה אומר שכבר גמרנו איתו חשבון, עם הנשיא שסרח? ודאי שלא. הוא עוד ישמע מאיתנו. חכו חכו.

פרשת קצב מביאה אותנו לאמירות מתלהמות, קשות, קיצוניות - אנחנו כבר לא ממש שמים לב למה שיוצא לנו מהפה. נכון, יש לנו נשיא אנס, וזאת פדיחה ובושה גדולה. אבל האם זה אומר שכולנו צריכים להפוך לסוקלים שלו בכיכר העיר? האם מעשיו של קצב נותנים לנו לגיטימציה להשתלח ללא רסן ולפרוק כל עול?

לפני שאני מתחילה אולי חשוב שאקדים ואומר באופן ברור: אין לי שום צער על כך שקצב נשלח לכלא על הרשעתו, ואני לא מנסה לסנגר עליו. אף לא לרגע. ועם זאת, תחושת בחילה ליוותה את הלך הרוח שהיה סביבו בתקשורת השבוע. גם כשאנחנו צודקים, נראה שסיגלנו לעצמנו דרך די מגעילה לעשות את זה.

אולי זוהי דרכה של התקשורת לנקות את עצמה מרגשי האשמה. הרי עוד לפני התלונות של א' מפה וא' משם, לא מעט אנשי תקשורת ידעו במשך תקופה ארוכה על מעלליו של קצב, ולא אמרו דבר. האם זוהי דרכם לחפות על כך עכשיו? להכפיל את העוצמה של הביקורת, לצלוב אותו לאחר שכבר נצלב, הורשע והוצא להורג מבחינה תקשורתית, כבר עם פרוץ הפרשה, ולעשות לו את זה שוב ושוב ושוב?

נכון, קצב סרח, ועל מה שעשה הוא צריך לשלם, וגם להוות דוגמה. הוא נשא בתפקיד ציבורי ייצוגי, ובציניות שימש דוגמה נוראה למשמעות של התפקיד הזה ולאחריות שיש לאדם הנושא אותו. על כך יש לשלם, וקצב אכן שילם מחיר יקר בשנים האחרונות, וימשיך לשלם בעתיד. אבל עזבו לרגע את קצב, ובואו נסתכל על עצמנו, ועל הדרך שבה אנו מתנהגים עם ההרשעה וגם עם גזר הדין שלו. מה זה אומר עלינו, שאנחנו מרגישים את הצורך להתלהם ככה?

אולי הסיבה נעוצה בכך שקצב, עד לרגע זה, לא הודה ולא הביע חרטה על מעשיו. מבחינתו, הוא עדיין הקורבן, שזה כמובן רק מעצבן אותנו יותר. אילו קצב היה מביע חרטה, אולי הוא היה מצליח להוציא מאיתנו קצת חמלה. אבל ככל שהוא מתבצר יותר בעמדה שלו, מאשים את כל העולם ואשתו ופשוט לא מוכן בשום אופן להביט בעצמו במראה ולהודות שהוא ניצל לרעה את כוחו כדי להתעלל בנשים, כך אנחנו שונאים אותו יותר.

ואתם יודעים משהו? גם זה לא תירוץ. כי העובדה שקצב הוא כזה, לא נותנת לנו את הלגיטימציה להיות בהמות.

התקשורת היא זו שמלבה את הלך הרוח בציבור, וחוזר חלילה. נדמה, שככל שעובר הזמן אנחנו הופכים לאלימים יותר, מורעלים יותר ולמלאי שנאה ורגשי נקם. זה בסדר לרצות צדק, וזה גם בסדר להתבייש בנשיא שהכתים את מוסד הנשיאות המכובד, אבל האם הלינץ' התקשורתי משחרר אצל כל אחד מאיתנו את החשק להיות ציני יותר, מרושע יותר ומרחיק לכת יותר בתגובות שלו?

מתישהו, השחיתות הלכה והתפשטה והתחלנו להגיד שאיבדנו את הבושה במדינה הזאת. האם בגלל זה התעצמו פה הלינצ'ים התקשורתיים - כדי להחזיר לנו את הבושה? כדי לגרום לנו להרגיש משהו אחרי שהפכנו לכל כך קהי חושים? לא בטוח. מה שכן, "מקורביו" של קצב כבר מרמזים על כך שהנשיא לשעבר והאנס המורשע והאסיר בהווה, עלול לשים קץ לחייו. הוא לא יוכל לשאת את הבושה שהוא סופג מהתקשורת. האם רק במוות נסתפק, כי עונש "רגיל" כבר לא עושה לנו את זה?

איבדנו את היכולת לשפוט מידתיות, וזה נכון לגבי הכול. שכחנו איך מביעים עמדה או דעה כבני אדם. נדמה לנו, שאם לא נתלהם, ניצור פרובוקציות קיצוניות או נצא בסיסמאות רצחניות, אף אחד לא יקשיב. וכך הקקופוניה רק הולכת והופכת למחרישה אוזניים יותר.

אין מה לדאוג - קצב את שלו ישלם, אבל מה איתנו? אנחנו נשארים עם עודף שנאה, ובלי יכולת לנהוג כבני אדם. אז במה אנחנו טובים יותר מאלה שאותם אנחנו נהנים כל-כך לבקר? בהתנהלות הזו אין לנו את מי להאשים. כל אחד יכול להאשים רק את עצמו על כך שהוא מאפשר לעצמו להיגרר למחוזות האלה.

דווקא כאן כדאי אולי לקחת דוגמה מהנשיא שלנו דהיום, שמספק הזדמנות לחוויה מתקנת. פרשת קצב היא פרשה שנעדיף כולנו לשכוח, אך אתמול, כשנשאל שמעון פרס מה יהיה על פסלו של קצב שניצב בין פסלי הנשיאים בבית הנשיא, הוא אמר: הפסל יישאר במקומו כי את ההיסטוריה לא נמחק, משום שאנחנו לא רוסיה. אם למישהו יכולה להיות ונדטה אישית כלפי קצב, הרי זה לפרס, שהיה אמור להיבחר לתפקיד הנשיא במקומו, והפסיד. אבל פרס אינו ממהר להיגרר למחוזות ההתלהמות, הנקם והרצון לנתץ את פסלו של הנשיא שסרח.

כן, זה קרה, זה מגעיל, אנחנו ודאי לא גאים בזה, אבל בינינו, זה יכול היה לקרות גם במדינות מתוקנות אחרות רבות (ובחלקן זה גם קרה). אנשים סורחים ועושים מעשים מבישים. זה לא אומר שגם אנחנו צריכים להיות כאלה.

עוד כתבות

נשים מוחות נגד רפורמת הפנסיה בצרפת, בהפגנה בפריז במרץ האחרון / צילום: Reuters, Benjamin Mengelle

הפנסיה לנשים צריכה לטפס לראש סדר העדיפויות של ישראל

הנושא של הארכת גיל הפרישה לנשים בישראל עולה ויורד שוב ושוב מסדר היום הציבורי ב-20 השנים האחרונות ● איזה פתרון מציע משרד האוצר - ומדוע דווקא ארגוני הנשים מתנגדים לו?

תחנת אוטובוס ברמלה. ממתינים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בקרדיט סוויס פסימיים: המשק יחזור לפעילות מלאה רק בקיץ 2021

התחזית העולמית של הבנק השווייצי ל-2021 מציינת "הדרדרות משמעותית במצבה הפיסקלי של ממשלת ישראל" מתחילת משבר הקורונה אך מוסיפה כי "בשלב זה" נמנעות חברות דירוג האשראי מהורדת דירוג

שלט "כאן מקבלים ביטקוין" מחוץ לבית עסק / צילום: Gillian Flaccus, AFP

הביטקוין חצה את רף ה-19 אלף דולר - מרחק נגיעה משיא כל הזמנים

שער הביטקוין זינק בכ-40% מתחילת נובמבר והשלים עלייה של כ-165% מתחילת השנה ● מחירו של את'ר, המטבע השני בגודלו בשוק הקריפטו, חצה אתמול את רף ה-600 דולר לראשונה מאז יוני 2018

קו החוף של דובאי. מיתוג מחדש כמדינה מתקדמת ומפותחת באמצעות השקעות במערב / צילום: Matthias Seifert, רויטרס

הרבה מעבר לסייבר: מה מחפשים האמיריתים בזירת החדשנות הישראלית?

שילוב בין היצירתיות והניסיון הישראלי לבין החשיבה ארוכת-הטווח והמשאבים האמירתיים יכול להביא לפריצות דרך מרשימות ומשמעותיות ● אילו תחומים מעניינים את האמירתים?

פתח תקווה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ועדת ערר מחוזית פסלה הוראות לבנייה של עיריית פתח תקווה

קבלנים שמבקשים לבנות בפתח תקווה יגלו בקרוב כי חלק ניכר מהנחיות עירוניות של העירייה נפסלו, זאת לאור עמדתה של ועדת ערר מחוזית לפיה חלק מהנחיות מרחביות של העירייה מביאות להגבלת בנייה בעיר ● העירייה: "לומדים את ההחלטה"

חיסון לקורונה. בעולם מתחילים להיערך למבצע מורכב / צילום: Sirichai Saengcharnchai

הלוגיסטיקה, ההסברה וסדרי העדיפויות: כך ייראה מבצע חיסון הקורונה הישראלי

עם הודעתה של אסטרהזנקה על תוצאות הניסוי שלה, שלושה חיסונים מחכים עכשיו לאישור הפצה ● גורמים בתעשיית התרופות ובמערכת הבריאות אומרים שישראל לא ערוכה מספיק למבצע המורכב ● משרד הבריאות: "עושים את כל הפעולות הנחוצות"

דניאל מלכה, מנכ"ל IBM ישראל / צילום: מירי דוידוביץ'

יבמ מפטרת עשרות עובדים במערך המכירות בישראל

הפיטורים הם חלק מהמלך גלובלי, שצפוי להסתיים בפיצול החברה לשתיים והקמת חברה חדשה שתתמקד במחשוב ענן ובינה מלאכותית

בנימין נתניהו ובני גנץ בכנסת / צילום: יניב נדב , דוברות הכנסת

המשבר הפוליטי: האם ניתן עדיין לאשר את תקציב המדינה ל-2020 ול-2021

חודש לפיזור הכנסת: מה יעלה בגורלו של תקציב 2021, והאם עוד בחירות בדרך? ● שיחה עם יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד, יו"ר סיעת ימינה ח"כ איילת שקד ויו"ר סיעת כחול לבן ח"כ איתן גינזבורג

לימוד מקוון. אין צורך לעצור את הקריירה / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

שירות התעסוקה: הילדים חזרו לבית הספר, והאימהות חזרו לעבודה

70% מהחוזרים לעבודה אחרי פתיחת מערכת החינוך – נשים ● אחת מארבעה מהחוזרים – אישה בת 25-44 עם ילדים בבית ספר

ניר שאול / צילום: יח"צ

איש העסקים ניר שאול רוכש את השליטה באירומיד

החברה החדשה תעסיק כ-80 עובדים ותהפוך לחברה השנייה בגודלה בישראל בתחום הקשר והתקשוב הטקטי בישראל, עם מחזור מכירות של 100 מיליון שקל ● מטרת הרכישה הינה יצירת סינרגיה בין החברות הוותיקות בתחום ויצירת קפיצת מדרגה משמעותית ביכולות ההנדסיות והשירותיות

סביבת עבודה

העובדים שלכם עברו לעבוד מהבית? כך תתאימו את המשרד לעבודה היברידית

האם ניפרד מהאופן ספייס? ולמה עובדים לא רוצים את שיטת העמדה החמה? ● מעצבת המשרדים מיכל רוזן והסוציולוגית גלית סיני קרמונה בדקו את העדפות העובדים והמנהלים לסביבת העבודה העתידית והגיעו לכמה מסקנות ● ניהול קריירה, מדור חדש

שוברים את שגרת האלימות / צילום: יח"צ

המאבק באלימות נגד נשים: פובליסיס ולקוחותיה משתלטים על ברייק הפרסומות

ביוזמת משרד הפרסום ליאו ברנט מקבוצת פובליסיס, הקבוצה תשתלט מחר על ברייק פרסומות, במהלכו יעלו חלק מהמפרסמים הגדולים שלה קמפיינים המותאמים למסר המלחמה באלימות נגד נשים

מייסדי Logz.io תומר לוי ואסף יגאל  / צילום: Fabiana Kocubey

חברת Logz.io מגייסת 23 מיליון דולר לאיתור תקלות קוד

הסטארט-אפ, שמעסיק כיום 240 עובדים, מפתח פלטפורמה מבוססת קוד פתוח שעוזרת למתכנתים לאתר ולפתור תקלות בקוד ●  הסבב הנוכחי מביא את סך הגיוסים של Logz.io ל-120 מיליון דולר

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ביה"ד לעבודה: סאני תקשורת פגעה בזכות ההתארגנות של עובדיה

הטיל על החברה קנס בסך 300 אלף שקל והורה לאפשר ליו"ר הוועד להיכנס לחברה ולמתקניה

עדיאל שמרון / צילום: תמר מצפי

מנכ"ל רמ"י עדיאל שמרון: "הדיבורים על מחסור בדירות מוגזמים"

שמרון אמר את הדברים במסגרת כנס פסגת הנדל"ן 2020 ● עו"ד ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אמר כי "ההישגים שהיו מנת חלקנו בבלימה של מחירי הדיור הולכים ומתכרסמים"

הטיפ השבועי

הטיפ השבועי: האפליקציות שיעזרו לכם לנהל משימות

ארבע אפליקציות שיעזרו לכם לנהל את המשימות שלכם בצורה יעילה יותר ● ניהול וקריירה, מדור חדש

קבוצת עזריאלי, אמות, מליסרון, גזית גלוב, אלרוב נדל"ן / צילום: איל יצהר, יח"צ

קיבלו את החיסון? הנדל"ן והבנקים מציגים זינוק של 30% מסוף ספטמבר

שינוי מגמה? סקטור הנדל"ן והבנקים בשוק המקומי מציגים התאוששות מרשימה בשבועות האחרונים ● כלכלני הראל פיננסים מעריכים כי בשוק הישראלי נוצרה הזדמנות בסקטורים הללו, ומתמידים בחברות הטכנולוגיה והתוכנה הישראליות ● לגבי מצב המשק בקרדיט סוויס מעריכים: "ישראל תחזור לפעילות שגרתית, ללא מגבלות, אך ורק במחצית השנה של שנת 2021"

נשיא ומנכ"ל החברה, בצלאל (בוצי) מכליס + מיקי פדרמן / צילום: תמר מצפי

"הקורונה מאחורינו": מניית אלביט איבדה 30% בשנה, אז למה המנכ"ל כל כך אופטימי?

חברת הציוד הביטחוני מסכמת את הרבעון השלישי עם גידול בהכנסות והמנכ"ל בצלאל מכליס מכריז: "למדנו להתמודד היטב עם השלכות הקורונה" ומעריך כי חילופי הנשיא בארה"ב לא יקטינו את השוק הביטחוני ● מי שיכול להיות קצת פחות מרוצה הוא בעל השליטה מיקי פדרמן, ששווי אחזקותיו נחתך במיליארד דולר בשנה

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

נעילה ירוקה בתל אביב בהובלת הבנקים: ת"א 35 קפץ ב-1.9%

מדד ת"א 125 עלה ב-1.1% ומדד ת"א 90 נוסג ב-0.2%. מדד הבנקים קפץ ב-2.1% ● מניית לאומי קפצה ב-3.2%, מניית הפועלים עלתה ב-2.4% ● חברה לישראל קפצה ב-7%

ברלין בצל הקורונה / צילום: Kay Nietfeld/dpa via AP, AP

גרמניה מבקשת מתושביה: בודדו עצמכם לפני הנסיעה למשפחה בחג המולד

חג המולד הוא מועד המפגש השנתי העיקרי של משפחות בגרמניה, ולעתים הפעם היחידה במהלך השנה שבה הן נפגשות בהרכב מלא ● ראשי מדינות המחוז של גרמניה הסכימו ביניהם ביממה האחרונה על שורה של צעדים זהים שיאומצו במהלך החג