גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

להומואים ולסביות אין יורשים

אחרי שקיבלו סטירה מבית הדין הרבני, הזוגות החד-מיניים זקוקים למהפך בנושא הירושה

חוק הירושה כולל סעיף מיוחד המכיר בזכותם של ידועים בציבור לרשת את בני-זוגם. אך במסגרת ההגדרה מיהו "ידוע בציבור", הסעיף נוקט במפורש במילים "איש ואישה" - ולא במונח הניטרלי "בן-זוג".

קיימים חילוקי הדעות סביב השאלה האם המחוקק התכוון מפורשות להגביל את ההכרה בידועים בציבור לצורך הירושה לבני-זוג ממינים שונים, או שהמחוקק בשנת 1965 לא היה מודע לקיומן של משפחות חד-מיניות.

בשנת 2004 נדמה היה כי קרתה מהפכה בתחום, כשבית המשפט המחוזי בנצרת קיבל תביעה של גבר לרשת את בן-זוגו המנוח. בית המשפט קבע כי אין כל היגיון בהלכה המכירה בזכותו של ידוע בציבור חד-מיני לקבל חלק מרכוש בן-זוגו בעודו בחיים - אך לשלול ממנו זכות זאת לאחר מותו.

גם היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, הודיע כי הוא מקבל את הגישה המכירה בזכויותיהם של זוגות חד-מיניים לרשת זה את זה.

אלא שמתברר כי בפסק דין של בית משפט מחוזי אין די, למרות שעל-פי עיקרון התקדים, פסק הדין המחוזי אמור לחייב את הערכאות הנמוכות יותר.

מספר שופטים בבתי משפט לענייני משפחה מצאו לנכון להתנער מהתקדים המחוזי, ביניהם פסק דינו של בית המשפט לענייני משפחה בבאר-שבע מאוגוסט האחרון, בו נדחתה תביעה של גבר למזונות מעיזבון בן-זוגו. בית המשפט קבע כי פרשנות לגיטימית של הביטוי "איש ואישה" מאפשרת אך ורק הכרה בזכר ונקבה, ומשום כך לא ניתן להכיר בזוגות חד-מיניים לצרכי ירושה.

בשבוע שעבר קיבל מעמדם של הזוגות החד-מיניים סטירת לחי נוספת מבית הדין הרבני, אשר פתח למעשה צוהר למסלול עוקף ידועים בציבור חד-מיניים. על-פי החוק, בני משפחה יכולים לפנות לבית הדין הרבני להוצאת צו ירושה, אך סמכותו מותנית בקבלת הסכמתם של כל היורשים הפוטנציאליים, ומספיק שאחד מהם יתנגד, כדי שהדיון יעבור מבית הדין הרבני לבית המשפט האזרחי.

מטבע הדברים ,פרוצדורה זאת התגלתה כבעיתית בכל הנוגע לזכויותיהם של ידועים בציבור, מוסד שכידוע בית הדין הרבני אינו נוטה לעודד. למעשה, נוצר מעין מעגל שוטה, שכן אם בית הדין הרבני לא רואה בידועה בציבור יורשת פוטנציאלית - הרי שהיורשים האחרים ממילא אינם זקוקים להסכמתה לדיון בנושא הירושה בפני בית הדין הרבני, ומאחר שכאמור הלה ממילא לא יכיר בידועה בציבור כיורשת - הרי שהידועה בציבור מוצאת את עצמה ללא מעמד בירושה.

בשנת 2002 גברת בת חן גרוני, שראתה את עצמה כידועה בציבור של בן-זוגה המנוח, סירבה להשלים עם רוע הגזירה, פנתה לבג"ץ - וזכתה. לפיכך, כיום כאשר פונים אישה או גבר לבית הדין הרבני, טוענים למעמד של ידועים בציבור ומתנגדים להוצאת צו ירושה על-ידי בית הדין הרבני - הרי שבית הדין הרבני אינו רשאי לדון בצו הירושה, כמו גם בשאלה האם העותר הוא אכן ידוע בציבור, וההכרעה בנושא זה עוברת לבית המשפט האזרחי.

בית הדין הרבני קיבל בהכנעה הלכה זאת בכל הנוגע לזוגות של איש ואישה, אך היא אינה תקפה כשמדובר בזוגות חד-מיניים - כך עולה מפסק דין שניתן בשבוע שעבר בבית הדין הרבני בחיפה.

לפי אותו פסק הדין, ידוע או ידועה בציבור חד-מיניים לא יוכלו להתנגד להוצאת צו ירושה עבור יתר היורשים בבית הדין הרבני, וכך בני משפחה החוששים מפני נגיסה מהעיזבון על-ידי ידוע בציבור חד-מיני יכולים לאחוז בקרנות המזבח של בית הדין הרבני ולחסום את דרכו של הטוען להיותו ידוע בציבור בפני טענות לחלק מהירושה.

מאחר שאין לצפות לניסים בתחום זה מצד המחוקק, המתעלם לאורך שנים ו-4 כנסות שונות מהצעות החוק בנושא, הזוגות החד-מיניים צריכים "בת חן גרוני" משלהם - ידוע או ידועה בציבור שילכו עם הנושא עד הסוף לבית המשפט העליון, בתקווה שבמסגרת זאת בית המשפט העליון יכריע לא רק בנושא סמכותו של בית הדין הרבני לגבי ירושת חד-מיניים, אלא לגבי זכותם לרשת בכלל.

עו"ד ליהיא כהן-דמבינסקי היא מומחית לדיני משפחה וירושה.

עוד כתבות

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

בואינג מאבדת 2% ומכבידה על הדאו; בורסות אירופה ננעלו בירידות

נחלשו העליות שנרשמו בפתיחת המסחר בצל הירידה במניית בואינג ● מנוצ'ין: "החתימה על השלב השני בהסכם הסחר יכולה לקרות לפני או אחרי הבחירות" ● בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס השיל 0.3%, הקאק איבד 0.6%

עמנואל מקרון בביקורו בישראל / צילום: Atef Safadi, רויטרס

איך מסקרת התקשורת הצרפתית את תקרית מקרון בעיר העתיקה בירושלים

נשיא צרפת גער בשוטרים הישראלים שרצו ללוות אותו לתוך כנסיית סנטה אנה בירושלים ● התקרית סוקרה בהרחבה בתקשורת הצרפתית והם אף הזכירו כי עימות דומה התרחש לפני 24 שנים עם נשיא צרפת לשעבר ז'אק שיראק

איילת שקד ונפתלי בנט בגוש עציון / צילום: מפלגת ימינה

לחץ פוליטי בימין על נתניהו להחיל ריבונות בבקעת הירדן: "‏המבחן היחיד הוא המעשה"

שר הביטחון בנט: "אני קורא לרה"מ להביא להצבעת הממשלה ביום ראשון הקרוב צו להחלת הריבונות, ‏ואחר-כך להביא את הצו לאישור הכנסת ביום שלישי" ● ח"כ האוזר מכחול לבן: "בקעת הירדן לא מעניינת את נתניהו"

ציקי פוקס /  צילום: שלומי גבאי וואלה

תובעים נוספים נגד חברת הסייבר הרפואי: "מייסד ביו נקסוס רקם הונאה עזת-מצח ומחוכמת"

בשבוע שעבר נחשף כי קרן ההשקעות צ'כית תובעת 17 מיליון שקל מחברת ביו נקסוס ומהמייסד ציקי קורלנד פוקס בגין הונאה ● כעת נודע כי 6 משקיעים נוספים טוענים כי התפתו להשקיע על בסיס מצגי-שווא שהציג להם פוקס בדבר רווחיה ושוויה ● ביו נקסוס: "השקעה בחברה היא קניית סיכוי וסיכון"

מדף בקבוקי פלסטיק של קוקה קולה / צילום: תמר מצפי

קוקה-קולה: "אנשים עדיין רוצים בקבוקי פלסטיק"

ראש מחלקת הקיימות בקוקה-קולה מסרה כי החברה לא תפסיק את ייצור בקבוקי הפלסטיק החד-פעמיים ● עם זאת, קוקה-קולה, הנחשבת לאחת מיצרניות פסולת הפלסטיק הגדולות בעולם, התחייבה למחזר בקבוקי פלסטיק רבים יותר עד שנת 2030 ● האם מיחזור הוא אכן הפתרון או חלק מהבעיה?

זמיר דחבש  / צילום: יח"צ יוסי זליגר

על רקע המשבר הכספי ברשת: יינות ביתן ושלום ת"א נפרדים

בחודשים האחרונים מתמודדת יינות ביתן עם קשיי תזרים ● הבוקר הפסיקה הרשת את התקשרותה עם משרד יחסי הציבור שלה

מנור וכפיר גינדי/צילום: צילום: דן שטרן

רגע לפני מחיקתה מהמסחר ובעזרת האחים גינדי: קאנומד גייסה כ-27 מיליון שקל בדיסקאונט של 40%

בעלי מניות בביופארם שהשקיעו 3 מיליון שקל יקבלו כ-13% מהון החברה ● ביופארם תמוזג לקאנומד תמורת 50% מהמניות, ולאחר המיזוג יחזיקו בעלי ביופארם - האחים גינדי וחגית ויינשטוק ודודו זהבי - בכ-57% מהחברה הממוזגת

רוני מילוא / צילומ: תמר מצפי

חברת הנשק הגיאורגית שנידזה תובעת מיליונים מרוני מילוא: "הבריח נכסים לבתו"

החברה הגיאורגית שנידזה טוענת כי מילוא העניק ללא תמורה לבתו נכסים יקרי-ערך מחשש כי יינתן לרעתו פסק דין במסגרת סכסוך קודם שניטש בין הצדדים • לטענת שנידזה, מילוא ושותפו הסתירו ממנה כספים שהגיעו לה על תיווך בעסקאות נשק עם ממשלת גיאורגיה

צחי הנגבי, הליכוד / צילום: ליאור מזרחי

האם רובי ריבלין הגן בשם הדמוקרטיה על ח"כ שנפגש עם אש"ף?

ח"כ צחי הנגבי טען כי "בזכות קולו של רובי ריבלין לא הוסרה בזמנו החסינות של מוחמד מיעארי" ● האם ב-1990 הגן ריבלין על ח"כ שנפגש עם אש"ף? נברנו בארכיון ● "המשרוקית של גלובס"

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סלקום סירבה לאפשר לגולן טלקום ואקספון שדרוג טכנולוגי מול אפל

במסגרת המתיחות ביחסים בין החברות, גולן טלקום ואקספון קיוו שסלקום תיקח על עצמה שדרוג מול אפל שיאפשר לשתיהן לספק שיחות על גבי האינטרנט ● בסוף שתיהן נאלצות למצוא פתרון עצמאי לסוגיה

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 ברמת שיא כל הזמנים, שיכון ובינוי טסה ב-8.5%

שפיר זכתה במכרז ענק להקמת מרכז ההספקה של צה"ל, יחד עם אוריין שמנייתה טסה ביותר מ-40% ● שפיר הנדסה זינקה ביותר מ-11%, פריון קפצה ב-6.6%

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל אלפאבית וגוגל/ צילום: רויטרס, YVES HERMAN

בדרך לדאבוס: ענקיות הטכנולוגיה מנסות להשפיע על הרגולציה באירופה

בענקיות הטכנולוגיה מבינים שתוטל עליהן רגולציה, אך מנסים למתן אותה ● "רגולציה הגיונית צריכה להיות מידתית", אמר מנכ"ל גוגל סונדר פיצ'אי לקובעי מדיניות בבריסל

איציק אברכהן / צילום: איל יצהר

שופרסל מתמודדת במכרז להפעלת הקנטינות של שירות בתי הסוהר

רשת המזון מבקשת מהספקים שלה הנחות גדולות על מוצרים, כדי לשפר את הצעתה

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

ה'קציצה' לא עוצרת, טסלה בעננים: האם הגיע העת לחשוש מהדובים?

מדד 500 S&P מציג רצף ימי מסחר עם תנודות נמוכות מ-1% שהוא כמעט חסר תקדים ב-50 השנים האחרונות ● בפעמיים האחרונות שהתופעה התרחשה, ב-2018-2017, אחרי תקופת השקט המדד צנח לטריטוריה דובית ● אז האם תגיע נפילה או רק "עלייה סנטימנטלית בתנודתיות"

מייסדי Founders dror-gabby-ronny: דרור גבי רוני  / צילום: Loom

המובילה העולמית בניהול ה-IT מארה"ב, Service Now, רוכשת את Loom Systems

סכום הרכישה מוערך סביב 80 מיליון דולר, לפי גורמים שמעורים בפרטים ● הרוכשת, חברת ServiceNow, היא חברה ציבורית בשווי של כ-60 מיליארד דולר, המתמחה באספקת פתרונות מבוססי ענן לאוטומציה של פעילויות מחשב ארגוניות

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

מחיר למשתכן מקשה על בעלי דירות בפריפריה למכור את דירותיהם

כך עולה מסקירת הכלכלנית הראשית של האוצר לחודש נובמבר 2019 ● הצעירים שוברים שיאי רכישת דירות, אבל במשכנתאות גבוהות; משפרי הדיור מתקשים למכור את דירות היד השנייה שלהם; ואילו המשקיעים עוסקים בעיקר במכירת דירות

מייסדי החברה: גל רינגל (מימין), גל גולן וקובי ניסן / צילום: דניאל סינגר

הסטארט-אפ שמנסה להחזיר לגולשים את השליטה על המידע שלהם

הסטארט-אפ Mine, שגייס עד כה 3 מיליון דולר, מאתר את המידע שהמשתמש סיפק ברשת - מפרטי כרטיס אשראי ועד מספר הדרכון

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

2019 הייתה שנה בלתי נשכחת, אבל לא כדאי לשכוח גם את קודמותיה

מי שסיים לספור את הרווחים של 2019 (ויש הרבה מה לספור), כנראה מרוצה מאוד מתנובת ניירות הערך שלו - אך מי שיחבר את 2019 לתנובת ההשקעות בטווח קצת יותר ארוך, יגלה כי בסך-הכול התוצאות המצטברות ענו על הציפיות

סאטיה נאדלה, מנכ"ל מיקרוסופט  / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

הראשונה מבין הענקיות: מיקרוסופט תקים בישראל דאטה סנטר לענן

חברת מיקרוסופט מקימה חוות שרתים בישראל בהשקעה מוערכת של מאות מיליוני דולרים • מיקומה בישראל מאפשר גם לארגונים רגישים כמו משרדי ממשלה ובנקים לעבור לענן • ד"ר תומר סימון ממיקרוסופט: "היעדר ענן עיכב את הדיגיטציה בישראל"

מפלגת הימין הלא־דמוקרטי בספרד חוגגת את התוצאות / צילום: רויטרס - Susana Vera

לקראת חקיקה שאפתנית: ספרד הכריזה על מצב חירום אקלימי במדינה

בכך הצטרפה ספרד ל-26 מדינות אחרות ברחבי העולם שהכירו בשנה האחרונה בחירום אקלימי ובצורך הגובר ליישום פתרונות וחיתוך פליטות גזי החממה