גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל קליקסופטוור: "רוצה לרכוב על הצונאמי של האייפד"

משה בן-בסט מספר בראיון מיוחד כיצד מהפכת הטאבלטים תתמוך במנועי הצמיחה של ספקית פתרונות התוכנה לניהול טכנאים

אתם יושבים בבית ומחכים. הטכנאי שאמור להגיע בין תשע לאחת כדי לתקן את מכונת הכביסה, עדיין לא צלצל בפעמון, והשעה כבר אחת עשרה. עוד שעה עוברת, ורגע לפני שאתם מרימים את הטלפון כדי לחייג למרכז השירות של החברה ולברר מה עלה בגורל הטכנאי, הוא מגיע. אחרי שהוא מתקן את המכונה, הטכנאי מחתים אתכם על הטפסים ומשחרר אתכם לחופשי.

הסיטואציה הזו היא חלק מהשגרה היומיומית שלנו, אך רובנו לא מודעים לכך שמאחורי אותו טכנאי יחיד עומד מרכז שירות, שמנהל את סידורי העבודה של מאות ואולי אלפי טכנאי שטח כמותו. מרכזי שירות אלו עושים כל שביכולתם כדי לעמוד בדרישות הלקוח הסופי, ומי שמסייעת להם בכך, בארץ ובעולם, היא קליקסופטוור (ClickSoftware) - מחברות ההייטק הוותיקות שצמחו כאן.

קליקסופטוור , שהונפקה בנאסד"ק לפני 11 שנה, פרסמה ביום חמישי האחרון את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של השנה, והכריזה על חלוקת דיבידנד ראשונה בתולדותיה. תוצאות החברה ותחזיותיה להמשך שיקפו את יכולתה לצמוח מדי שנה בשיעור דו ספרתי נאה.

במהלך השנה האחרונה עלתה קליקסופטוור על רכבת הרים, אך באחרונה התייצבה על מחיר המשקף שווי חברה של 299 מיליון דולר. 5 בתי ההשקעות המכסים את המניה (אחד הצטרף רק באחרונה) די אופטימיים לגביה, ומציבים לה מחיר יעד ממוצע של 11.33 דולר - פרמיה של 16% על המחיר הנוכחי.

המספרים של קליקסופטוור

פונה לחברות תשתית וטלקום

קליקסופטוור, פרי כפיו של ד"ר משה בן בסט, החלה לפעול לפני 14 שנה מתוך כוונה לאפשר לחברות שירות לנהל באופן יעיל את עבודת טכנאי השטח שלהן, וזה אומר לדעת איזה טכנאי לשלוח לאן ומתי. לקוחותיה, כפי שמסביר בן בסט, יכולות לכמת את תרומת התוכנה, שבאה לידי ביטוי בחיסכון משמעותי בעלויות (למשל הגדלת מספר הטכנאים שתחת אחריותו של סדרן עבודה אחד); גידול בהכנסות (אם כמות הקריאות שכול טכנאי מקבל גדלה); ראות ובקרה טובות יותר, וכמובן - שיפור בשביעות הרצון של הלקוח הסופי.

החברה מייעדת את פתרונותיה לחברות תשתית, דוגמת חשמל וגז; חברות טלקום, טלפוניה, כבלים ולוויין (בארץ yes ובזק נמנות עם לקוחותיה); רשתות קמעונאות דוגמת בסט ביי, וחברות ציוד משרדי דוגמת HP וזירוקס. "אין הרבה הבדל בין מדפסת של HP למדפסת של זירוקס, ולכן חברות כאלו מתחרות ביניהן על איכות השירות. לכאן אנו נכנסים", מסביר בן בסט.

בן בסט (63) מכהן כיו"ר וכמנכ"ל החברה מרגע הקמתה, ואינו מתכנן לפרוש מאחד התפקידים וודאי שלא משניהם. "עד לפני ארבע שנים ניהלתי לבד את כל המחלקות בחברה, והיו שמונה מנהלים שדיווחו ישירות אליי. בארבע השנים האחרונות שמואל ארבץ, סמנכ"ל הכספים, וחנן כרמלי, סמנכ"ל התפעול, הם היחידים שמדווחים אליי ישירות, וכך יש לי יותר זמן לדאוג לטווח הארוך".

- ומה לגבי הפרדה בין תפקיד היו"ר לתפקיד המנכ"ל? כללי ממשל תאגידי הרי דוגלים בכך.

"אני לא רואה בכך איזושהי בעיה".

בזכות סטיב ג'ובס

פתרון התוכנה העיקרי של החברה מיועד, כאמור, לחברת השירות עצמה, והוא מוטמע במחשביה. לפני שלוש שנים הבינה קליקסופטוור כי אינה יכולה להישען על מוצר אחד, והחלה לפתח פתרונות תוכנה ניידים ופתרונות תוכנה עבור ניהול משמרות. שני אלו יניעו את צמיחת החברה בשנים הבאות. לחדירה המסיבית של טאבלטים כמו האייפד יש קשר לכך.

"כשלחברה מסוימת יש מסה של טכנאים, והם צריכים להיות מסונכרנים האחד עם השני - נניח במקרה שאחד מתפנה והשני מתעכב - וכל אחד מחזיק במכשיר נייד שמכיל את התוכנה של קליקסופטוור, לחברה קל יותר לנייד אותם ממקום למקום", מסביר בן בסט.

"הטלפונים החכמים והטאבלטים יצרו מהפכה של ממש. כרגע מדובר בעיקר במכשירים שמיועדים לצרכים אישיים, אך לאט-לאט הצונאמי של האייפד מגיע לעולם העסקי, ואני רוצה לרכוב עליו".

התוכנות של קליקסופטוור ניתנות להורדה כמעט לכל סוגי המכשירים הניידים - החל באייפון, דרך בלקברי, אנדרואיד וכמובן אייפד. "אחת המטרות היא לאפשר למנהל של הטכנאי להיות נייד, ולא רק לטכנאי".

ואם לא די בפוטנציאל הענק הטמון בפתרונות ניידות, כפי שמכנה זאת בן בסט, קליקסופטוור הגדירה לעצמה מנוע צמיחה נוסף: פתרון תוכנה עבור ניהול משמרות - למשל של סוהרים בבית סוהר. "שני מנועים אלו כבר מתחילים לתרום באופן משמעותי לגידול בהכנסות", אומר בן בסט.

לזכות קליקסופטוור ייאמר, שהיא שרדה את השינויים בענף שבו היא פועלת. בעוד חלק ממתחרותיה נבלעו בתוך חברות גדולות מהן, או שינו כיוון, קליקסופטוור התעקשה לשמור על צביונה, וכך הפכה למובילה בתחומה. בן בסט וחנן כרמלי מתגאים בדו"ח של חברת המחקר גרטנר, ולפיו החברה היא השחקנית הטהורה המובילה בתחומה שעוקפת בסיבוב ענקיות דוגמת SAP ואורקל. החברה מחזיקה קצת יותר משליש מהשוק, בעוד האחרות מסתפקות באחוזים בודדים כל אחת.

אך קליקסופטוור הייתה מתקדמת הרבה פחות מהר לולא העזרה של ענקיות דוגמת SAP. מלבד מכירה ישירה קליקסופטוור משווקת את פתרונותיה דרך שותפיה האסטרטגיים - החל מחברות תוכנה כמו SAP, דרך אינטגרטורים (IBM, Accenture), וכלה במיקרוסופט.

"יש שווקים ומגזרי פעילות שקשה לנו לחדור אליהם לבד, והשת"פים האלו מסייעים לנו בכך", אומר בן בסט, ומדגיש שהחברה דואגת ששותפותיה יציינו כי פתרון התוכנה שהן משווקות, הוא של קליקסופטוור ולא שלהן.

- היכן שיעורי הרווח גבוהים יותר - במכירה ישירה או במכירה דרך שותפים?

שמואל ארבץ, סמנכ"ל הכספים: "במכירה הישירה, כי שם אנו מוכרים רישיון פר טכנאי. עם זאת, דרך השותפים אנו מגיעים למסות גדולות יותר, ולכן בסיכום הכללי יש איזון ברווחיות בין שני ערוצי המכירה".

לדברי בן בסט, סך הכנסות החברה מתפלג באופן כמעט שווה בין מכירה ישירה למכירה דרך שותפים. "חשוב לנו לשמור על איזון, כדי לא לאבד את הקשר הישיר עם הלקוח".

לא רק התפלגות הכנסות החברה לפי ערוצי מכירה מעידה על מצבה. הכנסות קליקסופטוור נובעות ממכירת רישיונות וממתן שירותי תמיכה. "המטרה שלנו היא שההכנסות ממכירת רישיונות יצמחו בקצב גבוה יותר מזה של ההכנסות משירותים. מצב כזה מעיד על כך שמנועי הצמיחה שלנו עובדים", אומר ארבץ.

ואכן, אשתקד צמחו ההכנסות ממכירת רישיונות בשיעור של 34%, בעוד ההכנסות ממתן שירותי תמיכה צמחו בשיעור של 8%. בחברה מקווים לפחות לשמור על רמות אלו.

מטבע הדברים, קליקסופטוור אינה בונה את עתידה רק על פעילותה האורגנית, ומנסה לאתר חברות אחרות שמשיקות לפעילותה וניתנות לרכישה. במהלך 2009 רכשה החברה שלוש חברות תמורת סכומים נמוכים, ומאז סגרה את ארנקה והיא אינה ממהרת לפתוח אותו שוב.

"אני מחפש משהו שיתאים למנועי הצמיחה של החברה, וזה אומר בסיס לקוחות במגזר עסקי שבו אנו לא פעילים, או פעילות במדינה שבה אנו לא פעילים", אומר בן בסט, ומביא כדוגמה את רכישת Manchitra ההודית שהגדילה את נוכחות החברה בתת היבשת.

עוד כתבות

משרדי ארנסט אנד יאנג / צילום: עינת לברון

בענפי הפיננסים וראיית החשבון מצהירים שלא יוציאו עובדים לחל"ת

תשע קבוצות הביטוח הגדולות ושמונת בתי ההשקעות העצמאיים הגדולים אמרו ל"גלובס" כי הם לא מתכוונים להוציא עובדים לחל"ת בסגר השני ● גם פירמות רואי החשבון הגדולות לא מתכוונות להוציא עובדים לחל"ת

חנויות סגורות לאורך הרחוב בעקבות הסגר השני / צילום: כדיה לוי, גלובס

למרות ההנחיות: מסעדות ובתי קפה ממשיכים למכור ב-Take Away

מסעדנים רבין ברחבי הארץ פותחים את העסקים שלהם תוך הקפדה על אי התקהלות, בעוד שעסקים אחרים מפעילים שליחים לטווח קצר

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת באירופה לאחר הנפילות שנרשמו אתמול

המדדים המובילים באסיה ירדו היום בעד 1.3% ● החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בעד 0.4% בשעה זו

אחמד אל-חבטור (קבוצת "אמפא" בדובאי) ושלומי פוגל  / צילום: יח"צ

עוד קבוצת ענק מדובאי בדרך לארץ: קונגלומרט המלונאות והנדל"ן אל-חבטור יפתח משרד בישראל

היקף נכסיה של קבוצת אל-חבטור נאמד בלמעלה מ-8.5 מיליארד דולר ● בנוסף, הודיעה הקבוצה בניהולו של חאלד אל-חבטור כי החלה במגעים עם חברת "ישראייר" על פתיחת קו טיסות סדיר

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

ה-CDC: הפרסום כי נגיף הקורונה מדבק ממרחק של 6 מטרים - בטעות

במרכז האמריקאי למניעת מחלות טוענים כי המסמך, שפורסם בשבוע שעבר, עלה לאתר בטעות ● במסמך נטען שהנגיף מדבק הרבה יותר ממה שחשבו החוקרים עד עכשיו

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

המשפטנים הבכירים תוקפים: "רה"מ מעדיף פקידים צייתנים ונאמנים ולכן ממנה ממלאי מקום. זו קטסטרופה"

על רקע החלטת אוחנה להאריך בחצי שנה את כהונתו של ניצב מוטי כהן כמ"מ המפכ"ל, תוקפים משפטנים בכירים את הימנעות נתניהו ושריו ממינויי קבע לשורת תפקידים בכירים, בהם פרקליט מדינה וראש אגף תקציבים • לדבריהם, מדובר ב"קטסטרופה ציבורית-ניהולית" המחלישה את שומרי הסף

הפרלמנט האיטלקי./צילום : רויטרס Tony Gentile

מדגמים: אזרחי איטליה שלחו הביתה שליש מהמחוקקים במשאל עם

לפי מדגמים, האיטלקים תמכו ברוב גדול במשאל-עם ביוזמה של תנועת חמשת הכוכבים, שמקצצת את מספר חברי בתי הנבחרים במדינה מ-945 ל-600 ● זאת בנימוק שהדבר יחסוך כסף למשלמי המסים ויביא לייעול הליכי החקיקה

ועדת הקרונה בראשות ח"כ יפעת שאשא ביטון / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

יו"ר איגוד רופאי הציבור חגי לוין: "שיטת האקורדיון היא אסון"

ועדת הקורונה דנה הבוקר בהיערכות ליום שאחרי הסגר ● פרופ' גרוטו: "אסטרטגיית היציאה כוללת שלושה מרכיבים: חזרה הדרגתית למודל הרמזור, איתור וקטיעת שרשראות הדבקה והתעצמות בתי החולים" ● משרד הבריאות: "3,994 רופאים ואחיות בבידוד. 1,700 רופאים ואחיות מאומתים"

גדעון ורטהייזר / צילום: איל יצהר

בעקבות רכישת ARM על-ידי אנבידיה: סיוה זוכה לשדרוג המלצה

בבנק ההשקעות Northland Capital Markets העלו אתמול את המלצתם למניית סיוה מ"תשואת שוק" ל"תשואת יתר" ובמקביל מחיר היעד עלה מ-37 דולר ל-48 דולר – מחיר המשקף פרמיה של 29% על המחיר הנוכחי של סיוה בנאסד"ק

שלט "נחנקנו" על חלון עסק שסגר תחת הסגר השני / צילום: כדיה לוי, גלובס

גלי ההדף מגיעים גם לגדולים: בעלי העסקים כבר לא מאמינים במענקים, והוציאו לחל"ת אלפים

עם תחילת הסגר השני, החליטו רשתות האופנה, מסעדות וחדרי כושר לא לחכות למענקי מדינה ולהוציא עובדים לחל"ת ● בענפים מקבלי קהל לא מאמינים שיוכלו להחזיק עובדים - גם אם יקבלו את המענקים ● גלי ההדף של הסגר יגיעו גם לעסקים גדולים, שהצליחו בינתיים לצוף מעל המים

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התמתנו הירידות בנעילה: הדאו ירד ב-1.8%, הנאסד"ק השיל 0.1%

מדד S&P 500 צנח ב-1.2% ורשם לראשונה מאז חודש פברואר רצף ירידות של ארבעה ימים ברציפות ● מדד הפחד (VIX) זינק ב-6% ● באירופה הדאקס צלל ב-4.5%, הקאק צנח ב-3.8%, הפוטסי נפל ב-3.4%

חממה לגידול קנאביס של אינטליקנה  / צילום: לירון לוי, יח"צ

אנחנו נשארים בארץ? כך מתמודדות חברות הקנאביס מישראל עם היעדר יצוא

הבאזז חלף, המניות תקועות, הסלבס כבר אינם נוהרים וההכנסות עדיין אינן משמעותיות ● חברות הקנאביס המקומיות מוצאות פתרונות יצירתיים להצמיח את עסקיהן בהעדר יצוא: מקימות פעילויות בחו"ל, מייבאות מותגים זרים ומצפות בתקווה ללגליזציה

נפתלי בנט / צילום: אמיר מאירי

בדיקת קורונה חינם לכל דיכפין: האם זה נפוץ בעולם?

כמה מדינות יספקו לכל תושב מודאג בדיקת קורונה במחיר נמוך? פחות ממה שבנט חושב ● "המשרוקית של גלובס"

מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה / צילום: Associated Press

עסקת ענק בשוק הגיימינג: מיקרוסופט רוכשת ב-7.5 מיליארד דולר את בת'סדה

בת'סדה מפתחת כמה מסדרות משחקי הווידיאו המצליחות בתעשייה, כמו דום ו-Fallout ● פעילות המשחקים של מיקרוסופט מ-15 בתי סטודיו כיום ל-23 אחרי סיום העסקה

עבודות תשתית לסלילת כביש חשמלי בתל אביב / צילום: עיריית תל אביב, יח"צ

עיריית תל אביב-יפו החלה בפיילוט ראשון של התקנת כביש חשמלי

בימים אלה מתחילה עיריית תל אביב-יפו ביוזמה ראשונה מסוגה: סלילת כביש עם תשתית להטענת אוטובוסים חשמליים ● הפיילוט יבוצע ממסוף האוניברסיטה ועד למסוף קלצ'קין שברמת אביב, והאוטובוסים הנוסעים על תוואי המסלול ייטענו באמצעות השראה חשמלית ישירות מהכביש

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

אושר קיצוץ שכר השרים וחברי הכנסת; כ"ץ: יכלול גם שופטים

ישיבת הממשלה אישרה להפחית את שכר חברי הכנסת והשרים ב-10% לצד ביטול עדכון השכר בתחילת 2021 ● כ"ץ ייבחן הרחבה של קיצוץ השכר גם על נושאי משרה נוספים, בהם הנשיא, מבקר המדינה, נגיד בנק ישראל ושופטים

ישראל כ"ץ / צילום: אוהד צויגנברג-ידיעות אחרונות

טוב שנזכרו: הצעה לקצץ (זמנית) את שכר הפוליטיקאים

שר האוצר ישראל כ"ץ מציע הפחתת שכר של 10% משכרם של חברי כנסת ושרים מכהנים עד סוף 2021

ממותגי טמפו / צילום: אתר החברה, יח"צ

על רקע סגירת המסעדות והברים: יצרנית המשקאות טמפו מוציאה עובדים לחל"ת

זוהי הפעם השנייה שיצרנית המשקאות שבשליטת ז'קי בר מוציאה את עובדיה לחל"ת בתוך חצי שנה על רקע המגבלות שהוטלו על המשק בשל משבר הקורונה

חברת ברוקראז’ במומביי שבהודו, במהלך הנפילות בשווקים במרץ האחרון / צילום: Francis Mascarenhas, רויטרס

סיכום תש"פ בשווקים הפיננסיים: המציאות עלתה על כל דמיון

למשך חודש אחד בלבד קטעה המגפה את המגמה החיובית החזקה בשוקי המניות בעולם, אבל מאז הם התאוששו באופן מרשים ● מדדי המניות של בורסת תל אביב, לעומת זאת, סיכמו שנה עברית מאכזבת

איקאה בישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

לא רק אופנה ומזון: חל"ת גם למעל מ-1,000 עובדי ענקית הריהוט איקאה

קמעונאית הריהוט השבדית הוציאה לחל"ת למעלה מ-1,000 עובדים ● חלק מעובדי המטה וחלק מעובדי שירות הלקוחות ימשיכו לעבוד כרגיל