גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אין לפישר ברירה אלא להעלות הריבית מהר; תזנק ל-5%"

רפי גוזלן מלידר שוקי הון מחזיק בתחזית האגרסיבית ביותר בשוק לגבי הריבית במשק: "יש עוד דרך ארוכה לעלות, עד שנגיע לריבית נורמלית" ■ הוא גם סבור כי אין מי שיעצור את נפילת הדולר

האינפלציה הגואה במשק היא כבר איום מוחשי, ועליית הריבית הרודפת אחריה, כבר הפכה לקונצנזוס בשוק. השאלה הראשונה היא, מהו הקצב והיעד שאליו אנחנו הולכים; והשאלה החשובה היא, איך בשורה התחתונה הקצב והיעד הללו עשויים להשפיע על המשקיעים.

רפי גוזלן, אסטרטג המאקרו של בית ההשקעות לידר שוקי הון, מחזיק, נכון להיום, בתחזית הכי אגרסיבית בשוק לגבי גובה הריבית בשנה הקרובה - 5%. "הריבית הריאלית נמצאת בטריטוריה שלילית, שלא תואמת את מצב המשק. יש עוד דרך ארוכה לעלות, עד שנגיע לריבית נורמלית", הוא מסביר בראיון ל"גלובס".

ריבית ריאלית היא פונקציה של ציפיות המשק לגבי האינפלציה. עדות לרמתן הגבוהה קיבלנו בתחילת החודש, כאשר בנק ישראל פרסם את סקר החברות שלו לרבעון: הן צופות אינפלציה של כ-3.1%, לעומת 2.65% ברבעון הקודם.

גוזלן נחרץ בעמדתו, וטוען כי הצפי להמשך הצמיחה החזקה במשק ב-2011 ו-2012, בשילוב עם עליית הסחורות ומצבו של המשק המקומי שנמצא בסביבת תעסוקה מלאה - מגבירים את הלחצים האינפלציוניים. אלו לא מותירים ברירה אחרת לנגיד אלא להעלות מהר והרבה את הריבית הקיימת.

לדבריו, "ככול שבנק ישראל יתעכב עכשיו בהעלאת הריבית, בהמשך יהיו לו קפיצות. רק נחישות מצדו תוכל לגרום לריבית לעלות פחות, ואג"ח לטווח ארוך יוכלו להרגיש יותר נוח עם זה. בינתיים לא מקבלים את זה בצורה מספקת מהבנק". גוזלן מעריך, כי "נראה פה סביבת ריבית של 5%, המשקפת ריבית ריאלית של 2%-2.5% - ריבית מרסנת, אך כזו שלא תבלום את המשק".

הערכותיו של גוזלן צופות למעשה סיכון להפסדי הון בשוק האג"ח, שכן הסביבה האינפלציונית תלחץ כלפי מעלה את התשואות. "ההמלצה שלי היא להחזיק אג"ח קצרות עם מח"מ של עד 1.5, בריבית משתנה, או צמודות קצרות. מי שמחזיק תיק של 30/70 - הייתי ממליץ לו, אחרי העליות בשוק המניות, לתת משקל יתר לדפנסיביות בבחירת מניות ואג"ח. כשהריבית עולה, צריך להיות דפנסיבי בשני הכיוונים".

- אז מה שאתה אומר בעצם זה לשבת על המזומן?

"לא. אני סבור שבאופן יחסי כדאי לתת משקל עודף לתרחיש עם ריבית משתנה. זאת באמצעות מכשירים של ריבית משתנה, כמו גילון או קונצרניות בדירוגים גבוהים".

להערכתו של גוזלן, לא צפויה לנו הפתעה עם מדד אפריל. הוא צופה העלאה קרובה של 0.25% בלבד, לרמת ריבית של 3.25%. "עד אז שהמשקיע יישאר בדיפנס. לא כדאי לקחת סיכון, בייחוד בטווחים הארוכים. אנחנו רחוקים משווי משקל בשוק, והתשואה לא מפצה. עדיף להישאר בקצר, ולהיות צמוד לאינפלציה".

בכול הנוגע לחשיפת התיק מבחינה גיאוגרפית סבור גוזלן, כי החשיפה לחו"ל עדיפה על פני השוק המקומי, בייחוד לארה"ב - שם התשואה תהיה עודפת, בשל הסיכון הנמוך מפני העלאות ריבית. "גרמניה צפויה להציג צמיחה סבירה, ולמרות העלאת הריבית האחרונה בגוש האירו - לא נראה שם עוד העלאות. בשווקים מתעוררים הייתי מחפש את המטבעות ולא את האג"ח לטווח ארוך, כמו למשל דרום קוריאה, אוסטרליה וברזיל".

"האירו יגיע ל-4.5 שקלים"

גוזלן מחזיק בדעה, כי מאמציו של בנק ישראל לבלום את ייסוף השקל, הם בעלי סוף ידוע מראש. "המגמה של השקל היא למעלה. זה פועל יוצא של הביצוע העודף של המשק הישראלי על פני המשקים המפותחים. הבנק מבין זאת, ומנסה לבצע את תהליך הייסוף בהדרגה". הבעיה, לטענת גוזלן, היא משקל היתר שמעניק הבנק לחשיבות שער החליפין בגלל היצואנים. "לדעתי סדר העדיפויות צריך להיות - קודם כל הביקושים מחו"ל, ורק אחר-כך שער חליפין".

בהתאם לכך גוזלן סבור, כי כל עוד יימשכו הלחצים האינפלציוניים, ימשיך השקל להפגין התחזקות בשנה הקרובה ביחס לסל המטבעות. "מצבו של הצמד דולר-שקל נגזר ממצב הצמד אירו-דולר. הדולר צריך להתחזק מול האירו. מציירים את המצב בארה"ב בצורה מוגזמת. המשבר באירופה הוא זה שרחוק מלהסתיים. הכיוון של הדולר הוא לרמה של 3.3-3.4 שקלים, והאירו לעומתו יגיע לכיוון 4.5 שקלים במהלך השנה הקרובה. הדבר יקרין על השערים הצולבים בארץ".

ישנם גורמים בשוק, שטוענים כי מס על תנועות הון, אפילו בשיעור של 10%, יכול להביא לפיחות מהותי בשקל. לטענתם, המקרה של ישראל שונה ממדינות אחרות, שבהן הוטל מס ספקולנטים ללא הצלחה, כמו ברזיל. זאת משום ששם הריבית הייתה גבוהה מאוד (יותר מ-10%), ולמרות המס פערי הריביות נותרו אטרקטיביים.

גוזלן מתייחס לעניין: "כאשר מדובר בהטלת מס על תנועות הון, יוצאים מנקודת הנחה שהתחזקות השקל נובעת בעיקר ממניעים ספקולטיביים. זה לא ברור במקרה הישראלי. הניסיון הגלובלי לא הראה שלהטלת מס יש השפעה אפקטיבית מתמשכת בכיוון של היחלשות המטבע - כך שאין סיבה להניח שכך יהיה בישראל.

"אנחנו לא רוצים להיות במקום של הגבלת תנועות הון. נראה צעדים נוספים להגבלה בטווח הקצר, ברגע שתהיה תמונה יותר רחבה לבנק ישראל, כשהוא יקבל את הדיווחים על הפעילות במט"ח. לגבי האפקטיביות שלה - קשה לומר. הלחצים לייסוף השקל יתחזקו בכל מקרה".

ההמלצות הבולטות של רפי גוזלן:

■ להחזיק אג"ח קצרות עם מח"מ של עד 1.5, בריבית משתנה, או צמודות קצרות.

■ מי שמחזיק תיק של 30/70 - לתת משקל יתר לדפנסיביות בבחירת מניות ואג"ח.

■ החשיפה לחו"ל עדיפה על פני השוק המקומי, בייחוד ארה"ב. גרמניה צפויה להציג צמיחה סבירה.

■ בשווקים המתעוררים: חפשו במדינות כמו דרום קוריאה, אוסטרליה וברזיל את המטבעות, ולא את האג"ח לטווח ארוך.

■ הכיוון של הדולר הוא לרמה של 3.3-3.4 שקלים; האירו לעומת זאת יגיע לכיוון 4.5 שקלים במהלך השנה הקרובה.

עוד כתבות

שלומי פוגל, יו"ר DOVERTOWER, מבעלי מספנות ישראל עם סולטן אחמד בן סליים, יו"ר ומנכ"ל DP WORLD מדובאי / צילום: יח"צ

קרן ההשקעות החדשה של פוגל: משלחת מאבו-דאבי נפגשה עם עשרות סטארט-אפים ישראליים

שלומי פוגל, מבעלי מספנות ישראל, הודיע כי הוא מקים קרן של משקיעים ממדינות המפרץ להשקעות בחברות הייטק ישראליות ● בשבוע שעבר נחשף ב"גלובס" על השת"פ של פוגל עם חברת הספנות והלוגיסטיקה מדובאי DP WORLD, גם היא מגלה עניין רב בטק הישראלי

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

מתחזקות הירידות בבורסות אירופה; HSBC צונחת ב-5%

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של 1.5%-2% ● במסחר בסחורות רושם הזהב ירידה של כ-0.1% לרמה של 1,960 דולר לאונקיה והנפט מסוג ברנט רושם ירידה של 1.4% ונסחר סביב 42.5 דולר לחבית

בהוטן. חשבה על מדידת האושר הרבה לפני שאר העולם / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם יש לנו הכלים הנכונים להעריך את האושר? התמ"ג הוא כבר לא הקריטריון היחיד

את תוכנית האושר של האו"ם יזמה בהוטן, הממלכה הנידחת במורדות ההימליה, שהקדימה את שאר העולם ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

תמיר כהן, יו"ר שיכון ובינוי / צילום: אלון רון

שיכון ובינוי במו"מ לרכישת פרויקט אנרגיה סולארית בארה"ב

מדובר בפרויקט הנמצא בשלב טרום הקמה, בטכנולוגיה פוטו וולטאית, בהספק של מעל 250 מגוואט ● היקף עלויות ההקמה הצפויות בפרויקט מוערך בכ-900 מיליון שקל

פרופ’ אייל אליהו / צילום: איל יצהר, גלובס

ביג דאטה פוגש את יהודי בית שני באטלס דיגיטלי חדש

פרופ' אייל בן אליהו מחבר בין ביג דאטה למחקר של הקהילות היהודיות בעת העתיקה, וחולם שאחרי בחריין ואיחוד האמירויות גם עירק תיפתח לחוקרי יהדות

אלי רוזנברג (בעיגול) ומטוס אל על בשדה התעופה בן גוריון / צילום: פרטי, יואב יערי

הנוסעים, הטייסים, המימון והתחרות מהאמירויות: האתגרים של בעל הבית החדש באל על

המימון, הנוסעים והעובדים: אלי רוזנברג החליף את תמי מוזס והפך לבעל השליטה בחברת התעופה הישראלית ● אבל אין לו רגע אחד של חסד ● כמעט בכל חזית מחכים לו אתגרים רבים ובעורף כבר נושפת גם התחרות מכיוון חברות התעופה של איחוד האמירויות

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מיישרים קו: שר הביטחון גנץ ייפגש עם מזכיר ההגנה האמריקאי

הסוגיה המרכזית בביקור היא שמירת היתרון האיכותי הביטחוני של ישראל, הבטחה אמריקאית המעוגנת בחקיקה, על רקע ההסכמים עם איחוד האמירוית ובחריין

אפליקציית WeChat / צילום: Reuters

צו מניעה נגד טראמפ: האפליקציה הסינית וויצ'ט לא תיחסם

בסוף השבוע פורסם כי טראמפ התכוון לחתום על צו שיאסור להוריד בארה"ב החל מהערב את האפליקציות וויצ'ט וטיקטוק ● לאחר שטראמפ אישר מוקדם יותר את הסכם שיתוף הפעולה בין אורקל לטיקטוק, מה שימנע את סגירתה של האפליקציה בארה"ב, כעת יכולים לנשום לרווחה גם בגזרת וויצ'ט

אבי יעקובוביץ/ צילום: איל יצהר

"בטווח הארוך אין תחליף למשרד. מרכזי הפיתוח לא יעברו לדירות 3 חדרים בפלורנטין"

אבי יעקובוביץ, מנכ"ל חברת גב-ים, מצהיר שהחברה לא נפגעה עד כה ממשבר הקורונה, ושגם ענף ההייטק בישראל ממשיך כתקנו ● עם זאת, הוא מודה שהחברה זהירה יותר בהרפתקאות: "אם פעם היינו מהמרים ומתחילים לבנות בלי דייר, היום נעשה החלטות יותר מושכלות"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - ראש השנה 18-20 בספטמבר

ראש השנה באיכילוב: 22 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מזכיר המדינה פומפאו (מימין) והנשיא טראמפ (משמאל) בתדרוך בבית הלבן / צילום: Evan Vucci, Associated Press

ארה"ב מבקשת לאכוף מחדש סנקציות על איראן

לא ברור בשלב הזה האם למהלך תהיה משמעות כלכלית על איראן, או שמדובר בצעד הצהרתי ● משרד החוץ הגרמני צייץ הבוקר הודעה בשם גרמניה, צרפת ובריטניה: "אנחנו ממשיכים להיות מחוייבים לשימור הסכם הגרעין"

איל וולדמן / צילום:  שלומי יוסף

איל וולדמן וקרן בנסון אאוק משקיעים באפליקציית הברכות KRE8.TV

האפליקציה הישראלית, שמאפשרת להזמין קטעי וידיאו אישיים מסלבריטאים, גייסה 4 מיליון שקל בסיבוב סיד ● המייסד רוי הרמן: "בימים שעולם התרבות מושבת, אנחנו מציעים לאמנים דרך קלה להתפרנס באמצעות הטלפון"

איתי כהן שדה ומשפחתו / צילום: פרטי

לחיות באושר: הכירו את הישראלים שגרים בגן עדן

דמיינו שבכל יום יש לכם פנאי לעצמכם ולמשפחתכם, שאין צורך לנעול כלום, ושאתם משקיפים על טבע פראי ומוקפים אנשים שמחים ומאריכי חיים ● סיפוריהם של ישראלים שחיים בפסגת דירוגי האושר בעולם ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

מלכה לייפר מובלת למעצר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של כאן 11

ביהמ"ש המחוזי: מלכה לייפר כשירה להסגרה לאוסטרליה

לייפר ביצעה על פי הנטען, עשרות עבירות מין בתלמידותיה ● משפט ההסגרה של לייפר מתנהל מאז 2014 בהליך שנפרס באופן חריג ביותר על פני למעלה מ-70 דיונים ● ללייפר עומדת זכות ערעור לבית המשפט העליון שצריך להיות מוגש בתוך 30 יום

חממות במושב. אח אחד קנה את הבית, השני את החממות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הסכסוך המשפחתי שהוביל לקביעה תקדימית: משק נרכש על ידי שני אחים

אף שרמ"י מאפשרת לרשום רק בעלים אחד לנחלה, בית המשפט המחוזי קבע שמשק נרכש על שם האחים

סאמר חאג' יחיא, יו"ר בנק לאומי, בסעודה חגיגית באיחוד האמירויות     / צילום: לאומי, יח"צ

לא פראיירים שיצאו מהמדבר: מה אפשר ללמוד מהביקור העסקי הראשון באיחוד האמירויות

המשלחת של אנשי העסקים הישראלים, שארגן בנק לאומי, חזרה עם הרבה אופטימיות מהביקור הראשון בדובאי ● "נוצר בסיס להרבה שיתופי פעולה ונפתחו הרבה דלתות, שאם החברות שהיו כאן יידעו למנף, זה יתורגם לעסקים משותפים"

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום/דוברות הכנסת, Associated Press

היום בישיבת הממשלה: מענקים, דמי אבטלה וקיצוץ שכר השרים והח"כים

בישיבת הממשלה שתתקיים היום ידונו, בין היתר, בהצעתו של שר האוצר להפחית את שכר הח"כים והשרים ב-10% ● והאם יועץ ראש הממשלה טופז לוק הפר בידוד?

נת"צ בתל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עיריית תל אביב-יפו החלה בפיילוט ראשון של התקנת כביש חשמלי

בימים אלה מתחילה עיריית תל אביב-יפו ביוזמה ראשונה מסוגה: סלילת כביש עם תשתית להטענת אוטובוסים חשמליים ● הפיילוט יבוצע ממסוף האוניברסיטה ועד למסוף קלצ'קין שברמת אביב, והאוטובוסים הנוסעים על תוואי המסלול ייטענו באמצעות השראה חשמלית ישירות מהכביש

ערן יעקב, רשות המסים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המדינה לא רוצה שתשלמו לה מסים? תקלה באתר הרשות תוקעת השלמה של עסקאות נדל"ן

מזה כשלושה שבועות מייצגים בעסקאות מקרקעין לא מצליחים להשלים דיווחים על עסקאות ולשלם את המס הנדרש באתר רשות המסים ● התוצאה: מאות עסקאות נדל"ן שלא ניתן להשלים ● רשות המסים: "הרשות מבצעת בשבועות האחרונים החלפה של מערכת המחשוב הפנימית"

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משרד התקשורת רוצה להוציא תדרים נוספים למכרזים

המטרה היא להוציא תדרים בתחום ה -24-26 גיגה הרץ ולא רק למפעילים וזאת על מנת לעודד כניסה של יזמים חדשים שיפעילו שירותים מתקדמים