גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צבא ה-app: חיילי צה"ל מתנהגים כמו נערים באינטרנט

הם מורידים סרטים באינטרנט, מסמסים גם מהשטח, כמעט לכולם יש פרופיל פייסבוק, והם חולים על "עספור" ■ סקר על צריכת תקשורת של חיילי צה"ל חושף: מדובר בבני-נוער

הם קרובים משחשבנו. חלפו ימי "שלחי לי תחתונים וגופיות", של תור ליד הטלפון הציבורי בשעת הת"ש ופרידות ארוכות. חיילי צה"ל חשים את עורפם באופן מוחשי, הם לא מתנתקים ממנו כמעט אף פעם, ואם בעבר זה לא היה חד-משמעי, אז היום זה כבר ברור - צה"ל הוא צבא העם יותר מתמיד, וחייליו דומים יותר בדפוסי התנהוגתם לנערים, גם לאחר שכבר הפכו לגברים מסתערים.

סקר מיוחד של משרד הפרסום "לעומק התודעה" שנערך עבור "גלובס" בדק את היקף צריכת המדיה בקרב לובשי המדים הסדירים ואת אופי התנהלותם התקשורתית. המחקר נערך במהלך החודש האחרון, על-ידי מכון המחקר פאנלס, באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי Panel4all, והוא מהווה מדגם מייצג של חיילים בגילאי 18-21.

לכאורה מהלך טבעי, ובכל זאת הוא מעלה שאלות על התרבות הצבאית, שהתאפיינה ביכולת העיצוב המחודשת של בניה. עד כמה הצבא ממשיך להחזיק ביכולות אלה לאור הנגישות של חייליו לטכנולוגיה? האם החיבור לבית יחזק או יחליש את צה"ל? אלה השאלות שעמן נצטרך להתמודד בשנים הקרובות.

סלולר: חייל סמס הופעתך

כלי התקשורת הנפוץ ביותר בקרב החיילים הוא הטלפון הסלולרי. החברה הפופולרית ביותר בקרב לובשי המדים היא אורנג', ולה נתח שוק של 38.5%. מצבה של אורנג' טוב גם בזירה התדמיתית. המכשיר משמש את החיילים בעיקר לשיחות (63%).

באופן טבעי, חיילים ששוהים בבסיס סגור עושים במכשיר שימוש תכוף (70%) בהשוואה לחיילים שיוצאים הביתה בכל יום (61%). חיילים שגרים בבסיס גולשים יותר בסלולרי. 13% מהם ציינו כי זה השימוש העיקרי שהם עושים בטלפון, לעומת 5% בלבד אצל כלל החיילים.

כשמשווים בין קרביים, תומכי לחימה וחיילי יחידות עורפיות, מגלים כי 80% מהלוחמים מדברים יותר מאשר מסמסים. מספר ההודעות הממוצע ששולח חייל קרבי ביום עומד על 24, לעומת 13 הודעות אצל "ג'ובניקים".

אינטרנט: הפייסבוק הוא ביתך

"העולם הדיגיטלי משמעותי יותר עבור חיילים שנמצאים בבסיסים סגורים ועבור לוחמים", אומרת שרית שטרנברג, סמנכ"ל מחקר בפאנלס, "הוא מאפשר להם 'לברוח' אל מחוץ לבסיס. הם גולשים יותר ושולחים יותר הודעות כתובות".

ובכל זאת, למרות הריחוק המחייב התחברות אלטרנטיבית לעולם, ניתן לראות כי לחיילים המגיעים בכל יום הביתה קל הרבה יותר לתחזק מערכות יחסים וירטואליות. בעוד לחיילים המשרתים בבסיס סגור יש כ-376 חברים בפייסבוק, לחבריהם בבסיסים הפתוחים יש 504, לעומת 489 לחיילים בבסיסים סגורים. לקרביים יש 380 חברים בלבד - נראה כי חבריהם האמיתיים ישנים לידם באוהל.

פייסבוק הוא אתר האינטרנט הפופולרי ביותר בקרב למעלה ממחצית החיילים מהנשאלים (53%). את רוב הקולות גרף פייסבוק בקרב החיילים שמשרתים בבסיס פתוח. לא פחות מ-92% מהחיילים הצהירו כי הם מחזיקים חשבון פעיל.

הרחק מאחורי הרשת החברתית ניתן למצוא את גוגל (14%), ואת וואלה ויוטיוב עם כ-10% לערך, לכל אחד. בהמשך הרשימה ניתן למצוא את ONE, ynet ותפוז עם אחוזים בודדים.

צבא האפליקציות

טלוויזיה: נא להצדיע בהתאם

כ-80% מהחיילים מורידים סרטים וסדרות וצורכים את התוכן שלהם באופן קבוע דרך האינטרנט והסלולר, מתי שנוח להם. "החיילים, שמשמשים כסמן הימני בשוק, מצביעים בברור על התחזקות הסלולר והאינטרנט על חשבון ערוצי המדיה האחרים", אומר זיו פופלבסקי.

דפוסי הצפייה בטלוויזיה מחדדים אולי יותר מכל את השוני בין החיילים העורפיים לקרביים. אלה שיוצאים כל יום הביתה דומים הרבה יותר לכלל האוכלוסייה, והעדפתם הטלוויזיונית מזכירה את טבלאות הצפייה ולעומתם קרביים מנהלים אורך צפייה אחר. אלה מעדיפים כנראה לברוח מהמציאות וצופים הרבה פחות בערוץ 2 ביחס לכלל החיילים והרבה יותר בערוצי הסרטים וערוצי הספורט.

נטייה דומה לאסקפיזם נרשמת גם ברשימת התוכניות הנצפות. הדרמה היומית "עספור" זוכה אצל החיילים ל-20% וגוברת אפילו על האח הגדול שמסתפק ב-19%. "עספור" זוכה לאהדה רבה אצל הקרביים (37%), ואילו אצל חיילים המשרתים ביחידות עורפיות ובבסיסים פתוחים "האח הגדול" עדיין מוביל עם 25%.

36% מהחיילים ציינו כי ערוץ 2 הוא הערוץ המועדף עליהם. ערוץ 10 זוכה בקרב לובשי המדים לנתון חלש מאוד של 6%. בערוץ 1 צופים פחות מ-1% של יחידי סגולה. ברשימת התוכניות המועדפות ניתן למצוא גם את "כוכב נולד" (13%), גיא פינס (5.5%), חדשות 2 (5%) וגם "הישרדות" ו"עובדה", שלהן שיעור אהדה דומה (3%).

מוזיקה: עד מתי נוריד

רק 25% מכלל הצעירים שהשתתפו במדגם סיפרו שהם רוכשים דיסקים. 68% צופים במוזיקה ביוטיוב. אצל חיילים שמשרתים בבסיס פתוח הנתון הזה גבוה באופן דרמטי ונושק ל-80%.

57% מהחיילים מסתפקים בשידורי הרדיו (מישהו אמר "גלגלצ" ולא קיבל?), ו-60% מורידים מוזיקה באינטרנט באופן פיראטי. הורדה בתשלום היא נחלתם של מעטים - באמצעות חברות הסלולר (5%) או באתרי מסחר כמו אייטיונס (4%).

צבא האפליקציות

עוד כתבות

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל שופרסל על סרטון ההתעללות בעובד הרשת: "אירוע חמור מאין כמותו שסותר את כל הערכים שלנו"

ביממה האחרונה הופץ סרטון שבו עובד של הרשת מתעד עובד נוסף מתעלל בעובד בעל צרכים מיוחדים תוך שהוא קושר את ידיו באמצעות ניילון נצמד וחובט בו ● מנכ"ל שופרסל: "צפינו בסרטון מזעזע. האירוע החמור הזה הועבר לטיפולה של משטרת ישראל. העובדים שסרחו התנהגו בברוטליות וזומנו לשימוע לפני פיטורים"

זה שיר פרידה / איור: תמיר שפר

ליאור טומשין, טור פרידה

400 פעם התפרסם הטור הזה מאז יצא לדרך. היום בפעם האחרונה ● ההתחלות הן מפחידות, הסופים הם עצובים, ומה שביניהם הוא החשוב. ומה שביניהם היה לי מדהים

רונה רמון / באדיבות: קרן רמון

בשביל רונה רמון: בין יישוב דתי, כפר ערבי וקיבוץ

פרויקט חדש שהוציא לפועל צוות נחשון מתנועת בני עקיבא נחנך לאחרונה, והוא מנציח את בני משפחת רמון וחורט את זכרם על אדמת הארץ

מפלגת כחול לבן

מהחפרפרת לחלה - כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

עם מי חתמה ישראל ביתנו על הסכם עודפים, איך רוצה איימן עודה להחליף את השלטון ועד לאן רוצה בצלאל סמוטריץ' שתגיע הרכבת הקלה של גוש דן?

קאונס קובנה הרובע העתיק/ צילום: לשכת התיירות קובנה - A. Aleksandravi?ius

יעד מזרח אירופי חדש: קאונס, ליטא - עיר הענבר שבקצה הנהר

אחד היעדים החדשים במזרח אירופה היא קאונס, הלוא היא קובנה שבליטא, שם שמעורר בישראלים אסוציאציות של יום השואה ולא של תיירות. אבל לקאונס־קובנה יש היום סיפור חדש שהיא מבקשת שנקשיב לו. היא זוכרת את העבר הטראומטי, אבל יש לה גם דברים אחרים להציע

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

עקרון השוויון של מנדלבליט: פרסם קווים מנחים לאירועים נפרדים

בדיון דחוף שעסק בסוגיית ההפרדה המגדרית באירועי תרבות, קבע היועץ המשפטי לממשלה קווים מנחים ● מנדלבליט עמד על כך שרשות לא תנקוט צעדים להפרדה מגדרית בארועי תרבות, אולם ציין כי ישנם הקשרים מיוחדים בהם תתאפשר הפרדה מגדרית, לתכליות ציבוריות מסוימות ובלבד שההפרדה מקיימת את אמות המידה החוקתיות

ד"ר בוב רייטר / צילום: חברת באייר

"טכנולוגיה ואיסוף נתונים יאפשרו לייעל גידולים חקלאיים, עד רמת הצמח הבודד"

בוב רייטר מחברת באייר, שמוביל את המו"פ של פעילות החקלאות הגדולה בעולם, מתאר בראיון ל"גלובס" את השפעת הטכנולוגיה על החקלאות, מסביר למה הוא אופטימי לגבי המיזוג עם מונסנטו למרות 18 אלף תביעות נגדה, ומדבר על שיתוף הפעולה עם אבוג'ן הישראלית: "הוא לא נראה מבטיח כמו בהתחלה"

עמית זאב/ צילום: שלומי יוסף

"ת"א יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפי am:pm": המנכ"ל החדש של דור אלון רוצה למכור יותר מדלק

שוק תחנות הדלק? "המדינה מונעת בו תחרות", המחירים הגבוהים ב–am:pm? "תל אביב יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפים", האניגמטיות של הבעלים מוטי בן משה? "הוא אחד האנשים הכי אנליטיים שראיתי" ● עמית זאב, שהתחיל את דרכו בדור אלון בראיון עבודה שנבע מטעות, מתיישב על כס המנכ"ל, ופורס את האסטרטגיה שלו בראיון ראשון

אוהדי "מכבי פאנאטיקס" של מכבי תל אביב בשער 11 / צילום: רויטרס

רגע לפני פתיחת ליגת העל: בואו לבדוק כמה באמת אתם יודעים על כדורגל?

לסיכום הפרויקט המיוחד של "גלובס", ליגת העל בכדורגל, הכנו חידון מסכם שייבחן עד כמה אתם בקיאים בנבכי ליגת הכדורגל הבכירה בישראל ● מוכנים לשריקת הפתיחה?

סטנלי פישר / צילום: רויטרס

בצל החשש מהאטה עולמית: בכירי הבנקאים המרכזיים מתכנסים לדון ב'צעדים חסרי תקדים'

הפדרל ריזרב יקיים בסוף השבוע את הכנס השנתי שלו בג'קסון הול • עיני המשקיעים יהיו נשואות אל יו"ר הפד פאוול, שמנסה לשמור על עצמאותו מול טראמפ • בכנס יציגו כלכלנים בכירים בראשות סטנלי פישר הצעה לא שגרתית לבנקים מרכזיים • ההאטה העולמית והמדיניות המוניטרית יעמדו במוקד "ועידת הנגידים" של גלובס שתתקיים ב-1.9 בתל אביב בהשתתפות: נגיד בנק ישראל אמיר ירון, סטנלי פישר, קרנית פלוג ויעקב פרנקל

נשיאי סין וארה"ב, שי וטראמפ, בוועידת G20 / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

הסלמה במלחמת הסחר: סין מטילה מכסים בסך 75 מיליארד דולר על ארה"ב

בתגובה לכוונתו של טראמפ להטיל מכסים בגובה 10% על סחורות מסין בהיקף של 300 מיליארד דולר, סין מחריפה את מלחמת הסחר ● סין מתכוונת להטיל מכסים חדשים על סחורות אמריקאיות בסך 75 מיליארד דולר בשיעור של 5% עד 10%

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

נגה בת 12 ויש לה את מפתח המאסטר לנשמה שלי

אם יש בעולם שני דברים ללמוד מהם ואחד זה היקום, אין לי בעיה שאריאנה גרנדה תהיה הדבר השני ● טור לנגה

דודי רזניק/צילום: איל יצהר

קריסה בשוק האג"ח? "כדאי לנצל את הירידות החדות"

דודי רזניק מלאומי שוקי הון מצביע על כך שהמימוש החד שנרשם כעת בשוק האג"ח מגיע לאחר מהלך עליות יוצא דופן שלא נראה בשוק מזה זמן, מה שעשוי להוות הזדמנות ● "התנאים בשוק עדיין תומכים בשוק האג"ח הממשלתי; אם אג"ח ל-27 שנים נותן תשואה של 2.3%, זה לא רע בעולם של ריביות אפסיות", אמר רזניק

7 כתבות הנדלן שעשו את השבוע / צילום: מפלגת ימינה, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

פתרון הדיור של שקד והתוכנית להרחבת הכנסת. כותרות הנדל"ן

ב"ימינה" רוצים שנגור בשטחים, ואפילו מתכננים לשם רכבת ● בכנסת בונים על 140 ח"כים ויש גם תוכנית בנייה חדשה ● עמוס דבוש חוצה את הקווים מי.ח.דמרי לקרדן ● והאם בפירמת דלויט צריכים לחשוש מתביעת ענק בקשר לפרשת נפילת המרפסות בחדרה

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

מדד מנהלי הרכש בארה"ב נפל לשפל של עשור, והאינדיקטור שמזהיר מפני מיתון מופיע שוב

מדד מנהלי הרכש של Markit למגזר הייצור בארה"ב ירד בניגוד לציפיות לשפל שלא נראה מאז שנת 2009 ● התשואה על האג"ח האמריקאי ל-10 שנים משקפת תמורה נמוכה יותר מזו של האג"ח הקצרות, וזאת בפעם השלישית תוך שבוע

סחר בסמים ברחבי הרשת  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

המסלול הירוק של משה אדרי בתיקי הסמים, הקשר למי שכמעט ומונה למפכ"ל והשאלות הקשות למשטרה

כשהמשטרה עצרה את משה אדרי (32) היא ייחסה לו ניהול ארגון פשיעה. ואז החלו האישומים החריפים להתנדף וסימני השאלה להיערם • כך מצא את עצמו הצעיר מקרית ביאליק, שהקים רשת שבה מאות סוחרי סמים, במצב משפטי נוח בהרבה ביחס לשותפים לשעבר מרשת "טלגראס" ● תחקיר "גלובס"

שוק ברמאללה. / צילום: Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב

חבית חומר נפץ? הכלכלה הפלסטינית בגדה דוווקא משגשגת

הקיצוצים במגזר הציבורי שעליהם הכריז ראש הרשות אבו מאזן לא מבשרים את קריסתה של הכלכלה הפלסטינית ● למרות סירובו לקבל את כספי המסים המקוצצים מישראל, לכלכלה הפלסטינית יש מקורות עספיים אחרים ובראש הראשונה עבודת הפועלים בתוך ישראל ובהתנחלויות

חסן רוחאני, נשיא איראן, בעצרת האו"ם / צילום: Reuters, Carlo Allegri

תגובה יצירתית להשפלה אמריקאית: נשיא איראן מחק 4 אפסים מהמטבע. איך תושפע הכלכלה?

השפעת העיצומים על המדינה צוברת תאוצה: שער הדולר באיראן הגיע לשיא של 120 אלף ריאל לדולר, שיעורי האינפלציה מזנקים ושוק הדיור קורס • ח’אמנאי מציע לפתח את תחום התרופות ולהפסיק להסתמך על הנפט

נתניהו וזלינסקי/ צילום: לעמ

הכל כשר למען הבחירות: איזה קלף ישלוף טראמפ למען נתניהו ולמה הוא מצפה בתמורה

הביקור המתוקשר של ראש הממשלה נתניהו באוקראינה היה למטרות קמפיין בלבד • מה ישלוף הנשיא טראמפ למען נתניהו לקראת הבחירות ולמה הוא מצפה בתמורה • למה מקבלים עמיר פרץ ואורלי לוי־אבקסיס חיבוק מהימין, ומה מנסים לשדר בכחול לבן אחרי פרשת משרד החקירות ● פרשנות

צפון אמריקה בסטיישן

צפון אמריקה בסטיישן, שבוע 30 ואחרון: המקום שבו היבשת נגמרת

המסע שלנו, שהתחיל בקצה הדרומי ביותר של אמריקה לפני כמעט שמונה חודשים, הגיע לשלב הסיכומים. מה למדנו ומה ניקח איתנו הלאה מהטיול הארוך שלנו