גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נשואים גם למדינה

יום העצמאות דומה ליום נישואים בין בני-זוג שפיתחו ביניהם שנאה תהומית

ראו בזה אזהרה מראש: זה עומד להיות טקסט דביק. כמה דביק? בואו נגיד ככה - אם אתם ציניקנים חסרי תקנה, יש מצב שלא תעמדו בזה. תיכף אשווה פה בין יום העצמאות ליום נישואים. כן, של זוג שחי ביחד הרבה שנים.

יש משהו מוזר בימים האחרונים. אני לא יודעת אם זו רק אני, אבל יש תחושה שהרבה פחות דגלים מתנוססים לקראת החג השנה. ועם כל הכבוד, זהו החג של הדגל - לא רק של המנגלים.

במקביל, בזמן האחרון נדמה שעולים יותר ויותר ביטויי שנאה כלפי ישראל, ממש שנאה. ולא, אני לא מדברת על קריאות רצחניות מארצות ערב או על אנטישמיות באירופה. אני מדברת עלינו. על אנשים שגרים פה, שנולדו פה וגדלו פה ומגדלים פה ילדים, ואולי גם נכדים.

הנה דוגמה מהשבוע: באינטרנט הופצה תמונה של דגל ישראל שמישהו השפריץ עליו בתרסיס צבע אדום לכל רוחבו את המילה "איכס", בגדול. התפתח ויכוח סביב העניין - האם זה לגיטימי לעשות דבר כזה או לא? היו כאלה שאמרו שזה ממש פוגעני.

מנגד, מיד היו כאלה שנעמדו על הרגליים האחוריות ונזעקו שמדובר בהשתקה, ושתיכף גם נגיד להם ללכת עם כיסוי ראש.

ואני שואלת - מה לעזאזל הקשר? למה שנאה קיצונית והשחתת הסמל של המדינה שבה אתה חי הפכה לאמנות שיש אנשים שחשים צורך עז לקפוץ ולהגן עליה בחירוף נפש? מה עם ערכים אחרים? לא עדיף להגן דווקא עליהם בחירוף נפש?

אם נחזור רגע לאנלוגיה הדביקה, אפשר לשאול את זה כך: לא משנה מה הסיבות שלהם, ונניח שהמדינה באמת פגעה בהם אנושות, אבל האם האנשים האלה מבינים שהם פשוט... הורסים את היחסים?

גם במערכות יחסים ארוכות שנים נצברים מטענים. לא תמיד מסכימים על דברים, לפעמים מתווכחים בנימוס, לפעמים מתעצבנים וצורחים, לפעמים זורקים דברים אחד על השני, ולפעמים זה מגיע למצב שפשוט לא מבינים יותר מה עושים פה.

יכול להיות שיש אנשים שמרגישים שבמערכת היחסים שלהם עם המדינה כלו כל הקיצים. די! מחר הולכים לעורך דין, ואין מנוס מלהתגרש. אגב, זו בהחלט אופציה. לפעמים עדיף להיפרד מאשר להישאר במקום שעושה לך יותר רע מטוב. אבל הכי גרוע זה להישאר באותו מקום, ובכל יום רק להרוס יותר ולהתמלא ביותר שנאה.

ישנם אנשים שכל מה שהם עושים, כשזה מגיע למדינה שלהם, זה להשמיץ, להכפיש, לזרוק רפש. עד כדי כך, שנדמה לי שהם פשוט שכחו מתישהו שהם גרים פה.

זה מזכיר קצת את הסרט "מלחמת רוז ברוז", שמרוב שנאה, מייקל דאגלס וקתלין טרנר איבדו לגמרי את העשתונות והפכו את ביתם המושקע לאזור קרב. כל יום נהרס הבית עוד ועוד, ובסוף הסרט הם הצליחו, אבל לרצוח אחד את השני. סוף טוב הכול טוב. האם לכך אנחנו שואפים?

אני רחוקה מלחשוב שהמדינה הזאת מושלמת. אני עוד יותר רחוקה מלחשוב שההנהגה מושלמת, גם כי היא חוטאת לתפקידה העיקרי: לשרת את האינטרס של מרבית העם.

הדבר הנורא הוא שייתכן שמחר תהיה לנו הנהגה עוד יותר גרועה, כי בשנים האחרונות נראה כאילו המצב רק מתדרדר. זה גורם לי לחשוב ששיטת הממשל פה חייבת להשתנות, אבל זה לא גורם לי לשנוא את הבית שלי. אי-אפשר רק לירוק אש כל הזמן. יריקת אש טובה לדרקונים, אבל לא לבני אדם שרוצים לחיות.

אפרופו הבחירה ה"אמנותית" להשחית את הדגל ביום העצמאות - נדמה שהשנאה הביאה אנשים להילחם על כל הדברים הלא נכונים. בעצם, אם נלך לפי הלוגיקה שהשחתת דגל עם מילות שנאה זה חופש ביטוי, אז גם לשרוף דגל זה חופש ביטוי, לא? ואם כבר, אז גם לשרוף ספרים זה חופש ביטוי. מי בעצם מחליט איפה עובר הקו, ומתי? ואיזה מסר מעביר מעשה כזה - האם הוא משפר משהו, או רק הורס?

מכזאת עמדה של שנאה, דבר אחד ברור: לתקן, אי-אפשר. זה כמו בני-הזוג האלה שכבר ירדו כל-כך נמוך, שהם איבדו לחלוטין את גבולות הכבוד. למקום שבו נאמרים דברים שלא צריכים להיאמר, או נעשים מעשים שלא צריכים להיעשות, שברור שמהם שלעולם לא יהיה שוב אמון ולעולם לא יוכלו יותר לחיות בשלום.

כפי שבני-זוג אינם מושלמים, כך גם המדינה שלנו אינה מושלמת. אני לא יודעת אם נתקלתם פעם במדינה שהיא כן מושלמת - אני אישית לא.

למי שרוצה קצת פרופורציות, אולי כדאי להביט מסביב: נכון, מחירי הדלק גואים, מעמד הביניים נשחק, החרדים סוחטים, החינוך מתדרדר, ובכל זאת, אני בטוחה שכולנו היינו בוחרים להיות אזרח ממורמר בישראל מאשר מפגין בסוריה או בלוב.

אבל כמו עם בני-זוג - אם מגיעים לכאלה דרגות של שנאה למקום שאליו אתה אמור להשתייך, אולי כדאי לחשוב פעמיים. כדאי להתאמץ למצוא לפחות משהו אחד טוב שמחזיק אותך בכל זאת בתוך מערכת היחסים. ואם אתה לא יכול למצוא אותו, אולי כדאי להסיק מסקנות במקום לחיות חיים רוויי שנאה ורפש.

אז בואו נראה אתכם - האם אתם מסוגלים לאיזשהו ביטוי חיבה למדינה שלכם? זה כמו עם בן-הזוג - אם אין יותר שום דבר שאתם אוהבים בו, אז מה אתם עושים שם? או שתמצאו בכל זאת כמה דברים חיוביים, ומבחינה אובייקטיבית דווקא יש המון - או שתמצאו מישהו אחר.

אני לא יודעת אם לאותם אנשים שרק שונאים ואינם זוכרים שיש גם משהו שהם אוהבים במדינה שלהם, יש אלטרנטיבה אחרת. אני רק יודעת שלי אין.

אז ביום העצמאות הזה, שהוא יום הנישואים של כולנו עם ישראל, תנשמו עמוק, נסו למחול על עוולות העבר, לקנות כרטיס ברכה ולכתוב משהו כזה: אהובתי, מזל טוב. אני יודע שהעניינים לא משהו כרגע, אבל משתדל להאמין שיהיה בסדר בסוף.

אה, כן. ורצוי לא ללכלך את הכרטיס עם כתובות נאצה בתרסיס צבע אדום.

חג עצמאות שמח.

עוד כתבות

מפגינים בלבנון.  צילום: רויטרס

מהמס על הווטסאפ בלבנון ועד מחירי התחב"צ בצ'ילה: מה אפשר ללמוד מהמחאות החברתיות השבוע בעולם

שורה של גזירות כלכליות הוציאו המוני מפגינים לרחובות ביומיים האחרונים, מצ'ילה ועד לבנון מחו רבים על המצב הכלכלי והצליחו לסכל חלק מהצעדים הצפויים של הממשלות • איך התגלגל המס על הווטסאפ בלבנון לצעדי שקיפות מרחיקי לכת על ההון הציבורי, ומה אפשר ללמוד מצ'ילה על מחירי תחבורה ציבורית ועל פנסיה

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

אין ממשלה ואין תקציב ל-2020: כך יעבוד "התקציב ההמשכי" תחת ידי הפקידים

אם לא יאושר תקציב עד ינואר 2020, המדינה תעבור לתפקד על בסיס תקציב חודשי, שינוהל ע"י החשכ"ל באוצר • אלה חדשות רעות למי שהתרגל לסבסוד של צהרונים, לנכים שציפו לקבל תוספת קצבאות ולמי שמעוניין לקדם רפורמות • אבל יש גם חדשות טובות - זה יצמצם את הגירעון וימנע מפוליטיקאים לבזבז כספים מיותרים

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפרלמנט הבריטי דחה ברקזיט מזורז: הליש"ט צנחה, וול סטריט ננעלה בירידות שערים

לאחר הצבעה עקרונית בעד הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי, הפרלמנט דחה את תוכנית ג'ונסון לחקיקה מזורזת בנושא ● הליש"ט ירדה ב-0.7% ● המגמה בוול סטריט התהפכה עם ההצבעה, והעליות נמחקו ● הנאסד"ק ירד בכ-0.7%, S&P 500 נסוג בכ-0.3%, והדאו ג'ונס ננעל בירידה של כ-0.1% ● פייסבוק ירדה ביותר מ-3% לאחר שפורסם כי תובעים כללים מ-47 מדינות בארה"ב ישתתפו בחקירה נגד החברה בחשד שהפרה חוקי הגבלים עסקיים ● ביוג'ן זינקה בכמעט 30% לאחר שעקפה את התחזיות ודיווחה כי תגיש לאישור את המוצר לאלצהיימר ● אירופה ננעלה בעליות שערים: מדד פוטסי עלה ב-0.7%, מדד דאקס ב-0.09%, ומדד קאק 40 עלה ב-0.2%

דוכן תצוגה של סיגייט ((Seagate Technology (STX) / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הכנסות של מעל 10 מיליארד דולר בשנה: מחסן ההזדמנויות של סיגייט

היקף המידע בעולם צומח באופן מתמיד, אך כמות האחסון הזמינה נמוכה משמעותית מקצב הגידול במידע ● אחת החברות שנהנות מהפער הזה היא ספקית פתרונות האחסון סיגייט טכנולוגיות

מייט איקס של וואווי / צילום: יח"צ וואווי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

וואווי השיקה היום את הטלפון המתקפל שלה, מייט X

לעת עתה המכשיר נמכר בסין בלבד ויהיה זמין החל מ-15 בנובמבר במחיר של 17 אלף יואן (2,400 דולר) ● אם החרם של ממשל ארה"ב על וואווי יימשך, החברה לא תוכל להציע למשתמשיו את הגרסה הרשמית של אנדרואיד ושירותים ואפליקציות שונים של גוגל כמו יוטיוב ומפות

בורסת שנחאי/  צילום: רויטרס Thomas Peter

מגמה מעורבת באירופה על רקע המבוי הסתום בברקזיט

ירידות במגזר הטכנולוגיה על רקע תחזית הכנסות פסימית מצד טקסס אינסטרומנטס ● בורסות אסיה ננעלו בנטייה שלילית על רקע הדחייה הנוספת הצפויה בברקזיט ● הונג קונג ירדה 0.8% בצל דיווחים על החלפת המנהיגה על-ידי הסינים ● אמש נסגרו בורסות ניו יורק בירידה, לאחר שהצעתו של בוריס ג'ונסון התקבלה, אולם נדחתה תוכניתו לחוק מזורז בנושא הברקזיט

שרת האוצר של הודו, נירמלה סירתמן / צילום: רויטרס, Anushree Fadnavis

הזדמנות הפז של הודו: מי אמר שבמלחמות כולם מפסידים?

עוד מתקופת קדחת ה-BRIC בשנות ה-2000, נכנסה הודו לתודעת המשקיעים כיריבה כלכלית פוטנציאלית לפנומן הצמיחה הסיני ● החלק הארי מהתחזיות האוטופיות לגביה לא התממשו בשל מכשולים מהותיים, שעדיין קיימים במדינה עתירת האוכלוסין ● ייתכן כי הסביבה הגיאו-פוליטית הנוכחית - מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין - מספקת לה הזדמנות פז לפרוץ הפעם את תקרת הזכוכית הכלכלית

רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון

למרות התחייבות שרת המשפטים, הפרקליטות סירבה לאשר בדיקות DNA נוספות על גופה של תאיר ראדה בזירת הרצח

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה ל"גלובס" כי "עד כה בוצעו מספר בדיקות, ומעבר להן לא נמצא צורך בביצוע בדיקות נוספות" ● מטעם שרת המשפטים לשעבר איילת שקד נמסר: "כל בדיקה שיכולה לשפוך אור ולתת מידע חדש צריכה להיעשות, מבלי לחסוך בכסף או בכוח-אדם"

רפי פרץ/ רובי קסטרו - וואלה חדשות

לקראת פגישת גנץ עם הנשיא: רפי פרץ הציע עצמו כמתווך בינו לנתניהו

גורמים בכירים בסביבת נתניהו אומרים כי "חבל שהרב רפי פרץ לא מבין שמה שהוא עושה רק סודק את הגוש. כפי שלא הצליח לתווך בין נתניהו לבין ליברמן, אין לו מה להתחנן בפני גנץ שלא רוצה אותנו"

Mobilion אבי פלדמן ואייל זבידה, ממייסדי קרן ההשקעות / צילום: יח"צ

קרן חדשה בהיקף של 30 מיליון דולר תשקיע בתחום הרכב העתידי והתחבורה החכמה

קרן Mobilion, מייסודם של אבי פלדמן, קבוצת זבידה וקבוצת NEXUS הבינלאומית, מבטיחה לקצר את הנגישות של חברות סטארט-אפ לספקי החלפים הבינלאומיים

בניין הבימה בתל אביב / צילום: Shutterstock

50% פחות: כך נגמר המאבק של הבימה בדרישת הארנונה של עיריית ת"א

בניגוד לעמדת היועמ"ש, ביהמ"ש העליון קבע כי סיווג הארנונה של התאטרון הלאומי לא יישונה לסיווג היקר ביותר ● המשמעות: מלכ"רים נוספים יוכלו לדרוש לשלם ארנונה לפי תעריף נמוך ממה שהם משלמים היום

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

לקראת תביעה ראשונה במשבר הטונה: ויליגר נגד ארומה ת"א

ויליגר מאיימת לתבוע את רשת בתי הקפה וטוענת לירידה במכירות ולנזקים כספיים כבדים שנגרמו לה בעקבות אזכור שמה בפרשה, ובעיקר אחרי שממצאי הבדיקות הוכיחו כי ארומה ת"א היא שאחראית לליקויים בטונה שמכרה ללקוחות

אנשים ממלאים את דיזנגוף סנטר ביום הבחירות לעיריות 2018 / צילום: שני מוזס

פדיונות הקניונים לא התרוממו בספטמבר: ראש השנה והבחירות לא הצליחו לעורר את ענף האופנה

יום השבתון בבחירות האחרונות לא הביא עמו בשורה למרכזי הקניות, ונרשמה בו ירידה של כ-5% לעומת הבחירות הקודמות באפריל ● הפדיון היומי בספטמבר מציג ירידה של 0.7%, ואילו בתקופת ראש השנה נרשמה ירידה של כ-4% בימים שקדמו לחג ביחס לשנה שעברה

עובדי הסטארט-אפ פאבריק / צילום: יח"צ

הסטארט אפ הישראלי פאבריק גייס 110 מיליון דולר כדי לייעל את המשלוחים באינטרנט

החברה, שנקראה עד לאחרונה CommonSense Robotics, פיתחה טכנולוגיה שעוזרת לקמעונאיות ללקט את המוצרים במחסן; כעת החברה מתרחבת לארה"ב

ינקי קוינט / צילום: שלומי יוסף

רשות החברות משיקה תוכנית הכשרה יוקרתית למנכ"לי החברות הממשלתיות בשיתוף עם אוניברסיטה מסין

התוכנית היוקרתית לפיתוח מנהיגות פותחה ע"י רשות החברות הממשלתיות בשיתוף עם אוניברסיטאות ת"א ו-Ceibs בשנחאי ● התוכנית מיועדת, בין היתר, לחשוף את המנכ"לים לתפיסות ניהוליות "שונות באופן מהותי מהנהוג בישראל" וכן לקדם נטוורקינג ● עלות התוכנית נאמדת באלפי שקלים למשתתף

 רכב של טסלה צילום:Shutterstock  א.ס.א.פ קריאייטיב

עידן חדש? כך עשויה ההתקרבות של טסלה לישראל לסיים את ההגמוניה של יבואני הרכב

ההתקרבות של טסלה לישראל שנחשפה ב"גלובס" ושיטת המכירה שלה שמייתרת את היבואנים ועשויה להיות מאומצת ע"י יצרנים נוספים - מסמנות תום עידן בשוק הרכב • גם פסיקת ביהמ"ש שמגדילה את כוחם של היבואנים העקיפים לא מבשרת טובות ליבואנים הגדולים בישראל

מאזדה MX-30, הרכב החשמלי הראשון של החברה / צילום: יח"צ

חשמלית ושמה מאזדה: הושק דגם חשמלי לענקית הרכב היפנית

הרכב, MX-30, מגיע בתצורה של ג'יפון ומציע טווח נסיעה של כ-200 קילומטר בין טעינות

סניף של איל מקיאג בדיזנגוף סנטר / צילום: יח"צ

מניקור עד הבית: איל מקיאג' רוכשת סטארט-אפ להזמנת שירותי קוסמטיקה לבית הלקוח

מחיר העסקה לא פורסם ● הסטארט-אפ מיסביז, שהוקם לפני ארבע שנים, פיתח זירת מסחר מקוונת המאפשר הזמנת שירותי טיפוח, והוא פעיל בישראל ובבריטניה ● עד כה הושקעו בסטארט-אפ מעל 5 מיליון דולר

פיט בוטיג'אג', המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב  / צילום: ג'ון סאמרס, רויטרס

עוד דמוקרט שרץ לנשיאות חובר לוורן: לנצל את הסיוע ללחץ על ישראל

פיט בוטג'ג', שנמצא בסקרים מתחת לשלישייה הדמוקרטית המובילה – ביידן, וורן וסנדרס – אמר בסוף השבוע כי הסיוע צריך לשמש "מכשיר להנחות את ישראל בכיוון הנכון" ● בעבר השמיע בוטג'ג' הצהרות פרו-ישראליות: האם הוא מושפע מהסקרים שמצביעים על התנכרות גוברת של הדמוקרטים הליברליים מישראל?

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם על נתניהו להתפטר כמו ח"כ מהמניין? כך משנה העברת המנדט לגנץ את מצבו המשפטי של רה"מ

יש הסבורים כי ההגנה שהחוק מעניק לראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום לא צריכה לחול במקרה של ממשלת מעבר, ולפיכך על נתניהו להתפטר מתפקידו כאילו היה ח"כ או שר • ואולם גם כחבר כנסת, אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, נתניהו יוכל לעכב את ההליכים המשפטיים נגדו