גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תם המשבר? פז: הדלק תקין - ניתן לחדש תדלוק המטוסים

פז דיווחה הלילה: "בדיקות שבוצעו בימים האחרונים במספר רב של מעבדות בארץ הראו שהדס"ל תקין ועומד בכל התקנים" ■ התדלוק עדיין לא חודש, רשות שדות התעופה בוחנת התוצאות

הסוף למשבר התעופה? חברת פז מדווחת הלילה כי ניתן לחדש את תדלוק המטוסים בדלק הסילוני - החברה העבירה לרשות שדות התעופה את תוצאות הבדיקה מהן עולה כי הדלק הסילוני תקין. בנתב"ג עדיין לא מחדשים את התדלוק, רשות שדות התעופה בודקת את התוצאות.

פז דיווחה הלילה כי "בדיקות שבוצעו בימים האחרונים במספר רב של מעבדות בארץ שכללו בדיקות של דס"ל ושל מסננים הצביעו שהדס"ל תקין ועומד בכל התקנים הנדרשים", כך בהודעת החברה לבורסה. עוד צויין בהודעה כי צוות כימאים בכיר (לרבות דר' יוספה בן אשר, מנהלת המעבדה של המכון לאנרגיה ולסביבה, מומחה מחיל האוויר, מבז"ן, מפז"א ויועצים נוספים), אשר התכנס והשתתף בישיבה ובבדיקה שנערכה במוצ"ש ( 7 במאי 2011 ) ותחקר את מסקנות הבדיקות, קבע שהדס"ל תקין.

חברת פז ציינה כי בדיקות אלו תוקפו בבדיקות מקיפות נוספות על ידי מעבדות אחרות. בשורה התחתונה מדווחת פז "צוות הכימאים הבכיר ציין כי ניתן להחזיר את אספקת הדס"ל בנתב"ג לשגרה". בסיכום הודעתה מסרה אף החברה כי בשלב זה אין באפשרותה להעריך את השפעת האירוע על פעילות החברה.

כפי שדווח מוקדם יותר אמש, הנזק המצטבר לחברות התעופה ולחברות האחראיות על תדלוק המטוסים, ובראשן פז, מוערך בעשרות מיליוני שקלים. אתמול עיכבה רשות שדות התעופה לכמה שעות המראות משדות התעופה הפנים-ארציים שדה דוב ואילת עד קבלת התחייבות מפז כי הדלק תקין. הדלק לשדות התעופה הפנימיים אינו מסופק באמצעות מכליות אלא מוזרם למכלים בשטח השדות, בדומה לשיטה שבה מתודלקים המטוסים בנתב"ג.

חילופי האשמות

בתוך כך, החלו להישמע אתמול (א') האשמות מצד חברות תעופה נגד חברת פז, השולטת ברוב שלבי הזרמת הדלק למטוסים באמצעות חברות נכסי תעופה ושירותי תעופה שבבעלותה. על פי הטענות, פז לא השקיעה סכומים מספיקים בתחזוקה השוטפת של תשתיות ההולכה והאחסון של הדלק. באשר לטענות על כך שהחברה היא למעשה מונופול, עמדתה של פז היא כי מערכת הזרמת הדלק למטוסים בנתב"ג היא מורכבת ורגישה והפעלתה תהפוך ללא כדאית מבחינה כלכלית אם תפוצל בין כמה חברות.

לפי הערכות, ניתן יהיה לחדש את הזרמת הדלק לנתב"ג רק לאחר שתתברר זהותו של החומר המסתורי שהתגלה במסננים או לאחר שיושלמו הליכי הניקוי של תשתיות ההזרמה למטוסים. ואולם החומר שנשלח בסוף השבוע על ידי חברת פז למעבדה מיוחדת בגרמניה אינו נבדק בינתיים משום שהמעבדה הודיעה כי היא עובדת רק עבור הצבא האמריקני. כעת נעשים מאמצים לפנות למעבדה באמצעות משרד התשתיות, בציפייה שאנשיה ייענו לפנייה מגורם ישראלי רשמי.

במקביל, החלו בהליכי ריקון מכלי האחסון וניקוי תשתיות הזרמת הדלק באזור שדה התעופה, ועדיין לא ידוע כמה ימים יימשכו. ייתכן כי יתברר שמקור הזיהום בדלק איננו כלל באזור נתב"ג אלא נמצא בשלב מוקדם יותר בשרשרת ההזרמה (ראו תרשים), ובמקרה כזה עלול חידוש ההזרמה להתעכב בימים רבים.

מתדלקים במלאי החירום

עד חידוש ההזרמה, המשיכו פז וחברות הדלק האחרות לתדלק את המטוסים בנתב"ג בדלק סילוני (דס"ל) ממלאי החירום האסטרטגי של ישראל, המובל לנתב"ג מאזור אשדוד באמצעות מכליות כביש. בסוף השבוע עשו בפז מאמצים רבים לגייס כמה עשרות מכליות כביש מחברות הדלק האחרות בניסיון לספק את הדרישה לדלק בנתב"ג. להמחשה, כדי לתדלק מטוס בואינג 747 (ג'מבו) אחד במלואו נדרשו בין חמש לשש מכליות כביש. מגבלותיה של שיטת התדלוק הנוכחית מאלצות את המטוסים להמריא עם כמות דלק מינימלית, שנועדה לאפשר להם להגיע עד נמל התעופה הקרוב ביותר, בלרנקה קפריסין או בעמאן ירדן - ולתדלק שם את המכלים במלואם.

פרשת תדלוק המטוסים בנתב"ג החלה ביום חמישי בסביבות השעה 12:00. אז הודיע מנכ"ל חברת נכסי תעופה, שמואל גוטשל, למנהל נתב"ג, שמואל קנדל, כי התגלה זיהום בדלק. מדובר בחומר מסתורי שהתגלה במסננים שבעמדות התדלוק של המטוסים - התחנה האחרונה בשרשרת הזרמת הדלק הסילוני למטוסים, שתחילתה בבתי הזיקוק באשדוד ובחיפה.

לדברי גורמים ברשות שדות התעופה, גוטשל אמר כי הוא מסתמך על חוות דעת של מומחית, ד"ר יוספה בן-אשר ממכון הנפט, שלפיה השימוש בדלק במצבו הנוכחי יהיה בבחינת "פיקוח נפש". נכסי תעופה, חברה בת של פז, היא הספקית היחידה של שירותי אחסון והזרמת דלקים בנתב"ג ואחראית על תחזוקת חלק מצנרת ההזרמה של הדלק הסילוני (דס"ל) המשמש את המטוסים.

בעקבות ההודעה החליט קנדל לעצור את ההמראות של מטוסים שתודלקו בנתב"ג. חברות התעופה קיבלו הנחיה לתדלק את מטוסיהן לפני נחיתתם בישראל ולנחות במכלים מלאים ככל הניתן. אתמול החלה חברת נכסי תעופה לנקות את מכלי האחסון שלה בנתב"ג ואת צינורות הדלק המובילים את הדלק מחוות המכלים באזור צומת ביל"ו שבבעלות חברת תש"ן הממשלתית.

ועדת בדיקה שהוקמה על ידי משרד התחבורה ובראשה עומד מנכ"ל המשרד, דן הראל, ואשר התכנסה היום לראשונה, צפויה להגיש את מסקנותיה עד סוף חודש יוני.

עוד כתבות

ישראל כ"ץ בעצרת האו"ם / צילום: Eduardo Munoz, רויטרס

משרד החוץ מגיב להחלטת בית הדין האירופי: בית הדין האירופי נגרר לקמפיין פוליטי נגד ישראל

יקב פסגות: החלטת בית הדין נגועה באפליה נגד ישראל, גאים בתרומתנו למאבק נגד ההחלטה

 

 

אביב כוכבי צילום: ארז חרודי – עושים צילום

מי מוסמך להחליט על פעולות צבאיות שעלולות להצית עימות נרחב?

יש לברך על הבאת הפעולה לאישור הקבינט במקרה הזה, אולם גבולות הסמכות אינם ברורים ותהליכי קבלת החלטות הרות גורל אינם מעוגנים כראוי בחוק • הבלבול הזה אינו בריא למדינה השואפת להתנהל בצורה מתוקנת ● דעה

הבית שנהרס מירי הרקטה ששוגרה מעזה / צילום: רועי ברק

פיצויים בעקבות נזק עקיף: אין מענה לערי גוש דן

רשות המסים הודיעה כי עסקים המצויים בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה יהיו רשאים להגיש תביעה להחזר השכר שישולם לעובדים שיעדרו מעבודתם בעקבות המצב הביטחוני ● בשלב זה: גוש דן, שהיה משותק כמעט הבוקר, מחוץ לטווח הפיצוי על נזק העקיף

ירוטי כיפת ברזל מעל שמי אשקלון /צילום:  REUTERS/ Amir Cohen

האם ישראל ערוכה כלכלית להתמודדות ביטחונית ממושכת

חוסר היציבות שאותו חווים תושבי העוטף כבר שנים ארוכות, מחייב את הכנסת והממשלה להיות ערוכים עם רשת ביטחון כלכלית ומגוון פתרונות למעסיקים ולעובדים ● דעה

חזי כאלו, מנכ"ל בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

"השקעה של 40 מיליארד ש' בשיפור פריון העבודה תביא תועלת עצומה"

כך אמר מנכ"ל בנק ישראל חזי כאלו בוועידה של הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "אני קורא מעל במה זו למועמדים ערבים לבוא לבנק - אנחנו רוצים משפטנים, כלכנים, רואי חשבון וגם אנשי הייטק"

ד"ר אחמד טיבי, הרשימה המשותפת / צילום: איל יצהר, גלובס

אחמד טיבי בכנס בנצרת: "זה 'מבצע שלום הבלפור' או 'מבצע עוקף מנדלבליט'?"

ח"כ טיבי בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "אנחנו נגד מלחמה, בעד הסדר מדיני ונגד פגיעה באזרחים; יש להפסיק את האש מיד" ● "צריך להפוך את היישובים הערביים ליישובים מתקדמים עם מרחב ציבורי שוקק חיים; הסתיים העידן שמבקשים שנגיד תודה על פירורים"

איתן יוחננוף / צילום: תמר מצפי

יוחננוף מקטינה את התגמול לבעלי השליטה: שכרו החודשי של המנכ"ל איתן יוחננוף יקטן בכ-30% ל-180 אלף שקל

הנפקת המניות הראשונית של רשת המזון מתקדמת: תגייס כ-460 מיליון שקל לפי שווי של 1.85 מיליארד שקל "לפני הכסף" ● כ-100 מיליון שקל מתמורת ההנפקה מייעדת יוחננוף לחלוקת דיבידנד, שממנו ייהנו בעיקר בני המשפחה השולטת

ד"ר סאמי מיעארי, הפורום הכלכלי הערבי / צילום: איל יצהר, גלובס

"בישראל יש שתי כלכלות ויש ביניהן פער עצום: הכלכלה היהודית היא כלכלה מודרנית והכלכלה הערבית נמצאת מאחור"

את הדברים אמר ד"ר סאמי מיעארי בסיכום כנס הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "תוכנית 922 שנועדה לסגור פערים קיימים בקושי יושמה. מתוך השקעה של 15 מיליארד שקל שכלולה בתוכנית, הביצוע עבר בפועל 2 מיליארד שקל"

מכונת דפוס של דולרים/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

השקל נחלש מול הדולר והאירו על רקע ההסלמה הביטחונית

הדולר קופץ ב-0.5% מול השקל לרמה של 3.516 שקלים, והאירו מוסיף 0.55% לערכו לרמה של 3.881 שקלים ● פריקו: "אי-הוודאות בשווקים על רקע המצב הביטחוני גורמת לביקוש ער לדולר"

גירושין / צילום: שאטרסטוק

מצוקת המס של המתגרשים: מה עושים כשהתא המשפחתי המתפרק מחזיק בחברה

כשמתפרק תא משפחתי שמחזיק בחברה, נטיית בתי המשפט היא לקבוע כי בן הזוג שאיננו רשום כבעלים בחברה, לא יקבל את מחצית המניות, אלא את שווי המניות  ● אלא שהדבר עלול להשית על בן הזוג הנשאר בחברה את הנטל לממן את המס של בן הזוג היוצא

הלוויתו של בכיר הג'יהאד האיסלמי בעזה / צילום: Mohammed Salem, רויטרס

הטראבל מייקר של הרצועה: מיהו בכיר הג'יהאד האיסלמי שחיסולו הלילה הוביל להסלמה הביטחונית

ישראל חיסלה הלילה את מי שנחשב ל"עושה הצרות" של רצועת עזה - מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלמי בצפון הרצועה, בהאא אבו אל עטא ● מדובר במי שיזם את מרבית אירועי ירי הרקטות על ישראל

הריסות תחנת הטלוויזיה של החמאס בעזה / צילום: רויטרס Suhaib Salem

פעולה מקיפה של צה"ל בעזה הפכה לבלתי נמנעת

השאלה המכרעת היא אם חמאס יצא ידי חובתו בפעולה מוגבלת או שייאלץ לפעול בהיקף נרחב • אם יסתפק בתגובה סמלית, יהיה בכך הישג למדינת ישראל

שריפה כתוצאה מפגיעת רקטה במפעל צעצועים בשדרות / צילום: רויטרס

הדילמה: מערכה בעזה או מערכת בחירות - בקופת המדינה אין מספיק כסף לשניהם

לאוצר יש רזרבה של 1.3 מיליארד שקל, והשאלה היא מה עושים איתה ● אם ישראל תיקלע למבצע צבאי ארוך בעזה, הגירעון התקציבי יקשה על הממשלה להתמודד עם ההשלכות הכלכליות של העימות ● עם זאת, מחקרים מראים שלעימותים צבאיים יש השפעה מוגבלת על הכלכלה הישראלית

עו"ד פיאד טמיש, פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש לי חלום שלכל אזרח ערבי במדינת ישראל תהיה דירה ובית"

כך אמר יוסי חדד, מנהל אגף מיעוטים במשרד השיכון, בפאנל בנושא משכנתאות ומצוקת הדיור בחברה הערבית במסגרת ועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "שני שליש מהאוכלוסייה הערבית לא מחזיקה בקרקע פרטית. נדרשת בנייה קבלנית שמסוגלת להעמיד פתרון לזוג צעיר"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "החלטה נכונה מבצעית ומדינית. לא תהיה השפעה על תהליכים פוליטיים"

בבוקר שלאחר החיסול בעזה הוכרזה כוננות שיא בעוטף ובמרכז, והרוחות הפוליטיות סוערות ● גנץ "מגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל" והדגיש כי "לפעולה זו לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים המתקיימים"

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

היום הראשון בתפקיד: שר הביטחון בנט מבקש להשאיר את אבי דיכטר כסגנו

דיכטר מונה לתפקיד על ידי ראש הממשלה נתניהו בתפקידו כשר ביטחון ועם מינוי בנט נדרש אישור מחדש

ד"ר אחמד חליחל, סגן מנהל אגף בכיר דמוגרפיה ומפקד / צילום: איל יצהר, גלובס

"היום בחברה הערבית רמת הילודה זהה לזו של היהודים"

את הדברים אמר ד"ר אחמד חליחל בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● מיתוס נוסך ששבר חליחל הוא המוטיבציה לילודה: "המחשבה היא רציונלית, אין כאן סיבות דתיות"

ח"כ יוסף גבארין, מפלגת חד"ש / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש מצב שכל אדם שני בחברה הערבית הוא עני"

הדברים נאמרו בפאנל "אתגרים של עוני, אבטלה, ופשיעה בחברה הערבית" שנערך בוועידה של הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" בהנחיית אחסאן הנו

רינת גזית  / צילום: פנאקסיה

נכנסים לקנאביס: בכירים נוספים מצטרפים לתעשייה

רינת גזית מונתה לדירקטורית בלתי תלויה בפנאקסיה ישראל, מפעל ייצור הקנאביס בלוד ● טוגדר, המגדלת קנאביס רפואי וקיבלה לאחרונה אישור להתחיל בגידול לצרכים מסחריים, הודיעה על מינוי יואב אליישוב למנהל תחום הפארמה בחברה

אנשים מתגוננים בעת אזעקה בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

ההחלטה הכלכלית היקרה של פיקוד העורף

מפקד פיקוד העורף קיבל החלטה שעלותה נאמדת במיליארדי שקלים - השבתת העבודה מתל אביב ודרומה • מי ישלם את החשבון: קופת המדינה, המעסיקים או העובדים? • ההסלמה במצב הביטחוני חייבת להוות נקודת מפנה ביחס לחקיקה הקיימת בתחום ● דעה