גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אני רוצה את המדינה שלי בחזרה

נהניתם מהזיקוקים ומהמנגל? עכשיו חוזרים לעבודה - קדימה, חפשו מאבק והצטרפו אליו

א. שני ניצחונות סביבתיים נחמדים מאוד רשמנו לעצמנו בשבועות האחרונים. הראשון והחשוב יותר הוא הניצחון במאבק הסביבתי בחוף פלמחים. מחמם את הלב. כפר הנופש שאמור היה להיבנות לא ייבנה, והחוף, כמו הגן הלאומי, פתוחים לציבור.

הניצחון השני הוא בינתיים בגדר פריצת דרך: פרויקט השכרת האופניים "תל אופן" שהושק בתל אביב-יפו מאיים להפוך את העיר, ובעקבותיה אינשאללה גם ערים אחרות, למזוהמות, לצפופות, לרועשות ולאלימות פחות. ימים יגידו אם זה יצליח, ובכל זאת מדובר בניסיון יפה.

יש עוד כמה מאבקים סביבתיים חשובים שעומדים לפנינו. הנה כמה מהם.

ב. חוף צאלים-אשלים (חוף דיאמונד) בכינרת. יכול להיות שהמאבק הזה אבוד; הוא בוודאי החל מאוחר מדי. החוף כבר מגודר וטרקטורים פוצעים בו במרץ, מקימים עוד מתחם מלונות. מצד שני, כבר למדנו שמאבקים סביבתיים לא מוכרעים עד הרגע האחרון.

לפי הפרסומים, בחוף עומד לקום מלון אורכידאה כינרת, בבעלות קבוצת ג'ורדש ישראל של האחים נקש (ארקיע גם שלהם). המלון ישתרע על שטח של מאה דונמים. השקעה של 40 מיליון דולר. ניסיון העבר בכינרת מלמד אותנו שזה אף פעם לא נגמר שם. ליזמים יש נטייה להמשיך ולכרסם בחוף.

בחירה טובה עשו האחים נקש. מדובר באחד החופים היפים. גם גולשי הרוח אוהבים אותו במיוחד. הבנייה אושרה כבר לפני 5 שנים, למה נזכרו רק עכשיו? שאלה טובה. אולי כי הרבה פעמים הירוקים נזכרים מאוחר מדי. זה לא שהם מפוזרים, חלילה; זה קשור יותר בשיטה שבה הדברים נעשים במסדרונות הממשל. הם נזכרים מאוחר כי תמיד מסבירים לציבור מאוחר מדי מה עומד לקרות. בדרך כלל ההסברים מגיעים הרבה אחרי הדחפורים.

הכינרת, יודעים כולנו, היא סיפור סביבתי עצוב. רק לפני שנתיים וחצי נחקק חוק "הסדרת חופי הכינרת". עד אז היא הייתה למרמס חופשי. התקווה היא שעל אף שהבנייה אושרה לפני החוק, הרי שעדיין אפשר לעצור אותה. חפשו באינטרנט את "מטה המאבק להצלת חוף אשלים".

ג. חולות סמר, צפונית לאילת. הדיונה האחרונה בערבה. גם כאן נסגרו המכרזים, אושרו התוכניות ונדחו העתירות. אבל בסיפור הזה יש טוויסט נחמד: דניאל בן-ארי, מנכ"ל החברת שאמורה לעבוד בשטח, נפגש עם נציגי המאבק והפתיע אותם. בניגוד לכל מה שמצופה מקבלן, וסליחה על הדעה הקדומה, הוא ממש לא רוצה להרוס את הסביבה. הוא אמר שלא היה מודע לערך הסביבתי של המקום ושאין לו בעיה לרדת מהסיפור. יש רק עניין קטן אחד, בעצם מיליון. שקל.

בהסכם עם המינהל הפקיד בן-ארי מיליון שקל ערבות. אם יחזירו לי את הכסף, אמר, ארד מהפרויקט. אלא שהמינהל לא מוכן לשמוע. תרד מהפרויקט כמה שאתה רוצה, הם אומרים, את הכסף לא תקבל. הפעילים לא אמרו נואש והשיקו קמפיין לגיוס הכסף. בינתיים הצליחו להשיג 65 אלף. האם יצליחו להגיע למיליון? הלוואי.

הערך הסביבתי של סמר, מלבד יופיה של הדיונה, הוא העובדה שמדובר בבית גידול לבעלי חיים נדירים למדי; כמו עכביש די מכוער אבל חשוב ביולוגית ששמו סרבלוס אראבנזיס, שגילויו הוכתר לאחת מ-100 התגליות החשובות בעולם.

יש גם חיפושיות, נחשים וגרבילים דרומיים. המינהל מעדיף דירות על-פני גרבילים. לא שאני מאשים אותם - לא הייתי מזהה גרביל דרומי גם אילו היה הולך לי על הפרצוף - אבל אני בטוח שאפשר למצוא פתרון אחר. או, כאמור, מיליון פתרונות.

ד. חוף אכזיב. אחד המקומות היפים בארץ, לפחות בעיניי. עיריית נהריה מקדמת שם תוכנית לבנות שורה של מגדלים. אחד מהם יעמוד בצמוד לגן הלאומי ויהרוס את כל היופי.

גם כאן, התוכניות אושרו לפני יותר מ-20 שנה. אבל לפני 20 שנה העולם היה שונה, והמודעות הייתה אחרת. זה ששגו אז לא אומר שחייבים להמשיך ולשגות. מה גם שלפי החברה להגנת הטבע מדובר בסכנה בריאותית לציבור - השטח שעליו אמורים להיבנות המגדלים מזוהם בפסולת אסבסט שמקורה במפעל שפעל באזור ושמעולם לא פונתה משם.

ה. שדה בריר ליד ערד. מקרה מוכר מעט יותר, ומרתיח הרבה יותר. מדובר בהקמת מכרה פוספטים פתוח פחות מ-4 קילומטרים מהעיר, וליד יישובים בדואיים כמו כסייפה ואל-פורעה. החברה שרוצה לכרות היא רותם אמפרט מקבוצת כי"ל שבשליטת משפחת עופר.

משרד הבריאות פרסם 3 דוחות שונים, שבהם נקבע כי הקמת המכרה תביא לעלייה בתמותה ובתחלואה מסרטן וממחלות לב וריאה בערד וביישובים הסמוכים. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע לתושבים כי המשרד מתנגד למכרה.

רותם אמפרט סירבה לקבל את חוות-הדעת ושילמה למומחים מטעמה שקבעו - הפתעה! אני מקווה שאתם יושבים - שאין סכנה בריאותית בעבודות הכרייה. הכדור הוחזר למשרד הבריאות, ששב והזהיר.

אלא שבעקבות לחצי החברה הוחלט לפנות ליועץ חיצוני שיקבע את משמעות הדוחות. איש אינו מוכן להסביר מה או מי גרם לשינוי ההחלטה. חדשות 10 דיווחו כי מי שכפתה את מינוי היועץ החיצוני היא לא אחרת מלשכת ראש הממשלה. קלאסיקה של הון-שלטון.

כ-90% מתושבי ערד מתנגדים למכרה. נדמה שאף אחד לא מקשיב להם. לפני כחודש דחה בג"ץ את עתירת התושבים להוצאת צו ביניים נגד ראש הממשלה ומשרד הבריאות בנוגע להליך הקמת המכרה.

ו. חבל עדולם בשפלת יהודה. חברה בשם IEI (Israel Energy Initiatives) קיבלה זיכיון על שטח של 238 אלף דונמים להפיק שם נפט משכבת פצלי שמן (בעלי תכולה גבוהה של חומר אורגני).

איך עושים את זה? בצורה נחמדה מאוד: מחממים שכבה תת-קרקעית על-ידי החדרת גופי חימום מתחת לאדמה; החימום אמור לגרום לפצלי השמן להגיר נפט וגז טבעי. למרות ניסויים רבים שנעשים בטכנולוגיה הזו, למעט מקרה אחד מעולם לא נעשה בה שימוש מסחרי.

לפרויקט הולכות להיות השלכות מרחיקות לכת כמו הגברה של פליטת גזי חממה בגלל שימוש בכמויות עצומות של חשמל לחימום הפצלים, כלומר זיהום, סיכונים רבים גם למי התהום, לבריאות הציבור, לחי ולצומח. מה גם שהאזור יהפוך מאזור תיירות מקסים של ארכיאולוגיה ויין - לכלום.

למדינה לא אכפת. היא נתנה את הזיכיון בלי שום דיון עקרוני וציבורי. יום אחד פשוט התעוררו התושבים למציאות חדשה.

ז. ומעל כולם, או מתחת לכולם, נמצא כמובן ים המלח. ללא ספק האסון הסביבתי הגדול בתולדות המדינה. המלונות עומדים בפני סכנת הצפה וטביעה. בולענים מסוכנים. הים נעלם כמעט כולו. חלקו הדרומי הוא בכלל לא ים, הוא בריכת אידוי.

בזמן שהמדינה מנסה בידה האחת לשווק את ים המלח כאחד משבעת פלאי עולם, בידה השנייה היא נותנת הכשר להמשיך ולהרוס אותו. ולא רק להרוס אותו היא מאפשרת: היא גם פוטרת את כי"ל מכל אחריות לתוצאות עליית מפלס הבריכה.

ח. מה משותף לכל המקרים האלה? מעבר לתאוות-הבצע והאדישות מדובר בהשקפת עולם קיצונית. השקפה ששמה אותנו, הציבור, במקום האחרון. קודם רווחי היזמים, אחר-כך רווחי המדינה, ובסוף אנחנו, אם בכלל.

כמה נזעקנו והתמרמרנו - ובצדק גמור - נגד חברות הגז והנפט. אבל המקרים הנ"ל, ורבים אחרים, מוכיחים כי ששינסקי היה היוצא מן הכלל. הכלל הוא לדפוק אותנו, לקחת את אוצרות הטבע שלנו ולחלק אותם לעשירים. השמחה על הניצחון בפלמחים מוצדקת, אבל זה רק קרב אחד. המלחמה רחוקה מלהסתיים. מי יודע אם תסתיים אי-פעם.

הרהור

מעבר לתאוות-הבצע והאדישות מדובר בהשקפת עולם קיצונית. השקפה ששמה אותנו, הציבור, במקום האחרון.

עוד כתבות

אחישי גל, מנכ"ל ובעלי איסתא / צילום: יח"צ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הנגיף שקילקל את תוכנית המימושים של איסתא: רווח של 100 מיליון שקל הולך ומתרחק

חברת התיירות דיווחה לאחרונה על ביטול העסקה למכירת מלון פאבליקה בהרצליה ב-142 מיליון שקל, ועל דחייה במועד ההשלמה של מכירת אמריקן אקספרס טרוול

בני גנץ ובנימין נתניהו בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

נתניהו, גנץ וראשי המל"ל יחליטו מה יעלה בגורל חוק הקיזוז מהרשות הפלסטינית

חוק הקיזוז לא מיושם הלכה למעשה מתחילת השנה והרשות הפלסטינית מקבלת בנתיים את מלוא כספי המסים, מכס ובלו הנגבים עבורה, בהיקף של כחצי מיליארד שקל בחודש

סניף של סופר פארם / צילום: בר אל, גלובס

כאלף רוקחים של סופר פארם התאגדו בהסתדרות

בהסתדרות מסרו היום כי התאגדותם של רוקחי רשת סופר פארם החלה בחודשים האחרונים על רקע "רצונם להסדיר בהסכם קיבוצי ראשון את תנאי העסקתם, ולנוכח דאגתם הכנה לעתיד מקצוע הרוקחות"

מוכר בכניסה לחנות מחכה ללקוחות. העסקים מתקשים לחזור לשגרה לאחר תקופת הסגר הממושכת / צילום: כדיה לוי, גלובס

בעקבות משבר הקורונה: אלו ההקלות שיוענקו למפעלים ולעסקים

במטרה להקל על עסקים ומפעלים אשר נקלעו לקשיים, הרשות להשקעות במשרד הכלכלה והתעשייה פרסמה רשימת הקלות וסיוע ● בין היתר אי שלילת מענקי עובדים, שמירה על זכויות והטבות ואפשרות להקפיא תוכניות עבודה 

סופרמרקט של רשת אהולד בהולנד / צילום: EVA PLEVIER, רויטרס

ענקיות שיווק המזון מעוררות את תאבון המשקיעים בימי קורונה

מה הקשר בין מגפת הקורונה לעלייה בצריכה, ומדוע ענף שיווק המזון מעניין כיום במיוחד את המשקיעים? ● התוצאות הכספיות של כמה מרשתות השיווק הגדולות בעולם עשויות לתת מענה לשאלות אלה

מנכ"ל זום אריק יואן / צילום: Mark Lennihan, AP

גם מנכ"ל זום עושה פאדיחות באפליקציה: שוחח עם המשקיעים על MUTE

עשיתם פדיחה בשיחות וידאו בזום? אתם לא לבד ● מנכ"ל החברה אריק יואן שכח להפעיל את המיקרופון במהלך פגישה עם המשקיעים

ג'יי-זי / צילום: Greg Allen/Invision, Associated Press

"צדק לג'ורג' פלויד": המחווה של ג'יי-זי למפגינים בעיתוני ארה"ב

המודעה שפורסמה בשלישי וצפויה להתפרסם גם בימים הקרובים מצטטת פסקה מנאום שנשא ד"ר מרטין לותר קינג בסלמה, אלבמה, ב-1965

תיכון בגרמניה, בשבוע שעבר. באירופה יש כיתות גדולות יותר ומספר תלמידים קטן יותר / צילום: Bodo Schackow, Associated Press

מדינות שפתחו מחדש את בתי הספר לא דיווחו על עלייה במקרי הקורונה

בכמה מדינות היו התפרצויות ספורדיות בין תלמידים ומורים, אך בשום מקרה לא היה כיס גדול של הידבקות

אנשים יושבים במסעדה בשטוקהולם. החיים בשבדיה נמשכו כמעט כרגיל למרות התפרצות הקורונה / צילום: Andres Kudacki, AP

שבדיה תקים ועדת חקירה לבדיקת התמודדותה עם מגיפת הקורונה

את הדרישה להקים ועדת חקירה בעניין הובילו פוליטיקאים מהאופוזיציה, לצד ביקורת שנשמעה מצד מומחים בימים האחרונים גם מתוך המדינה ● חלק מהגורמים הרפואיים במדינה אומרים כי הממשלה הייתה צריכה לדעת כי מדיניות של "בידוד הקשישים" בלבד לא היתה יכולה לעבוד

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

S&P מעלות הפחיתה את דירוג החוב של נכסים ובניין ל-A מינוס

הפחת הדירוג מוסברת בהרעה בפרופיל העסקי עקב מכירת נכסים מניבים. במקביל, דחתה נכסים ובניין בשבועיים את אסיפת בעלי המניות לאישור רכישת IDBG לצורך קבלת הערכת שווי מעודכנת שתסייע בשכנוע המתנגדים

ועדת הכלכלה בראשות ח"כ יעקב מגי / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת הכלכלה: "היקף הפגיעה בענף התיירות הוא כ-8 מיליארד שקל"

בדיון שקיימה ועדת הכלכלה על המשבר אליו נקלע ענף התיירות בעקבות מגפת הקורונה אמר שר התיירות כי סיכם עם האוצר על מענק של 300 מיליון שקל לענף ● הוועדה קראה לתיירנים הישראלים לא להתפתות ולהעלות את המחירים כדי לעודד את תיירות הפנים

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

תקציב המדינה יידחה, החשב הכללי עשוי להקדים פרישתו

ההסכם הקואליציוני קובע כי תקציב המדינה יאושר בתוך 100 יום מכינונה של הממשלה ● מבדיקת "גלובס" עולה כי מדובר בלו"ז בלתי ריאלי, וגוברות ההערכות כי האוצר יודיע לכנסת בימים הקרובים על דחייה ● ובנתיים, גוברות ההערכות כי רוני חזקיהו יקדים את פרישתו ויעזוב לאחר אישור התקציב בכנסת

מפגין נושא את דגל ארה"ב הפוך ליד בניין בוער במינאפוליס, העיר שבה נרצח ג'ורג פלויד / צילום: Julio Cortez, AP

אמריקה בוערת: "כאוס אף פעם לא טוב לנשיא מכהן, טראמפ מאבד שליטה על קמפיין הבחירות"

שילוב היסטורי של הפגנות אלימות, משבר כלכלי ומגיפה בארה"ב ● "טראמפ איבד שליטה על הקמפיין", מסביר העיתונאי ג'ייקוב קורנבלאו בפודקאסט 'המדריך לטראמפיסט' ● במקביל הנשיא חותם על צו נשיאותי, ומאיים להגביל את ענקיות הטכנולוגיה ● האם מדובר רק "ברעש וצלצלולים"? ● האזינו

נשים שהועסקו ללא תלושים, לא יקבלו דמי אבטלה (למצולמות אין קשר לכתבה)  / צילום: תמר מצפי, גלובס

המשבר עלול למחוק הישגים של עשור בהעסקת נשים חרדיות וערביות

מסמך שחיבר צוות מומחים מלמד: אופי העסקת נשים ערביות (משרות חלקיות, העסקה בשחור וללא תלושים) ושכרן הנמוך הכניסו את משפחותיהן למעגל העוני עם הוצאתן לחל"ת • בקרב החרדיות נפגעו במיוחד העובדות כמטפלות וכסייעות

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד, בעלי חברת אלקו  / צילום: ישראל הדרי

סופרגז אנרגיה יוצאת לבורסה: מציגה רווח שנתי של 60-70 מיליון שקל

זרוע האנרגיה של קבוצת אלקו תנסה לגייס 250 מיליון שקל בהנפקת מניות לפי שווי של מיליארד שקל "לפני הכסף" ועוד מאות מיליוני שקלים באג"ח

ענת גואטה / צילום: איל יצהר, גלובס

לאחר שנים ארוכות של בחינה וחשיבה: רשות ניירות ערך מוציאה לדרך את שוק האיגוח בבורסה המקומית

מדובר ביצירת שוק להשקעה בניירות ערך של חברות ייעודיות שאליהן הוכנסו נכסי חוב תזרימיים ● אם וכאשר שוק האיגוח בישראל יהיה אפקטיבי הוא צפוי לשחרר הון שישמש כמקור למתן אשראי נוסף

מפגין עומד על רקע קיר זכרון לנרצח פלויד ג'ורג' / צילום: John Minchillo, Associated Press

ראש בראש: הגזענות בארה"ב שוב מרימה את הראש או שזו בכלל בעיה בתוך הקהילה?

לאחר שמונה ימים רצופים בהם רחובות הערים בארה"ב בוערים והממשל והרשות המבצעת מואשמים בגזענות ואלימות בלתי סבירה, מהרטה ברוך רון וד"ר שגיא ברמק מנסים להבין מה מוציא עשרות אלפי בני אדם לרחובות ● שתי דעות ראש בראש

שרית פירון  / צילום: יונתן בלום

Team8 מקימה זרוע הון סיכון חדשה בהובלת שרית פירון

הקרן טרם נסגרה, אך לפי מקורבים היא מיועדת להיות בגובה של 100-150 מיליון דולר ● הקרן תשקיע 3-8 מיליון דולר בחברות בתחומי הדאטה, הבינה המלאכותית, אבטחת הסייבר והטכנולוגיה לארגונים

שר התקשורת החדש, יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משרד התקשורת חוסם הפצת מסרונים שלא על ידי חברות תקשורת

זאת בעקבות תופעת המסרונים המזוייפים ● הנדל: "החלטה זו תחסום את התופעה ומהווה בשורה חשובה למאבק בפייק ניוז וחיזוק הדמוקרטיה"

מארק צוקרברג צילום: רויטרס, Aaron Bernstein

מחאת חופש הביטוי נגד צוקרברג ופייסבוק: התפטרויות, ביטול שותפויות ושביתה וירטואלית

הפוסט של נשיא ארה"ב שבו ספק איים ספק הזהיר כי "מעשי ביזה יובילו לירי" ממשיך להסעיר את עובדי פייסבוק שמחריפים את המחאה נגד צוקרברג ● במקביל הודיעו שותפים של החברה על הפסקת ההתקשרות עמה, במחאה על אי נקיטת העמדה מצדה נגד התבטאויותיו של הנשיא