גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בואו נכסח את אויב הציבור

העליהום השיטתי הזה בטוקבקים הוא לא תופעת לוואי מקרית. הוא המהות

שני דברים ידעתי בקשר לגיליון האחרון של "ליידי גלובס". ידעתי שאת הראיון האישי מאוד עם רן שריג יקראו. ולמרות זאת, ביקשתי לא להעלות אותו לאינטרנט. כי ידעתי עוד משהו: אנשים יקרעו אותו לגזרים.

למדתי להכיר את הסנטימנט הציבורי כלפיו, ורציתי לחסוך ממנו עוד התנפלות. אבל חלפו כמה ימים ודורון אביגד, עורך אתר "גלובס", לא עמד בפיתוי. הכתבה עלתה לאוויר - וכמה מאות טוקבקים מאוחר יותר אי-אפשר היה לפספס את הכיוון.

נגיד את זה ככה: אם ארס היה משאב מבוקש בעולם - היינו מעצמת-על כלכלית. אנחנו שוברים שיאים בענף האולימפי של לטנף על האחר. תשאלו מה רע בחופש ביטוי. לא רע, אלא שהעריצות של הההתנפלות העדרית פותחת מבערים של שנאה בהמית. לא תמצאו שם אנדרסטייטמנט אוקספורדי.

הסביבה הזו, כמו חומצה, מאכלת כל ניסיון להתבודד מפניה. תודו, יש חן רב בהתלהמות הטוקבקיסטית האלימה הזו. באיזה מקום אחר אפשר לחוות בכזאת אינטנסיביות קיום כל-כך פיקטיבי? קולאז' של מלל מבעית, שפיכה מוקדמת בלי בירור עמוק של העובדות. ושחזות הצדקנים המוסרנית לא תטעה אתכם, אפילו לא לרגע אחד.

כאלה אנחנו. חיים על הדלק של העליהום על הקורבן התורן. ממתינים לו בנשימה קניבליסטית עצורה, מורידים אותו על הברכיים. עושים את הדבר הכי ישראלי שיש: מגדירים את עצמנו דרך הבוז וההכפשה של האחר.

וזה הולך ומקצין. אם רצית להיות בחזית, תגלה שהידוענות שלך הופכת לאומנות הליכה על תער. בן אדם בונה כל החיים את הקריירה שלו רק כדי שזו תהפוך בשיאה למתקן עינויים וייטקונגי. אילו חי הפילוסוף הצרפתי רנה דקארט בישראל 2011, הוא היה פוסק בוודאי: אני נסקל - משמע אני קיים.

במדינת ההיסטריה מחכים לקילוחי הדם מהצוואר הנתון תחת המאכלת. ראו את כל המינויים הציבוריים שמטורפדים בזה אחר זה. תוצר של מסעות ציד שבהם נחפרים תולדותיו של גיבור-השעה בתקווה להעלות חטא עבר עסיסי.

במחוזותינו אתה יכול להיות בטוח שאם תמעד - תמיד יהיה מי שישים לך בעיטה. המעידה שלך היא הבידור הזול של זולתך. אחרת, על מה נלהג בשיחות סלון? זו תרבית הזהות שלנו. בואו נברר מי החדש ששירך דרכיו, כדי שנשביע אותו מרורים.

לא הגיע הזמן שנגיע כבר למסקנה הבלתי נמנעת? העליהום השיטתי הזה הוא לא תופעת לוואי מקרית. הוא המהות. כי אנחנו מקבלים מזה כל-כך הרבה. מה עוד יכול לגרום לנו להרגיש מאוחדים ושייכים, כמו ההתנפלות על אויב משותף? מה עוד יכול לספק לנו תחושת העצמה כזו? מה עוד יכול לגרום לנו להרגיש צודקים כל-כך? זו ההזדככות שלנו, ולא ניתן לאף אחד לקחת אותה.

כך נראה ייחום תקשורתי מזרה גיצים: רפלקס מותנה. זו הסיבה שתגובות קטלניות עולות תוך דקה או שתיים לאוויר - הכתבה לא נגמרת באובייקט עצמו. יש איזה שדה אנרגטי שמקיף אותה. חומרי מציאות פרוזאיים מושלכים לתוך היכלי מראות תודעתיים.

אתה מוצא עצמך בנרצעות מוחלטת לקלגסות התרבותית של ההמון, שרובה שמרנות צדקנית. ההתנפלות הזו היא יותר מצב נפשי מאשר עמדה. תחסלו אותו, צווחת המקהלה שמסביב, מצייתת רק לצו שנאתה.

וזה, תזכרו, מעגל פידבק שלילי שרק מאיץ את עצמו. הרובה אולי שוכח, המטרה אף פעם לא. בתורה היא תסגור מעגל. תקרבן את מי שניקב אותה. תרוקן עליו בחצי אוטומט כמה שיותר מחסניות.

ויש דרך לברוח מזה? בטח. אתה תמיד יכול לצמצם את מי שאתה, את החי ת שלך, את המנעד הפנימי, לעטוף את עצמך בעוד ועוד שכבות מגן עד למחנק. נורא פשוט: פתח לך פרסונה מימית מדוללת, שפוטה של מכבש הפוליטיקלי קורקט, עם תודעה מגוהצת - ואתה די מסודר.

עוד לא קלטת? אין חמים, נעים ומעצים כמו להיות חלק מהעדר.

vered-r@globes.co.il

עוד כתבות

ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

הפד שוב התערב בשוקי הכספים: האם זה רק בגלל גורמים טכניים?

הפד הזרים מיליארדי דולרים לשוק הריפו כדי לבלום עליית ריביות שעוררה חשש ממחסור פתאומי במזומנים ● מה הוא שוק הריפו, מה הקשר בין הריביות שלו לריבית של הפד, ולמה האירועים האחרונים הפכו לשיחת היום בשווקים

נתניהו מדבר לבוחרים דרך הטוויטר./ צילום: מתוך טוויטר

נתניהו והאחרים צפצפו על חוק איסור התעמולה? אולי הגיע הזמן להתאים אותו לימינו

לפי חוקרי המכון הישראלי לדמוקרטיה בהצעה שניסחו לרפורמה בדיני תעמולת הבחירות באפריל 2015, "חוק הבחירות הוא נטע זר במציאות התקשורתית והפוליטית של המאה ה-21, אין בו התייחסות רצינית לאינטרנט והוא אינו מתמודד עם סוגיות של פגיעה בפרטיות או טרגוט בוחרים"

טורקיה / צילום: רויטרס

טורקיה הורתה לבנקים להגדיר 8.1 מיליארד דולר בחובות כהלוואות רעות

ההגדרה מחדש של ההלוואות, רובן לחברות בניה ואנרגיה, תעלה את שיעור ההלוואות הרעות בבנקאות ל-6.3%, מעט יותר מהתחזית של הסוכנות הזו מדצמבר, שהיתה 6%

פאנל "הסיפור מאחורי מגה-גיוסים" בכנס ג'רני / צילום: שאולי לנדנר, יח"צ

"גם אם חברות גייסו המון כסף, הן לא חייבות לזרוק אותו"

כך אמר ניסים טפירו, מייסד שותף וסגן נשיא בחברת הסטארט-אפ Next Insurance, בפאנל "הסיפור מאחורי מגה-גיוסים" שנערך היום בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● ניר זוהר, נשיא וסמנכ"ל התפעול ב-Wix: "הגיע הזמן להתפתח מסטארט-אפ ניישן להייטק ניישן"

יונתן מנוחין, מנכ"ל המכון הישראלי לחדשנות / צילום: יח"צ

כך מקדמים את החדשנות בשירותים הציבוריים עם 4 מיליון שקל בשנה בלבד

המכון הישראלי לחדשנות זוכה לתקצוב זעום שלא מאפשר להחליף תהליכי הטמעת חדשנות בארגון ● מנכ"ל המכון, יונתן מנוחין, מסביר איך עושים זאת ● האזינו ל"קומיוניקאסט" - פודקאסט על קהילות

רם כספי / איל יצהר

רם כספי מצטרף לצוות ההגנה של בנימין נתניהו

כספי, העומד בראש משרד מסחרי גדול שעוסק גם בעבירות צווארון לבן, מוגדר כ"יועץ לצוות ההגנה" של נתניהו

מזקקת נפט של ענקית הנפט הסעודית ארמקו / צילום: Ahmed Jadallah, רויטרס

סעודיה: "שאריות המל"טים מוכיחות שלאיראן היה חלק בתקיפה"

לפי משרד הביטחון הסעודי, המל"טים בהם השתמשו המורדים החותים היו מתוצרת איראן

שריפה בשמן תעשייה בנמל חיפה/ צילום: אילן מלסטר , המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה שלל את רשיונה של שמן תעשיות

בעקבות שריפת הענק במפעל שמן תעשיות במפרץ חיפה, המשרד להגנת הסביבה ביטל את היתר הרעלים של חברת שמן תעשיות בחיפה והורה לחברה לפנות באופן מיידי חומרים מסוכנים ודליקים ● לפי המשרד, שמן תעשיות אינה ערוכה לטפל באירועי שריפה במעורבות חומר מסוכן, ומערכות הכיבוי במפעל אינן תקינות

ברק סורני / צילום: יחצ

פסגות מיישר קו עם המינויים במגזר הפיננסים: מינה מנכ"ל ללא ניסיון בתחומי ליבה

על כיסא הנהג של בית ההשקעות הגדול בישראל יתיישב בימים הקרובים ראובן קפלן, שאינו איש שוק הון כקודמו בתפקיד, ברק סורני ● אף שהצליח לשנות את הכיוון לחיובי בקרנות הנאמנות ובהעברות בחיסכון לטווח ארוך, סורני מותיר למחליפו, שמגיע מחוץ לשוק ההון, אתגר גדול - להצדיק את המחיר הגבוה שבעלת הבית זהבית כהן רוצה לקבל עבור פסגות

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

בחברה החרדית והערבית יצאו להצביע, אבל זה לא מבטיח להם שלטון

אחרי החרם של הציבור הערבי בבחירות מועד א', חזרה הרשימה המשותפת לתמונה - ובגדול • השיח האזרחי על תקציבים ותשתיות מכניס אותם לפוליטיקה הישראלית • המפלגות החרדיות חזקות, אבל השאלה היא אם יוכלו להשתלב בממשלת אחדות • אולי לאריה דרעי יש דרך לשלב בין גנץ לנתניהו והחרדים

תעשיית הסטארט-אפ הישראלית משגשגת/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

"הצלחה עסקית לא חייבים להתחיל מאפס"

בעולם העסקי, גראז' עבר תהליך רומנטיזציה כי הוא מסמל התחלות חדשות, אבל שכחנו שהוא משמש קודם כל לתיקונים. זה מה שאנחנו מנסים לעשות בעולם העיתונות ● דבריה של יו"רית "גלובס" בכנס ג'רני

חיסונים / צילום: שאטרסטוק

לידיעת מתנגדי החיסונים: המחוזי בת"א דחה בקשת אם לבטל החלטה המורה לה לחסן את בנה ב"חיסון המחומש"

שופטי בית המשפט לענייני משפחה משרטטים מזה תקופה את גבולות התערבות המשפט בטיפול של הורים בילדיהם בתחום החיסונים, על רקע הסירוב של הורים רבים לחסן את ילדיהם ● כעת, מתקבל גיבוי להכרעותיהם גם בביהמ"ש המחוזי

פנל מאחורי אקזיט מוצלח בכנס ג'רני / צילום: איל יצהר, גלובס

"בישראל הרבה יותר קל להתחיל סטארט-אפ ולמכור אותו מאשר לבנות קואליציה"

כך אמר מייסד הסטארט-אפ דמיסטו גיא רינת בפאנל "הסיפור שמאחורי אקזיט מוצלח" שהתקיים בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● "המטרה היא לנצח ולהיות המובילים בשוק, גם אחרי הרכישה"

חיים סבן/ צילום: אמיר מאירי

האם חיים סבן עשוי לאבד את השליטה בפרטנר?

מהחלטה שקיבל השופט חגי ברנר, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, עולה כי קבוצת סבן נמצאת בהפרה של ההסכם שלה מול חברת האצ'יסון ואינה משלמת לה ריבית בסך 10 מיליון שקל

פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל / צילום: איל יצהר, גלובס

"אם תעשו את העבודה האמיתית שלכם כנראה שתאבדו אותה"

כך אמר פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל, בהרצאתו בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● "מערכת שמתפקדת באופן הטוב ביותר תמיד תכלול תת מערכות שלא מתפקדות הכי טוב"

משתתפי הכנס/ צילום: איל יצהר

"כנראה שיגיע עוד משבר, אבל הוא לא יכלול מחסור חונק בכסף כמו ב-2009"

נגראג' קשייאפ, מנהל קרן הון הסיכון התאגידית של מיקרוסופט, נאם בפני כ-2,500 איש שהשתתפו בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● קשייאפ דיבר על הרתיעה מקרנות תאגידיות ואמר: "יש יתרון בגיוס כסף מקרנות כאלו, כי יש לנו סבלנות ואנחנו לא צריכים לייפות את החברות בצורה מלאכותית"

קלפי בחירות /  צילום: איל יצהר

90.3% מהקולות נספרו: כחול לבן עם 32 מנדטים, הליכוד עם 31

תוצאות הבחירות אינן מאפשרות בשלב זה הכרעה בנוגע לזהות ראש הממשלה, שכן לאף אחד מן הצדדים אין מעל ל-61 ממליצים

עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס / צילום: מטה מפלגת העבודה

עמיר פרץ: "ההסתה נגד הערבים בלתי נסבלת. לא נשב עם נתניהו"

יו"ר מפלגת העבודה פרץ חזר היום על ההתחייבות שלו ממערכת הבחירות: "ישראל זקוקה לריפוי מן הקוטביות ושנאת החינם. אין חרמות. אבל שלא ישלחו אלינו פיתויים. אנחנו לא נשב עם נתניהו"

רונן משה יועץ תקשורת / צילום: יחצ

הפרקליטות עומדת לחתום על הסכם טיעון עם רונן משה

לפי ההערכות, ההסדר יכלול את שינוי סעיף האישום נגד משה בתמורה ללקיחת אחריות של משה על התנהגותו ● יועץ התקשורת הואשם בפרשת משנה של תיק ישראל ביתנו כי נתן שוחד לשני יועצים בכירים של שרים

ליאור לאמש (מימין) ושחר שמאי, מייסדי GK8  / צילום: אסנת קרסננסקי

מריוס נכט ודיסקונט קפיטל הובילו השקעה בסטארט-אפ הקריפטו GK8

מערכת האבטחה לניהול נכסים דיגיטליים של צמד היזמים ליאור לאמש ושחר שמאי נחשפת לראשונה, לאחר שגייסה השקעה של 4 מיליון דולר מקבוצת משקיעים ישראלים, בהובלת אחד ממייסדי צ'ק פוינט וזרוע ההשקעות של בנק דיסקונט ● עם לקוחות GK8 נמנית רשת ההשקעות eToro