גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נוף למים עכורים: על הסכסוך במגדלי חוף הכרמל בחיפה

הפרויקט, פעם סמל ליוקרה ולעוד מגדל שגונב לנו את הים, הפך לפרויקט הכולל סכסוכים, בוררויות ואפילו קטטות פיזיות ■ דלק נדל"ן: מי שרוכש דירה בבניין כזה יודע למה הוא נכנס

"היתרון הגדול של דייר במגדלי חוף הכרמל", אומרת הקלישאה החיפאית, "הוא שמי שגר בו, לא רואה אותו". ואכן, למי שנכנס לעיר חיפה קשה להתעלם מהמבנה העצום, הבנוי בצורת שני משולשים חופפים ומסתיר את קו הים.

אבל כיום, אפילו דיירי הפרויקט לא ממש מחייכים מהמרפסת. סכסוך עסקי בין בעלי הדירות לבין בעלי השטחים הציבוריים בפרויקט - חברת חוף הכרמל, שהיא חברת בת של דלק נדל"ן שבשליטת יצחק תשובה, הופך את חיי הדיירים בפרויקט לגיהינום ואת הפרויקט, מבחינת דלק נדל"ן, ל"קוץ בתחת".

הח"כ ויו"ר הכנסת

מה אין שם: תלונות בדבר השכרות למקורבים למשפחות הפשע; תלונות בדבר השכרות ל"דיי יוז", ואפילו קטטות פיזיות. זה קרה ממש באחרונה, כשבעלי דירות ביקשו לחסום כניסת לקוחותיהם של העסקים השוכרים את השטחים הציבוריים מדלק נדל"ן. מדובר בעסקים שונים: אולם אירועים, ספא, בריכה, מכון גמילה, מכון לבדיקות רפואיות, אולמות הרצאות למלון הסמוך "לאונרדו". בעלי הדירות הזמינו סוללה של שומרים, בכדי למנוע כניסה לבניין של "חיצוניים", מה שהוליד קטטה בין השומרים לחלק מבעלי העסקים. זה די מוזר בהתחשב בכך שימים ספורים לפני כן, הוציאו בעלי הדירות חוזר בין הדיירים, בו הם מציינים כי מאחר שדלק נדל"ן לא משלמת את חלקה בדמי הניהול, ונוצר חוב, הרי שהם נאלצים לצמצם שירותים ובכלל זה שירותי שמירה.

למרות שמבחינה אדריכלית, זכו מגדלי חוף הכרמל בתענוג המפוקפק להיכלל בשורה אחת עם מפלצות נדל"ן אחרות, כדוגמת הולילנד הנגוע בשחיתות - הם ניסו תמיד לשדר יוקרה. זה היה ה"סי אנד סאן" החיפאי: דירות בסטנדרט גבוה, לובי עם שומר, והעיקר - חוף הים הצמוד.

המאבק המר בזמנו לטרפד את הפרויקט, בשל קרבתו לקו הים, לא הביא להכחדתו; לכל היותר לחקיקתו של חוק החופים, בכדי למנוע השתלטות דומה על חופים בעתיד. מה שכן, הוא הקפיא את התרחבות הפרויקט על פי התוואי המקורי: 6 בניינים על קו החוף ומרכז מסחרי.

בין רוכשי הדירות בפרויקט, אפשר למצוא שמות כמו חבר הכנסת יצחק בוז'י הרצוג ורעייתו מיכל; הבדרן שלום אסייג; איש העסקים אודי אנג'ל (בעלה לשעבר של ליאורה עופר); יו"ר הכנסת לשעבר, פרופ' שבח וייס. אלה, כמו גם האחרים מן הסתם, התלהבו מהקרבה הבלתי נתפסת לים.

תחילתו של הסכסוך לפני שנים, כשבעלי הדירות הרגישו, לדבריהם, ששותפתם, חברת חוף הכרמל, ששימשה גם כחברת הניהול, מגלגלת עליהם הוצאות. "אפילו את מכוניות המנהלים שילמנו", אומרים בנציגות בעלי הדירות.

ההתעוררות הזו הולידה בוררות אצל בורר, שבשנת 2004 הוציא פסק הקובע חלוקה ברורה של דמי הניהול: בעלי הדירות (השוכנים מהקומה החמישית ומעלה) ישלמו 57% מדמי הניהול; חוף הכרמל תשלם את השאר: 43%.

בינתיים, חדלה חוף הכרמל לנהל, ואת מקומה תפסה חברת רמות. ב-2008 החליטה דלק נדל"ן לרכוש את חלקם של שותפיה בפרויקט, ובהם עו"ד יוסי שגב, ולהגדיל את חלקה ל-100%. אם שואלים היום בדלק נדל"ן, לא בטוח שהיו חוזרים על העניין, אבל לנגד עיניה של החברה עמדה התוכנית המקורית, להרחיב הפרויקט לשישה מגדלים.

43% או 30%

דלק נדל"ן בינתיים נקלעה לקשיים, החלה לממש נכסים, וגם נכנס מנכ"ל חדש, ערן מיטל, שהתקשה להבין על שום מה ולמה משלמים דמי ניהול של 43%. בשלב הזה נכנסו הצדדים להליך של גישור, שהסתיים בכישלון חרוץ.

נציגות בעלי הדירות טוענת כי בפגישה עם מיטל, האחרון זלזל והציג כאילו העניין הוא טיפה בים מבחינתו; בדלק נדל"ן מופתעים: לא רק שהדברים לא נאמרו, אלא להיפך: בעלי הדירות אף שלחו מכתב תודה על הפגישה שהתקיימה באווירה חיובית. כך או כך, לפני כשנה וחצי הודיעה דלק נדל"ן כי היא יורדת לתשלום של 30% בדמי הניהול, באופן חד צדדי.

בתווך נמצאת חברת הניהול. בדלק נדל"ן טוענים, כי חברת הניהול אינה מספקת את השירותים שעליה לספק, מה שהביא חלק מהשוכרים לחדול מתשלום שכר דירה. גם את הטענות לא ממש מבינים שם: הדיירים מתלוננים על אי תיקון החניון? על אי תיקון של המוזאיקה בכניסה? הכתובת היא חברת הניהול.

ואילו חברת הניהול, המיוצגת בידי עו"ד אלעד מן, טוענת כי אין יריבות בינה לבין השוכרים. "החוזה של השוכרים", אומר מן, "הוא מול דלק נדל"ן, לא מולנו, והיא אחראית על העברת חלקה".

לפני מספר חודשים פנתה נציגות בעלי הדירות למפקחת על המקרקעין בחיפה, בטענה לחוב של חוף הכרמל בגובה 700 אלף שקל. בינתיים החוב תפח למיליון שקל, ודלק נדל"ן התחייבה להעביר מיידית 400 אלף שקל.

פרופ' שמואל קניג, דיקן הפקולטה להנדסה בביה"ס שנקר ויועץ בינלאומי, משמש כיום כיו"ר נציגות בעלי הדירות. קניג עבר לפרויקט לפני מספר שנים, משכונת דניה. המעבר מבחינתו הוא סגירת מעגל, שכן בילדותו בילה ימים על ימים בחוף שבו שוכן כיום הפרויקט. קניג מספר על ערבים שבהם אי אפשר להיכנס לחניון מרוב פקקים, בגלל אירוע שמתקיים באולם האירועים, על רעש מהאירועים בבריכה ועל ריחות של אוכל.

בדלק נדל"ן תמהים: מי שרוכש דירה בבניין כזה, יודע למה הוא נכנס. למרות הכל, דלק נדל"ן משקיעה כסף בקידום תוכניתה להקים עוד 4-5 בניינים, לכיוון דרום. עוד לא ברור אם זה יהיה מלונאי או למגורים.

מה שברור, שלצורך כך תידרש דלק נדל"ן לייבש חלק מהים. בדרך, היא גם תאלץ להתמודד עם לא מעט ירוקים וחיפאים שוודאי לא יאהבו את העובדה שהמפלצת מרימה מחדש את ראשה.

עוד כתבות

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

הכנסות גולן טלקום ברבעון השלישי צמחו ב-5.6% ל-136 מיליון שקל

חברת הסלולר דיווחה על כ-923 אלפי מנויים פעילים ברבעון, גידול של כ-17,000 מנויים מהרבעון הקודם

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אינטרקיור החלה בניסוי קליני לטיפול בקנאביס בילדים על הספקטרום האוטיסטי

בניסוי ישתתפו 100 מטופלים והוא ימשך 24 חודשים - אחד המחקרים ארוכי הטווח בתחום עד היום

מודיעין עילית / צילום: Amir Cohen, רויטרס

מתחת לרדאר: ככה מחלקים דירה לשתי משפחות במודיעין עילית

מצוקת הדיור בציבור החרדי הולידה המצאה נדל"נית חדשה: "הטאבו המשותף" - כמה משפחות שקונות יחד דירה ומחלקות אותה בקיר • "אשתי ואני עובדים במשרה מלאה ולא יכולים לקנות דירה. העדפתי לגור ב'טאבו משותף' מאשר במחסנים או בדירות מרתף"

שרון נדב/ צילום:ת מונה פרטית

"כשארצה ללדת, לא אקבל את הזכויות שתקבל יולדת שהיא שכירה"

שרון נדב (25) היא מאמנת כושר עצמאית בשדרות וביישובי עוטף עזה ● "אין לי את הפריבילגיה שיש לעובד שכיר להישאר בבית כשהוא חולה" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יח"צ

אג"ח מטומי מזנקת: דיווחה על הסכם למכירת החברה הבת טים אינטרנט ב-46 מיליון אירו

אם המכירה תצא לפועל, תוכל החברה החבוטה לפרוע את מלוא החוב שלה למחזיקי האג"ח ● מטומי מחזיקה ב-90% ממניות טים אינטרנט, שהיא למעשה פעילותה היחידה ● כ-19.1 מיליון אירו מהסכום יועבר ל-Rainmaker, מייסדי טים אינטרנט שמכרו למטומי את ה-90%

מגדלי עזריאלי והסביבה /צילום: גיא ליברמן

חיידק ליסטריה התגלה בסניפי לנדוור וארומה ת"א בקניון עזריאלי

משרד הבריאות קבע בעקבות בדיקת מעבדה מיוחדת כי יש להפסיק באופן מיידי את פעולות המטבח והכנסת המזון בשני סניפי רשתות הקפה בעזריאלי

מוצרי חלב על מדפי שופרסל / צילום: תמר מצפי

שוק המזון והמשקאות בסטגנציה; הטואלטיקה והניקיון בצמיחה

לפי נתוני סטורנקסט, בניכוי עליית המחירים, הצמיחה בשוק מוצרי הצריכה בעשרת החודשים הראשונים של השנה עומדת על 1.6% בלבד

אמנון שעשוע/ צילום: אינטל Walden Kirsch

הדרך אל האקזיט כבר לא עוברת דרך הרכב האוטונומי

הטרנד של מכוניות ללא נהג נדחה למועד לא ידוע, אבל מדובר בחדשות טובות עבור תעשיית האוטו־טק הישראלית • שלושה אירועים שנערכו בשבועות האחרונים מפזרים חלק מהערפל מעל עתידו של התחום • מה גרם ליו"ר סקודה להתלהב בתל אביב, אילו מסרים היו חבויים בכנס המשקיעים של מובילאיי והאם הענף בחר צד בסכסוך בין המעצמות?

הבורסה בהונג-קונג / צילום: שאטרסטוק

מגמה מעורבת בשוקי אסיה; ממשיכים לעקוב אחר חזית הסחר

בסין דווח בסוף השבוע על שיחת טלפון חיובית בין סגן הנשיא הסיני ובין שר האוצר האמריקאי בנוגע להסכם סחר "שלב 1" ● ביום שישי חצה הדאו ג'ונס לראשונה רף של 28,000 נקודות, לאחר שהיועץ הכלכלי לבית הלבן לארי קודלו אמר כי שתי המעצמות "מתקרבות" לעסקה

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.בי הבטיחה גיוס של 236 מיליון שקל בהנפקת אג"ח ט"ו

במסגרת המכרז המוסדי שהתקיים הערב, נרשם ביקוש בהיקף כולל של 665 מיליון שקל, מתוכו נענתה החברה להצעות בהיקף המקסימלי האפשרי

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

13 מיילים בשנתיים, בלי בקשות גיבוי: מה נכלל ביתר המיילים ששלח שי ניצן לשופטים ולעורכי דין פרטיים

תפוצת "פורום יוצאי הפרקליטות" של שי ניצן שעוררה סערה לאחר שנחשף כי ביקש מעורכי דין פרטיים ושופטים להגן על המערכת לא כללה בקשות דומות ● מה בכל זאת נכלל ב-13 המיילים שהגיעו לידי גלובס?

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

הנשר נחת: איחוד תוצאות אמריקן איגל הקפיץ את רווחי פוקס ברבעון, למרות ירידה במכירות חנויות זהות

קבוצת האופנה סיימה את הרבעון השלישי ברווח של 116 מיליון שקל, עיקרו בגין מעבר להחזקת שליטה באמריקן איגל ● דיווחה על עלייה בפעילות במותגים החדשים ושיפור בפעילות אתר טרמינל איקס ומועדון כרטיס האשראי ● מניית פוקס קרובה לשיא ומשקפת לה שווי של כ-2 מיליארד שקל

קק"ל / צילום: איל יצהר

אלו חמשת משרדי הפרסום שמתמודדים על תקציב קק"ל

ל"גלובס" נודע כי משרדי הפרסום באומן-בר-ריבנאי, אדלר-חומסקי, יהושע TBWA, בלנקו וגל-אורן עלו לשלב הסופי ● לפי מסמכי המכרז, תקציב הפרסום של קק"ל עומד על 7 מיליון שקל

בודנהיימר 2 פינת פנקס 43 תל אביב/ צילום: איל יצהר

ההר ממשיך להוליד עכבר: ת"א דרשה היטל השבחה של 22 מיליון שקל – ותקבל 30% בלבד

מכה נוספת לעיריית ת"א, שמנסה באחרונה לגבות היטלי השבחה ברובעים 3 ו-4 בעיר, ופעם אחר פעם מתגלה כי בחלק גדול מהמקרים היא דורשת סכומים מופקעים • מאז שיצאה לדרך תוכנית הרובעים לפני כשנה וחצי, הוגשו כ-300 עררים על היטלי השבחה - רובם התקבל

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

הכלכלה לא מחכה לממשלה: למה לא כדאי להתלהב מנתון הצמיחה הגבוה של הרבעון השלישי

אומדני הלמ"ס שדיווחו על צמיחה של 4.1% ברבעון השלישי של 2019 הפתיעו את השווקים שציפו למספר נמוך הרבה יותר • אלא שמבט עומק לתוך רכיבי הצמיחה מגלה כי השמחה הייתה מוקדמת מדי, והאפשרות להורדת ריבית בשבועות הקרובים עדיין על הפרק

מחזור סוללת רכב חשמלי במפעל בגרמניה/ צילום: רויטרס

גרמניה מאשרת חוק להגנת האקלים בהשקעה של 60 מיליארד דולר

במטרה להבטיח את השגת היעדים של הסכם פריז עד 2030, העביר הפרלמנט הגרמני ביום שישי את "חוק הגנת האקלים"

דודו מזרחי מנכל בזק/  ישראל שם טוב

קבוצת בזק רשמה הכנסות של 2.2 מיליארד שקל ברבעון השלישי של השנה

הרווח הנקי הסתכם ב-191 מיליון שקל כתוצאה מהפרשות ושחיקה ברווחיות החברות הבנות

רובי שמיר, לילך אשר טופילסקי, דני גילרמן, דני דיין, עזי שפר וגיא פרנקלין פותחים את המסחר / צילום: שחר עזרן

רגע לפני פרישתה של לילך אשר טופילסקי: הנהלת דיסקונט פתחה את המסחר במנהטן

בבורסה בני יורק ציינו בשבוע שעבר את יום ישראל, באירוע אותו ערכו הליגה לידידות אמריקה-ישראל (AIFL) ומתחמי היזמות SOSA

מלחמת סחר / צילום: שאטרסטוק

לקראת השבוע בשווקים: חדשות משיחת הסחר יטו את הכף; "הסיכון מפני אירועים משבשים גדול מהסיכוי להמשך עליות"

המדדים בוול סטריט בשיא כל הזמנים, המשקיעים דרוכים לקראת עדכונים על יחסי סין-ארה"ב; יניב חברון: "שלב ראשון להסכם מגולם בשוק" ● עונת הדוחות מגיעה לישורת האחרונה ● השבוע יפורסמו פרוטוקולי הפד מישיבתו האחרונה ● התחזית השבועית של "גלובס"

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בקלפי / צילום: דוברות בית הנשיא

הנשיא ריבלין גוער בנתניהו וגנץ על שלא השכילו עדיין להקים ממשלת אחדות

בסיור בדרום לאחר ירי הרקטות בשבוע שעבר אמר ריבלין: "הרף לכם! אין צורך בבחירות נוספות, התכבדו ושובו. אני קורא גם לליכוד וגם לכחול לבן להתעשת ולהבין שהעם לא רוצה בחירות נוספות. די לו בבחירות האלו"