גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אנחנו צמאים לדם

הלכנו דרך ארוכה עם ה"נגד" והגענו למקום בו אנו לא זוכרים במה אנחנו כן מאמינים ולמה

מזל טוב: עכשיו גם השופט העליון יורם דנציגר בקו האש. למה? כי הוא דחה את ביצוע עונשו של משה קצב, ואנחנו לא אוהבים את זה. מי זה אנחנו? כולנו. החל בתקשורת שמבקרת וממתגת את דנציגר כמוג-לב שלא הצליח לשים את החותמת הראויה על הפרשה - וכלה באחרון המצייצים בטוויטר שמביעים שאט-נפש מכך שקצב עדיין מסתובב חופשי.

תכל'ס - למה אפשר היה לצפות מדנציגר? ההחלטה שלו אולי חריגה, אבל כל המקרה הוא חריג. הציפייה המעושה שצריך לנהוג בקצב כבכל אזרח היא קצת מטופשת, לא? הרי הוא לא קיבל "טיפול" רגיל גם בדברים רבים נוספים. טרם נתקלתי במואשם באונס שקיבל כל-כך הרבה תקשורת כמוהו, למשל, ולכן הגיוני לצפות גם מדנציגר שינהג בזהירות רבה יותר בהחלטתו, כי זו אינה החלטה "רגילה".

העניין הוא שהציבור צמא לדם. ואם אנחנו לא מקבלים את הדם - גם עם זה למדנו להתמודד. השיטה: לצאת בעליהום. מתקפת אנטי. לרדת על דנציגר, להיגעל מקצב, להשחיז עט או מקלדת כדי לנסח את המשפטים הכי דוקרים וכואבים. בזה, אנחנו מצוינים. מסתבר שאין חזק מכוח האנטי שלנו, ואנחנו מוכיחים את זה בכל יום מחדש.

אנחנו לא היחידים. לבמאי הדני המוזר לארס פון טרייר לא היה מה לומר אתמול (ד') במסיבת עיתונאים בקאן, אז הוא יצא באמירות אנטישמיות בוטות. צודק - זה עשה כותרות. הוא מדוכא, לא כל-כך הולך לו בזמן האחרון, ואין כמו לצאת נגד משהו כדי לקצור קצת יחסי ציבור.

הדוגמאות לכוח האנטי הן רבות. אמנם כבר קרו המון דברים מאז (ליאו עזב את בר, מריה עזבה את ארנולד), אבל אם נתאמץ לרגע להיזכר מה התרחש פה רק לפני 4 ימים, נודה שחווינו רגע די מפחיד.

מאות פלסטינים ניצלו את סימבוליות יום הנכבה והחליטו לרמוס את גדרות הגבול מסוריה ומלבנון ולצעוד לתוך ישראל. וכשהמון צועד עם כוח אנטי כזה גדול, זה יכול להיות לא סימפטי.

כשחושבים על זה, הפלסטינים הם עם שנולד בגלל רצונו לצאת נגד. לפני שהם יצאו בכל הכוח כנגד הקמת מדינת ישראל, ולאחר מכן כנגד הכיבוש, הם בכלל לא היו עם, אלא סתם התגוררו באזור. אבל לאורך השנים הם התאחדו יותר ויותר מול תקומת ישראל. האנטי עזר להם לקבל גם תמיכה של ארצות ערב, שמעולם לא היו בעדם - להיפך. הכול מבוסס, בעצם, על הנגד ולא על הבעד.

המון פעמים אנחנו מגיעים לשיא שלנו כשאנחנו יוצאים נגד משהו. אבל מתי בפעם האחרונה הכנסתם את כל הנשמה שלכם לעשייה ולבנייה של משהו חיובי, ולא ליציאה נגד משהו שעשה מישהו אחר? כשחושבים על זה כך, זה יכול להיות די מביך. אנחנו יודעים להתנסח מצוין לגבי כל מה שאנחנו לא, אבל ככל שעובר הזמן, שוכחים יותר ויותר את מה שאנחנו כן.

אבו-מאזן פרסם שלשום (ג') מאמר שערורייתי ב"ניו-יורק טיימס", שבו הוא הציג היסטוריה כל-כך מעוותת של ישראל, הפלסטינים והאזור, שהשאיר את הישראלים ממש פעורי פה. אז מה עשינו? הגבנו.

במסגרת יכולתו המופלאה לדעת מה הוא לא רוצה, אך להישאר לחלוטין בערפל לגבי מה שהוא כן רוצה, נתניהו שחרר תגובה על כך שאבו-מאזן משכתב את ההיסטוריה. זה נכון מאוד, אבל זה שוב משאיר אותנו רק בעמדת ה"נגד". אנחנו בעיקר מגיבים. משהו קורה - אנחנו צוחקים, או בוכים, מרימים גבה או צועקים.

התעצבנו נורא על המאמר של אבו-מאזן. אבל האם היה עולה בדעתנו לכתוב מאמר משלנו? ואם כן, מה היינו כותבים בו? בכלל, מתי בפעם האחרונה חשבנו לספר את הסיפור שלנו?

הבת שלי, למשל, כבר בכיתה ט', וטרם למדה את ההיסטוריה של ישראל כחלק מתוכנית הלימודים. למה זה? למה אנחנו צריכים לחכות שמישהו יכתוש את המורשת שלנו כדי להתחיל לצאת נגדו, ורק להגיב, במקום להשריש עמוק יותר את המורשת שלנו כדרך חיים? אולי כי יותר נוח ונעים להתעצבן על אחרים.

אנחנו נגד מחירי הדלק הגואים, נגד שטייניץ, נגד ביבי, מרוצים כשבוועדת הכספים עושים לראש הממשלה מחטף בלי להבין שאי אפשר לנהל מדינה במחטפים, ונדמה ששכחנו מה זה להיות בעד משהו. גם כאינדיבידואלים - עד כמה אתם עסוקים רק בבניית הדרך שלכם? ולעומת זאת, כמה אתם עסוקים בביקורת, או בקטילת רעיונות ויוזמות של אחרים?

יום הנכבה הוא יום "נגד" קלאסי. אז כן, אנחנו יכולים לתפוס על זה טרמפ וגם לצאת נגדו, כפי שעשתה השבוע עמותת "אם תרצו" עם ספרון ה"נכבא חרטא" שלה. אנחנו גם יכולים להיות אנטי לאנטי, כפי שהשמאל מיד מתייצב נגד "אם תרצו", ולא באמת משנה מה נאמר.

עם ה"נגד" אפשר ללכת דרך ארוכה, אבל לאן מגיעים בסוף? גם אם יש מדי פעם "נגד", אי-אפשר שהוא יהווה את המניע כל הזמן. הוא צריך להיות כלי שמשרת אותנו בדרך שבחרנו להיות בעדה, ולא מטרה בפני עצמה.

עם כל הכוח המופלא והסוחף שיש באנטי, כדאי שנתאמץ לזכור מי אנחנו, במה אנחנו מאמינים, לאן אנחנו רוצים ללכת, ולגבי מה אנחנו בעד.

עוד כתבות

רביב דרוקר / צילום: ענבל מרמרי

דרוקר בעקבות שיחות נתניהו-רגב: "זה לא חוקי, אבל הסיכוי שתיפתח חקירה עצמאית בנושא 'ישראל היום' הוא אפס"

במהדורת חדשות 13 נחשף אמש תיעוד של עשרות שיחות שקיים רה"מ נתניהו עם עורכי "ישראל היום" בתקופות רגישות ובשעות לא שגרתיות ● דרוקר: "כשרואים את צבר הנתונים, קשה שלא להסיק ש'ישראל היום' הוא תאטרון של עיתון, זרוע תעמולה של פוליטיקאי אחד - וזה לא חוקי"

המגן צילום: מסך

משרד הבריאות: פיתוח אפליקציית מגן הופסק

סגן ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר אודי קלינר אמר בוועדת חוץ וביטחון כי "היישומון לא נתן את מה שרצינו, לא מבחינת מספר המשתמשים, ולא מבחינת מספר האנשים שנכנסו לבידוד" ● משרד הבריאות מתכוון לעבור לשימוש באפליקציית רמזור

מאיר אריאל ז"ל / צילום: יוטיוב, לילה גוב

למי שייך הביטוי "עברנו את פרעה, נעבור גם את זה"?

בתו של הזמר מאיר אריאל ז"ל תובעת פיצוי של 100 אלף שקל משותפות נדל"ן שעשתה שימוש בביטוי בתור סלוגן שיווקי, בגין הפרת זכויות יוצרים ● השותפות: ביטוי יהודי עתיק

נשיא סין, שי ג'ינפינג, באזור שיבדונג במהלך סיור באזורים כפריים במדינה ב־2013 / צילום: Associated Press, Wang Ye

המהפכה הסינית החדשה: מעודדת הגירת ענק פנימית - הפעם מהערים לכפרים

במהלך שנועד להילחם בעוני, הנשיא שי רוצה שיזמים וצרכנים יעברו לעיירות כפריות שמפגרות אחרי ערי הענק, ויביאו לשגשוגם

השופט בדימוס אורי גורן / צילום: שלומי יוסף

"גורן היה מזועזע": החוקר שגרם לשופט בדימוס לעזוב את בוררות המיליארדים

אורי גורן, נשיא המחוזי בדימוס, ששימש כבורר בסכסוך בין משה ומנדי גרטנר לבין המיליארדר דן גרטלר, התפטר לאחרונה מתפקידו • זאת, לאחר שגילה כי משה גרטנר שכר חוקר פרטי, אחיו של אפי נוה, כדי לברר עליו מידע • "גורן נפגע מהטלת הספק ביושרתו ומעצם שכירת החוקר"

קנס, קנסות, אי עטית מסכות, שוטרים, משטרה, קורונה / צילום: דוברות משטרת ישראל

המגמה נמשכת: יותר מ-1,200 חולים חדשים ביממה

גם מספר הבדיקות האמיר: ברחבי הארץ נלקחו כ-56 אלף דגימות, מתוכן 2.2% נמצאו חיוביות ● מספר החולים במצב קשה נותר יציב ועומד על 264 בני אדם ● פרופ' נחמן אש: "אנחנו במצב חירום. יש עלייה בתחלואה יחד עם תחושה בציבור שהקורונה הלכה"

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

בפתאל סוגרים רבעון קשה אך רואים את האור בקצה המנהרה

הפסד נקי של כ-270 מיליון שקל לפתאל ברבעון השלישי ● שחר עקה, דירקטור וסמנכ"ל הכספים בחברה: "נכון למועד פרסום הדוח הכספי בקופת המזומנים של החברה יש כ-1.5 מיליארד שקל שיתמכו בחברה עד לקבלת החיסון"

עו"ד עמית איסמן / צילום: לשכת עורכי הדין

ההתבטאויות המיניות והביקורת הנוקבת נגד המועמד לפרקליט המדינה: "תפיסת עולם מעוותת כלפי נשים"

ועדת האיתור סופגת ביקורת בעקבות ההחלטה להמליץ על עו"ד עמית איסמן לתפקיד פרקליט המדינה ● הרקע לביקורת: שתי התבטאויות מיניות שאמר איסמן בעבר, אחת מהן כששאל מתמחה האם יש לה בארון תחתוני חוטיני מנומרים ● הוועדה: "עו"ד איסמן הביע צער עמוק על הדברים ולקח אחריות על מעשיו"

מנכ"ל פלאפון רן גוראון \ צילום: שלומי יוסף

פלאפון: הקורונה הובילה להפסד של 12 מיליון שקל ברבעון

ההכנסות ברבעון השלישי נשחקו ב-11% אך פוצו במקצת ע"י הגידול בהכנסות מציוד קצה ● ה-EBITDA נחתך ב-30.6%

משרדי הטאבו בתל אביב / צילום: תמר מצפי

הפתרון של משרד המשפטים לטאבו: לרשום דירה תוך כדי התכנון

כשהדירה לא רשומה בטאבו, השווי נפגע, ועלולים להיות קשיים בקבלת משכנתה • צוות בראשות המשנה ליועמ"ש יציע פתרונות שיקצרו תהליכים ברישום נכסים חדשים ויקל על רישום דירות ישנות ● אלו עיקרי ההמלצות

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

נעילה שלילית בוול סטריט; הדאו ג'ונס סיכם את החודש הטוב ביותר מאז 1987; מודרנה זינקה ב-20%

מימושים בוול סטריט אחרי הבלאק פריידיי: מדד הנאסד"ק השיל 0.1% ומדד S&P 500 איבד 0.6%, הדאו איבד 0.9% ● ביידן הודיע רשמית על מינויה של ג'נט ילן, נגידת הפד לשעבר, לשרת האוצר ● המסחר באירופה ננעל בירידות ● עסקת הענק של השנה: S&P גלובל רוכשת את HIS Markit ב-44 מיליארד דולר

אח מבוערת. לצד ההשפעות הבריאותיות, הקמינים מובילים גם לפליטת גזי חממה / צילום: Shutterstock

איך לחמם את הבית בלי להזיק לסביבה (ולמה קמין זו לא תשובה טובה)

רק ל-5% מהישראלים יש קמיני עץ בבית, אך אלה תורמים לעשירית מפליטת המזהמים בארץ בחורף ● בזמן שניתן להחליפם ברדיאטורים ומזגנים בדירוג אנרגטי גבוה, מספר רשויות מקומיות הגישו למשרד הפנים חוקי עזר בנושא, אך המשרד להגנת הסביבה בולם את קידומם

גלובס פוליטי

תקציב או בחירות: לקראת יממה של הכרעות בקואליציה

מהן האפשרויות שנותרו לפני היציאה לבחירות ואיך תראה התקופה הקרובה במערכת הפוליטית התזזיתית

בנין חברת ביטוח שירביט, נתניה / צילום: תמר מצפי, גלובס

פריצת המידע בשירביט: חשש לדליפת פרטים אישיים של עובדי מדינה בכירים

רשות שוק ההון ומערך הסייבר פרסמו הודעה חריגה על אירוע דליפת מידע של לקוחות שירביט בעקבות מתקפת סייבר ● לפי ההודעה האירוע טרם הסתיים, והבדיקה ממשיכה במאמץ משותף לרשות ולמערך ● שירביט זכתה במכרז של שירות המדינה, וקיים חשש שדלפו פרטים של בכירים

 עמית איסמן פרקליט מחוז חיפה / צילום: לשכת עורכי הדין

ועדת האיתור ממליצה על עו"ד עמית איסמן לתפקיד פרקליט המדינה

ועדת האיתור בחרה פה-אחד בעו"ד איסמן, שמכהן כפרקליט מחוז חיפה ● בעבר התקבלו המלצות הוועדה בקלות, אך הפעם הממשלה עשויה להרים קשיים

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

הרווח הנקי של בזק צלל ב-85% בצל האירוע החשבונאי בחברה הבת

בזק בינלאומי גוררת את כל הקבוצה לשחיקה אדירה בעקבות האירועים החשבונאיים הקשים שהתגלו ובעקבות מחיקות וירידת ערך ● החברה שהייתה רשומה בספרי בזק ב-652 מיליון שקל תירשם ב-123 מיליון שקל ● בנטרול ירידת הערך בבזק בינלאומי בזק רשמה זינוק של כ-40% ברווחי הרבעון השלישי

שי פלדמן / צילום: אמיר מאירי

לאחר שיצא מהמרוץ לדירקטוריון ישראכרט: שי פלדמן מצטרף לדירקטוריון מנורה מבטחים

מנכ"ל יבואנית הרכב סמלת ובעבר מנכ"ל AIG ישראל יצטרף למנורה מבטחים כדח"צ ●  אייל דבי מלאומי על דוחות החברה: "החברה סגרה כמעט לחלוטין את הפער בינה לבין הפניקס והראל"

חנות מקס סטוק בבני ברק / צילום: שני מוזס

הפרשנות היצירתית והרפיסות הממשלתית שסידרו למקס סטוק את הרבעון

הדוחות הרבעוניים שמפרסמת מקס סטוק מוכיחים כי משבר הקורונה הוא גם הזדמנות עסקית ומצדיקים את המחיר ששילמה עליה אייפקס ● מתחת לרדאר החברה המשיכה לפעול תחת הגדרה מעורפלת של מפעל חיוני והרחיבה את סל המוצרים שלה

ישראל כץ / צילום: שלומי יוסף

ה-OECD על ישראל: "האבטלה הגואה, והסבירות לעלייה במקרי חדלות פירעון יכבידו על התאוששות מהמגפה"

בתחזית של ארגון המדינות המפותחות (OECD), כלכלני המחקר צופים צמיחה של 2.25% לכלכלת ישראל ב-2021, וקפיצה בתוצר של 4.25% בשנת 2021 ● התחזית של ה-OECD לוקחת בחשבון התאוששות איטית יותר של המשק מהסגר השני לעומת הראשון

יורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד / צילום: AP

חשש: איראן תנסה לפגוע בישראלים המגיעים לדובאי

זאת כנקמה על חיסולו של מדען הגרעין פח'ריזאדה ● לפי מקור ישראלי, בימים האחרונים היו התייעצויות בין זרועות הביטחון ונבחנו דרכי אבטחה מוגברות לתיירים ואנשי העסקים הישראלים