גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מותר לנו לסחור עם איראן

ראשי ממשלה ושרים עוברים ממדינה למדינה ברחבי העולם ומפזרים שם סיפורי אימה

1. המקטע הישראלי בפרשת עופר-איראן מתחלק בין משפחת עופר לממשלת ישראל. שניהם כשלו, שניהם מתרצים תירוצים ומספרים סיפורים.

2. הצד של עופר די צפוי - סוחרים בני סוחרים, עם מטרה אחת: רווח. חוץ מזה לא מעניין כלום, ואם יש איזושהי מגבלה - כבר תימצא הדרך לנטרל אותה בטוב או ברע, בפיתוי או באיום, במישרין או בעקיפין.

לא מן הנמנע שגם החוויה הפוליטית שאימץ באחרונה עידן עופר, יש בה מעבר לציונות, לאהבת הארץ ולשאיפה לשלום, גם לא מעט אינטרסים אחרים. בעיקר של שינוי התדמית רודפת הבצע שהתקבעה כאן.

בפרשה הנוכחית, האשמות אמריקניות על עסקים אסורים עם איראן, מגיעים עכשיו, מצד כוחות עופר, זמירות פוליטיות.

הטענה החדשה היא שכל הפרשה, שיצאה כזכור ממחלקת המדינה, מטרתה לנגח ולהחליש את ראש הממשלה נתניהו שביקר בוושינגטון. משפחת עופר היא רק קורבן תמים, שאולי החליק קצת. מעט. טיפ-טיפה של החלקה קטנה, שמישהו, הממשל האמריקני, חיפש לנפח, וניצל לטובת האינטרסים הפוליטיים שלו.

3. הבעיה היותר גדולה נוגעת לממשלת ישראל ולהתנהלותה כפולת-הפנים בעניין הסנקציות על איראן.

בעוד ראשי ממשלה ושרים עוברים ממדינה למדינה ומספרים סיפורי אימה וקוראים להטיל ולהחריף סנקציות בינלאומיות על איראן, הרי בבית פנימה, ממשלת ישראל עצמה, לא חקקה, לא קבעה, לא הנחתה, ולא טרחה לדון באכיפת סנקציות על איראן. היא אפילו לא אימצה את הסנקציות שהטילו האמריקנים, האירופים ומדינות אחרות. ומדי פעם, גם כשהתפרסמו ידיעות על עסקים של ישראלים עם איראן - לא שמענו על חקירה, בדיקה, או גינוי ממשלתי חד משמעי. כך שפרשת עופר-איראן חושפת גם את הממשלה בחדלונה. זו אחת הסיבות לשתיקת השרים.

מסתבר שזה כמה חודשים מונח במשרד ראש הממשלה ובמשרדי השרים מסמך, טיוטת הצעה שגיבש שר החוץ, אביגדור ליברמן. ליברמן ביקש להביא להחלטת ממשלה ולחקיקה בנושא.

לפי הטיוטה, תקבל הממשלה קודם כל החלטה לאמץ את כל הסנקציות הבינלאומיות על איראן. בשלב הבא, אמור משרד החוץ בשיתוף משרדי האוצר, התמ"ת, החקלאות, המשפטים, וגופי ביטחון ומשפט חיצוניים, לגבש סדרה נוספת של סנקציות מחמירות יותר, שתוצג למדינות העולם.

מהן תבקש ישראל לאמץ, יחד איתה, גם את הסנקציות החריפות יותר. הצעת ההחלטה גובשה על-ידי צוות מומחים של אנשי משרד החוץ, שנעזרו בגורמי ממשלה ובאנשי אקדמיה.

4. טיוטת ליברמן הועברה לשרים ככל הנראה בסוף 2010. אחרי זמן מה העביר משרד ראש הממשלה, ככל הנראה בהחלטה של נתניהו עצמו, את החומר לעוזי ארד, אז ראש המועצה לביטחון לאומי, והאיש שהקדיש את מרבית זמנו לאיום הגרעין האיראני.

אבל אז נכנסו יחסי ארד-נתניהו-ליברמן לסוג של מערבולת. ארד היה צריך לעזוב את ראשות המועצה, נתניהו אמור היה לתפור עבורו את חליפת השגריר בלונדון, שר החוץ ליברמן לא אהב את ההתערבות של נתניהו במינויים במשרד החוץ, ארד כעס, נעלב ונטש.

לאחר כמה שבועות הסתבר כי הוא נחשד על-ידי השב"כ בהדלפה, די מינורית יש לומר, ולכן נאלץ-אולץ לעזוב. ארד ככל הנראה לא הספיק לטפל בהצעת ההחלטה, ומשעזב, התחילו לחכות שיעקב עמידרור, הראש החדש של המועצה לביטחון לאומי, ייכנס לתפקיד ויתארגן בו. במארס השנה נכנס עמידרור לתפקיד.

ב-17 באפריל השנה התקבלה החלטת ממשלה (3160) תחת הכותרת "קידום צעדים במסגרת המאבק בתוכנית הגרעין של איראן והתוכניות הנלוות לה", וכעת היא מחכה לעבור את תהליך החקיקה המתבקש.

כך קרה שעד היום אין בישראל חקיקה הולמת לסנקציות על איראן והמדינה נחשפה במלוא ערוותה.

עוד כתבות

חניה בבניין משותף / צילום: בר-אל

האם תקן חניה הוא מכשול בפני תמ"א 38

ביהמ"ש קבע כי לעתים יש להעדיף את השיקול הכלכלי אשר יגרום לכך שבסופו של דבר פרויקטים של תמ"א 38 יתממשו - גם על חשבון חניה

ליהיא לפיד שרה נתניהו ורויטל גנץ / איורים: גיל ג'יבלי

איך הפכו נשות הפוליטיקאים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

גאולה אבן, ליהיא לפיד, גילת בנט ומיכל פרץ מוכיחות ששרה נתניהו מזמן כבר לא לבד ● איך הפכו נשות הח"כים והשרים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

ניר צוק לא מפסיק להשמיץ ומי צריך שר חדשנות: מה קרה השבוע בהייטק

למה פוליטיקאים ומשרדי ממשלה מקדמים הקמת משרד הייטק, מיהי החברה החדשה במועדון חדי הקרן, מה חושב ניר צוק חושב על המתחרה המרה צ'ק פוינט ומי המציא את ההעתק-הדבק ● מה קרה השבוע בהייטק

משרדי עלי אקספרס / צילום: רויטרס, ALY SONG

להתאים את החוק למציאות העסקית: דילמת המע"מ בעידן האינטרנט

עפ"י חקיקת מע"מ, היכן שמבוצעת העסקה - שם ישולם המס ● בדומה לכללים במדינות רבות בעולם, גם בישראל חקיקת המע"מ אינה נותנת מענה הולם לסוגיות הקשורות במסחר אלקטרוני

ברני סנדרס, לאחר שהוכרז כמנצח בבחירות המקדימות בנבאדה / צילום: מייק סגר, רויטרס

סנדרס מנצח בגדול בנבאדה, והממסד הדמוקרטי מרים ידיים

ממסד המפלגה הדמוקרטית משלים עם האפשרות שלא ניתן עוד לבלום את סנדרס ומשתדל למנוע פילוג במפלגה ● תרחיש סביר: אף מועמד לא יצבור רוב צירים לוועידה הארצית – ואז יתבטלו כל תוצאות הבחירות המקדימות, והכאוס ישתלט: האם מישל אובמה תיבחר?

האם צריך שר לענייני הייטק? / צילום: עדינה וולמן/דוברות הכנסת, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

משרד נחוץ או סידור עבודה? מי מנסה לקדם הקמת משרד הייטק

בתעשיית ההייטק, במשרדים ממשלתיים וגם במצעי המפלגות עולים שוב ושוב רעיונות להקמת משרד שיהיה אחראי על הייטק וחדשנות • האם יש בעיה במודל הקיים, איך גורמים לכך שקידום הנושא לא יהפוך לכלי בידי פוליטיקאים, ואולי בכלל מדובר במשרדי ממשלה שמנסים להמציא את עצמם מחדש?

יו"ר הפד לשעבר אלן גריספן / צילום: Pablo Martinez Monsivais, Associated Press

המרמה החוקית הגדולה בעולם: כך חברות מעוותות את דוחותיהן

המרוץ לדחיפת מחיר המניות מעלה ללא הפסקה הביא למדיניות של גידול החברות מעל הכול ● בה בשעה שאינסוף הרכישות והמיזוגים העשירו מאות אלפי יזמים ומשקיעים, הם גם שרפו טריליוני דולרים והמיטו חורבן על מיליוני עובדים ● הפיננסיאליזציה של אמריקה - כתבה חמישית בסדרה

לא משלנו/ צילום :  מעיין קאופמן

אנו-אנו הפלמ"ח: הקומדיה שעושה צחוק מאתוס האשכנזי הלוחם

הקומדיה "לא משלנו" של תאטרון באר שבע מגחיכה את הפלמ"חניקים האשכנזים

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

העדויות / צילום: עטיפת הספר

שיפורה של שפחה. מרגרט אטווד עשתה זאת שוב

"העדויות" הוא ספר חשוב לא פחות מ"סיפורה של שפחה"

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

ג'יימס פאקר / צילום: דינוקה ליאנאווטה, רויטרס

בתי קזינו של ג'יימס פאקר חשודים בקשרים לכנופיות סמים, סחר בנשים והלבנת הון

מחר ייפתח בסידני שימוע שבו יעיד בהמשך גם המיליארדר האוסטרלי

פדובה, איטליה / צילום: שאטרסטוק

בשל מותם של שניים באיטליה, סגר הוטל באזורים בהם זוהו החולים

בסוף השבוע מתו שני בני אדם מהנגיף בצפון איטליה, וכן נרשמו עשרות מקרי הידבקות ● כעת במשרד הבריאות שוקלים כעת להרחיב את חיוב הבידוד הביתי גם על השבים מאיטליה

דרור פלנבאום / צילום: איל יצהר, גלובס

"המעבר לגמלה בכסף יהרוג את חוק הסיעוד, כי אנשים ירצו כסף במקום טיפול שהם זקוקים לו"

פורטפוליו עם דרור פלנבאום, מנכ"ל דנאל סיעוד, על ההחלטה ללמוד בתיכון בבית ספר לקציני ים בעכו, על הבעייתיות בשימוש במילה סיעוד ועל הרפורמה בתחום

חגיגה במדבר/ צילום :  יותם יעקבסון

צבעים על ים המוות: מהרו לראות פריחה נדירה סביב ים המלח

זה נדיר, וקורה רק בשנים שבהן מקבל המדבר שפע של גשם: גל פריחה צבעונית סביב ים המלח ● השנה זה קרה, וצריך למהר כי היא לא תאריך ימים

מתוך הסרט "היום שאחרי לכתי" / צילום: באדיבות יונייטד קינג

דאבל קליק: שני סרטים ישראליים חדשים בביקורת אחת

"אנג'ליקה" ו"היום שאחרי לכתי" - שני סרטים ישראליים חדשים ומרגשים, שבכל אחד מהם אב דומיננטי לבת רגישה

המנות של מסעדת שיינע / צילום: אפיק גבאי

בשיינע, האווירה לא באה על חשבון האוכל

במסעדת הגורמה שיינע האווירה רומנטית והאוכל מפואר ועדין - לפעמים יותר מדי

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

טניה כהן עוזיאלי והיצירה 'נעליים ליציאה לדרך, 2017–1991', מרינה אברמוביץ׳ / אינפוגרפיק: יונתן בלום, גלובס

"אנחנו מאבדים את הזהות שלנו כמוזיאון, דברים יצאו מפרופורציות"

בעידן שבו הדימוי הוויזואלי הפך לכל כך נפוץ וכולנו מתקשרים דרך תמונות ברשת, האתגר הגדול של המוזיאונים הוא להיות רלוונטיים ● אז איך עושה את זה עכשיו מוזיאון תל אביב, שאליו הגיעו השנה 1.3 מיליון מבקרים? בראיון ל'ליידי גלובס' מודה המנכ"לית טניה כהן עוזיאלי: "נחוצה לנו הגדרה מחדש"

חיילים אמריקאיים באפגניסטן / AP   Massoud-Hossaini

פרשנות: כשלפיד החירות כבה באפגניסטן

מלחמת 18 השנה וטריליון הדולר מסתיימת והולכת ממש כפי שהסתיימה מלחמת וייטנאם כמעט לפני 50 שנה: בכישלון צבאי, פוליטי ומוסרי ● האם אמריקה תיסוג מן העולם?