גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רבקה מיכאלי | שחקנית

את רבקה מיכאלי פגשתי לפני 18 שנים, כשהגישה את "סופשבוע", תוכנית האירוח המרכזית של הערוץ הראשון באותם הימים. הוזמנתי להתראיין בעקבות כתבה שפרסמתי על חבל ימית, וזאת הייתה הפעם הראשונה שבה הופעתי בטלוויזיה. מתתי מפחד מהמעמד, מהחשיפה העצומה ומהמפגש עם המנחה המיתולוגית, שהייתה מנשקת את מרואייניה על שתי הלחיים. מישהי מההפקה התקשרה וביקשה ממני לקפוץ אל מיכאלי הביתה כדי לדבר על הראיון. לא האמנתי שזה קורה לי. אני ומלכת הטוק שואו, בביתה הפרטי. התייצבתי בשכונת אפקה בתל אביב בלב משתולל, וכשהיא פתחה את הדלת בטרנינג, אמרה שלום חם כזה ושאלה אם אני רוצה משהו לשתות, הפחד התמוסס לתוך שיחה אמפטית ונעימה. אותה האווירה נמשכה על הסט, והצליחה להוציא ממני כמעט עשר דקות של ראיון אישי בפריים של הפריים, מבלי להרגיש שאני שם בכלל.

הקריירה של מיכאלי שגשגה גם אחרי שפוטרה מרשות השידור. היא המשיכה להופיע על המסכים הקטן והגדול, על בימת התיאטרון וברדיו, עם עלבון צורב, אבל בשביל הרבה יותר כסף. לכן, כשקראתי באחד הראיונות שנתנה בשנים האחרונות שהיא מגדירה את עצמה כ"הישרדותית", הייתי מופתעת. רבקה מיכאלי הגדולה עדיין מרגישה שהיא צריכה לשרוד במקצוע אחרי כזה קילומטרז'?

"התחנכתי שעבודה היא ערך חשוב; זה ירושלמי, וזה טבוע במשפחה, אנחנו וורקוהוליקים", היא מסבירה בשיחה טלפונית, שנקבעה בשל לוח הזמנים הצפוף שלה, שכולל צילומים ל"בנות הזהב" בערוץ 10, השתתפות ב"משפחה חמה" בקאמרי, וחזרות ל"אורזי המזוודות" מאת חנוך לוין, גם כן בקאמרי. "ברגע מסוים בקריירה שלי מצאתי את עצמי עם עבודה בקול ישראל, שהספיקה לי בקושי לשלושה ימים, אז ערכתי ספר של שירי ילדים, כתבתי פינה ב'את', לא בגלל שחשבתי שאני משהו, אלא משום שהייתי חייבת להתפרנס כדי שיהיה לי ביטחון".

ביטחון זו מילת המפתח במקצוע הזה.

"הייתי 39 שנים על משכורת ברדיו. אילו הייתי יוצאת משם קודם הייתי מרוויחה יותר, אבל הייתה הפאניקה של להישאר בלי כלום בין הצגה להצגה".

איך מתחזקים קריירה ארוכה כזאת?

"בתקופה מסוימת בעלי לשעבר נתן לי הרבה כסף, מעל ומעבר למה שהיה חייב. בעבודה הזאת יש הרבה פיקים. דבר מביא דבר. רואים אותך בתפקיד אחד ולוקחים אותך לאחר. בגלל שעשיתי חלטורות, הופעות, והתעסקתי בכל-כך הרבה דברים, שרדתי. היה לי רצון עז להמשיך ולא להרים ידיים כמו שקרה לרבים אחרים".

מישהו ניהל אותך?

"מעולם לא. אני לא מסוגלת לאסטרטגיה, לא מסוגלת לקבל מרות, אין לי ראייה לטווח ארוך וראייה מרחבית בכלל".

מצד שני, ברשות השידור היית תחת מרות.

"אבל הם לא ניהלו לי את החיים. מנהל אישי מחליט בשבילך, קובע. היום צריך לעבור דרך אלף סוכנים. אני חושבת שזה נודניק. אני מצלצלת לחבר טוב שלי שהוציא דיסק כדי לראיין אותו, וחוטפת טלפון מהסוכן, למה לא פניתי אליו. זה נראה לי מטומטם. 'אבל, הוא צריך להופיע ב-'7 ימים', את השלישית ברשימה.

"כשאני יוצאת בהצגה חדשה, את תמיד יכולה להרים אליי טלפון, מקסימום אני אפנה ליחסי הציבור ואשאל אם זה בסדר".

וכלכלית, ניהלת את עצמך נכון?

"לא. לא דרשתי את הסכומים שהגיעו לי. בזמנו הסתובבנו עם כסף מזומן. יום אחד השארתי את התיק, ואחרי יומיים גיליתי שלקחו לי 500 שקל. בעדינות אמרתי לזה שחלק איתי את החדר, היו לי עוד 200 שקל ונדמה לי שהם נעלמו. הוא אמר, 'היו לך 500 וככה לא משאירים תיק, הנה הם'".

כסף לא עניין אותך?

"הוא תמיד עניין אותי, אבל לא בתחילת הדרך. הייתי 'סיביל סרבנט'. כשעשיתי את 'ניקוי ראש' שילמו לי לפי שעות. הייתי רושמת כמה שעות עשיתי שם, וכדי להשלים מכסה של ארבעים שעות הגשתי תוכנית ברדיו וערכתי בלוקים של מוזיקה לריקודים.

"ב'ניקוי ראש' אף אחד לא קיבל כסף. אני זוכרת שספי ריבלין קיבל הלוואה ממוטי קירשנבאום עד ששילמו לו. ב'סיבה למסיבה' שוב עבדתי לפי שעות, אבל הפעם אמרתי, אני לא נכנסת לאולפן עד שלא משלמים לי אלף לירות. רק אחר כך הבנתי שדודו טופז מקבל 5,000 דולר. הפעם הראשונה שראיתי כסף הייתה ב-1964, כשהשעו אותי מהרדיו בגלל שעשיתי חלטורה בלי לקבל אישור, ונאלצתי להופיע עם יוסי בנאי".

זאת נאיביות.

"נאיביות ירושלמית. אחי הגדול ז"ל, שהיה פרופסור מומחה למחלות זיהומיות ומנהל מחלקה, לא פתח אף פעם פרקטיקה פרטית וקיבל את הדירה שלו מהוריי. בואי נקרא לזה ירחמיאליות ירושלמית".

ובכל זאת עברת שינוי.

"כשהתחברתי לאנשי עסקים. בעלי השני אמר לי 'תתפטרי מהרדיו', כי הוא הבין כמה אני יכולה להרוויח בחוץ. היום מייצג אותי שי נשר, שלא בא לאף הופעה ואני חושבת שגם לא רואה אותי בטלוויזיה, וטוב לי ככה. את שי הכרתי כשהיה, בגיל 16, עוזר לקופאי בקולנוע שביט בגבעתיים. בכל פעם שהופעתי שם הוא היה רץ לקראתי ולוקח לי את הדברים פנימה. לביאה הון היא הסוכנת שלי לסרטים. אם יש משהו שאני מצטערת עליו זה לא הסוכן שלא היה לי, אלא שלא הלכתי ללמוד בחו"ל".

למה?

"למדתי שנה אצל פאני לוביץ' בזמן שירותי הצבאי, וזהו. אני כנראה מפחדת מסביבה לא מוגנת. זה יכול היה לתרום לי שפה, בית ספר דרמטי, אולי הייתי צריכה להיות בתיאטרון. רציתי שהילדים שלי יתגברו על תקרת הזכוכית הזאת בינינו לבין העולם ושלא יהיו כמוני, שבכל מקום מחוץ לישראל אני פרובינציה".

לא חשבת אף פעם על קריירה בחו"ל? תראי איך מוני מושונוב פורח.

"הייתי שמחה. עשיתי קריירה קצרה בסרט סטודנטים של בתי שסיימה ב-NYU. גילמתי את המכשפה ב'הנזל וגרטל', והיא קראה לי וויץ' לאורך הצילומים. כשהמורה צפתה בנו, היא שאלה אותה, מאיפה השגת את השחקנית הזאת? היא אמרה בפעם הראשונה שאני אימא שלה ולא סתם מכשפה".

היה לך חלון הזדמנויות לעבודה מחוץ לישראל?

"פנו אליי פעם להנחות איזו הופעה ישראלית, וסירבתי משום מה. אולי מישהו ראה את 'קדוש' ואת 'חסד מופלא' שהוצגו בפסטיבלים בינלאומיים, אבל מהוליווד לא פנו אליי".

את עובדת בלי הכרה. יש עדיין רגעים של קסם?

"בתוכנית הרדיו שלי 'באה לשבת' הייתה לי שעה מופלאה עם אהוד בנאי. משק כנפיים נשמע באולפן. אני מכירה אותו מרחוק, התראינו בלוויות ובאזכרות, הוא ידע שאני אוהבת את המוזיקה שלו, אבל אף פעם לא דיברנו. זה היה מקסים".

את בת 73. נשים בגילך נהנות מהשקט.

"יש לי פנסיה יפה שמספיקה למחיה בלי לקנות תרופות ולבקר אצל הילדים בחו"ל פעמיים בשנה".

לא קצת מאכזב אחרי קריירה כה מפוארת?

"זה מכריח לעבוד. לא מזמן עברתי סי.טי של הראש והם קראו לי לראות את הצילום ואמרו, 'יש לך מוח מאוד צעיר'. זה הסודוקו שאני עושה בבוקר, או בגלל שאני חייבת ללמוד טקסטים בעל פה".

את נשמעת כאילו את באמת צריכה לעבוד כדי להתקיים, כשבמציאות זה לא ממש ככה.

"קניתי דירות לילדים בארץ, אני גרה בווילה יפה".

ואת עדיין עובדת קשה.

"אני עובדת כי אני לא יודעת עד מתי אחיה. נשים חיות יותר מכל בעל חיים אחר. עוברות אפילו את התוכים. לילדים שלי יש אורח חיים מאוד פשוט, והם לא יוכלו להחזיק אותי בארבעים השנים הבאות".

יצא לך ליזום פרויקטים?

"אף פעם לא. כשפנו אליי לעשות הצגת יחיד, הסכמתי. צריך דימוי עצמי מאוד נחוש. איך אמרה אחת הצעירות שעבדתי איתה? - צריך אגו פתור".

ושלך לא פתור?

"לא בא לי לעמוד במבחן. אני אוהבת לעבוד בצוות. ברדיו. את לא מבינה כמה מוזיקה אני שומעת ביום. אני עורכת את המוזיקה בתוכנית שלי, ומחפשת את השירים הסולידיים של הרוק".

הציעו לך להיות בחבר השופטים של "כוכב נולד"?

"לא, כי הייתי הופכת את מירי מסיקה, טובת הלב, לרשעית. הם רוצים מישהו שיעליב, שיהיה שנון על חשבון מישהו אחר. התפקיד שלי ב'בנות הזהב' התחבב, כי אני מעליבה בלי טאקט. זה מה שנחשב היום לטוב".

לא קשה לעבוד עם צעירים?

"ב'בנות הזהב' הכי מרגש אותי לעבוד עם הבמאית של הסדרה, שירילי דשא. זה כמו לעבוד עם ילד שלי. הייתי בחתונה של הוריה, ואני זוכרת שהיא נולדה. חוץ מזה, אין אחד שלא מעריך את העובדה שאני כמו אנציקלופדיה מהלכת, והסיפורים שלי מאוד מעניינים את הצעירים. הם מגלים שאני מאוד ילדותית".

עוד כתבות

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

אל על במבצע לצמצום ההחזרים: מציעה ללקוחות שובר בשווי 125% ממחיר כרטיס הטיסה שבוטל

עד ל-1 באוקטובר מחויבת אל על להשיב לנוסעים כמיליארד שקל על טיסות שבוטלו בחודשים האחרונים ● כעת החברה מציעה ללקוחות שובר בשווי מוגדל במקום החזר כספי

מירב קירשנר / צילום: דובר צה"ל

לראשונה: מועמדת אישה לתפקיד מנכ"לית התעשייה האווירית. ומי עוד במועמדים?

תא"ל במיל' מירב קירשנר, שהייתה ראש מטה אגף כוח אדם בצה"ל, תתמודד על התפקיד בין היתר מול שי באב"ד, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, אלוף במיל' חגי טופולנסקי ובכירים בתע"א ובאלתא

משטרת ישראל בפעילות לאכיפת צו בריאות / צילום: דוברות המשטרה

הנציב רוזן: הימנעות המשטרה מהצגת סרטונים - עלולה לעוות דין

כחלק מתלונה על אלימות משטרתית, סנגור התלונן לנציבות תלונות הציבור על כך שהמשטרה נמנעה מהצגת סרטונים מהמקרה ● הנציב דוד רוזן קבע כי "מדובר בהתנהלות שעלולה להטעות ולעוות דין, עד הובלת אדם למעצר שווא"

מחלקת עסקים של אמירייטס. הוכתרה כחברה הטובה בעולם / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

התחרותית, היוקרתית והשירותית: חברות התעופה מהאמירויות ששווה להכיר | צ'ק אין

ישראייר לא לבד. אל על אמנם לא הכריזה עדיין כי בכוונתה להשיק קווים לאמירויות אבל החברות האמירתיות כבר הניחו את הכוונות שלהן על השולחן ● בתפריט: הקמת קו מזון כשר ו"חוויות לקוח" מבטיחות ● גם בגזרת הלואו קוסט צפויה להיות נוכחות בקו

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. קצב רכישות האג”ח מעיד כי הבנק מתכנן להתערב בשוק עוד תקופה ארוכה / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

הנגיד חושף את השיטה: משרד האוצר מנפח אומדנים, והפוליטיקאים חוגגים

בדיון בממשלה הזהיר הנגיד אמיר ירון מפני שימוש בעייתי ביתרות שנוצרות ונתן רוח גבית לשר כ"ץ בוויכוח עם מרידור • במסגרת הדיון טען ירון שהאוצר מחלק רזרבות ללא דיון מקצועי

ישראל כץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

קיצוץ בשכר הח"כים? רק על תנאי, על הנייר או בתנאים שלהם

כדי לקצץ בשכר חברי הכנסת והשרים צריך לשנות את החוק, ובינתיים למרות שלל הצהרות כוונות בכיוון זה - השכר שלהם רק עולה ● האם חברי הכנסת ירימו את הכפפה ויקצצו משכרם בזמן משבר הקורונה?

אחמד אל-חבטור (קבוצת "אמפא" בדובאי) ושלומי פוגל  / צילום: יח"צ

עוד קבוצת ענק מדובאי בדרך לארץ: קונגלומרט המלונאות והנדל"ן אל-חבטור יפתח משרד בישראל

היקף נכסיה של קבוצת אל-חבטור נאמד בלמעלה מ-8.5 מיליארד דולר ● בנוסף, הודיעה הקבוצה בניהולו של חאלד אל-חבטור כי החלה במגעים עם חברת "ישראייר" על פתיחת קו טיסות סדיר

אלדד פרי / צילום: איל יצהר, גלובס

אלדד פרי מוכר החלומות: מה היה תפקיד עורכי הדין ורואי החשבון, מה אפשר ללמוד מפרשת ענבל אור, ואיפה המדינה?

הקפאת ההליכים של פרי נדל"ן הזכירה לרבים את הקריסה של מלכת קבוצות הרכישה, ענבל אור, ב-2016 • איך "שומרי הסף" שליוו אותה צלחו את הסופה? "גלובס" חזר לפרשה ההיא, בניסיון לברר האם לאנשי המקצוע שסבבו את אלדד פרי יש סיבה לחשוש

קניות בשופרסל בת"א לקראת ראש השנה ובצל הסגר הצפוי / צילום: שני מוזס, גלובס

ההיערכות לסגר השני הביאה לזינוק ברכישות ברשתות המזון ב-23% לעומת ראש השנה הקודם

לפי נתוני שב"א שמודדת רכישות בכרטיסי אשראי מדובר בתוספת כספית של מעל ל-300 מיליון שקל בימים שקדמו לחג לעומת התקופה המקבילה אשתקד ● הגידול נרשם לא רק בחנויות הפיזיות: המכירות באונליין קרוב להכפילו את עצמן בתקופה שקדמה לחג

כלב ים, ממין פוסה טבעתית, על קרחונים בים באוקיינוס הארקטי. הקרח נמס במהירות מסוכנת / צילום: Daniella Zalcman, גרינפיס

הקוטב הצפוני מתכווץ: כך זה נראה בתמונות

משטח הקרח בקוטב הצפוני נמצא באחד ההיקפים הנמוכים ביותר שנמדדו אי פעם, כשהמצב רק מחמיר משנה לשנה ● המשמעות: המרקם הביולוגי של הקוטב עתיד להשתנות, ההתחממות הגלובלית תואץ, גובה פני הים יעלה עוד וחיות רבות יהיו בסכנת הכחדה

אנטנות הדור החמישי. החברות נדרשות להשקעה גדולה בתשתיות ומקוות לגבות פרמיה על שירותים חדשים שיתאפשרו / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המרוץ למענק: פרטנר והוט מובייל הקימו 250 אתרים בדור החמישי

מצטרפות לפלאפון שכבר דיווחה על עמידה ביעד שיאפשר לקבל מענק מוגדל ● משרד התקשורת פרסם הבהרה כיצד בכוונתו לערוך את הבדיקות שיוכיחו כי החברות עומדות ביעד ההקמה: ביקש שיציגו בפניו מכשירים תומכים שמראים מהירויות גלישה בדור החמישי

ועדת הקרונה בראשות ח"כ יפעת שאשא ביטון / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

יו"ר איגוד רופאי הציבור חגי לוין: "שיטת האקורדיון היא אסון"

ועדת הקורונה דנה הבוקר בהיערכות ליום שאחרי הסגר ● פרופ' גרוטו: "אסטרטגיית היציאה כוללת שלושה מרכיבים: חזרה הדרגתית למודל הרמזור, איתור וקטיעת שרשראות הדבקה והתעצמות בתי החולים" ● משרד הבריאות: "3,994 רופאים ואחיות בבידוד. 1,700 רופאים ואחיות מאומתים"

בדיקה במתחם 'היבדק וסע' של מגן דוד אדום ומשרד הבריאות בחניון גני יהושוע בתל אביב  / צילום: דוברות מד"א

מסמך של משרד הבריאות: תמותה עודפת של 10% באוגוסט

לפי המסמך, שהוצג אתמול בפני קבינט הקורונה, יש עלייה בתמותה בעיקר בבני 65 ומעלה ● עד כה 1,273 בני אדם מתו מנגיף הקורונה בישראל ● חוקרי האוניברסיטה העברית והדסה מזהירים מפני עלייה חדה בתמותה מקורונה בחודשים הקרובים

יו"ר iCreate מנוג' קומאר דאס, השגריר רון מלכא ועל המסך מנכ"ל SNC יוג'ין קנדל / צילום: iCreate

SNC ומרכז היזמות ההודי icreate ינגישו את השוק ההודי לסטארט-אפים ישראלים

מיזם חדש של סטארט-אפ ניישן סנטראל (SNC) והמרכז הבינלאומי ליזמות ולטכנולוגיה בהודו "icreate" יפעל להנגשת השוק ההודי לחברות ישראליות ● מטרת המיזם היא להוביל למיסחור בשוק ההודי או להשקעות אסטרטגיות של חברות הודיות בחברות ישראליות

אזרח קניה נושא שק של פלסטיק למחזור בשכונת העוני דנדורה בניירובי  / צילום: Ben Curtis, Associated Press

האם הרעיון להעניק הלוואת בכדי למגר את העוני באמת הצליח?

אחד הניסיונות המעניינים למיגור העוני במדינות העולם השלישי בוצע על ידי הכלכלן פרופ' מוחמד יונוס, שהמציא המיקרו-אשראי, המאפשר להעניק הלוואות קטנות לעניים ●  פרופ' עומר מואב מתארח בפודקאסט "קטע כלכלי" בכדי להסביר האם הניסוי הזה הצליח ● האזינו

סניף בנק מזרחי טפחות / צלם: יח"צ

"על הקשקש": האם מחזיקי מניות בנק אגוד מהציבור ייענו להצעת הרכש של מזרחי טפחות?

מחר בצהריים יחול מועד הקיבול בהצעת הרכש, ועדיין קיים חשש שלא תושג התמיכה הנדרשת, בשל חוסר מודעות להצעה ולתנאיה ● בינתיים מזרחי טפחות מתקדם עם ההיתרים הרגולטוריים

מערום בקבוקי פלסטיק בפיקדון, מפעל עיבוד אלה אשדוד / צילום: יוני רייף

סירבו לקבל מכם בקבוקי פיקדון "בגלל הקורונה"? זו עבירה על החוק

אמנם משרד הבריאות פרסם מסמך שבו כתב כי "אסורה קבלת אריזות בקבוקים למחזור" אך זה היה בשוגג, ועוד באותו יום פורסם עדכון למסמך, בו הושמט אותו סעיף ● עם זאת, מרכולים שונים, ובהם שופרסל ו-am:pm, המשיכו לעמוד בסירובם לקבל את הבקבוקים

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

ת"א ננעלה בעליות קלות; ירידות בבנקים ובפיננסים

מדד ת"א 35 התחזק ב-0.1%, ת"א 125 התקדם ב-0.2% ות"א 90 הוסיף 0.4% ● מדד הבנקים ירד ב-1.3% ● רם און טסה 52%, סמוטו קפצה ב-8% ואבוג'ן המשיכה וקפצה בעוד 8%

זוהר פוקס ואורי לדרמן, מייסדי אורורה לאבס / צילום: אורורה לאבס

אורורה לאבס מגייסת 23 מיליון דולר ממריוס נכט ו-LG

הסטארט-אפ מפתח טכנולוגיה לניהול תוכנה, אבחון ועדכון מרחוק עבור רכבים ומכשירים מחוברים ● בגיוס השתתפו גם פורשה SE, בעלת השליטה בקבוצת פולקסווגן, וחברה מקבוצת טויוטה

תוכנית ההתחדשות העירונית של שכונת גבעת רמב"ם בגבעתיים / הדמיה: אדר' יחיאל קורין

תוכנית חדשה תאפשר הכפלת הדירות בשכונת רמב"ם בגבעתיים

הופקדה תוכנית ההתחדשות העירונית של שכונת גבעת רמב"ם בגבעתיים, שכוללת תוספת אפשרית של 3,827 יח"ד ● ראש העירייה רן קוניק: " גבעתיים לא תישאר לעד עיר של 60 אלף איש. אם אתה רוצה להתחדש צריך לעשות את זה בצורה נכונה"