גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לאחר שנים של עיכוב: האחדה של המשפט האזרחי - לחקיקה בכנסת

קודקס המשפט האזרחי מחליף עשרות חוקים מרכזיים, ובראשם חוק החוזים, פקודת הנזיקין וחוק המקרקעין ■ תכליתו היא האחדה של כלל חוקי המשפט האזרחי, והוא כולל גם רפורמות

לאחר שנים רבות של עיכוב תפורסם מחר (ד') הקודיפיקציה האזרחית, הקרויה "חוק דיני ממונות" והאמורה להחליף עשרות חוקים מרכזיים במשפט האזרחי - ובראשם חוק החוזים, פקודת הנזיקין וחוק המקרקעין - ב"רשומות", ותונח על שולחן הכנסת, לצורך תחילת הליכי חקיקתה בכנסת. בימים הקרובים היא אמורה לעלות להצבעה בקריאה ראשונה, ולאחר מכן תועבר לדיונים מפורטים בוועדת החוקה.

זאת, לאחר שלפני כחודשיים אושרה הקודיפיקציה על-ידי ועדת השרים לענייני חקיקה, לאחר שנמצאה נוסחה פוליטית לפתרון בעיית הגדרת המונח "בני-זוג" בפרק הירושה בחוק.

הקודיפיקציה האזרחית היא פרי תהליך גיבוש שארך שנים ארוכות, שהחל בוועדה ציבורית שבראשה ישב נשיא בית המשפט העליון בעבר, אהרן ברק. ב-2004 פירסם משרד המשפטים לראשונה את תזכיר הקודקס להערות הציבור, וב-2007 פורסם שוב תזכיר החוק, בנוסח מעודכן.

תכליתו המוצהרת של הקודקס היא האחדה והרמוניזציה של כלל חוקי המשפט האזרחי לדבר חקיקה אחד, ואולם הקודקס כולל גם רפורמות וחידושים בתחומים מגוונים של החקיקה האזרחית.

באופן כללי, נעשה ניסיון לנסח את החקיקה האזרחית באופן קצר וקולע, קריא וברור, כדי שיובן ככל הניתן גם על-ידי מי שאינו משפטן. אופי הניסוח הוא עקרוני ולא פרטני, כדי שיוכל ללכוד כמה שיותר התפתחויות עתידיות בעולם המעשה.

התאמה לפסיקה

כך, כוללת הקודיפיקציה התאמה נרחבת של חקיקת הנזיקין למשפט האזרחי המקובל, שהתפתח באופן נרחב בפסיקת בתי המשפט, לעומת פקודת הנזיקין המיושנת. הקודקס החדש מאחד את פרק התרופות בתחומי החוזים, הנזיקין ונזקי הגוף, זאת לאור התפיסה הקיימת במשרד המשפטים, ולפיה אין חשיבות אמיתית להפרדה בין שני ענפי משפט אלה.

פרקים אחדים בקודקס מהווים הרחבה של סעיפי חקיקה לאקוניים בחוקים הקיימים. כך למשל, חוק חוזי קבלנות הנוכחי, הכולל מספר סעיפים קצרים, הורחב ל-3 פרקים נפרדים בקודקס, של חוזה קבלנות, חוזה שירות וחוזה תיווך.

עדכונים רבים יש גם בתחום תחרות הזכויות, הנכלל בפרק הנכסים בקודקס. הפרק מתייחס לתחום של תחרות זכויות, וכולל הוראות כלליות השוזרות את כלל ההסדרים המשפטיים הנוהגים בתחום, ובין היתר תקנות שוק של מקרקעין, מיטלטלין, המחאות חיובים וירושה.

הקודקס כולל גם פירוט מסודר של תחום דיני החיובים, לרבות שמירה, וכן פרק חדש העוסק בחיובי אמון, למשל בתחום השליחות, הנאמנות והתיווך. זכות העיכבון לפי דין הוכרה, ולעומתו העיכבון ההסכמי - לא הוכר.

3 פרקים אחרים בחוק עוסקים במוסד של פעולה משפטית, לרבות כשרות משפטית ופעולות משפטיות שנעשות על-ידי קטין או בשמו.

תיקון חסרונות

הצעת החוק זו נועדה להחליף, בין השאר, את חוקי החוזים, פקודת הנזיקין, חוק המקרקעין, חוק המיטלטלין, חוק הנאמנות, חוק הירושה וההתיישנות ועוד.

הקודקס מהווה שינוי גישה בתחום החקיקה, לאחר שבמשך עשרות שנים חוקקה הכנסת חוקים אזרחיים נפרדים זה מזה, שהחליפו את החקיקה העותמנית והמנדטורית.

בהודעת משרד המשפטים נמסר כי "שיטת החקיקה הזו יצרה מצב שבו אין עקרונות אחידים, אין הרמוניה בין החוקים השונים, הניסוח אינו אחיד, והפתרונות המשפטיים המוצעים בסוגיות דומות אינם משתלבים כראוי זה בזה".

הצעת החוק מורכבת מ-5 חלקים מרכזיים: חטיבה כללית ובה עקרונות החוק, ופעולות משפטיות; חטיבה הדנה בחיובים; חטיבה הדנה בנכסים; חטיבה הדנה בירושה; וחטיבה הדנה בהתיישנות. הצעת חוק דיני ממונות אוספת את החוקים הקיימים ומאחדת אותם בחוק מקיף אחד.

נקודת המוצא הייתה שמירה על הדין הקיים, תוך תיקון החסרונות שנמצאו בו. כתוצאה מכך, ישנם נושאים שהשינויים בהם מועטים ומתבטאים רק בהתאמת הניסוח והמינוח.

במספר עניינים לא היה מנוס מתיקון עמוק יותר, משום שההסדרים היו חסרים, ומלאכת התיקון והשיפור הנדרשת היא מקיפה יסודית.

ודאות משפטית

במשרד המשפטים מציינים כי הקודקס עתיד לשפר את הוודאות המשפטית, באמצעות הבטחת עקביות ואחידות בכל תחומי המשפט האזרחי.

"כיום, למשל, אין מדרג הולם בין ההסדרים בתחום תחרות הזכויות בנכסים. ההסדר בחוק המחאת חיובים אינו תואם את ההסדר בחוק המיטלטלין; ההסדר בחוק הנאמנות אינו תואם את ההסדר בחוק המקרקעין ובחוק המיטלטלין. בחוק החדש נקבע הסדר כולל ומרוכז בתחום תחרות הזכויות, שיעסוק בכלל סוגי העימותים ביחס לכלל סוגי הזכויות", נמסר ממשרד המשפטים.

החקיקה החדשה מותאמת, לדברי מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד, גם להתפתחויות מודרניות בעולם. "כך, למשל, דיני החוזים המודרניים צועדים לכיוון של דרישה לשיתוף-פעולה בין הצדדים לחוזה, תוך החלשת ההיבטים הלעומתיים של החוזה. מגמות אלה באות לביטוי בהצעת החוק באימוצו של 'האשם התורם' בדיני החוזים ובביצוע רוויזיה מקיפה בסיכול החוזה. יסודות האחריות החוזית ירוככו באופן שיבטיח יתר צדק בין הצדדים לחוזה", נמסר.

בנוסף, גובש פרק חדש לגמרי העוסק בהתיישנות. לדברי משרד המשפטים, חוק ההתיישנות הקיים נחקק ב-1958, ובמשך השנים התגלו בו אי-דיוקים, חסרים ואי-בהירויות בולטות. החלק החדש מפורט ומגבש הסדר מודרני ושיטתי, ובכך מבקש להוסיף ודאות לתחום מורכב זה.

חוק דיני ממונות

* המטרה: האחדה והרמוניזציה של כלל חוקי המשפט האזרחי.

* הניסוח: קצר וקולע, קריא וברור, ומנגד עקרוני ולא פרטני, כדי שיוכל ללכוד כמה שיותר התפתחויות עתידיות.

* כולל התאמה נרחבת של חקיקת הנזיקין למשפט האזרחי המקובל, שהתפתח באופן נרחב בפסיקה.

* החוק מאחד את פרק התרופות בתחומי החוזים, הנזיקין ונזקי הגוף.

* החוק כולל הרחבה של סעיפי חקיקה לאקוניים בחוקים הקיימים.

עוד כתבות

ג'ו ביידן וברני סנדרס / צילום: Matt Rourke, AP

פרשנות: לביידן יש סיכוי במירוץ הדמוקרטי? יהודי ארה"ב מתפללים שכן

סבב הבחירות המקדימות בקרוליינה הדרומית בשבת, נותן לסגן הנשיא לשעבר הזדמנות כמעט אחרונה לגבור על ברני סנדרס ולזכות במועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ● הכרעה בין טראמפ לסנדרס בנובמבר היא אופציה שמחרידה את היהודים האמריקאים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 26 בפברואר

אתמול באיכילוב: 4 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אישה בבית חולים בספרד שם אובחן מקרה קורונה / צילום: נאצ'ו דוצ'ה, רויטרס

בהלת הקורונה נמשכת בשווקים: נעילה שלילית בוול סטריט בסופו של השבוע הגרוע ביותר מאז 2008

הנפט צנח בלמעלה מ-4% ● בורסות לונדון, גרמניה, צרפת ואיטליה ננעלו בירידות של למעלה מ-3% על רקע החששות הגוברים מווירוס הקורונה ● מספר הנדבקים בנגיף ברחבי העולם עומד על יותר מ-83 אלף איש

מירוץ הפנקייק בעיר אולני שבאנגליה / צילום: אלסטיר גרנט, AP

מקרב יריות ועד מירוץ פנקייק: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

יוליה שמאלוב–ברקוביץ’, יו”רית הרשות השנייה  / צילום: כדיה לוי

אולי את לא מבינה עד הסוף את תפקיד העיתונות? "זה מצחיק. ניהלתי מאות עיתונאים בווסטי"

ליו"רית הרשות השנייה יש בטן מלאה על התקשורת: על מיזוג רשת וערוץ עשר שיצא לדרך בניגוד להמלצתה, על הקלטות השר קרא על ערוץ 20 לפיהן הוא שולט ברשות השנייה ועל ההחלטה להדיח אותה מהתפקיד ● הזמנו אותה לפודקאסט "אוף דה רקורד" וניסינו להבין מה היא בעצם רוצה

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

חולה מאומת בישראל; האפיפיור נצפה חולה במיסת ענק באיטליה

האדם חזר מאיטליה לפני 4 ימים והוא יועבר לאשפוז בשיבא במתקן ייעודי ● מאתמול: כל מי שחזר מאיטליה ב-14 הימים האחרונים חייב בבידוד ● נשיא התאחדות התעשיינים: "מרגיש שהאירוע אינו מנוהל וההחלטות גורמות לנזקים גדולים להתנהלות העסקית"

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

גנץ פיטר את היועץ ישראל בכר בעקבות פרסום הקלטת

אתמול פורסמה ב"חדשות 12" קלטת שבה נשמע בכר אומר שגנץ יחשוש לתקוף את איראן וכי הוא יהיה ראש ממשלה לא אמיץ ● כחול לבן: "בכר נקלע למארב מתוכנן שכלל ניצול אישי, שימוש באמצעים פסולים והונאה - שיטופלו בציר המשפטי"

נתי כהן / צילום: איל יצהר

משרד התקשורת יביא לממשלה הבאה הצעה להפחתת אגרות תדרי הסלולר

למרות ההפחתה, בשל העובדה שהחברות יידרשו להרבה יותר תדרים בדור החמישי הסכום הכולל שישלמו לא צפוי לרדת והוא יישאר ברמתו כיום

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

אל על מבטלת את הטיסות לאיטליה ולתאילנד ודוחה את השקת הקו לטוקיו

הטיסות לאיטליה מבוטלות למשך שבועיים החל ממחר, והטיסות לבנגקוק יבוטלו החלק מיום שני ועד ה-27 במרץ ● השקת הקו לטוקיו נדחתה ל-4 באפריל

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות

 

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"

תומס פיקטי / צילום: רויטרס - Christian-Hartmann

"מספר קטן של מיליארדרים שהם סוג של אלים מרכזים בידיהם את כל הכוח"

פרופ' תומס פיקטי, כוכב הרוק של הכלכלה, רוצה להמציא מחדש את השיטה וטוען: העושר לא חלחל, הימין והשמאל התנתקו מהבוחרים וצריך מס רכוש שיממן מענק לכל אזרח ● ברקע, פרשה מעברו ששבה לכותרות ● ראיון בלעדי ל-G

סקר הסקרים

נתניהו מתחזק וכך גם הרשימה המשותפת: סקר הסקרים בפעם האחרונה לבחירות מועד ג׳

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילומים: יוסי זמיר, Jack Guez/ ASSOCIATED PRESS

סקר "גלובס" ומכון שילוב: הישראלים לא מתכוונים לזוז מהגוש

שלוש מערכות בחירות רצופות בתוך שנה עשו את שלהן והציבור כבר יודע מה הוא חושב על הנושאים שעל הפרק ● רק מצביעים מעטים, כפי שנראה, שוקלים לעבור בין הגושים וגם כשהם כבר עוברים - הם מקזזים אלה את אלה משני כיווני המפה הפוליטי

אחד הנוסעים הדרום קוריאנים שנדבקו בקורונה מחכים בשדה התעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

אל על: נגיף הקורונה יגרום לפגיעה של עד 70 מיליון דולר בהכנסות

חברה התעופה דיווחה היום לבורסה כי היא מעריכה שהפגיעה בהכנסותיה בין ינואר לאפריל תעמוד על טווח של כ-50 עד 70 מיליון דולר ● בחברה מעריכים כי הפגיעה בתוצאות תתקזז בחלקה עם צמצום בהוצאות התפעוליות ותעמוד על 25-45 מיליון דולר ● מניית אל על צונחת במסחר

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

יאיר נתניהו פרסם רמיזות בוטות כלפי צעירה שהופיעה בסלפי עם גנץ

יאיר נתניהו צייץ בטוויטר תמונות של צעירה שהצטלמה סלפי עם גנץ והוסיף "מישהו יודע מי זאת?" ● בעקבות כך, הצעירה סבלה מהטרדות חמורות ברשת החברתית וכעת היא שוקלת להגיש תביעה נגדו

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

נתן גושן / צילום עטיפת האלבום - באתי לחלום

חלום ושברו: נתן גושן חוטא בחטאי חוסר הדיוק והשטחיות

באלבום "באתי לחלום" נתן גושן בוחר בתהילה על חשבון האותנטיות

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

"ישראל צריכה ללכת עם אירופה ולא לייצר היסטריה חסרת פרופורציה"

פרופ' זאב רוטשטיין ל"גלובס": "משרד הבריאות הישראלי התחיל נכון כשכיסה את המקור הראשי, שזה סין, ובהמשך הרחיב את הכיסוי כדי ליצור שולי ביטחון מקבילים בדרום-מזרח אסיה - ומכאן אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים כרגע זו הגזמה שפוגעת יותר מאשר מועילה"