גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עירית קפלן: "אני לא מתביישת לומר שאני רוצה כסף"

"אולי זאת הבעיה שלנו כשחקנים. אנחנו נוהים אחרי התפקיד ואז לא דורשים להיות מתוגמלים כראוי. אנחנו רוצים תפקידים ראשיים, תשומת-לב שמעוורת את עינינו, ואז אנחנו מתביישים לבקש כסף. קשה לכמת משחק לכסף"

עירית קפלן יודעת שיהיה לה כסף. זה רק עניין של זמן. את ה"אני רוצה כסף" היא אומרת בקול רם וצלול, שכולם ישמעו, וממש לא אכפת לה שיחשבו שהיא גרידית. בכלל, הכול אצלה בגדול. הגוף, העוצמות, הדיבור, האמביציה. אז גם כסף היא רוצה, ובגדול. שיהיו לה, לבעלה ולילד חיי רווחה נוחים ולא חיי דוחק של אמנית שחיה מהיד לפה. אז נכון שכרגע היא חתומה בחוזה קיבוצי בקאמרי, כחלק מהאנסמבל של התיאטרון, אבל היא יודעת שיגיע הזמן שהיא תמשיך הלאה, למחוזות החוזים האישיים המרופדים באמת.

"אני לא מתביישת לומר שאני רוצה כסף, אבל השאלה אם אני מתוגמלת כראוי לא מסתובבת אצלי כל הזמן בראש", היא מבהירה. "אולי זאת הבעיה שלנו כשחקנים. אנחנו נוהים אחרי התפקיד ואז לא דורשים להיות מתוגמלים כראוי. אנחנו רוצים תפקידים ראשיים, תשומת לב שמעוורת את עינינו, ואז אנחנו מתביישים לבקש כסף. קשה לכמת משחק לכסף".

- למה?

"כי מה אנחנו? ליצני החצר. אדם שעובד בבנק יכול לכמת את שעות העבודה שלו. מה שחקן עושה? משחק בכאילו, ואיך אפשר לכמת את זה לחומר. אני אומרת שלא לגיטימי לחשוב ככה ואני רוצה לכמת את העבודה שלי בכסף ולחיות טוב, כי לא מגיע לי יותר, אבל בטח לא פחות, ממישהו שהתמקצע במה שהוא עושה, וסיים תואר. היכולת להביא בן אדם לתיאטרון ולגרום לו לשכוח לכמה שעות מהמציאות, להביא אותו לקתרזיס - זה שווה כסף".

- את מעורבת במו"מ של הפרויקטים שלך?

"במאה אחוזים. אני חולת שליטה, ושום דבר לא עובר בלי אישור שלי. אני חייבת למשוך בכל החוטים. הצ'קים שאני מקבלת לא עוברים קודם לסוכנת, אלא מגיעים אליי אחרי ניכוי העמלה שלה. אני רוצה עצמאות כלכלית. אין חוזה שאני לא קוראת. אני בקיאה בכל חוקי האיגוד. שח"ם עשה רק טוב לשחקנים. ההתאגדות העלתה את המחיר שלנו ושומרת על נאותות ההפקה, על התנאים הסוציאליים, על הזכויות שלנו".

- התאגדויות מאיימות על מעסיקים.

"כמו בכל מהפכה ראשים נערפים ודם נשפך. זה היה בעבר, היום כבר לא. כל המלהקים, הסוכנים, המפיקים - כולם עובדים עם האיגוד".

- יש שחקנים ששוברים את השוק?

"אני מניחה שכן, אבל הרבה פחות. האיגוד לא מחלק שווה בשווה את העוגה - החוזים נשארים אישיים - אבל הוא לא מרשה להזנות את המקצוע".

- את בכלל טיפוס פוליטי. חתמת על העצומה נגד ההופעות באריאל וחזרת בך.

"חתמתי באינסטינקט, כי הנטיות הפוליטיות שלי הולכות לשם. אבל מצד שני חשבתי לעצמי שאני קצת צבועה ולא שלמה עם עצמי. אני הרי חלק מתיאטרון שזוכה לתמיכה ממשלתית ונתמך על-ידי הציבור, ואני יורקת לבאר כשזה לא נוח לי. המילה חרם קשה לי. אני כן מאמינה בהבאת הצגות עם מסר פוליטי לאריאל, אבל בגדול אני מאמינה באמנות ולא בהחרמות. זכותי, כאדם בעל דעה, לחשוב שוב ולחזור בי".

- מהלך שנתפס כפחדני בעיני חלק מהקולגות שלך.

"לא אכפת לי איך זה נראה. היו כאלה שאמרו שזה אקט בוגר. להיות מתון במדינה הזאת זה קשה, כי מושכים אותך לקצוות. אם אתה שמאלני או ימני, אם תקום או לא תקום מדינה פלסטינית. לא לכל דבר בשמאל אני מסכימה, ולראות את הטוב ואת הרע בכל צד זו החוכמה הגדולה. אני בן אדם אקטיביסט מטבעי, אני עושה ומופיעה כשצריך, אבל אני לא מקבלת כתורה מסיני מה שמכתיבים לי. הייתי צריכה הרבה אומץ כדי לחזור בי, כולם כעסו עליי, אבל ישנתי טוב בלילה".

- התגייסת למען חוק טל עם אמנים נוספים.

"כי זה מאוד מקפיץ אותי. מקפיצים אותי הסכומים הגדולים שמופנים למגזר הדתי. אני לא רוצה להיות פראיירית. כל מילואימניק סוחב שני בחורי ישיבה על הכתפיים. שיעשו שירות לאומי, משהו למען המדינה. לא מקובל עליי שהם מקבלים סכומי עתק ואומרים אנחנו מתפללים למען המדינה".

- המנהלים והבמאים שלך מקבלים את האקטיביזים שלך בשלווה?

"זה לא עניינו של אף אחד מה אני עושה בזמני החופשי. בכל זאת אנחנו נמצאים במדינה דמוקרטית. האמת היא שהאקטיביזם שלי הוא יותר בעניינים חברתיים פנימיים ולא בפוליטיקה. לכן אני כל-כך שמחה שסוף-סוף פרץ חרם הקוטג'".

- למה לא שמענו אמנים תומכים במחאה הצרכנית הזאת, וכן במחאות דוגמת אריאל?

"תראי כמה שחקנים מתגייסים למען בעלי חיים, כמה תומכים במאבק לשחרורו של גלעד שליט, כמה מתנדבים לקריין ולהופיע באירועים. אני עדיין חושבת שמעורבות פוליטית של אמן דורשת יותר אומץ, כי אנחנו ניזונים מתקציבים ממשלתיים".

- בואי נדבר קצת קריירה. נקודת המפנה שלך הייתה בסרט "סיפור גדול". פתאום הכירו ביכולות שלך.

למען הגילוי הנאות, נקודת המפנה הייתה קודם, עם ההצגה 'שמנה' שעלתה בקאמרי ובהופעה שלי בטלנובלה 'האלופה'. זה מה שעשה את הבאזז התקשורתי. ההצגה שאבה התעניינות העצומה, בגלל העובדה שהציגה את מקומו של השמן בחברה, וזה מה שהביא את הפריצה".

- לשם כיוונת? להתמקדות במראה החיצוני שלך?

"את הסרט וההצגה מאוד רציתי. כשסוף-סוף יש תפקידים לבחורות עם ממדי גוף גדולים, אני יכולה לשחק את כל הפצע. אילו היו נותנים את התפקיד לבחורה רזה שהייתה צריכה להשמין בשבילו, הייתי שוברת קירות".

- השאלה היא אם הגוף לא כולא אותך מקצועית.

"הנטייה הראשונה שלי היא לומר כן. ברגע שאני מוגבלת בגלל המשקל אני לא יכולה לשחק כל תפקיד. רק שמה שחשבתי שיגביל אותי גרם לי לפרוץ לתודעה, בידל אותי, הרים אותי על רמפה מעל כולם, והיום אני באמת לא מרגישה שעושים מהמשקל שלי אישיו בתעשייה".

- אולי כי דיברת עליו באופן חופשי וכן.

"והוצאתי את העוקץ. אני מתה על עצמי. בבית שלי יש מראות בכל כיוון, והתחתנתי עם גבר שאוהב אותי כמו שאני. כרגע לא רק שזה לא מגביל אותי בקריירה - לא רואים אותי כשמנה. בקאמרי הוכחתי את עצמי מספיק, כך שזה ממש לא פרמטר. חוץ משמנה, אף פעם לא עשיתי תפקיד שקשור לממדי הגוף, אלא תמיד תפקידים של אישה סקסית, או במחזות של חנוך לוין".

- לוין חיפש קריקטורות.

"אין מצב. הוא בונה דמויות גרוטסקיות, עמוקות, אבל לא קריקטורות. אף דמות שלו, עד כמה שהיא מופרזת, היא לא רדודה, אלא מלאה בכאב. אני משחקת עכשיו ב'שיץ', שמתחיל קומי ונגמר מאוד כואב. אני חייבת הרבה לעמרי ניצן, שראה בי פוטנציאל מההתחלה וקטף אותי. סיימתי בהצטיינות והלכתי למלצר שנתיים, ובמקביל שיחקתי בפרינג' ובפרויקט בגרמניה, אבל הייתה לי תחושה שזה יבוא משם. עמרי ליהק אותי ל'כטוב בעיניכם' שהוא ביים, ונכנסתי לחוזה קיבוצי. באיזשהו מקום אני אוהבת את זה. נראה שאני קצת מתגעגעת ללהקות השחקנים הנודדות".

- אמרת שאת רוצה להרוויח כסף. זאת הדרך?

"לאישה שרוצה ללדת ילדים, אין כמו החוזה הקיבוצי ששומר לה על המקום שלה. אני מייחלת לחוזה אישי ראוי שיהוון את התנאים הסוציאליים שלי".

- בינתיים הטלוויזיה מאזנת את ההכנסה.

"אין מה להשוות בין ההכנסה מהטלוויזיה להכנסה מתיאטרון. זה לא הלחם שלי. זה הממרח".

- לא הייתה לך בעיה לעשות טלנובלה.

"כולם הולכים על הכול".

- את לא מתייפייפת.

"נהניתי מהקלות הבלתי מחייבת הזאת, אחרי הכובד של חנוך לוין. נעים להרוויח כסף בקלות. הרבה שחקנים היו מתים לעשות טלנובלה; סליחה, דרמה יומית".

- מה הקו האדום שלך?

"תסריטים שלא מוצאים חן בעיניי. משהו שלא כתוב טוב, כשמשהו בעלילה שאני צריכה לשחק נראה לי מופרך. כבודו של חיים בוזגלו (במאי) במקומו, אבל לא אהבתי את הקקופוניה של 'זינזאנה'. כל שחקן ניסה לצעוק יותר חזק כדי לבלוט מול המצלמה. אני גם לא אוהבת תמיד את השימוש באנשים שאוספים ברחוב ומשחקים את עצמם".

- זאת זילות של המקצוע.

"ולא דורש מהבמאי להתאמץ כדי למצוא שחקן שיעשה עבודת תחקיר ראויה".

- עכשיו את לפני צילומי סדרה קומית חדשה.

"ל'יס', עם יובל סמו, שהתחילה בכלל כסדרת אינטרנט. כתבתי הצגת ילדים עם יובל בר-לב, שנמצאת עכשיו במשא ומתן עם בית ליסין ועם המדיטק. השתמשנו בקשרים שלנו כשחקנים כדי לקדם אותה, ואנחנו מתנהלים לפי החוקים הברורים של האיגוד בקשר לחלוקת הרווחים, אם תהיה. חוץ מזה, אני נורא רוצה קולנוע, כי אני נהנית מהטוטאליות שלו, מהיכולת להדפיס ניואנס טוב ולא לנסות לשחזר אותו בכל ערב על הבמה. נראה לי שאחרי הכתיבה אני אביים. זה בדיוק מתאים לי. אני הרי אוהבת להיות זאת שמושכת בחוטים".

עוד כתבות

פגישת האוצר ואל על אמש / צילום: חו"ל מהודר

שר האוצר ישראל כ"ץ במסר לבכירי משרדו: זרזו את ההליך מול אל על וסכמו את ההלוואה מולם

כדי לקבל את הסיוע המיוחל אל על תהיה חייבת להציג הסכם קיבוצי עם עובדיה, שיעבוד מניות, סגירת קווים חדשים ומכירת מטוסים ● אמש, שעות ספורות אחרי שהסתיימה הרמת הכוסית לפרידה ממנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, התכנסו נציגי האוצר ואל על בכדי לנסות ולמצוא את המתווה שייתן אור ירוק להלוואה

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

שרת התחבורה מירי רגב: הרכבת תחזור ביום שני כמובטח

הרכבת תחזור לפעילות מלאה ב-8 ביוני, ולא תהיה חזרה הדרגתית כפי שנשקל בעבר

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

זו לא אשליה אופטית – המניות בארה"ב באמת יקרות

מדד S&P 500 נסחר כעת במכפיל רווחים עתידיים של 21.6, רמה שנראתה לאחרונה בבועת הדוט.קום בתחילת שנת 2000 ● המדד אומנם חזר לאחרונה לרמתו בסוף אוקטובר, אך אז ציפיות הרווחים ל-12 החודשים קדימה היו גבוהות בכ-25% מהציפיות כעת

ברק אובמה / צילום: רויטרס

אובמה לנוער שחור בארה"ב: "זה הרגע להתעלות לאידאלים הנשגבים ביותר"

הנשיא לשעבר אמר את הדברים במפגש וירטואלי עם נוער שחור על רקע הריגתו של ג'ורג' פלויד בידי שוטרים במינאפוליס ● "הטרגדיה היא גם הזדמנות אדירה להתעורר", אמר

הקולוסאום ברומא נפתח מחדש. מצפים לתיירים שיזינו מחדש את הכלכלה / צילום: Andrew Medichini, AP

התנועה החופשית חוזרת ליבשת: אירופה פותחת את הגבולות הפנימיים

הגבולות של איטליה נפתחים לכל תושבי האיחוד במטרה לשקם את הכלכלה, ש־­15% ממנה נסמכת על תיירות ● גרמניה תפתח את הגבולות ב־15 ביוני ● בריטניה מארגנת "מסדרונות אוויריים"

ליאור ורונה, בעלי חברת השיווק “סילקרואוד” הפועלת מול השוק הסיני / צילום: איל יצהר, גלובס

מייסד סילקרואוד: "מי שחושב שהוא יגיע לשוק הסיני ויחנך אותו, נועד לכישלון"

ליאור ורונה הוא מנכ"ל ומייסד "סילקרואוד", חברת שיווק לשוק הסיני ● "בתקופה הזו הסינים חוששים לפגוש אזרחים זרים, משום שהם חושבים שהזרים לא לוקחים את הקורונה ברצינות, למשל שהם לא עוטים מסכות"

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

ביהמ"ש: הבנק אינו צריך להתערב כאשר משקיע פועל באובססיביות

המחוזי קבע כי התמכרות לביצוע עסקאות באופן אובססיבי בחדר העסקאות של הבנק אינה מעידה על אי-כשירות נפשית של המשקיע, וכי הבנק אינו צריך להודיע על כך לבני משפחתו

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מספר החוזרים למעגל העבודה השבוע – פי עשרה ממספר היוצאים

ב-24 השעות האחרונות התקבלו בשירות התעסוקה 12,451 דיווחים על חזרה לעבודה ● במקביל, נרשמו 1,263 דורשי עבודה חדשים

נועה קירל בפרסומת של YES  / צילום: צילום מסך

נועה תנוע: הפרסומת ל-yes עם נועה קירל ממשיכה להוביל את הדירוג

גיאוקרטוגרפיה: בראש טבלת הפרסומות הזכורות ביותר מדורגת גם השבוע הפרסומת של yes+ בכיכובה של נועה קירל ● הפרסומת של מכבי שירותי בריאות עם אדיר מילר – עדיין האהודה ביותר

למידה מהבית / צילום: שאטרסטוק

עבודה מהבית מגדילה את אי השוויון

לא הכול ורוד: העבודה מהבית תפגע בעובדים החלשים ובמי שחייבים לשהות פיזית במקום העבודה

סניף של רשת עדיקה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

גל העזיבות בעדיקה: גם סמנכ"ל הכספים יסיים את תפקידו בחברה

סמנכ"ל הכספים של קמעונאית האופנה, ישי שמע, יסיים את תפקידו "בהסכמת הצדדים", כך עולה מדיווח שמסרה החברה לבורסה ● שמע שימש כסמנכ"ל הכספים של עדיקה מאז אוקטובר 2017, והוא צפוי לסיים את כהונתו בתחילת באוגוסט

טיסת מטען של אל על  / צילום: יח"צ

מחזיקי אג"ח כנפיים מתנגדים להעמדת מימון לאל על

מחזיקי האג"ח דורשים מכנפיים אחזקות, בעלת השליטה באל על, להימנע מביצוע "פעולות מהותיות" ללא התראה מראש ● "החברה עלולה להיגרר להרפתקה מסוכנת אם תעמיד מימון לאל על"

כרטיסי אשראי / צילום: שאטרסטוק

בנק ישראל לבנקים: אפשרו לחברות כרטיסי האשראי לסלוק במס"ב

בבנק המרכזי רוצים להביא לכך שהיכולת להתממשק למערכות הסליקה של הבנקים תיפתח מיידית לחברות כרטיסי האשראי ובעתיד ליתר חברות נותנות שירותי אשראי ופינטק

לגו / צילום: דוברות הכנסת

לגו בעד המפגינים: מסירה פרסום של צעצועים שמכילים שוטרים, כבאים ורכבי חירום

חברת הצעצועים שעומדת מאחורי זיכיון הסרטים המצליח של סרטי לגו לא עצרה רק במתן תרומה אלא הודיעה כי תוריד כל פרסום לסטים של לגו הכוללים דמויות של שוטרים

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

ממשל טראמפ מאיים: נאסור על חברות תעופה סיניות לפעול בארה"ב

ממשל טראמפ מאשים את סין כי לא אישרה חידוש טיסות של חברות אמריקאיות לתחומה ● אם מדיניות זו לא תשתנה, ארה"ב צפויה לאסור על חברות סיניות לנחות ולהמריא ממנה החל מ-16 ביוני

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס  ERIN SCOTT

צוקרברג על ההחלטה להשאיר את הפוסט של טראמפ: "זו אינה החלטה עם תשובה שנכונה ב-100%"

"למה זה חייב להיות בינארי? למה זה חייב להיות להסיר או להשאיר?", שאל צוקרברג במסגרת שיחה בת 90 דקות שקיים עם עובדי פייסבוק ● עם זאת, כשנשאל כמה אנשים שחורים ומרקעים אתניים אחרים היו מעורבים בהחלטה על הפוסט של טראמפ, הוא לא ידע לענות

שדה נפט בקנדה / צילום: Todd Korol, רויטרס

עלייה של יותר מ-100%: זוכרים שמחיר הנפט ירד אל מתחת לאפס? התרגשתם? הפסדתם

העימות בין רוסיה לסעודיה הומר בהסכם, המלאי בארה"ב ירד, הנהגים חוזרים לכביש - ומחיר הזהב השחור רשם קאמבק מהשפל ההיסטורי • גיל בפמן, לאומי שוקי הון: "מי שבעיקר ירוויח הן יצרניות הנפט הגדולות עם יכולת יצוא ומגזר האנרגיה בארה"ב" • האם פגישת אופ"ק הקרובה תשנה את התמונה?

גיל עומר / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי

ועדת האיתור ממליצה להאריך את כהונתו של גיל עומר כיו"ר תאגיד השידור

ההמלצה הועברה לשר התקשורת ביחד עם המלצה על עוד חמישה חברי מועצה מכהנים ושלושה מומלצים נוספים ● האם יש מי שפועל לסכל את המינוי מאחורי הקלעים?

פולי ברונשטיין / צילום: אלעד גוטמן

המינוי שבוטל ועורר סערה: בכירים בליכוד אספו חומרים על מנכ"לית קרן היסוד המיועדת לפני שנפסלה

פולי ברונשטיין כבר נבחרה לתפקיד מנכ"לית קרן היסוד והתחילה חפיפה, כשפתאום קיבלה הודעה על ביטול המינוי ● הנימוק הרשמי: קיצוצים בעקבות משבר הקורונה ● בכיר בליכוד ל"גלובס": "היא, שפעלה להפיל את נתניהו, באמת חשבה שתוכל להתמנות לתפקיד במוסד לאומי חשוב?"

תוכנית עבודה / עיבוד: גלובס

איך משבר הקורונה שינה את עולם הסייבר? הצטרפו לשידור החי

האם תקיפות הסייבר גדלו בחודשים האחרונים, איך סטארט-אפים ישראליים מסוגלים למכור מרחוק, מה ניתן ללמוד ממתקפת הסייבר של איראן בישראל, ואיך אנחנו צריכים להגן על עצמנו? ● אימוץ טכנולוגיות: האתגרים הניהוליים