גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל התמ"ת: "זהבית כהן לא רודפת בצע"

שרון קדמי ל"גלובס": "הסיכוי להטלת פיקוח ממשלתי על מחירים אינו גבוה, אנחנו לא אוהבים את הפתרון הזה" ‏‏■ על המצב הכלכלי של האזרח הישראלי: "יש מצוקה אמיתית. לא רק השכבות החלשות נפגעות, גם המעמד הבינוני נשחק" ■ "מארק צוקרברג אחראי להצלחת חרם הקוטג'"

‏"הורדת המחירים שעליה החליטה הנהלת תנובה היא מעטה מדי, מאוחרת מדי, ואני לא בטוח שבעקבותיה לא יהיו עליות מחירים של מוצרים אחרים" - כך אומר ל"גלובס" שרון קדמי, מנכ"ל משרד התמ"ת.‏

קדמי, שהגיע לוושינגטון לרגל כנס שעורך ‏BIO‏ (ארגון הביו-טכנולוגיה הגדול בעולם), עומד בראש הוועדה לבדיקת המחירים בענף המזון בישראל.

קדמי ביקר באופן נוקב את מדיניות המחירים של תנובה והיצרניות האחרות בענף החלב, ואמר כי החברה הייתה צריכה לפעול מהר יותר מכפי שפעלה ובהיקף רחב הרבה יותר.

"בתנובה היו צריכים לעשות משהו מעבר לקוטג'. היום זה גבינה, מחר משהו אחר יתייקר. יש בסך-הכול שתי מחלבות נוספות. בשוק שמספר שחקניו מצומצם, ה'שפיל' שיש לצרכנים מצומצם גם הוא. זה כשל שוק".

לדברי קדמי, ברצף - רפתנים, מחלבות ורשתות שיווק - למקטע הרפתנים יש השפעה מועטה על המחיר הסופי, בגלל הפיקוח על מחירי החלב. לעומת זאת, "במקטעי הייצור והשיווק אנו רואים ששולי הרווח גדלו בחודשים האחרונים ללא סיבה נראית לעין, מעבר לרצון של בעלי המניות לרשום רווחים", מוסיף קדמי.

- ‎וזה רע?

‎‎‏"בישראל, להרוויח זו לא עבירה. תנובה היא חברה עסקית. זהבית כהן אינה רודפת-בצע. היא עושה מה שהיא צריכה לעשות - בעל מניות או מנכ"ל ששואפים למקסם רווחים אינם רודפי-בצע. הם ממלאים את תפקידם".

‎‎‏"הסיכוי לפיקוח מחירים - לא גבוה"

‎‎אתמול (ד') אמר שר התמ"ת, שלום שמחון, כי לעבודת הוועדה בראשות קדמי תהיה השפעה גדולה על שוק המזון, וקדמי מרחיב: "אנחנו לא רוצים פתרון ספציפי לקוטג'. מחיר הקוטג' הוא רק סימפטום. אנחנו מתכוונים ללכת על עסקת חבילה. כל אחד מהשחקנים יטה כתף - הרפתנים, היצרנים, המשווקים והממשלה. מדובר במכלול כלים על מכלול מוצרים".

קדמי לא פירט מה צריכה להיות תרומת היצרנים ורשתות השיווק, אך רמז כי סירוב מצדם להוזיל מחירים עלול להוביל לפיקוח ממשלתי על מחירים והיתרי יבוא של מוצרים, אם כי משרד התמ"ת אינו שש לנקוט צעדים אלה.

‏"הממשלה מצדה יכולה להטיל פיקוח על מחירים", אמר קדמי. "אנו לא אוהבים זאת, אבל אי-אפשר לומר שזה לגמרי ‏OUT‏. אומר רק שהסיכוי להטלת פיקוח ממשלתי על מחירים אינו גבוה".

מנכ"ל משרד התמ"ת אף לא פוסל את הרחבת היבוא של מוצרים מסוימים במטרה להוזיל את המחיר של מוצרים זהים שמיוצרים בישראל.

"מכסות היבוא שלנו אינן מנוצלות", אומר קדמי, "אפשר להגדיל את היבוא, אבל המשמעויות של צעד כזה עלולות להיות הרות-גורל. הרחבת ניצול המכסות תשחק כמובן לידי המדינות המייצאות. מה תקבל ישראל בתמורה? וכמובן, הרחבת היבוא תשפיע על החקלאים. אנו נצטרך לעשות צעד כזה במשורה ובחיל וברעדה".

‏קדמי מקדם בלהט אופציה נוספת: מע"מ דיפרנציאלי. "אנו מטילים מע"מ כמעט על כל דבר, למעט פירות וירקות ומכירות באילת", הוא אומר, "אבל אפשר לכוונן את הכלי הזה כדי להקל על מצוקת הצרכנים, ובמילים אחרות, לקצץ משמעותית את המע"מ על מצרכים חיוניים, כגון מוצרי חלב, ולהותיר על כנו את המע"מ על מוצרי מותרות. המטרה שלנו היא להגדיל את כוח הקנייה של הצרכן לדברים שחשובים באמת".

לדברי קדמי, "משרד התמ"ת אימץ למעשה את יוזמתו של נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש: ויתור על יוזמת הממשלה לקצץ את המע"מ מ-16% ל-15.5%, מהלך שיגרע כ-2 מיליארד שקל מקופת האוצר, ובמקום זאת להוריד משמעותית את המע"מ רק על מוצרי יסוד, אך בהיקף שלא יגרע מהאוצר יותר מ-2 מיליארד שקל".

‎- משרד האוצר מתנגד למהלך כזה.

‎‏"לאוצר יש עמדה קבועה. הם רוצים מע"מ גורף, על כל דבר. זו התנגדות קונספטואלית. האוצר ניסה לבטל את המע"מ על ירקות ופירות ועל מכירות באילת. יש לזה אולי היגיון כלכלי. זה מה שמלמדים בפקולטה לכלכלה. אבל צריך לחשוב גם על מה שטוב למשק הישראלי. אנחנו לא חיים במעבדה, בעולם האידיאלי של ספרי הלימוד. בשעה שהאוצר מתנגד למע"מ דיפרנציאלי, כמה מדינות 'מפגרות', כגון גרמניה או שבדיה, מקיימות בהצלחה בדיוק את המודל הזה".

‎‎ותודה למארק צוקרברג

‎‎ברקע מחאת הקוטג' נשמעו טענות שמדובר בהתפרצות פופוליסטית ולא במצוקה אמיתית. קדמי דוחה את הטענה. "אני חושב שמדובר במצוקה אמיתית. 10,000 שקל ברוטו לפני שנה אינם 10,000 שקל היום. לא כל אחד יכול להתעלם מעליות במחירי הקוטג'. הנה, מחירי החשמל צפויים לעלות ב-20%, עלייה שתבוא על חשבון יכולת הצרכן לקנות משהו אחר. לא רק השכבות החלשות נפגעות, גם המעמד הבינוני נשחק והולך".

- ‎נראה שמשרד התמ"ת שש להיכנס לעבי הקורה. בארה"ב זה לא היה קורה, הממשל היה נותן לכוחות השוק לפעול את פעולתם.

‏"אני חסיד של כוחות שוק. בדרך-כלל ממשלה לא צריכה להתערב, אך גם לא להיות אטומה. אם יש כשל שוק, עליה לפעול. לא שאני אוהב זאת, אבל לפעמים אין מנוס. ועם זאת, אני חושב שאוי לממשלה שתקבל החלטות על בסיס פייסבוק. אי-אפשר לפתור את בעיות המשק על סמך מחאה ברשת החברתית. כל צעד ממלכתי צריך להישען על מסד של נתונים ומדיניות".

‏‏- מי לדעתך אחראי להצלחתה של מחאת הקוטג' בישראל?

‏"אחד בשם מארק צוקרברג, מקליפורניה".

- אתה מצפה שישראלים יחקו מה שקרה בקהיר ובטוניס?

‎‎‏"קשה לי לראות שעם ישראל יוצא לכיכר תחריר הישראלית כדי להיאבק בתנובה".

עוד כתבות

שי באב"ד / צילום: יונתן בלום, גלובס

"יש לנו אפס ציפיות מהמנהיגים שלנו": שי באב"ד רוצה שתדעו מה הוא עשה באוצר

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, בראיון אישי ● על הילדות בהרצליה בבית דתי, על הסב הדומיננטי, על המינוי למנכ"ל "צים ישראל" בגיל 31, על ההתקדמות המהירה במגזר הציבורי, על ההצטרפות לרשימת כולנו לכנסת, ועל הבוס, השר כחלון: "בתקופתו נעשו דברים שלא נעשו עשרות שנים"

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

וולוו T8 S60 / צילום: יח"צ

הנציגה השבדית לא צריכה לייקים: עסקת החבילה של הוולוו החדשה

ביצועים של מכונית ספורט אימתנית, עידון ואיפוק של מכונית מנהלים וזיהום נמוך יחסית ● תמורת 290 אלף שקל, עד לעדכון הצפוי במס, השבדית הנטענת של וולוו מציעה תמורה מרשימה לכסף

מאז המאה ה־20, הולכת הימה ומתייבשת / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כך מי שהייתה הימה ה-4 בגודלה בעולם נהפכה למוקד תיירותי, דווקא כשמתייבשת

לפני כחמישים שנה הייתה ימת אראל בקזחסטן הימה הרביעית בגודלה בעולם כולו ● גסיסתה מושכת זן ייחודי של מטיילים: "תיירות סוף העולם" ● ז'אנר תיירותי מתפתח

ג'וזף מוסקאט / צילום: Yara Nardi, רויטרס

המדינה שבה ראש הממשלה פורש בגלל ענן כבד של חשד

מה אפשר ללמוד ממדינה קטנה ומוקפת מים, אשר שלטון החוק בה התמוטט, וראש ממשלתה החליט להקריב את עתידו לטובת הציבור, גם אם זה לא צודק

בוריס ג'ונסון וג'סטין טרודו / צילום: Yui Mok, רויטרס

ממבחן פיזה עד מימון מפלגות - כמה אתם שולטים בחדשות?

מי צחקו על דונלד טראמפ, ממה הזהיר ה-FBI ובכמה זמן מקצר נתיב הקארפול את הנסיעה? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

צילום האלבום

"9" של האחיות כרקוקלי: מרקיד וקולי

"9" של האחיות כרקוקלי עונה על כל כללי הז'אנר, אבל לא מצליח לפרוץ את גבולותיו

יובל דיסקין, ממייסדי סיימוטיב ואופורה, ראש השב"כ לשעבר  / צילום: איל יצהר, גלובס

הסטארט-אפ המבטיח והביטחוניסט שמתנגד למכירת סייבר התקפי: סיכום הייטק שבועי

הסטארט-אפים שממהרים לפתח בינה מלאכותית, האזהרה של יובל דיסקין, ומשקיעי ההייטק שמחפשים להשקיע בחברות משלוחים ● מה קרה השבוע בהייטק

נכנסים הביתה / צילום: איתי בנית

משחקי חום וקור: הבית במרכז שמציג תפיסות עיצוב מנוגדות תחת קורת גג אחת

המעטפת החיצונית של הבית במרכז הארץ תוכננה בסגנון אירופי קלאסי, בעוד הוויזואליה הפנימית היא אקלקטית ● "האתגר המרכזי היה ליצור מרחב מגורים כפרי בלב סביבה אורבנית", מסבירות האדריכליות שרה ונירית פרנקל

מתוך הסדרה "מראדונה במקסיקו" / צילום: באדיבות פורום פילם

נרקומן של צומי: הסדרה "מראדונה במקסיקו" היא שברון לב

בסדרה "מראדונה במקסיקו", הפער בין דייגו שבתחתית החיים לבין המיתוס שהיה, דוקר בעיניים ומרסק את הלב

ספרים דצמבר / צילום: איל יצהר, גלובס

הגיבורים של סאלי רוני גם רוצים לחיות נכון; ויליאם פוקנר לא חס על קוראיו

ויליאם פוקנר אינו חס על הקוראים שלו, וגם בספר 'הקול והזעם' הקורא נדרש למאמץ מנטלי לא מבוטל ● סאלי רוני בראה ב'אנשים נורמלים' גיבורים פצועים בנפשם, לא לוותר לעצמם - למרות הקושי הכרוך בלהיות "נורמלי" ו"נכון"

מייגן מרקל  / אינפוגרפיק: גטי אימג'ס

"כולנו יצורים פצועים שצריכים להירפא”

היא הואשמה בצביעות ובקפריזיות, בהעכרת היחסים עם משפחת המלוכה הבריטית, ובתרומה לקרע בין הנסיכים וויליאם והארי ● על רקע ההתנפלות עליה, קיבלה מייגן מרקל תמיכה בלתי צפויה דווקא מ-72 חברות פרלמנט מרחבי הקשת הפוליטית, שהתאחדו להגן עליה מפני התקשורת ● עכשיו היא משקיעה בבניית נוכחות גלובלית ● קווים לדמותה של מנהיגות נשית מזן חדש

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

"גלובס" מאמ;לק: כל מה שצריך לדעת על פרשת הצוללות ב-5 שלבים

האם שיקולים זרים גברו על שיקולי הביטחון? כיצד מיקי גנור הפך מעד מדינה לנאשם המרכזי? ומה יקרה הלאה? ● "גלובס" מאמ;לק

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו: דנתי עם פומפיאו בנושא סיפוח בקעת הירדן. האם זה באמת קרה?

ראש מחלקת המזרח התיכון, דייויד שנקר: נתניהו לא העלה את הנושא בפני פומפיאו

יואב קיש / צילום: דוברות הכנסת

"בא מהצורך לשמור על הימין": ח"כ קיש יתמוך בסער לראשות הליכוד

בתוך כך מצטרף קיש לח"כ מיכל שיר שכבר הביעה תמיכה בסער ● בראיון ל"פגוש את העיתונות"  קיש ציין כי יש אנשים רבים בליכוד החושבים כמוהו

שר החוץ ישראל כ"ץ לצד מקבילו הרוסי, שר החוץ סרגי לברוב / צילום: סטאפנו מלוני

שר החוץ ישראל כ"ץ ביקש מעמיתו, שר החוץ הרוסי לברוב: שהנשיא פוטין יתן חנינה לנעמה יששכר

עוד ביקש כ"ץ מלברוב לאפשר יותר ביקורים לבני משפחתה של יששכר ● בתחילת אוקטובר בית המשפט ברוסיה גזר על יששכר עונש של 7.5 שנות מאסר בשל החזקת סמים קלים

יעקב קוינט / צילום: שלמי יוסף

הצעה של מנהל רשות החברות מצמצמת את השיתוק שפוגע באזרח

פסיקות בית המשפט יצרו חוסר עקביות במה מותר ומה אסור לממשלות מעבר ● מנהל רשות החברות מציע להפוך את הכללים ● פרשנות

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

אדוארדו אלשטיין לא כועס על נוחי דנקנר ולא מתחרט שהשקיע מיליארדים בישראל. למרות ההפסדים

"אין שום מקום אחר בעולם שבו יש לך 55% מהמניות ולא מזמינים אותך לישיבת דירקטוריון" ● למרות ההפסדים, החובות, החיכוכים עם הרגולטורים והעזיבות של מקורביו, יו"ר אי.די.בי אדוארדו אלשטיין בטוח שהוא במקום הנכון: "העסקים שקניתי הם כמו יצירת אמנות שמשאירים לדורות הבאים"

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מפלצת משוכללת של ארס והרס בגודל מילימטר וחצי: נמלת האש משתלטת על ישראל

נא להכיר: נמלת האש היא מפלצת משוכללת של ארס והרס בגודל מילימטר וחצי ● אוכלת כול, שוחה, עפה וזורעת חורבן בעולם ● המומחים מזהירים: כל נקודה בישראל תהיה נגועה בהן

צדיק אליקים/ צילום: צדיק אליקים אדריכלים

"עירוב שימושים נהיה מנטרה, סוג של קלישאה"

האדריכל צדיק אליקים מתקומם נגד התכנון של השכונות החדשות שנראות כולן אותו דבר, וחסרות זהות מקומית • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר איך נוצר ההבדל בין השכונות מעוז אביב ונווה עופר ואיך מתכננים סביבת חיים טובה