גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אולמרט: אף אחד לא יצליח לסכסך ביני לבין עו"ד אורי מסר

התובע, עו"ד אורי קורב, לאולמרט בחקירתו הנגדית: "עו"ד אורי מסר שיקר גם לטובתך. מה שהוא אמר על יחסיכם זה רק מעט ממה שיש לו לומר; מה שהוא לא אמר יכול לפגוע בך יותר"

לעו"ד אורי מסר היו סיבותיו שלו מדוע רצה להסתיר שמקור הבטוחה בסך 300 אלף דולר לחוב של עמותת ירושלים מלוכדת היה מוריס טלנסקי - כך אמר היום (ב') ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, עם תחילת חקירתו הנגדית במשפטו המתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים. אולמרט אף הטיח בתובע: "אתה עושה כאן עבודה בעיניים. אף אחד לא יצליח לסכסך ביני לבין מסר".

לאחר שבשבוע שעבר הסתיימה עדותו הראשית של אולמרט, שהתמשכה על-פני 13 ישיבות, החל היום התובע, עו"ד אורי קורב מפרקליטות מחוז ירושלים, לחקור את אולמרט בחקירה נגדית, במטרה להפריך את הגירסאות שהשמיע עד עתה בעדות ההגנה. לאחר הדיונים השבוע ובשבוע הבא תימשך חקירתו הנגדית של אולמרט בחודש ספטמבר, לאחר פגרת בתי המשפט.

קורב הקריא מעדות מסר

מיד עם תחילת החקירה הנגדית הבוקר הצהיר קורב ללא היסוס כי גירסתו של אולמרט, שלפיה גילה כי טלנסקי היה זה שכיסה את החוב בחשבון העמותה רק עם תחילת חקירת המשטרה בנושא זה בשנת 2008, היא גירסה שקרית.

"לנאשם יש טענה שהוא לא ידע עד החקירה שטלנסקי הוא זה שכיסה את החוב בעמותה", אמר קורב, "אנחנו נראה שלטענה הזו אין רגליים". התובע פנה לאולמרט: "טענתנו ידועה לך, מי שכיסה את החוב הוא טלנסקי, ובניגוד לדבריך בבית המשפט אתה ידעת בזמן אמת שזהו טלנסקי ואין אפשרות אחרת. מסר העיד על כך במשטרה וגם בבית משפט, ואתם בחרתם שלא לחקור אותו".

"לא מדויק", השיב אולמרט, "אמרתי שמסר אמר לי שהגירעון כוסה על-ידי לקוח שלו". קורב: "מתי אתה ידעת למיטב זיכרונך ידעת שמדובר בלקוח של מסר?" אולמרט: "זמן רב לאחר הבחירות לעיריית ירושלים, זה היה קרוב לוודאי סביב 2002".

קורב הקריא לאולמרט קטעים מעדותו של מסר. לאולמרט היה פתרון יצירתי ליישוב הסתירה: "העובדה שטלנסקי הוא האיש שנתן את ההלוואה היתה ידועה. הוויכוח שלנו היה בשאלה מיהו זה שצריך לשאת בהחזר".

להקה שלמה של עורכי דין

עם תחילת יום הדיונים הבוקר השיב אולמרט לשאלותיו של קורב בקול שקט ובאופן לקוני, השתדל למסור תשובות קצרות ככל הניתן, תוך שהוא נמנע מלהישיר מבט לעברו של התובע. שאלותיו הראשונות של קורב התמקדו בהצהרותיו של אולמרט, ולפיו משפט זה הוא "הקרב של חייו". זאת במטרה לבסס, מפיו של אולמרט, כי הנאשם מעורה בכל פרטי הפרטים של ההליך המשפטי, והוא מקיים במהלך המשפט דיונים מעמיקים עם עורכי דינו. "אני לא נמצא במשפט כמתבונן חיצוני", אישר אולמרט, "אני משתדל להיות מעורב במשפט שלי".

סנגוריו של אולמרט - עורכי הדין אלי זהר, רועי בלכר, נבות תל-צור ונוית נגב - ביקשו למנוע את קו השאלות הזה, בנימוק שמדובר בחיסיון החל על יחסי עורך דין-לקוח, ואולם ראש ההרכב, השופטת מוסיה ארד, התירה את השאלות.

"אני רוצה לדעת מי מופיע מולי", אמר קורב, "יש כאן להקה שלמה". סנגורה של שולה זקן, עו"ד מיכה פטמן, התקומם: "להקה זה בעלי חיים. אני לא מוכן שקורב יקרא לי חלק מלהקה". ארד הרגיעה את הרוחות: "בנחת, בשקט, אני מקווה שכולם יתנהלו בשפה ראויה".

"הוברר לי שלמסר כנראה היו את סיבותיו שלו מדוע הוא ניסה להסתיר. בזמן השיחה אתי לא דובר על ההלוואה", חזר אולמרט לשאלה מתי למד שהלקוח של מסר שכיסה את חוב העמותה היה טלנסקי, "הוא לא פנה אליי בעניין הזה".

"האם למסר יש אינטרס לפגוע בך?", שאל קורב. "אני לא מכיר אינטרס כזה, אבל למסר יש אינטרס להגן על עצמו". קורב: "מסר ניסה לעזור לך, אך נאלץ במשטרה ובבית המשפט למסור עובדות שיש בהן כדי להפליל אותך. מסר שיקר במשטרה ולא אמר בבית המשפט את כל האמת, הוא גם שיקר לטובתך. יש לו עוד הרבה מה למסור בעניין. מה שהוא אמר על היחסים שלכם, זה רק המעט ממה שיש לו לומר, ומה שהוא לא אמר יכול לפגוע בך עוד יותר".

אולמרט חזר על דבריו כי גירסתו של מסר אינה נכונה. "תסכים אתי", ניסה קורב, "שמסר לא טוען שניסה להסתיר ממך שמדובר בטלנסקי, אלא להיפך, היה חשוב לו שתדע שמדובר בטלנסקי". אולמרט: "אני זוכר היטב את דבריו של מסר בפגישתו עם רם כספי, כשביקש ממנו שלא יספר כלום לעו"ד אלי זהר. זה מה שאני זוכר".

"נשק ההשמצה"

בהמשך הוסיף אולמרט, בעניינו של חברו לשעבר מסר: "מסר אינו אדם שמשקר, ובוודאי לא רוצה לפגוע בי, אבל הוא במצוקה. הם הכניסו אותו למצוקה, אני לא בטוח שהוא רוצה שאדע איך הוא השיג את הכספים האלה. מובן מאליו למה הוא לא מתלהב לומר לי את זה. לכן ב-2008, כשהעניין פורץ, אני הייתי מופתע מהעניין משום שעו"ד כספי נתן לי הסבר רטרואקטיבי".

קורב: "האם אתה רמזת כאן שהיתה התנהלות בלתי תקינה בניהול חשבון הנאמנות?"
אולמרט: "אני לא רמזתי על שום דבר, אבל הסברתי שהיתה כאן רגישות. היה פה חשבון נאמנות, שמסר ייצג אותו, דבר מזה לא היה ידוע לי. כספים שם נוהלו באופן שיכולים להעלות שאלות. אני לא רומז, אני לא מתחכם, אני אומר את האמת".

קורב הטיח באולמרט כי בחר ב"נשק ההשמצה" כדי לערער את אמינותו של מסר, ולהפחית ממשקלה של עדותו. "היחיד שהשמיץ את אורי מסר הוא זה שאמר שהוא שיקר", השיב אולמרט לקורב, "אני מאוד מחבב אותו, מעריך אותו, ויש לי אליו יחס מאוד חיובי. זה לא אומר שהוא לא עשה טעויות ולא נכנס למצוקות ואנחנו יודעים מה עוללו למר מסר".

קורב: "אתה בוחר להשמיץ את מסר בכל פעם שאתה נקלע לפינה, שההסבר שלך לא מתקבל על הדעת". אולמרט: "כבר אמרתי את האמת בחקירה הראשית, והיא שמסר לא אמר מילה וחצי מילה על אותם 150 אלף דולר שכביכול החזיר" (מדובר בכספים שנותרו לדברי מסר בקופת המזומנים עם תחילת החקירה ב-2008, ושבעדותו טען כי העבירם לידי שולה זקן).

לדברי קורב, מסר היה במצוקה בתקופת החקירה, מאחר שהוא נאלץ למסור עדות שיש בה כדי להפליל את אולמרט, אדם הקרוב אליו זה 30 שנה; מאחר שאולמרט עצמו אמר בנאום פומבי ב-2008 כי מסר הוא "המפתח לכל הסיפור"; ומאחר שאולמרט פיזר רמזים שמסר ניהל באופן לא תקין את הכספים. "זה פגע במסר יותר מכל דבר אחר", אמר קורב.

על כך השיב אולמרט: "השואל שוכח, בתום-לב אני מניח, שמסר נעצר 11 יום בבית סוהר והושם בתנאים משפילים וחמורים מאין כמוהם, ואז הוחלט שאין להעמיד אותו לדין. האשימו אותו בטענת-כזב שקיבל ממני שוחד, שזה עורבא פרח. צריך להכין שיעורים לפני שבאים בהאשמות".

עוד כתבות

פרויקט The Upper House של גינדי תל אביב / צילום: מצגת החברה

מגוריט בדרך לרכוש 110 דירות מגינדי החזקות

קרן מגוריט שעוסקת בהשכרת דירות לטווח ארוך וחברת גינדי החזקות חתמו על הסכם אופציה למכירת 110 דירות בפרויקט שיוזמת גינדי בשכונת יד אליהו בת"א ● אם העסקה תתממש, הקרן תשלם עבור הדירות 268 מיליון שקל

רשימת כחול לבן לכנסת. אשכנזי, לפיד, גנץ, ויעלון / צילון: כדיה לוי

מאמצים אחרונים למניעת בחירות שלישיות; אלו המחלוקות שעל הפרק

עיקר המאבק מתנהל בשתי גזרות - פנימה בקוקפיט של כחול לבן, שם יאיר לפיד מתנגד לכל פשרה עם ראש הממשלה, ומנגד גישתו החיובית של גבי אשכנזי ● הגזרה שנייה - סירובו של נתניהו להתחייב כי לא ינסה לקבל חסינות מהכנסת

יחיאל שמן / צילום: יחצ

הפתעה בבזק: ועד עובדי פלאפון ובזק בינלאומי הכריזו על סכסוך עבודה

הסיבה: כניסת סרצ'לייט כבעלת שליטה ● הוועדים בפלאפון ובבזק בינלאומי דורשים לקבל מענקים ואופציות, למנות דירקטור מטעמם לדירקטוריון ולהאריך את הסכמי העבודה הקיבוציים שנחתמו איתם השנה בעוד שנתיים

קרל תומס נוימן / צילום: BENOIT TESSIER, רויטרס

יו"ר אופל לשעבר מונה לחבר הנהלה בסטארט-אפ Cartica AI

בענף הרכב מעריכים כי קרל תומס נוימן הצטרף להנהלה בעקבות הבשת"פ של החברה עם ב.מ.וו וטויוטה, שמטרתו להתחרות בשליטה של מובילאיי בשוק מערכות הסיוע לנהיגה

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

מבקר המדינה: "התנהלות אגפי האוצר הייתה בסך-הכול במסגרת החוק"

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן השתתף היום בדיון בוועדת הכספים של הכנסת והשיב לביקורת על הימשכות ההליכים במסגרת דוח הביקורת לעניין תקציב המדינה בשנת 2018 ● עוד הוסיף כי "זה נושא משמעותי, וצריך לקחת אותו ברצינות המתאימה"

מפעלי ים המלח / צילום: רויטרס

המלחמה על קרן העושר: רשות המסים בדרך לחקיקה נגד כיל, שוקלת גם הליכים משפטיים

במשרד האוצר זועמים על כיל: השומה שהגישה לשנת 2018 כוללת תרגילים חשבונאיים, שחוסכים ממנה תשלום מס לקרן העושר • גורם ממשלתי: "יש כאן כמעט חצייה של הגבול הפלילי" • באוצר אומרים כי חברות נוספות מתחמקות מתשלום תמלוגים • כיל: אנחנו פועלים בשקיפות ולפי חוק

דירת 4 חדרים בשכונת נוף כנרת בצפת / צילום: אלינור עזריאל

בכמה נמכרה דירת 4 חדרים בצפת ששימשה כדירה להשקעה?

הדירה נבנתה לפני כשנתיים ולה שתי מרפסות גדולות בשטח כ-20 מ"ר כל אחת ● הדירה נמכרה בתוך כחודשיים ב-1.06 מיליון שקל

שי באב"ד ומשה כחלון / צילום: ליאור מזרחי

מבקר המדינה החדש מרוקן מתוכן את הדוח על הגירעון

ל”גלובס” נודע כי מהדוח שצפוי להתפרסם בסוף החודש הוסרו פרקים שלמים והוא לא יכלול אמירות אישיות שהופיעו בטיוטה, על התערבות פוליטית בעבודת הדרג המקצועי במשרד האוצר • בדיון בכנסת גילה המבקר כי הוא התערב באופן אישי במחלוקת שנוצרה במשרדו בנושא

הפגנות חרדים נגד הגיוס, מרץ 2017 / צילום: רויטרס

צה"ל התחייב לבדיקת נושאי נתוני גיוס החרדים בתוך חודש

האלוף שמונה לקיים את הבדיקה הוא רוני נומה ● "אני לא רואה אף אחד מתחתיי או מצדדי או לפניי שאחראי. אני אחראי על האירוע", אמר ראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז

שירי דובר קוריקינטים  / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

דעה: הקורקינטים חייבים לרדת גם מהכביש וגם מהמדרכות

מניין הפצועים בתאונות קורקינטים או אופניים חשמליים שמציג "גלובס" בשבועות האחרונים חושף תמונה מפחידה ומזעזעת ● מדי יום מגיעים לבית החולים איכילוב עשרות נפגעים ● בהם הולכי רגל תמימים, ילדים וקשישים ● שירי דובר מבקשת שנשים לב ונשים לזה סוף

פסולת פלסטיק / צילום: שותפות רא"מ

סקר איכות הסביבה: כמות הפסולת ב-2017 בענפי התעשייה הסתכמה בכ-3.9 מיליון טון

סקר פסולת בענפי התעשייה והחשמל של הלמ"ס המפורסם היום חושף: עלייה של 14% בכמות הפסולת בענף התעשייה והחשמל בשלוש שנים ● החומר בעל שיעור המיחזור הנמוך ביותר הנו פלסטיק

 אלדד בן משה / צילום: יחצ

אלדד בן משה, מנכ"ל נשר הנכנס, רכש 5% ממניות משאב

את תפקידו החדש בנשר, יתחיל בן משה בתקופה הקרובה ● בימים האחרונים הוא רכש כ-5% ממניות משאב ב-60-80 מיליון שקל

 דוד גודובסקי / צילום: רפי קוץ

המתקת העונש בפרשת "ישראל ביתנו" לא מבשרת טובות לנאשמים אחרים בתיק

העליון הפחית מ-7 ל-6 שנים את עונש המאסר שנגזר על דאוד גודובסקי, לשעבר בכיר בישראל ביתנו ואחד מהנאשמים העיקריים בפרשה • בעניין בקשת גודובסקי לבטל את הרשעתו עקב חומר חקירה שנמסר לו בדיעבד, קבע ביהמ"ש כי הפרקליטות התרשלה אך "אין לאפשר לו להתל בהליך הפלילי"

יהודה שפר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: כלי החילוט אפקטיבי ואינו מופעל שרירותית

מהי תכלית החילוט, כיצד בית המשפט מתייחס לחילוטים, והאם ראויה ביקורת על פעולת הרשויות בנושא החילוט? יהודה שפר, יועץ בינלאומי במאבק בהלבנת הון, מתייחס למדיניות החילוט של רשויות האכיפה

פערי שכר / צילום: שאטרסטוק

השכר החציוני במשק טיפס ב-2018 ב-6.3%; עלייה בפערי השכר בין נשים לגברים

ההכנסה החציונית ברוטו לחודש מעבודה שכירה עמדה על 7,988 שקל בשנה שעברה, ואילו ההכנסה הממוצעת עמדה על 10,584 שקל, עלייה של 4% ● ההכנסה החציונית של אישה לחודש עומדת על 72.5% מההכנסה החציונית של גבר, לעומת 75.3% ב-2017

פקקים בנתיבי איילון/ צילום: תמר מצפי

כל הדרכים מובילות לאגרת גודש: תוכניות "דרך ערך" ו"נתיב פלוס" למלחמה בפקקים הן רק ההתחלה מבחינת האוצר

במשרד התחבורה השיקו לאחרונה את תוכנית "דרך ערך" שמתגמלת נהגים בגין נסיעה בשעות השפל, לצד תוכנית "נתיב פלוס" שנועדה לעודד תחבורה שיתופית • לפי התוכנית של האוצר, שני המיזמים אמורים להוות בסיס טכנולוגי שיסייע בשלב הבא לגבייה של מס גודש

מנכ"ל קבוצת חמת, רועי רגרמן/ צילום: יחצ

חמת רוכשת את חברת שיש אלוני מידי קרן פימי תמורת 60 מיליון שקל

בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הכנסות אלוני הגיעו ל-202 מיליון שקל והרווח הסתכם בכ-10 מיליון שקל ● חמת כבר פועלת כיום בתחום באמצעות חברת חזי בנק, שאת רכישתה השלימה בתחילת 2018 ב-75 מיליון שקל

בני גנץ ויאיר לפיד / צילום: שלומי יוסף

לפיד: לא אדרוש רוטציה; גנץ לנתניהו: הודע אם אתה עומד על החסינות

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר היום כי הוא קורא לנתניהו להודיע לאזרחי ישראל אם הוא מתכוון להתעקש על החסינות עבור עצמו. "אני חוזר ופונה לרה"מ, אם תוותר על החסינות, אנו נהיה שותפים לתחילת שיח" ● לפיד: "לא תהיה רוטציה. גנץ הוא המועמד שלנו לראשות הממשלה"

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

שינויים קלים במדדים המובילים; סלקום ופרטנר מתקנות חלקית

מניית עזריאלי מטפסת; החברה רוכשת את מלון הר ציון בירושלים ב-275 מיליון שקל ● מניית חמת מזנקת 7%; החברה רוכשת את שיש אלוני ב-65 מיליון שקל

משה קורן / צילום: שלומי יוסף

"כל הדיירים רוצים השבחה של הנכס, אבל לא כולם צריכים דירות גדולות"

מנהל ההתחדשות העירונית בחברת אזורים, משה קורן, מציע לדיירים בפרויקטי פינוי-בינוי אפשרות לקבל דירה של אזורים, לאו דווקא איפה שהם גרים ● היוזמה נועדה לתת לחברה יתרון בשוק התחרותי: "יש לי חברה גדולה שאני יכול להשתמש בגודל שלה. אין סיבה להגביל את הדיירים"