גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"ברשות המסים יש המון תיקים, ותמיד יהיו תפוחים רקובים"

עו"ד אבישי מלכא, לשעבר עובד ברשות המסים: "אני חושב שההתנהלות של ג'קי מצא וחבריו הייתה במישור המשמעתי ולא במישור הפלילי, ולא היה צריך להגיש נגדם כתב אישום"

לפני 14 שנה עברה משפחתו של עו"ד אבישי מלכא אירוע קשה. רעות, אחותו הקטנה של מלכא, שהייתה אז בת 6, הותקפה בבית-הספר על-ידי תלמיד מבוגר ממנה שזרק עליה שבר של כיסא, והיא איבדה את עינה הימנית. המשפחה יצאה למאבק משפטי נגד מערכת החינוך ועיריית טבריה, שסירבו להשעות את מורי ומנהלי בית-הספר, שלטענת המשפחה לא השגיחו על התלמיד הפוגע ונשאו באחריות לאירוע.

לדברי מלכא, המשפחה עברה "מסכת של טיוחים, והתמודדנו חודשים ארוכים מול הרשויות שסירבו להשעות מורה שלא השגיח על הילדים. השיא היה כשאמי הגיעה בוקר אחד לעבודה בעיריית טבריה וגילתה שהיא מפוטרת בגלל המאבק שניהלה".

קודם למאבק המשפחתי התלבט מלכא באיזו קריירה יבחר כשיסיים את שירותו הצבאי. בעקבות האירועים החליט ללמוד משפטים במכללה למינהל. "כדי שייתנו בידי את הכלים והכוח להתמודד עם סיטואציות דומות ולסייע למשפחות אחרות שחוות מקרים דומים", הוא אומר.

ההחלטה של מלכא השתלמה. היום, כשהוא רק בן 32, מלכא הוא עורך דין מצליח ובעליו של משרד פרטי בתל-אביב עם שלוחה בצפון - שמעסיק 5 עורכי דין ושני מתמחים - המתמחה בתחום המס. בין היתר עוסק המשרד במיסוי מקרקעין, בקבוצות רכישה, בפרויקטים של תמ"א 38 ובעסקאות קומבינציה גדולות. אחת מלקוחותיו המובילות היא חברת "אור סיטי" לארגון קבוצות רכישה, שבבעלות ענבל אור.

משרד מלכא ליווה את החברה, בין היתר בקבוצות הרכישה של "אור על הפארק" ו"ארניה" ברמת-גן.

"ענבל אור מאוד מרשימה אותי ביכולת שלה לראות קושי ולמצוא לו את הפתרון. היא לא 'מחפשת את הדלת או החלון אלא את הקיר', נכנסת בעובי הקורה כדי להצליח. התחלתי לעבוד איתה כשהיא הייתה בתחילת דרכה, והיא עברה מאז התפתחות מדהימה. אור לא מתאימה לשבלונה הרגילה, ואולי לכן היא שנויה במחלוקת, אבל מבחינתי אפשר להעריץ אותה על ההישגים שאליהם היא הגיעה בזמן כה קצר", אומר מלכא.

לקוחות נוספים של המשרד הם קבוצת חנן מור "ועוד משפחות אמידות שמחזיקות לא מעט מהנדל"ן בארץ".

קודם ליציאתו לעצמאות, עבד מלכא 7.5 שנים ברשות המסים, שם רכש את ניסיונו בתחום. "אחרי הלימודים התמחיתי ברשות המסים אצל עו"ד ירדנה סרוסי, שהייתה מנהלת המחלקה הבינלאומית ברשות. אחר-כך נשארתי לעבוד כעורך דין ברשות, עבדתי כיועץ משפטי באזור הצפון של משרדי מס הכנסה ומיסוי מקרקעין, ובהמשך הייתי יועץ גם של מס שבח באזור המרכז. נהניתי מכל רגע בעבודה, עסקתי בתיקים חשובים ברשות, כמו תיקי הרבנים, ובתיק של שר בממשלה שהורשע בשוחד ולא אומר את שמו".

בתקופת עבודתו ברשות המסים עבד מלכא לצדם של ג'קי מצא, ראש הרשות לשעבר, שהורשע בעבירות של תיווך בשוחד ובהפרת אמונים, ומרצה עונש מאסר. למלכא יש רק דברים טובים להגיד על מצא.

"הכרתי את ג'קי מצא היטב", הוא אומר, "והוא נראה לי תמיד איש מקצועי מהמדרגה הראשונה. בתקופת עבודתי לא חשתי במעשי שחיתות שמפורסמים באחרונה בעיתונים.

"אני לא מחליף את שיקול-דעת השופט ולא מצדד במנגנון שנקרא 'מינויים לשם קידום אינטרסים אישיים', אבל לדעתי זה קיים בכל גוף ולא רק ברשות המסים. אני חושב שההתנהלות של מצא וחבריו הייתה במישור המשמעתי ולא במישור הפלילי, ולא צריך היה להגיש נגדם כתב אישום. עצם זה שכהונתו של מצא הופסקה בנסיבות שבהן זה קרה, זה אות קלון מספק".

מלכא מוסיף כי חלק מהקיום של רשות המסים הוא הסמכות ושיקול-הדעת שניתנים לעובדים, מהמפקח המקומי ועד פקיד השומה. "לא ניתן לעבוד אחרת מכיוון שיש המון תיקי מיסוי ובעיות מס. עם זאת, תמיד יימצאו תפוחים רקובים שינצלו את סמכותם לרעה. עם או בלי קשר, אני חושב שצריך להקים בית משפט למיסוי, כדי ליצור ערכאת ערעור על רשויות המס בשלב ההשגה, וכך התיקים הבעייתיים יזכו ליתר פיקוח".

- למה בחרת ללמוד משפטים?

"גדלתי בטבריה, למשפחה עם 7 אחים ואחיות - 5 בנים ושתי בנות - שארבעה מהם הפכו לעורכי דין, וזה לא מקרי. הורינו תמיד חינכו אותנו למצוינות, וכבר בגיל 13 עברתי לפנימיית שטיינברג בכפר-סבא, למחוננים. זה היה מאוד קשה לגדול בפנימייה, וזה חישל אותי לחיים, והתבגרתי בגיל מאוד צעיר. בצבא שרתי בלשכת גיוס טבריה כראש מדור בקרה. בזמן השירות, בעקבות האירוע שקרה לאחותי והמאבק המשפחתי המשפטי ברשויות, התחלתי ללמוד משפטים במכללה למינהל".

- מה אוהב במקצוע?

"אני אוהב את העיסוק במספרים. אני עורך דין בתחום המיסוי, וזו נישה. אני בין היחידים שנותנים מענה לתושבי הצפון. האדרנלין שבלקחת תיק, לנתח אותו מבחינת היבטי המס שלו, ו'להפוך כל אבן' בניסיון למצוא איפה רשות המסים טעתה או איפה אני יכול 'להשתחל' ולחסוך ללקוח כסף, הוא מרתק".

- מה אתה לא אוהב במקצוע?

"ההצפה של המקצוע יצרה פגיעה קשה ביוקרה שלו ובתדמית של עורכי הדין. אני מרגיש את זה בכך שמגיעים אליי לקוחות רבים שקיבלו שירות גרוע של עמיתים שלי למקצוע. המקצוע הזה חייב להוסיף מערכת של חסמים בפני מי שלומד משפטים. בתחום האתיקה הפך המקצוע להפקר. אני יושב בבית דין משמעתי של לשכת עורכי מחוז תל-אביב וחווה את זה בכל פעם מחדש".

- מה אתה עושה אחרי שעות העבודה?

"הכי אני אוהב לשבת ולשחק עם הבנות שלי. אני גם אוהב לקרוא ספרים, בין היתר גם ספרי קבלה. באחרונה אני בתהליך של התחזקות ולומד אצל רב למרות שאני לא חובש כיפה".

- מהן השאיפות שלך לעתיד?

"בטווח המיידי הייתי שמח להתקבל לתפקיד היועץ המשפטי של רשות המסים שמתפנה בקרוב, אבל בינתיים מדובר במכרז בינמשרדי שאני מנוע מלגשת אליו, כך שהסיכוי קלוש, אלא אם הוא ייפתח.

"בעתיד הרחוק אני מקווה להיות איש המסים של משרד האוצר, בנפרד מאנשי רשות המסים. זה תפקיד שעדיין לא קיים, אבל הוא הכרחי. לגבי סוגיית מיסוי הגז למשל, צריך היה אדם שיתווה את מדיניות המס של משרד האוצר, ושלא כל אחד יראה את התחום שלו. בנוסף, הייתי שמח לתרום לקהילה ולפעול בתוך בתי-ספר וללמד ילדים לסובלנות".

‎עו"ד אבישי מלכא

גיל: 32

מצב משפחתי: נשוי לליאת ואב לשתי בנות, שי-לי, בת 3 וחצי, ומאורי, בת 5 חודשים

ותק: 10 שנים

תחום התמחות: מסים

עורך דין מוערך בתחום: עו"ד מאיר מזרחי, ד"ר חיים גבאי ועו"ד אייל עזורי, סגן מנהל מיסוי מקרקעין מרכז

‏עוד משהו: היה שותף בכיר של רו"ח דורית גבאי בכתיבת הספר: "כלכלת נדל"ן בישראל"

עוד כתבות

גילן מקסוול / צילום: Cheetoskeeto

ה-FBI עצר את גילן מקסוול, חברתו ושותפתו של ג'פרי אפשטיין

מקסוול, בתו של איל המדיה הכושל רוברט מקסוול, נעצרה בהאשמות שקשורות לחקירה פדרלית בענייניו של ג'פרי אפשטיין, כולל התעללות מינית סדרתית בנשים צעירות ונערות

כריתת יערות לא חוקית ביערות האמזונס. הרשויות עוצמות עין / צילום: Chico Batata/Greenpeace

הקורונה דחקה את המאבק הציבורי למען האמזונס, אבל היא גם מזכירה את חשיבותו

כריתת יערות מעודדת התפרצות מגפות ומשבר האקלים מחריף את הסיכון להפצת מחלות, אבל את נשיא ברזיל זה לא מעניין ● המצב באמזונס מחמיר, והממשלה הברזילאית דווקא מפחיתה רגולציה ולא מטפלת כראוי בשריפות ● אם המצב יימשך, בתוך כ-20 שנה היער פשוט יגווע וייעלם

סאנופי  / צילום:צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

כישלון לסאנופי וריג'נרון בניסוי בבני אדם בתרופה לקורונה

בניסוי לא שופר מצבם של החולים וכמה מהם סבלו מתופעות לוואי מטרידות ● ניסוי נוסף במינונים אחרים של תרופה נמשך כמתוכנן

אמנון שעשוע / צילום: רפי קוץ, גלובס

"אנחנו יכולים לעבור מכאן בלחיצת כפתור": אמנון שעשוע בראיון מודאג

משבר הקורונה תפס את אמנון שעשוע בין שני עולמות: מצד אחד, מוביל רכישת ענק שתסייע למיזם הרכב האוטונומי מובילאיי; מצד שני, מייעץ לראש הממשלה בנושא מדיניות הקורונה • בראיון ל"גלובס" הוא מספר על החיבור המוצלח עם אינטל, והחשש שישראל תחמיץ הזדמנות להוביל את מהפכת הרכב

משחק בבלומפילד תחת גשם/ צילום:  בר לביא

האיום של בעלי הקבוצות שלא לפתוח את העונה מזכיר אקדח ללא כדורים

בליגות הכדורגל והכדורסל דורשים פיצוי נדיב מהאוצר, ומאיימים שבלעדיו לא יפתחו את העונה הבאה ● הקבוצות אמנם נפגעו קשה מהיעדרות הקהל, אבל הסיכוי שדרישותיהן ייענו קלוש

גלידות פלדמן ודקל וקנין. מענה לתקופה / צילום: יח"צ

רגישות למשבר הכלכלי ושימוש נכון בפרזנטורים: המהלכים הפרסומיים המובילים של החודש

במדד חדש נבחן בכל חודש מה היו הקמפיינים שהציבור הרחב דיבר עליהם ● החודש על הגריל: גלידות פלדמן, yes וקסטרו ● וגם, מי המנצח בקרב המתוקשר בין נוטריליון לסמילאק

קובי בר נתן, הממונה על השכר במשרד האוצר / צילום: איל יצהר, גלובס

"לא יהיו פיטורים במגזר הציבורי; נראה קיצוץ בשכר"

בשבוע שבו משבר הקורונה מכה במגזר הפרטי עם דיווחים על חברות ענק שמפטרות מאות עובדים, מפרסם הממונה על השכר באוצר קובי בר-נתן את הדוח השנתי שלו, שמגלה כמה מנותקים תנאי העובדים במגזר הציבורי מכלל המשק • איך ולמה זה קורה? • פודקאסט "הצוללת", האזינו

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הקורונה ואני או מי אמר ריבונות? מה באמת קורה בטוויטר של בנימין נתניהו

"גלובס" מנתח את ההתבטאויות של ראש הממשלה בטוויטר מתחילת משבר הקורונה ועד היום ● הקורונה עצמה בולטת באזכורים אבל ביטויים כמו אבטלה או חל"ת פחות ● ויש גם לא מעט ציוצים על מערכת המשפט. ומה עם הריבונות?

עובד של אקמאי במטה החברה בקיימברידג', מסצ'וסטס  / צילום: Michael Dwyer, Associated Press

גידול בלתי פוסק בצריכת תכנים ברשת: אקמאי עולה לשווי של יותר מ-18 מיליארד דולר

חברת אקמאי מהווה שילוב נדיר בימינו של "צמיחה" ו"ערך" ● ההאצה בקצב הצמיחה העתידי, לאור המשך הגידול בצריכת תכנים ברשת, במקביל לעליית נתח פעילות הסייבר הצומחת, תורמים לעלייה בתמחור החברה

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: Abir Sultan, AP

נתניהו: "אציג בקרוב תוכנית סיוע כלכלית לחצי השנה הקרובה"

ראש הממשלה הערב: "אנחנו חייבים לחזור למגבלות כדי לשטח את העקומה" ● בישיבת קבינט הקורונה שהתקיימה אחר הצהריים התפתח עימות כאשר גנץ צייץ את דרישתו כי הסמכויות לטיפול במשבר יועברו לפיקוד העורף; נתניהו איים בבחירות

ערכת פיקניק / צילום: אפיק גבאי

תשכחו ממסעדות: 12 סלי פיקניק מוכנים לקיץ

בימים אלה, כשהרבה אנשים עדיין מעדיפים לא ללכת למסעדות, הפיקניקים חוזרים לאופנה ● מסעדות, מעדניות, מאפיות ויקבים זורמים עם המגמה ומציעים סלי פיקניק מוכנים ● פרויקט מיוחד

הגבול בסמוך לשלומי / צילום: איל יצהר

"הוא הגיע עד הבתים שלנו": כך הצליחו לחדור שני מסתננים מלבנון לישראל ולזרוע בהלה ביישובי הצפון

לניסיונות התכופים להבריח סמים ונשק מלבנון לישראל, מתווספת תופעה חדשה: מהגרי עבודה סודנים שמנסים לחצות את גדר הגבול המחוררת ● צבא לבנון וצה"ל מונעים לא מעט ניסיונות כאלו, אבל שני מהגרים כבר הצליחו להסתנן ● ואם מהגרי עבודה מצליחים להיכנס, למה לא לוחמי חיזבאללה חמושים?

איילת צרפתי רוזן / איור: אילן בשור

"מצאנו את עצמנו תוך יום ללא חנויות וללא הכנסות"

איילת צרפתי רוזן, מנכ"לית iDigital, על ההתמודדות עם המשבר באמצעות ערוצי מכירה חלופיים, על ההצלחה בשינוי תהליכים בסיסיים בארגון ועל הקשרים החדשים שנוצרו עם קמעונאים נוספים ● ויש גם טיפ טעים

ג'וזפה קונטה, ראש ממשלת איטליה, אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה / צילום: Associated Press

הגרף היומי: ישראל מול איטליה וספרד, להסתכל על הנתונים ולא להאמין

182 נדבקים חדשים בקורונה ביממה באיטליה, 388 בספרד ו-492 בגרמניה ● איך הגענו לכמעט 1,000 נדבקים ביום בישראל, איך זה נראה בגרפים ומה אפשר ללמוד מאירופה?

מה נמכר לאחרונה ב-2.2 מיליון שקל בשרון / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אילו נכסים נמכרו לאחרונה ב-2.2 מיליון שקל בשרון

דירת 3 חדרים בתל מונד, קוטג עם 5 חדרים בכפר יונה ובפרדס חנה-כרכור או דירת גן בנתניה

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

מלכוד המימון של נתניהו: עתירה לבג"ץ עלולה להרשיע אותו בתיק 1000

המחלוקת בין נתניהו למנדלבליט בעניין קבלת המתנה מספנסר פרטרידג' אינה התגוששות משפטית בין השניים, אלא בלב כתב האישום נגד רה"מ ● אם נתניהו יעתור נגד היועמ"ש לבג"ץ, הוא מסתכן בקבלת קביעות שיפוטיות קשות נגד קו ההגנה שלו במשפטו הפלילי, סנגוריו לא ייקחו את הסיכון הזה

קניות ברשת יוחננוף / צילום: כדיה לוי, גלובס

החשש ממגבלות חזר, והציבור שב להסתער על רשתות המזון

אחרי שמשרד הבריאות דיווח כי אתמול נרשמו 1,107 מאובחנים חדשים שנדבקו בווירוס הקורונה, רשתות קמעונאות המזון מדווחות על זינוק של כ-30%, במכירות בחנויות הפיזיות, ושל כ-50% במכירות באונליין ביחס לשגרה בימים האחרונים, וסלי הקנייה גדלו בצורה חריגה

מתרגלים ריחוק חברתי במשרדי מרכז הסחר העולמי / צילום: Dinuka Liyanawatte, רויטרס

יותר בריא, פחות מתוח? איך ייראה המשרד בעידן הפוסט-קורונה

יותר ויותר מעסיקים מתחילים לחשוב על תכנון משרדים שהעובדים ירגישו בטוחים לחזור אליהם ● לטכנולוגיה יהיה תפקיד מרכזי במשרד החדש

המשתתפים בתוכנית בוטקאמפ ללימודי תכנות לחברה הבדואית / צילום: עדי לוי סלמה

התוכנית שמנסה להביא צעירים בדואים להייטק: "יצרנו אצלם ציפיות ואז הגיע המשבר"

תוכנית בוטקאמפ ללימודי תכנות שמה לה למטרה להביא אל ההייטק את האוכלוסייה שהכי רחוקה ממנו - הבדואים ● צעירים וצעירות השתתפו במיזם הראשוני, בתקווה לעבוד בתחום ולהיות מודל לחיקוי ● דפנה גבר ליפשיץ, מנכ"לית תפוח: "ה’מאני טיים’ הוא למצוא להם משרה בחברת הייטק ולהצליח"

מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה / צילום: Associated Press

מיזם חדש של מיקרוסופט: דאטה על שוק העבודה והכשרות חינם

החברה תאפשר גישה למידע על החברות שגייסו הכי הרבה והמקצועות המבוקשים, בהתבסס על הדאטה של לינקדאין