גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחיר קוב מים זינק עד 227% תוך שנה וחצי

בכירים במשק המים טוענים כי אפשר להוריד את המחיר של קוב מים אחד בכ-2.5 שקלים, אבל לאוצר נוח להמשיך לגבות מע"מ ולגלגל את סבסוד החקלאים והתעשיינים לחשבונות המים

רוצו אל הברז, מלאו קנקן מים וקחו לגימה, לא גדולה מדי, כי תזדקקו לעוד כמה בהמשך. אתם עומדים להתרגז. כמה פעמים אמרו לכם שמשק המים במשבר, שהחשבונות האסטרונומיים שאתם מקבלים בדואר פעם בחודשיים משקפים את עלות המוצר, שאין מנוס ואין אחרת, שהמים שיוצאים לכם מהברז יקרים, ואתם חייבים להתרגל לתרבות צריכה חדשה? אמרו והמשיכו לגבות עוד, אף שבכירים במשק המים טוענים כי בהחלט אפשר גם אחרת. זה האוצר שלא רוצה להפסיד את המסים שהאזרחים משלמים.

הרפורמה בתעריפים: המחיר לקוב קפץ

8.63 שקלים - זה המחיר לקוב מים אחד לצריכה ביתית. עדכון תעריפי המים מהשבוע שעבר מעמיד לנפש 3.5 קוב מים בחודש בתעריף זה, הנחשב הזול ביותר. תחרגו מהמכסה - ותשלמו את התעריף היקר, שהאמיר בתחילת החודש מ-12.48 שקל לקוב ל-13.89 שקל לקוב. לפני הרפורמה בתעריפי המים, בסוף 2009, עמד מחירו של קוב מים על 4.25 שקלים בלבד.

אם עברתם את 8 הקובים שהוקצו לנפש, שילמתם 5.85 שקלים לקוב במדרגה הבינונית. הבזבזנים ממש, שחרגו גם מעבר למכסה בתעריף הבינוני, כבר נדרשו לשלם במסגרת המדרגה הגבוהה 8.07 שקלים לכל קוב נוסף - 56 אגורות פחות מהתעריף הזול ביותר שרשות המים מעמידה כיום לאזרחי ישראל.

אז אמרו שאי-אפשר אחרת, כי לא יורד גשם. כי מתפילים מים. כי צריך להוליך את המים ממתקני ההתפלה אל שערי הערים. אז אמרו. התעריפים המופקעים אינם מטרידים את משרד האוצר, המכניס לקופתו מדי שנה כ-1.2 מיליארד שקל רק ממסים ישירים ועקיפים על המים שהאזרחים קונים בהמון כסף.

ויתור על המסים האלה והעברתם חזרה לפיתוח משק המים יכול לחולל פלאים בחשבונות הדו-חודשיים שלנו ולהוריד את המחיר של כל קוב מים בכ-2.5 שקלים. "אפשר להוזיל את המים בשיעורים ניכרים מאוד והמדינה לא תקרוס. אחרי הוזלה כזאת, הטיעון של האוצר, ולפיו מחיר המים משקף את עלותם הריאלית, יהיה לשם שינוי הגיוני יותר", אמר ל"גלובס" גורם כלכלי בכיר במשק המים.

הטריק של האוצר: שניים רבים והשלישי מקבל מע"מ

חילופי המהלומות בין תאגידי המים לשלטון המקומי, הספינים ההפוכים, ההאשמות ההדיות וההתלהמות הכללית שמלווה את מאבקי השליטה על משק המים - כל אלה משרתים היטב את משרד האוצר. בשעה שכולם רבים על תעריפי המים ומסתבכים בנוסחאות פתלתלות, האוצר מרוויח.

הסוגיות העיקריות בוויכוח בין מרכז השלטון המקומי לתאגידי המים הן המע"מ שהאחרונים גובים מהצרכנים וההעלאה הפרועה של מחירי המים בתחילת 2010. לטענת מרכז השלטון המקומי, טרם הקמת התאגידים לא נהגו הרשויות המקומיות לגבות מע"מ מהתושבים בהיותן מלכ"ר (מוסד ללא כוונת רווח).

התאגידים, חברות הכפופות לרשות המים, אינם מוכרים כמלכ"רים. הם קונים את המים שהם מספקים לציבור מחברת מקורות, משלמים עליהם מע"מ, גובים את המס (16%) מהציבור, מזדכים עליו ברשות המסים, והנה לאוצר מקור הכנסה.

בכירים ברשות המים וגורמים במשרד האוצר מבהירים כי שיעור המס שמגיע בפועל לקופת המדינה נמוך בהרבה מ-16% ונע בין 2% ל-3% בלבד, וזאת בשל הוצאה מוכרת של התאגידים ושל מקורות על טיפול בשפכים, הולכה, תפעול, אחזקה ועוד.

אך גם בשיעורים נמוכים כאלה האוצר מכניס לקופתו מדי שנה, לפי חישובים שעשו כלכלנים ובכירים במשק המים עבור "גלובס", כ-400 מיליון שקל.

"זה הטריק של האוצר", זועמת ח"כ מירי רגב מהליכוד, שנאבקת להורדת מחירי המים, "לא בכדי הוא רוצה את תאגידי המים - הם מכניסים לו כספי מע"מ. מהרשויות המקומיות האוצר לא ראה את הכסף הזה. טוב לו. ניסיתי לדבר על זה עם האוצר, ניסיתי לשכנע את שטייניץ לוותר על המע"מ במקרה של המים, כי גם כך המחירים בשמים, לא הוגנים. הוא לא רוצה".

גם הכלכלן הראשי של מרכז השלטון המקומי, אריה מצליח, אומר בשיחה עם "גלובס" כי האוצר יכול להסתדר בלי המע"מ שהוא גובה על המים. "רק מוויתור על המע"מ אפשר להוזיל בשיעורים ניכרים את הצריכה הביתית של אנשים שקשה להם עם תעריפי המים הלא סבירים האלה. איזה אסון יקרה אם האוצר יסבסד בכסף הזה את ההוזלה?" הוא תהה.

גורמים באגף התקציבים באוצר ובכירים ברשות המים הבהירו מנגד כי אל לשלטון המקומי לקפוץ על העגלה ולטעון משהו בעניין המע"מ, כי כשהרשויות המקומיות ניהלו את משקי המים העירוניים, הם נהגו לגבות מהתושבים את המס המדובר, רק שהם לא אמרו להם את זה.

"הם גבו את המע"מ, בלי אחוז אחד פחות מגובהו של המס. הם פשוט קראו לזה בשם אחר, גילמו אותו ישירות בתוך המחיר. באו התאגידים, הפרידו בחשבוניות בין שורת עלות הצריכה לבין עלות המע"מ, וכולם התחילו לחשוב שיש כאן משהו חדש. הרשויות המקומיות עשו סביב זה ספין שלם כדי לנגח את התאגידים", טוען בכיר ברשות המים.

מסים בלתי נראים: האזרחים מסבסדים

המע"מ הוא רק חלק מהעושק הגדול. אף אחד במשרד האוצר לא יטרח לספר כי חשבון המים המנופח שהתאגידים גובים מתושביהם מורכב מעוד שורה ארוכה של מסים עקיפים וסבסוד צולב בהיקף של כ-40 מיליון שקל בשנה לתעשיינים ובהיקף של כמעט חצי מיליארד שקל בשנה לחקלאים, על חשבון הצרכנים שנדרשים לשלם, לשתוק, לשתות משהו ולהירגע. מים הם לא קוטג' שאפשר להחרים.

"זאת בומבה רצינית", אומר גורם כלכלי בכיר במשק המים ל"גלובס", "אני לא מבין איך אחרי העלאת תעריפי המים לשיעורים כל-כך דרמטיים, הדבר הזה עוד עובר כאן בשתיקה - מדי שנה אזרחי ישראל מממנים בחשבונות המים שלהם את הסובסידיות לחקלאים, משלמים הון-עתק. 500 מיליון שקל, סובסידיות מתוקף הסכמים מן העבר בין הממשלה לבין נציגי החקלאים, יכולים להקטין את העלות של קוב אחד בשקל. זה המון כסף".

בחשבונות מים כל-כך גדולים, אפשר למצוא עוד משהו זולת סובסידיות שנויות במחלוקות, כמו הזדמנות פז של האוצר להרוויח מדי שנה עוד כ-250 מיליון שקל באמצעות היטל הפקה, המושת על תאגידים שמפיקים את המים שהם מספקים לציבור בכוחות עצמם, מבארות מקומיות. עלות ההפקה של מים אלה נמוכה מאוד ביחס לעלות הפקת המים של חברת מקורות.

האוצר גובה את היטל ההפקה בנימוק שיש לשמור על שוויון בין תאגידים המסוגלים להפיק מים בעצמם בזול לבין תאגידים הנאלצים לקנות את המים ממקורות. כך הוא למעשה קובע רף מחיר אחיד למים. הבעיה היא שההיטל הולך לקופת האוצר ולא מושקע חזרה במשק המים.

"האוצר גובה את ההיטל הזה ומסרב להחזיר אותו למשק המים מנימוקיו שלו. אם היה מוותר עליו, אפשר היה להוזיל את המחיר של קוב מים אחד בחצי שקל. אבל הוא לא מוותר", אומר גורם כלכלי בכיר במשק המים.

מנגנון מנופח: 54 תאגידים במקום 10

בואו נתפרע וננסה לדמיין מקור נוסף להוזלה בחשבונות המים: ברחבי הארץ פועלים 54 תאגידי מים. רשות המים נלחמת ברשויות המקומיות למען צמצומם, כך שיפעלו כאן לכל היותר 10 תאגידים אזוריים. טמונים בכך יתרונות כספיים אדירים: במקום ש-54 מנכ"לים יקבלו שכר של מנכ"לים, יקבלו רק עשרה שכר כזה.

צמצום מספר התאגידים יאפשר גם לחסוך בתשתיות, במכוניות, בגזברים, במזכירות והרשימה עוד ארוכה. כל זאת בלי שדיברנו על כושר המיקוח שיהיה לתאגיד ענק מול ספקים ונותני שירות - דבר שיכול להביא בפני עצמו להורדת מחירים.

החיסכון שיושג ברפורמה כזאת הוערך בידי גורם כלכלי מרשות המים בכ-100 מיליון שקל בשנה, אולי קצת יותר. אם החיסכון הזה יושקע למשל במשק המים, אפשר בהחלט לדבר על הוזלה צנועה של עוד 30 אגורות במחיר של קוב מים.

אבל הרשויות המקומיות מסרבות. ראש הממשלה מינה כבר לפני חודשים את הממונה על התקציבים באוצר, אודי ניסן, לעמוד בראש ועדה מיוחדת שתסדיר את מעמד תאגידי המים אל מול הרשויות המקומיות. ברוב הפעמים שהוועדה התכנסה, הפגישות התפוצצו. השלטון המקומי טרח להבהיר כי לא ירפה במאבקו בתאגידי המים עד שיבוטלו, ולא פחות מכך - תחול הוזלה משמעותית של תעריפי המים לציבור הרחב.

בשבועות האחרונים היה נדמה שהושגה פשרה: מרכז השלטון המקומי הצהיר בחגיגיות על ניצחון במערכה ועל החזרת התאגידים לאחריותו כביכול. בפועל, הוא השיג הוזלה במחיר המים שהתאגידים גובים מהרשויות על השקיית גינות ועל הפעלת מוסדות ציבור, כמו בתי ספר ומרכזים קהילתיים. במקום 12.48 שקל לקוב, הוא ישלם 10% פחות - 11.4 שקל לקוב, כולל מע"מ.

ברשות המים מגחכים ומצביעים על הצביעות של הרשויות המקומיות. הנה, אומר בכיר ברשות, נפלה המסכה. השלטון המקומי, שדיבר בפאתוס על הוזלת המים לציבור בשיעורים ניכרים, קיבל הוזלה של שקל במים לשימושים עירוניים ועכשיו השקל הזה מושת על כלל הציבור, בתעריף היקר שמופעל אחרי חריגה ממכסה של 3.5 קוב לנפש בחודש.

העתיד: מחירי המים יעלו ב-2% לפחות

ברשות המים מבינים את התרעומת שעולה מניתוח הנתונים ומתגוננים. מצבנו ביחס לעולם מבחינת עלות המים סביר לחלוטין, אומרים שם. לא הכי זולים, לא הכי יקרים, איפשהו באמצע. בהערכות גסות, בדנמרק משלמים כמעט 7 דולר לקוב מים אחד; בסקוטלנד כמעט 6 דולר, ובישראל כ-3 דולר לקוב. בקוריאה ובמקסיקו מחיר של קוב מים אחד נע סביב חצי דולר. בהונגריה, ספרד, פולין, יפן וניו זילנד לא משלמים יותר מ-2 דולר לקוב.

גורם באגף התקציבים מתעקש שמחירי המים, גם אחרי ההתייקרות, אינם מכבידים על משקי הבית "באופן קריטי", כדבריו. "המחירים האלה לא מכבידים על הצרכן. משפחות לא חורגות מהתקציב שלהן בגלל המחירים האלה, ובכלל, מחירי המים אינם גבוהים במיוחד".

בקרוב החשמל יתייקר, מקורות תוציא יותר כסף על שאיבת המים, עלות ההתפלה במתקנים ברחבי הארץ תתפח. בסוף, מישהו יצטרך לשלם על זה. נחשו מי. "ההתייקרות הקרובה של החשמל תעלה את מחירי המים לפחות בעוד 2%", העריך בכיר ברשות המים.

כשמחיר המים שתאגיד עירוני משלם על קוב אחד לחברת מקורות נע בין 3.20 שקלים ל-4 שקלים, לא ניתן שלא לתהות על העיוותים, כפי שאומר ל"גלובס" מנכ"ל של אחד מתאגידי המים. "כל מה שקרה עד עכשיו סביב מחיר המים הוא ספין מכוער שרידד את הדיון בנושא והוביל אותו בדיוק אל המחוזות שהאוצר רצה: הוא הודיע כי הוא לא מסבסד יותר את משק המים בישראל, קבע שהוא יתנהל באמצעות התאגידים במשק סגור. כולם התחילו להאשים את התאגידים בהתייקרות, אף שחוק התאגידים חוקק ב-2001 וההתייקרות בתעריפים באה ב-2009. העובדות לא הפריעו לאף אחד.

"בסיפור הזה התאגידים הם בשר התותחים של כולם. הם אלה שעומדים בחזית מול האזרח, שומעים את הצרחות שלו ונמצאים מתחת לרגולציה של המדינה. לא הם קובעים את התעריפים, אלא מועצת רשות המים. הגיע הזמן להגיד את זה: מחירי המים מוגזמים, יותר מדי יקרים ואפשר להוזיל אותם באופן משמעותי. רק שהאוצר יחליט שהוא מוכן לוותר על המסים העקיפים".

ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה.

משק המים כך זה עובד

עוד כתבות

שטייניץ ואישור יצוא הגז למצרים / צילומים: כדיה לוי, אלבטרוס; עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

"לראשונה בתולדותיה, ישראל הופכת ליצואנית אנרגיה": ישראל תתחיל לייצא גז למצרים החל מחודש ינואר

שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ: "זהו שיתוף-הפעולה הכלכלי המשמעותי ביותר מאז נחתם הסכם השלום בין המדינות"

קרן שתוי, מנכ"לית הולמס פלייס / צילום: יוני רייף

הולמס פלייס תקים יחד עם צמח המרמן קאנטרי קלאב בכפר-סבא

שתי החברות יקימו חברה ייעודית משותפת שתתכנן ותקים מועדוני "פמילי" של הולמס פלייס, הראשון שבהם בשכונת כפר-סבא הירוקה, שיחל לפעול בעוד כשנתיים ● הולמס פלייס וצמח המרמן יחלקו ביניהן את הרווחים מייזום הפרויקט, שעלות הקמתו מוערכת בכ-45 מיליון שקל

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

מדד המחירים ירד ב-0.4%; מחירי הדירות טיפסו ב-2.6% בשנה האחרונה

מחירי הירקות והפירות ירדו ב-4.2% וגררו את המדד לירידה ברף התחתון של התחזיות לחודש נובמבר ● מחירי הדירות במחוז תל אביב עלו ב-1.2% בספטמבר-אוקטובר ● קצב האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עומד על 0.3% בלבד

ניסו שחם / צילום: שלומי יוסף

מח"ש מבקשת מבית המשפט להטיל 11 ל-18 חודשי מאסר על ניסו שחם

"במקרה שלפנינו, מתחייב מאסר בפועל של ממש. לא מאסר שירוצה בעבודות שירות", אמר עו"ד רונן יצחק מטעם מח"ש ● בחודש ספטמבר האחרון קיבל בית המשפט המחוזי בתל אביב את ערעור מח"ש והרשיע את שחם בעבירה של מרמה והפרת אמונים, בהטרדה מינית ובביצוע מעשה מגונה

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

לקראת השבוע בשווקים: סין וארה"ב צפויות לקבוע מועד לחתימה; "הדרך להסכם סחר כולל עדיין רחוקה"

אחרי זינוק של 11% מהשפל באוגוסט, האם הליש"ט תמשיך לזנק על רקע הברקזיט המתקרב? ● הדרמה בשוק הריפו נמשכת ● שלל נתוני מאקרו יפורסמו בעולם, בהם הריבית ביפן והייצור בסין ● בשוק המקומי, בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח ● התחזית השבועית של "גלובס"

מפעל כרמית בראשון לציון / צילום: יחצ

כרמית לא נבהלת מרפורמת הסימון האדום: תשכנע הורים לקנות ממתקים לילדיהם

בעוד שענף המזון כולו עוסק בשינוי הרכבי המוצרים כך שיתאימו לעידן הסימון האדום, חברת הממתקים כרמית פונה לילדים עם מוצרים שיסומנו באדום, תחת הסיסמה: "כשמדובר בילדים – לא מתפשרים" ● כרמית בתגובה: "הקמפיין תוכנן לפני כשנה, הקמפיין החדש יותאם לרוח התקופה"

יהלום בצורתו הגולמית מוצג למכירה במרכז אפריקה / צילום: Emmanuel Braun, רויטרס

רוסיה מציעה להפסיק את החרם על "יהלומי הדמים" של אפריקה

רוסיה מציעה לעצור את החרם על יהלומי הדמים שמגיעים מהרפובליקה המרכז אפריקאית ● "יהלומי דמים" הוא הכינוי שניתן ליהלומים שתהליך הייצור שלהם נעשה באמצעות פגיעה והרג של בני אדם

גיא חלמיש /  צילום: איל יצהר

הכירו את הישראלי שאחראי על ההכנה לעתיד של בנק ההשקעות ג'י.פי מורגן

גיא חלמיש אחראי על חטיבה חדשה ב-J.P. Morgan שאמורה להכין את הארגון לעתיד ● בראיון ל"גלובס" הוא מדבר על האתגר בשילוב חדשנות בארגונים, על הצורך לספק לעובדים כישורים חדשים ועל הרצון להתאים את הבנק למציאות המשתנה: "לא רוצים להגביל את הלקוחות לחשיבה שלנו"

אבי ניר, מנכ"ל קשת ויוסי ורשבסקי, מנכ"ל רשת / צילומים: רפי דלויה, תמר מצפי, יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

משבר חריף בין קשת לרשת על רקע הדרך לחישוב הרייטינג

המשבר, ששיאו בפיצוץ פגישה שהתקיימה בין שתי בעלות הרישיון, עלול להשפיע על מכירת הפרסום בטלוויזיה החל מינואר 2020

נפתלי בנט / צילום: רפי קוץ

לא מחכה לאיילת שקד: למה רק נפתלי בנט מופיע בקמפיין של הימין החדש?

בימין החדש מבהירים כי אם וכאשר שקד תחליט להצטרף, תמונתה תוצב לצד תמונת בנט בקמפיין המפלגה ● לפי שיחות פנימיות, בנט מכוון למה שמכונה "הימין הרך" - מצביעים שבחלקם נמצאים כעת בכחול לבן, בחלקם אצל ליברמן, אך נזהר מלומר כי הוא מכוון גם למצביעי ליכוד

גרטה תונבורג / צילום: Susana Vera, רויטרס

עם מי הסתבכה גרטה טונברג בדרכה הביתה לשבדיה?

הנערה השבדית שסייעה לשנות את דעת הקהל העולמית במאבק נגד ההתחממות הגלובלית ונבחרה לדמות השנה של מגזין "טיים" זכתה לנזיפה מלא אחרת מאשר הרכבת הגרמנית

האפיפיור פרנציסקוס / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שערורייה כספית בוותיקן: כספי תרומות מיוחדות שנועדו לחלשים ונזקקים הופנו לכיסוי הגירעון

רק 10% מכספי קרן "הפרוטות של פטרוס", שמגייסת מדי שנה בחודש יוני כ-55 מיליון דולרים וכפופה ישירות לאפיפיור, שימשו למטרה הייעודית

בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

אלביט מערכות תספק לצבא מונטנגרו עמדות נשק שנשלטות מרחוק בהיקף 100 מיליון שקל

במסגרת ההסכם, אלביט מערכות תספק לצבא מונטנגרו עמדות נשק מתקדמות שיותקנו על רכבי שטח ממוגנים מתוצרת חברת אושקוש ● העמדות יופעלו באמצעות ידיות וצגים חכמים בתוך כלי הרכב, באופן שמבטיח הגנה מלאה לכוחות שפועלים באזורי לחימה

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

החוויה המפחידה של נוסעי קוואנטס: מה גרם למגלשות החירום של המטוס להיפתח?

נוסעי טיסת 575 פונו הבוקר מהמטוס באמצעות מגלשות החירום אחרי שעשן סמיך מילא את תא הנוסעים

עוזי נסים/  צילום: איתן טל

"לפעמים אני לוקח הלוואות גישור כדי לשלם מע"מ"

עוזי נסים (45) הוא עצמאי בתחום המחול ● "בעיית מוסר התשלומים מאוד מקשה" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

כיצד דלף מאגר נתונים פנימי של התאחדות התעשיינים לאחד הצדדים בבחירות לנשיאות

פרופ' אהוד קינן מהטכניון שלח במהלך השבוע האחרון מכתב תמיכה נלהב במועמדותו של שמואל דונרשטיין לנשיאות הארגון ● בהתאחדות טוענים כי רשימת התפוצה של המכתב מתבססת על רשימת תפוצה פנימית של הארגון ודורשים לקבל מקינן את שמו של האדם שנתן לו גישה לנתונים

משחק מחשב צבא / צלם יח"צ

הסודות מאחורי כלכלת משחקי המחשב. כן, יש דבר כזה

אתם צמודים לסמארטפון, מתוחים ומרוכזים בעוד משחק ממכר ● האם ידעתם שמאחורי החוויה המשחקית שלכם עומד כלכלן משחק? ● מדובר במתמטיקאי – כלכלן, מומחה בסטטיסטיקה, שמשתמש בכליו המקצועיים כדי להפוך את המשחק למותח, מאתגר ובעיקר רווחי ● האזינו

ניצן הורוביץ / צילום: איל יצהר

ניצן הורוביץ יישאר לעמוד בראשות רשימת מרצ

בתיאום בין ח"כ ניצן הורוביץ לח"כ תמר זנדברג הוחלט כי רשימת המפלגה לכנסת ה-22 תישאר על כנה לקראת הבחירות לכנסת ה-23, כלומר הורוביץ יעמוד בראש הרשימה

אביחי מנדלבליט וגלעד ארדן / צילום: רפי קוץ ושלומי יוסף, גלובס

האם היועמ"ש יאפשר לשר ארדן למנות מפכ"ל למשטרה ונציב לשירות בתי הסוהר?

שני התפקידים החשובים לא מאוישים כבר שנה ● השר ארדן אמר כי בעבר הוא החליט שלא להביא בפני הממשלה מועמדים לתפקידים אלה לאור פיזור הכנסת והציפיה כי בעקבות הבחירות תכונן ממשלה חדשה

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

מסע הקניות של צחי נחמיאס: מגה אור רוכשת השליטה בארנה גרופ, החזקותיו "על הנייר" שוות 1.2 מיליארד שקל

התמורה תשמש בעיקר להחזר הלוואות שנתן מרכוס וובר לחברת הנדל"ן הכושלת, שבה השקיע כמיליארד שקל - סכום שרובו ירד לטמיון ● מניית מגה אור יותר מהכפילה את ערכה מתחילת 2019