גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בקרוב כולנו נחזיק במניות

מה שנשאר זה לכתוב שורה במחשב, לסמן לייק, מושלם. לא צריך לצאת לכיכר א-תחריר

זוכרים את עידן הטוקבקים? איזה שיח ציבורי היה כאן? כל אחד יכול היה לכתוב מה שרצה, על כל אייטם בכל מקום? מה זאת הדמוקרטיה הזאת? השתוללו כאן כולם. כמה תיאוריות התנפחו בכל מקום לממדי-עתק על ההשפעה שיש לתגובות על הלך-הרוח, על תפיסות המותג ועל המכירות. אח, כמה זה נראה רחוק. והאמת, שזה לא כל-כך רחוק, כמה שנים, לא יותר.

השוק העיקרי היה בקרב הנהלות ואנשי שיווק. ההכרה המצערת שהמונולוג של מותג עם צרכניו עומד להיסדק. לא עוד צרכנים שיושבים על הספה ומהנהנים בהסכמה טוטליטארית עם מה שמוכרים להם מהמסך או מהמודעה.

פתאום הדבר הזה, שנקרא תלונות הציבור, הוא כבר לא אחד על אחד עם מחלקת תלונות הציבור, אלא הופך להיות כתוב בכל מקום, תחת כל עץ. בעיה. אבל זה היה מזמן. מאז התאוששנו. או לפחות, קראנו לזה בשם אחר, הרבה יותר סקסי - שיחה עם הצרכן.

מוצרים ושירותים שונים נולדו בישראל כדי לאתר את השיחה, לנתח אותה, לנהל אותה, למקסם אותה - ובעיקר לייצר ז'רגון חדש של התנהלות עם צרכנים: דיאלוג עם הצרכן. בהתחלה, זה היה נראה חדשני מדי, אבל גם לזה התרגלנו.

הבנו שפייסבוק לא הולכת לשום מקום. נהפוך הוא. היא הפכה לזירה המרכזית. אין שלט באיילון שלא נגמר באות F התכלכלה. חפשו אותנו שם, אין מקום אחר. הרי אנחנו בדיאלוג, לא דיאלוג של כמה מהלכים בשנה, אלא אחד ארוך, ומתמשך. יום-יומי. מחלקת קשרי לקוחות, שיווק, מכירות ועוד כמה, עברו לגור בפייסבוק. גם לזה התרגלנו. עם סתגלן.

נהרות על נהרות נכתבו על כוחו המתגבר של הצרכן. הוא מביע דעה ומשתתף בשיחה, והוא כבר יועץ של החברה, יועץ של המותג: הוא מפתח מוצרים, הוא מציע איך לשפר את השירות, איך צריך להיראות הלוגו. הוא מביא חברים, הוא מצייר כרזה, כותב שיר, ומחליט על שעות קבלת שירות. הוא אקטיבי ומעורב לחלוטין, בכל הפעילות של החברה. והוא, תהיו בטוחים, מבסוט עד השמיים.

מה שנשאר לו, זה לכתוב שורה במחשב, לסמן "לייק", מושלם. לא צריך לצאת לכיכר א-תחריר, צריך רק להצטרף לתנועת מחאה. אפילו אנחנו לא האמנו שיש מחאה בישראל. אף אחד לא חשב שבישראל קבוצה בפייסבוק תוביל למחאה שמשנה סדרי עולם. או לפחות סדרי קוטג'.

אז נכון, זה לא דומה למהפכות במדינות השכנות, אבל, היה שם משהו במהפכת הקוטג', שנתן את ההרגשה, ואף מעבר לכך, שאם משתמשי כל העולם יתאחדו - יהיה להם יותר כוח, והם יוכלו להשפיע מעבר ליצירת שיחה ולציור של לוגו. הם יוכלו להשפיע על החיים שלהם. על החיים האמיתיים שלהם, וזה כבר משחק אחר לגמרי.

כולם עדיין לומדים את הסיפור הזה של הקוטג'. זאת הייתה אבולוציה נוספת על הסקאלה של מערכת היחסים המשתנה של חברות ומותגים עם הצרכנים שלהם. הצרכנים קבעו את נושא השיחה בלי לשאול אף אחד. הם היו היוזמים, האקטיביים, המעורבים, ולקחו את המחאה שלהם מחוץ לפייסבוק. הכוח של ה"ביחדנס" הזה נתן להם כוח לפעול, ולא רק להשפיע, אלא גם לשנות.

מה שמדהים בסיפור הזה הוא, שככל שהצרכנים מקבלים עוד השפעה וכוח, הם ירצו יותר. לא בטוח שכל המהפכות יהיו עוצמתיות באותה מידה, זה נתון לניתוח לפי העניין, אך בטוח שהשלב הבא יהיה מעניין ביותר: השלב שבו הצרכנים הופכים להיות שותפים של ממש עם החברות. אחד לפני בעלי מניות.

אולי לא יהיה לנו נעים לגלות, אבל בקרוב נשמע על השאיפה של צרכנים להיות שותפים של ממש. ככה ייראה השלב הבא בהתפתחות הקשר בין צרכנים לחברות ולמותגים. כבר מתחילים להיראות ניצנים ראשונים של צרכנים המתחילים לא רק לקנות באינטרנט, אלא גם להרוויח מהמעמד ומהנוכחות החברתית שלהם, להתחלק בהכנסות עם מותגים ומוצרים, לקבל זיכויים, ובכלל להשתמש בכוח החברתי שלהם לצורכי מסחר - ולא רק לצורכי מחאות.

הניסיון מלמד כי הצרכן הופך להיות מאוד אקטיבי ומעורב בכל מה שקשור לכיס שלו, ונראה שבמקרה הזה השמיים הם הגבול. עכשיו, בואו נראה אתכם מתרגלים לזה.

הכותבת היא מומחית לחיזוי טרנדים וחדשנות מוצרית ובין משפיעי הדעה של ועידת התקשורת, נתח שוק ודיגיטל 2011

עוד כתבות

עמי אראל / צילום: שלומי יוסף

אחרי 15 שנה, עמי אראל פורש מתפקידו כיו"ר סלקום; ערן סער צפוי להחליפו

אחרון אנשי דנקנר: יו"ר סלקום עמי אראל יסיים את כהונתו ולא ימשיך בחברה • אראל הוא האחרון מקרב המנהלים הבכירים בקבוצת אי.די.בי-דסק"ש (דיסקונט השקעות), שנותר מתקופתו של בעל השליטה הקודם בקבוצה

עובדי שדה התעופה עובדים עם מסיכות מחשש להתפשטות נגיף הקורונה / צילום: רויטרס

על רקע הקורונה: הפעילות העסקית בארה"ב ירדה לרמה הנמוכה ביותר מזה שש שנים

חברת הנתונים IHS Markit מסרה שמדד התפוקה המשולב שלה לארה"ב – מדידה מצרפית של פעילות במגזרי השירותים והייצור – ירד מ-53.3 נקודות בינואר ל-49.6 נקודות בפברואר ● כל רמה מתחת ל-50 נקודות מציינת התכווצות כלכלית

מפעל דגנים במחוז חיילונגג’יאנג בסין ששב לפעילות בסוף השבוע צילום: רויטרס, Wang Song

"השווקים לא מתמחרים נכון את הנזק שעלול לגרום נגיף הקורונה. ההתאוששות לא תהיה מהירה כמו אחרי הסארס"

הכלכלן פרופ' סטפן רואץ', בכיר לשעבר במורגן סטנלי ומומחה עולמי לכלכלת אסיה, מזהיר שההתאוששות ממשבר הקורונה לא תהיה מהירה כמו בסארס, לא מבין מדוע השווקים שוברים שיאים, אבל מציע לשמור על פרופורציות ● "כשאתה בתוך המשבר הוא נראה תמיד יותר קשה ממה שהוא באמת"

באר יעקב / צילום: איל יצהר, גלובס

לא לנצח האחות הקטנה של רמלה: 27 אל"ף יח"ד ייבנו בבאר יעקב

חשבתם שבאר יעקב בתנופת פיתוח? זה עוד כלום: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז אישרה את תוכנית המתאר של באר יעקב, שמבקשת להוסיף לה 27 אלף דירות תוך שילוש האוכלוסייה שלה

עמי גלאם / צילום: יונתן גלאם

טלטלה ברשת: סמנכ"ל התוכן הוותיק הוחזר - האם הוא יביא את הצופים?

מנכ"ל רשת הנכנס מנהל מו"מ לקראת סגירה עם גלאם, שכיהן בעבר כסמנכ"ל התוכן של רשת ● עוד נראה כי יובל כהן, שעבד לצד מנהלת התוכן הקודמת זיוית דוידוביץ', יישאר כסמנכ"ל אסטרטגיה ופיתוח ● הערכות: ציון פרץ, מנכ"ל הסחר הפורש, מיועד לתפקיד מנכ"ל "ידיעות אחרונות"

מטוס הרטרו של אל על / יחצ אל על

אפקט הקורונה: אל על מייקרת את מחירי ההובלה האווירית ב-100%

כשאר חברות התעופה העולמיות, אל על נקלעה למשבר עם פרוץ וירוס הקורונה ● תגובת החברה: "בנתיבים בהם נדרשת טיסת העברה של חברה זרה ובה הועלו המחירים הדבר משתקף במחיר הסופי, אולם אין מדובר בהעלאה או ברווח של אל על"

ביומד / צילום: שאטרסטוק

פארמה 2b של אהוד מרום ממנה את דיוויד טיירני למנכ"ל

לטיירני יש ניסיון של 30 שנה בתחום התרופות ● המוצר המוביל של החברה נמצא בשלב III של הניסויים הקליניים, והחברה מעריכה כי הוא עשוי להגיע לשוק כבר ב-2021

קורונה / צילום: רויטרס Heo Ran

"לא עוד מהמורה בדרך; הקורונה מגבירה את הסיכוי להפחתת הריבית"

דריכות לקראת החלטת הריבית של בנק ישראל מחר ● כלכלני פועלים מעריכים כי "השווקים הפיננסיים עוברים לגלם בהדרגה תרחיש בו וירוס הקורונה זה לא עוד מהמורה בדרך" ● ומה יקרה לצמיחה בשוק המקומי בעקבות השלכות הקורונה? ● התחזית השבועית של "גלובס"

תושבי אזור הר גילה מוחים נגד הכוונה להקים מחנה בידוד לחולי קורונה  / צילום: Eli Berlzon, רויטרס

סערת הקורונה בישראל: מאות אזרחים בבידוד; ועדת הבחירות שוקלת קלפיות מבודדות

כ-200 ישראלים לפחות מצויים תחת סגר עצמי בשל החשד לאינטראקציה קרובה עם קבוצת התיירים מקוריאה ● נוסע נוסף שחזר מספינת "דיימונד פרינסס" נדבק בנגיף הקורונה ● ועדת הבחירות נערכת להצבת קלפיות מבודדות לאלו שנבצר מהם להצביע במקומות בהם יש התקהלות אנשים

אבי חימי, כנס לשכת עוה"ד / צילום: דרור סיתהכל

"שידוך יציב": שיטת הגיוס החדשה למתמחים במשפטים יוצאת לדרך

רפורמת הליכי גיוס המתמחים למשרדי עורכי דין נולדה על רקע הביקורת על שיטת הגיוס הקודמת, שתוארה כהליך "כאוטי", "בלתי ראוי", "רווי שקרים ההדדיים" ו"נטול שקיפות" ● החל מהיום מדובר בהליך חובה, ולא ניתן יהיה לגייס מתמחים אלא באמצעות המערכת החדשנית

יאיר גולן / צילום: כדיה לוי

יאיר גולן ניסה להרגיע שגם "דוד לוי תמך בסוף באוסלו" - האם העובדות לצדו?

יאיר גולן דיבר על תושבי עזה שמצביעים ליכוד ועל דוד לוי שהצביע בעד ההתנתקות, אך העובדות לא ממש מתיישרות איתו • המשרוקית של גלובס יוצאת לשטח

אורי סירקיס, מנכ"ל ישראייר / צילום: שלומי יוסף

משבר קורונה בענף התיירות מכה בישראייר - ומרחיק שוב את התוכנית של אי.די.בי למכירת החברה

אי.די.בי ציפו לקבל השנה תמורה של 186 מיליון שקל עבור חברת התעופה, שבעבר כבר נכשלו ניסיונות למכירתה ● מנכ"ל ישראייר: "תוצאות הרבעון הראשון יהיו קשות. נרשום הפסד כבד ונידרש לקיצוץ בכוח-אדם"

איציק בנבנישתי,/ צילום: תמר מצפי

הבנה שקטה בין הוט לפרטנר שלוחות הזמנים לאישור העסקה יתגמשו

הסיכוי לאישור עסקת הוט נמוך ביותר לדעת מומחים, ויתקשה לקבל את אישור הרגולטורים

סניף איסתא  / צילום: שי אורי

מנכ"ל איסתא לעובדים: חופשה ללא תשלום וקיצוץ של 10%-25% בשכר המנהלים

לא רק חברות התעופה משלמות את מחיר משבר הקורונה - גם חברות וסוכנויות הנסיעות נקלעו למשבר ● חברת איסתא נערכת לפיטורים ולקיצוצים בשכר - האם צפוי גל קיצוצים בענף?

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

בהלת הקורונה צבעה את הבורסה באדום בוהק: ת"א 90 צלל ב-3.3%, פתאל צנחה 7%

באיטליה עלה מספר הנדבקים ל-100 איש ● כל מניות ת"א 35, מלבד פריגו, נצבעו באדום בוהק; ת"א 35 איבד 2.3%, מדד הבנקים צנח ב-2% ● מחר הודעת הריבית של בנק ישראל; לידר: "קיים סיכוי לא מבוטל להורדה"

לישיבת הערכת המצב המיוחדת / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נתניהו: "אמנה צוות שרים שיתכנס מדי יום כדי לטפל באתגר הקורונה"

ראש הממשלה כינס היום הערכת מצב מיוחדת בנושא נגיף הקורונה בחמ"ל משרד הבריאות, בהשתתפות שרי ממשלה, מנכ"לי משרדים וגורמים בכירים נוספים ● שר האוצר משה כחלון: "ייתכן שנצטרף להרחיב את תחולת הפיצויים באמצעות חקיקה"

איראן היא המדינה עם מקרי המוות הרבים ביותר מלבד סין / AP Vahid-Salemi

"סימנים להתפשטות רב-מוקדית": המדינה עם מקרי המוות הרבים ביותר מקורונה מלבד סין קרובה אלינו בהרבה

ארגון הבריאות העולמי: ההתפרצות המדווחת של הנגיף באיראן "מדאיגה מאוד" ● "יש טענות שהמשטר מסתיר את מספר הקורבנות, כפי שעשה בפרשת המטוס האוקראיני" ● לטענת חמינאי הדיווחים בנושא הקורונה הם מנופחים ומדובר במזימה שנועדה לפגוע באיראן

קיר התמך שקרס / צילום: איל יצהר, גלובס

קיר התמך קרס - ורוכשי הדירות בבית שמש תקועים בלי בית

עשרות רוכשים שקנו דירה בפרויקט בבית שמש גילו לתדהמתם כי עבודות הבנייה נעצרו בגלל קריסת הקיר ● משרד השיכון והחברה הקבלנית זורקים זה על זה את האחריות לתיקון הקיר, והרוכשים המיואשים נאלצים לשלם במקביל משכנתא ושכר דירה ולא יודעים מתי יקבלו את הדירות

אבי בן טל / צילום: ynet

צפירת הרגעה במשבר בין עובדי חדשות 13 לבין ההנהלה

לפני מספר ימים ועל רקע המעבר הצפוי לאולפנים החדשים בבר אילן, הכריז ועד החדשות 13 על סכסוך עבודה ● בסוף השבוע הכין הוועד את העובדים לקראת נקיטת צעדים ארגוניים, החל ממחר ● היום הוסר האיום בנקיטת צעדים ארגוניים

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

התחדש ירי הרקטות מרצועת עזה לעבר ישראל

(עדכון): כ-15 רקטות נורו אל אשקלון והיישובים בסביבתה. לא היו נפגעים ● ככל הנראה מדובר בירי של מחבלי הג'יהאד האיסלמי, בתגובה לאירוע הבוקר בגבול הרצועה שבו נהרגו שניים מאנשי הארגון