גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העליות באירופה התחזקו בסיום, במקביל למסחר בוול סטריט

עליות באירופה חרף החששות ממשבר ■ קרן המטבע: איטליה עשויה להיות המדינה הבאה שתקרוס ■ מודי'ס חכתה דירוג האשראי של אירלנד ל"זבל" ■ אסיה ננעלה בעליות

המסחר בבורסות אירופה נסגר היום (ד') בעליות שערים, זאת לאחר פתיחת מסחר במגמה מעורבת. המסחר עדיין התנהל בצל החשש מהחרפת משבר החוב באירופה, כאשר אתמול התכנסה ועידת שרי האוצר של האיחוד האירופי לדיונים דחופים בדבר האפשרות להתפשטות המשבר מיוון לאיטליה וספרד, והשלכות הדבר על השווקים הגלובליים.

בצל הדיונים של שרי האוצר אמר אתמול ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני כי "הצעדים עליהם דנים בפרלמנט האיטלקי צפויים להאיץ את רידוד החוב. כבר השנה נביא את המאזן שלנו לעודף". עוד אמר ברלוסקוני כי איטליה צפויה לאזן את תקציבה הממשלתי עד שנת 2014. זאת לאחר שמשרד האוצר של איטליה דיווחה אתמול כי הנפיק בהצלחה אג"ח ממשלתיות לטובת גיוס 6.75 מיליארד אירו (9.4 מיליארד דולר), כאשר דיווחים באירופה גרסו כי הבנק המרכזי של האיחוד האירופי התערב במסחר בשוק האג"ח.

חרף ההתפתחויות החיוביות, קרן המטבע הבינלאומית יצאה היום בהודעה כי איטליה תיאלץ לנקוט בקיצוצים תקציביים נוספים, כדי להימנע מחדלות פירעון. זאת, לאחר שאיטליה כבר החילה תוכנית קיצוצים בהיקף של 48 מיליארד אירו אשר עברה אישור בפרלמנט. "איטליה עלולה להיות המדינה הבאה שתיפגע ממשבר החוב ביבשת", נכתב בהצהרה מטעם הקרן.

מודי'ס חותכת דירוג אירלנד ל"זבל"

לאחר שהפאניקה בשווקים הגלובליים נרגעה מעט, סוכנות הדירוג הבינלאומית מודי'ס שלחה תזכורת למשקיעים כי הצרות באירופה עדיין כאן: הסוכנות חתכה את דירוג האשראי של אירלנד ל-Ba1 מדירוג קודם של Baa3, רמה המוגדרת כ"זבל", עם תחזית שלילית. להערכת כלכלני מודיס המשקיעים ידרשו לשאת בנטל במסגרת כל סיוע פיננסי עתידי שיינתן לאירלנד. "זאת, בעקבות החשש כי אירלנד לא תצליח לגייס הלוואות בריביות סבירות במידה ותפנה לשוק, עם סיום תוכנית החילוץ שלה ב-2013", הסבירו כלכלני מודי'ס.

גם יו"ר קרן המטבע הבינלאומית כריסטין לגארד מפזרת את האופטימיות סביבי עתידה של כלכלת אירופה. אתמול מסרה לגארד כי "קרן המטבע הבינלאומית עדיין לא דנה בפרטים לגבי תוכנית חילוץ נוספת ליוון, עם האיחוד האירופי. בכל הקשור לתוכנית חילוץ נוספת, בראייתי אנחנו עדיין לא בשלב לדון בתנאים, באורך ובהיקף של תוכנית כזו - ואין לקחת שום דבר כמובן מאליו".

חלה האטה בעליית מדד המחירים לצרכן בספרד בחודש יוני, שעלה בחודש זה ב-3% בלבד בהשוואה לעליה של 3.4% בחודש מאי. העלייה נבעה בעיקר מעליית מחירי מוצרי המזון, הטבק והמשקאות. האינפלציה בספרד עדיין מהגבוהות בגוש האירו, כאשר נרשמה עלייה באינפלציה של 3.2% בחודש יוני, בהשוואה לעלייה של 3.5% בחודש מאי - זאת, כאשר האינפלציה הממוצעת בקרב מדינות גוש האירו לחודש מאי הייתה מתחת ל-2%.

אסיה ננעלה בעליות; כלכלת סין צמחה ב-9.5%

בורסות אסיה התאוששו היום מהירידות החדות שנרשמו אמש, וננעלו בעליות שערים. המסכים ברחבי היבשת נצבעו בירוק למרות תנודתיות רבה במסחר בשווקים הגלובליים אמש, כאשר נתוני הצמיחה בסין עמדו במוקד והשפיעו לחיוב על הסנטימנט.

כלכלת סין צמחה ב-9.5% ברבעון השני של השנה לעומת התקופה המקבילה אשתקד, כך דיווחה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בסין. שיעור הצמיחה ברבעון השני הוא גבוה יותר מהציפיות המוקדמות שחזו צמיחה של 9.4% לעומת זאת, הכלכלה הסינית צמחה בקצב איטי יותר לעומת הרבעון הראשון, בעת שנרשמה צמיחה של 9.7%.

הנתון הכלכלי המעודד שהתפרסם היום הפיח אופטימיות בשווקים ופוגג החששות סביב סין לגבי אפשרות ל"נחיתה קשה". "אנו צופים כי התמ"ג הסיני ימשיך לעלות במחצית השנייה של השנה, למרות שהאטה אינה יוצאת מכלל אפשרות", אמר אנליסט ב-Global Insight.

China Telecom Corp דיווחה היוום על מגעים עם אפל לגבי אפשרות שהחברה תציע את האייפון של אפל.

[לטבלת ישראליות בעולם][לבורסות בעולם]

עוד כתבות

ד"ר זאב רותם / צילום: רפי דלויה

הלך לעולמו ד"ר זאב רותם, ראש מחלקת אסטרטגיה ב-KPMG סומך-חייקין

ד"ר זאב רותם ליווה לאורך השנים מאות עסקים, חברות ציבוריות, ומשרדי ממשלה בתכנון וביצוע מהלכים אסטרטגיים וארגוניים מהמשמעותיים במשק

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווח: אנגליה תעצור את פריסת רשתות ה-5G של וואווי בשל סנקציות אמריקאיות

על פי הדיווח, ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, צפוי לקבל השבוע דוח לפיו הסנקציות האמריקאיות על וואווי צפויות לחייב את החברה להסתמך על טכנולוגיה בעייתית, שעשויה להוות סיכון אבטחת מידע

בנימין נתניהו, השבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אולמות אירועים, ברים וחדרי כושר ייסגרו: הממשלה אישרה את ההגבלות החדשות

שורת ההגבלות החדשות להתמודדות עם התפרצות הגל השני של המגפה אושרה בממשלה ● הצעת חוק לתיקון תקנות שעת חירום תועבר לאישור מליאת הכנסת באופן מיידי ● לפיד: "אנחנו המדינה היחידה בעולם שהגיעה לגל השני מוכנה עוד פחות טוב מהגל השני. נתניהו נכשל"

אהוד ברק, יו"ר אינטרקיור / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אינטרקיור: קנדוק בהסכם להספקת כ-3.3 טון מוצרי קנאביס

ההסכם, לתקופה של 24 חודשים, נחתם מול בית מרקחת מוביל המחזיק בנתח שוק משמעותי בשוק הקנאביס הרפואי

בנק הפועלים/ צילום: יחצ דוברות בנק הפועלים

שני עובדי בנק הפועלים מדסק ה-OTC נדבקו בקורונה

מספר עובדים נשלחו לבדיקות בעקבות המקרה ועובדים שבאו במגע עם אותם עובדים נשלחו לבידוד ● הפועלים: "שני העובדים שחלו מטופלים ואנו פועלים לפי הנחיות משרד הבריאות. שירותי חדר העסקאות ניתנים כרגיל"

מפעל נירלט  / צילום: דן לב

אדלר חומסקי זכה במכרז על תקציב נירלט בהיקף 8 מיליון שקל

על התקציב התמודד גם גיתם BBDO ● שני המשרדים מטפלים בתקציב מפעל הפיס, מקום העבודה הקודם של המנכ"ל עומרי לוטן

הוועידה הסתיימה  / עיצוב: גלובס

על פירוק גרעיני שליטה ואתגרי שוק ההון בימי המגפה: הצטרפו לשידור החי מוועידת האונליין של גלובס

איך משפיעה המגמה של פירוק גרעיני השליטה בחברות על הממשל התאגידי ● האם המצב תורם לאקטיביזם של בעלי המניות ● מה תפקיד הרגולציה בתוך השוק המשתנה ● ומה הם אתגרי שוק ההון בימי המגפה ● ועידת שוק ההון תתקיים היום בשעה 10:00 במערכת "גלובס"

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

מי יקבל רישיון כמנהל השקעות? הפתרון לבחינת רשות ני"ע

לפני כשבוע התקיימה בחינה מקצועית ב' למבקשים להשיג רישיון כמנהלי השקעות ● לפניכם תשובות מנומקות לשאלות בבחינה

זוג צעיר עם מסיכות מגן מפלסטיק הולך בין הדוכנים ברחוב, ישראל / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

תיזהרו מהקזינו? משרד הבריאות פרסם מסמך סיכונים, אבל לא בטוח שהוא רלוונטי לישראלים

המסמך של משרד הבריאות מתפרסם לאחר שבימים האחרונים הופצו בעולם מספר מסמכים דומים, במטרה לתת לציבור כלים להתמודדות עם שגרת הקורונה החדשה ● מדוע אינו מסתמך על נתונים מקומיים או על מאפיינים מיוחדים של הזירה המקומית בארץ?

יעקב מרגי / צילום: תמר מצפי

מרגי קבע: עד שלא יושג הסכם מול אל על, חוק התעופה לא יקודם

ועדת הכלכלה כבר אישרה את השינוי בחוק התעופה לקריאה שנייה ושלישית עד שיו"ר הוועדה, יעקב מרגי, התערב ● בכך מנסה מרגי להפעיל לחץ לסיים את הסאגה הנמשכת חודשים במסגרתה דנים באותר ובאל על למתווה של סיוע

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר רשות ני"ע: "המשבר הולך לשבש את הסדר הקיים במערכת הפיננסית, הציבורית והחברתית"

"התוכנית הכלכלית הממשלתית היא בסך הכול סבירה, אבל הערך שלה יימדד ביכולת הביצוע. ועד היום הביצוע לא היה מספיק טוב" ● כך אמרה היום ענת גואטה, יו"ר הרשות לני"ע, בוועידת עושים שוק של "גלובס" ● "בגל השני תידרש היערכות הרבה יותר משמעותית"

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בידוד חרטא: אם ככה עושים איכון סלולרי, אנחנו בצרות צרורות

המצב המגוחך, שאזרחים נאסרים בביתם על לא עוול בכפם, בלי אפשרות לערער על המאסר בפני הרשויות, מעלה הרהורים נוגים על אובדן הדמוקרטיה ועל איכות העבודה של שירות הביטחון הכללי

ועדת החוקה של הכנסת בראשות ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ברקע עימותים חריפים: ועדת החוקה אישרה את העלאת הקנס על אי עטיית מסיכה ל-500 שקלים

יו"ר ועדת החוקה ויו"ר הכנסת אמרו כי לא יתכן שהכנסת תפעל רק כזרוע ביצועית של הממשלה ● בתגובה, נתניהו אמר כי "זה מצב חירום אמיתי וקריטי. אתם לא יכולים לעכב ביצוע החלטות הנדרשות לעצור את התפשטות הנגיף"

רפאל פרנקן / צילום: עודד קרני

האם התעשייה מוגנת מפני מתקפות סייבר? "בחלק מהמפעלים לא מבינים למה זה קשור אליהם"

רפאל פרנקו, סגן ראש מערך הסייבר הלאומי, מספר בראיון שקיים לאחרונה עם "גלובס" כיצד הוא נערך למתקפות עתידיות על התעשייה ועל המתקפה על אתרים ישראלים במאי: "תדרכנו את חברות ההוסטינג, האכלנו בכפית, ובכל זאת זה קרה"

עו"ד סיגל יעקבי, מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"אנחנו עומדים לקראת צונאמי של הליכי חדלות פירעון"

כך אמרה סיגל יעקבי, כונסת הנכסים הרשמית ומ"מ מנכ"לית משרד המשפטים בועידת עושים שוק של "גלובס" ● "חוק חדלות פירעון נועד לטפל בתיק אחר תיק ובחברה אחר חברה. אין לו תפיסה רחבה, הוא לא מתעסק במגה משבר שמביא בבת אחת מבול של חברות"

ח"כ חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

חיים כץ: ההטבות והזכאות למובטלים ימשכו לאורך המשבר

לפי סיכום בין יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות חיים כץ ושר האוצר ישראל כ"ץ, 12 אלף מובטלים שהסתיימה תקופת זכאותם בינואר ובפברואר יקבלו דמי אבטלה עד אמצע אוגוסט עם אפשרות להארכה נוספת

אתר בנייה בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ארגונים אזרחיים: הוציאו את הרפורמה בהתחדשות עירונית מחוק ההסדרים

הרקע למכתב שנשלח על ידי ארגוני חברה ונציגי אקדמיה לעו"ד ארז קמיניץ ולממונה נדל"ן באגף תקציבים הוא פרסום טיוטת חוק ההסדרים הכוללת שורת סעיפים עם משמעות גדולה לתחום ההתחדשות העירונית

מסעדה סגורה לפי תקנות הסגר / צילום: בר לביא, גלובס

משרד הפנים מקדם פעימה שנייה של פטור מארנונה לעסקים

מנכ"ל משרד הפנים אמר בדיון בוועדת הכספים כי משרדו פנה בנושא למשרד האוצר שאינו מתנגד למהלך

גת מגידו, פרופ' אסף חמדני וד"ר איל גבע, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"בחברות ללא בעל שליטה, הבעיה המרכזית היא פיזור של בעלי המניות ומנהלים עם פיקוח חסר"

נושא האקטיביזם של בעלי מניות נידון בכנס "עושים שוק" של "גלובס" בשיחה עם גת מגידו, פרופ' אסף חמדני וד"ר איל גבע • "אנחנו רוצים להשקיע בחברות עם הנהלה איכותית - כזו עם מנכ"ל שהמשקיע סומך עליו שיידע לחלץ את החברה ממשבר"

מפעל פולקסוואגן / צילום: רויטרס

"תרמית להונות את גורמי הרגולציה": המדינה תובעת חצי מיליארד שקל מפולקסווגן ואאודי

לפי התביעה בין השנים 2008 ל-2016 יובאו לישראל כלי רכב מתוצרת פולקסווגן ואאודי בהם הותקנה תוכנה שמטרתה זיוף נתוני פליטת גזים, כך שיתאימו לדרישות התקינה בישראל ● סכום התביעה כולל את הערכת הנזק עקב הפליטות המזהמות ופיצויים עונשיים בגובה של כ-120 מיליון שקל