גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אתם עיוורים מהתלהבות; פייסבוק מסוכנת לדמוקרטיה"

"לא משנה כמה כוח פייסבוק מעניקה כיום לאזרח הקטן, בסופו של יום היא חברה עסקית, שהמניע האמיתי שעומד מאחוריה הוא לעשות כסף" ■ ראיון אפוקליפטי עם ד"ר כרים מג'ד

"מחאת הצרכנים בישראל נלמדת בסקרנות ומעוררת השתאות גדולה בעולם", אומר ד"ר כרים מג'ד, ראש הקתדרה לפיתוח עסקים בינלאומיים באוניברסיטת CNAM בפריז ומומחה במודלים אלטרנטיביים של ארגונים ובלימודי עתיד ו-Scenario planning, שהגיע באחרונה לביקור בארץ. והוא ממשיך: "מחאת הציבור לא תיגמר בקוטג'. מדובר כאן בתנועה צרכנית גדולה, שתזלוג גם להחרמת מוצרי צריכה אחרים ואפילו תתרחב למרי מסים".

ד"ר מג'ד, צרפתי ממוצא אלג'ירי, תופס את מחאת הצרכנות במשק הישראלי כהמשך למחאות הפוליטיות הדרמטיות במדינות ערב כמו מצרים, לוב וטוניסיה, שנולדו אף הן ברשת החברתית, אבל הוא מצנן את ההתלהבות של כולנו וקובע שדווקא המדיה החברתית הזו שהיום מעוררת בנו התפעלות, עלולה ביום מן הימים להוביל את האנושות למפח נפש גדול.

"אין שאלה בכלל שהרעש הצרכני ציבורי שלכם סביב מחירי הקוטג' היה חזק, פופולרי ומעניין", הוא מסביר, "אבל מרוב התלהבות הפכתם עיוורים לכך שפייסבוק ותופעות המחאה על גביו מסוכנים לדמוקרטיה".

- מסוכן לדמוקרטיה? המדיום של הפייסבוק, עם כל הכוח שהוא מעניק לאדם הקטן ברחוב, משקף את "הדמוקרטיה האולטימטיבית".

"אמנם אלפים אצלכם נהרו לקבוצת המחאה הצרכנית בפייסבוק, חתמו, עשו לייק והזדהו עם הורדת מחירי הקוטג'. אכן המחאה הצליחה וראשי התאגידים נכנעו, אבל אם מפעילים חשיבה ביקורתית כדאי שתשאלו את עצמכם מי בעצם עומד שם מאחור? מי מושך בחוטים? מי תוקע לכפכם שלא עמד מאחוריה מתחרה קטן של המחלבות הגדולות?

"יותר מכך. היום הקבוצות הללו בפייסבוק מבטאות כעס על מחירי מוצרים, מחר הכעסים הללו של הציבור עלולים לזלוג גם לכיוונים אחרים בנושאי מדיניות, חינוך או דת".

- ומה הבעיה עם זה?

"הבעיה מונחת בהפרטה של המדיניות הציבורית. אם, למשל, מחר יצא מקרבכם פוליטיקאי תאב שררה שהיום נמצא בקבוצת מיעוט אבל יודע כיצד לנצל את הפייסבוק כדי לבלוט לטובתו האישית, הוא עשוי לומר משהו פופוליסטי שידליק את העם, להקים קבוצת פייסבוק, לסחוף אחריו עשרות אלפים ש'יחבבו אותו' (לייק), יגידו בדיוק את אותן אמירות כמוהו וילכו אחריו באופן עדרי, כאשר הם לעולם לא ידעו מהו המוטיב האמיתי והנסתר שלו, מה באמת נמצא שם מאחורי הקלעים שמניע אותו ומפעיל אותם שלא בטובתם.

"דוגמה אחרת. מחר יגיע גורם מארגון המורים - מורה שרוצה לקצר לעצמו את שבוע העבודה - ויטען שמערכת החינוך חייבת לעבור לארבעה ימי לימוד בשבוע ויקים על כך קבוצה סוחפת בפייסבוק. מנגד, שר החינוך שלכם יטען כי מבחינה מקצועית נדרשים חמישה ימים לפחות, אבל אם הטיעון של הראשון בפייסבוק יתפוס פופולריות - אותו שר חינוך שנבחר באופן דמוקרטי על-ידי רוב של העם ייאלץ לוותר על דעותיו המקצועיות ולגנוז אותן.

"ובהיבט הפוליטי? מחר יכול לקום מישהו שמתעב את נתניהו ומבקש להפילו, הוא יקים קבוצת פייסבוק שתסחוף אלפים ותפעל לסלק את ראש הממשלה הנבחר. כל אלה הם תרחישים אפשריים היום, אבל הם אנטי-דמוקרטיים".

- אם העם מזדהה עם מוביל דעה כלשהו בפייסבוק - זה דמוקרטי, לא?

"ממש לא. הרי המדיום הזה של הפייסבוק שייך לצעירים, לבני הנוער, לדור ה-Y, בעיקר כאשר אנשים מעל קבוצות גיל מסוימות כמעט ולא משתמשים בו. מה יהא על דעותיו והשקפותיו של קשיש בן 70 שלא מחובר למחשב, לאינטרנט או לפייסבוק? האם אפשר לחיות עם זה בשלום שהוא נשאר מחוץ למשחק? הרי במדינה דמוקרטית מתוקנת אנחנו לא רוצים להשאיר קבוצות אוכלוסייה מחוץ למדינה. יותר מכך, גם בתוך קבוצת הצעירים שמחוברים לפייסבוק יש את אלה שמיומנים פחות בדקויות השימוש שלו וכיצד לרתום אותו לטובת מהפכים, כך שכל ההצבעות הללו בפייסבוק הם ממש לא 'כל העם'".

"השמחה שלכם על ההצלחה מוקדמת"

- השפעת הציבור על הורדת מחיר הקוטג' התגלתה כעוצמתית. פוטנציאל הכוח הזה מתרחב למוצרי צריכה אחרים, והיום ראשי התאגידים ורשתות השיווק הגדולות מתפתלים לנוכח הפגנות הצרכנים ומתחילה מלחמת מחירים. מה היית מייעץ להנהלות הללו? מה היית אומר לזהבית כהן, למשל?

"מחאת הקוטג' הצרכנית הפתיעה את אותם ראשי תאגידים כי הם לא ממש הפנימו את העוצמה של המדיום ואת התובנה שעומד לפניהם משהו חדש שהם מוכרחים להבין, ללמוד ולשלוט בו.

"ההשערה שלי היא שגם ראשי המחלבות והחברות הגדולות האחרות אצלכם יחלו בתהליך של למידת הפייסבוק ורתימתו לאג'נדות שלהם. אין לי ספק שהתאגידים והחברות העסקיות הגדולות לא ישבו בחיבוק ידיים: פייסבוק אמנם הפתיע אותם, אבל כבר בשנים הקרובות תראו שגם שועי הארץ ילמדו לעשות מניפולציה על המדיה החברתית ולגייס אותה לטובתם".

- מה המשמעות מבחינת הצרכן הישראלי?

"זה יאתגר את המחאה הצרכנית ויהפוך אותה קשה ומסובכת יותר להוצאה לפועל, כך שהשמחה שלכם על ההצלחה הצרכנית מוקדמת. בסופו של יום, כוח המדיום הזה שאנחנו אוהבים להחשיב אותו כ'דמוקרטי' מתבטא בעיקר בשאלה של מיומנות: אל תשכחי שהצעירים שמנהלים את המחאה היום יהיו המנהלים של מחר, הם יהיו קובעי המדיניות, ואז מכיוון שהם 'ידעו אינטרנט ופייסבוק על בוריו' הם יהיו אלה שיעשו את המניפולציה שלהם כלפי מטה".

"'הפלטפורמה של העם' תתגלה כמתעתעת"

- כיצד ייראו פניהן של הרשתות החברתיות בעתיד לאור השינויים הללו?

"המרחב הזה שנראה לנו היום 'הפלטפורמה של העם' יתגלה כמתעתע. בסופו של יום, פייסבוק היא חברה עסקית מסחרית שהמניע האמיתי שעומד מאחוריה הוא לעשות כסף. היום הם מאפשרים פתיחה חופשית של קבוצות על כל נושא שבעולם, אבל מי מבטיח לנו שבעוד כעשור הנהלת פייסבוק לא תטיל וטו על קבוצות מסוימות? על נושאים מסוימים? ייתכן מאוד שנמצא את עצמנו בעידן שבו אם קבוצה על נושא מסוים לא תיראה למקבלי ההחלטות בפייסבוק - היא תיורט".

- לפחות בנקודת הזמן הזו תרחיש כזה נשמע הזוי. הרי מהלך כזה כורת לפייסבוק את הקונספט שעליו היא יושבת.

"פייסבוק אולי לא תחסום קבוצות פוליטיות כפי שקמו במדינות ערב, אבל תרחיש שבו היא תחסום, תיירט או לחלופין תקדם קבוצות עסקיות רק בגלל שהם שילמו לה יותר - הוא בהחלט אפשרי וסביר.

"מה שחשוב לי להדגיש הוא שהיום הפתיחות, תחושת ה'כח לציבור', וניצחון ה'רובין-הודים' מדליקים אותנו. אנחנו אוהבים את הרעיון שבו ההמונים גוברים על שליטיהם (הפוליטיים או הכלכליים). אבל אסור לנו לשכוח שני דברים: ראשית, שאין למדיה החברתית דבר וחצי דבר עם דמוקרטיה - זה תמיד היה ביזנס; ושנית, המדיום הזה עלול לשמש מחר כלי המשחק של הדיקטטורים. מי שמשחק היום במדיה החברתית הם ה-'Nice guys', אבל מחר הם עלולים להיות השליטים העריצים שיפעילו אותו לרעת העם. לזה אנו עיוורים".

- מה נדרש לעשות כדי למנוע מהמדיום להמונים להביא עליהם את מפלתם?

"הבעיה המרכזית שלנו היא שבעולם שולטות היום שתי פירמות: גוגל ופייסבוק. גם כאשר הסלוגן שלך הוא Do no evil'' (הסלוגן של גוגל, ע' כ'), לעולם לאנשי גוגל יהיה יתרון על האדם הקטן שמשתמש במנוע החיפוש. למשל, כאשר מישהו עושה היום גוגל על הביטוי 'The best book ever written', הוא לפני הכול יקבל מול העיניים את הקישורים הממומנים שסדרם מופיע על-פי מי שהרבה לשלם לגוגל.

"אבל הרבה-הרבה מעבר לעניין הכספי, ההטיה היא גם תרבותית. אני משוכנע, למשל, כי ברשימת התוצאות של חיפוש כזה יעלו בראש ספרים אמריקנים כיוון שגוגל, מה לעשות, היא פירמה אמריקנית ולא גלובלית. אותו תרחיש נכון גם לגבי פייסבוק, שכוחה הולך ומתחזק.

"אני סבור שאנחנו צריכים להיות מוטרדים מאוד מכך שכוח כל-כך עצום מרוכז בידיים של שתי חברות עסקיות, והדבר שהכי נדרש היום לעשות הוא רגולציה למדיה החברתית. כחברה אנושית אנחנו חייבים להקפיד שיהיו לנו מספר אמצעי ביטוי מרכזיים מעבר לפייסבוק, מספר גדול יותר של ערוצים או מספר רשתות חברתיות, כדי שאחת תוכל לנטרל את השנייה".

"המחלבות צריכות ללמוד ממקרה מונסנטו"

"הייתי מציע לאותם ראשי תאגידים ומחלבות ללמוד ממה שעשתה בזמנו קבוצת מונסנטו הענקית, חברה המתמחה בהנדסה גנטית שמוצריה עוררו מחלוקות, ויכוחים והתנגדויות עצומות מצד הירוקים באירופה", אומר ד"ר מג'ד.

לגישתו, "טקטיקת הלחימה של ראשי מונסנטו הייתה מעניינת וראויה ללמידה: הם יצרו מאות בלוגים שמסבירים גם את ה'בעד' וגם את ה'נגד' בסוגיית ההנדסה הגנטית.

"במילים אחרות, הם אלה שכתבו בעצמם את הבלוגים האינטרנטיים שהסבירו מדוע להתנגד לטכנולוגית ההנדסה הגנטית. הבלוגים הללו עסקו בסוגיות טכניות ובדרך המתוחכמת הזו הם פוגגו כמעט את ההתנגדות הציבורית. מה שקרה זה שהם מיקדו את הוויכוח הציבורי סביב הטכנולוגיה, כך שהוא ירד מהרמה המוסרית/לגיטימית/סביבתית והפך לבעיה טכנית גרידא.

"אם לפני 10 שנים היית שואלת אדם ברחוב מה דעתו על הנדסה גנטית הוא אוטומטית היה משיב שהוא מתנגד, היום לעומת זאת (בעקבות טקטיקת הבלוגים המתנגדים) הוא יאמר משהו כמו 'הנדסה גנטית היא בעיה סבוכה. אני לא בדיוק יודע. יש יתרונות ויש חסרונות'. במילים אחרות, מונסנטו השכילה לרתום את הכלים שבהם השתמשו המוחים נגדה, הקדימה אותם באמצעות בלוגים 'מתנגדים' משלה והצליחה מאוד בשבירת המחאה".

ד"ר כרים מג'ד
‎תפקיד:
ראש הקתדרה לפיתוח עסקים בינלאומיים באוניברסיטת ‏CNAM‏ בפריז. מומחה במודלים אלטרנטיביים של ארגונים ובלימודי עתיד ו=‏scenario planning‏
גיל: 49
השכלה: לימודי משפטים באוניברסיטת הרווארד וד"ר לכלכלה מאוניברסיטת סורבון בפריז
מצב משפחתי: נשוי ואב לשניים
עוד משהו: נולד במרוקו. במקור הגיעה משפחתו מאלג'יר, שם היה אביו ממנהיגי המהפכה עם סיום השלטון הצרפתי. בהמשך שימש אביו כשר בממשלה האלג'ירית וכשגריר במדינות מערב אפריקה ואירופה

-ד"ר מג'ד היה אורח כנס "חוכמת הניהול", שנערך בהשקת התכנית לתואר שני במנע"ס למנהיגות חברתית מייסודם של קרן מנדל ואוני' בן גוריון

עוד כתבות

התחלות בנייה בפתלח תקווה / צילום: גיא ליברמן

הלמ"ס: נמשכת הירידה בהיקפי התחלות הבנייה מאז 2017

ברבעון האחרון של 2018 נרשם אומנם מספר חריג של התחלות בנייה, ואולם מאז 2017 מתחוללת ירידה בהיקפן

משרדי פלאפון / צילום: איל יצהר

על רקע הקשיים במו"מ להסכם קיבוצי: שביתת פתע בפלאפון

בעקבות השביתה הודיעה הנהלת פלאפון כי בשל עיצומי עובדים חלק ממוקדי השירות ייסגרו, ולכן זמני ההמתנה יהיו ארוכים מהרגיל

אבי מוסלר מנכל אמות השקעות / צלם: איל יצהר

"הצעה שאי אפשר לסרב לה": נכסים ובניין מוכרת לאמות את חלקה בקניון קריית אונו ב-545 מיליון שקל

לאחר המכירה תחזיק אמות במלוא הזכויות בנכס, הכולל קניון, שני מגדלי משרדים וחניון תת-קרקעי ● מחיר העסקה משקף תשואה של 5.87% ● מנכ"ל אמות: "אנו רואים את הפוטנציאל הגלום בנכס לאור מיקומו המרכזי באזור הנהנה בשנים האחרונות מהתחלות בנייה מסיביות"

גיל דון, מנכ”ל ספליטיט / צילום:  כדיה לוי

"גיל עשה עבודה מצוינת": מייסד חברת הפינטק ספליטיט יעזוב את תפקיד המנכ"ל

מניית ספליטיט עלתה ב-153% מאז הונפקה באוסטרליה בתחילת השנה ● המנג"ל הפורש גיל דון ימונה למנהל אזור

ניצן הורוביץ, סתיו שפיר ואהוד ברק / המחנה הדמוקרטי / צילום: המחנה הדמוקרטי

"אין לנו אג'נדה": הטעויות שהובילו לנפילת מפלגות השמאל

תוצאות הבחירות מציגות תמונה עגומה לגוש המשאל, שלמרות התחזקות במנדט, נותרו מצומק עם 11 מנדטים בלבד ● ליאת רון אירחה באולפן "גלובסטוק" את חה"כ לשעבר איתן כבל ואת ד"ר מוטי גיגי, ראש ביה"ס לתקשורת במכללת ספיר, כדי לנתח את הטעויות שהובילו את אזרחי ישראל לעזוב את המפלגות שהיו בעבר שחקניות מרכזיות בפוליטיקה הישראלית ● האזינו

אג"ח BBB / צילום: shutterstock

אג"ח הזבל משגרות איתותי אזהרה מוקדמים

כשהחששות עולים, המשקיעים מאבדים תיאבון לקחת סיכונים ● מאט איגן, מנהל משותף בקרן האג"ח לומיס סיילס: "המצב הבסיסי נחלש גם אם ארה"ב תימנע ממיתון"

קורא בעיתון גלובס / צילום: איל יצהר

משני צידי התקשורת, תפקידה הוא הוגנות לפני הכול

תפקידה המרכזי של העיתונות הוא דיווח הוגן, מקצועי ואחראי - ולא לשמש מכשיר לאיחוד חברתי על חשבון הצגה נכונה של עובדות • תגובה למאמרה של אלונה בר און ● דעה

יגאל דמרי / צילום: איל יצהר

על בסיס מזומן בלבד: יגאל דמרי מגייס 282 מיליון שקל מחברות הביטוח לרכישת אפריקה ישראל

ההצעה המשופרת שהגיש יגאל דמרי למחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל נוקבת בסכום של 1.27 מיליארד שקל, שישולם כולו במזומן ● כעת יידרשו המחזיקים להחליט האם לפתוח את ההתמחרות על אפריקה ישראל מחדש, או לחלופין, להמשיך עם הבחירה בהצעת לפידות-אלטשולר שנקבה בתמורה נמוכה יותר

בנימין נתניהו, משה כחלון, בני גנץ / צילום: איל יצהר, שלומי יוסף, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טוב גם לכלכלה: ממשלת אחדות יציבה היא החלום של משרד האוצר

ממשלה חזקה, שתטיל את מרותה על הכנסת, יכולה לסלול את הדרך להעביר החלטות ורפורמות חשובות למשק, כמו העלאת גיל הפרישה לנשים או ביטול פטורים ממס • מדובר גם בבשורה טובה לתומכים בהגדלת תקציב הביטחון • אחרי שנים של עימותים בין פקידים ורגולטורים לח"כים - מאזן הכוחות עשוי להשתנות

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

בפעם השנייה מאז המשבר הפיננסי של 2008: הפד מוריד ריבית; רומז על QE

בהמשך להורדת הריבית בחודש יולי האחרון, ובהתאם לציפיות השוק, הפד מוריד את הריבית ● לגבי המשך השנה, הפד לא צופה הורדה נוספת של הריבית, וחושף חילוקי דעות בין חברי ועדת השוק הפתוח ● טראמפ ממהר לתקוף בטוויטר ● פאוול: "לא צופים מיתון"

העובדים שמניעים את תכנון והנדסת העיר / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

למה מחלקות ההנדסה בעיריות ננטשות ומתרוקנות מעובדים?

יו"ר איגוד מהנדסי הערים היוצא, אבנר אקרמן, מתריע מפני פרישה נרחבת של בעלי מקצוע ותיקים ובעלי ניסיון

שכונה ל’, צפון תל אביב / צילום: קלר וויליאמס

בכמה נמכרה דירת ארבעה חדרים בשיכון ל' בתל אביב?

הדירה, בשטח 103 מ"ר, בקומה 7 מתוך 8, עם מעלית וחניה בטאבו, נמכרה ב-3.1 מיליון שקל ● ועוד עסקאות נדל"ן מרחבי הארץ

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD פסימי: צופה האטה נוספת בקצב הצמיחה של הכלכלה העולמית

ארגון המדינות המפותחות צופה התכווצות בסחר העולמי ברבעון השלישי של השנה, לראשונה מאז 2016 ● מזהיר: מלחמת הסחר בין ארה"ב ובין סין גרמה עצירה בגידול בייצור ובהשקעות

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

באב"ד, לא מה שחשבתם: מה מנכ"ל האוצר חושב על יוקר המחיה בארץ ועל יצוא קנאביס מקומי

וגם: מי הגיעו לערב פתיחת העונה של התיאטרון הקאמרי?

יו"רית ימינה, איילת שקד / צילום: ליאב פלד

איילת שקד תשבור את הבלוק? "רעיון מעניין, אבל לא סגור"

יו"רית ימינה אמרה בראיון לרשת ב': "גוש הימין של נתניהו הוא רעיון מעניין, אבל עוד לא סגור. נצטרך לוודא שהאינטרסים שלנו מיוצגים"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

מגמה חיובית בתל אביב; מניות הנדל"ן בולטות בעליות

עליות באמות ובנכסים ובניין בעקבות העסקה למכירת 50% מקניון קריית אונו ● אופקו מאבדת 4% ● שיעור האבטלה עלה באוגוסט ל-3.8% ● הריבית בלונדון נותרה ללא שינוי ● הפד הוריד ריבית ב-0.25%, בפעם השנייה מאז המשבר של 2008

הפגנה נגד הבניה המואצת בפתח תקווה / צילום: גלעד קוולרצ'יק

תוכנית הבנייה המסיבית באזור סירקין תשנה את פתח תקווה לתמיד, והתושבים מתרעמים

תושבי פ"ת וכפר סירקין יצאו למאבק נגד הבנייה הנרחבת הצפויה באזור ● הטענות שהם מעלים מצטרפות לטענות שנשמעות בכל מקום שבו מתוכננות דירות רבות בבת אחת: אין תשתיות, יש פקקים, חבל על השטחים הפתוחים האחרונים ● ברקע עומדת גם השאלה איך תתמודד העיר עם תוספת התושבים

יוסי צילום: תמר מצפי

"גם כשמגיע מישהו כמו לפיד או כחלון ופוגע בענף הנדל"ן, החברות הטובות והחזקות לא נפגעות"

יוסי פרשקובסקי, יו"ר חברת הבנייה פרשקובסקי, שנסחרת בשווי של כמעט מיליארד שקל לאחר זינוק של 130% מתחילת השנה, טוען כי "אין מספיק היצע של דירות באזור המרכז והביקושים גדלים, ורואים את זה בעליית המחירים האחרונה, שתימשך כנראה כי אין ברירה אחרת"

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

מנכ"ל מליסרון הגדיל החזקותיו בלהב אל.אר לכ-15%: רכש מניות ואופציות בכ-6 מיליון שקל

מימוש האופציות יגדיל את החזקותיו של אבי לוי לכ-19% מההון של חברת הנדל"ן המניב, שני רק לבעל השליטה אלי להב ● מניית להב אל.אר, שעיקר פעילותה בתחום הנדל"ן המניב בגרמניה, הגיבה לדיווח בעלייה של 2% היום, לשווי חברה של כ-115 מיליון שקל, והשלימה התקדמות של כ-20% בשנה האחרונה

בורסת לונדון / צילום: פול האקט, רויטרס

עליות קלות באירופה; הריבית בבריטניה - ללא שינוי

ירידות בחוזים העתידיים בוול סטריט ● הבנק המרכזי בבריטניה השאיר את הריבית ברמה של 0.75% על רקע האי-ודאות בנוגע לברקזיט ● שוקי אסיה ננעלו במגמה מעורבת: עליות בשנחאי, בטוקיו ובסיאול; ירידות בהונג קונג ● הבנק של יפן שומר על מדיניות מוניטרית יציבה ● הדולר האוסטרלי נחלש לאחר נתוני אבטלה ● עליות קלות במחיר הנפט ● המסחר בוול סטריט ננעל אמש ללא שינוי לאחר ירידות שהתמתנו בנעילה, בהמשך להודעת הריבית בארה"ב