גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המלשינון של הרשות לאיסור הלבנת הון

בצעד חסר תקדים, הפך המחוקק את פקידי הבנקים, בעל כורחם, לחלק מזרועות המודיעין של הרשות לאיסור הלבנת הון, וזאת באמצעות חובת דיווח על הלקוחות

"מטרתם של מלביני הון היא להפוך כסף שחור לכסף לבן, רכוש שהאדים להלבין כשלג, להעלות כספים מצינורות הביוב ולעדנם בניחוח של פרחי אביב". כך תיאר בזמנו בלשונו הציורית המשנה לשעבר לנשיא בית-המשפט העליון, השופט מישאל חשין.

לטענת רשויות האכיפה, אחת מן הדרכים השכיחות, בקרב עבריינים, לנסות ו"לעדן" רווחי עבירה גדולים "בניחוח של פרחי אביב", על מנת שיתאפשר להם ליהנות מהפירות האסורים, היא להטמיעם במערכת הפיננסית, תוך טשטוש מקורם והפיכתם למקור "לגיטימי" למימון.

בעקבות הדברים הללו, החליט המחוקק, בצעד חסר תקדים, "לגייס" את התאגידים הבנקאיים, לשיתוף-פעולה עם הרשות לאיסור הלבנת הון, בין היתר, באמצעות הטלת חובת זיהוי לקוחות - או, בלשון בנקאית, חובת "הכר את הלקוח" - כמו גם חובת דיווח על הלקוחות, בנסיבות מסוימות.

חובת "הכר את הלקוח", שהוטלה על פקידי בנק, הוגדרה בהרחבה בהוראת ניהול בנקאי תקין מס' 411. ההוראה מחייבת את התאגידים הבנקאיים לתשאל ולתחקר את לקוחותיהם, גם אם הדבר עלול לפגוע בזכותם הבסיסית לפרטיות ולחשוף את סודותיהם המסחריים. כך למשל, דורשת ההוראה, כי פקידי בנק יתשאלו לקוחות אודות נסיבות פתיחת החשבון ומקור עושרם והכנסותיהם. לגבי לקוחות עסקיים נדרש כי פקידי הבנק יכירו את עסקיהם, יאפיינו את לקוחותיהם ואת ספקיהם ויבררו את היקף פעילותם העסקית.

ומה יקרה אם הלקוח יסרב למסור את הפרטים הללו? על-פי ההוראה אי-היענות כזו, בנוסף לקיומו של יסוד סביר להניח כי פעולה מסוימת קשורה להלבנת הון, תחייב שקילת דיווח על הלקוח לרשות לאיסור הלבנת הון. כך, אדם החרד לפרטיותו, או איש עסקים החושש מפני חשיפת סודותיו המסחריים, יכולים להירשם במאגרי המודיעין של הרשות, רק משום שסירבו לשתף-פעולה עם פקידי בנק; ואלה העדיפו לדווח לרשות מחשש שיישאו באחריות פלילית, אם לא יעשו כן.

חובת הדיווח לרשות אשר הוטלה על פקידי הבנק, הוגדרה בהרחבה בצו איסור הלבנת הון, אשר עוסק בחובות המוטלות על תאגידים בנקאיים. המודל שבחר המחוקק, לעניין חובת הדיווח, משלב בין דיווח "אוטומטי" לרשות על פעולות מסוימות הקבועות בצו, על-פי סוגי הפעולות וגובה הסכומים (למשל, משיכה והפקדה בחשבון בסכום של יותר מ-50 אלף שקלים), לבין דיווח על פעולות אשר נחזות כבלתי רגילות, בהתאם לשיקול דעתם של פקידי הבנק, על בסיס המידע המצוי ברשותם.

אחריות פלילית

על-פי חוק איסור הלבנת הון, פקידי בנק אשר עשו פעולה בכספים עבור לקוחותיהם - לרבות כספים שאין טענה כי הם קשורים באופן כלשהו לביצוע עבירה - במטרה להימנע מדיווח לרשות לאיסור הלבנת הון, או כדי לגרום לדיווח בלתי נכון, צפויים לשאת באחריות פלילית ולעונש מרבי של 10 שנות מאסר וקנס בסך 4.5 מיליון שקלים.

אלא שגם כאשר מטרת הפעולה בכספים, שביצע פקיד הבנק, לא הייתה דווקא הימנעות מדיווח לרשות - אלא, למשל, הסתרת כספי לקוח מפני סחטנים - לטענת רשויות האכיפה, עדיין ניתן יהיה להעמידו לדין, וזאת מכוח "הלכת הצפיות".

הלכה זו של בית המשפט העליון, אשר עוגנה בחוק העונשין, קובעת, כי אדם שראה מראש את התרחשות התוצאות של פעולתו, כאפשרות קרובה לוודאי, רואים אותו כמי שהיתה לו מטרה לגרמן.

כך, לשיטת הרשויות, פקיד בנק אשר עשה פעולה בכספי לקוח, אף מתוך כוונה לגיטימית לכאורה, אשר תוצאתה היתה אי דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון, יראו אותו כמי שעשה את הפעולה מתוך מטרה להימנע מדיווח כאמור, אם הפקיד ראה תוצאה זו כאפשרות קרובה לוודאי הנובעת מפעולתו.

הגשת כתבי אישום במקרים כאלה, שבהם לא ניתן להוכיח את יסוד המטרה הישירה להימנע מדיווח לרשות לאיסור הלבנת הון, אלא באמצעות החלת "הלכת הצפיות", חוטאת לתכלית החוק.

המחוקק לא התכוון "לתפוס" ברשתו פקידי בנק, אשר עשו פעולה בכספים שאינם קשורים לעבירה ולא ניתן להוכיח שהייתה להם מטרה ישירה להימנע בפעולתם מדיווח לרשות.

אם כן, גם אם נסכים לכך, כי הצורך ב"גיוס" המוסדות הפיננסיים קיים וכי מטרתו חשובה, על רשויות האכיפה להשכיל להקפיד על כך, כי השימוש באמצעים להשגתה ייעשה במשורה, באופן מידתי ושקול, תוך פגיעה מינימלית בזכויות אדם בסיסיות ובאמון הציבור במערכת המשפט.

במקרה הנדון, חטא המחוקק הן עם פקידי הבנק והן עם לקוחותיו. את פקידי הבנק הפך החוק, בעל כורחם, לחלק מזרועות המודיעין של הרשות, אשר טעות בהפעלת שיקול הדעת שלהם מעמידה אותם בסיכון של נשיאה באחריות פלילית וסנקציה של עונש חמור ביותר.

ובאשר ללקוחות הבנקים, את חלקם הפך חוק איסור הלבנת הון, ברוח התקופה ל"משתתפים בבית האח הגדול", תוך פגיעה קשה בצנעת הפרט והזכות לפרטיות, במרבית המקרים ללא הצדקה לכך.

הכותב, בכיר לשעבר במחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, הוא ממשרד "דולן דמארי מתתיהו", המתמחה בעבירות צווארון לבן. הוא ייצג את מנהל הדסק הרוסי בבנק הפועלים, אשר זוכה על ידי בית המשפט המחוזי בת"א

עוד כתבות

וול סטריט. גם אם שוק האג”ח מזהה סיכון, נראה ששוק המניות לא יודע עליו כלום / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט: טבע ירדה לרמת שפל היסטורית; הנפט איבד 1.5% לאחר דוח המלאים

מלאי הנפט בארה"ב ירד בשבוע החולף מעבר לצפוי ● ספר הבז' של הפד: הכלכלה צמחה באופן "צנוע" ממאי עד יולי ● בנק אוף אמריקה היכה את תחזית הרווח למניה ברבעון השני ● בורסות אירופה ננעלו בירידות, בהובלת הקאק הצרפתי

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

האם זה אחראי מצד הביטוח הלאומי להפסיק לקנות אג"ח ממשלתיות? העימות עם האוצר מגיע לרתיחה

בביטוח הלאומי הכריזו כי על רקע החשש לגורלו של המוסד בעתיד, הוא יפסיק להעביר עודפי גבייה למדינה ● באוצר מזהירים שהדבר יגדיל את הגירעון השנה ליותר מ-4% תוצר, והעימות מידרדר לפסים אישיים ● האם יימצא פתרון בחודשיים הקרובים?

חנות ברחוב הנשיא השישי בשכונת "משכנות האומה" בירושלים / צילום: אנגלו סכסון

בירושלים נמכרה חנות בכניסה לעיר ב-3.3 מיליון שקל

בנס ציונה נמכרה דירת 3 חדרים ב-1.6 מיליון שקל, ועוד עסקאות יד שנייה ברחבי הארץ

דניאל אלינסון / צילום: שלומי יוסף

יו"ר עזרא העולמית שהורשע במתן שוחד לפאינה קירשנבאום מערער על הרשעתו: "אדם תם וישר"

ביהמ"ש המחוזי הרשיע את דניאל אלינסון, יו"ר תנועת העזרא העולמית, במתן שוחד לפאינה קירשנבאום, וגזר עליו 9 חודשי עבודות שירות ● בערעור על הכרעת הדין טוען אלינסון כי ביהמ"ש בצע "טעות קולסאלית" כשביסס את הרשעתו בעיקר על טבלה שערך המתעדת את העברות הכספים בגינן הורשע ● במאי השנה הגישה הפרקליטות ערעור על קלות העונש שנגזר על אלינסון

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל  יצהר

מי בעלי העניין שמימשו מניות ב-2.5 מיליארד שקל במחצית הראשונה של 2019

מנתוני הבורסה בתל-אביב שפורסמו אתמול, בראש מממשי המניות במחצית הראשונה של שנת 2019 ניצב דוד ורטהיים שמכר כ-10% ממניות חברת ההשקעות בנדל"ן אלוני חץ תמורת כ-740 מיליון שקל ● מי שאר בעלי העניין לציבור ברשימה?

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

הריבית על האג"ח שדלק מבקשת לגייס לעסקת שברון לא משקפת אופטימיות מצד המשקיעים

שיעור הריבית על האג"ח שדלק מבקשת לגייס לטובת מימון עסקת שברון הגיע לרמה של 9.5%, כך לפי גורם בשוק ● דלק נאלצה לחתוך את היקף הגיוס מ-700 מיליון דולר ל-500 מיליון דולר ● מניית דלק צנחה ב-5.7% במחזור גבוה ואגרות החוב של הקבוצה מסדרה ד' נחתכו ב-1.5%

נטפליקס. יודעת לאתגר את הצרכן הצעיר והמתוחכם עם תוכן חדשני ומקורי / צילום: רויטרס - Mike Blake

אחרי הדוחות: מניית נטפליקס צללה, IBM עלתה

מניית נטפליקס נחתכה אמש ב-12%, לאחר שפרסמה דוחות לאחר סיום המסחר ● מספר המשתמשים הרשומים של החברה ברבעון השני של השנה עלה בשיעור נמוך בהרבה מהצפוי ● במקביל, ענקית המחשוב IBM עקפה את תחזית הרווח למניה, ומנייתה עלתה לאחר הנעילה

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

מתן האשראי לפישמן: האם הבנקים לא מחויבים לשקיפות?

הגילויים החדשים בנוגע לאשראי שנתן בנק הפועלים לאיש העסקים פושט הרגל אליעזר פישמן, מעלות תהייה לגבי התנהלות הבנק ● בכיריו הצהירו כי נגבו חובות "בדרכים ידידותיות", וטענו כי לא היה ניתן לחזות את נפילת הטייקון ● אך השאלה הגדולה היא למה בעצם הוענק האשראי גם כשלא החזיר את חובותיו? ● האזינו ל"גלובסטוק" - פודקאסט מאחורי הכותרות

בועז רקוץ' / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

ההפחתה הדרמטית של בנט: צמצם חצי תלמיד לכיתה

שלוש פעמים לפחות טען בנט, שר החינוך לשעבר, כי הוא הפחית דרמטית את מספר התלמידים בכיתות ● הבעיה היא שזה פשוט לא נכון

חנויות האפליקציות של גוגל ואפל./ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מול קונגרס עוין: ענקיות הטכנולוגיה התעקשו שהן לא פוגעות בחדשנות

שימוע שנערך השבוע לאפל, גוגל, אמזון ופייסבוק עסק בניצול עוצמתן לטובת בלימת מתחרות ● "צריך לוודא שיצמחו גם הענקיות הבאות", אמר דיוויד סיסליני, יו"ר הוועדה בקונגרס ● באירופה נפתחה חקירה חדשה נגד אמזון

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

לא לפרוטוקול בלבד: המכרז הציבורי הגדיל את שווי אלטשולר שחם גמל ופנסיה ל-1.15 מיליארד שקל

היקף הצעת המכר של אלטשולר שחם והמנכ"ל לוינשטיין גדל ל-288 מיליון שקל ● בקונים: הפניקס, הראל, איילון ובתי ההשקעות מיטב דש, אפסילון, אלומות וכן פסגות

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

ירידות בבורסה: ת"א 90 מאבד 1.2%, דלק ממשיכה דרומה

דלק משלימה נפילה של 15% מאז ההודעה על עסקת שברון; נאלצה לצמצם את היקף הגיוס למימון העסקה ● חברת הדירוג פיץ' העלתה את תחזית דירוג האשראי של כיל מ"יציבה" ל"חיובית"

עובדת עייפה / צילום: Shutterstock

לארגונים אין ברירה אלא להכשיר את עובדי העתיד כבר עכשיו

אין ברירה אלא להתמודד עם האתגר וזה דורש מאיתנו להקשיב לקולות אחרים וכן, גם להכשיר את כל מי שרוצה להכין את עצמו לכל עתיד שיגיע

בר רפאלי וליאונרדו דיקפריו במשחק של הלייקרס ב-2010 / צילום: לוסי ניקולסון, רויטרס

בר רפאלי הגישה ערעור לביהמ"ש: דיקפריו ואני היינו "תא משפחתי" לכל דבר ועניין

זה הסיפור שמספרת הדוגמנית בר רפאלי לבית המשפט העליון בערעור שהגישה היום לבית המשפט העליון על חיובה בתשלום מס בישראל על הכנסות בהיקף עשרות מיליוני שקלים בחו"ל בשנים 2009 ו-2010 ● המחלוקת סביב שאלת מגוריה של הדוגמנית – האם הייתה תושבת הארץ לצרכי מס או תושבת ארה"ב בשנים הרלבנטיות - התפצלה לשתי זירות משפטיות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סגירה שלילית בת"א: ת"א 35 איבד 1.1%, טבע ודלק צללו

מדד ת"א נפט גז ירד 2.1% ● טבע נפלה 6.3% ודלק איבדה 5.7% ● מזרחי-טפחות עלה ב-1% ● מחזור המסחר הסתכם ביותר ממיליארד שקל

אהוד ברק מציג את הצעיף שכיסה את פניו כשיצא מדירת אפשטיין / צילום: אמיר מאירי

ברק תוקף: "כל מי שמפריע לנתניהו להיות בשלטון הופך לבוגד"

במפגש פעילים של מפלגת ישראל דמוקרטית בתל אביב, הצהיר יו"ר המפלגה, אהוד ברק, כי הפרסומים המיוחסים לו ב-24 השעות האחרונות בכל הנוגע למיליארדר המואשם בפדופיליה ג'פרי אפשטיין "הם שקר וכזב" ● "אלימות כלפי נשים היא פשע נגד האנושות, הפשע הנפוץ והבסיסי ביותר, ויש למגרו"

משה רונן / צילום: שלומי יוסף

התחדש משפטו של רונן משה; מבקש לפסול את הודאותיו במשטרה בצל פרשת מסינג

רונן משה מואשם בשני מקרים של מתן שוחד וכן בעבירה של הלבנת הון, וזאת במסגרת פרשיית משנה של פרשת השחיתות ב"ישראל ביתנו" ● סניגוריו של משה ביקשו לנהל תחילה משפט "קטן" בתוך המשפט המרכזי בטענה כי יש לפסול את שלוש ההודאות שמסר משה במשטרה ביחס לחשדות נגדו, וזאת על רקע חשיפת פרשת גיל מסינג

הבורסה בסיאול / צילום: רויטרס

אירופה בירידות; אסוס צונחת 14% אחרי עוד אזהרת רווח

SAP נחתכת ב-8% בעקבות דוחות מאכזבים וגוררת למטה את מגזר הטכנולוגיה באירופה ● בורסות אסיה נסגרו באדום בהובלת טוקיו שצנחה ב-2% ● היצוא היפני צנח ביוני ב-6.7% בהשוואה ליוני 2018, ולעומת ציפיות כלכלנים לירידה מתונה יותר, של 5.6% ● הורדת ריבית של 0.25% בקוריאה

רוני אליאס / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פרשת UBS שוויץ: רוני אליאס, הבנקאי שאצלו נמצאו המסמכים שהובילו לפרוץ הפרשה, מוסר עדות בביהמ"ש

עדותו של אליאס, שאצלו תפסה רשות המסים מסמכים עם שמות של מאות ישראלים שניהלו ע"פ החשד חשבונות לא מדווחים בבנק UBS שוויץ, נשמעת במסגרת המשפט שמתנהל בפרשת "קלינקה און" בה חשודים בעלי הרשת בהלבנת הון בהיקף של 730 מיליון שקל

אהוד ברק / צילום: איל יצהר

אהוד ברק במכתב ל"דיילי מייל": הסירו את הכתבה עד שבע הערב

"הכפשתם את ברק באופן מכוון כדי לגרום לו נזק בלתי הפיך וכדי להביא תועלת ליריביו הפוליטיים", נכתב במכתב ששיגר אהוד ברק היום באמצעות עו"ד באנגליה לאתר ה"דיילי מייל"