גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אולמרט: עו"ד מסר היה חבר קבוע בצוות יועציי

‎ביום עדותו אחרון נשאל רה"מ לשעבר על מהות יחסיו עם מסר: "הוא לא היה חבר אינטימי קרוב. היה לנו קשר חברי, בעיקר מקצועי" ■ הסנגור: "מעשיו של אולמרט נעדרים מחשבה פלילית"

‎‎עו"ד אורי מסר היה חבר קבוע בצוות יועציו הפוליטיים של אהוד אולמרט , בתקופה שבה כיהן כשר התמ"ת ובתקופה שבה כיהן כראש הממשלה - כך אישר היום (א') אולמרט, במסגרת היום האחרון לחקירתו הנגדית במשפט המתנהל נגדו בבית המשפט המחוזי בירושלים.

בתום 24 ימי עדות סיים היום אולמרט את עדותו, כשנשאל על מערכת יחסיו עם מסר וכן על האזנות הסתר שביצעה לפי כתב האישום ראש לשכתו לשעבר, שולה זקן, באמצעות פקידות הלשכה, לשיחות הטלפון שלו.

‏התובע, עו"ד אורי קורב, שאל את אולמרט אם מסר היה מעורב בענייני לשכתו של אולמרט. "אני לא חושב שהיתה למסר מעורבות בענייני הלשכה. האם הוא היה בא לעתים כאלה ואחרות? בהחלט כן".

קורב הציג בפני אולמרט את רשימת האישים שנהנו מאישור כניסה קבוע למשרד התמ"ת, ושמו של מסר הופיע בה. עוד הוצגו תדפיסי יומן של אולמרט מתקופת ראשות הממשלה, שבהם נכתב "התייעצות צוות הלשכה", שכלל גם את מסר.

"לא היה צוות קבוע", אמר אולמרט, "לא היו הרכבים קבועים. היו אנשים שהתייעצתי איתם, והוא היה אחד מהם. מדי פעם היו מוזמנים אנשים להתייעצות בעניינים פוליטיים בעיקר, לא בענייני מדינה. מסר היה חבר, אבל לא חבר אינטימי קרוב, כמו טומי לפיד למשל. היה לנו קשר חברי, בעיקר מקצועי".

‎‎‏"זה חסר שחר"

בפתח הדיון עומת אולמרט עם הסתירות בין הדברים שאמר בחקירת המשטרה בנוגע לאישום נגד זקן בדבר האזנות סתר, לבין דבריו בעדותו בבית המשפט. האישום מתייחס להאזנות סתר שבוצעו לכאורה על-ידי הפקידות במשרד התמ"ת, ולטענת קורב אולמרט ידע זאת בעת שנשאל על כך במשטרה, ואולם בעדותו בבית המשפט השמיע נימוק חדש, הנוגע לתקופתו כראש הממשלה, כאילו מדובר ב"האזנות ביטחוניות".

‏"הגירסה שלך על האזנות סתר ביטחוניות היא לא אמת", הטיח קורב באולמרט, "ואתה אמרת כאן בבית המשפט אי-אמת ביודעין".

אולמרט דחה את הטענה, ואמר כי כשנשאל על כך במשטרה היה נתון ב"סטייט-אוף-מיינד", שביקש להדוף את כל הטענות שהופנו לעברו. אלא שקורב הציג פתק שכתב אולמרט בכתב-ידו בעת שנחקר, שממנו עולה כי דווקא הבין היטב שנשאל על האזנות סתר בלתי חוקיות והשיב על כך. "לא הייתה שיטה", כתב אולמרט בפתק, "לא יודע על כך, מטרת ההאזנות - לא יודע".

‏לטענת קורב, אולמרט שינה בדיעבד את גירסתו הראשונית, שסיבכה את זקן בביצוע האזנות סתר. זאת, במטרה למלט את זקן מהרשעה בעבירה זו, וכדי לרכוש את רצונה הטוב לקראת עדותה שלה בבית המשפט.

"זה חסר שחר", אמר אולמרט. "הייתה לך החלטה מודעת שלא לומר את האמת", המשיך קורב, שאף ציטט מדבריו של עובד יחזקאל, עוזרו לשעבר של אולמרט, שאמר כי לא היה בלשכה נוהג של האזנה מותרת לשיחותיו של אולמרט.

בתגובה האשים אולמרט את יחזקאל, שהעיד עדות שקר בבית המשפט: "אני יודע בוודאות שעובד יחזקאל היה מאזין גם כן לשיחות שהיה לו עניין בהן, האם עובד יחזקאל ידע שהדברים האלה נעשים בלשכה? התשובה היא חד-משמעית כן! מה קרה במציאות? עובד יחזקאל יודע... היה פער בין הדברים כפי שהיו לבין הדברים כפי שנאמרו".

‎‎‏"סבלנות וביטחון"

‏עו"ד אלי זהר, סנגורו של אולמרט, מסר בתום עדותו של אולמרט כי "אולמרט נתן הסבר ראוי לכל הדברים שבהם הואשם, שמראים שייתכן שהעמדתו לדין הייתה פזיזה מדי. החקירה הנגדית לא הזיזה אותו מעמדותיו, ולא פגעה במשהו שהוצג בחקירה הראשית. כל מי שהיה באולם חש את הכוח, את הסבלנות ואת הביטחון ששידר אולמרט במהלך עדותו, בשום שלב לא הייתה נקודה של הישברות או בלבול.

‏"לא היה בהתנהגותו מעשה פלילי, ובוודאי שלא הייתה מחשבה פלילית. גם המעשים המיוחסים לו מובהרים על-ידו כדברים שיש בהם לפעמים מהשגגה, מחוסר הסדר, מחוסר התיאום בתקשורת בינו לבין העובדים, אבל אין להם כשלעצמם מעשה פלילי". ‏‎‎‏

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

בורסות אסיה / צילום: רויטרס

ירוק בעיניים: אחרי נעילה שלילית אתמול, אירופה נסחרת בעליות

היום בארה"ב: פרסום מדדי האבטלה ● המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה

בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון

כמעט כמו באירופה: מרי כריסמס, ג’רוזלם

בימק"א ירושלים חוגגים חג מולד כמעט כמו באירופה - עם עץ, סנטה, יין חם וערמונים, אבל בטאץ' מקומי של אוכל מזרחי ומכונת שלג מלאכותי

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

אדוארדו אדלשטיין לא כועס על נוחי דנקנר ולא מתחרט שהשקיע מיליארדים בישראל. למרות ההפסדים

"אין שום מקום אחר בעולם שבו יש לך 55% מהמניות ולא מזמינים אותך לישיבת דירקטוריון" ● למרות ההפסדים, החובות, החיכוכים עם הרגולטורים והעזיבות של מקורביו, יו"ר אי.די.בי אדוארדו אלשטיין בטוח שהוא במקום הנכון: "העסקים שקניתי הם כמו יצירת אמנות שמשאירים לדורות הבאים"

רכב של אובר / צילום: / Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר: כ-6,000 איש ואישה הוטרדו מינית בזמן הנסיעה ו-107 נהרגו בשנים 2018-2017

בחברה הדגישו כי מדובר בשברירי אחוז (0.00002%) מכלל הנסיעות שעמדו בשנים אלה על 2.5 מיליארד נסיעות ברחבי העולם

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

פינוי בינוי בת ים רחוב ירושלים 5 פינת סוקולוב 14 - שבע כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: כדיה לוי

מחיר הביטול של קו הרכבת וכללי הפינוי בינוי החדשים. כותרות הנדל"ן

מי הצהיר ש"הורדת הרגל מהגז של תוכנית מחיר למשתכן תייצר את משבר הנדל"ן הבא? למה לא הפסיקו לדבר השבוע על המספר 12 מ"ר בהקשר של פינוי בינוי? ומדוע כדאי להצטייד במחצלת בפעם הבאה שעוברים ליד בניין ההסתדרות בתל אביב?

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

"הדתה? אין פה שום הדתה". או שאולי יש? תלוי את מי שואלים

האם ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הדתה מפר איזון, שמשתולל במערכת החינוך ובצבא, או אולי בכלל מדובר בהתפתחות חברתית טבעית של מדינה שמספר הדתיים, החרדים והמסורתיים בה מצוי בעלייה מתמדת? ● ובכן: תלוי (מאוד) את מי שואלים

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

מנהלת ועדת הבחירות אורלי עדס / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי, יח"צ

ועדת הבחירות: לא נוכל לקיים בחירות תוך 45 יום מהחלטת הכנסת

במסיבת עיתונאים בכנסת אמרה עדס כי במאמץ רב ניתן אולי לקצר את תהליך ההכנה ל-75 ימים: "יהיה קשה וגבולי מאוד אבל אפשרי"

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

הלחץ עבד: ענקית הטכנולוגיה ורינט מתפצלת לשתי חברות - אזרחית וביטחונית

הפיצול מגיע מספר חודשים לאחר שבעלת מניות מיעוט בחברה טענה שאין סינרגיה בין העסקים, אך ורינט דחתה את טענותיה ● למתחרה נייס זה עבד היטב: ב-2015 היא יצאה מהתחום הביטחוני ומאז שווייה יותר מהוכפל

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

מחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות בצרפת / צילום: Jean-Paul Pelissier, רויטרס

צרפת משותקת: שביתה נרחבת נגד רפורמת הפנסיות שמוביל מקרון

ביומה הראשון של שביתה במחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות, שותקה 90% מתנועת הרכבות ובוטלו 30% מהטיסות הפנימיות ● מחר מאיימים "האפודים הזוהרים" להצטרף למחאה

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

אג"ח חברת הנדל"ן אול-יר חזרו לצנוח אחרי הפסד של 45 מיליון דולר ברבעון השלישי

להפסדי החברה הזרה, שגייסה יותר מ-2 מיליארד שקל באג"ח בת"א, תרמו בעיקר מחיקה של 10 מיליון דולר בערך הנדל"ן להשקעה של החברה וזינוק של 180% בהוצאות המימון

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: אני לא ביביסט, אבל השבוע יש מצב שהייתי ביביסט-יסט

בהפגנה בעד נתניהו קיבלתי קצת שנאה, אך גם אהבה, כנות וצלקות פתוחות ● דעה