גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

זהירות: פעילות "חינם" לילדים בקניון תעלה לכם ביוקר

סקר "פאנלס" מגלה כי 90% מההורים שלוקחים את ילדיהם לפעילות חינם בקניון מוציאים שם מאות שקלים בלתי מתוכננים ■ הגל העיקרי של הבילויים המשפחתיים האלה מתרחש באוגוסט

חודשיים ימים הם לא מעט זמן לצלוח עם ילדים בחופשה. בתרגום לכסף - זה עוד הרבה יותר, מה שהופך כל פעילות חינם לילדים לאטרקציה גדולה לא פחות להורים, על אחת כמה וכמה כזו המוצעת בסביבה סגורה וממוזגת. הקניונים ומרכזי הקניות קלטו מזמן את הפוטנציאל - ומדי קיץ הם נעמדים על רגליהם האחוריות בניסיון למשוך את קהל ההורים.

אולם כאן בדיוק, בניסיון לחסוך, ממתינה המלכודת האמיתית: 98% מן ההורים הפוקדים את מופעי החינם מדווחים כי הם נוהגים לנצל את הביקור בקניון לטובת קניות, בתדירות כזו או אחרת - כך עולה מסקר שערך מכון המחקר פאנלס עבור "גלובס", באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי Panel4all.

בסקר, שנערך בקרב 500 הורים לילדים בגילאי 3-17, נשאלו ההורים לא רק על תדירות הגעתם לפעילויות במרכזי קניות, אלא גם על התדירות וההיקף בהם הם מבזבזים את כספם בביקורים כאלה, בסביבת חנויות.

הממצאים ממחישים את היקף התופעה: קרוב לשליש מההורים (32%) המבקרים בפעילויות חינם בקניון מדווחים כי הם מנצלים את הביקור לטובת קניות, באופן קבוע או לעתים קרובות למדי. זאת מתוך כמות גדולה במיוחד של הורים: 88% מהנשאלים לוקחים את ילדיהם, בתדירות כלשהי, לפעילויות חינמיות בקניונים. 11% עושים זאת לעתים קרובות, 42% מדי פעם, וכ-35% נוהגים לעשות זאת רק לעתים רחוקות.

הבילוי עם ילדים בפעילויות חינמית בקניונים בולט משמעותית, באופן צפוי, בקרב הורים לילדים בני 3-11 שנים, בהשוואה לילדים גדולים יותר.

וכמה זה עולה להם? 37% מוציאים להערכתם עד 100 שקל בכל ביקור מזדמן, 44% מוציאים 100-250 שקל בכל ביקור, ואילו כ-19% מוציאים מעל 250 שקל בכל ביקור.

בקרב מי שמנצלים בתדירות גבוהה יחסית את הביקור בקניון לטובת קניות נרשמת גם הוצאה מוערכת גבוהה יותר בכל מקרה.

עם הגיל גדלות גם הדרישות: הסקר מגלה עוד כי הורים לילדים בני 12-17 מדווחים על הוצאה ממוצעת גבוהה יותר פר ביקור בקניון, בהשוואה להורים לילדים בגילאים צעירים יותר.

הפדיון עולה ב-30%-50%

"חופשת הקיץ מאפשרת למשוך לקניונים לשעות רבות קהל נחשק במיוחד המהווה כוח קנייה גדול ומחוזר בקרב משווקים רבים - הילדים שלנו", אומר זיו פופולבסקי, מנכ"ל משותף של משרד הפרסום "לעומק התודעה". "ההחלטה המוצדקת להשקיע במגוון פעילויות חינמיות לילדים מוכיחה את עצמה ומגדילה את הפדיון החודשי, כפי שניתן לראות מנתוני הסקר".

בקניונים, כאמור, משקיעים לא מעט בפעילות אטרקטיבית. לדברי אילנית גריוביץ-ברגר, סמנכ"ל השיווק של רשת קניוני ישראל, "הפדיונות בימי החופש הגדול עולים ב-30%-50% בממוצע".

מנתוני רשת קניוני ישראל עולה כי בעוד ילדים בני 2 עד 12 מגיעים בהמוניהם עם תום תקופת הקייטנות כשהם מלווים בהוריהם, מגיל 12 ומעלה הילדים נשלחים בגפם - או ליתר דיוק, בחבורות בני גילם - ולא בליווי מבוגר. ההיצע הגדול של סיילים ושעות הפעילות הממושכות מגדילים כמובן את סל הקניות הכולל.

"בחופש יש עלייה של 25% בכמות המבקרים", אומרת אביטל רפאלי, סמנכ"ל השיווק של מליסרון - קניוני עופר. "בחלק מהקניונים, ובעיקר בקריון וברננים, אנחנו מרכזים את עיקר הפעילות לילדים ליומיים בשבוע אחר הצהריים, עם הופעות של כוכבי הילדים המובילים. ביומיים אלה העלייה במבקרים מורגשת במיוחד, וגם הפדיונות של עסקי המזון וחנויות הצעצועים והממתקים בעלייה משמעותית. במהלך אוגוסט, אחרי סיום הקייטנות, אנחנו מציעים פעילות בוקר במהלך כל השבוע, ואז נרשמת עלייה נוספת בהשוואה ליולי".

תיאום ציפיות עם הילדים

איך מצליחים לנצל בצורה מיטבית את הפעילות החינמית ונמנעים מן הנזק הכלכלי הנלווה?

בארגון "פעמונים", המסייע למשקי-בית להגיע לאיזון כלכלי, מדגישים כי יש להדגיש לילדים לשם מה הולכים לקניון, ולא להישבר ברגע שמתחילים הלחצים של "אמא תקני לי".

את הילד, מזכירים בארגון, לא מעניין כשהולכים להצגה אם היא חינם או לא - העיקר שתהיה מהנה.

יש לתאם עם הילדים מראש, כמובן בבית, מהו התקציב שאותו מוציאים בקניון; תכנון נכון ומראש עשוי להפוך הוצאה בזבזנית ולא מתוכננת להוצאה מחושבת ויעילה.

"לקחתי את הילדים לסרט אבל ידעתי מראש מה הם הפיתויים שאפגוש בדרך", מספר אב המלווה על-ידי הארגון: "בראש ובראשונה תכננתי עם הילדים לאן הולכים ומה עושים, וכך תיאמנו ציפיות. הלכתי לקניון ללא עלות חניה, קניתי כרטיסי מוזלים דרך אתר 'בהצדעה', והבאתי מהבית סנדוויצ'ים שווים ומושקעים עם פופקורן ושתייה. הבילוי היה משתלם, וגם הילדים הגדירו אותו כהצלחה מסחררת".

5 דרכים להימנע מהוצאות מיותרות בבילוי בקניון

1. זמן מוגבל: בילוי בקניון לא חייב להיות יום שלם. הוא בפירוש יכול להיות להיערך כשעתיים-שלוש: כשיוצאים למשל להופעה חינמית, לפניה או אחריה אוכלים בבית.

2. סרט בלי אוכל: יציאה לסרט בקניון לא חייבת להיות מלווה בארוחת צהריים, פופקורן ושתייה. רצוי וכדאי לא ללכת בשעות הארוחות הקבועות, שאז הרעב מציק. זכרו: הילדים באו לסרט. נשנוש ושתייה הם מוצר נלווה, ולעתים אפשר להביא אותם מהבית.

3. כרטיס קולנוע בהנחה: כיום יש הרבה מאוד הטבות לכרטיסי 1+1 בבתי-הקולנוע השונים. בררו זאת היטב לפני היציאה. לעתים עדיף ללכת לבית-קולנוע קצת יותר רחוק שהכרטיסים בו יותר זולים.

4. להימנע מגירויים בתוך הקניון: זכרו כי קניון נועד להיות חנות קניות גדולה ולא מקום בילוי, לכן הפיתויים בו גדולים ולפעמים מוסווים. השתדלו להימנע מלהגיע לסביבה מרובת גירויים מסוג זה.

5. מזגן יש לא רק בקניון: רובנו בוחרים ללכת דווקא לקניון ולא למקום מסחר ובילוי אחרים כדי להצטנן וליהנות מקרירות המזגן. את זה כדאי למצוא במקומות פחות יקרים - כגון מתנ"סים, מרכזי תרבות מקומיים ואפילו ספריות, המציעים אף הם פעילויות רבות בקיץ.

קיץ בקניונים

מה מציעים הקניונים

הטיפים באדיבות ארגון פעמונים

עוד כתבות

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

אנשי הרשימה המשותפת השיקו את קמפיין הבחירות לכנסת הבאה

ח"כ איימן עודה: "ביבי אתה מ-פ-ח-ד, נצביע ביותר מ-65% ואתה תעוף מהשלטון" ● באירוע פתיחת הקמפיין במגזר היהודי של הרשימה המשותפת, אירוע שהתקיים בתל אביב, מיקד עודה את דבריו לציבור היהודי: "צו מוסרי לתמוך במיעוט הערבי הנרדף"

עומרי אילוז, עידו ספרותי, אופיר אשכנזי: מייסדי פרימטראיקס / צילום: פרימטראיקס

רכישה בתוך ישראל: PerimeterX רכשה את הסטארט-אפ פייג'סיל מנס ציונה

סכום העסקה לא נחשף, אך ידוע כי עד הרכישה, פייג'סיל גייסה מיליון דולר מהמשקיע הפרטי אלון ארבוב וממשרד ההשקעות המשפחתי Clear Future ● החברה גייסה עד כה כ-80 מיליון דולר ● הטכנולוגיה של החברה נועדה לספק הגנה מפני בוטים זדוניים, ביניהם בוטים שנועדו להשפיע על מערכות בחירות ועל סקרים מקוונים

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

הרגולציה חוסמת יזמי בלוקצ'יין? רשות שוק ההון רוצה לשפר את הפיקוח עליהם

הרשות פרסמה קול קורא, שבו היא מבקשת לקבל מידע מחברות פינטק ובלוקצ'יין שרוצות כי הטכנולוגיות שלהן יובאו בחשבון לצורכי רישוי שירותים פיננסיים ● האם המפגש שנחשף באחרונה ב"גלובס" עם אחד ממובילי פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק יוביל לשינוי במדיניות הרשות?

בניין מלמ תים בפתח תקוה / צילום: בר אל

זינוק של 25% בשבוע: מלם תים נוסקת לשיא אחרי הדוחות

את המחצית הראשונה סיימה הקבוצה עם עלייה של 12% בהכנסות שעלו ל-1.1 מיליארד שקל ● הכנסות מגזר התוכנה והפרויקטים גדלו ב-37.3% במחצית הראשונה והסתכמו ב-263.1 מיליון שקל ● יישום תקן חכירות IFRS16, לצד העלייה ברווח מפעולות רגילות, הקפיץ את ה-EBITDA במחצית הראשונה ב-79.3%

גוגל / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה נגד שיתוף פעולה של החברה עם רשויות ההגירה בארה"ב

מעל אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה, אותה פרסמו באתר "מדיום", שדורשת מהנהלת החברה להצהיר כי גוגל לא תעבוד עם רשויות הגירה ובקרת גבולות בארה"ב, בטענה כי יחס הרשויות לפליטים ומבקשי מקלט אינו הוגן ● העובדים קראו לגוגל שלא לשתף עם הרשויות פעולה ע"י הענקת של תשתיות או משאבים בהווה או בעתיד

שכונת גיורא, גבעת שמואל / צילום: תמר מצפי

העירייה נגד היזם: הקרב על הפינוי בינוי בגבעת שמואל נמשך

העירייה הפקידה בוותמ"ל תוכנית לבניית 1,385 דירות בשכונת גיורא, חלקן על קרקע משלימה, ו-37 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה ● היזם שאסף חתימות בשכונה מתנגד ומנסה לקדם תוכנית משלו שבה יותר דירות, וגם תמורה גדולה יותר לדיירים

מארק צוקרברג / צילום: סטפן לם, רויטרס

המהלך של פייסבוק הצליח? ב-FTC סבורים כי המיזוג עם אינסטגרם עשוי לבלום את פירוקה

יו"ר רשות הסחר הפדרלית ג'וזף סימונס אמר אתמול כי התוכנית של הרשת החברתית לשלב את התשתיות של אינסטגרם, וואטסאפ ופייסבוק עשויה להוות מכשול בפני פירוקה

 יצחק גת, היו"ר והמנכ"ל הזמני של חברת פתרונות התקשורת אורביט טכנולוג'יס / צילום: יח"צ

מחשבים מסלול מחדש: יצחק גת מונה למנכ"ל הזמני של אורביט טכנולוג'יס; עמר בר-לב מונה לדירקטור חיצוני

אסיפת בעלי המניות של חברת אורביט טכנולוג'יס אישרה את מינויו של יו"ר החברה, יצחק גת, גם לתפקיד המנכ"ל הזמני ● חבר הכנסת לשעבר עמר בר-לב מונה לדירקטור חיצוני בחברה ● שתי ההצעות אושרו בתמיכה של 100% מהמשתתפים בהצבעה וללא התנגדות

יארון טס / צילום: יח"צ

עתיד הרפואה בשלט רחוק: רופאים באוסטרליה יעשו משמרת לילה בארה"ב

משאבת הנקה שאוספת מידע, הולוגרמות שמספקות מידע לרופאים בלי להביט במסכים וניטור מרחוק של בתי חולים - חברת פיליפס בונה מסלול בריאות מקיף ועתידני לצרכן ● יארון טס, סמנכ"ל חדשנות ואסטרטגיה בחברה, אומר שהטכנולוגיות קיימות, אבל הדרך להטמעתן ארוכה: "רופאים בבתי חולים לא מרגישים אחראים לבריאות החולים, אלא שתפקידם לתקן מה שמקולקל. לכן המערכת קורסת"

כלכלה אוסטריה // צילום: שאטרסטוק

אג"ח למאה שנים? חותם על זה ב-100%

כשהמלצתי בספטמבר 2017 להסיט חלק מתיק ההשקעות לאיגרות חוב אולטרה-ארוכות, הגיבו לי שזה רעיון השקעה מהגיהינום, ושמדובר בהפסד ודאי של עשרות אחוזים ● מאז עברו פחות משנתיים, ואיגרת החוב של אוסטריה ל-100 שנים, למשל, השיאה תשואה של 100% ● איך מתרחשת הכפלה של שווי ההשקעה בשנתיים באיגרת של מדינה המדורגת +AA, והאם מח"מ ארוך זו עדיין השקעה כדאית?

מדד המותגים: ביטוח ופנסיה / אילוסטרציה: דגנית ג'מצי, גלובס

מותגי הביטוח והפנסיה המובילים בישראל מרכזים בידיהם כוח עצום

הגופים שמנהלים את העתיד של העובדים הופכים לישירים יותר במגע עם לקוחות הקצה ומרכזים בידיהם כוח אדיר ● כניסתן של חברות ביטוח חדשות בקיץ שעבר עשויה להביא בשורה של ממש לענף

 מטוס של בריטיש איירוויז בשדה תעופה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

קווי התעופה הרווחיים בעולם: איזה קו תעופה מגלגל יותר ממיליארד דולר בשנה?

דוח שפירסמה חברת OAG מעלה כי התוצאות הכספיות של חברות התעופה האמריקאיות הצביעו על גידול ברווחים ומושכות את ממוצע הנתונים מעלה ● באירופה, לעומת זאת, התמונה אחרת כשחברות התעופה רשמו ירידה ברווחים

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

הסכם פשרה משמעותי ראשון לאנדו במסגרת פרשת משככי הכאבים

חברת התרופות אנדו הודיעה על הסכם פשרה עקרוני עם מדינת אוהיו בגובה 10 מיליון דולר בלבד במסגרת פרשת משככי הכאבים ● מניית החברה מזנקת כעת במסחר בוול סטריט

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף

נתניהו: "יש גירעון של 12-13 מיליארד שקל, טיפלתי כבר בגדולים מזה"

כחלק משידור וידאו לייב בפייסבוק, ראש הממשלה טען כי הוא יפתור את בעיית הגירעון לא באמצעות העלאת מסים, אלא ע"י הקטנת הוצאות הממשלה ● "אם אתם רוצים אותי, אל תיפלו בפח של הצבעה למפלגות אחרות"

מפגינים בהונג קונג/ צילום: רויטרס

טוויטר משנה מדיניות לאחר שחשפה רשת סינית שפעלה נגד המחאה בהונג קונג

הרשת החברתית הודיעה כי חסמה מעל 900 חשבונות סיניים שהשתמשו בקידום ממומן כדי לחתור תחת הלגיטימיות של תנועת המחאה בהונג קונג, לאחר שגילתה כי הם מקושרים לממשלת סין ● בטוויטר החליטו כי גופי מדיה וחדשות שקבלת ההחלטות בהם נשלטת על ידי מדינה כלשהי לא יוכלו לבצע פרסום ממומן

בודהה. אמונה היא עניין חברתי / צילום: שאטרסטוק

להאמין, להתפלל, לצרוך: דת המותגים עדיין רלוונטית מתמיד

למרות משבר האמונה בעשור האחרון, למותגים עדיין יש כוח שמשיק לסממנים דתיים, והם רלוונטיים יותר מאי־פעם

תלמידים בכיתת לימוד./ צילום: איל יצהר

צומחת, אבל לאט יותר: ההוצאה הלאומית לחינוך עלתה רק ב-4% ב-2018

ההוצאה הלאומית לחינוך ב-2018 הסתכמה ב-110 מיליארד שקל – עלייה של 4% לעומת 2017 ● משקי הבית ותרומות ממשיכים לממן קרוב לרבע מההוצאה לחינוך

רז ברטוב / צילום: סיון פרג'

רז ברטוב ימונה לסמנכ"ל טכנולוגיה וחדשנות בביטוח ישיר

ברטוב הודיע לאחרונה על פרישה מתפקיד סמנכ"ל הטכנולוגיות בפרטנר ● הוא יחליף במהלך אוקטובר את יבגני וולפין

ריקול / צילום: Shutterstock

הסלמונלה חוזרת לטחינה: חשש להמצאות סלמונלה בחומר הגלם של מעדני מיקי

חברת "מעדני מיקי" מודיעה על חשש להמצאות סלמונלה בחומר הגלם (טחינה גולמית) אותו היא רוכשת מספק חיצוני ● מעדני מיקי מייצרת סלטים גם במסגרת מותג פרטי (רמי לוי) והקריאה כעת מתייחסת גם למוצרים הללו, מדובר בטחינה ובחומוס במשקלים 250 גרם ושלושה קילוגרם

אס”א ת”א מול מכבי כשרונות חדרה בגמר גביע המדינה לנשים 2019 / צילום: עודד קרני - באדיבות ההתאחדות לכדורגל

הבת שלכם רוצה להיות שחקנית כדורגל מקצועית? המדינה מעדיפה שלא

ליגת העל שתיפתח בשבת תהנה מתמיכה של עשרות מיליוני שקלים מהמדינה, בזמן שליגת הנשים הבכירה נמצאת בקשיי קיום ומתוקצבת ב–3.2% בלבד בהשוואה לגברים • איך שוברים את מעגל האפליה התקציבית ומפרקים את הסטיגמות החברתיות שכרוכות בשליחת ילדה לחוג כדורגל • והאם קרוב היום שבו שחקניות בישראל יוכלו להתפרנס מהענף בכבוד ● פרויקט מיוחד