גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אני שירה, בת 27 - ענייה חדשה"

מכתב נוסף שהגיע למערכת "גלובס" מדגיש שוב את מצוקת מעמד הביניים ■ והפעם: שירה דהאן, עובדת סוציאלית שמתקשה להתקיים ■ "פעם היו לי הורים עשירים - וביום אחד הכול קרס"

מכירים את הטורים האלה על המתעשרים החדשים? על איזה יופי וכמה מגניב הבית של ההוא והבריכה שבנה הבן של ההוא? מרגישים שאתם מתים להיות הם?

נראה לי שפג תוקפו של הקונספט הזה - העוני הוא הטרנד החדש. לא העניים האלה הלא פוטוגנים האלה, שמצטלמים בערבי חג לעיתון בלבוש שוק ומקרר ריק מאחוריהם; העניים החדשים, מכירים אותם?

נעים מאוד, אני שירה, בת 27. יש לי שני תארים, אחד בתיאטרון שההורים מימנו עוד שהיו יכולים להיות תחת הכותרת של המתעשרים החדשים, ועוד תואר אחד בעבודה סוציאלית שהבנק מימן ואני אמורה להחזיר לו בשנים הקרובות, בתשלומים כמובן.

"תשלומים" - מכירים את המושג הזה? העניים של פעם, המסכנים באמת, לא יכלו ליהנות מהם, מהספק שהתשלומים האלה נותנים, אבל אנחנו, העניים החדשים, בלי התשלומים באמת ניראה רע, כי מה יקנה את התואר, הבגדים, שכר הדירה והאחד פלוס אחד בסופר?

שירה דהאן / צלם: יחצ
שירה דהאן

העניים החדשים זה אני. אני מרוויחה 4,000 שקל לחודש. כשאני חושפת את זה אני בטח הורסת שידוך פוטנציאלי, כי מי רוצה באמת להיות נשוי לאחת שתלוש המשכורת שלה בקושי מכסה את שכר הדירה?

שכר הדירה שלי רק עולה ועולה, וסליחה, ביבי, אני לא גרה ברוטשילד, רק ברחובות, מותר? זה נחשב חצי דרום פריפריאלי, וגם את הבית אני חולקת עם שותף, לא כי אני חסידה גדולה של חיי קומונה, סתם כי מרוויחה שכר מינימום ועוד רואה כל חודש את השורה הכי מבזה בתלוש שלי שנקראת "השלמת הכנסה".

אם לא ציינתי, אני שייכת לסקטור שיאני השכר הנמוך. אני לא מעבירה סחורה בנמל, לא מתעסקת בהון-שלטון, רק מטפלת באוכלוסיה אתיופית שלמי באמת אכפת איפה היא תקועה.

לעמוד הפייסבוק של שירה דהאן - לחצו כאן

אני משלמת ארנונה, חשמל, אפילו דוח תנועה שקיבלתי על חציית מעבר חציה ברגל לא במועד, כי למי יש כסף נזיל להחזיק אוטו. אני ברטרו, הכי "אין" להתנייד בתחבורה ציבורית, במיוחד בזמן של רפורמה שמבטלים תחנות, כי אתם לא באמת מצפים שיהיה למישהו אכפת מכם, אתם בסך-הכול הולכי רגל.

אז אני משלמת על כל אלה, למי אכפת?

וכן, התחלתם לקבל תמונה קצת יותר ברורה של העניים החדשים? אתם קוראים להם "מעמד ביניים" כי זה פשוט שם יפה יותר, פשוט קל יותר להרחיק את זה מאיתנו. אנחנו לא העניים האלה שיבואו לרווחה ויבקשו כסף, אבל אנחנו העניים האלה שיפסיקו ללכת להצגות וקונצרטים ולקנות ספרים, כי זה פשוט יקר וצריך לקנות לחם וחלב, ואמא הבטחת עוף לשבת.

אנחנו העניים החדשים: עובדים במשרה מלאה, דופקים מילואים, מתנדבים מדי פעם למען עניים הישנים, אבל חיים מהיום למחר. אני שירה, וחוץ מלהכניס בכל 10 בחודש 4,000 שקל לבנק, אין לי כסף. לא הון עצמי, לא כסף נזיל לא חסכונות ולא ניירות ערך.

נולדתי פעם להורים "עשירים חדשים", כאלה שקרעו את התחת והקימו עסק עצמאי. אולי פעם זה היה משתלם. מי חולם על זה היום? תן לנו משכורת יפה וביטוח מנהלים ופנסיה מסודרת, כי מי יודע מה יהיה.

ההורים שלי היו כאלה שפעמיים בשנה טסו לסקי או לאיזה בית קיץ מפנק, כאלה שדאגו לטייל עם הילדים שלהם בארץ כל שבת, כאלה שמימנו לילדים חוגים והעשרה ומורה פרטית ומורה מכוונת ושיעור פסנתר וצופים ובסך-הכול רצו שילדים שלהם יהיה מה שלהם לא היה.

וביום אחד הכול קרס. הבית נמכר, העו"ש הוגבל, ההורים פשטו את הרגל. הטיפול אצל הפסיכולוגית הופסק, כי אתם יודעים מה אפשר לקנות בסופר ב-400 שקל. שיעורים פרטיים אפשר לקבל מחברים של האחים הגדולים, רופא שיניים זה מותרות, ולפני שקונים משהו חושבים פעמיים.

המכתב של א': "מרוויח 42 אלף שקל, עשירון עליון - ולא גומר את החודש"

מתי חשבתם פעם לפני שפתחתם את הארנק, ואני מדברת על קניות בסדר גדול של 100 עד 200 שקל? נעים מאוד, העניים החדשים. לא משהו רחוק דוחה ולא סקסי כמו קבצנים, עניים חדשים כמוני כמוכם; הפרייארים האלה שלומדים בישראל, קונים בישראל ועוד יותר גרוע רוצים לחנך את ילדיהם בישראל.

אז אני לא נראית רע, אני לא רעבה ללחם, אני יושבת מדי פעם במסעדות כי פאקינג מותר לי, אני עובדת קשה ותורמת לחברה. אני רואה סרטים, אחד בחודש כי זה עולה המון, אני שוכרת דירה, ויש לי בגדים די יפים. עניים חדשים, אמרתי לכם.

אבל, אם חס וחלילה ממחר אני במשבר, אין לי שקל על התחת ליום שחור - לא כי אני בזבזנית, אלא כי אני ענייה חדשה, כזאת שבשבילה לחשוב על המחר זה מותרות, כי צריך לסגור את החודש.

המכתב של י': "המסים בישראל הכי גבוהים בעולם"

החלומות של העניים החדשים הם ממש לא חלומות של חזירים קפיטליסטים של דירות יוקרה וחו"ל כמו שביבי מוכר לעצמו. אני הפסקתי לחלום בגדול.

אני רוצה להמשיך ללמוד באוניברסיטה עבודה סוציאלית ולטפל טוב יותר באנשים שהמדינה שלי לא רואה.

אני רוצה בית משלי, ארבעה קירות שאני אוכל לגדל בהם את הילדים שלי.

אני רוצה לדעת שמתישהו המשכורת יעלו, ולא רק המחירים של הדלק והקוטג' והשכר דירה.

אני רוצה להאמין שחינוך ובריאות ותרבות זה לא מותרות, ושלכולנו מגיע. עני הוא לא רק מי שרעב ללחם, עני הוא מי שלא רואה עתיד טוב יותר.

תחי המהפכה!

עוד כתבות

בנין בזק, תל אביב / צילום: איל יצהר

לראשונה: בזק חיברה ישובים לאינטרנט רחב פס באמצעים אלחוטיים

בעקבות הרפורמה בתחום הגלים המילימטריים החלה בזק לספק שירותי אינטרנט באמצעים אלחוטיים ביישובי פריפריה בצפון ובדרום

בניין קמהדע / צילום:יחצ

קמהדע תחל בניסוי בנוגדנים ממחלימים לטיפול בחולי קורונה

עד היום נוסה המוצר רק במקרה אחד של טיפול חמלה ● המשתתפים במחקר הנוכחי כולם מאושפזים עם דלקת ריאות אך אינם מונשמים ● במהלך הרבעון הנוכחי, מתכננת החברה פגישה עם רשות המזון והתרופות האמריקאית, כדי לתכנן ניסוי המשך למוצר במהלך 2021

ישראל כ"ץ, בנימין נתניהו, בני גנץ / צילום: עדינה ולמן-דוברות הכנסת, AP, אוליביה פיטוסי-הארץ

הבחירות אולי יידחו (בינתיים) אבל הכאוס התקציבי נשאר כשהיה

הצעה של סיעת דרך ארץ, לפיה מועד אישור התקציב יידחה ב־100 ימים, זוכה לתמיכתו של ראש הממשלה נתניהו ● אך כפי שהוכיחה היום המחלוקת בין נתניהו לגנץ, גם אם החוק יעבור, הצדדים יתקשו להגיע להסכמה על התקציב

מימין: רוזן, אלוביץ', בן ארי וחן, השבוע בבית המשפט המחוזי בירושלים. הסנגורים גנבו את ההצגה / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

משפט נתניהו: בית המשפט הורה לפרקליטות לתת הסברים על חקירת אור אלוביץ'

בית המשפט הורה לפרקליטות, בין השאר, לפרט אם יש בידיה תמליל מתוקן של השיחה המוכיחה לכאורה את טענת הסנגורים, שהופעל על אור אלוביץ' לחץ לשכנע את אביו, שאול אלוביץ', להחליף עורך דין ● הפרקליטות תצטרך לספק תשובות עד ה-1 בספטמבר

השופט עוזי פוגלמן / צילום: רפי קוץ, גלובס

בוועדת הבחירות שוקלים לקיים את הבחירות הבאות במשך כמה ימים

בדוח מיוחד שהכינו, על פני 58 עמודים, מציעים אנשי ועדת הבחירות לפרוס את מערכת הבחירות על פני כמה ימים, ובכך להימנע מריכוז בוחרים, תורים והתקהלויות

יש ירידה של סביב 15% במכירי השכירות במשרדים - האתגרים של ענף הנדל״ן / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

עתיד שוק המשרדים: האם הגיע הזמן לצאת מתל אביב?

הקורונה שולחת ארגונים שלמים לעבודה מרחוק ומאיימת לשנות את כל מה שחשבנו על שוק המשרדים ● מומחים מנתחים: איך ייראו אזורי התעסוקה העתידיים, האם הטבות מס יכולות לסייע לחזרה לעבודה ואיך ייראה הענף ביום שאחרי ● בונים מחדש – האתגרים של ענף הנדל"ן, כתבה ראשונה בסדרה

אולפן "כאן" בערבית / צילום: יח"צ

גישה "רשות שידורית": דוח פנימי של התאגיד קבע כי "שידורי הטלוויזיה בערבית אינם נותנים תשובה מכבדת"

ל"גלובס" נודע כי מנהל החטיבה בערבית יאסר עטילה זומן לשימוע לפני פיטורים, זאת בעקבות טענות שהועלו בעניינו בתאגיד ● בכאן מתכננים שינויים נוספים במערך

מועדון לגיה ורשה (Legia Warsaw) / צילום: לגיה ורשה

זווית ישראלית בליגה הפולנית: פלוס 500 תיתן חסות למועדון לגיה ורשה

עבאס חוסיין הצטרף לדירקטוריון טבע ● השיחה

גדעון ורטהייזר וצמרת סיוה בפתיחת המסחר אתמול בנאסדק / צילום: נסדק

סיוה עקפה את התחזיות ברבעון וצמחה ב-28% בהכנסות

ההכנסות של חברת הטכנולוגיה הישראלית הסתכמו ב-23.6 מיליון דולר ● בשורה התחתונה, הרווח הנקי על בסיס Non-GAAP הגיע ל-12 סנט, בזמן שהאנליסטים ציפו רק לרווח של 4 סנטים למניה

יפעת שאשא ביטון, וועדת הקורונה היום / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שאשא-ביטון: "חשבתם שהשמיים ייפתחו בעוד שישה ימים? תחשבו שוב"

תאריך יעד לפתיחת השמיים כבר יש, ה-16 באוגוסט, אבל מתווה עדיין אין. או שיש אבל הוא לא הוצג ● חוץ מאי ודאות, לא נראה קו המנחה כרגע את אופק השמיים ● התאחדות סוכני הנסיעות: "אי אפשר להגיד שהשמיים נפתחים ובזה להשתיק אותנו"

דדי שוורצברג, מייסד ומנכ״ל עדיקה  / צילום: יח"צ

מייסד עדיקה בדרך לתביעה נגד גולף: "אירועים חמורים התרחשו בחברה"

דדי שוורצברג, שהיה מנכ"ל הרשת עד לאחרונה, הגיש היום בקשה לגילוי ועיון במסמכים טרם הגשת תביעה נגזרת נגד הקבוצה האם של חברת האופנה המקוונת, גולף, ונגד הקבוצה שמחזיקה בה, כת"ש ● דירקטוריון עדיקה: "ועדה עצמאית לא מצאה רבב בהתנהלות החברה"

מארק צוקרברג / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

פייסבוק פייננשל: ענקית המדיה החברתית הכריזה על הקמת קבוצת פינטק

ענקית הטכנולוגיה האמריקאית פייסבוק הקימה קבוצה חדשה, שתנהל את כלל שירותי התשלומים של החברה, בראשותו של דיוויד מרכוס, ממייסדי פרויקט המטבע הדיגיטלי ליברה ● זהו צעד נוסף של פייסבוק בניסיון לחבר בין המוצרים והפרויקטים הרבים שהיא מנהלת

מגדל שלום, ת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגדל שלום כמשל: מה קרה למחירי שכירות המשרדים בימי הקורונה?

איך משפיעה הקורונה על גורד השחקים הראשון שהוקם בישראל, מתי יגיע המבחן האמיתי של המגדל ומה אומרים המתווכים על מחירי השכירות ● בונים מחדש – האתגרים של ענף הנדל"ן 

מני מזוז / צילום: אוריה תדמור

בג"ץ ביטל את הריסת בית המחבל; נתניהו: "דורש דיון נוסף בהרכב מורחב"

בג"ץ קיבל היום את עתירת משפחת המחבל, שהרג את הלוחם עמית בן יגאל, וביטל את צו ההריסה שהוצא לביתו ● השופט מזוז: המדינה לא מייחסת לאישה ולילדי המחבל מעורבת כלשהי ● נתניהו: "החלטה אומללה של בג"ץ"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים -  9 באוגוסט 2020

אמש באיכילוב: 11 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

 "תערוכה וירטואלית" של חממת DRIVETLV  / צילום: צילום מסך DRIVETLV

קהיליית האוטוטק הישראלית נאבקת בנגיף עם תערוכה וירטואלית

חממת DRIVETLV של קבוצת "מאיר" הפיקה "תערוכה וירטואלית" עבור חברות סטארט-אפ מתחום האוטו-טק

הנשיא טראמפ עומד ברקע פסלי ראשי הנשיאים של ארה"ב, של הר ראשמור המפורסם / צילום: Alex Brandon, Associated Press

גדולי האומה? בבית הלבן ביררו איך מוסיפים את טראמפ להר ראשמור

על פי דיווח של ה"ניו יורק טיימס", עוזרים בבית הלבן פנו למושלת דרום דקוטה כדי לברר מהי הפרוצדורה ● בהר ראשמור חקוקים מזה כ-100 שנה פרצופיהם של הנשיאים וושינגטון, ג'פרסון לינקולן ורוזוולט

איציק שניידר / צילום: יח"צ

מועצת החלב מחליפה את חברת הלובינג שלה

לקראת המו"מ על הסכם החלב המועצה גם שוכרת את שירותיו של יועץ חדש - הכלכלן בועז סופר, לשעבר סמנכ"ל ברשות המסים

לשכת התעסוקה תל אביב. הכשרות שלא תואמות את צרכי השוק  / צילום: שירות התעסוקה

מחפשים תעסוקה: המגזר העסקי נכנס לוואקום של הממשלה ומטפל בהכשרת המובטלים

השר שמולי מצד אחד וחבר הכנסת ברקת מצד שני מקדמים תוכניות כמעט זהות להכשרת מובטלים בשיתוף פעולה עם המעסיקים ● שתי הגרסאות הן תולדה של יוזמה של הפורום החברתי-כלכלי הכולל מנכ"לים של חברות ובהן סיסקו, הוט, תנובה ופייסבוק ישראל

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

על רקע משבר הקורונה: תוכנית נוספת לעידוד השקעות ותעסוקה בענפי התעשייה

התוכנית, שגובשה על ידי משרדי האוצר והכלכלה והתעשייה בשיח עם התאחדות התעשיינים, כוללת סיוע בהיקף של 1.1 מיליארד שקל לעידוד תעסוקה וביצוע השקעות בתעשייה ובענף ההייטק