גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האקורדיון של אינטק פארמה מחכה לתזמורת

אינטק פארמה, שפיתחה את "גלולת האקורדיון" לשיפור ספיגה של תרופות במערכת הדם, צפויה להציג עד סוף השנה את תוצאות הניסוי בשלב II בשתי תרופות ■ תוצאות חיוביות יסייעו לחברה להגשים את חלומה

אין זה סוד שבין החברות האתיות לחברות הגנריות יש מלחמת חורמה. האתיות משיקות תרופה חדשה, ולאחר 10 שנים נפתח עבורה השוק הגנרי, והחברות הגנריות נוגסות ברווחי העתק שיש לחברות האתיות בגין אותה תרופה. לאחרונות אין הרבה מה לעשות בנידון (מלבד להילחם מול הגנריות במסדרונות בתי המשפט), ואחת הדרכים שכן נגישות עבורן לטיפול בבעיה לעיל היא להשביח את אותן תרופות אתיות קיימות, וכך למזער את הפגיעה מצד החברות הגנריות, או לחילופין להשביח תרופה גנרית קיימת וכך לנגוס ברווחי החברות הגנריות.

מה החברה עושה

אינטק פארמה (Intec Pharma), שכבר חיה ובועטת 11 שנה, פיתחה טכנולוגיה מוגנת פטנט להשבחת תרופות, וזו אינה מיועדת רק לתרופות אתיות שעומדות בפני תפוגת הפטנט עליהן. השבחת תרופות מיועדת גם לתרופות גנריות קיימות (וכך הופכת אותן לתרופות אתיות חדשות, ומסייעת לחברה המשווקת אותן ליטול חלק מהותי משוק גנרי קיים), וגם לתרופות אתיות חדשות שפיתוחן כרוך בקשיים.

מי מאיתנו לא יודע שרוב התרופות שמשווקות כיום ניתנות דרך הפה, ולכן נספגות לדם דרך צינור העיכול. עם זאת, חלק מאותן תרופות יכול להיספג רק או בעיקר דרך חלק מצומצם של המעי העליון (הקרוב לקיבה), שקרוי "חלון ספיגה צר". כך, תרופות אלו נספגות פחות בדם, ולכן הן ניתנות מספר פעמים ביום.

מצב זה מקטין את היעילות של התרופה, מקשה על החולה (קל יותר ליטול כדור אחד ביום מאשר עשרה), מגביר את תופעות הלוואי של התרופה, ומצריך פיתרון שיגדיל את הספיגה של התרופה בדם.

מספר אותן תרופות בעייתיות אינו רב אך הוא מספיק כדי להצדיק את קיומה של אינטק פארמה. די בכך שהחברה תצליח להפוך את הטכנולוגיה שפיתחה למסחרית בתרופה אחת ויחידה (יחד עם ענק תרופות בינלאומי) כדי שייפתח בפניה שוק של מאות מיליוני דולרים.

לאינטק פארמה יש פיתרון ייחודי אך הוא אינו הפיתרון היחיד הקיים. החברה פיתחה מערכת נשא לתרופות העשויה ממרכיבים כימיים שמאושרים לשימוש בבני אדם, והמקופלת כמו אקורדיון לתוך קפסולה סטנדרטית שהופכת לתרופה עצמה אותה נוטל החולה ("גלולת האקורדיון").

לאחר שהקפסולה מגיעה לקיבה, האקורדיון - כשמו כן הוא - נפרש, שוהה בקיבה למשך זמן ארוך יותר מהזמן שבמהלכו שוהות אותן תרופות בעייתיות, ומשחרר את החומר הפעיל של התרופה באופן רציף ומבוקר בקיבה וממנה אל איזור הספיגה העליון של המעי. כך, צריך החולה ליטול את גלולת האקורדיון רק עד פעמיים ביום ולא יותר.

במהלך התאמת האקורדיון לתרופה כזו או אחרת לא נעשה שינוי בהרכבה הכימי, ומכיוון שזה כבר קיבל אישור FDA - לאינטק פארמה קל יותר לקבל אישור דומה לגלולת האקורדיון, וכך עבודתה מול הרגולטור האמריקני הופכת לפחות מורכבת, אורכת פחות זמן וכך פחות מאיימת על עתידה.

האקורדיון הוא שם אב לטכנולוגיה שפיתחה החברה אך הוא אינו מוגבל לתרופה אחת ויחידה, וכאן טמון יתרון תחרותי מהותי של החברה. אינטק פארמה מסוגלת להתאים את האקורדיון כמעט לכל תרופה (החסם העיקרי הוא משקלו, 1,000 מ"ג, שמונע ממנו לשאת תרופות שהחומר הפעיל שלהן ניתן במינון מאוד גבוה), ולכן כישלון בניסוי שלו על תרופה א' אינו מעיד על תוצאה דומה בניסויו על תרופה ב'. "כל אקורדיון הוא ישות עצמאית בפני עצמה", אומר גיורא קרני, מנכ"ל החברה.

אינטק פארמה מנהלת כרגע שלושה ניסויים קליניים על שלוש תרופות שונות - שניים מהם בשלב Phase II ואחד בשלב Phase I (ראו טבלה). האקורדיון הראשון משולב על תרופת הלבודופה (Levodopa) שמטפלת במחלת הפרקינסון; האקורדיון השני משולב על תרופת הזלפלון (Zaleplon) שמטפלת בהפרעות שינה, ואילו האקורדיון השלישי משולב על תרופת הבקלופן (Baclofen) שמטפלת בעוויתות שרירים.

שלוש תרופות אלו הן גנריות, ולכן אינטק פארמה לא צריכה לשתף פעולה עם החברות הגנריות שפיתחו אותן במקור, והן מוגדרות אצלה כ"תרופות בפיתוח עצמי".

"קו האשראי מקרן יורקוויל הוא רק פוליסת ביטוח"

גיורא קרני, מנכ"ל אינטק פארמה מזה 5 שנים, מודע לתדמית הקלוקלת שיצאה לקרן יורקוויל, ולעובדה שהסכם השקעה עימה הפך באחרונה לאיום על מניית החברה שחוברת אליה (לפחות בעיני פעילי שוק ההון המקומי). יורקוויל, שכבר השקיעה בלא מעט חברות ישראליות (דוגמת טאואר), עובדת לפי שיטת Standby Equity Distribution Agreement - הקרן מתחייבת לרכוש מהחברה מניות בדיסקאונט על המחיר בשוק ההון ומיד לאחר קבלתן, מוכרת אותן, וכך יוצרת לחץ על מחיר המניה. כמו כן, החברה משלמת לקרן עמלת התחייבות בגין פתיחת קו אשראי.

לפי ההסכם בין הקרן לאינטק פארמה, תשקיע יורקוויל עד 12 מיליון דולר בחברה במהלך תקופה של 3 שנים, והמניות שיינתנו לה - אם אכן תזדקק החברה להשקעה לעיל - יוקצו לפי המחיר הנמוך מבין הממוצע המשוקלל היומי של מניית אינטק פארמה בכל אחד מעשרת ימי המסחר הרצופים שלאחר מסירת דרישת ההשקעה, וזאת בניכוי 3%. עמלת ההתחייבות במקרה הנידון עומדת על 270 אלף דולר - סכום שאינו הולך ברגל עבור חברת מו"פ שאמצעיה דלים כמו אינטק פארמה.

"בתנאים הנוכחיים, אני לא יכול לבסס את עתיד החברה על ההתנהגות של שוקי ההון. אינטק פארמה תזדקק להון נוסף בעתיד, ולא בטוח ששוקי ההון יוכלו לסייע לי כשאותו רגע יגיע", מסביר קרני את בחירתו בקרן יורקוויל. "זוהי פוליסת ביטוח לכל דבר ועניין", הוא אומר על קו האשראי שקיבל מהקרן, ומבהיר כי החברה תשתמש בו - אם ורק אם - לא תצליח לאתר מקורות מימון אחרים.

כך או אחרת, קרני יידרש להחליט האם להיעזר בקרן יורקוויל רק במהלך 2012. לאינטק פארמה יש כרגע בחשבון העו"ש 29.1 מיליון שקל, ואלו יסייעו לחברה להחזיק את הראש מעל המים במהלך השנה הקרובה. "לא בטוח שנשתמש בקו האשראי של הקרן אך אני לא יכול להשאיר את החברה ללא אופציית מימון בטוחה", אומר קרני. ובכן, ציבור המשקיעים צריך לקוות שהסכם ההשקעה בין השתיים ייוותר על הנייר, ולא - המניה עלולה לעשות את דרכה דרומה.

"קהל היעד שלי: חברת תרופות אתית גדולה"

אינטק פארמה תקום או תיפול על יכולתה לחבור לענק בינלאומי שיאמץ את הטכנולוגיה שפיתחה. כוונת החברה - בתנאי שתוצאות הניסויים בשלב Phase II יהיו חיוביות - היא לחתום על הסכם מסחור או הסכם מסוג אחר עם חברת פארמה גדולה שיסייע לאינטק פארמה להשלים את הפיתוח, הייצור ובסופו של דבר - השיווק של המוצר הסופי.

אינטק פארמה פועלת בתוך שוק חי וקיים, ולאו דווקא כזה שייווצר רק כשהחברה תגשים את יעדיה. 40% מהמוצרים שהשיקו 50 יצרניות התרופות הגדולות בעולם בין השנים 2002-2005 היוו השבחות של תרופות קיימות, וזה אומר שיש שוק, וכל שנותר לחברות האתיות/הגנריות לעשות הוא לבחור באיזו טכנולוגיה להשתמש כדי להשביח תרופות.

ויש הרבה טכנולוגיות/תחליפים לטכנולוגיית האקורדיון. הרבה מאוד, אך בחברה מעודדים מכך שלרוב התחליפים יש תופעות לוואי משל עצמם, וכך גדל היתרון התחרותי של טכנולוגיית האקורדיון.

שניים מתוך שלושת הניסויים הקליניים של החברה מצויים כרגע בשלב Phase II - השלב שלאחריו נעשות רוב העסקאות מהסוג לעיל, ולכן האופטימיות של קרני די רבה. תוצאות שני הניסויים צפויות להתקבל במהלך הרבעון השלישי והרביעי של השנה, ולכן מבהיר קרני כי "הסיכוי נמוך שנחתום על הסכם מסחור או הסכם דומה במהלך השנה הנוכחית. זו תהיה הסוגיה של 2012". ואם וכאשר יגיע רגע האמת, קרני מדגיש כי קהל היעד שלו הוא "חברת תרופות אתית גדולה". עם זאת, בצד הסיכוי שקרני יתיישב לשולחן המו"מ מול חברה כזו או אחרת, קיים הסיכון - קטן ככל שיהיה - שהחברה לא תגיע לשלבי Phase III בזרוע שלובה עם ענק תרופות, ושהניסויים ייכשלו באותו שלב שלישי ומכריע.

לשם כך, יש לחברה תוכניות מגרה שכוללות התאמת האקורדיון לתרופות אחרות (מלבד השלוש המנוסות כיום), ופרויקטי פיתוח מול חברות אתיות שיצאו לדרך ביוזמה של אותן חברות שרוצות לשפר את התרופות שלהן, ולהקטין פגיעה בהן מצד החברות הגנריות. אינטק פארמה לא מרחיבה את הפירוט על אותן תוכניות מגירה, וקרני רק מבטיח, במילותיו שלו, "לא אלמן ישראל אני".

הפלוסים - הצלחה של ניסוי, וטכנולוגיה ייחודית

1. הסיכוי להצליח גבוה מהסיכוי להיכשל

לפחות נכון לרגע זה - ולפי מבחן ההיסטוריה של אינטק פארמה - יש סיכוי די גבוה שהחברה תסיים בהצלחה את הניסויים הקליניים בשלב Phase II, וכך תיסלל דרכה לזרועות של ענק תרופות כזה או אחר. אין ביטחון שזה יקרה - חברות מו"פ אינן ולא תהיינה דפנסיביות - אך במקרה של אינטק פארמה, הסיכוי שאחד מהניסויים ייכשל נמוך מהסיכוי שאחד מהם יצליח. נתון זה לבדו מהווה כרית ביטחון למי שהשקיע ומשקיע במניה בימים אלו.

2. פיתרון שונה משל אחרים

יש לא מעט שיטות להשביח תרופות אך השיטה של אינטק פארמה מבדלת אותה באופן מהותי משיטות אחרות. בידול זה מהווה יתרון תחרותי לא קטן, והופך את החברה לאטרקטיבית יותר. טכנולוגיית האקורדיון עומדת בפני עצמה, וכישלונה על תרופה א' אינו מעיד שתיכשל על תרופה ב', ג' וכך הלאה. כך יצרה לעצמה החברה קו של מוצרים שכל אחד מהם עומד בפני עצמו, ולא הפכה לחברה של מוצר אחד עליו תקום ותחיה.

3. שיתופי פעולה בעלי פוטנציאל רב

אינטק פארמה חשפה כי חברות אתיות פנו אליה מתוך רצון לבדוק שילוב של האקורדיון בתוך תרופות אתיות שהן מפתחות. שיתופי פעולה אלו, מבחינה כלכלית, עדיין אינם מהותיים עבור החברה אך העובדה כי אינטק פארמה עלתה על הרדאר של חברות אתיות מהווה סממן חיובי וסוג של חותמת הכשר לטכנולוגיית האקורדיון.

המינוסים - כישלון של ניסוי, ומימוש קו אשראי מיורקוויל

1. הניסוי ייכשל, המניה תיפול

הסיכוי שאינטק פארמה תסיים בהצלחה את השלב השני (Phase II) בלפחות אחד משני הניסויים הקליניים שהחברה מבצעת, נראה די טוב, אך בצד הסיכוי תמיד קיים הסיכון - קטן ככל שיהיה - שלפחות אחד משני הניסויים לא יניב את התוצאות הרצויות. רק באחרונה גילינו כיצד ניסוי שנכשל בשלב החשוב ביותר - Phase III - מוטט את מניית טבע (שעדיין נחשבת למניה דפנסיבית) כאילו הייתה מניה של חברת מו"פ צעירה. אינטק פארמה רחוקה מלהיות טבע, ולכן כל בשורה שלילית שתצא ממסדרונותיה עלולה למוטט את המניה.

2. האשראי ינוצל, המניה תילחץ

ואם לא די בהיותה חברת מו"פ שהסיכון הטבעי הטמון בהשקעה בה גבוה מהסיכון של כמעט כל חברה אחרת - אינטק פארמה הגדילה באחרונה את הסיכוי שבעתיד הלחץ על המניה יגבר. אינטק פארמה חברה לקרן יורקוויל, וזו תוכל להשקיע בה עד 12 מיליון דולר במשך 3 השנים הקרובות. לפי שיטת ההשקעה של יורקוויל - שכבר זכתה לכינוי "גזר דין מוות למניה" - הקרן מקבלת את המניות שהוקצו לה ומיד מוכרת אותן בשוק ההון, וכך יוצרת לחץ על המניה. לחץ כזה - בחברה טובה ככל שתהיה - אינו מרכיב רצוי.

3. החברה תיוותר ללא חמצן

ההון שנותר לחברה בחשבון העו"ש יממן את התוכנית הקלינית לשנה הקרובה, אך סימן השאלה מעל עתידה יגדל ככל שהזמן יעבור וזו לא תאתר מקור מימון אחר שאינו קרן יורקוויל. התנודתיות הנוכחית של שוקי ההון תקשה על החברה לפנות שוב לשוק המקומי, ובלי חבירה לענק תרופות בינלאומי המשך פעילותה יהיה מוטל בספק.

המספרים של אינטק פארמה
הניסויים הקלינים של אינטק פארמה תמונת מצב

השבחת תרופות המשמעות העסקית
מודל לחיקוי


עוד כתבות

חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת אישרה את בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ

(עדכון) - לפני כשבועיים קיבלה ועדת הכנסת את בקשתו של ח"כ כץ להעניק לו חסינות, וכעת הבקשה אושרה גם במליאה ● ח"כ גדעון סער: "כל הרטוריקה של 'עיר מקלט' לא מתאימה כאן" ● משמר הדמוקרטיה לבג"ץ: לבטל את הענקת החסינות לח"כ כץ

אייל דרור  / צילום: סיוון פרג'

שטראוס נכנסת למעדניות ולקצביות עם מותג בוטיק חדש

שטראוס מסמנת את שוק החנויות המתמחות, כמו מאפיות שכונתיות, קצביות ומעדניות • השלב הראשון: השקת מותג סלטים פרימיום בתמחור גבוה יותר תחת השם "דליקטס"

אפליקציה של ויזה / צילום: יח"צ

האם ויזה גילתה דרך להרוג בעדינות חברות פינטק חדשות?

הבנקים מחויבים לאפשר לחברות פינטק להתקשר אל חשבונות הלקוחות שלהם, אבל איך זה מתבצע בפועל? ● חברת Plaid היא אחת מיצרניות צינורות התקשורת שעונות על הצורך ● האם ויזה קנתה את החברה כדי לפתח אותה או כדי להרוג אותה בעדינות? ● האזינו 

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

נתניהו ביקש מזנדברג קיזוז בהצבעת החסינות של כץ - אך הופיע ותמך

ל"גלובס" נמסר כי בנימין נתניהו פנה לח"כ תמר זנדברג, שילדה בת בימים האחרונים, בבקשה להתקזז איתה בהצבעה היום ● בקשת החסינות של ח"כ כץ עברה ברוב של 62 נגד 43

אמיר נחום, מנכ”ל אורתם סהר, בבית המשפט / צילום: אמיר מאירי

תחזית מקורות ושימושים: תחזית לחוד ומציאות לחוד

תחזית מקורות ושימושים שצריך לפרסם תאגיד הנמצא בקשיים פיננסים, היא כלי חשוב למשקיעים אך בהחלט לא נטול קשיים ובעיות ● על מה נשענות התחזיות, כיצד השוק מעריך אותן, ומה נאמר על הפערים המטרידים בכמה מקרים בולטים בין התחזיות למציאות? ● כתבה ראשונה בסדרה

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס, יח"צ

כמה תמלוגים הרוויחה המדינה ממאגר תמר עד היום?

משרד האנרגיה דיווח כי התמלוגים מגז טבעי עמדו על 842 מיליון שקל ב-2019 - הרוב ממאגר תמר ● השנה התמורה הנמוכה ביותר הגיעה מלוויתן, אך בשנה הבאה המאגר צפוי להכפיל את היקף התמלוגים

נוסע נצור בספינת השיט "נסיכת דיאמונד"  / צילום: Eugene Hoshiko, AP

משרד הבריאות: ישראלית נוספת בספינה ביפן נדבקה בקורונה

עד כה אובחנו 3 חולים ישראלים על הספינה "דיימונד פרינס" ● לגבי יתר הישראלים על הספינה, ככל שלא יימצאו חיוביים לנגיף, הם יחזרו לישראל עד סוף השבוע הבא בטיסה מיוחדת

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בבורסה: אלקטריאון זינקה ב-16%, מניות הביטוח קפצו

מניות הביטוח זינקו על רקע דחייה של יישום תקן חשבונאי בהוראת רשות שוק ההון ● סאמיט התחזקה בכ-6% על רקע מחיקת החברה הבת בלונדון ● בזן הודיעה על החלטת עיריית חיפה שלא לחדש היתר זמני לצנרת שבה היא משתמשת ● בי.ג'י.איי נסקה בכ-40% על רקע כניסה למלונאות ודיור מוגן

מסכה על הפנים ברחובות בייג'ין בנובמבר 2018  בגלל הזיהום / צילום : AP \ Andy Wong

נזקי זיהום האוויר בעולם עולים לנו מיליארדים מדי יום

דו"ח של גרינפיס מעריך את עלות זיהום האוויר שנגרם משימוש בדלקים פוסיליים ב-8 מיליארד דולר ביום ● בישראל נמצא הנושא במקום נמוך בסדר היום הציבורי, למרות העדויות המצטברות על הנזקים של נשימת אוויר מזוהם

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יחצ

אקורד סיום: ויולה מכרה את יתרת המניות שלה במטומי; סמי תותח פרש מהחברה

ויולה החזיקה ב-9.5% ממניות מטומי, ואם מכרה אותן במחיר השוק, הרי שהיקף המכירה עומד על פחות מ-2 מיליון שקל ● למרות הצניחה החדה בשווי מטומי בשנים האחרונות, ויולה כבר החזירה למעשה את ההשקעה הראשונית שלה בחברה

מצביעה בקלפי/ צילום: רויטרס

היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות: לוועדת הבחירות אין סמכות לדון באפקליציית אלקטור

תשובת היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות הוגשה בתגובה לעתירה נגד השימוש באפקליקציית אלקטור, המשמשת בידי הליכוד ומפלגות נוספות להמרצת מצביעים ● בחוות-דעת שהגיש המכון הישראלי לדמוקרטיה ליו"ר ועדת הבחירות נטען כי "איסוף המידע והצלבתו פותח כר נרחב לזיופים"

רשת חברתית / שאטרסטוק

דעה: "אינני מטריל כי יש לי כוח להטריל, אני מטריל כי אין לי כוח לשתוק"

יש הרבה מגרעות בכניסה של העיתונאים לרשתות החברתיות, אבל דבר אחד חיובי יצא מכך: הציבור נחשף לדעות שלהם ● פרויקט מיוחד

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

מחירי השכירות בישראל נחשפים לראשונה: איפה הם זינקו ואיפה תמצאו 3 חדרים ב-4,000 שקל לחודש

לפי מדד של הלמ"ס המתפרסם לראשונה, אשקלון היא העיר שבה עלו מחירי השכירות בצורה החדה ביותר, למרות המצב הביטחוני • בת"א תשלמו על דירת שני חדרים כמו על דירת חמישה חדרים בב"ש • לפי הנתונים, מחירי השכירות לא מפסיקים לטפס וחצו את רף ה-4,000 שקל בממוצע

הפגנה של מקומיים נגד המפעל של טסלה / צילום: PAWEL KOPCZYNSKI, רויטרס

מאסק מול הגרמנים: המפעל הראשון של טסלה באירופה מעורר סערה עוד לפני שנפתח

המפעל הראשון והמדובר של טסלה באירופה, והרביעי בסך-הכול בעולם, יוקם דווקא בעיירה גרונהיידה, לא הרחק מברלין ● למה נבחרה דווקא היא, כיצד תתיישב השמרנות הגרמנית עם אחת החברות פורצות הדרך בתעשיית הרכב, ואיך זה קשור לפצצות ולנמלים ● קן לציפור, גרסת אילון מאסק

שכונת "דניה הירוקה" / הדמיה: אנדו סטודיו

חיפה: התנגדויות תושבי דניה נדחו - ואושר הפרויקט להקמת 226 יח"ד בדרום השכונה

הוועדה המחוזית חיפה הטילה את האחריות על שיפור דרכי התחבורה בשכונה בעת חירום על העירייה, ותוכנית הבינוי תחויב בקבלת אישור ע"י רשות הכבאות ● עמותת המתנגדים הודיעה על כוונתה לערער על ההחלטה

רכבת המימן של אלסטום בגרמניה / צילום: Serene Stache, AP

הסכם ראשוני: אלסטום הצרפתית תקנה את בומברדייה הקנדית ב-7 מיליארד דולר

זהו ניסיון נוסף של אלסטום להתמזג עם חברה ובכך להגדיל את התחרות מול חברת CRRC הממשלתית הסינית - ספקית הרכבות הגדולה ביותר בעולם

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

קו הכסף: כך הרוויחו יזמי הרכבת הקלה בירושלים מיליארד שקל על חשבון המדינה

בעלי המניות של הזכיינית סיטיפס עשו עסקה חלומית בזמן שהמדינה שילמה שכר לימוד אסטרונומי ● בין המרוויחים: קרן המורים והגננות שעשתה סיבוב מדהים עם תשואה של מאות אחוזים תוך פחות מ-4 שנים

נשים בדירקטוריון - הוועדים המנהלים של האוניברסיטאות

באוניברסיטאות יש הרבה סטודנטיות - אך לא מספיק דירקטוריות

בעוד שנשים מהוות כ-60% מקרב הסטודנטים באוניברסיטאות, בוועדים המנהלים הן פחות מרבע

ערן יעקב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"נוכל להתמודד טוב יותר עם העלמות מס אם נעבור לתהליך של מניעה"

מנהל רשות המסים ערן יעקב התייחס היום לחשיפת "גלובס" בנוגע לתוכנית הרשות לחייב את כל העסקים במשק לדווח על כל עסקה מעל 5,000 שקל ● "לא צריך להתלונן על התהליך אם הוא ימגר את התופעה שפוגעת בכסף של כולנו"

חומר פעיל חדש בקנאביס? / אילוסטרציה: שאטרסטוק

בתי המשפט פוסקים לנפגעי תאונות מאות אלפי שקלים לרכישת קנאביס

כמה פסקי דין שניתנו לאחרונה בתביעות של נפגעי תאונות דרכים מלמדים כי בתי המשפט הכירו בצורך של תובעים הסובלים מכאבים לקבל מחברות הביטוח מאות אלפי שקלים לצורך רכישת קנאביס רפואי