גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נפלאות הבינה: "יש לנו הרגשה של הזדמנות בשוק"

שתי חברות שמשרדיהן ממוקמים ברמת החייל בת"א מחפשות פתרון מוצלח להצגת נתונים ארגוניים ■ פנורמה ממשיכה להדק את השת"פ עם מיקרוסופט, בעוד ש-Gstat מנסה לפרוץ לחו"ל בעזרת IBM

רוני רוס מתרגשת. רוס היא מנכ"לית פנורמה, ספקית פתרונות בינה עסקית (BI), שהשיקה באחרונה את Necto, גרסה חדשה של תוכנת Panorama הוותיקה.

"יש למוצר שלנו חדשנות טכנולוגית, ממש כמו בסטארט-אפ", אומרת רוס. הגרסה החדשה מוסיפה לתוכנה ממד חברתי, ורוס מאמינה שזהו עידן חדש של תוכנות ארגוניות - מעין דור 3.0 של יישומי בינה עסקית לארגונים.

מטרת תוכנות הבינה העסקית לספק אינדיקציות סטטיסטיות, שמוצגות בצורה גרפית קלה להבנה, על ביצועי החברה.

רוס היא שחקנית ותיקה בעולם הזה, אחת שראתה כמעט הכל - גם תקופות של הצלחה, וגם תקופות קשות שבהן עתיד החברה עמד בסימן שאלה.

היא החלה את דרכה בימים שבהם הצגת גרף מכירות חודשי נחשבה לפלא; מכרה את החברה שלה למיקרוסופט בצעד שיסייע לה להשיג דריסת רגל בשוק; וכיום נוכחת בהפיכתו של תחום ה-BI לאחד משוקי התוכנה החשובים ביותר.

אחרי כמה שנים של קונסולידציה אגרסיבית, שולטות כיום בענף חמש שחקניות מובילות - SAP, אורקל, SAS, IBM, ומיקרוסופט - שחולשות על 72% מהשוק, על-פי נתוני גרטנר ל-2010.

בדומה לצרכנים הפרטיים, הארגונים מוצפים כיום בכמויות מידע בלתי נתפסות. המטרה של חברות ה-BI היא לאפשר להסיק מהנתונים מסקנות מוצלחות, תוך פרק זמן שהולך ומתקצר, על מנת לקבל החלטות נכונות במהירות.

המצב הזה מותיר לשחקניות הקטנות כר נרחב להתפתחות עסקית, שמאפשרת להן להישאר רלבנטיות. פנורמה, שהייתה מהחלוצות בתחום בשנות ה-90, מחפשת יתרון יחסי. "אין היום סרגל כלים עם יישומים חברתיים באף אפליקציה ארגונית", אומרת רוס, "אנחנו נמצאים כאן בחוד החנית".

הגרסה החדשה שהחברה מציעה כוללת אפשרויות לשיתוף תוצאות לניתוחי נתונים, שאילתות, מצגות ודעות בין משתמשים שונים, באופן ויזואלי. מדובר ברשת חברתית בעלת אוריינטציה ארגונית.

בגרטנר מעריכים ששוק ה-BI צמח אשתקד ב-13% ל-10.5 מיליארד דולר, זאת בהתאם למגמת הצמיחה בכלכלה העולמית. "יש לנו הרגשה של הזדמנות בשוק", אומרת רוס.

אחת מהחברות שנהנו מהתובנה הזו היא קליק-טק השודית, שהונפקה לפני כשנה לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר ומאז הכפילה את שווייה. בחברה מושקעת גם קרן ההון סיכון הישראלית JVP.

פנורמה, שמכירותיה מסתכמות בעשרות מיליוני דולרים לשנה, נחשבת לשחקנית בשוק ה-BI המסורתי שמספק כלים המיועדים לדווח על נתונים באופן ויזואלי וידידותי למשתמש.

היתרון היחסי של החברה הוא היכולת להציג חיתוכים שונים של נתונים בסביבת העבודה של מיקרוסופט. וזו גם הביקורת העיקרית של חברת המחקר גרנטר כלפיה, שלפנורמה אין אופק להתפתחות בהמשך ואין לה אלטרנטיבה מעבר לשותפתה הוותיקה, מיקרוסופט.

מערכת היחסים בין פנורמה לבין ענקית התוכנה של ביל גייטס הובילה לכך שמיקרוסופט רכשה את הפעילות המרכזית של פנורמה ב-1996, תמורת 20 מיליון דולר.

פנורמה המשיכה לפעול מאז בנפרד, אך היא עדיין בעלת אוריינטציה "מיקרוסופטית" (למרות שיתוף פעולה מסוים עם גוגל). לפנורמה יש דימוי של חברה שדוהרת על גב הנמר. "אנחנו מספיק קרובים למיקרוסופט", אומרת רוס, "כדי שלא נרגיש שחקן קטן וחסר בסיס מול ענקיות המחשוב שנכנסו לתחום". הקשר בין פנורמה לבין ענקית התוכנה, מעלה את האפשרות שמיקרוסופט תשלוף שוב את פנקס הצ'קים. רוס מאמינה שההיסטוריה לא תחזור: "כל דבר יכול לקרות לכל אחד, אבל אנחנו לא חושבים על זה בכלל".

"צריך עוד משאבים"

בצמוד למשרדים של פנורמה, ברחוב ראול ולנברג ברמת החייל בתל אביב, ניתן למצוא חברת BI נוספת, מוכרת פחות, אבל לא פחות מרשימה. זו חברת Gstat, שחתמה לפני מספר חודשים על שיתוף פעולה אסטרטגי עם IBM.

ההסכם אמור לאפשר ל-Gstat לפנות לשוק הבינלאומי, ולמכור מוצרי ניתוח של נתונים ארגוניים, בעזרת מודלים סטטיסטיים מורכבים. החברה, שיצאה לדרך לפני יותר מעשור, עסקה עד לפני כשלוש שנים בשירותי פיתוח לתעשיות הטלקום, הפיננסים והקמעונות. לפני שנה החליטו בחברה להרחיב את הפריזמה ולפנות לשוק הבינלאומי, הפעם עם מוצר.

Gstat מתמודדת עם הדילמה הבסיסית של תוכנות הניתוח הסטטיסטיות. מצד אחד, כל מנהל מעוניין לנתח לעומק את הנתונים על קהל הצרכנים שלו.

מצד שני, ניתוח כזה שמטפל בכמות גדולה של נתונים, דורש שימוש במודלים מתקדמים, שחורגים בהרבה מקורלציה או רגרסיה בסיסיים. "שימוש במודלים שלנו מספק ניתוח נתונים שמדויק פי 3-4 מניתוח רגיל", טוען אפרים גולדין, מייסד ומנכ"ל החברה.

בעוד שפנורמה השכנה מספקת תוכנה שמתמחה בשליפת הנתונים והצגתם, Gstat פועלת בצד השני של השוק. החברה שמה דגש על העומק הניתוחי - תהליך כריית נתונים - בעזרת מודלים סטטיסטיים שניתן להריץ אותם באופן פשוט יחסית.

תוכנות הניתוח האנליטיות נחשבות לרוב כחלק משוק ה-BI, למרות שניתן לעשות בהן שימוש גם לטובת ניתוח פיננסי, למשל במקרה של אקטימייז שנרכשה על ידי נייס ב-2007 או בתחום קשרי הלקוחות (CRM).

החברה ששולטת בסגמנט זה היא SAS, והמתחרה הגדולה שלה הייתה SPSS, שנרכשה על-ידי IBM ב-2009 תמורת 1.3 מיליארד דולר. למרות ש-IBM ביצעה רכישת ענק בתחום, היא בחרה לבצע שת"פ משלים, הפעם עם Gstat.

"אנחנו משלימים את SPSS ו-SAS, לא מחליפים אותן", מדגיש גולדין. לדבריו, החברות הגדולות בתחום הן למעשה ספקיות של פלטפורמות מחקר שאינן מתמקדות ביצירת תוכנה ידידותית למשתמש.

מהלך ההתרחבות של Gstat בחו"ל מצריך ממנה לגייס הון נוסף. גולדין מחזיק בבעלות מלאה על החברה, שרושמת הכנסות בהיקף של כ-50 מיליון שקל. "אני מבין שאם אני רוצה לפרוץ לעולם, אני צריך עוד משאבים", אומר גולדין, שלא פוסל על הסף את האופציה למכור את החברה, אולי אפילו ל-IBM.

מחיר הבינה

עוד כתבות

אפי נוה (מימין) וחאלד זועבי / צילום: לשכת עורכי הדין

"ההצבעה שלי בעד אתי כרייף לשיפוט? אני מניח שהייתה לי תאונת עבודה"

כך הסביר עו"ד חאלד זועבי, חבר הוועדה לבחירת שופטים, בעדותו במשטרה את החלטתו לתמוך באתי כרייף ● השופטת מואשמת בכיפוף לשימוע כי מונתה בין היתר בשל יחסיה עם עו"ד אפי נוה • זועבי גם מפנה את החוקר לנשיאה מרים נאור ולשרה דאז איילת שקד "שהכניסו את כרייף לרשימה"

מתחם אלביט מערכות בנתניה / צילום: בר אל

סקיי ליין נגד אלביט: "הונתה ונישלה אותנו מפרויקט משותף, כשהיא משתמשת בידע שלנו"

חברת העגורנים טוענת כי אלביט והעובד שלה ליאור אביטן נישלו אותה מחלקה בפרויקט משותף לבניית עגורן אוטונומי שנועד להקטין תאונות עבודה ● לדברי סקיי ליין, אביטן השתמש בידע שצבר בעבודה משותפת כדי להקים חברה-בת של אלביט שהוא הבעלים העיקרי בה, תוך שהוא משתמש בשמה

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

סוף למשבר? שר האוצר כחלון חתם על הצו ליבוא חמאה פטור ממכס

חרף התנגדויות הרפתנים והגורמים המקצועיים במשרד החקלאות, שר האוצר חתם על הצו ליבוא פטור ממכס של חמאה לישראל, כהוראת שעה לשנה אחת ב-2020 ● המשמעות: במהלך 2020 ניתן יהיה לייבא חמאה לישראל ללא מכס, מבלי להתבסס על חלוקת מכסות

מה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום הארץ / צילומים: בר אל, שיר גולני. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום

4 חדרים באילת ובבאר-שבע, 5 חדרים באופקים או קוטג' בנתיבות

צעירה בבייג'ין יוצאת ממרכול בסין עם מסיכה בגלל נגיף הקורונה / צילום: Frank Augstein , Associated Press

משרד הבריאות: לשקול נחיצות נסיעות לחו"ל; שבים מאיטליה חייבים בבידוד

החל מהיום: החוזרים מאיטליה ייכנסו לבידוד בית של 14 יום ● משרד הבריאות: יש להימנע מקיום כנסים בינלאומיים בישראל ● אולימפיאדת טוקיו 2020 בסכנת ביטול ● רשויות הבריאות בארה"ב נערכות למגפה אפשרית

דוד האן / צילום: איל יצהר

"גם עסק פעיל ומשגשג יכול להיכנס לבעיית מימון בשל המשבר"

פרופ' דוד האן, לשעבר כונס הנכסים הרשמי, מעריך כי אם התפרצות הקורונה לא תיעצר בחודשים הקרובים, לא מעט חברות עשויות להיקלע לבעיות תזרימיות קשות ● להערכתו, אם המשבר יחלוף בחודשים הקרובים, חברות ישראליות יוכלו להגיע להסדרים מול החברות הסיניות וגם מול נותני האשראי

אבנר מנדלסון, מנכ"ל בנק לאומי ארה"ב / צילום: איל יצהר, גלובס

טבלת שיאני השכר בבורסה בת"א ל-2019: כמה קיבל מנכ"ל לאומי ארה"ב

המנכ"לית הקודמת של לאומי, רקפת רוסק-עמינח, הסתפקה אשתקד בפחות ממחצית הסכום שקיבל אבנר מנדלסון ● בצמרת טבלת מקבלי השכר הגבוה בבורסה בת"א עמד שבתאי אדלסברג, מנכ"ל אודיוקודס

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ לנתניהו: "אתה עושה פשע שנאה נגד הדמוקרטיה"

יו"ר כחול לבן בני גנץ תקף הערב את בנימין נתניהו: "לא ראוי להיות ראש ממשלה ליום אחד נוסף, לא אשב איתך" ● גנץ ציין כי קיבל מנתניהו הצעה להיות שר הביטחון לפני שהקים את מפלגת כחול לבן

טראמפ ומודי / צילום: 	Aijaz Rahi, AP

פרשנות - נמסטה, טראמפ: דלהי בוערת בזמן שנשיא ארה"ב מבקר את מודי

נרנדרה מודי הכין קבלת-פנים מלכותית לטראמפ במדינת הולדתו, בצפון-מערב הודו ● בינתיים, בדלהי הבירה האדמה רעדה: שוטרים מתנגשים עם מפגינים, מפגינים מתנגשים עם מפגינים, והנכס הגדול ביותר של הודו המודרנית מתנפץ לרסיסים: הרמוניה בין-עדתית

ברני סנדרס חותם לתומכים לטיניים בתיכון בקליפורניה / צילום: דמיאן דוברגנס, AP

הלטינים באים: האם המיעוט הגדול בארה"ב יכריע מי יהיה הנשיא הבא?

ברני סנדרס מסתמן כמועמד המוביל במפלגה הדמוקרטית בבחירות 2020 לנשיאות ארה"ב, במיוחד לאחר הניצחון בנבאדה ● עם הצבעה משמעותית של האוכלוסיה הלטינית ולקראת ההצבעה הנרחבת ב׳סופר טיוזדיי׳ בשבוע הבא, מה השפעת הקול של המיעוט הגדול ביותר בארה״ב? • האזינו

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

ליאור שמחה יחליף את אביתר דותן כמנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר

שמחה יכנס לתפקיד במאי ● האתגר הראשון יהיה התמודדות עם סוגיית תכנון משק החלב אל מול הממשלה הבאה שתקום

בנימין נתניהו, איילת שקד, איימן עודה, יאיר לפיד, בני גנץ / צילומים: כדיה לוי, לשכת ח"כ איימן עודה, שלומי יוסף

שותים קולות, מאיימים, זורעים פאניקה – העיקר לא להגיד אף מילה על כלכלה

הקמפיינים לקראת יום הבחירות מגיעים לישורת האחרונה ● במפלגות נאבקים על כל קול, אבל לא באמצעות הבטחות בחירות אלא בעיקר באמצעות הרגש ● כך נראה המאבק על כל קול חמישה ימים לבחירות 2020

רני צים / צילום: איל יצהר

מידאס של שוק ההון: רני צים ממשיך לרכוש חברות במשבר, והמניות מזנקות

חברת מרכזי הקניות הבורסאית של צים צפויה לרכוש את השליטה במידאס, הפועלת עימה להקמת מרכזים מסחריים ביישובים ערביים, תמורת 50 מיליון שקל ● צים: "אומנם בימים אלה, על רקע בהלת הקורונה, השוק קצת מבולבל, אבל זו עסקה אסטרטגית לטווח ארוך"

עובדת של חברת "אינסטקארט" באוהיו / צילום: LISA BAERTLEIN, רויטרס

לידיעת וולט ואובר: צו של בית משפט בארה"ב מאיים על המודל העסקי של "כלכלת החלטורה"

שופט בסן דייגו קבע כי אפליקציית משלוחי מכולת מסווגת באופן שגוי את עשרות אלפי עובדיה כפרילאנסרים, בעוד שמדובר למעשה בשכירים ● מדובר בצעד משפטי ראשון באכיפת חוק חדש, שיכול בהמשך לחייב את כל המעסיקים לספק לעובדי "כלכלת החלטורה" זכויות עבודה בסיסיות

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

טראמפ על משבר הקורונה: "רמת הסיכון של ארה"ב נמוכה ביותר"

במסיבת עיתונאים חלק טראמפ על קביעת ה-CDC שהתפשטות הנגיף לארה"ב היא "בלתי נמנעת" ● תומכי טראמפ: CDC גרם לבהלה כדי לחולל נפילות שערים בוול סטריט במטרה לפגוע בנשיא

חיים סבן, בעלי בפרטנר / צילום: רויטרס

לאחר הכישלון הצורב בפרטנר: חיים סבן מקבע הפסד של מאות מיליוני דולרים בחברת המדיה יוניוויז'ן

קרן ההשקעה האמריקאית סרצ'לייט וחברת ההשקעות פורג'לייט ירכשו מסבן ושותפיו את השליטה בחברת המדיה בשפה הספרדית, וישלמו לפי מקורות שונים כ-800 מיליון דולר עבור 64% מהמניות ● סכום זה משקף ליוניוויז'ן שווי של כ-1.3 מיליארד דולר, נמוך מהותית מהשווי שבו רכשו סבן ושותפיו את השליטה בה

העלמות מס / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

המאבק בחשבוניות הפיקטיביות: שני ישראלים נעצרו בחשד לזיוף והפצת חשבוניות בסך 80 מיליון שקל

מעצרם של השניים הוארך עד ליום שישי ● פרשה זו ואחרות נותנות רוח גבית לתוכנית של רשות המסים, שנחשפה לאחרונה ב"גלובס", לחייב כל בעל עסק שמוציא חשבונית בעל אופי עסקי, בסכום של מעל 5,000, לקבל ממנה אישור מיידי אונליין בזמן ביצוע העסקה

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

זעם בענף התיירות על הנחיית משרד הבריאות: "לא ניתן לסגור את המדינה"

(עדכונים שוטפים) - משרד הבריאות קרא אמש לשקול נחיצות נסיעות לחו"ל; גורם בענף התיירות: "המלצה חריגה" ● מאתמול: כל מי שחזר מאיטליה ב-14 הימים האחרונים חייב בבידוד ● דרום קוריאה עוצרת תרגילים צבאיים עם ארה"ב ● סעודיה עוצרת עלייה לרגל של זרים ● מקרים ראשונים של קורונה בנורבגיה, בגדד, דנמרק ואסטוניה

בנימין נתניהו / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו מחזר אחרי קולות החברה הערבית: "רק אני יכול להביא שלום"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום לביקור בחירות בעיר טמרה ● המטרה: להציג את הליכוד כמפלגה שדואגת לציבור הערבי ולמנוע התחזקות נוספות של הרשימה המשותפת

צבי מרום  / צילום: איל יצהר, גלובס

באטמ מדווחת על פיתוח ערכת דיאגנוסטיקה לאבחון וירוס הקורונה; המניה מזנקת

לפי הודעת החברה, הערכה נבחנה על-ידי מספר מעבדות מרכזיות ובתי חולים ויכולתה לאבחן את הווירוס אומתה