גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך לנתק ילדים מהמחשב ולעבור לצעצועים מוחשיים?

איך גורמים לילדים לעבור מהמחשב לצעצועים "אמיתיים"? ■ היצרנים מקבלים רוח גבית מהדמויות בטלוויזיה, מעודדים רכישת הרבה משחקים קטנים ורבים על המותג של אנגרי בירדס

שוק הצעצועים הקלאסי מתמודד בשנים האחרונות עם אתגר טכנולוגי. החדירה המהירה והעקבית של מוצרי הניו-מדיה, לרבות משחקי מסך במגוון פורמטים אלקטרוניים, הייתה אמורה לצמצם את רכישות הצעצועים הפיזיים. בפועל זה לא קרה - הילדים מבלים שעות רבות מול מסכים שונים, אבל שוק עדיין נהנים מצעצועים מוחשיים. חברת NPD, שמסקרת את שוק הצעצועים הבינלאומי, מצאה שהענף צמח ב-6% בין השנים 2008 ל-2010 וכיום הוא מגלגל 82 מיליארד דולר.

שוק הצעצועים והמשחקים בישראל מגלגל כ-950 מיליון שקל לשנה, במונחי מחיר לצרכן שכוללים מע"מ. מאחר שבישראל חיים כ-1.5 מיליון ילדים בני 0-14, מדובר בהוצאה שנתית ממוצעת של 650 שקל לילד.

בשוק הזה פעילות כ-600 חנויות שעוסקות בשיווק קמעונאי של צעצועים, אשר 40% מתוכן הן חנויות פרטיות. ההערכות הן כי 80% מההכנסות של הענף נרשמות ברשתות המשחקים הגדולות. השחקנית הגדולה ביותר בתחום היא טויס אר אס, שחולשת על כרבע מהשוק.

הילדים של היום, אומרת הקלישאה, הם לא הילדים של פעם. בועז דקל, יו"ר PMI שמשווקת מוצרי פנאי ממותגים לילדים, מאשש את הטענה הזו. "הגיל שבו ילדים מתנתקים ממשחקים פיזיים ועוברים לשחק במשחקים דיגיטליים", אומר דקל, "יורד משמעותית עם השנים". מגמה דומה נרשמת גם בעולם: לפי נתוני NPD, ב-2005, רק כ-15% מהילדים בני ה-10 פנו גם למשחקים דיגיטליים (אינטרנט, סלולר, קונסולות) לעומת 95% מבני ה-10 כיום.

איך מצליחים לחבר בין העולם הדיגיטלי לבין העולם המוחשי? על ידי שילוב בין שני העולמות - דמויות טלוויזיוניות ואפילו דמויות שמופיעות במשחקי מחשב הופכות לצעצועים קלאסיים. אחת הדוגמאות לכך בתקופה האחרונה היא המשחק אנגרי בירדס. יצרני המרצ'נדייז עומדים בתור על מנת לקבל את הזכות לייצר מוצר רשמי של הציפורים העצבניות, שמופיעות בכל מקום: חולצות, בובות פרווה, מדבקות, קעקועים ובקרוב גם גרסה של גוגוס.

הציפורים הזועמות הצליחו לדלג על מכשול נוסף וכעת הן מככבות במוצרים שנרכשים לקראת שנת הלימודים. "הפוטנציאל של המוצרים הנלווים ללהיט הזה עדיין לא מומש", אומר דקל, "150 מיליון בני אדם בעולם מחוברים לאפליקציה בתשלום וזה מתורגם להררים של מוצרים נלווים".

האנגרי בירדס מתיישבות על המשבצת שנכבשה לראשונה על ידי ה-webkinz. מדובר בובות פרווה חביבות שהילדים טיפלו בהן באתר אינטרנט ייעודי. המשווקים של וובקינז לא ממהרים לפנות את הבמה והם מתכוונים לנסות לשמר את המותג בישראל. בראש השנה יופצו דמויות חדשות, תמורת כ-65 שקל לבובה, במקביל להוספת פיצ'רים לאתר.

מדינת צעצועים

מה מצבה של ישראל בתחום הצעצועים ביחס לעולם? עומרי דיאמנט, סמנכ"ל שיווק ומכירות בדיאמנט צעצועים, קובע שארץהקודש היא "מדינת צעצועים". דיטמנט מסביר: "בעוד שבארצות מערביות כמחצית מקניית הצעצועים מתבצעת בסמוך לחג המולד, אצלנו מתבצעות רכישות צעצועים לאורך כל ימות השנה, בנוסף ל'פיקים' סביב חגים.

ענף הצעצועים מאתגר את השחקנים, מאחר שהוא מתאפיין בטרנדים קצרי מועד. "המותגים בענף הזה ניחנים באורך חיים קצר המאופיין בשיא", אומר דקל, "הם נכנסים מהר לשוק, אבל רובם דועכים מהר. החברות נדרשות לזהות טרנדים ולזמן תגובה מהיר".

הדברים של דקל מוכרים לכל הורה לילדים בגילאים הרלוונטיים. מוצרים כמו בייבלייד, גורמיטי ונינג'גו, שנתמכו בתוכניות טלוויזיה, מעלים כיום אבק בתחתית ארגז הצעצועים. יש מוצרים מעטים שמצליחים, לצד קלאסיקות כמו פו הדוב ומיקי מאוס, לזכות בסיבוב שני. הבקוגן, למשל, הצליח לשרוד כבר שלוש עונות והעונה הרביעית בדרך. מכירות המוצר אמנם מתכווצות בכ-10% מדי שנה, אך לא מעט ילדים עדיים מחבבים צעצועי המגנט הקרביים, שמחירם מתחיל ב-50 שקל ליחידה.

היכולת של בקוגן להישאר רלוונטי מבוססת בין השאר על כך שהדמויות עברו אבולוציה. הדמויות החדשות יודעות לקפוץ, אחרות גדולות יותר ביחס למקור ונוספה גם האופציה להרכיב כמה בקוגנים לייצור אחד. הבקוגן מיועד לבנים ובשוק מנסים ליצור מקבילה שתתאים לבנות. מדובר בדמויות ה"זובלס", שאינן מגובות בסדרת טלוויזיה ולכן צפויות להניב באז מינורי יותר. חידוש נוסף שצפוי על המדפים הם ה-redakai, קלפי משחק משוכללים, מבוססים על תוכנית טלוויזיה, שנחשבים ללהיט התורן בארה"ב.

למרות הסינרגיה בין הצלחת צעצועים לבין תוכניות הטלוויזיה, לא כל מוצר שמבוסס על סדרה פופולרית יהפוך בהכרח לצעצוע נחשק. הסדרה אווטאר, שזוכה לאהדה בקרב ילדים, כלל לא גובתה בצעצועים ובדמויות. הפאואר ריינג'רס, שחזרה למסך, לא זכתה לחיבה יתרה בקרב הקהל הצעיר, למרות נתוני רייטינג מרשימים בארה"ב.

היחסים בין הצעצועים לטלוויזיה אינם חד סטריים. ביום ראשון הקרוב תושק בארצות הברית הסדרה In my pocket, שמבוססת על מיניאטורות קלאסיות של כלבים וחתולים קטנטנים. "במקרה הזה", מציין דקל, "הסיפור הוא הפוך - המרצ'נדייז יצר טלוויזיה. הדמויות נוצרו לפני שלוש שנים וכעת הן מקבלות גיבוי טלוויזיוני". המוצרים, שמיועדים בעיקר לבנות בגילאי 5-7, נמכרים באריזות שמחירן 10, 30 ו-60 שקל.

אוספים פיגורינות

שוק הצעצועים לילדים מושפע באופן בולט מהיכולת של ההורים לשלם עבור המצרכים. "המשבר הכלכלי ב-2008", מספר דקל, "יצר אצל היצרנים והמפיצים צורך לחפש תחליפים לצעצועים הגדולים והיקרים. הצורך הוליד את ה'פיגורינות'". מדובר בסדרות של דמויות קטנות, שהן לרוב חלק מאוסף שמיועד לבנות. הבנים לא יוותרו מקופחים וגם להם מתוכננות פיגורינות: דמויות של דינוזאורים, ששמם "דינופרוז".

הפיגורינות מגיעות באריזה שכוללת אלמנט של הפתעה. באריזה שמחירה עד 10 שקל ליחידה בודדת, ניתן למצוא בין דמות אחת לשלוש דמויות. "במקום להעניק לילד מתנה אחת מדי פעם", אומר דקל, "ההורים יכולים להגביר את התדירות שבה יקבלו נשיקת תודה מהילד, עבור 10 שקל".

הפיגורינות, שנמכרות גם בחנויות מכולות וקיוסקים, מבוססות על המודל של קלפי האיסוף שמפציעים מספר פעמים בשנה. אלמנט האיסוף מעודד את הילדים לרכוש יותר ויותר פריטים. התוצאה: במקום לשלם 100 שקל בבת אחת, ההורים מוציאים את אותו סכום, לפחות, אבל ב"תשלומים".

הורים לילדים חובבי כדורגל שמנסים לתכנן את ההוצאות, מוזמנים לחסוך כסף לאוקטובר, אז תושק מהדורת חדשה של סופרגול. המותג בן ה-15 מקבל אדפטציה לעולם הדיגיטל עם אפליקציה לאייפון שמופעלת באמצעות קלף אלקטרוני, לצד קטעי וידיאו של שחקנים. כל חפיסת קלפים תעלה כ-5 שקלים.

היצרנים, שמודעים לכך שצעצועי האספנות הם עונתיים והעניין שהילדים מגבלים בהם מוגבל בזמן, משתמשים בכותרות מפתות כמו "פריטים נדירים" או "מהדורה מוגבלת" כדי לשאוב בכל פעם "רק כמה שקלים", שעשויים להצטבר לעשרות ואף מאות שקלים בחודש.

עוד כתבות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 טיפס 0.7%, עזריאלי קפצה 3.3% אחרי הדוחות

ת"א 90 עלה ב-0.6%, מדד הבנקים איבד 0.3% ● שוהם ביזנס התחזקה אחרי הדוחות ●  גזית גלוב שרשמה עלייה ב-NOI ברבעון הראשון ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.2 מיליארד שקל

וול סטריט. גם אם שוק האג”ח מזהה סיכון, נראה ששוק המניות לא יודע עליו כלום / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; קוואלקום צללה ב-10.8%

אורבן רשמה קיפאון בהכנסות, והאשימה את מדיניות המכסים של טראמפ במצב ● סייפצ'ארג' של טדי שגיא זינקה 22% בלונדון על רקע הצעת רכש ● קוואלקום צנחה ב-10.8% לאחר פסיקה בארה"ב לפי ענקית השבבים עברה על חוקי ההגבלים העסקיים ● טרגט עקפה את תחזית הרווח למניה ● נעילה מעורבת באירופה

אוריאל לין / צילום: תמר מצפי

אוריאל לין לכחלון ולדרעי: לשנות את השיטה לעדכון גובה הארנונה

תרעומת במגזר העסקי עקב החלטת משרד הפנים להעלות את הארנונה ב-2.58% לשנת 2020: בעקבות ההחלטה, נשיא איגוד לשכות המסחר קורא לשרי האוצר והפנים לפעול לשינוי השיטה שלפיה גובה הארנונה מתעדכן לפי נוסחה המתבססת על מדד השכר במגזר הציבורי ועל מדד המחירים לצרכן

גאווה / צילום: שאטרסטוק

שינוי מדיניות וחקיקה: דרישות הקהילה הגאה לקראת מצעדי הגאווה

שבועיים לפני אירועי מצעד הגאווה, התאחדו הארגונים המייצגים את הקהילה הלהט"בית וחיברו מסמך דרישות לממשלה ● מתוך הבנה שהתנאים הפוליטיים הנוכחיים יקשו להשיג שינוי בתחום הפונדקאות למשפחות המורכבות משני אבות, נושא הפונדקאות לא כלול במכתב

רחוב ברודצקי נתניה / צילום: אלון רון

הריסה ובנייה בנתניה: 60 דירות במקום 24

השכנים התעניינו בשלט שהוצב בבניין הסמוך - ושני הבניינים התארכנו יחד לפרויקט הריסה ובנייה

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

דחייה של שלושה חודשים: מנדלבליט קבע - השימוע לראש הממשלה נתניהו ייערך בתחילת אוקטובר 2019

רה"מ ביקש לדחות בשנה את מועד השימוע בתיקים 1000, 2000 ו-4000, אך היום קבע מנדלבליט כי השימוע יידחה ב-3 חודשים בלבד, וזאת בנימוק שדחייה כה משמעותית מנוגדת לאינטרס הציבורי ● לפי ההערכה, משמעות הודעת היועמ"ש היא שהחלטתו הסופית האם להגיש כתב אישום נגד נתניהו תתקבל רק בתחילת שנת 2020 או אפילו מאוחר יותר

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

רוצים לדעת למה החליט מנדלבליט על דחיית השימוע של נתניהו? הנה ההסבר של משרד המשפטים, ללא תיווך התקשורת

חצי שנה לאחר שנפתח, פונה היום משרד המשפטים בדף הפייסבוק שלו לציבור בהסברים לגבי החדשות שהסעירו היום את המדינה: קיום השימוע לראש הממשלה נתניהו באוקטובר הקרוב ● וכן, גם אולמרט מוזכר שם

טדי שגיא / צילום: יונתן בלום

טדי שגיא לקראת עוד אקזיט: ימכור את חלקו ב-SafeCharge ב-570 מיליון דולר; המניה מזנקת בלונדון

הצעת הרכש לחברת סייפצ'רג', המספקת פתרונות סליקה ותשלומים, משקפת לה שווי של 889 מיליון דולר ● את ההצעה הגישה החברה הקנדית Nuvei Bidco, חלק מקבוצת Nuvei, שעוסקת גם היא בטכנולוגיית סליקה ● ההצעה משקפת פרמיה של 25% על מחיר המניה, שעולה בלונדון ב-22%

קניון של ערביאן סנטרס בדהראן, סעודיה / צילום: Hamad I Mohammed, רויטרס

אחת מההנפקות הגדולות בערב הסעודית לא עמדה בציפיות

המניה של מפעילת הקניונים הסעודית ערביאן סנטרס, שהחלה להיסחר היום, יורדת במסחר ● המניה הונפקה במחיר של 26 ריאל, הרף הנמוך בטווח שאליו כיוונה החברה - 33-26 ריאל

דורון ספיר, רמי לוי, ערן יסעור וליאור כלפון. על כשלונות ובנייה מחדש / צילום: מורן מיטלקה

מי צפה על אצטדיון בלומפילד ולמה הוא מצפה?

וגם: דירקטוריון פעילות החומוס של שטראוס באירופה ניגב חומוס בישראל ● הרשת החברתית

רחפנים תעשייתיים אוטונומיים של פרספטו / קרדיט תמונות: פרספטו

פרספטו, יצרנית רחפנים אוטונומיים ישראלית, גייסה 15 מיליון דולר

חברות תעשייתיות משתמשות ברחפנים של פרספטו כדי לעקוב אחר הפעילות במתחמים שלהן ● החברה גייסה עד כה 27 מיליון דולר ● המנכ"ל דור אבוחצירה: "אנחנו מאפשרים להפעיל רחפן מבלי שיש מפעיל בסביבה"

אילוסטרציה: shutterstock

האם דין ביטקוין כדין כל מטבע אחר, ומה הבשורה למשקיעים? כל מה שצריך לדעת על פסיקת ביהמ"ש

ביהמ"ש המחוזי בלוד פסק לטובת רשות המסים וקבע כי יש לראות בביטקוין נכס ולא מטבע, ולכן הרווחים ממנו חייבים במס רווחי הון ● "גלובס" מנתח את ההשפעות של פסק הדין על המסחר במטבע הווירטואלי הפופולרי, ובודק מה צריך לעשות מי שלא דיווח עד כה לרשות המסים על החזקותיו במטבעות וירטואליים

מרכז הסחר העולמי בבחריין / צילום: REUTERS/Hamad I Mohammed

דיל המאה של טראמפ: למה אנשי עסקים פלסטינים מפחדים להגיע לכינוס בבחריין?

בראש המסרבים איש העסקים הפלסטיני בשאר אל-מאסרי, המוכר כיזם של העיר החדשה רוואבי בגדה ● מקצתם הודיעו על כך ברשתות החברתיות תוך שהם מציגים את מכתב ההזמנה של שר האוצר האמריקני מנוצ'ין ונשבעים שלא יגיעו ולא יפרו את הקו הרשמי ואת הקונצנזוס הפלסטיני

יניב אלפי, מנכל יאנגו ישראל Yango / צילום: אלירן אביטל

שוק המוניות מתחמם: יאנגו תעדכן מראש על מחיר הנסיעה ומבטיחה הנחה של 25% ממחיר המונה

לפי החברה, המחיר המשוערך שהנוסע יקבל מראש יהיה נמוך בכ-25% ממחיר המונה ● את המחיר משקללת יאנגו באמצעות טכנולוגית למידת מכונה (ML) שמתבססות על נתיב הנסיעה וחיזוי זמן הנסיעה בהתאם למשתנים השונים

מלון בקפריסין (לטיסות משדה דב) / צילום: יח"צ

מחפשים להתארח במלון לפי שעה? האתר Hotels By Day מגיע לישראל

האתר שהושק בארה"ב לפני 4 שנים מציע קונספט של הזמנת חדרי מלון לפי שעות ובאמצע היום ● השכרת החדרים מיועדת בין היתר לאנשי עסקים או לנוסעים שזקוקים ליתרונות של חדר מלון לכמה שעות באמצע היום - למשל נוסעים שמתבקשים לעשות צ'ק אאוט עד השעה 11:00 והטיסה שלהם היא רק בערב ● טווח המחירים נע בין 200 ל-700 שקל (לפי טווח שעות)

מחאת עורכי הדין / צילום: שלומי יוסף

שני פניה של מחאת עורכי הדין נגד החסינות

מאות עורכי דין התאחדו על מנת להילחם על בלימת החוק שיעניק לראש-הממשלה חסינות מפני העמדה לדין ● עוד על רכבת המחאה: עשרות משפטניות בכירות, שפנו לחברי-כנסת בדרישה למנוע את חקיקת פסקת ההתגברות, בטענה שהחלשת ביהמ"ש תפגע בזכויות נשים ובשוויון המגדרי

דנה עזריאלי.  "אני לומדת מכולם"  / צילום: איל יצהר

עוד רבעון חזק לעזריאלי, שבדומה למתחרה מליסרון פועלת להקטנת התלות בתחום הקניונים

ענקית הנדל"ן המניב הציגה קפיצה של 42% ברווח הנקי הרבעוני ל-369 מיליון שקל ● בפילוח מגזרי הפעילות של החברה בולט לחיוב טיפוס של כמעט 20% בהכנסות וברווחיות התפעולית של מגזר המשרדים

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

עם רוח גבית מהצמיחה במשק, הריבית הנמוכה והרגולטור: דוחות חזקים לחברות המימון החוץ בנקאי

ארבע מחמש החברות הנסחרות בתחום, למעט האחים נאוי שטרם דיווחה, הציגו גידול חד ברווח הנקי ברבעון הראשון של 2019 ● הרווח של פנינסולה צמח ב-45.6% וזה של אס.אר. אקורד קפץ ב-83% ● שוהם ביזנס, הקטנה בתחום, הציגה זינוק של 89% ואופל בלאנס הסתפקה בעלייה של 25%

או"ם מועצת הביטחון / צילום: רויטרס

גרינבלאט: לפלסטינים אין מה להפסיד, והרבה להרוויח, בבחריין

בדיון במועצת הביטחון על סוכנות הסעד והתעסוקה של או"ם, אמר גרינבלאט כי ההטבות לפלסטינים יהיו מיידיות; "לא מוכרחים לחכות לשלום מקיף ובר-קיימא" ● שגריר ישראל באו"ם, דני דנון: "אונר"א מעצימה את בעיית הפליטים הפלסטיניים במקום לפתור אותה"

 

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

בצל פרשת הצוללות: בכירי חיל הים מגיעים לחנוכת הספינה שעומדת במרכז החשד לשחיתות

השבוע בגרמניה: טקס חנוכת ספינת ה"סער 6" הראשונה בנוכחות בכירי חיל הים: עיתון מקומי בקיל דיווח על אבטחה מוגברת סביב הרציפים בהם נבנית ספינת הסער-6 הראשונה בעבור ישראל, המלווה בדרך כלל ביקורים רשמיים ● ל"גלובס" נודע כי מדובר בביקור קצינים בכירים שייקחו חלק בטקס לחנוכת הספינה – "אח"י מגן"