גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם ארה"ב בדרך לקריסה? "הורדת הדירוג מסמלת את נפילת האימפריה האמריקנית; אל תחכו לברננקי"

מחלקת המחקר של קמליה קפיטל מרקט: "מצבה של ארה"ב הידרדר בצורה משמעותית - החוב העצום ימנע צמיחה בשנים הבאות" ■ "קשה לצפות להכרזה משמעותית מברננקי" ■ רמת התשואות על האג"ח הממשלתיות משדרות מסר חד וחלק - האטה כלכלית ואפילו דפלציה"

על השאלה האם ארה"ב בדרך לקריסה, ניסו לענות אנליסטים וכלכלנים רבים בתקופה האחרונה. זאת, בעיקר לנוכח השאלות שעלו בעקבות הצורך בהעלאת תקרת החוב ועל רקע התפשטות משבר החובות באירופה וההשלכות של ארועים אלה על הצמיחה העולמית, במיוחד כאשר ארועי חודש אוגוסט בהחלט מזכירים את משבר האשראי בשנת 2008.

"הפאניקה הזאת גורמת לעצירה של פעילות כלכלית כמו רכישות, גיוס עובדים, השקעה וכד', כפי שניתן לראות בשורה של נתונים מאקרו כלכלים שפורסמו לאחרונה. המהירות בשינוי הסנטימנט בשוק הייתה חסרת תקדים וניתן לומר שהפעם הזו היא שונה - אכן יש סיבות טובות לפאניקה", כותבים היום האנליסטים של מחלקת המחקר של קמליה קפיטל מרקט.

בקמליה מסבירים: "ראשית, מצבה של ארה"ב הידרדר בצורה משמעותית. החוב העצום של המדינה, כולל ההתחייבויות העתידיות לביטוח לאומי ולבריאות ימנעו צמיחה בשנים הבאות. תוכניות הממשלה ושל הפד כשלו במאמציהן להניע את המשק וייתכן ששפיכת הכספים היתה לשווא, כאשר רמת האבטלה נשארה גבוהה ומצב הצרכנים נותר בשפל - למדינה נגמרה התחמושת לתמוך בכלכלה".

נציין כי בחודש האחרון ירדה התחזית לצמיחה בארה"ב ל-1.75%, בעוד שרק בחודש מארס ציפו שם לצמיחה של 3.2%. בנוסף, דירוג האשראי של ארה"ב הופחת מ-AAA.

תם עידן האמפריה האמריקנית?

לדברי ראש מחלקת המחקר בקמליה, משה קלמפנר והאנליסטי נדב צלר מהלך הורדת דירוג האשראי "אולי מסמל את סיום עידן האמפריה האמריקנית - למרות שהשברים נראו שנים רבות קודם. תהליך זה יתפרס על שנים רבות וניתן להשוות בין אובדן מעמדה של ארה"ב בעולם, לנפילה של אימפריה הבריטית", וצופים כי "למרות הציפיות לקראת הנאום של הנגיד ברננקי ביום ו', קשה לצפות להכרזה משמעותית".

הדבר השני שמציינים השניים הוא כי "לעומת 2008, קצב הצמיחה במדינות המפותחות יורד. כתוצאה מהתחממות כלכלית, מדינות כמו סין והודו מנסות לרסן את עליית המחירים באמצעות מדיניות פיסקאלית ומוניטארית. הפעם מדינות המפותחות לא יכולות להישען על הצמיחה ממדינות המפותחות לקזז החולשה המקומית. לדוגמה בברזיל, הריבית הגבוהה, חולשה בפעילות ייצור וירידה בהוצאות הצרכנים - גרמו הורדת התחזית לצמיחה שנת 2011 מתחת 4%. כמו כן בשבוע האחרון הורידו כלכלנים רבים את תחזיותיהם לצמיחה העולמית בשנת 2011".

"שלישית, רמת התשואות על אגרות חוב הממשלתיות משדרות מסר חד וחלק - האטה כלכלית ואפילו דפלציה. התשואה הנוכחית על אגרות החוב הממשלתיות ל-10 שנים עומדת כעת סביב 2% בלבד. כלומר, המשקיעים מוכנים להסתפק בריבית של 2% בלבד בעשור הבא על השקעתם. התשואה הנמוכה מגלמת תחזית לצמיחה אנמית עד שלילית ואינפלציה אפסית או לחילופין דפלציה כפי שחוותה יפן. הדפלציה הרסנית לכלכלה וגורמת לזינוק בשיעור האבטלה והשבתת משאבי הייצור של המשק. ניתן לראות את התוצאה בהצטמצמות התוצר הלאומי של יפן בשני עשורים האחרונים ואת מחיקת הערך המקבילה בשוק המניות".

מצב הצרכנים בארה"ב מטריד במיוחד

נזכיר כי בתקופת הדפלציה ביפן חלה ירידה מתמשכת בתשואה של אגרות חוב ל-10 שנים מכ-7% אל מתחת ל-1%, כאשר ירידת התשואות מלווה בירידה של מדד הניקיי משיא של כ-40,000 נקודות בשנת 1989 לפחות מ-10,000 נקודות כיום.

הגורם הרביעי בו רואים האנליסטים כגורם שעלול להיות הרסני לארה"ב הוא מצבם של הצרכנים הנמצא בשפל על רק הירידה החדה במחירי הנדל"ן, הסטגנציה במשכורות ריאליות, העלייה החדה במחירי המזון והאנרגיה - כולם פוגעים במצב הפיננסי של הצרכנים. המדדים האחרונים העוקבים אחר סנטימנט הצרכנים מעידים על פסימיות רבה. כתוצאה מכך טוענים בקמליה כי "קשה לצפות שהמגזר הפרטי יהיה מסוגל למנוע את ההאטה הכלכלית הקרובה".

הפוליטיקה מהווה את הגורם החמישי שמציינים האנליסטים כשלדבריהם "האפקטיביות של מנהיגי העולם מפני קריסת שווקים וכלכלות - מוגבלת". ומוסיפים "בארה"ב, תוכניות הסיוע לכלכלה של הנשיא אובמה לא הצליחו לייצר מקומות עבודה למרות היקפן העצום. באירופה, הבעיות היסודיות של גוש האירו טרם נפתרו וקיימת אי-הסכמה בין המדינות לגבי ההגדרה של אירופה מאוחדת, כך שלמעשה המנהיגים לא מוכנים להתעמת עם גל חדש של האטה בכלכלה העולמית".

"יהיו חודשים קשים לכלכלה העולמית"

לסיום בוחרים בקמליה להדגיש גם את הדומיננטיות של סוחרי האלגו האחראיים לכ-70% מהמסחר היומי במניות ברחבי העולם, כגורם חדש לאי-יציבות. "בתקופה האחרונה עלה מספר הציטוטים לשניה ל-600,000, שיא חדש. בד בבד ירדו היחס בין מספר הציטוטים למספר העסקאות וכן ירד הגודל של עסקה ממוצעת. תופעות אלו מוסיפות שכבה נוספת של עצבנות ותנודתיות למצוקה הכלכלית העולמית והפכו לגורם בפני עצמו המשפיע על הפעילות הכלכלית".

בתגובה לתמונה השחורה הזאת, מדדי המניות קרסו לאחרונה, כאשר משקיעים רבים הגיבו להידרדרות בכלכלה העולמית ולמחסור בתסריטים אופטימיים יותר.

"מחירי המניות יורדים עקב החשש שהצמיחה העולמית תרד וכתוצאה מכך תפגע ברווחי החברות. אבל, תחזיות החברות עדיין לא משקפות את המציאות החדשה למחצית השנייה של 2011, וייתכן שנראה הורדת תחזיות לקראת מועד פרסום הדוחות של הרבעון השלישי" מעריכים האנליסטים וטוענים כי "החודשים הקרובים יהיו קשים לכלכלה העולמית כאשר היא שוב עוצרת בנקודת מפנה וההסתברות שהיא תצא ממנה בשלום נמוכה בשל הגורמים השונים".

עוד כתבות

ביל גייטס ואלון מאסק / צילומים: HANNIBAL HANSCHKE, Olivier Chassignole/ AP

ביל גייטס רכש פורשה חשמלית, ואלון מאסק לא נשאר חייב

גייטס חשף לאחרונה כי החליט לרכוש את אחת מהמתחרות של יצרנית הרכבים החשמליים טסלה ● בתגובה, מאסק עקץ את גייטס בטוויטר

שי אהרונוביץ / צילום: שלומי יוסף, יח"צ

ברשות המסים עובדים על חוק שיבהיר מהו "תא משפחתי" לצורך חיוב במס רכישה

על רקע שפע תכנוני המס שנולדו בעקבות מס הרכישה הגבוה בישראל (8%), שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, ילד או הורה, הודיע היום סמנכ"ל מיסוי מקרקעין ברשות המסים, שי אהרונוביץ', כי רשות המסים פועלת על מנת להסדיר את הנושא בחקיקה

שלטי השכרה ומכירה בבניין בחדרה  / צילום:  תמר מצפי

הורשע עו"ד שהעלים הכנסות בסך 1.7 מיליון שקל מהשכרת שמונה דירות

ביהמ"ש קבע כי "עו"ד שמואל אריאלי העלים את ההכנסות מהשכרת הדירות במרמה, תוך שימוש פסול בפרטיהם של קרובי משפחתו, כדי לפטור עצמו מהצורך לדווח על הכנסותיו ולשלם מסים כדין" ● "הנאשם עשה שימוש יצירתי במיוחד – אם להשתמש במילים עדינות – בידע המשפטי שברשותו"

אבי גבאי וגיל שרון / צילום: ליאור מזרחי, כדיה לוי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לקראת אישור סופי: סלקום רוכשת את גולן טלקום ב-750 מיליון שקל

עפ"י מתווה העסקה, סלקום תשלם לגולן 590 מיליון שקל בשני תשלומים: 413 מיליון שקל במועד השלמת העסקה ו-177 מיליון שקל בתוך 3 שנים ● בנוסף, העסקה כוללת את תשלום המזומנים בקופת גולן טלקום וכן ויתור על ההלוואה שסלקום נתנה לגולן בהיקף 130 מיליון שקל

שעוני פייר קארדן / צילום: יח"צ

רולטיים קיבלה את הזיכיון הבלעדי לייבוא מותג השעונים פייר קארדן

השעונים של המותג ישווקו ברשת חנויות אימפרס ובאתר האונליין שלה ובחנויות שעונים נוספות בטווח מחירים שינוע בין 560-880 שקלים

אורי פדרמן - בעלים של קפה לנדוור  / צילום: איל יצהר, גלובס

אחרי 13 שנה: קפה לנדוור נפרדת מאסם-נסטלה ותופץ ע"י שסטוביץ

ל"גלובס" נודע כי מוצרי הקפה של לנדוור יעברו בהדרגה להפצת שסטוביץ • לפי הערכות, פעילות זו צפויה להביא לשסטוביץ תוספת למחזור של כ-5 מיליון שקל בשנה

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

הערכות: הוט תבקש לבחון את המיזוג שלה עם פרטנר במקביל למיזוג סלקום וגולן טלקום

בהוט שוקלים לבקש מהמדינה שלא לתת אישור למיזוג של סלקום עם גולן טלקום לפני שיבחנו את פוטנציאל המיזוג של הוט עם פרטנר ● בהוט מאמינים כי המיזוג שלה עם פרטנר טומן בחובו יתרונות ברמה הלאומית, ולכן על הרגולטור לבחון את שני המיזוגים במקביל

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 17 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

נועם זילברשטיין, מנהל חטיבת הגלאים הגלובלית / צילום: יח"צ

GE מרחיבה את פעילותה בישראל בתחום הפיתוח של מכשירי הדמיה מתקדמים

ההחלטה להרחיב את הפעילות - בעקבות מענק של 50 מיליון שקל מרשות החדשנות

בנימין ושרה נתניהו מצביעים בפריימריז/  צילום: הליכוד

מערך דלת לדלת והסעות הליכוד בשיתוף אפליקציית אלקטור יצא לדרך

כך נראה הממשק בין מאגר הנתונים לבין מבצע דלת לדלת של הליכוד, המתנהל בימים אלה, ועד מערך ההסעות לקלפיות - המנוהלים כולם דרך אפליקציה וקבוצות הוואטסאפ של המפלגה ● לפי תוכנית הליכוד, שיאו של המבצע יגיע ביום הבחירות כאשר ב-14 הימים שלפניהן נעשית עבודת התשתית

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הכנסות שנתיות של 156 מיליון דולר לאינמוד שכבר שווה 1.4 מיליארד דולר

חברת האסתטיקה הרפואית רשמה ברבעון הרביעי הכנסות של 47 מיליון דולר, גידול של 63% לעומת התקופה המקבילה ● החברה משיקה שני מוצרים חדשים וחוזה צמיחה נוספת של 20-25% ב-2020

מתוך התוכנית "בואו לאכול איתי" / צילום: מתוך יוטיוב

ב"כאן" מקדמים שיתוף-פעולה עם נטפליקס. לא כולם מרוצים

ל"גלובס" נודע כי תאגיד השידור הציבורי פועל להעלות את התכנים שלו על הפלטפורמה של נטפליקס ● אם המהלך ייצא לפועל, התאגיד לא יקבל תשלום ● מפיקי הטלוויזיה זועמים: "הפרת הסכמי זכויות יוצרים"

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

רשמית צה"ל מודיע על הקמת אגף אסטרטגיה ואיראן

זאת כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שמקדם הרמטכ"ל אביב כוכבי ● האגף החדש יכלול בשלב ראשון את החטיבה האסטרטגית וחטיבה קשרי החוץ, ושתי משימותיו העיקריות יהיו תכנון אסטרטגיה צבאית ו"ריכוז הפעולות לעיצוב ולתכנון המערכה למול הזירה האיראנית"

שאול אלוביץ' / צילום: איל יצהר

פרשנות: אלוביץ' מקווה שהשופטים ייטו לו חסד יותר מאנשי הפרקליטות

ההחלטה לוותר על זכותו לשימוע בתיק בזק התקבלה אצל שאול אלוביץ' בראש ובראשונה בגלל האכזבה שלו מתוצאות הליך השימוע שנערך לו בתיק 4000, וגם כדי לא לחשוף את טענות ההגנה שלו בפני התביעה

בני גנץ, בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, תמר מצפי

נתניהו הזמין את גנץ לעימות טלוויזיוני: "אם אתה לא יכול לעמוד בלחץ של עימות איך תוביל את מדינת ישראל?"

נתניהו הזמין את גנץ לעימות בראיון בערוץ 20 ● גורם בכיר בכחול לבן: מעטים הסיכויים שגנץ יענה לעימות כזה

בני דרייפוס ועו”ד מירי כהן / צילומים: כדיה לוי ויונתן בלום

מגדל קלפים: כשאין ממשלה ואין תוכניות, הפקידות הבכירה מתפנה מרצונה

האם הקיפאון בקידום תוכניות עבודה ממשלתיות בתחום הנדל"ן מבריח את הפקידות הבכירה? וגם: ג'ף בזוס נרתם למאבק במשבר האקלים, המינויים החדשים של גיא שמש בנוקיה ויעל לפיד באופטימוב, ובאיזה פרס זכתה פרופ' רות ארנון?

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, גלובס

אנשי עסקים בכירים פנו לח"כים: "לא לאפשר לנאשם נתניהו לקבל מנדט לשלוט"

120 אנשי עסקים מוכרים פנו היום במכתב ל-120 חברי הכנסת בבקשה שלא לאפשר לרה"מ נתניהו, הנאשם בעבירות חמורות, להקים את הממשלה הבאה ● "כשם שלא יעלה על דעתנו למנות נאשם בעבירות כאלה לתפקיד במוסד חינוכי - כך גם אין להטיל עליו להקים ממשלה"

ארז שמול / צילום: יח"צ

נגיף הקורונה מאיים על הנפקת המניות של תלמה תיירות ורכישת הענק של אמריקן אקספרס טרוול

דחייתה או ביטולה של ההנפקה עקב המשבר בענף התיירות עלולה להשליך על סדרת רכישות שהתבססו על תמורת ההנפקה המתוכננת, ובראשן רכישת סוכנות הנסיעות לאנשי עסקים מידי איסתא ב-130 מיליון שקל ● תלמה: "החברה ממשיכה לפעול להנפקתה לפי לוח הזמנים המקורי"

השופט מגן אלטוביה / צילום: בירן בוצ'צ'ו

רשות המסים תשלם לנישום הוצאות חסרות תקדים של 290 אלף שקל

זאת לאחר שבית המשפט קבע כי הרשות ניסתה להתנער מהסכם שומה שערכה עם אותו נישום ולחייבו, שלא בצדק, במס בהיקף כ-30 מיליון שקל

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת משנה תוואי ליישום משטר ההון הרגולטורי ומכין את הקרקע להגברת דיבידנדים בביטוח

אתמול פרסם הממונה על רשות שוק ההון טיוטות של "מפות דרכים להתאמת הוראות סולבנסי 2 למתכונת האירופית ולאימוצו של תקן דיווח כספי בינלאומי (IFRS) מספר 17" ● מניות חברות הביטוח, שהתחזקו אתמול בעקבות הודעת ברקת, ירדו היום בממוצע בכ-1.3%, בצל הסנטימנט השלילי בשוקי ההון