גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך לקנות פריט של מעצב-על ואפילו לקבל עודף?

נעלי ריבוק שעיצב ארמני או חולצה של H&M שעיצבה דונטלה ורסצ'ה - הדרך לקנות פריט של מעצב-על בזול עוברת דרך שיתופי-הפעולה של אותם מעצבים עם חברות עממיות

"קולקציות קפסולה" הן קולקציות במהדורה מוגבלת המעוצבות בידי מעצבי-על, אייקון אופנה או סלב'ס עבור רשתות או מותגים המשווקים בדרך-כלל בייצור המוני. הקולקציות כוללות פריטי לבוש ואביזרי אופנה משלימים המיוצרים ב"שפה אחידה" המאפיינת את הקולקציה.

בתחום העיצוב לבית מניבים שיתופי-הפעולה מהדורות מוגבלות של מעצב אורח. המהדורות האלה הן תוצר של שיתוף-פעולה חד-פעמי או עונתי, כשהפריטים נמכרים בחנויות הרשתות המארחות בלבד.

עצם הידיעה כי מדובר במהדורה מוגבלת גורמת להתרגשות (שתתורגם לכסף) בקרב צרכנים רבים. הרצון להיות שונה ומיוחד או להחזיק בארון פריט של מעצב נחשק הוא ההסבר לתורים הארוכים המשתרכים מול דלתות H&M ערב השקת קולקציה של מעצב על כאלבר אלבז או סוניה ריקל. בסתיו הקרוב - דונטלה ורסצ'ה תהיה אחראית להתרגשות בקרב חובבי וחובבות האופנה הודות לקולקציה שעיצבה עבור הרשת השוודית.

קולקציות ה"קפסולה" מתומחרות במחירים הגבוהים מהמוצרים ה"רגילים" של הרשת או המותג המארח, אולם במחירים הנמוכים מהקולקציות שנמכרות ישירות בידי המעצב, כך שהן מנגישות לצרכן את פריטי מעצבי העל השמורים מטבעם לאוכלוסיות מצומצמות.

אופנה: מעצבים וידוענים

ברשתות האופנה הישראליות הנושא עוד לא מפותח: לפני כחצי שנה קסטרו שיווקה קולקציה מוצלחת שעיצב עבורה זוכה סדרת "פרויקט מסלול" אלון ליבנה - הקולקציה הייתה חלק מהפרס על זכייתו בתכנית וכללה פריטי לבוש ואביזרי אופנה לנשים במחירים סבירים (מ-140 שקל).

כרגע לא נראה באופק שיתוף-פעולה עתידי עם מעצב נוסף. גם המעצב יוסף ייצר לפני 6 שנים קולקציה שנמכרה במשביר לצרכן. שיתוף-פעולה ישן אחר כלל קולקציה של דורין פרנקפורט ל-H&O, וגם כאן בשורה עתידית על שיתוף-פעולה נוסף לא נראית באופק.

בזירה הבינלאומית, דוגמאות לקולקציות כאלה יש לא מעט.

איימי ויינהאוס ברשת פרד פרי

חובבות המהדורות המוגבלות שיבקרו בבריטניה בקרוב, כדאי שתשים פעמיה לחנויות הרשת פרד פרי, שם תימכר קולקציה שעיצבה הזמרת ואייקון האופנה איימי ויינהאוס המנוחה.

דונטלה ורסאצ'ה ברשת H&M

בנובמבר תושק קולקציית דונטלה ורסצ'ה עבור H&M שתכלול כ-40 פריטים, חלקם מעור. הקולקציה תגיע גם לישראל, וברשת מדגישים כי "כל מחירי הקולקציה - לגברים ולנשים - יהיו נגישים ברמת המחירים של H&M המדורגת בסקלה הגבוהה יותר, עקב שימוש בחומרים ובבדים מובחרים והקפדה על רמת עיצוב וגימור גבוהה. בכל מקרה מדובר ברמת מחיר אטרקטיבית שתאפשר לרכוש פריט של בית אופנה יוקרתי שפריטיו נמכרים באלפי שקלים, במחיר שפוי".

את היכולת לשמירה על המחיר סביר מנמקים כך: "H&M יכולה לשמור על רמת מחירים אטרקטיבית הודות ליכולות החברה לצמצם את הצורך במתווכים בכל שלב בשרשרת הייצור.

מחירי הקולקציה יזכירו את שיתוף-הפעולה הקודם של הרשת עם מעצב-העל אלבר אלבז לבית לנווין".

פריטי הקולקציה של לנווין נמכרו בכ-100-200 שקל לחולצות טי ובכ-500-1,000 שקל לשמלה (הרכישה הייתה מוגבלת לפריט אחד).

מדונה עם D&G

מדונה תבעה את חותמה הפעם בקולקציית משקפי השמש של דולצ'ה וגבאנה, לקולקציית MDG.

* מחירים: מ-1,250 שקל.

ניין ווסט וסופי תיאלה

עוד בתחום ההנעלה: הרשת ניין ווסט אימצה מדיניות של עיצוב קולקציות במהדורות מוגבלות בידי מעצבים מבטיחים. בימים אלה נמכרים פריטים של מעצבת האופנה הצרפתייה סופי תיאלה.

* מחירים: נעליים - 500-650 שקל; תיקים - 850-1,000 שקל; תכשיטים - 200-250 שקל.

אלדו: מעצבים צעירים

אלדו מציגה את הקפסולה הנוכחית כחלק ממדיניות חדשה הכוללת שיתופי-פעולה עם מעצבים צעירים. כיום נמכרים מגפיים מקולקציית של המעצב כריסטיאן קוטה (שהתפרסם לאחר שהשתתף בתכנית ריאלטי אמריקנית).

* מחירים: 1,000-1,200 שקל.

מותגי ספורט: מעצבי אופנה וכוכבי ספורט

בענף מותגי הספורט החיבור עם אייקון ספורטיבי, אופנתי או מעולם הפופ, הפך מטרנד לעניין שבשגרה. כמעט כל מותג המכבד את עצמו משיק באופן קבוע (סטלה מקרטני לאדידס למשל) או מעת לעת (ארמאני לריבוק), סדרת מוצרים במהדורה מוגבלת שיד האמן מכתיבה את עיצובה. הנה כמה דוגמאות:

ריבוק וארמני

ריבוק מציגה נעלי ספורט ופריטי לבוש מבית אמפוריו ארמני. הקולקציה הנוכחית, השלישית, לאור שיתוף-הפעולה בין שני הגופים, מכונה EA7. גולת הכותרת היא נעלי הריצה והאימון בטכנולוגיית ה-"זיגטק" שעוצבו בידי מעצבי-העל.

רותם גולדשמיט, מנהל מותג REEBOK בישראל מסביר כי הלוגו של ארמאני "מייקר" את הקולקציה גם בפי שניים לעומת הפריטים ה"רגילים".

* מחירים: 650 שקל לנעלי נשים ו-750 שקל לנעלי הגברים.

קולקציית קפסולה אחרת שמשיקה בימים אלה ריבוק היא בהשראת תלבושות המופע "קרקס השמש" (cirque du soleil). מדובר בפריטים לנשים המאופיינים בססגוניות ובצבעוניות שמחה, שמחירם יקר בכ-30% מיתר פריטי המותג (350 שקל לנעליים).

אדידס וסטלה מקרטני

המעצבת המוערכת סטלה מקרטני מעצבת קולקציות עבור המותג אדידס זה 6 שנים. הקולקציות נמכרות בחנויות המכוונת לפן האופנתי של המותג, ומטבען מתומחרות במחירים גבוהים ביחס לפריטים של אדידס. הרעיון הוא ש"הבגדים מאפשרים לכל אחת להתאמן בסטייל ולהבליט את הסגנון האישי שלה".

* מחירים: נעליים - 500-800 שקל; ביגוד ואביזרים: 80-1,500 שקל.

בתת-המותג אדידס אוריג'ינלס יתארחו פריטים שעוצבו בידי דיוויד בקהאם (בהשראת ג'יימס בונד), ג'רמי סקוט והמעצב היפני קזוקי. טווח המחירים 250-1,500 שקל.

פומה ובולט

המותג פומה ידע בעבר כמה שיתופי-פעולה מוצלחים, למשל, עם המעצב אלכסנדר מקווין. למותר לציין כי אחרי מותו הפריטים מקבלים ערך מוסף בקרב בעליהם. שיתוף-הפעולה הנוכחי הוא עם האצן יוסיין בולט: מדובר בקולקציית נעלי ריצה לנשים ולגברים.

* מחירים: 450-600 שקל.

עיצוב הבית: גם אוזניות וכלי בית

גם בתחום הבית קיימים לא מעט שיתופי-פעולה בין מעצבים למותגים: מאריחי הקרמיקה ועד התנור שבמטבח. הנה טעימה:

ורדינון וגלית לוי

ורדינון משיקה בימים אלה קולקציית מצעים ומגבות שעוצבו על-ידי המעצבת גלית לוי. הקולקציה מוגדרת "כפרימיום יוקרתי" והיא כוללת שימוש בתחרה ובסאטן תוך שימוש במוטיבים מקולקציות שמלות הערב. בוורדינון מדווחים על השקעה של 5 מיליון שקל במהלך בתקווה שיוביל לעלייה של 30% במכירות בקטגוריית מצעי היוקרה.

* מחירים: סט מצעים בכ-1,000 שקל (כעת במחיר מבצע של 700 שקל), חלוק רחצה ב-250 שקל ומגבות מ-90 שקל.

גדעון אוברזון ומטבחי זיו

מעצב האופנה גדעון אוברזון עיצב עבור מטבחי זיו קולקציה של מטבחים, ובקרוב תחשוף רשת סמל מטבחים קוקלציה בשיתוף עם המעצב דרור בן-שטרית.

טולמנ'ס ודיזל

בטולמנ'ס אפשר למצוא שיתופי-פעולה מעניינים בהם לפעמים מתרחשת תופעה הפוכה לפיה מותג העל מארח מותג פופולרי. לדוגמה, חברת הריהוט MOROSO המציגה את קולקציית הרהיטים "החיים הטובים" בשיתוף עם צוות העיצוב של דיזל.

* מחירים: מ-43,000 שקל.

האביטאט

כאן מציגים את סדרת ה-EDIZION שעל יצירותיה אמונים מעצבים איטלקיים מובילים. מדובר בפריטים במהדורה מוגבלת וממוספרת, וכך גם המחיר.

* מחירים: שידה ב-78,000 שקל.

SMEG וניוסון

בימים אלה משיקה SMEG סדרת תנורים וכיריים צבעוניים בעיצובו של מארק ניוסון. המוצרים מאופיינים בקו נקי ושטוח.

* מחירים: תנורים - 4,000-13,000 שקל, כיריים - 9,000-12,500 שקל.

PARROT וסטארק

אי-אפשר להזכיר קולקציות מהסוג הזה בלי המעצב פיליפ סטארק. הפעם עיצוביו של סטארק מקבלים ביטוי ברמקולים שעיצב עבור המותג PARROT. הרמקולים מינימליסטיים ובצבעוניות אחידה ומותאמים לנגנים של אפל.

* מחיר: 8,000 שקל (להשיג באיי דיגיטל).

סודה סטרים וקארים

גם מתקני סודה סטרים זכו למהדורה מוגבלת של מעצב-העל קארים ראשיד. מדובר בקולקציה ססגונית לבקבוקים ולמתקן. באופן יוצא דופן, המחיר זהה לקולקציה הרגילה ועומד על כ-300 שקל.

לא מדובר בשיגעון מבוקבק יחיד, מעצב-העל עיצב בקבוקים מהודרים וורדרדים במהדורה מיוחדת לדיאט קולה, והמותג אוויאן משיק מדי שנה לקראת ראש השנה האזרחי בקבוקי מים שעוצבו בידי מעצבי-על, בהם ז'אן פול גוטייה ואיסיי מיאקי.

עוד כתבות

הראל ויזל, פוקס, שחר תורג'מן, בריל, רביב ברוקמאייר, גולף, גבי רוטר, קסטרו: / צילום:  דימה טליאנסקי, איל יצהר, ענבל מרמרי

"ענף האופנה במוות קליני, מאיפה יגיע הכסף למלאי החורף?"

קמעונאיות האופנה קורסות תחת המשבר ● החנויות נסגרו, ואין כמעט הכנסות מולן אפשר לרכוש סחורה עתידית לעונת החורף הבאה ● הקרנות של המדינה רחוקות מלסייע לחברות שזקוקות להלוואות מיידיות

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

האוצר אישר - ורשות החדשנות תעביר לחברות הייטק 650 מיליון שקל

רשות החדשנות לא העבירה שום מענק וסיוע לחברות הייטק מתחילת השנה מכיוון שלא אושר לה תקציב

עגלת קניות/ צילום: עינת לברון

משרד הכלכלה מעודד לקנות ברשתות הגדולות: גיבש סל קבוע למזמינים אונליין

המשרד גיבש סל קניות קבוע ברשתות שופרסל ורמי לוי כדי לייעל את תהליך ההזמנה באינטרנט ולספק את המשלוח תוך 72 שעות ● הסל מכיל שלל מוצרים של המותג הפרטי ברשתות ושל היצרניות הגדולות, והוא אינו ניתן לשינוי ● ומה עם פרגון ליצרנים הקטנים?

ד"ר יאיר שינדל / צילום: תמר מצפי

לא להגן עליכם - אלא מפניכם: "תלבשו מסיכות בשביל הערבות ההדדית"

ד"ר יאיר שינדל, שותף בקרן aMoon: "אם כל אחד מאיתנו שעדיין חייב לצאת מביתו יתייחס לעצמו בתור כור אטומי פוטנציאלי שיכול לעשות נזק לסביבתו, ולכן עליו לכסות את פניו ולחטא את סביבתו אחריו גם כשהוא בטוח שאינו חולה - ייתכן שיהיה בכך כדי להפחית משמעותית את קצב ההדבקה"

בדיקות קורונה במעבדה בסין  / צילום: Thomas Peter, רויטרס

המודל המתמטי שעשוי להחזיר את המשק לחיים

ההצעה של מכון ויצמן היא להפעיל את המשק במשך 40% מהזמן ולעבור למודל של סגר לסירוגין ● "זה עובד במודלים מתמטיים"

דודי עזרא, בעל השליטה בחברת נטו / צילום: יח"צ

ההנפקה בוטלה, העסקה נפלה: דודי עזרא נשאר עם 50% משיווק הפירות והירקות של ביכורי השדה

נטו אחזקות, שהייתה אמורה למכור לביכורי השדה את חלקה בחברה-הבת המשותפת תמורת כ-300 מיליון שקל: "החברה בוחנת אפשרויות שונות ביחס להחזקותיה"

סוגת קמח חיטה

אפקט הקורונה: הקמח בישראל עומד להתייקר

מחירי קמח החיטה יעלו ב-7%, כשההתייקרות תיכנס לתוקף ב-8 באפריל; ואילו מחירי קמחים העשויים מכוסמין עומדים לעלות ב-25% החל מ-1 במאי

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

בפרטנר חששו ממכירת הסיבים האופטיים: מה קרה בדרך לביטול העסקה עם הוט

בפרטנר חששו שרשות התחרות תדרוש מהם למכור את פעילות הסיבים האופטיים ● הוט העריכה כי העסקה תאושר מפני שלא תייצר פגיעה בתחרות בשום מקטע בשוק התקשורת ולא תביא לעליית מחירים ● "גלובס" מביא פרטים נוספים על הנעשה מאחורי הקלעים בדרך לביטול העסקה

שלמה רז, עמיחי שי / צילום: תמר מצפי, גלובס

כך התנפח פתאום שכר הבכירים במשרד מבקר המדינה רגע לפני החלפתו

שכרו של מי שהיה היועץ לענייני שחיתות של המבקר הקודם, עמיחי שי, גדל דרמטית סמוך לפרישתו, ובנוסף הוא קיבל כ-600 אלף שקל רטרואקטיבית • דובר המבקר הקודם, שלמה רז, פרש לאחרונה עם שתי דרגות מעל דרגת המקסימום בתפקיד, ושכרו החודשי גדל ב-15 אלף שקל לפחות

דורשי עבודה רשומים בשירות התעסוקה

שירות התעסוקה: שיעור האבטלה מטפס ל24.4%; כ-850 אלף נרשמו בתוך חודש

המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל הוא 1,017,468 ●היום עד השעה 17:00 נרשמו 19,203 דורשי עבודה בשירות התעסוקה ● 89.7% מדורשי האבטלה בחודש מרץ הוצאו לחל"ת

שלט מחוץ לחנות נוחות סגורה בניו יורק  / צילום: Wong Maye-E, Associated Press

מספר מקרי הקורונה המאומתים בארה"ב עלה מעל ל-200 אלף

ארה"ב: מספר המקרים הפעילים במדינת ניו יורק עקף את מחוז חובאיי ● בריטניה: 563 קורבנות חדשים ביממה האחרונה ● ספרד: יום חמישי ברציפות עם מעל 800 קורבנות קורונה ● צרפת: חולים קשים מפונים מפריז בגלל מצוקת מקום בביה"ח ● גרמניה: גיל הקורבנות הממוצע של החולים – 80

היועץ המשפטי של הכנסת עו״ד איל ינון  / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

היועץ המשפטי של הכנסת נפרד: "היה מחיר לעבודתי הנייטרלית"

עו"ד איל ינון נפרד היום מהכנסת אחרי 10 שנים בתפקיד ● בשנה האחרונה לכהונתו ליווה ינון משבר חוקתי ופוליטי חסר תקדים בהיסטוריה של המדינה, עם שלוש מערכות בחירות וסוגיות משפטיות-חוקתיות מורכבות ביותר, רובן נטולות תקדימים משפטיים

תמר איש שלום/ צילום: ענבל מרמרי

ועד חדשות 13 מאשים: הנהלת רשת מנסה להחליש את חברת החדשות

על רקע כוונת רשת 13 לבצע תוכנית קיצוצים נרחבת, ועד חדשות 13 מאשים את הנהלת רשת כי היא משתמשת במשבר הקורונה כדי להכשיר מהלך צמצום כוח-אדם רחב - זאת למרות שרק לפני כחודש נחתם הסכם עם העובדים שהבטיח כי בחודשים הקרובים לא ייערכו פיטורי צמצום

בטיסה מסלובקיה של ישראייר / צילום: יח"צ

אחרי פרסומים בכלי התקשורת על הקלות על שבים מחו"ל, נתניהו ביקש ממשרד הביטחון לטפל בנתב״ג

בנוסף, ככל שמשרד הביטחון יצליח לספק ערכות בדיקה, בהתאם לדרישות שהוגדרו ע"י משרד הבריאות, ישקל ביצוען של הבדיקות גם ביחס לכלל השבים מחו"ל

פגישת הנשיא ריבלין עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמש בבית הנשיא / צילום: קובי גדעון, לע"מ

המו"מ הפוליטי תקוע: חילוקי דעות על אדלשטיין ועל מינויים משפטיים

בלשכת ראש הממשלה מתעקשים על זכות וטו (או חובת הסכמה הדדית) בנושא מינוי פרקליט המדינה הבא והיועץ המשפטי לממשלה הבא ● בכחול לבן לא מעוניינים בחזרתו של אדלשטיין לתפקיד יו"ר הכנסת

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חודש שחור לקופות הגמל, פדיונות חסרי תקדים בקרנות

עפ"י הערכת מיטב דש, קופות הגמל רשמו במרץ תשואה שלילית ממוצעת של 9.3% שהביאה לתשואה שלילית של 11.4% ברבעון הראשון ב-2020 ● קרנות הנאמנות פדו סדר גודל חסר תקדים של 42 מיליארד שקל בחודש החולף

סניף סגור של פיצרייה קאסה דל פפה / צילום: איל יצהר, גלובס

שכירים, אבל בעלי שליטה: הכירו את האנשים שנופלים בין הכסאות של תוכניות הפיצוי

הם בעלים של חברות קטנות, עצמאים אבל כאלה שמושכים שכר מהחברה שבבעלותם • 78 אלף איש שעונים להגדרה המשפטית הזו נאלצים לספוג הפסדים כבדים - אבל לא זוכים לשום הכרה • עכשיו הם מקימים איגוד מקצועי חדש ודורשים התייחסות

יצחק תשובה / צילום: יוסי כהן

תשובה מנסה לקושש מזומנים: קבוצת חג'ג' תרכוש שני מגרשים בפארק בבלי ב-400 מיליון שקל

קבוצת חג'ג' חתמה על מזכר הבנות, בכפוף לאישור דירקטוריון ● על המגרשים קיימת תוכנית מאושרת להקמת 2 מגדלים של 44 קומות, ובהם 380 דירות ● בחודש שעבר חתם תשובה על הסכם למכירת חברת הנדל"ן אלעד מגורים החדשה לישראל קנדה

שליחים של חברת המשלוחים "וולט" משקיפים לעבר רחוב ריק בצל הקורונה. חברות המשלוחים הפכו להיות מרכזיים בתקופה שבה אי אפשר לצאת כמעט מהבית / צילום: כדיה לוי, גלובס

חברת משלוחי האוכל וולט מסירה את הכפפות: שוכרת את שירותי חברת הלובינג פוליסי

וולט נמצאת בעיצומו של מאבק מול המסעדנים, שמבקשים ממנה להוריד את העמלה שהיא גובה על משלוחים ● חברת המשלוחים: שכרנו את חברת הלובינג במטרה "לקדם אינטרס משותף עם תעשיית המסעדנות"

מימין: גיא לויתן, דור קרובינר ועומרי ליטבק, מייסדי הוטלמייז / צילום: גיא כושי, יח"צ

דווקא עכשיו: עליבאבא משקיעה בסטארט-אפ הטרוול-טק הישראלי הוטלמייז

הגיוס נעשה בהובלת קרן ההשקעות של עליבאבא והקרן הישראלית בריליאנס ונצ'רס ● הוטלמייז מפתחת טכנולוגיית אופטימיזציית רווח וחיזוי מחירים מבוססות בינה מלאכותית לתעשיית הזמנת בתי המלון