גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התפטרות בנזימן: מה באמת קרה מאחורי הקלעים של חדשות 10?

האם המיליארדר שלדון אדלסון הפעיל את השפעתו על רון לאודר, בעל המניות בערוץ 10, על מנת שזה יגרום לחברת החדשות לפרסם התנצלות גורפת על כתבה ששודרה אודותיו?

ביום שישי הקרוב יתייצב בתכנית "השבוע" של ערוץ 10 מבזקן, במקומו של גיא זוהר, ויודה בשם חברת החדשות במה שאף עיתונאי לא יסכים להודות - לא טרחנו, הוא יאמר בהקשר לתחקיר שפורסם על שלדון אדלסון בראשית השנה, לבדוק את העובדות לפני פרסום. זה נוסח ההתנצלות שעל-פי ראודור בנזימן, מנכ"ל חדשות 10, ועורכת התכנית, רותי יובל, גרם להם להגיש את התפטרותם.

בנזימן הודיע אתמול (ד') לעובדי חברת החדשות כי הוא מתפטר על רקע השפעה של המילארדר שלדון אדלסון על בעל מניות הערוץ רון לאודר, לפרסם התנצלות גורפת על כתבה ששודרה אודותיו. זאת, חרף מגעים לגיטימיים שהיו בין עורכי הדין של הצדדים בנושא.

ל"גלובס" נודע כי אבי בלשניקוב, נציגו של לאודר בישראל, דרש באופן אישי מבנזימן את ההתנצלות. בתקופה האחרונה, קרוב לחצי שנה, לאודר הוא בעל המניות היחיד בערוץ שמזרים לו כסף, ודרישה מצד מי שמחזיק בצינור החיים של הערוץ נשמעת ברורה.

"מחרתיים, במסגרת התכנית 'השבוע', תשודר התנצלות על כתבת פרופיל ששודרה בתחילת השנה על שלדון אדלסון", כתב בנזימן, "משיקולים של טובת החברה קיבלתי את ההסכם בעניין ההתנצלות, אך כמנכ"ל וכעורך ראשי של חברת החדשות איני יכול לחיות עם תוצאותיו".

שעות ספורות לאחר מכן התפטרה יובל.

עקב האירועים, תזמן מועצת והנהלת הרשות השנייה "לשימוע נרחב" את יושבי הראש והמנכ"לים של ערוץ 10 וחדשות 10, ביום שני הקרוב. עם זאת, הרשות מאפשרת לדירקטוריון חברת החדשות לערוך בדיקה ראשונה של הדברים.

השפעה זרה

תחילת הפרשה בינואר השנה, כאשר ערוץ 10 שידור כתבה מאת אבנר הופשטיין, שעסקה במיליארדר שלדון אדלסון, בעלי "ישראל היום" ומקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

עוד בטרם פורסמה הכתבה הגיע למערכת חברת החדשות של הערוץ מכתב מאת עורך דינו בישראל של אדלסון, דורי קלגסבלד, לפיו נודע לאדלסון כי ערוץ 10 פועל להכנת כתבה "מכפישה" אודותיו. עו"ד קלגסבלד הזהיר כי אדלסון לא יבליג על פרסום "טענות כזב" נגדו. אזהרה שנייה הגיעה עם בקשת התגובה.

לאחר פרסום הכתבה החל שיג ושיח בין עו"ד קלגסבלד לבין חברת החדשות של ערוץ 10 ובו דרישה להתנצלות על "כתבה מעוותת ומסולפת ביודעין". לתחושת גורמים בחדשות 10, הצדדים אף התקרבו באשר לנוסח מוסכם להתנצלות. ובכל זאת, בעוד הדיונים מתקיימים, לפני כחודש, הועברה אותה דרישה לבנזימן.

מי שלא ידע על ההתרחשויות הוא כנראה יוסי מימן, בעל השליטה, שנכנס לתמונה לפני ימים ספורים. דוברו אמר על טענות ההתערבות: "קשקוש מקושקש".

לפני כשבועיים הוחלט כי חברת החדשות תתנצל על-פי הנוסח הראשוני שדרש במקור אדלסון באמצעות עורך דינו. התנצלות זו הייתה אמורה להתפרסם בשבוע שעבר, אך נדחתה בשל ויכוחים שנסובו על כמות הפעמים שתופיע, מיקומה ונושאים טכניים אחרים. אז, לטענת גורמים בערוץ, בנזימן החליט להתפטר.

"מדובר בקו פרשת מים מבחינת העיתונות החופשית בישראל", אמר ל"גלובס" עיתונאי בכיר שהוסיף כי "אם גם בערוץ 10 מתקבלות החלטות שאינן מבוססות על שיקולים עיתונאיים, אז המצב לא טוב. עד כה בלטו הערוץ וכתביו בתחקירים אמיצים. השפעה כזו מצד בעלי המניות על עובדי חברת החדשות עלולה להביא הרס לענף העיתונות".

לדברי עיתונאי בכיר אחר בחברה, "הפרשה מוכיחה שיותר קל בישראל לפרסם תחקיר על ראש הממשלה בנימין נתניהו מאשר על הפטרון שלו, הטייקון אדלסון".

חברה במשבר

גורמים בקרבת הערוץ מיהרו להסביר עם זאת בימים האחרונים כי נושא ההתנצלות הוא רק תירוץ של מי שזמנו בערוץ היה קצוב. זאת למרות שלפי בכירים בערוץ, בנזימן לא היה צפוי לסיים את תפקידו לפני 2012 לפחות, למרות שמינויו הוארך "ללא הגבלת זמן" לפני מספר חודשים.

אין עוררין על כך שבנזימן ניהל חברה במצוקה. מעבר לרייטינג הבעייתי, שהתקשה להתרומם, בנזימן היה שרוי בסכסוך עם בכירים בערוץ, ובהם גם מגישה הבכיר יעקב אילון, והחברה סבלה כמה זעזועים דרמטיים, ובהם עזיבות כמו של מיקי חיימוביץ' ושל עורך המהדורה אסף זוהר. אליהם הצטרף הכתב המדיני צ'יקו מנשה, שהודיע כי הוא מעוניין לעבור לתפקיד אחר.

ביקורת רבה הופנתה לערוץ גם על רקע אופן סיקור אירועים רחבי-היקף, כמו המתיחות בדרום וההפגנה הגדולה בשבת האחרונה.

העזיבה של ראודור הופכת את אי-הוודאות במערכת לקיצונית עוד יותר ומעוררת בה אי-שקט. לפי שעה ימלא את מקומו אורי רוזן, סגנו. אולם, בערוץ ברור כי על מנת לחבר בחזרה את קרעי המערכת יהיה צורך בפעולה מהירה למינוי מנכ"ל חדש. באשר להשבת האמון של עיתונאי החברה, המשימה תהיה קשה הרבה יותר.

מעורך דינו של אדלסון, דורי קלגסבלד, לא נמסרה תגובה.

לא ניתן היה להשיג את אבי בלשניקוב, נציגו של לאודר בישראל, לקבלת תגובה.

מהלכים מגמתיים

אם לא די בכך, אתמול סער גם דירקטוריון חדשות הערוץ כשחבר הדירקטוריון, אלי אלאלוף, התפטר על רקע מינוי הקבלן יורם שכטר ליו"ר.

"המינוי נעשה באופן חפוז ובלתי ראוי", אמר אלאלוף הבוקר (ה') בראיון לגלי צה"ל, "חיפשו לתפקיד מישהו שמתאים לאינטרסים של רון לאודר, לא מישהו שראוי לתפקיד".

עוד אמר אלאלוף כי "יש היום קנוניה לא סימפטית, שקשורה גם לרשות השנייה, שנועדה להתערב בתכני הערוץ - וההתנהגות הזו לא הולמת. יש כאן יותר מדי מהלכים שנראים פוליטיים-מפלגתיים, וזה לא נעים. לכן התפטרתי".

לדבריו, הדירקטוריון לא התכנס כבר חודשים ארוכים ולא ידע על ההתנצלות. "אני מכיר את הכתבה ולא מבין על מה צריך להתנצל", אמר אלאלוף, "צריך להיות כבוד לעובדים של הערוץ, ולמר אדלסון יש מספיק דרכים להתבטא בלי לדרוש את ההתנצלות הזו על משהו שפורסם בינואר".

אלאלוף מגלגל את הכדור אל מועצת הרשות השנייה שמינתה את הדירקטורים החדשים וכיוונה אותם לבחור בשכטר, קבלן, ליו"ר הדירקטוריון.

"התנהלותו של אלאלוף מוזרה בעיניי", אמר יו"ר הוועדה שמינתה את הדירקטורים, יעקב שחם, ל"גלובס". לדבריו, הדבר נובע מכך שאלאלוף עצמו לא מונה לתפקיד היו"ר.

"הטענה כי קיום הישיבה באופן בהול היא טענה מוטעית ומטעה", אמר שחם. "סדר היום לאותה ישיבה נשלח ב-1 לספטמבר, ושם מצוין באופן ברור בסעיף 5 כי נושא בחירת היו"ר יעלה להצבעה".

מהנהלת הרשות השנייה נמסר כי "בחירת נציגי הציבור לדירקטוריון נעשתה על-פי כל כללי הכשירות הנדרשים והליך מקצועי, ונבחרו נציגים ראויים שיוכלו לקדם את חברת החדשות ובעיקר להבטיח את עצמאותה התקשורתית והמערכתית ואת התנהלותה המקצועית".

עוד כתבות

הקמפיין של איקאה בכיכובו של עובד מקאן, אלדר יוספוב/ צילום: מתוך קמפיין הנגישות של איקאה מקאן

סוף למלחמת הקרדיטים בקמפיין איקאה: מקאן נותנים קרדיט למיזם TOM

משרד הפרסום מקאן ת"א הודיע כי פנה להנהלת פסטיבל הפרסום בקאן וביקש לכלול את מיזם TOM ברשימת הקרדיטים להפקת קמפיין ThisAbles של איקאה ● מלחמת הקרדיטים על הקמפיין, שזכה להצלחה בפסטיבל קאן, נחשפה ב"גלובס"

חממת גידול קנאביס של תיקון עולם / צילום: יחצ

חברות מובילות בענף הקנאביס הישראלי מתחרות על רכישתה של תיקון עולם

בין המתחרות על הפעילות: החברות קנביט, קנדוק (אינטרקיור), יוניבו ובזלת ● בעלי תיקון עולם, צחי כהן, דורש 100 מיליון דולר ותמלוגים עבור פעילות תיקון עולם בישראל ● כהן נאלץ למכור את החברה בעקבות טענות המשטרה כי אינו כשיר משפטית להחזיק ביותר מ-5% מחברת קנאביס

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו תקף את ועדת הבחירות לאחר שאלה סירבו להיפגש עמו

ראש הממשלה האשים את ועדת הבחירות והמשטרה באוזלת ידה שהביאה להטיית תוצאות הבחירות הקודמות ולאי הקמת ממשלה בראשותו באפריל

יו"ר הפד פאואל  ודונלד טראמפ./ צילום: רויטרס Carlos Barria

תקיפת רחפנים בסעודיה עשויה להקפיץ את הנפט; דריכות לקראת ריבית הפד; 5 נקודות השבוע בשווקים

בהמשך ללחצים מצד הנשיא טראמפ, הפד עשוי להוריד השבוע את הריבית ● רגיעה במתיחות הסחר בין סין לארה"ב לאחר ההקלות של סין במכסים על יבוא סחורה חקלאית מארה"ב ● מחיר הנפט צפוי לרכז עניין בצל תקיפת שני מתקני הפקה הגדולים בסעודיה ● בארה"ב יפורסמו נתוני אישורי הבנייה לחודש אוגוסט ומדד הייצור של פילדלפיה ● בשוק המקומי, היום יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ● התחזית השבועית של "גלובס"

צילום מסך מתוך קמפיין הליכוד

"נתניהו עשה בית ספר לכולם, גם במסרים וגם באופן השימוש במדיה"

בפרסום בכלל - ולא רק בפרסום פוליטי, אומרים ששימוש חכם במדיה הוא למעשה הפיצוח הקריאטיבי של קמפיין ● גם בסבב הנוכחי מי שזוכה לניקוד הגבוה ביותר מצד אנשי המקצוע הוא הקמפיין של נתניהו, למרות שכחול לבן שיפרו עמדות ● בוחרים נתח - כתבה ראשונה בסדרה

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

יציבות בת"א; מניית דלק מזנקת ב-7% במחזור הגבוה בשוק

מדד ת"א 35 משיל 0.15%, ומדד ת"א 90 ללא שינוי ● היום יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ● בסוף השבוע האחרון בוול סטריט מדד דאו ג'ונס סגר רצף עליות של שמונה ימים ברציפות, לראשונה זה למעלה משנה ● אתמול דווח על הקלות מצד סין במכסים על סחורה חקלאית מארה"ב

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ועדת הבחירות: לא ניתן לנתניהו להיפגש עם השופט מלצר

נשיאות ועדת הבחירות החליטה ברוב של 3 קולות לדחות את בקשת רה"מ להיפגש עם יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר ומנכ"לית הוועדה אורלי עדס, כדי לדון בפרסומים שלפיהם המשטרה לא בדקה את התלונות על זיופים בבחירות

השופט דוד רוזן / צילום: תמר מצפי

ההחלטה שלא תמצא חן בעיני היועצים המשפטיים בעיריות

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות סבור כי היועצים המשפטיים בעיריות צריכים לפקח על הטיפול בתיקי הפרות בנייה ● במסגרת החלטה חדשה המליץ הנציב לבחון נהלים חדשים להסדרת התנהלות התביעה העירונית מול מחלקת הפיקוח ברשויות המקומיות, תוך הטלת האחריות החדשה על היועצים המשפטיים

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

3 ימים לפני הבחירות: המתנה של טראמפ לנתניהו

נשיא ארה"ב צייץ כי במהלך שיחה עם רה"מ נתניהו הם דנו באפשרות של קידום ברית הגנה הדדית בין המדינות ● "אני מקווה להמשיך בדיונים אחרי הבחירות בישראל, כאשר אפגוש את נתניהו באו"ם בהמשך החודש" ● כבר לפני שבועות פרסם בן כספית את התכנון לבשר על הברית עוד לפני הבחירות, במטרה להשפיע על דעת הקהל בישראל

המייסדות של WFF, אירית קאהן, סיון שמרי-דהן ומרב וינריב / צילום: אורן טסלר

אחרי אקזיט ראשון האקסלרטור ליזמיות פותח מחזור חמישי

התכנית כוללת ליווי צמוד של "מנטוריות" בתפקידים בכירים בתעשיית ההייטק, והדרכה באסטרטגיית מוצר, גיוסי הון, יציאה לשוק ובניית צוות ● עד כה השתתפו בתכנית 36 מיזמים ב-4 מחזורים

עופר נמרודי, מנכ"ל הכשרת הישוב / צילום: ורדי כהנא

איך נחלץ עופר נמרודי מהרשעה בהעסקת עובדת זרה בביתו?

ביה"ד הארצי לעבודה קיבל חלקית את ערעורו של נמרודי שהורשע בביה"ד האזורי ופסק כי ייגזר עליו עונש של "ענישה אך ללא הרשעה" ● ההחלטה התקבלה לאחר שהתברר כי פקחי רשות ההגירה שאיתרו את העובדת הזרה נכנסו לחצר ביתו של נמרודי בגניבה

משפחת שריד, בעלי חברת שיח / צילום: יח"צ

הכנסות חברת הקנאביס שיח קפצו במחצית, אך הרווח נותר בגדר תעלומה

תוצאות החברה, שעדיין הייתה פרטית בסוף הרבעון השני, מתפרסמות על רקע השלמת המיזוג לתוך ביונד טיים בסוף החודש ● שיח רשמה במחצית הכנסות של 12.9 מיליון שקל - גידול של 50% לעומת התקופה המקבילה

חיים פייגלין - מנכ"ל צמח המרמן / צילום: איל יצהר

כלל ביטוח תשקיע עד 350 מיליון שקל בפרויקט המשרדים של צמח המרמן בגבעתיים

השותפות יפעלו לבצע שינוי ייעוד בקרקע שנרכשה ע"י צמח המרמן ואורוקום בינואר 2018 מחברת מצלאוי תמורת כ-84 מיליון שקל ● על הקרקע מתוכנן לקום פרויקט שיכלול 26 קומות משרדים, 2 קומות מסחר, 5 קומות מגורים וחניון

אביליטי / צילום: אתר החברה/ צילום: רויטרס

אביליטי: חשד לעבירות על חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני

בנוסף נחקר חשד לביצוע עבירות מרמה והברחה וכן עבירות הלבנת הון בהיקפים משמעותיים במסגרת פעילותה העסקית של אביליטי ● על שאר פרטי החקירה הוטל צו איסור פרסום

הפגנה נגד עליית מחירי הדיור בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

"עצרנו את כל השיפוצים המתוכננים": שוק הנדל"ן בברלין מגיב בזעזוע לתוכנית הקפאת שכר הדירה

התוכנית להקפיא את שכר הדירה בברלין כבר משפיעה על המשקיעים הפועלים בשוק שמצמצמים השקעות, ועל קבלני השיפוצים שמפטרים עובדים ● "החוקים החדשים הם בסגנון קומוניסטי", אומר בכיר ישראלי ל"גלובס"

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

גנץ למלצר: "אל תיפגש עם נתניהו, הוא עושה ספין פוליטי"

כמו ראש הממשלה, גם יו"ר כחול לבן התראיין הערב לערוצי הטלוויזיה וקרא ליו"ר ועדת הבחירות לא להיפגש עם ראש הממשלה ● באשר לרוטציה בין גנץ ללפיד, ציין גנץ אין בכוונתו להפר את ההסכם

לול אפרוחים / צילום: תמר מצפי

אג"ח לא צמחוניות: חשיפה לתעשיית העוף האמריקאית

פילגרים פרייד, הנסחרת בשווי שוק של 7.5 מיליארד דולר, היא מחברות העופות הגדולות בארה"ב ● החברה מדורגת ע"י S&P בדירוג BB מינוס עם אופק חיובי ● בתשואה דולרית של כ-4% לקריאה ב-2025, מדובר בגיוון מעניין לתיק האג"ח

מניות הערך/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

יצאו מהאופנה? מוקדם להספיד את מניות הערך

בכל מה שנוגע לבחירת מניות ערך, חברות עם מכפילי רווח חד-ספרתיים גבוהים או דו-ספרתיים נמוכים עונות טוב יותר על ההגדרה ● למרות התחושה המעיקה שמניות אלה "יצאו מהאופנה", דווקא רמת התמחור המכווצת שלהן הופכת אותן להזדמנות השקעה

אלוף במיל' יאיר גולן / צילום: כדיה לוי

התפרץ לראיון עם יאיר גולן: "שמאלנים הם זקנים מטונפים"

במהלך ראיון שהתקיים במסגרת שבתרבות בנתניה עלה אדם בשם צחי אליהו על הבמה וניסה להפריע לראיון עם סגן הרמטכ"ל לשעבר ומועמד המחנה הדמוקרטי לכנסת ● "אני נשבע בשם כל חיילי צה"ל ארדוף אותו עד שיעלם לנו מהמפה", כתב מאוחר יותר בפייסבוק

מכלית נפט סעודית שנפגעה / צילום: רויטרס

התקפת מל"טים קיצצה את תפוקת הנפט של סעודיה ביותר מ-50%

מייק פומפיאו, שר החוץ האמריקאי: "התקפה חסרת תקדים של איראן על אספקת האנרגיה הגלובלית" ● המורדים החותים בתימן נטלו את האחריות להתקפה, אך פומפיאו אומר כי אין שום הוכחה שההתקפה יצאה מתימן