גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אלי רייפמן ייכלא ל-4 שנים; ישלם לחברות שהונה 6.3 מ' ד'

מייסד אמבלייז אלי רייפמן הורשע כי הוציא הוציא במירמה 6.3 מיליון דולר מחברות זרות באמצעות מסמכים שזייף, לפיהם הוא מחזיק במניות אמלבייז ■ הודיע כי יערער לביהמ"ש העליון

אלי רייפמן בדרך לכלא לתקופה ממושכת. בית המשפט המחוזי בתל-אביב גזר היום (ב') 4 שנות מאסר בפועל ושנת מאסר על-תנאי על מייסד חברת אמבלייז, שהורשע ביולי בקבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, זיוף ושימוש במסמך מזויף.

בנוסף, בית המשפט קבע כי רייפמן ישלם פיצוי של 6.3 מיליון דולר לחברות שהונה - ווינטון (Winton Capital Holdinges) וקרן Double U trading. רייפמן הורשע כי הונה את החברות באמצעות מצגי-שווא, לפיהם הוא מחזיק בבעלותו כ-9 מיליון ממניות אמבלייז, ובאופן זה הוציא מהן במירמה 6.3 מיליון דולר.

לדברי השופט דוד רוזן, "רייפמן ביצע את מעשי המירמה תוך שימוש במוניטין של איש עסקים מוכשר ומצליח. הוא פעל על בסיס מיומנות רבה, תוך שימוש בעורך דין ובמינהלות של חברה מצליחה ובעלת שם נכבד ומוכר בארץ ובעולם".

השופט ציין את עדי האופי הרבים שהביא רייפמן להעיד לטובתו. "במהלך פרשת ההגנה נחשפו פניו היפים של רייפמן", כתב רוזן. "מדובר בנאשם שביקש בימי חלדו (צעירותו - ח' מ') לעשות טוב ולתרום לסביבתו בכל יכולתו. מדובר באישיות נדירה בנדיבותה. רייפמן תרם עשרות מיליוני שקלים ופעל לטובת הציבור והקהילה, תוך השקעת משאבים ועשיית מעשים טובים רבים, כמו העברת הרצאות רבות לפני תלמידים ואזרחים מן השורה, בהתנדבות וללא כל תמורה".

לאחר הכרעת הדין אמר רייפמן ל"גלובס" כי "כף רגלי לא דרכה בבית המשפט מימיי עד להסתבכות זאת, ועכשיו, לאחר שיש לי ניסיון עתיר בבית המשפט, אני יכול לומר כי הגם שאינני מסכים עם הכרעת השופט ומערער עליה לעליון, בעיניי כבוד השופט דוד רוזן הינו אחד השופטים המדהימים שנתקלתי בהם, ואני חש ראוי להישפט על-ידו". כמו כן, רייפמן ציין כי הוא מלמד יהדות בכלא.

זיוף מסמכים

לפי הכרעת הדין, בתחילת 2009 גמלה בלבו של רייפמן החלטה להוציא במירמה מיליוני דולרים מחברת ווינטון ומקרן Double U trading. זאת, באמצעות מצגי-שווא ומעשי זיוף, לפיהם הוא מחזיק בבעלותו 9 מיליון מניות של אמבלייז באמצעות חברת הברוקרים האנגלית CO&JMFINN.

השופט רוזן פסק כי בתקופה הרלוונטית לכתב האישום לא היו בבעלותו של רייפמן מניות אמבלייז, וכי JMFINN לא החזיקה מניות בעבורו. "התוצאה ההגיונית היחידה היא שרייפמן, או מי מטעמו, זייפו את המסמכים, שעל בסיסם העבירו החברות לרייפמן את מיליוני הדולרים", נקבע.

רייפמן הורשע כי ניהל משא-ומתן עם ווינטון לקבלת הלוואה בסך 3 מיליון דולר, וכי החברה דרשה ממנו להעמיד כבטוחה להלוואה 9 מיליון מניות אמבלייז, שלטענתו, נמצאו בבעלותו.

בית המשפט קבע כי כדי להשיג את מבוקשו יצר רייפמן מצג-שווא כלפי ווינטון, לפיו המניות מוחזקות בנאמנות על-ידי נאמן, וטען כי הוא לא יכול לגלות את שם הנאמן - שידוע רק לו ולעו"ד דורון אפיק, ששימש כנאמן להסכם ההלוואה.

רייפמן הורשע כי זייף מסמך שנחזה להיות חתום על-ידי אנדרו דאימונד, נציג חברת CO&JMFINN, כאסמכתא לקיומן של המניות. במסמך המזויף רשם רייפמן בכזב כי ב-17 בפברואר 2009 החזיקה JMFINN בחשבונו לפחות 9 מיליון מניות אמבלייז, כאשר בראש המסמך הופיעו פרטי החברה באופן הנחזה להיות נייר המכתבים שלה.

רייפמן העביר את המסמך המזויף לאפיק, כדי שיצרפו להסכם ההלוואה, ולמחרת, על בסיס המסמך המזויף, קיבל מווינטון 3 מיליון דולר. רייפמן התחייב להשיב את ההלוואה עד לאפריל 2009 בתוספת עמלה, אך לא עמד בכך.

מכירה פיקטיבית

בנוסף, הורשע רייפמן כי בינואר 2009 חתם במשרדו של עו"ד אפיק על הסכם למכירת 10 מיליון ממניות אמבלייז תמורת 3.3 מיליון דולר לקרן DOUBLE U ולסטיבן שוורץ, למרות שלא היו בבעלותו. כדי לשכנע את הרוכשים כי הוא אכן מחזיק במניות, זייף רייפמן הודעת מייל ששלחה JMFINN, באופן הנחזה לכך שהחברה מחזיקה עבורו חשבון מניות אמבלייז.

נגד רייפמן מתנהל גם הליך אזרחי, ובמארס 2009 הוציא נגדו בית המשפט צו כינוס נכסים. לאחר הוצאת הצו הורתה לו שופטת המחוזי בתל-אביב, ורדה אלשייך, להעביר את מניותיו באמבלייז לרשותו של המנהל המיוחד לנכסיו, עו"ד איתן ארז. ואולם, רייפמן טען כי הוא אינו יכול לעשות כן מכיוון שהמניות כבר לא בשליטתו, אלא מוחזקות בעבורו על-ידי נאמנים, אותם יש קושי לאתר. בעקבות סירובו ישב רייפמן בכלא 3 פעמים בגין ביזיון בית המשפט.

רייפמן מיוצג בידי עורכי הדין אלקנה לייסט וניר רהט מהסניגוריה הציבורית; את המדינה ייצגה עו"ד ענבר פלש מפרקליטות מחוז תל-אביב (פלילי).

עוד כתבות

מתקנים של ארמקו הסעודית./ צילום: רויטרס Ahmed Jadallah

לקראת ההנפקה המדוברת: ארמקו ביטלה את הרוד שואו שתכננה בלונדון

החברה כבר החליטה שלא למכור מניות בארה"ב, בקנדה או ביפן ● ההנפקה תסתמך כעת בעיקר על משפחות סעודיות עשירות ומשקיעים מקומיים ● הודיעה אתמול כי תנפיק 1.5% ממניותיה לפי שווי של עד 1.7 טריליון דולר

חווה לגידול קנאביס בצפון הארץ/  צילום: רויטרס

הערכות: משרד הבריאות בוחן אפשרות להוצאת ה-CBD מפקודת הסמים המסוכנים אפילו אם לא תהיה ממשלה

משרד הבריאות פרסם הנחיות קנאביס לתקופת המעבר ● בין היתר: צמצום מספר הבדיקות, הקלות ביצור, התרת היצוא מנקודת המבט של משרד הבריאות ● התקנות אינן מתייחסות לייבוא אולם משרד הבריאות פרסם קול קורא ליבואנים כדי להתגבר על המחסור

עו"ד ארז רוזנבוך / צילום:שלומי יוסף

בונה על מוסדיים: מגוריט גייסה כ-410 מיליון שקל בדיסקאונט של 12% על מחיר השוק

בקרן הריט מתכננים להשתמש בכסף שגויס לרכישת דירות ברחבי הארץ ● מאז החלה להיסחר בבורסה לפני כשלוש שנים, איבדה המניה 16% ● סך הגיוסים שלה במניות ובאג"ח בבורסה מסתכם מאז, וביחד עם הגיוס הנוכחי, ביותר ממיליארד שקל

נאסד"ק / צילום: רויטרס

וול סטריט נסחרת בשיא; פולקסווגן איבדה 4.4% בצל הנמכת תחזיות

גורמי ממשל סיניים צוטטו כמי שמגלים פסימיות לגבי סגירת עסקת סחר עם ארה"ב ● פולקסווגן הנמיכה תחזיות בצל חולשה בביקוש לרכבים מסחריים גדולים ● בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת, הפוטסי טיפס ב-0.1%

שרון גל / צילום: דור מלכה

תחקיר הליסטריה של "תוכנית חיסכון" פגע ברייטינג של שרון גל

תוכנית ההשקה של "שווה כסף" בהגשת שרון גל הביאה לרשת 13 רייטינג של 5.4% - לעומת 15.4% ל"תוכנית חיסכון" ששודרה ממול בקשת 12 וחשפה כי נמצאו חיידקי ליסטריה בארומה ת"א ובלנדוור בקניון עזריאלי

בנין הבורסה / צילום: איל יצהר

סגירה מעורבת בבורסה בתל אביב: סוער בשוק הסלולר - סלקום זינקה ב-20%; פרטנר ב-10%

צמד מניות הסלולר בלטו בצד החיובי ללא דיווח מצד החברות; ככל הנראה המשקיעים מקווים לתוצאות חיוביות שיציגו צמד החברות לרבעון השלישי של השנה ● מדד ת"א 35 איבד 0.2%, ת"א בנקים השיל 0.3% ומנגד ת"א 90 עלה ב-0.6% ● חלל תקשורת ניתרה ב-9%, אינרום ב-6.7% וגילת ב-6.6%

אור בנוזיו / צילום: אריאדנה סינל

"ראיתי את עצמי מתופף על במות, עד שתקף אותי חיידק המחשבים"

אור בנוזיו (35), ראש צוות פיתוח מובייל בחברת SciPLAY (סייפליי) ● טווח שכר: 30-35 אלף שקל

גיל שפירא, מנהל השקעות ראשי (CIO) של חברת eToro  / צילום: גיא חמוי, יח"צ

מחזקת את ניהול ההשקעות: eToro מינתה את גיל שפירא ל-CIO

פלטפורמת המסחר במניות ובמטבעות דיגיטליים שמובילים האחים יוני ורונן אסיא, הכריזה על הוספת תפקיד ניהולי חדש ● שפירא, לשעבר מנכ"ל חברת תעודות הסל של פסגות, יהיה אחראי על ניהול ההשקעות במניות ועל פעילות האנליסטים בחברה

בודנהיימר 2 פינת פנקס 43 תל אביב/ צילום: איל יצהר

ההר ממשיך להוליד עכבר: ת"א דרשה היטל השבחה של 22 מיליון שקל – ותקבל 30% בלבד

מכה נוספת לעיריית ת"א, שמנסה באחרונה לגבות היטלי השבחה ברבעים 3 ו-4 בעיר, ופעם אחר פעם מתגלה כי בחלק גדול מהמקרים היא דורשת סכומים מופקעים • מאז שיצאה לדרך תוכנית הרבעים לפני כשנה וחצי, הוגשו כ-300 עררים על היטלי השבחה - רובם התקבל

Pret a Manger / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

במקום שתסעו ללונדון: ענקית המזון המוכן Pret a Manger במגעים להגיע לישראל

Pret a Manger פועלת בפורמט שבו הלקוחות אוספים בעצמם מוצרי מזון מוכנים וניגשים לקופה רק לטובת תשלום ● ל"גלובס" נודע כי קבוצת קפה קפה, שנמצאת במגעים עם הרשת הבריטית, שואפת לפתוח עד 70 סניפים שלה בפריסה ארצית בשטח 100 מ"ר כל אחת

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

עם רוח גבית מהריבית הנמוכה והצמיחה במשק: ריט 1 מפרסמת דוחות טובים ומעלה תחזיות

הקרן הציגה ברבעון שחלף גידול של 30% ברווח הנקי שהגיע לרמה של כ-80 מיליון שקל ● המנכ"ל שמואל סייד: "התוצאות החזקות נובעות מרכישת נכסים מניבים במהלך השנה בהיקף של כ-700 מיליון שקל יחד עם שיפור ב-NOI מנכסים זהים"

חיים גרון/  צילום: איל יצהר

בכיר לשעבר במשרד התקשורת בביקורת חריפה על מדיניות המשרד

סמנכ"ל הטכנולוגיות לשעבר חיים גרון בתגובה למדיניות המשרד בנושא הסיבים האופטיים: "קיים כשל אנושי מובנה בהנחה לפיה חבורת פקידים, בכירים ומוכשרים ככל שיהיו, יצליחו לחזות על סמך תחזיות ותרחישים תיאוריים את התנהגות השוק בתגובה למהלכי אסדרה שיינקטו על ידם"

הבריכה במגדלי זיו, שבה התחשמל איתמר יוסף פוקס ז"ל / צילום: ניב אהרונסון, וואלה! חדשות

כשהרוח הופכת לסכנה ממשית: מי אמור לשמור על הבטיחות שלנו ברחוב

ילד נופל מערימת סלעים, אדם נכנס לבריכת נוי ומתחשמל, אישה מועדת על מדרכה שבורה ונפצעת קשה • מי אמור לשמור עלינו בחופים, בפארקים וברחובות - והאם זה בכלל אפשרי

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

בעקבות בית ההשקעות פסגות, גם מיטב דש מפטר עשרות עובדים: "מתאימים את ההוצאות למבנה ההכנסות"

מיטב דש, שמעסיק כיום כ-1,000 עובדים, צפוי להוציא בקרוב לפועל מהלך פיטורים של כמה עשרות מעובדיו ● בחודש שעבר הודיע פסגות כי יקצץ כ-7% מכוח האדם, המונה כ-800 עובדים

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

סמוטריץ': "נסגור אחת ממסילות הרכבת בנתיבי איילון למשך שישה שבועות"

זאת לצורך ביצוע עבודות חשמול הרכבת ● עוד אמר סמוטריץ' ש"אם נעבוד רק בלילות, ייקח שנה וחצי לסיים את הפרויקט" ● "אנחנו נערכים לכך שיהיו רכבות שיבוטלו. תהיה התקוממות. לי יש את האומץ ואני אצטרך ואבקש את הגיבוי שלכם" ● כשנשאל לגבי עבודות בשבת אמר "אם אפשר שלא - אז לא"

ערן ניר / צילום: יח"צ

מנהל הקריאייטיב הראשי בגיתם, ערן ניר, פורש מתפקידו

זאת פחות משנה לאחר שקודם לתפקיד ● פרישתו מגיעה במקביל לשינוי ארגוני שנערך במשרד הפרסום ● בשלב הזה לא ימונה לו מחליף

רן גוראון /צילום: שלומי יוסף

פלאפון: שיפור בהכנסות ברבעון השלישי שצמחו ל-446 מיליון שקל

השיפור בהכנסות חברת הסלולר בא על רקע עונתיות חזקה, אך בהשוואה לרבעון המקביל נרשמת שחיקה של 3 מיליון שקל

רהט / צלם: ברנדייס

אושרה תוכנית ותמ"ל להקמת שכונת מגורים חדשה ברהט

התוכנית כוללת 2,400 יח"ד במבני מגורים בני 3-10 קומות, 19,000 מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה, 140 דונם עבור מבני ציבור ו-134 דונם לשטחים ציבוריים פתוחים ● ראש עיריית רהט: "לתוכנית יש צוואר בקבוק. עדיין לא הצליחו להגיע להסדר עם התושבים"

מריו דראגי / צילום: רויטרס

עולם חדש ומופלא? איך הגענו למצב של ריביות שליליות ומי המרוויחים הגדולים

איך הגענו לעולם הזה של ריביות שליליות ומדוע, מי מרוויח מכך ומי מפסיד, ואילו אקסיומות כלכליות נשברו בעשור האחרון? ● האם העולם של ריביות נמוכות צפוי ללווות אותנו עוד הרבה שנים? ואם כן, מה עלולות להיות ההשלכות על חיינו?

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

זוכי פרס נובל ומעל ל-100 מדענים לשטייניץ: הפסק לבסס את משק האנרגיה על הגז הטבעי

גילוי דעת ציבורי שנשלח הבוקר לשר האנרגיה מבקש להפסיק את הרחבת תחנות הכוח המופעלות בגז טבעי ולעבור לשימוש מסיבי באנרגיות מתחדשות ● "אנו חוששים שהממשלה לא מבצעת ניתוח מעמיק של כלל האפשרויות ובוחרת בפתרון שנראה נח בטווח הקצר, אך יסב נזקים כלכליים וסביבתיים לישראל בטווח הבינוי והארוך"