גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התפטרות המתמחים: נתניהו זימן לדיון את נציגי הבריאות והאוצר

(עדכון) - ביה"ד: השעיית התפטרות המתמחים בתוקף לפחות עד לדיון מחר ■ הפרקליטות והאוצר דורשים צווי ריתוק למתמחים, אך לפי שעה מנכ"ל משרד הבריאות נמנע ממהלך כזה

נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, הבהירה הערב (ד') למתמחים כי השעיית ההתפטרות שלהם תישאר בתוקף עד להחלטה אחרת של בית הדין, בדיון שצפוי מחר (ה') ב-14:00. ארד הורתה לזמן לדיון גם את מנהלי בית-החולים שבהם המתמחים צפויים להתפטר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן הערב ללשכתו לדיון את נציגי משרד הבריאות והאוצר. נתניהו שב ומבקש מהרופאים המתמחים להשעות את ההתפטרות שלהם בכמה ימים כדי לבחון את ההצעות לשיפור תנאי העסקתם. נתניהו שב והדגיש כי הוא מבין את מצוקתם וקורא להם למצות את המשא-ומתן, כי "זהו צעד חיוני לטובת מערכת הבריאות הציבורים, לרופאים ולחולים בישראל".

בתוך כך, במשרד האוצר ובפרקליטות המדינה דרשו היום ממנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, להפעיל את סמכותו ולחתום על הוצאת צווי ריתוק מכוח התקנות לשעת חירום, כדי למנוע את התפטרות המתמחים. זאת גם אם בית הדין הארצי לעבודה יאפשר להם להתפטר מחר - כך נודע ל"גלובס". יצוין כי ניתן יהיה להוציא צווי ריתוק לחלק מהעובדים גם אם יתפטרו ממקום עבודתם.

עד כה פרופ' גמזו נמנע מקבלת החלטה בעניין, כדי למצות את ההידברות בין הצדדים לפחות עד שעות הערב המאוחרות. יצוין כי במהלך נטישת בתי-החולים בשנת 1983 חתם מנכ"ל משרד הבריאות דאז, פרופ' ברוך מודן, על צווים כאלה, ואולם הרופאים לא כיבדו אותם.

האפשרות להוצאת צווי ריתוק הפכה לרלוונטית היום, לאחר שנציגי המתמחים מבתי-החולים במרכז הארץ החליטו לדחות את הצעתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להשעות בשבוע וחצי את התפטרותם. המתמחים הבהירו כי יסכימו להשעיה נוספת אך ורק אם תוצע להם "הצעה קונקרטית".

לכאורה, מכתבי ההתפטרות שהגישו המתמחים אמורים להיכנס לתוקף כבר מחר, לאחר שהסכימו ביום שני האחרון להשעיה של 48 שעות. ואולם, החלטת בית הדין הארצי, שנתנה תוקף לאותה הסכמה, קבעה כי "הליכי ההשעיה יעמדו בתוקפם עד להחלטה אחרת של בית דין זה".

באוצר מתנגדים בתוקף לדרישות

עם זאת, מאחר שבמשרד האוצר חוששים כי המתמחים מתכוונים שלא להגיע מחר לעבודה על אף קביעת בית הדין ועל רקע פרשנות משפטית שניתנה להם, פנה הערב משרד האוצר בבקשה דחופה לבית הדין להוצאת צוו מניעה.

במהלך היום נפגשו נציגי המתמחים עם בכירי משרד האוצר והנהגת ההסתדרות הרפואית, שנאלצת לקבל מצב תקדימי בתחום יחסי העבודה הקיבוציים - שבו המדינה מנהלת משא-ומתן עם קבוצת עובדים אשר מתנערת מארגון העובדים היציג שלה, ועוד לאחר הסכם חתום.

המתמחים דורשים תוספות שכר של 7,000 שקל למתמחים ולמומחים; ביטול הסעיף בהסכם, שמאפשר למנהלי מחלקות לחייב גם רופאים מומחים בביצוע מספר תורנויות בחודש; וקיצור תקופת ההסכם, כך שיוכלו לחזור לשבות בעוד 4 שנים במקום 9.

במשרד האוצר מתנגדים בתוקף לדרישות הללו, שמהוות פתיחה מובהקת של ההסכם ונסיגה מאחד ההישגים החשובים לפחות לחולה הישראלי - תורנות של מומחים בתעריף כפול מזה של מתמחה, שתאפשר לחולים לפגוש אחר-הצהריים ובסופי שבוע יותר רופאים בעלי ניסיון.

הממונה על השכר אילן לוין הציע למתמחים סל כלכלי שישמש לטיפול בבעיות ולמתן פתרונות לאורך ההסכם - מעין תגי מחיר מינימאליים לתהליך. לוין הציע גם מודל העסקה "פול טיימר" בבתי החולים למומחים צעירים שיוותרו על תעסוקה מחוץ לבתיה"ח הציבוריים. כן הציע יום מנוחה שבועי והסעות לתורנויות שלהם.

עם זאת, באוצר טוענים כי איש לא הנחה אותם מניין יגיע המקור התקציבי. גם סגן שר הבריאות הבהיר בעבר כי הוא מבטיח להקצות סכום של כ-150 מיליון שקל מעבר להסכם שנחתם, בין היתר לטובת יישום מודל "פול טיימר" - התחייבות של רופא מומחה לעבוד אך ורק במערכת הציבורית גם מעבר לשעה 16:00, בתמורה לתוספת שכר של כ-10,000 שקל בחודש.

ליצמן הציע את המודל עבור אלף רופאים, ואולם בבתי החולים במרכז כבר הבהירו שלא יסכימו למודל בשכר שיפחת מכ-40 אלף שקל בחודש. באוצר שוקלים כעת להעמיד את אותם 150 מיליון שקל לטובת פתרונות אחרים.

בין המתפטרים: אשת יועץ ראש הממשלה

אמש (ג') נפגש ראש הממשלה נתניהו לראשונה עם נציגי המתמחים, שביקשו להיפגש עמו זה חודשים מספר. הפגישה יצאה לפועל רק בזכות תיווכו של יועז הנדל, ראש מערך ההסברה בלשכת ראש הממשלה, שאשתו היא רופאה מתמחה בעצמה הנמנית עם מהלך ההתפטרות.

גורמים מטעם המדינה הביעו חשש רב לניגוד עניינים מצדו של הנדל, במיוחד לאחר שנועד עמם במשרדו לפני הפגישה עם נתניהו. הגורמים חששו בעיקר משום שהפגישה תוכננה להיערך ביחידות, ללא נציגי ההסתדרות הרפואית - דבר המהווה תקדים כאמור ביחסי העבודה.

מאחורי הקלעים התרחשה דרמה של ממש: סגן שר הבריאות יעקב ליצמן וראשי האוצר שכנעו את נתניהו לכלול בפגישה גם את ראשי ההסתדרות הרפואית, ולפני הפגישה אף שוחחו איתו ארוכות כדי שיבין "מי נגד מי".

במשרד ראש הממשלה מסרו ל"גלובס" בתגובה: "ד"ר יועז הנדל אכן נשוי לרופאה מתמחה. ד"ר הנדל נפגש עם נציגי הרופאים המתמחים, אך אינו לוקח חלק במשא-ומתן".

עוד כתבות

אישור משכנתא / צילום: שאטרסטוק

הפרחים למחיר למשתכן: 2019 שברה את שיאי לקיחת המשכנתאות השנתיים

14 אלף לווי מחיר למשתכן הקפיצו את המשכנתאות הגבוהות והביאו את 2019 להיות שנת השיא של כל הזמנים, ואת חודש דצמבר לחודש השיא בלקיחת משכנתאות ● הריבית הנמוכה דרבנה גם רכישת דירות להשקעה ומיחזורי משכנתאות

דודי ורטהיים / צילום: סיון פרג'

דודי ורטהיים, דוד פתאל ושושנה גזונדהייט: המימושים הגדולים של בעלי עניין בבורסה בסיכום 2019

המממש הגדול מכולם: דודי ורטהיים, שמכר 14% ממניות חברת ההשקעות בנדל"ן אלוני חץ בתמורה כוללת של יותר מ-1.1 מיליארד שקל ● היקף המימושים של בעלי עניין בת"א עמד בשנה החולפת על יותר מ-5.5 מיליארד שקל - ירידה ניכרת לעומת שנת שיא שנרשמה ב-2018 עם כ-13 מיליארד שקל

מיכל הלפרין / צילום: יונתן בלום

קרטל המעליות: כתב אישום בכפוף לשימוע נגד בכירים ב-6 החברות החשודות

לפי כתבי החשדות שנשלחו לחברות ולנושאי משרה בכירים בהן, נציגי החברות השתמשו בקודים ביניהם על-מנת להסוות תיאום של כריתת הסדרי אי-תחרות, במסגרתם הסכימו החברות ומנהליהן שלא להתחרות על לקוחות קיימים האחת של השנייה

הילארי קלינטון / צילום: סימון דוסון, רויטרס

הילרי קלינטון על צוקרברג: "אוטוריטרי"

קלינטון אמרה את הדברים בראיון לקראת הסדרה התיעודית החדש עליה ● עוד הוסיפה כי: "הם נצמדים לטיעונים שנוגעים לצנזורה ולחופש הביטוי כי זה האינטרס המסחרי שלהם"

קובי בראיינט / צילום: USA Today Sports, רויטרס

דיווח: הזכירה את מקרה האונס של קובי בראיינט, והושעתה מה"וושינגטון פוסט"

העיתונאית פליסיה סונמז צייצה לינק לכתבה שמסקרת את מקרה האונס שבו הואשם שחקן הכדורסל המנוח קובי בראיינט ● ב"Daily Mail" דיווחו כי לאחר שהציוץ התקבל בזעם ברשתות החברתיות, בעיתון החליטו להשעות את העיתונאית: "הציוץ הראה שיקול דעת לקוי"

עינת פלד־שפירא  / צילום: אופיר שקד

סופי: עינת פלד-שפירא מונתה לתפקיד מנכ"לית חברת וילי פוד

וגם: בכירי סולאראדג' נהנים מהשיא: מימשו אופציות ומכרו מניות ברווח

פסטיבל האביב ביפן בצל נגיף הקורונה. בסין הפסטיבל המפורסם התבטל / צילום: רויטרס

פחד עד מוות: עד כמה הכלכלה הסינית תיפגע מווירוס הקורונה

סארס למול קורונה: כיצד נפגעה הכלכלה הסינית בתקופת התפרצות הסארס בשנת 2002, כמה עלולה לעלות ההתפרצות של הנגיף הקטלני קורונה למשק בסין, ומהם הסקטורים שייפגעו קשות עקב החשש של תושבי סין לצאת מהבית, לקולנוע או לרכבת התחתית?

מטוס של חברת התעופה הסינית סצ'ואן איירליינס / צילום: יחצ

סצ’ואן מבטלת את כל טיסותיה לסין - אבל רק בעוד שבועיים

לפי הודעת החברה, "הטיסות לישראל יבוטלו החל מ-12 בפברואר ועד 26 בפברואר. הטיסה האחרונה בפברואר תצא ב-9 לחודש. הטיסות יחודשו ב-2 במרץ"

בית הזיקוק של פז באשדוד / צילום: רוני שיצר

קנס של 905 אלף שקל לפז בית זיקוק אשדוד בגין זיהום אוויר

העיצום הכספי הוטל על פז בעקבות אירוע שבמהלכו קרסה מערכת החשמל במפעל, ועשן שחור וסמיך נפלט לסביבה מהלפיד במשך שעה שלמה; החלקיקים שנפלטו, מפאת גודלם הזעיר, יכולים לחדור לעומק הריאות ולכלי הדם ולגרום למחלות שונות

אלפרד אקירוב/ צילום: איל יצהר

אלרוב חושפת את נתוני הפעילות שבכוונתה להנפיק בשווייץ: 21 נכסים המניבים הכנסה שנתית של 185 מיליון שקל

לקראת רוד שואו בו היא עשויה להתחיל בקרוב, פרסמה החברה גם צפי לשיעור תשואה של כ-4.1% מהכנסותיה שם ● שווי נכסי אלרוב בשווייץ התקרב בסיומה של 2019 לסכום של 4.6 מיליארד שקל

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

נגיף הקורונה מרעיד את השווקים: "עלולות להיות השפעות מהותיות"

לאחר עליות חדות בשווקים עולה השאלה האם הגיע הזמן לממש רווחים, ללא קשר לדרמה שנרשמת כעת בצל התפרצות נגיף הקורונה

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נגיף הקורונה הפיל את הבורסה: ת"א 90 צנח ב-2.1%, דלק ב-4%

מדדי הטכנולוגיה והאנרגיה איבדו כ-2.5% ● טאואר איבדה 4.6%, ונייס ירדה ב-2.35% ● המסחר מתנהל בצל ירידות חדות בשווקים על רקע התפשטות וירוס הקורונה ● הדאו ג'ונס צולל בכ-2%, מדד הפחד מזנק ב-25%

טוני בלווינס, סגן נשיא לרכש באפל / צילומים: יוטיוב, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

האיש שעזר לאפל להגיע לשיא כל הזמנים ולא הכרתם

טקטיקות מו"מ, סחיטת ספקים ותשלומים נמוכים: אחראי הרכש של אפל, טוני בלווינס, לא מזוהה עם הצלחת החברה, אך יש לו חלק משמעותי בה ● הירידה במכירות מכשירי האייפון רק הופכת אותו למשמעותי יותר

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

 שירותי בריאות כללית יוצאת למכרז על תקציבי הפרסום והדיגיטל

הקופה מכוונת למשרדים גדולים בלבד ודורשת כתנאי סף לפחות 2 תקציבים בהיקף של 25 מיליון שקל לשנה

חזי בצלאל / צילום איל יצהר

סלקום ואקספון ניהלו עד לאחרונה שיחות למיזוג. למה הן הופסקו?

משלא הצליחו להגיע להבנות לגבי המחיר, החל בעלי אסקפון חזי בצלאל בניסיון להכניס את קשת כשותפה אסטרטגית ● עפ"י ההערכות, המגעים בין בצלאל לסלקום לא הופסקו לחלוטין ועדיין מתנהלים על אש נמוכה

שלד במושב הנוסע ברכב / צילום: Arizona Dept. Of Public Safety

השוטר נדהם: שלד במושב ליד הנהג כדי לנסוע בנתיב הציבורי המהיר בארה"ב

הפתרון היצירתי מדי של גבר שרק רצה לנסוע בנתיב המהיר לעבודה מבלי להזדקק לנוסעים נוספים

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

ועדת חנינות ברוסיה אישרה את בקשתה של נעמה יששכר

ועדת החנינות אישרה את בקשתה של יששכר, הישראלית המרצה מאסר ברוסיה ● לאחר מכן, תועבר המלצה למושל המחוז וממנו לנשיא פוטין ● על פי ההערכות, ההחלטה תתקבל לקראת חזרתו של נתניהו, השוהה בוושינגטון

בקרוב שירות לאומי לכולם? / אילוסטרציה: שאטרסטוק

שירות לאומי לכולם: המודל שרוצה להחליף את צבא העם

שי פירון ושלמה דוברת מציעים להקים את "הבקו"ם הלאומי" שיציע לערבים ולחרדים להשתלב בשירות אזרחי • כך נשמעו הדיונים שעשויים לשנות לחלוטין את מערכת הביטחון: "ניסינו לעבור מפרדיגמה של צבא העם לפרדיגמה של שירות לכולם"

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

רגעי הכרעה: עדי צים מתקרב לחילוץ יינות ביתן, גם יונה פוגל בתמונה

על פי הערכות בשוק ביתן ניסה לאחרונה לקבל הצעה מפוגל, אך ככל הידוע כרגע אפשר והמגעים מול פוגל התקררו ● לפיכך, נראה כי לפי שעה יש יותר סיכויי היתכנות לעסקה עם צים

זיהום נפט בים / צילום: שאטרסטוק

המשרד להגנת הסביבה החל בהליך של אכיפה מנהלית נגד קידוח כריש

במשרד בודקים חשד שאוניית הקידוח של אנרג'יאן הזרימה צנמט קידוח לים ● הבדיקה נעשתה כחלק ממבצע בינלאומי שמוביל האינטרפול להידוק הפיקוח והאכיפה בסביבה הימית ● המשרד להגנת הסביבה ביצע ביקורות ב-29 אוניות שפקדו את הנמלים בישראל