גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כחלון: "לא עוד מאות שקלים על שירותי אינטרנט וטלוויזיה"

תוך חצי שנה ייבחר משקיע חיצוני שיוביל את מיזם חברת החשמל, שיעמיד תחרות לבזק ולהוט‎‎ ■ המטרה: פריסת סיבים אופטיים על שני שליש מהמדינה תוך 7 שנים ‎‎■ ההשקעה: 7 מיליארד שקל

מיזם התקשורת של חברת החשמל (חח"י) יוצא לדרך: לאחר שבשבוע שעבר פתרה הוועדה לבחירת משקיע את המחלוקות האחרונות הנוגעות לעתידו של המיזם, שבמסגרתו צפויה חח"י לפרוס סיבים אופטיים לבתים על גבי התשתיות הקיימות שלה, ובכך להעמיד תחרות לבזק ולהוט, החליטו בחח"י ובמשרדי התקשורת, האוצר והתשתיות על מתווה לוח זמנים.

‏על-פי לוח הזמנים, בעוד חצי שנה ייערך מכרז מקוון למציאת משקיע שיחזיק ב-51% מהמיזם (כלומר במארס 2012). חח"י מצדה תחזיק ב-49%.

היקף ההשקעה מוערך ב-7 מיליארד שקלים שייפרסו על פני 7 שנים, במהלכן תכסה חח"י שני שליש (כ-65%) מהמדינה ו-90% בתוך 15 שנה. כך יוצעו לצרכנים חבילות גלישה של ‏Mbs100‎‏.

במסיבת העיתונאים שקיימו הבוקר (א') שר התקשורת משה כחלון, שר האוצר יובל שטייניץ, שר התשתיות עוזי לנדאו ויו"ר חח"י יפתח רון-טל, התייחס השר כחלון לתרומת המיזם לצרכנים.

"ענף התקשורת זקוק לשחקן חדש בתחום התשתית, שיתחרה מול חברות התשתית הקיימות. מיזם 'המוביל הדיגיטלי' יזניק את ישראל לקדמת הבמה הטכנולוגית, ומי שייהנה מהפירות יהיה ציבור הצרכנים בישראל שישלם פחות ויקבל הרבה יותר. לא עוד מאות שקלים על שירותי אינטרנט וטלוויזיה", אמר שר התקשורת כחלון.‏

‏על-פי התוכנית, המשקיעים הפוטנציאליים יגיבו בתוך זמן קצר על מתכונת שיתוף-הפעולה בין המשקיע לבין חח"י ויעירו את הערותיהם לגבי הסיכונים הכרוכים בה.

כדי לסייע למשקיעים, אחת האפשרויות שנשקלות היא מתן התחייבות של לקוחות המיזם, קרי חברות תקשורת כמו פרטנר וסלקום, להצהיר על התחייבות לרכישת שירותים ממנו, דבר שעשוי להקל על המשקיעים לגייס כסף.

נכון לעכשיו המיזם אינו אמור למכור שירותי תקשורת ישירות לצרכנים אלא לחברות התקשורת. המשמעות היא שהוא יהווה צינור בלבד עבור חברות תקשורת המעוניינות להתחרות בבזק ובהוט. כאלה יש שתיים בלבד: פרטנר וסלקום.

שחקנים אחרים, כדוגמת גולן טלקום ואקספון, יזדקקו אף הם למיזם, ואולם בפועל יש שתי חברות בלבד שנזקקות לו בצורה משמעותית ואף הודיעו כי יהיו מוכנות להיכנס כמשקיעות, אם יאפשרו להן.

חברה שאינה מספקת שירותים ישירות לצרכנים נמצאת בעמדת נחיתות מול מתחרותיה בזק והוט, ובוועדה לבחירת משקיע מודעים לכך. כרגע משרד התקשורת הוא זה שמונע מהמיזם להיהפך לחברת תקשורת המספקת שירותים גם לצרכנים, אולם שר התקשורת משאיר את האופציה הזו פתוחה, למקרה שהמשקיעים יהיו סבורים כי אין כדאיות כלכלית במיזם אשר אינו מוכר שירותים לצרכנים - אלא מהווה שוק סיטונאי בלבד למפעילים אחרים.

ללא אפשרות לסבסוד צולב

‏‏חח"י מחזיקה ב-2,700 ק"מ של סיבים אופטיים בפריסה עלית. בסך-הכול, על מנת לחבר את כל הבתים בישראל לרשת הסיבים האופטיים, נדרשת פריסה של 25 אלף ק"מ של סיבים. מדובר בהשקעה שתגיע ממשקיע חיצוני, מאחר שעל חח"י נאסר להשקיע במיזם.

תרומתה של חח"י להשקעה תהיה באמצעות הקצאת הסיבים האופטיים שכבר פרסה וכן בהעמדת תשתיותיה. הדבר מהווה קרש קפיצה אדיר לחברות התשתית שיתמודדו במכרז. עם זאת, לא יהיה באפשרותה לסבסד סבסוד צולב את המיזם, כך שלא תהיה השפעה על תעריפי החשמל בשום צורה, אלא בעקיפין דרך הרווחים של המיזם - לכשיהיו.

בהתאם להחלטות הממשלה, הוקמה ועדת בחירה שתנהל הליך בחירה פומבי, תחרותי, שוויוני ושקוף לבחירת המשקיע, אשר יהיה בעל השליטה בחברת התקשורת החדשה.

חברי ועדת הבחירה, בראשות צבי חרפק, סמנכ"ל לוגיסטיקה בחח"י, הם: מאיר שמרה, המשנה למנהל רשות החברות הממשלתיות; ערן פולק, המשנה לממונה על התקציבים במשרד האוצר; ויוסי שנק, מנהל אגף מערכות מידע ותקשוב בחברת החשמל. חברת שלדור ובנק ההשקעות רוטשילד ילוו את ועדת הבחירה בהליך בחירת המשקיע.

בשלב הראשון יתבקש המשקיע הפוטנציאלי להגיש הצעה מקדמית שתכלול נתונים ומידע על אודותיו. לאחר מכן, בשלב הגשת ההצעה הבסיסית, יתבקש המשקיע להגיש את המסמכים המחייבים המפורטים במסמכי ההליך, וכן יהיה עליו להופיע בפני ועדת הבחירה להצגת נתונים אלה ולהצגת החברה שבראשה הוא עומד. מטרתו של שלב זה הינה לבחון את תוכנית הפעולה העסקית של המשקיע הפוטנציאלי ואת כשירותו ועמידתו בתנאי הסף שנקבעו להמשך ההשתתפות בהליך.‏

‎‎‏"יום חג לשוק התקשורת"

במהלך מסיבת העיתונאים שהתקיימה הבוקר הדגיש השר שטייניץ את החשיבות של המיזם למשק הישראלי. "מדינת ישראל, הידועה בתחום הסטארט-אפ והחדשנות, עומדת להפוך בתוך שנים ספורות לאחת המדינות המובילות בעולם בהיקף פריסת הסיבים האופטיים לבתי התושבים", אמר.

לדבריו, "מחקרים רבים הצביעו על הקשר הישיר שבין צמיחה כלכלית לבין הרחבת שירותי התקשורת, ובראשם האינטרנט. על כן הפרויקט שאנו משיקים היום יאפשר לממש את פוטנציאל הצמיחה בכל מקום בארץ, תוך הגברת התחרות בתחום התקשורת ושיפור משמעותי בשירות לצרכן".

שר התשתיות לנדאו הצטרף לדברים ואמר כי "מדובר ביום חג. זהו צעד משמעותי וממשי לקראת מהפכה אמיתית בשוק התקשורת, אשר הראשונים שירוויחו ממנו הם אזרחי ישראל, ובעיקר תושבי הפריפריה".

‏ואילו יו"ר חח"י רון-טל הוסיף כי "מדובר במהפכה בשוק התקשורת במדינת ישראל. באמצעות תשתית תקשורת של סיבים אופטיים עד הבית (‏‏FTTH‏), חברת התקשורת החדשה תוכל לאפשר לכלל אזרחי מדינת ישראל, פריפריה ומרכז, גישה ליישומי טכנולוגיה מתקדמים, ולשים את מדינת ישראל בשורה אחת עם המדינות המפותחות".‏‏‎‎‏

המספרים שמאחורי מיזם הסיבים האופטיים

* ‏‎‎בחברת החשמל קיימת רשת כבלים אופטיים בפריסה ארצית באורך 2,700 ק"מ

* ‏רשת הכבלים האופטיים מקשרת בין כ-150 אתרים

* ‏כיסוי פריסה ארצית מלאה - כ-25 אלף ק"מ

* ‏תידרש פריסה של כ-65% מהרשת בתוך 7 שנים

* ‏כ-70% מרשת החשמל הינה רשת עילית

* ‏‏תוצענה חבילות גלישה של ‏Mbs100‎‏ סימטרי

עוד כתבות

טורניר פורטנייט שנערך בקליפורניה, לפני כשנה / צילום: Gettyimages

האדם שהצמיח את פורטנייט הרחק מ"חשיבת העדר של עמק הסיליקון"

המיליארדר טים סוויני הקים את החברה שפיתחה את פורטנייט, המשחק ששינה את תעשיית הווידאו העולמית ● סוויני סולד מז'קט ועניבה, מדגיש כי מי שפיתח את פורטנייט היו עובדיו, והצליח לפשר בין סוני למיקרוסופט ● "אני אוהב לסטות מהמסלול ולגלות דברים שלדעתי אף אחד לא ראה עדיין", הוא אומר

תמיר גדו /  צילום: יחצ

BOL חותכת את השווי המבוקש בהנפקה בבורסת טורנטו

חברת BOL אשר הגישה תשקיף להנפקה בבורסה של טורונטו, מכוונת לשווי של 570-700 מיליון דולר ● זהו שווי נמוך ממיליארד הדולר אותם התכוונה במקור לבקש, כפי שרמזו גורמים מקורבים לחברה בעת פרסום התשקיף לראשונה

גיל טופז / צילום: איל יצהר

בנק ירושלים עדיין לא מוותר על דקסיה: מציע 695 מיליון שקל במזומן

בנק ירושלים טוען כי יש לבטל את העסקה של דקסיה עם דיסקונט, שנעשית בתמורה לסך של 670 מיליון שקל ● מבקר את החלטת רשות התחרות שאישרה בתנאים את המיזוג של דקסיה למרכנתיל דיסקונט ● סביבת בנק מוניציפל: "לא ברור למה בנק ירושלים שוב מתעורר כשהנושא בכלל לא עומד על הפרק"

שלדון אדלסון/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque ,

בפרקליטות שקלו גביית עדות מוקדמת משלדון אדלסון בתיק נתניהו-מוזס

הרעיון עלה לאחרונה בפרקליטות עקב חשש כי לאור גילו המבוגר (85) ומצבו הרפואי, לא יוכל אדלסון להעיד במועד שייקבע למשפט • אדלסון נחשב לעד מפתח בתיק 2000, העוסק ביחסי ראש הממשלה נתניהו ונוני מוזס • היועמ"ש: "איננו מתייחסים לשאלות בנוגע להתייעצויות פנימיות"

משה כחלון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הלמ"ס מעדכנת למטה את צמיחת המשק ברבעון הראשון

עפ"י האומדן השני שפורסם היום, המשק צמח בשלושת החודשים הראשונים של השנה ב-3.3%, ללא יבוא כלי רכב, לעומת 3.7% באומדן הקודם ● היבוא זינק ב-14.6%

תמר זנדברג / צילום: שלומי יוסף

זנדברג מול הורוביץ: הערב יוחלט האם מרצ הולכת לבחירות

הערב צפויה להתכנס ועידת מרצ בבית סוקולוב בתל אביב ולהכריע בשאלת קיום פריימריז נוספים ● זנדברג קיוותה שניתן יהיה להשאיר את הרשימה כפי שהיא, לרבות עמדת היו"ר ● אולם חבר הכנסת לשעבר ניצן הורוביץ הצטרף למרוץ, ככל הנראה בתמיכת אהוד ברק ● פריג' שהביא למפלגה כמנדט וחצי מהמצביעים הערבים הציע לשנות את דפוס ההנהגה ולקבע מבנה של יו"ר משותף יהודי-ערבי

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

פעם שנייה ברציפות שמגדל תולה תקוות בבכיר שבא מכאל ללא ניסיון בביטוח: רן עוז נבחר למנכ"ל החדש

לאחר חודשים של חיפושים והערכות, יו"ר מגדל ביטוח ניר גלעד בחר ביו"ר כאל כמנכ"ל חדש למגדל, במקומו של דורון ספיר שקודם תפקידו הנוכחי ניהל את כאל ● אליהו: עוז נבחר על מנת "להוביל ולנהל את החברה בשנים הקרובות, בהן מגדל צריכה לבסס את ההובלה בענף הביטוח, בכל ענפי הפעילות"

נתניהו, שגריר ארה"ב פרידמן וחיים רוקח / צילום: Matty Stern, U.S. Embassy Jerusalem

נתניהו: "אנחנו ביום היסטורי, טראמפ הסיר את מסיכת הצביעות"

ראש הממשלה קיים היום אירוע הכרזה על הקמת יישוב חדש ברמת הגולן, שייקרא "רמות טראמפ" על שמו של הנשיא האמריקאי ● על אף החגיגיות, בינתיים אין תקציב להקמת היישוב

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

הרפורמה של רשות שוק ההון בביטוחי החיים: הנחות של לפחות 15% ללפחות 6 שנים

רשות שוק ההון שבראשות משה ברקת מקלה את מנגנון החזר העמלות ע"י סוכני הביטוח במקרה של ביטולי פוליסות חיים טהורות ● הרשות: "המהלך הוא חלק ממתווה שמובילה הרשות בכל הנוגע למעמדו ותפקידו של סוכן הביטוח הפנסיוני והפיכתו לסוכן-יועץ אובייקטיבי שאינו מוטה ע"י תמריץ מהיצרנים"

ברק סורני סר רונלד כהן ונגה לבציון נדן / צילום: יח"צ יוסי זליגר,

בית ההשקעות פסגות השיק את "אמנת פסגות להשקעות אחראיות"

ברק סורני מנכ"ל פסגות: "זה עניין של גם וגם. השיקול הראשון בבחינת כל השקעה ימשיך ויהיה החובה לשמור על כספי העמיתים תוך שאיפה למקסום התשואה" ● סר רונלד כהן: "יש מעבר ממדידת החזר כלכלי ומדידת סיכונים למדידת השפעה"

ארנון בר–דוד/ צילום: תמר מצפי

המשבר בקרנות הפנסיה הוותיקות: ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי

על רקע הפגיעה בקצבאות הגמלאים המבוטחים בקרנות הפנסיה הוותיקות, ההסתדרות אישרה הכרזת סכסוך עבודה בכל המגזר הציבורי ● יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: "אסור לפגוע בגמלאים. אנו נערכים לשביתה" ● הסתדרות המורים הצטרפה להסתדרות והכריזה אף היא על סכסוך עבודה

מכלית נפט בוערת במפרץ עומאן/ צילום: רויטרס

איראן וארה"ב: כשחוסר ההיגיון מתחיל להיות הגיוני מאוד

זה לא מתקבל על הדעת: האם האיראנים יפגעו בכבודו של מנהיג זר, שחצה יבשת שלמה כדי לנסות ולהשכין שלום בינם לבין השטן הגדול? האם האיראנים יתגרו בנשיא חם מזג, שהבטיח להביא את ״סופה הרשמי״ של ארצם? ● אבל אולי זה דווקא מתקבל מאוד על הדעת

זירת התאונה בקריית מוצקין / צילום: איחד והצלה

ההרוג ה-23 מתחילת השנה: פועל בניין נהרג בקריית מוצקין

פארס חמודה (44), אב לשישה מבועיינה נוג'ידאת, נפגע מזרוע של משאית מנוף שהתהפכה באתר בנייה בעיר

שופרסל / צילום: תמר מצפי

קופון מזויף של רשת שופרסל על סך 900 שקל מופץ ברשתות

לפי העברית העילגת שבה הוא מנוסח אפשר להבין שמדובר בזיוף, עם זאת הפיתוי למתנה בשווי של 900 שקל עשויה לטשטש את העניין ● לפני כשנה במסגרת הודעה מזויפת הציעו מתחזים בשם שופרסל קופונים לרגל חגיגות ה-60 של הרשת

יוסי ורשבסקי / צילום: איל יצהר

מנכ"ל רשת על העימות בין ליאור שליין ורני רהב: "זה לא מוסיף לנו כבוד"

ביום שישי, במונולוג הסיום של "גב האומה", ליאור שליין ביקר בחריפות את "שרון ורהב בע"מ" - שתיהן תוכניות של רשת 13 ● בתגובה העלה רני רהב לרשתות החברתיות סרטון תחת הכותרת "אני משתין עליך" ● מנכ"ל רשת יוסי ורשבסקי: "ביקורת וחופש הביטוי צריכים לשמור על ענייניות"

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

התנועה לטוהר המידות למנדלבליט: מנע את הגדלת הממשלה

בתנועה  מדגישים כי גם אם יש לנתניהו סמכות למנות שרים בשלב הזה, הדבר לוקה בחוסר סבירות בסיטואציה שבה הממשלה היא ממשלת מעבר מיוחדת שקיבלה אמון רק בראשית הכנסת ה-20, ביוני 2015, וגם כיוון שהכנסת ה-21 החליטה על התפזרותה כיוון שנתניהו כשל בניסיון להרכיב ממשלה

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: אמיר סלמן, "הארץ"

"ניצול טעות מכוון של הזולת ללא מרמה": שרה נתניהו הורשעה בפלילים ותשיב לקופת המדינה עשרות אלפי שקלים

(עדכון) - ביהמ"ש קיבל היום את הסדר הטיעון שנחתם עם אשת רה"מ, לפיו היא הורשעה בעבירה פלילית של "ניצול טעות מכוון של הזולת ללא מרמה", תשיב לקופת המדינה 45 אלף שקל ותשלם קנס בסך 10,000 שקל ● פרקליטה: "ראשה נסרק במסרקות ברזל" ● שרה נתניהו לשופט: "סבלתי מספיק"

משה גפני / צילום: כדיה לוי

גפני עצר העברות תקציביות עד לתקצוב החינוך המיוחד

בפתח דיוני ועדת הכספים התייחס גפני לפתרון המשבר בצהרונים ואמר: "אי-אפשר לעשות קיצוץ רוחבי על כל דבר שצריך לממן" ● בהמשך הישיבה התייחס גפני לנושא סגירת שדה דב ואמר כי ביקש כינוס דיון פגרה דחוף

איציק וייץ, מנכ"ל קרסו מוטורס  / צילום: עינת לברון	,

בגלל הצפי לירידה משמעותית במסירות כלי רכב ב-2019 ושחיקה ברווחיות: אופק הדירוג של אג"ח קרסו מוטורס שונה ל"שלילי"

מידרוג: אם לא יחולו שינויים מהותיים, דירוג קרסו "עלול לרדת תוך 12-18 חודשים" ● בחברת הדירוג צופים "שחיקה נוספת ברווחיות החברה בשנת 2019, במידה שעלולה לעלות על הערכותינו הקודמות"

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

סגירה בבורסה בת"א: האג"ח של אידיבי צללו ב-7%

ת"א 35 איבד 0.3%, מדד הבנקים עלה ב-0.4% ● אחרי עזיבתו של שולם לפידות, סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי שוקל פרישה והאג"חים צנחו ● טבע סגרה פערי ארביטרז' שליליים מוול סטריט ● טוגדר השלימה צניחה של 75% מאפריל אשתקד בצל כוונתה לגייס 7.5 מיליון שקל