גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דירוג IFLR1000: ההגמוניה של הרצוג-פוקס-נאמן נשמרת

המדריך הבינל' IFLR1000 פרסם את דירוג משרדי עוה"ד ל-2012 ב-4 תחומים - דיני בנקאות, מיזוגים ורכישות, שוק ההון ומימון פרויקטים ■ "פנחס רובין הוא כנראה עורך הדין הטוב בישראל"

"ישראל יכולה ללמד את העולם שיעור על איך להימנע ממיתון. ברבעון השני של 2011 נרשמה צמיחה של 3.3% בתמ"ג בחישוב שנתי, האינפלציה ירדה ב-3.5% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ושיעור האבטלה עמד על 6%. אלה הן סטטיסטיקות שמרבית הממשלות היו מקנאות בהן, ואשר נולדות על רקע מדיניות פיסקאלית נוקשה".

במחמאות אלה נפתחת סקירת השוק הישראלי של המדריך הבינלאומי International Financial Law Review, במסגרת פרסום מדד ה-IFLR1000 שלו לשנת 2012, שבו הוא מדרג את פירמות עורכי הדין המובילות בעולם בתחום המשפט המסחרי.

עם זאת, בהמשך הסקירה צוין כי שוק ההון הישראלי התאפיין דווקא בחוסר עקביות. הפעילות והצמיחה של שנת 2010, שבמחציתה הראשונה גייסו חברות הון של 1.9 מיליארד דולר, התמתנו בהמשך על רקע חוסר הביטחון ששלט בשווקים הגלובליים.

בנוסף, לאחר ההנפקה הגדולה ביותר שראתה הבורסה בתל-אביב של קבוצת עזריאלי - 525 מיליון דולר - נרשמה נסיגה בפעילות ובהתעניינות המשקיעים. מהרבעון הראשון של 2011 ועד היום הייתה האטה בשוק בכל מה שקשור להנפקות.

לפי הסקירה, שוק האג"ח, המועדף על הישראלים, נותר יציב. בראשית 2011 גויסו כמעט 6 מיליארד שקל מהציבור באמצעות הנפקות של סדרות אג"ח.

את המידע המפורט בסקירה אספו כלכלני IFLR במסגרת ראיונות רבים שנערכו עם עורכי דין מובילים בישראל בתחום המסחרי, אשר ליוו את העסקאות הגדולות במשק בשנה החולפת, וכן עם לקוחותיהם הבכירים.

הכי טובים שיש / צלם: יונתן בלום, איל יצהר

מיטב עורכי הדין שיש לישראל

המדד סוקר בקצרה את עיקר עבודתם של עורכי הדין המסחריים השנה, ובין היתר את פעילותם ליישום המלצות ועדות חודק בנוגע להתנהלות המוסדיים בהשקעת כספי הציבור בחברות ציבוריות, סיוע לבנקים ביישום כללי באזל 2 וכן בתחום המיזוגים והרכישות, שסיפק עבודה משמעותית לעורכי הדין במחצית השנייה של 2011.

סקירת השוק הכללית מהווה הקדמה לדירוג ה-IFLR של משרדי עורכי הדין, המבוסס על שיחות שערכו חוקרי המדריך עם עורכי דין ולקוחות בארץ ובחו"ל. במסגרת המדד ניתנת סקירה של העסקאות שביצעו המשרדים המובילים, וכן הסיבות שהובילו כל אחד מהם לדירוגו.

המדד מתייחס ל-4 תחומים: דיני בנקאות, מיזוגים ורכישות, שוק ההון ומימון פרויקטים. בכל תחום דורגו משרדים ב-3 קבוצות איכות, ללא דירוג פנימי בכל קבוצה, אלא הופעה לפי סדר הא'-ב'.

כדאי לשים לב לשמות עורכי הדין המוזכרים לטובה מכל משרד. הם, כך נראה, מייצגים את מיטב עורכי הדין שיש לישראל להציע בתחומים הנסקרים, מנקודת המבט החיצונית של הדירוג.

בין עורכי הדין בולטים, בין היתר, אהוד סול ממשרד הרצוג, פוקס, נאמן; אשוק צ'נדרשיקר, ממשרד גולדפרב; קליף פליג ונועם שרון ממשרד מיתר-ליקוורניק; ברי לבנפלד ושירי שחם ממשרד יגאל ארנון; דוד חודק וריצ'רד מן ממשרד חודק; ועורכי הדין מיקי צלרמאיר וליאור אורן ממשרד צלרמאיר-פילוסוף.

יגאל ארנון מככב

באופן לא מפתיע, גם השנה מככב בדירוג, מעל כולם, משרד הרצוג-פוקס-נאמן. המשרד ממוקם בקבוצת האיכות הראשונה בכל תחומי הדירוג. העובדה שהמשרד איבד השנה את מעמדו בעשור האחרון כמשרד הגדול בישראל - בעקבות המיזוג בין משרדי גולדפרב-לוי-ערן-מאירי-צפריר לבין מ. זליגמן - לא מפריעה לו לשמור על ההובלה בדירוג.

עורכי המדד מציינים כי המשרד הוא בעל מוניטין בינלאומי ונתפס בעולם כ"אוטוריטה בכל תחומי עיסוקו". אחד המתחרים ציין כי הפירמה עולה על פני מתחרותיה ואמר שהוא מדרג את הפירמה במקום הראשון בישראל, בין היתר, מכיוון ש"יש להם מומחים כמו אהוד סול ואילנית לנדסמן-יוגב".

בדירוג מוצגת סקירה של העסקאות והתיקים הגדולים שטופלו במשרד בשנתיים האחרונות, וצוין כי לעו"ד לנדסמן-יוגב היה תפקיד בעסקאות החשובות ביותר שנערכו בישראל, בהן ההנפקה של קבוצת עזריאלי.

פרפורמר בקרב הפירמות

מיד לאחר משרד עורכי הדין הרצוג, פוקס, נאמן מככב בדירוג משרד יגאל ארנון, אשר ממוקדם בדרגת האיכות הראשונה ב-3 מתוך 4 התחומים הנסקרים: מיזוגים ורכישות, בנקאות ושירותים פיננסיים, ומימון פרויקטים; ובקבוצת האיכות השנייה בתחום שוק ההון.

המשרד מוצג כ"פרפורמר" בקרב הפירמות הישראליות, עובדה שבאה לידי ביטוי בדירוג ה"כמעט מושלם" שלו. עוד צוין בדירוג כי לפירמה מוניטין חזק בזירה התאגידית, ובמיוחד בתחום המיזוגים והרכישות.

לדברי עורך דין ממשרד מתחרה ליגאל ארנון, "מחלקת התאגידים בת 35 השנים של הפירמה אינה לתצוגה, אלא משקפת פורטפוליו משמעותי של עבודה בינלאומית ומקומית שמונחת על השולחן".

על עו"ד ברי לבנפלד, ראש המחלקה הבינלאומית במשרד יגאל ארנון, נכתב כי הוא בעל ניסיון רחב בטכנולוגיה חוצת-גבולות. אחת העסקאות הבולטות שליווה השנה הייתה המכירה של חברת Cadent הישראלית, שפיתחה מכשיר לסריקה תלת-ממדית של השיניים, לחברת Align תמורת 190 מיליון דולר.

העסקה הגדולה ביותר שליווה צוות עורכי הדין ממשרד ארנון הייתה מכירת חברת הנדל"ן בריטיש ישראל לחברת מליסרון הציבורית ולחברת עופר השקעות הפרטית. העסקה, בשווי 474 מיליון דולר, הושלמה באפריל 2011.

המשרד שגנב השנה את הכותרות

3 משרדים חולקים השנה את "המקום השלישי" בדירוג (אחרי משרד יגאל ארנון), לאחר שדורגו בקבוצת האיכות הראשונה בשתי קטגוריות מתוך הארבע. הראשון הוא משרד גולדפרב-זליגמן הממוזג, המוביל בתחומי שוק ההון ומיזוגים ורכישות; ומוגדר כמי ש"גנב את הכותרות" השנה עקב המיזוג.

בדירוג נכתב על המיזוג, שבעקבותיו מעסיקה הפירמה יותר מ-200 עורכי דין: "על אף שלמהלך לא תהיה השפעה משמעותית על הפרקטיקה של המשרד בתחום התאגידים והפיננסים, ובנפרד מהתוספת המכובדת של עורכי דין, זהו מהלך נבון שירחיב את היכולות של הפירמה".

עו"ד אשוק צ'נדרשיקר מהמשרד, ששמו לא נעדר מאף סקר בינלאומי בשנים האחרונות, מוכתר גם הפעם כעורך דין "יוצא מן הכלל". קולגות הגדירו אותו כעורך דין מצוין ואמרו: "אשוק הוא שחקן חזק, שאנחנו נהנים לעבוד לצדו וכן מהצד שכנגד".

לצד משרד גולדפרב נמצא גם משרד גרוס, קליינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג, שלפי הדירוג "מחלקת שוק ההון שלו חזקה מאוד". בתחום המיזוגים והרכישות צוין כי הצוות של הפירמה הוא "בעל ניסיון עמוק", והשותפים המובילים, דוד חודק וג'ין קליינהנדלר, צוינו כ-"universally well respecte".

על משרד עורכי הדין מיתר, ליקוורניק, גבע & לשם, ברנדווין, הנמצא לצד גרוס וגולדפרב במקום השלישי בדירוג, נכתב כי "הוא מפורסם בקרב לקוחות ועורכי דין בשל מחלקת התאגידים המצוינת שלו, אבל הוא התמקד בבניית השירותים בתחום הפיננסים ומאמציו לא נעלמו מעיני השוק".

השנה דורג משרד מיתר לראשונה כמוביל גם בתחום הבנקאות, בקבוצת האיכות השלישית (מדורג בקבוצת האיכות הראשונה בתחום שוק ההון ובתחום המיזוגים והרכישות), לאחר שהקולגות המליצו עליו בתחום, ובעקבות הטיפול בפן הפיננסי בעסקאות שונות עבור לקוחותיו.

עורך דין המתמחה בבנקאות אמר לעורכי הדירוג: "עשיתי המון עבודה בתחום הבנקאות איתם לאחרונה, והם ללא ספק ראויים להיות מוזכרים בתחום".

בדירוג אשתקד, הגם שהמשרד עצמו לא דורג כמוביל בתחום, צוין לטובה ראש מחלקת הבנקאות שלו, עו"ד שאול חיון, כמי שהוביל עסקאות גדולות בתחום הבנקאות עם עו"ד קליף פליג.

השנה צוין כי העסקה הגדולה ביותר של צוות הבנקאות במשרד הייתה עסקת המימון החוזר, בהיקף של 865 מיליון דולר, שערכה הוט, וכן שירותים שסיפק המשרד לקול-הולדינגס, שבבעלות פטריק דרהי.

"עורך הדין הטוב בישראל"

שני שמות נוספים שמוזכרים בדירוג, לאחר שגרפו מחמאות מקולגות, הם השותפים עורכי הדין דן שמגר ודן גבע. לדברי קולגה, "אני תמיד נהנה לעבוד עם גבע ושמגר ממיתר". לקוח של המשרד אמר על גבע כי הוא "מקצועי וחביב", וכן ש"הוא עורך דין מצוין, מאוד מנוסה, מאוד ביזנס-אוריינטד".

עו"ד דליה טל, שמשרדה מדורג, כרגיל, בקבוצת האיכות הראשונה בתחום הבנקאות, זוכה אף היא לקומפלימנטים. "יש לה מוניטין מצוינים... וקשרים מאוד קרובים עם הבנקים הגדולים". עו"ד גל פיינגולד ממשרדה צוין כפעיל בעסקאות המימון, וכמי שהוביל את הפירמה במספר עסקאות בולטות, בהן יעץ לבנקים הגדולים.

משרד עורכי הדין לוי-מידן קיבל ממתחריו המלצות חמות, ולכן קודם השנה, לראשונה, לקבוצת האיכות הראשונה בדירוג בתחום מימון פרויקטים. לדברי קולגה, "לוי-מידן מבצע כמות גדולה של עבודה עבור הממשלה, ונועה מידן במיוחד מאוד-מאוד טובה".

עורך דין נוסף שגרף מחמאות בדירוג הוא עו"ד פנחס רובין ממשרד גורניצקי, המדורג בקבוצת האיכות השנייה בכל הקטגוריות. רובין נתפס בשוק - לפי הדירוג - כאחד מעורכי הדין המצוינים בארץ. "פנחס רובין מצוין, הוא כנראה עורך הדין הטוב בישראל", אמר עליו אחד המתחרים.

עו"ד מיקי צלרמאיר, שמשרדו - צלרמאיר, פילוסוף, רוזובסקי, צפריר, טולדנו - דורג בקבוצת האיכות השנייה בתחום מימון פרויקטים, ובקבוצה האיכות השלישית בשאר התחומים, מתואר כ"דיל-מייקר". ליווי אייפקס ולקוחות גדולים נוספים הציבו את המשרד בלב העסקאות הגדולות ביותר במשק בשנים האחרונות והציבו אותו במיקומו בדירוג.

בנקאות מיזוגים ורכישות
שוק ההון מימון פרויקטים

עוד כתבות

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ השיב בשלילה להצעת נתניהו: החזר את המנדט, המתווה שלך לא כולל התייחסות לטוהר המידות

גנץ ציין כי במתווה של נתניהו אין התייחסות לנושא טוהר המידות וכי ההצעה היא "דרך לחסינות"

שלט של כריסטיאן דיור על קניון בסין / צילום: Darley Shen, רויטרס

מכבדת את עיקרון סין האחת: דיור מתנצלת על השמטת טייוואן משטח המעצמה

מותג האופנה כריסטיאן דיור קיים מצגת באוניברסיטה שכללה מפה של סין ללא טייוואן, שסין רואה בה מחוז סיני מורד - מה ששם את החברה במרכז שערורייה פוליטית שהובילה להתנצלותה

מערבל בטון של שפיר הנדסה. סיום הפרויקט בכביש 6 השפיע על התוצאות / צילום: אתר החברה

ארבעת האחים שפירא מבקשים לשדרג את שכרם בשפיר הנדסה לעד 5.5 מיליון שקל בשנה כל אחד

כל אחד מהארבעה צפוי ליהנות משכר חודשי של 135 אלף שקל, לצד הטבות נוספות, בעלות שנתית מוערכת של כ-2.5 מיליון שקל ● זאת בנוסף למענק שנתי בסכום מקסימום של 3 מיליון שקל

סניף מגה בעיר / צילום: איל יצהר

ועד עובדי מגה מאיים לטרפד את עסקת יינות ביתן-פרשמרקט?

יו"ר ועד עובדי מגה הנחה את העובדים שלא להגיע ב-1 בנובמבר לעבודה בחמשת סניפי מגה בעיר שאמורים להימסר לידי פרשמרקט ● "הסירוב של הרוכש להיפגש ולדון על תנאי העובדים לא מבשר טובות"

המכונית האוטונומית של גוגל /צילום: רויטרס

מה יקרה לרכבי המיני והאם הג'יפונים כאן כדי להישאר? כך ייראה שוק הרכב ב-2020

חלק מהסיבות לשינויים הן פנימיות, כמו פגיעה בשוק ההיברידיות כתוצאה מעדכון המס הירוק, וחלקן נובעות מתהליכים גלובליים בשוק • מה שלא משתנה הוא החיבה של הישראלים לג'יפונים שלהם

רוני אלשיך/ צילום: שלומי יוסף

הסיפור המוזר על קצין המשטרה, חקירת מח"ש והניסיון לכאורה להפליל את המפכ"ל לשעבר אלשיך

קצין בכיר במשטרה טוען כי חקירת מח"ש נגדו נפתחה ללא בסיס וממניעים זרים ● לדבריו, באחת מההפסקות בחקירה התברר לו לכאורה המניע האמיתי לחקירתו - חוקר שוחח איתו על חקירה אחרת וניסה לגרום לו להפליל את המפכ"ל לשעבר

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

הפגנות פרו־כורדיות בלונדון/ צילום: רויטרס

שהכורדים יחפשו את נפוליאון: איך טראמפ הסתלק מסוריה?

החלטותיו של דונלד טראמפ להסתלק מגבול סוריה־טורקיה החרידו את הקרובים שבבעלי בריתו • אבל מחריד לא פחות הוא תהליך קבלת ההחלטות: מה שהתחיל במחוות ידידות לטורקיה מסתיים, פחות משבוע אחר כך, באיומים ובהחרמות

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס מזנקת ב-70% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

עם אילו מורשעים החוק מחמיר יותר - ח"כים או שרים? סמוטריץ' ערבב, אנחנו סידרנו

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התראיין לגלי צה"ל וטען כי "חברי כנסת חייבים להתפטר אחרי הרשעה בערכאה ראשונה; שרים וראש ממשלה - אחרי ערכאה אחרונה עם קלון" ● מתי הם באמת חייבים להתפטר? ● המשרוקית של גלובס

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס, וטד סרנדוס, מנכ"ל התוכן / צילום: Kim Hong-Ji, רויטרס

רבעון אחרון לפני כניסת המתחרות החדשות: נטפליקס היכתה את התחזיות

6.8 מיליון מנויים חדשים בתשלום הצטרפו לנטפליקס ברבעון השלישי; החברה עצמה חזתה שיצטרפו אליה 7 מיליון משתמשים, ופספסה במעט את ציפיותיה ● הרווח למניה ברבעון של 1.47 דולר - מעל ציפיות האנליסטים ל-1.04 דולר

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מה יקרה ב-48 השעות האחרונות לפני פקיעת המנדט והאם נתניהו ישלוף עוד שפן?

כל מי שמכיר את רה"מ יודע שהוא נוהג לשלוף שפנים מהכובע כשאף אחד לא מוכן • בהנחה שלא יקדים להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה, גם הפעם כדאי להיות דרוכים עד הרגע האחרון • ומה הותיר נתניהו במשרד החוץ ● פרשנות

ספוטיפיי / שאטרסטוק

פרטנר תאפשר ללקוחות הטלוויזיה להשתמש בספוטיפיי

בפרטנר אומרים כי שירותי מוזיקה בטלוויזיה הופכים להיות יותר ויותר מבוקשים ● ההטמעה של אפליקציית ספוטיפיי בממירי פרטנר תהיה אוטומטית

טרודו עם בוחרים פוטנציאלים /צילום: רויטרס

החרדות הכלכליות של תושבי קנדה ינצחו בבחירות בעוד שבוע

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ויריבו השמרן אנדרו שיר נושאים עיניים לפרברי טורונטו, שמהם תבוא ההכרעה בבחירות בשבוע הבא • אף שתמונות ישנות של טרודו מחופש לשחור עלולות לפגוע בתמיכה בו, מה שמעניין את הבוחרים הם מחירי הדיור ומס שמייקר את הנסיעה

אופניים ברכבת ישראל / צילום: רכבת ישראל

אופניים אאוט, קורקינטים אין: הכללים החדשים של רכבת ישראל

החל מה-1 בדצמבר תוגבל העלאת אופניים שאינם מתקפלים לרכבות בשעות השיא בבוקר ואחה"צ ● המגבלה לא תחול על אופניים מתקפלים שארוזים בתיק נשיאה ייעודי ועל קורקינטים

דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית / צילום: Bartosz Banka/Agencja Gazeta, רויטרס

נמשכות השיחות על הסכם "ברקזיט"; טאסק: "נדע בעוד שבע-שמונה שעות"

השיחות על הסכם הברקזיט החדש בין האיחוד האירופי לבריטניה נמשכות בשעה זו, לאחר שהדד-ליין שנקבע להיום אחר-הצהריים חלף

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

בורסות וול סטריט נפתחו בעליות על רקע עונת הדוחות לרבעון השלישי

עונת הדוחות בוול סטריט נמשכת, מורגן סטנלי עקף את תחזית הרווח וההכנסות לרבעון; IBM רשמה רבעון חמישי ברציפות של ירידה במכירות; נטפליקס מזנקת 8% בטרום לאחר דוחות טובים; יוניליבר אכזבה ברבעון השלישי ● גרמניה חותכת את תחזית הצמיחה ב-0.5% ל-2020 ● הליש"ט עולה לשיא של 5 חודשים; ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

"אל תהיה טיפש": המכתב המדהים של טראמפ לארדואן

בתאריך 9 באוקטובר הציע נשיא ארה"ב לנשיא טורקיה להגיע להסכמות, וכתב לו: "אתה לא רוצה להיות האיש האחראי לטבח אלפי אנשים, ואני לא רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה של טורקיה"