גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפנטגון: התקפה צבאית על איראן לא תמנע פיתוח נשק גרעיני

הפנטגון: "התקפה על איראן חייבת להיות המוצא האחרון - היא רק תעכב ב-3 שנים פיתוח נשק גרעיני; אנחנו צריכים להיזהר גם מתוצאות בלתי מתוכננות" ■ "התחמשות גרעינית של איראן היא איום בלתי נסבל ואנו נחושים למנוע זאת"

שר ההגנה של ארה"ב, ליאון פאנטה, הכריז אמש (ה'), כי התקפה צבאית על מתקנים גרעיניים באיראן רק תדחה, לא תמנע, פיתוח נשק גרעיני. הוא הזהיר, כי להתקפה כזו עלולות להיות תוצאות "בלתי מתוכננות". בכירים בפנטגון ובצבא האמריקני הביעו בעבר הסתייגויות מפעולה צבאית נגד איראן, אך זו היתה הפעם הראשונה ששר ההגנה הטרי הצטרף למקהלת המזהירים מפני האופציה הצבאית. הבית הלבן והסטייט דיפרטמנט שותפים להערכות שר ההגנה.

לדברים יש משמעות מיוחדת נוכח המאבק שמנהל פאנטה נגד קיצוצים אפשריים בתקציב ההגנה של ארה"ב. כידוע, אם ועדת-על של סנטורים לא תצליח לגבש תכנית דו-מפלגתית לקיצוצים מוסכמים בתקציב, יקוצץ תקציב הפנטגון אוטומטית ב-600 מיליארד דולר (בצד 600 מיליארד דולר נוספים מתקציבים "חברתיים").

במסיבת עיתונאים במשרד ההגנה, אמר פאנטה, כי הוא "בהחלט" שותף להערכות שהשמיעו בעבר קודמו בתפקיד, רוברט גייטס, ומייקל מולן, לשעבר יו"ר המטות המשולבים של צבא ארה"ב, שלפיהן התקפה צבאית תצליח לעכב פיתוח נשק גרעיני באיראן בשלוש שנים, במקרה הטוב ביותר.

"אנחנו צריכים להיזהר מתוצאות בלתי מתוכננות", אמר פאנטה. "התוצאות האלה עלולות לחרוג מהרתעת איראן ממה שהיא מבקשת להשיג, אם בכלל. לתוצאות הבלתי חזויות האלה עלולה להיות השפעה רצינית על האזור ועל הכוחות האמריקניים באזור".

גייטס אמר כמה פעמים, החל ב-2009, שהפצצת מתקנים גרעיניים באיראן, ע"י ישראל או ארה"ב, "רק תקנה לנו זמן ותניע את איראן להתחפר עמוק יותר ולעטוף את התכנית הגרעינית במעטה עבה יותר של חשאיות".

בתשובה לשאלה מה יקרה אם הסנקציות לא ישיגו את התוצאה המקווה, אמר פאנטה: "תקוותנו היא שלא נגיע לשלב זה ושאיראן תחליט שברצונה להצטרף למשפחת העמים". הוא הוסיף, שהממשל בארה"ב מסכים שפעולה צבאית צריכה להשאר זמינה, אך היא חייבת להיות המוצא האחרון, כפי שטוענת ישראל עצמה.

"איום בלתי נסבל לביטחון האזורי והגלובלי"

"הדו"ח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית עולה בקנה אחד, ב-100%, עם הערכות מודיעיניות", אמר שר ההגנה. "אנו אומרים זה מכבר שהאיראנים יוסיפו לנסות ולפתח נשק גרעיני עד סף היכולת לייצר אותו בפועל. בה בעת, באיראן יש חילוקי דעות האם צריך ליישם את היכולת הזו ולייצר נשק גרעיני".

"חשוב שהעולם יתאחד וינקוט יחדיו סנקציות שיבהירו לאיראנים שהם ישלמו מחיר כבד מאוד אם יוסיפו להתנהל במסלול הזה", אמר פאנטה.

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, אמר אמש, כי הממשל "ניצב איתן באמונתו שהתחמשות איראן בנשק גרעיני היא איום בלתי נסבל לביטחון האזורי והגלובלי ואנו נחושים בדעתנו למנוע מצב כזה".

הוא טען, כי ארה"ב חולקת מטרה אסטרטגית זו עם רוסיה. לדבריו, שיתוף הפעולה של וושינגטון עם מוסקבה ועם בירות אחרות הניב מצב שבו איראן "סובלת" ממערכת הסנקציות הקשה ביותר שעמה התמודדו האיראנים אי פעם.

"וול סטריט ג'רנל" מדווח הבוקר, שממשל אובמה הכין בחשאי תכניות לספק אלפי פצצות חודרות בונקרים מתקדמות לאמירויות הערביות המאוחדות, אחת מבעלות הברית החשובות של ארה"ב באזור המפרץ הפרסי. העסקה המוצעת תגדיל במידה משמעותית את יכולת חיל האוויר של האמירויות לפגוע במבנים ובמתקנים תת-קרקעיים.

האמירויות מקיימות יחסי סחר הדוקים עם איראן, אך המשפחה השלטת באבו דאבי, בירת האמירויות, היא אחד מבתי המלוכה הניציים ביותר באזור מבחינת ההתנגדות לטהרן, קרוב לוודאי בגלל העובדה שאיראן טוענת לריבונות על שלושה משדות הנפט של האמירויות.

יחסית לעמדה הזהירה של ממשל אובמה כלפי איראן ודבקותו בנשק הסנקציות, מגלים המתמודדים הרפובליקניים על מועמדות מפלגתם בבחירות לנשיאות עמדות הרבה יותר ניציות. במאמר ב"וול סטריט ג'ורנל", תאר אתמול מיט רומני, אחד מהמתמודדים המובילים, את תכניתו לסכל את האיום הגרעיני האיראני כך:

"אתחיל בהטלת סבב חדש של סנקציות כלכליות נשכניות יותר על איראן, יחד עם הקהילה הבינלאומית אם אפשר, או באופן חד-צדדי אם לא תהיה אופציה אחרת. אשא קולי בחזקה למען החולקים על המשטר באיראן. אגבה את הדיפלומטיה האמריקנית באופציה צבאית אמיתית מאוד ואמינה מאוד. אחדש את הנוכחות השגרתית של נושאות מטוסים ואוניות תמיכה בים התיכון ובמפרץ הפרסי בעת ובעונה אחת. אגדיל את הסיוע הצבאי לישראל ואת התיאום עם כל בעלות הברית שלנו באזור. צעדים אלה ישלחו מסר חד-משמעי לאיראן, שארה"ב, בתיאום עם בעלות בריתה, לעולם לא תתיר לה להתחמש בנשק גרעיני".

עוד כתבות

אורי לוין, מייסד ויו"ר. זיו תירוש, מייסד ומנכ"ל, Refundit / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ ריפנדיט שייסדו אורי לוין וזיו תירוש גייס 10 מיליון דולר

מדובר בסטארט-אפ המציע אפליקציה שמייעלת ומקצרת את הליך קבלת החזר המע"מ לתיירים בהתאם למדיניות של הארצות בהן הם מבקרים ● את סבב הגיוס הובילה Amadeus Ventures

השקעות אלטרנטיביות / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השקעות אלטרנטיביות - סיכונים מגלקסיה אחרת

בשעה טובה רשות ני"ע החליטה לבחון את מה שמכונה השקעות אלטרנטיביות ● מהמסמך שחיברה אפשר ללמוד מה הם סימני האזהרה החשובים בתחום זה, אבל מעבר לכך חשוב שהמשקיע ישאל אם הוא יכול לעשות בהשקעות אלה את כל הבדיקות הדרושות

אייזיק דבח / צילום: תמר מצפי

יצרנית החזיות בוגארט הגדילה את הכנסות דלתא אך פגעה בשיעור הרווח הגולמי

הכנסות חברת ההלבשה התחתונה גדלו ב-20% ברבעון השלישי של 2019 ביחס לרבעון המקביל והגיעו ל-446 מיליון דולר ● בנטרול סעיפים חד-פעמיים הרווח הנקי נשחק ב-13% ל-14.5 מיליון דולר ● בפעילות בארה"ב הציגה דלתא שיפור רבעוני של 5% במכירות, שהגיעו ל-114 מיליון דולר

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

תותח של צהל בגבול הרצועה / צילום:  רויטרס

מלחמה או פעולת איבה: כמה פיצויים יקבלו הנפגעים מהאירועים הביטחוניים

שנים של עימותים ברצועת עזה יצרו מנגנון מורכב לפיצוי בעלי עסקים בישראל ● לא משנה אם נקרא לזה "מלחמה" או "מבצע", מילת המפתח היא "פעולת איבה" ● ככל שהעסק קרוב יותר לגבול, כך גדלים הסיכויים שיקבל פיצוי על נזק עקיף, כמו אובדן מחזור, וגם זה לאחר תלאות רבות

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל? / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל?

מגרש לבנייה בבנימינה, דירת 6 חדרים חדשה בטירת הכרמל, דירת בת 4 חדרים בזכרון יעקב או קוטג' בחדרה

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן ומנכ"ל בזק, דודו מזרחי / צילום: כדיה לוי, רונן טופלברג

האם התוכנית החדשה לפרסית סיבים אופטיים תוכל לעמוד באתגרי המציאות הישראלית

משרדי האוצר והתקשורת הראו חשיבה מחוץ לקופסה בתוכניתם להקים קרן שתממן פריסת סיבים אופטיים באזורים לא כלכליים • האם זו הדרך הנכונה להנחת התשתית לקפיצה הדיגיטלית שדרושה לישראל, והאם חברות תקשורת יכולות לוותר על הכנסות למען הקרן?

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

צניחה של 40% בארבעה עשורים בצריכה: מה גרם לענקית החלב מארה"ב לפשוט רגל

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות ● על אף הירידה בצריכת משקה החלב, הצריכה של מוצרי חלב הכוללת עלתה כמעט ב-20% בתקופה זו, כי הצרכנים קונים יותר יוגורט וגבינות

ראשת מועצת גני תקווה, ליזי דלרי'צה / צילום: אביגיל עוזי

"התחבורה בישראל היא 100 שנה אחורה, צריך פתרונות בתוך היישוב"

כך אמרה ל"גלובס" ראשת מועצת גני תקווה ליזי דלרי'צה לאור החלטת המועצה השבוע לקדם בניית 1,200 דירות בצפון היישוב כחלק מרובע חדש שיכלול גם רבע מיליון מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר

חברת סיסקו / צילום: רויטרס

סיסקו צונחת לאחר הדוחות - האם מדובר בהזדמנות?

סיסקו אכזבה את המשקיעים כאשר סיפקה תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● פסגות: "בעידן הנוכחי של ריביות נמוכות במיוחד, חברות בעלות תזרים מזומנים יציב וחזק מסוגה, המחזירות למשקיעים היקף גדול מהתזרים (תשואת דיבידנד של כ-3%) מהוות לדעתנו נכס מעניין"

רויטל סויד, העבודה–גשר / צילום: כדיה לוי

אם אוחנה חשף את סודו של חפץ במתכוון, האם יש לו חסינות?

האיום של ניר חפץ לתבוע את שר המשפטים אמיר אוחנה בגלל המידע שחשף עליו עורר תהייה: האם אוחנה, שדיבר מעל במת הכנסת, לא זכאי לחסינות פרלמנטרית? מתברר שלא תמיד ● המשרוקית של גלובס

גדי נצר / צילום: תמר מצפי

מניית גלוברנדס הגיבה בחיוב לעלייה ברווח הרבעוני למרות קיפאון בהכנסות

עם זאת, מאז החלה מפיצת הסיגריות והממתקים להיסחר בבורסה אשתקד, רשמה מנייתה ירידה של 27%

קניון גינדי TLV ת"א / צילום: כדיה לוי

רבוע כחול נדל"ן מאשרת חשיפת "גלובס": מגעים מתקדמים לרכישת מניות משפחת גינדי בקניון TLV

החברה עשויה לרכוש את זכויותיה של קבוצת גינדי בקניון TLV ובחברת המגורים, במסגרת עסקה כוללת להסדרת כלל העניינים העומדים על הפרק בין הצדדים

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

אופירה ביננפלד / צילום: תמונה פרטית

"אין לי פנסיה מסודרת, והמדינה רק מפריעה לעבוד ולהתפרנס"

אופירה ביננפלד (61), בעלת סטודיו לפילאטיס בקיבוץ מפלסים, מוטרדת מכך שאין לה פנסיה מסודרת • עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם • צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

מטבע דיגיטלי/צילום: שאטרסטוק

יצרנית מכונות כריית הביטקוין מנמיכה ציפיות לקראת הנפקה ראשונית בנאסד"ק

Canaan הסינית, החברה השנייה בגודלה בתעשיית מכונות הכרייה של מטבעות קריפטו, מתכננת להנפיק 10 מיליון ADS במחיר יעד של 11-9 דולרים למניה ● במחיר זה תוכל החברה לגייס לכל היותר 100 מיליון דולר - ולא 400 מיליון דולר, כפי שהעריכה לפני כשבועיים

דורית בייניש / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

בייניש: "יש היום הסתה נגד הפרקליטות, בראש המסיתים עומד מי שקרוי 'שר המשפטים'"

שופט העליון מני מזוז אמר את הדברים בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

בזכות נועה קירל? ביטוח ישיר - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לביטוח ישיר היא גם המושקעת ביותר השבוע עם כ-813 אלף שקל ● הפרסומת לדלתא בכיכובה של אליאנה תדהר היא האהודה ביותר בשבוע החולף

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים