גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"גלובס" בדק 5 מכונות קפה בקפסולות - וחזר מרוצה

ענף מכונות הקפה הפועלות באמצעות קפסולות כובש נתחי שוק הגדלים מדי שנה ■ "גלובס" התנסה ב-5 מכונות - ושיבח במיוחד את הלטיסימה של נספרסו

בתום כמה שבועות של שתיית קפה ממכונות קפסולות בלבד, הציף אותנו געגוע עז למכונת הקפה הרגילה, שבה השיש מתלכלך וההכנה מסורבלת יותר - וזאת משום שקפסולה, טובה ככל שתהיה, לא תוכל לספק את הטעם, את הריח המשכר ואת התחושה של לגימת קפה שהופק מפולים טריים ולא מכאלה שנשתמרו בתוך אריזת פלסטיק זעירה.

אבל - ויש אבל גדול - מי שלא עושה עניין מקפה או שאינו מגדיר את עצמו כפריק של המשקה הפופולרי בעולם, ימצא כי מכונות הקפסולות הן פתרון יעיל ופשוט להפקת אספרסו או קפוצ'ינו ברמה סבירה ויותר.

מהי מכונת קפסולות?

קפסולת הקפה מכילה תערובת סגורה, המפיקה קפה עם הכנסתה למכונת הקפה ובלחיצת כפתור. לכל מכונה הקפסולות הייעודיות לה (רובן אף מוגנות בפטנט), ובדומה למחסניות דיו המזינות את יצרניות המדפסות - כך הקפסולות מזינות את משווקות הקפה.

מחיר כל קפסולה נע בין 1.5 ל-2.5 שקלים, ולפיכך התחזוקה השוטפת של המכונה כוללת עלות קבועה הגבוהה מקניית פולי קפה בתפזורת.

השימוש בקפסולות מבטל את יצר ההרפתקנות בהתנסות בתערובות קפה אחרות. כדי לפתור בעיה זו, יצרניות הקפה עמלות על העשרת מגוון הקפסולות, וחלקן (שאינן משויכות ליצרנית קפה בהגדרה) גם מציעות מערכת פתוחה אליה מותאמות קפסולות של יצרניות שונות.

מכיוון שהדגש על חיסכון בזמן ותפעול פשוט ניצב בראש הטכנולוגיה של יצרניות מוצרי החשמל, לא בכדי נמצאות מכונות אלה בנסיקה ודוחקות החוצה את מכונות הקפה הרגילות.

אריק סודאי, מנכ"ל קופי טים המשווקת מכונות קפה, מספר על עלייה של עשרות אחוזים במכירות של מכונות הקפסולות בשנה האחרונה.

עלייה זו באה לידי ביטוי בריבוי שחקנים בענף ולא רק כאלה המתמחים בקפה - לאחרונה החלה שופרסל משווקת מכונת קפסולות, וגם בחנויות Yellow של פז נמכרות מכונות לוואצה עם קפסולות.

"שוק האספרסו גדל ב-20% על חשבון קפה נמס וקפה שחור", אומר סודאי ומעריך כי ענף הקפסולות יוסיף להתחזק. "המגמה כיום היא התאמת מגוון רחב של קפסולות לאותה מכונה, והסרת החסם העיקרי של בחירת מכונת קפסולת המוגדר כחתונה קתולית עם יצרנית הקפה".

"גלובס" בדק 5 מכונות קפסולות באמצעות התנסות ברמה הביתית וחוות-דעת של טועמים שונים.

המכונות שנבדקו שונות האחת מהשנייה: ברמת המחיר, בשפת העיצוב ובמגוון הקפסולות. עם זאת, כולן עונות על הצורך של הפקת קפה מיידי וללא כל מאמץ, כך שהן מבייתות את משקאות האספרסו לכל דורש ובכל כיס.

לטיסימה: האסתטית והידידותית למשתמש

מכונת קפה, לטיסימה / צלם: יחצ

נספרסו, חברת-בת של נסטלה העולמית, היא שהביאה את בשורת הקפסולות לפני 25 שנים.

חוויית שימוש

נספרסו יודעת לייצר שפה ידידותית למשתמש. ריקון מיכל האשפה והפקת הקפה פשוטות. יחידת החלב מנקה את עצמה בלחיצת כפתור לאחר השימוש. המכונה כוללת מנגנון של כיבוי אוטומטי. מיכל המים ממוקם בחלקה האחורי של המכונה, והוא קטן יחסית.

אספרסו

מתקבל במרקם אחיד עם קרמה טובה. חובבי הקפה החזק לא מצאו את מבוקשם בין סוגי הקפסולות הרבים, לעומת לחובבי הטעם החלש והעדין.

קפוצ'ינו

מתקבל בלחיצת כפתור, מפתיע ואפילו כולל 3 שכבות הודות למזיגת החלב לפני הקפה. המכונה מתחממת במהירות ותוך דקה מאפשרת הכנת קפוצ'ינו או לאטה. ההקצפה המתקבלת סמיכה וטובה, וניתנת לוויסות. ניתן להתאים את היחס בין כמות הקפה לחלב. יחידת החלב ניתנת לאחסן במקרר.

קפסולות

הן לא רק האסתטיות מכולן (גם לטובת אחסון נוח) אלא גם כוללות מבחר גדול, הן בגירסאות לנטול. יש להניח כי בערכת ההתנסות המגיעה עם המכונה תוכלו לסמן את הפייבוריטיות שלכם.

עיצוב

המכונה קומפקטית, וזהו יתרונה הגדול, לצד העיצוב העדין בקווים ריבועיים ומודרניים. המכונה מגיעה בצבעים אדום, שחור, לבן וכחול.

שורה תחתונה

מכונה מוצלחת, שקטה וחכמה הנותנת מענה לאוהבי הקפוצ'ינו שקצרים בזמן או בחשק להתעסק עם הכנת הקפה. העיצוב הקומפקטי מסומן כיתרון, וכך גם מבחר הקפסולות.

מחיר

1,900 שקל למכונה; 2-2.30 שקלים לקפסולה (בשרוולים של 10 יחידות).

לוואצה בלו: עיצוב קלאסי, קפה טוב ומחיר יקר

מכונת קפה, לוואצה בלו / צלם: יחצ

משווקת על-ידי פאוזה מקבוצת מי עדן. ראשי התיבות של שם המכונה: Best Lavazza Ultimate Espresso.

חוויית שימוש

זו מכונה אוטומטית עם בקרת הפעלת ופיקוד אלקטרוניים. המכונה של לוואצה מתחממת בשניות, היא יעילה ופשוטה לשימוש. מיכל המים גדול במיוחד (1.8 ליטר) ומצויד משום מה במפתח לנעילתו. המכונה מתריעה שיש צורך במילוי מים או בריקון מיכל הקפסולות, שגם הוא גדול ביחס למכונות האחרות. ניתן לכוונן את כמות הקפה הרצויה במזיגה ולכוון את מגש הכוסות בהתאם לגובה הכוס. המכונה נכבית באופן אוטומטי.

אספרסו

הקפה המתקבל הוא מוצלח, בטמפרטורה הנכונה וכולל שכבת קרמה יפה ואחידה. הטועמים ציינו לטובה את קפסולת ה"דולצ'ה קרמה" שגם מכילה 9 גרם של קפה (לעומת 7 גרם בדרך-כלל).

קפוצ'ינו

מקציף החלב האינטגרלי פועל בעוצמה חזקה שלא ניתנת לוויסות. לאחר מספר ניסיונות הצלחנו לקבל הקצפה מצוינת וחלקה.

קפסולות

5 טעמים, בהם שילובים של פולי קפה לחובבי הטעם החזק או המעודן.

עיצוב

המכונה בעלת ממדים גדולים יחסית, מגיעה בצבע לבן, בקווים מודרניים ונקיים שמזכים אותה במחמאות. על עיצובה חתום מעצב המכוניות של פרארי.

שורה תחתונה

המכונה מפיקה קפה מוצלח, אולם מבחר טעמי הקפה מצומצם. יש להניח כי הבחירה במכונה זו, היקרה בהשוואה, תושפע מהעיצוב הייחודי שאינו מניח לה לעמוד בהיחבא על השיש במטבח הביתי או בלשכת המנכ"ל.

מחיר

2,900 שקל למכונה, 2.65 שקלים לקפסולה (2.37 שקלים ל-50 יחידות).

פרנסיס x7: עיצוב רטרו ואספרסו מוצלח

מכונת קפה, פרנסיס X7 / צלם: יחצ

המכונה משווקת על-ידי לנדוור, יבואנית illy בישראל.

חוויית שימוש

הקפסולה נכנסת לידית קפה, בדומה למכונה רגילה, ולכן אין צורך במיכל פסולת.

קפסולות

תהליך הכנת האספרסו מתבצע בתוך הקפסולה, כך שאין מגע לקפה עם המכונה. 4 הקפסולות מכילות 100% ערביקה.

אספרסו

קפסולת הקלייה הכהה נותנת תוצאה טובה מאוד, לרבות שכבת קרמה עשירה ויציבה.

קפוצי'נו

ידית ההקצפה האינטגרלית עושה עבודה לא רעה, כשעוצמת הקיטור ניתנת לוויסות.

עיצוב

על עיצוב הרטרו, שזכה לשבחים, חתום אמן איטלקי. המכונה מגיעה בצבעים אדום, לבן ושחור.

שורה תחתונה

אם אינכם צרכני קפוצ'ינו ושומרים מקום של כבוד לקפה של אילי, ופריקים של ז'אנר הרטרו - זו המכונה עבורכם.

מחיר

1,500 שקל למכונה; 2.50 שקלים לקפסולה (למארז 21 יחידות).

הזולות: mushroom וליריקו

במחלקת זו נמצאות שתי מכונות הדומות בתכונותיהן: ה"משרום" (mushroom) של אספרסו קלאב שנרכשה לאחרונה על-ידי שטראוס, וה"ליריקו" של קופי טים. לשתיהן תג מחיר נמוך, והיתרון הגדול שלהן הוא שהן פועלות כמערכת פתוחה המתאימה למבחר גדול של קפסולות (ל"משרום" יש גם קפסולות חליטות תה מצוינת של "ריקולה" וקפסולות להכנת שוקו).

גם חוויית השימוש דומה, כולל העובדה כי ברוב המקרים צריך לעזור לקפסולה המשומשת לרדת למיכל האשפה עם דחיפה קלה. שתיהן לא כוללות מקציף אינטגרלי, ולחובבי הקפוצ'ינו מומלץ להוסיף מקציף חלב אוטומטי.

שתי המכונות קלות לתפעול ונוחות לשימוש וכוללות מבחר מרשים של קפסולות, חלקן מוצלחות יותר וחלקן פחות, אולם מבין עשרות הקפסולות שטעמנו עולה כי הפער לעומת קפה מפולים טריים הוא גדול.

ליריקו: הקופמקטית

מכונת קפה, ליריקו / צלם: יחצ

הקפה

אספרסו: מתקבל בטמפרטורה הנכונה, כולל שכבת קרמה נאה (לעיתים אוורירית מדי).

קפוצ'ינו: למקציף הנלווה המיכל גדול, ניתן לווסת את טמפרטורת החלב (קר, פושר או חם), והוא נשטף במדיח כלים. מתקבלת הקצפה סמיכה מאוד.

עיצוב

זו המכונה הקטנה ביותר, ועל כך היא מקבלת נקודת ציון. היא מגיעה במבחר צבעים, אולם ההתרשמות היא שיופי הוא לא הצד החזק שלה.

בשורה התחתונה

לצד יתרון הגודל, היתרון של המכונה הוא מבחר הקפסולות - שחבל שמגיעות בשקיות נפרדות ותופסות נפח אחסון מיותר.

מחיר

900 שקל למכונה; 1.5-2 שקלים לקפסולה (בהתאם היצרן).

מחיר למקציף חלב: 400 שקל.

מכונה מקציף: 1,200 שקל.

משרום: תמורה טובה לכסף

מכונת קפה, משרום / צלם: יחצ

הקפה

אספרסו: מתקבל אספרסו טוב הודות למגוון טעמים של יצרניות קפה מובילות.

קפוצ'ינו: המקציף הנלווה עושה את עבודתו בלחיצת כפתור. מתקבל חלב חם עם קצף סמיך, יש שיאמרו מדי.

עיצוב

עיצוב חביב ביותר בקווים עגולים עם פאנלים צבעונים בשילוב גוון מתכתי.

בשורה התחתונה

ה"משרום" מקבלת יתרון בשל חליטות התה המצוינות ובשל המחיר הזול מבין המכונות שנבדקו. זוהי המכונה המוגדרת כתמורה הטובה ביותר עבור הכסף.

מחיר

700 שקל (במבצע במקום 1,150 שקל) למכונה; 2 שקלים לקפסולה (בשרוולים של 20 יחידות); 400 שקל למקציף חלב.

מבצע למכונה ומקציף: 900 שקל.

עוד כתבות

ד”ר טל אלוביץ’ / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אולטרסאונד יהיה הדור הבא של טיפול בסרטן

ד"ר טל אלוביץ' משתמשת באנרגיה של אולטרסאונד כדי לפוצץ תאים סרטניים • הגישה הזאת, שבינתיים נוסתה רק בעכברים עם סרטן שד, עשויה להביא לפריצת דרך גם בטיפול בסוגי סרטן נוספים ובגרורות

דונלד טראמפ נואם בעצרת תומכים במנהטן לאחר שזכה בבחירות ב-2016 / צילום: Mike Segar, רויטרס

העיוות ההיסטורי בבחירות בארה"ב: מדוע קול מקליפורניה שווה רבע מקול מוויומינג

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ קיבל 3 מיליון קולות פחות מהמתחרה הילארי קלינטון בבחירות 2016, אבל זה לא הפריע לו לנצח ● איך נולדה שיטת הבחירות האמריקאית, איך הגזענות קשורה לכך ואיך היא תשפיע על המערכה הקרובה

הנקראות של תש״פ - מנויי גלובס / אילוסטרציה: אפרת לוי, גלובס

עדי קייזמן ואדם נוימן, המסלול לאקזיט והמלחמה בקורונה: 10 הכתבות שהכי אהבתם השנה

לאן נסעו העשירים כשהשמיים היו סגורים ● איך נראים החיים החדשים של אדם נוימן ● איך יראו החיים ביום שאחרי הקורונה ● איך הופכים פרויקט גמר במכללה לאקזיט שך 450 מיליון דולר ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

דיאטה ים תיכונית  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האזור הכחול במטבח שלך: מה אוכלים תושבי האי "ששוכחים למות"

חיליק גורפינקל, חצי יווני וחצי פולני, לא בטוח שדווקא התזונה היא מה ששומר על תושבי איקריה כל כך בריאים לאורך שנים, אלא שלוות הנפש שלהם ● אבל ליתר ביטחון הוא מספק כמה מתכונים אותנטיים

חוף הים. איך ישראל התמקמה במקום ה-14 במדד האושר של האו"ם / צילום: שאטרסטוק

ירון ואורלי זליכה לא האמינו למיקום של ישראל במדד האושר הבינלאומי. אז הם יצאו לבדוק

משהו בציונים הגבוהים שבהם זוכה ישראל שוב ושוב במדדי האושר העולמיים לא בדיוק הסתדר לפרופ' ירון זליכה ולרעייתו ד"ר אורלי זליכה ● אז הם יצאו לבדוק את הנושא באמצעות מחקר משותף ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

פרופ’ אריקה ג’יימס, דיקנית בית הספר וורטון למנהל עסקים באונברסיטת פנסילבניה  / צילום:  LARA WILLIAMSON  University of Pennsylvania

האישה הראשונה של לימודי מנהל העסקים חושפת את סודות הניהול

פרופ' אריקה ג'יימס, האישה והשחורה הראשונה שעומדת בראש בית הספר למינהל עסקים וורטון, מהמובילים בעולם, נכנסה לתפקיד בעיצומו של משבר הקורונה ובמהלך דיון ציבורי על הפליה על רקע גזעי ● כחוקרת מנהיגות בזמן משבר וגיוון תעסוקתי, תחום המחקר שלה הפך לרלוונטי מאי פעם ● המוסד היוקרתי יקבל לשורותיו 60 סטודנטים ישראלים בעשור הקרוב במימון תרומה של המיליארדר יורי מילנר

מייסדי Next Insurance אלון חורי, גיא גולדשטיין ונסים טפירו/ צילום:יחצ

בלומברג: נקסט אינשורנס במגעים לגייס הון לפי שווי של 2.25 מיליארד ד'

חברת האינשורטק הישראלית גייסה לפני כשנה השווח הנמוך בכמחצית ● מי שמנהלת מגעים להוביל את סבב הגיוס היא קרן ההשקעות של חברת גוגל ● בנקסט אינשורנס ובגוגל סירבו להגיב

עמית סגל. צולם: במלון וילה בראון, הנביאים 54, ירושלים / צילום: יוסי זמיר

עמית סגל מודה שיש לו גישה ספקנית לגבי תיקי נתניהו. והוא לא מתכוון להתנצל על זה

הטענות שהוא שופר של נתניהו, האלימות של הימין מול זו של השמאל, האג'נדה של העליון והחסימות בטוויטר • וגם, למה בעצם כל כך קל להוציא אותו מהכלים כשמזכירים לו את אבא שלו • הפרשן הפוליטי של חדשות 12 מסכם שנה סוערת במיוחד ולא חוסך ביקורת גם מחבריו לתקשורת ● "אוף דה רקורד"

השופטת רות ביידר גינזבורג ז"ל / צילום: Cliff Owen, Associated Press

שופטת בית המשפט העליון בארה"ב רות ביידר גינסבורג נפטרה בגיל 87

גינסבורג, שהפכה בשנים האחרונות גם לאייקון תרבותי, נפטרה ממחלת הסרטן ● קידמה פסיקות ליברליות בעליון בסוגיות נפיצות בחברה האמריקאית: זכויות הפלה, נישואים חד מיניים ועוד ● "המשאלה הכי עזה שלי היא שלא יחליפו אותי בתפקיד עד שיושבע נשיא חדש", אמרה לפני מספר ימים

אבי ניסנקורן / צילום: יוסי זמיר

"שוקל פרקליט מדינה מחוץ למערכת, אנחנו לא עלה נידף": אבי ניסנקורן בראיון

הוא מסתייג מההרכב של הוועדה לבחירת שופטים ומתעקש שהוא המגן של מערכת המשפט ושל התקשורת ● שר המשפטים ואחד האנשים הדומיננטיים של כחול לבן מודה שהממשלה לא זיהתה את התגברות המגפה בזמן ובטוח שגם למפלגה שלו מגיע קרדיט על הסכמי השלום

הנקראות של תש״פ - המשרוקית / צילום: אפרת לוי, גלובס

מהשכר של נתניהו ועד תמלוגי הגז: בדיקות המשרוקית הכי נצפות השנה

כמה מובטלים באמת יש בישראל ולמי כדאי להאמין? ● השכר הפנטסטי של נתניהו, או: איך יוצרים אחיזת עיניים ● כמה מכספי הגז באמת הגיעו עד היום לציבור ● האם מתנהלת נגד גנץ חקירה על קבלת 50 מיליון שקל בלי מכרז? ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

סניף דיסקונט מרכנתיל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הקשר האוסטרלי: פרשת העלמות מס חדשה קמה לתחייה ומגיעה עד לפתחו של בנק דיסקונט

העסקים של משפחת בינטר מסידני קרסו והובילו לפרשה שצריכה להטריד גם את בנק דיסקונט • "גלובס" בעקבות החקירות, ההלשנות, המסמכים, השמות הבדויים, והשאלה: איך מערכת הבנקאות הישראלית מסתבכת שוב בפרשות חובקות עולם של העלמות מסים ● תחקיר גלובס

וואן ונדרבילט. שוק של שוכרים  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מגדל המשרדים מעל גרנד סנטרל במנהטן נחנך בעיתוי גרוע

בניין One Vanderbilt של חברת SL Green נבנה בעלות של 3 מיליארד דולר וכעת יצטרך להתמודד עם אתגרים קשים באכלוס

רויטרס ערן זהבי / צילום: STRINGER, רויטרס

הגיע הזמן להודות: ישראל היא לא מעצמת כדורגל והכסף צריך ללכת לענפים אחרים

רוב הפעילות הספורטיבית בישראל נקטעה בחודש מרץ בעקבות הקורונה • אז מה בכל זאת כדי ללמוד מהשנה החולפת - שההשקעה בכדורגל לא מחזירה את עצמה ושבריכות שחייה חשובות לא פחות מאצטדיונים • וגם: איך ההסכם עם איחוד האמירויות יכול לשדרג את הספורט המקומי

שירבו זכויותינו כרימון. כמה יהודים באמת יש בעולם / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

ערב ראש השנה: כמה יהודים באמת יש בעולם?

אלוהים הבטיח שעם ישראל "לא ייספר מרוב", אבל הססטיסטיקאים מתעקשים לנסות • כמו כל שאלה סטטיסטית, התשובה תלויה בהגדרה • קראנו את האומדנים העדכניים בעין ביקורתית והשתדלנו להיזהר ממסקנות כוזבות

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

נתניהו: "ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להחמיר את ההנחיות"

ראש הממשלה נתניהו מסר הצהרה לתקשורת פחות מ-24 שעות לפני הסגר: "אני לא אטיל סגר סתם. כל דבר נשקל בכובד ראש. חובתי לשמור על הבריאות והחיים שלכם" ● מוקדם יותר דן ראש הממשלה בשיחה טלפונית עם שר הבריאות ופרויקטור הקורונה בהחמרת הסגר, לרבות סגירת שווקים, בשל העלייה הגדולה בתחלואה

נחלה במושב. לרשות המקומית יותר משתלם שהרוכש ישלם את ההיטל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מי צריך לשלם היטל השבחה כאשר רוכשים בעלות בנחלה

החלטת ועדת ערר קבעה שהמדינה, המוכרת של הקרקע, תשלם את היטל ההשבחה ולא הרוכשים של הנחלה, אך נראה שיכולות להיות פרשנויות אחרות

אפליקציות ה־Wellness / צילום ואיור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הדרך אל האושר עוברת בחנות האפליקציות

הן נגישות, קלות לשימוש, עונות על צרכים והולמות את רוח התקופה. אפליקציות ה־Wellness לשיפור הבריאות ולמניעת מחלות תופסות את החלל שהותירו מערכות הבריאות והגורואים • כתבתנו חקרה, התנסתה ומדווחת ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

תיירים על חופי אבו דבי, איחוד האמירויות / צילום: Kamran Jebreili, AP

בקרוב: גוף ממשלתי לאיתור שת"פים והשקעות מהאמירויות יפתח סניף בת"א

מדובר במשרד בינלאומי ראשון של משרד ההשקעות באבו דאבי (ADIO), גוף ממשלתי של הנסיכות העוסק בחיפוש שיתופי פעולה והשקעות ● על פתיחת המשרד הוחלט בעקבות מגעים עם Invest in Israel במשרד הכלכלה והתעשייה ועם עוד גופים ישראליים תוך מיקוד בתחומי חדשנות וטכנולוגיה

ד”ר חיים זיכרמן / צילום: איל יצהר, גלובס

"ההסללה של החרדים לערים נפרדות הייתה טעות"

מצוקת הדיור של הציבור החרדי לא תיפתר בקדנציה הזאת, אף שנציגי הציבור ממלאים את התפקידים הבכירים בתחום הנדל"ן, כך סבור ד"ר חיים זיכרמן, ראש בית הספר לנדל"ן בקריה האקדמית אונו