גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ישראל ברייט: "אני רוצה לחוקק את חוק המוזיקה הקלה"

אחרי שהוציא להיטים כמו "יהודה יהודה" ו"היו לי פעם חברים", הוא השקיע בנדל"ן, עזב הכול ולמד לשני תארים באוניברסיטה, חזר ליצור וסיים לעבוד על אלבום חדש ■ "צריך להקים קרן לתמיכה במוזיקה קלה"

ישראל ברייט נמצא כל הזמן בתנועה תזזיתית. הוא שועט קדימה, נותן רברס פראי, חותך פתאום הצדה, וחוזר למסלול עד הפעם הבאה. אחרי שהוציא להיטים כמו "יהודה יהודה", ו"היו לי פעם חברים", הוא השקיע בנדל"ן, עזב הכול, ולמד לשני תארים באוניברסיטה, חזר ליצור, וסיים לעבוד על אלבום חדש. עכשיו הוא רוצה לחוקק חוק. חוק המוזיקה הקלה, שבמסגרתו תוקם קרן, שאותה הוא ינהל, שתשקיע בפרויקטים ובאמנים כדי שייצרו מוזיקה. את הרעיון הזה הוא מנחית על השולחן עוד לפני שהספקנו לקחת לגימה מהקפה. אין לו זמן. הוא צריך להמשיך לזוז הלאה. "התיאטרון מסובסד ואף אחד לא הולך לראות אותו", הוא מתעצבן, וכשהטונים שלו עולים הקול שלו משתלט על החלל, "הקולנוע מקבל תמיכה, המוזיקה הקלאסית מקבלת תקציבים; מי שלא מקבל כלום זה אלה שעושים מוזיקה ישראלית".

- האמנים לא מרוויחים מספיק?

"גם זובין מהטה עשה המון כסף ואבי נשר. לא אכפת לי שמשה פרץ יקנה את חצי טבריה. אבל יש מלא אמנים שהחיבור הניהולי שלהם לתעשייה לא נכון, או לא מספיק, והם לא עושים כסף. צריך להקים קרן בסכום אפסי שתייצר מאה דיסקים בשנה שיהפכו את המוזיקה. השמות הכי גדולים של 30 השנים האחרונות ייאלצו לעשות מוזיקה כדי לקבל תמיכה. המטרה היא לייצר תרבות ישראלית. תראי איך לא מעט אמנים ישראלים בוחרים לשיר באנגלית".

- כי העולם גלובלי; הם רוצים לפרוץ לחו"ל.

"אילו הייתה להם אפשרות להתפתח פה זה לא היה קורה. אם הרדיו יקבל מבול של דיסקים שהוא מסרב באופן רגיל להשמיע, לא תהיה לו ברירה. אני רוצה שבן אדם ישב בסטודיו, יעשה מה שבא לו, יתנסה. ב-60 אלף שקל אפשר לעשות תקליטים מדהימים. מה זה מול מיליון שקל שנותנים במענק לסרט שרק כמה אנשים יראו אותו. להופעות של אמנים כאלה יש פוטנציאל לקהל גדול".

- אף אחד הרי לא יוציא שקל על חוק כזה.

"לא צריך להוציא כלום. פחות סרט אחד בשנה ומשכורת אחת פחות לנועם סמל או לעמרי ניצן - עם זה אני עושה לך חמישים דיסקים ואמנים לא יצטרכו לעבוד בשמירה ובניקיון כדי לעשות מוזיקה".

- בוא נדבר עליך. ממה אתה מתפרנס?

"מקומבינות עסקיות. אני מלחין למחול, לקולנוע, לתיאטרון - כל מה שצריך עבודה מוזיקלית. זאת הכנסה מינימלית, ואקו"ם. עשיתי כמה מהלכים בנדל"ן ואני לא צריך לרדת על הברכיים ב-100% כדי לגמור את החודש. גרתי בדרום העיר, ראיתי בתים יפהפיים שעלו גרושים, אז קניתי".

- וזה מה שנתן לך אפשרות לפרוש ללימודים.

"כן. אחרי התקליט השני של 'השמחות', ההכרה שהקהל לא בהכרח יבוא ושאני צריך לרצות אותו עצבנה אותי. להחזיק להקה עולה כסף, והספיק לי".

- אולי לא ניהלתם את עצמכם נכון.

"עשיתי טעויות בבחירת האנשים שעבדנו איתם. התחום שהכי פרוץ לרמאויות בתחום שלנו זה הבוקינג וההופעות. התעייפתי פסיכולוגית. נתתי איקס אנרגיה וקיבלתי חצי. רציתי לקבל אחד בעד אחד. באוניברסיטה זה קרה".

- למדת מוזיקולוגיה וקומפוזיציה, בנוסף על התואר בפילוסופיה שכבר היה לך.

"רציתי להעשיר את עצמי. זה היה פיזי. אתה יושב בשיעור וצריך לומר איזה צליל המרצה משמיע. קריעה. בהתחלה אמרתי שאלך לשנה-שנתיים. הייתי בשוק שאנשים עוסקים בדברים כאלה מעניינים. אבל כשהגיע הזמן להחליט אם להתמודד עם הגועל באקדמיה או הגועל במוזיקה הקלה, בחרתי במוזיקה".

- שממנה ברחת. חזרת כדי לברוח שוב?

"חזרתי כדי להופיע. אני מאוד אוהב להופיע. כשההרכב דוחף אותי בגב, התאים שלי עוברים ניקיון יסודי, וזה הופך אותי לאדם נעים יותר, חביב יותר וטוב יותר".

- במהלך הלימודים הופעת עם עוד שני נגנים.

"וגם עם גיטרה בהופעות פרטיות, ואז התחלתי לכתוב חומר חדש והנגנים אמרו 'בואו ניקח את זה ברצינות לעזאזל'. הם אמרו לי להתרכז בשירה, ושהם איתי. אם הם לא היו בזה ב-100%, זה לא היה קורה. נכנסנו לחזרות של כמה חודשים".

- איך מימנתם אותן?

"כשהיה כסף נתתי, כשלא היה - לא התקשקשנו. הם קיבלו תודה בדיסק. אני לא חיפשתי צרות מיותרות. גם לא ידעתי אם ישימו לב אליי עם כל הסינגלים הדיגיטליים. אז החלטתי במכוון לא להוציא סינגלים".

- וזה הצליח?

"עכשיו, כשהאלבום מוכר מצוין, וזה מפתיע, כי הפלסטיקים כבר לא מוכרים יותר, נתחיל להוציא את הסינגלים. עכשיו חברות התקליטים והבוקינג מתחילות להתעניין בי".

- מי מנהל את כל זה?

"אני מקבל את ההחלטות עם המפיק המוזיקלי יאיר תמיר ועם הלהקה - ויטלי, עידו וגולן. הם הדירקטוריון".

- אין לכם סיבה להכניס עוד גוף שיגזור קופונים על חשבונכם.

"רק אם הוא ייקח אותנו למקומות שאליהם לא נוכל להגיע לבד. אם פעם החלומות היו חו"ל, להופיע עם יורגו דלארס, אחרי שנולדו הילדים הכול השתנה. אם אוכל לממן את ההרכב וחופשות ללימודים, זה מושלם. הראש השתנה".

- אז השאיפה עכשיו היא למלא יומנים?

"לגמרי. אני רוצה להופיע הרבה. את יודעת, כדי לקבל תואר במוזיקולוגיה אתה צריך לשיר שלוש שנים מתווים במקהלה. התחלתי לשיר וגיליתי שאני זמר בס ברמה עולמית, ואילו הייתי רוצה לשיר באופרה הייתי מצליח בענק".

- נו, אז למה לא?

"לא. זה כמו להיות מרצה באוניברסיטה".

- מה זאת אומרת?

"הרפרטואר הוא של לא יותר מארבעים יצירות, ואתה צריך לתת רק את הביצוע. לא בשבילי".

- אתה יודע לעשות שמח.

"אני פרפורמר. אולי הדיסק החדש לא יהיה 'יהודה יהודה', אבל מי שבא להופעה מקבל אותי נטו. אני לא עוזב אותך. לפני השיר, תוך כדי השיר; באת להופעה שלי, תשמעי אותי. את חושבת שויטלי עם האקורדיון מוותר? הוא יורד לקהל, המתופף עושה שואו עם התופים".

- אתה עושה תפקיד מעולה ב"סרוגים".

"הופעתי גם ב'המנגליסטים', ומאז קיבלתי את האודישנים הכי טובים".

- אז למה לא רואים אותך יותר על המסך?

"כי הייתי מגיע לאודישנים בחצי לב; בפוזה של אני אמן גדול, מה אני הולך בכלל לאודישנים?".

- כולם עושים אודישנים, גם הגדולים ביותר.

"רק באקדמיה, אחרי שנהייתי עוד יותר מוזיקאי, שחררתי".

- איך?

"פתאום זה לא הפך אותי ללא מוזיקאי. זה היה עוד פן. כתבתי בעיתון 'העיר' טור אישי, שפטתי פה ושם כשביקשו ממני, וראיתי שלהיות מולטי זה לא רע. ואז התחלתי ללכת לאודישנים. עכשיו מדברים איתי על תפקיד ראשי בסרט".

- אז להתפזר זה טוב.

"אתה מוכר יותר דיסקים אם אתה בטלוויזיה. הילדים רואים את 'סרוגים', ומבחינת העשייה המוזיקלית זה לא מפריע, אלא להפך. זאת גם לא עבודה יומיומית. שלושים ימי צילומים על-פני חצי שנה. היו פעמים שקמתי בארבע בבוקר לצילומים ובערב הלכתי להופעה. היום אני נותן מה שיש, ואם לא אעשה דברים מטופשים, זה לא יפגע".

- יש לך כישורים ניהוליים.

"הם משתפרים. אני אדם מאוד אמוציונלי, וזה דפק אותי. כשהייתי עני כל שקל עלה לי בבריאות. היום אני מבין את המערכת יותר טוב, וגם אין לי חרדת קיום".

- חרדת קיום זה לא משהו שהכרחי ליצירה?

"הכי חשוב זה להיות מרוכז לגמרי במה שאתה עושה. העיקרון הוא לא להצטרך את המוזיקה מבחינה כלכלית. את הכסף אני אעשה במקום אחר".

- מה אתה חולם לעשות?

"לכתוב אופרה שתעלה באופרה הישראלית; אופרה משעשעת שתצליח להגיע לעם".

אישי: 48, נשוי 2, גר בתל אביב

השכלה: תארים בפילוסופיה ובקומפוזיציה ומוזיקולוגיה

קריירה: אלבומי סולו ("קוף עירוני", "דרגות לכלוך וניקיון"), להקת "השמחות", מוזיקה לתיאטרון ("ויאמר וילך", "לבן לבן"), פסקולים לסרטים ("אצבע אלוהים", "ג'ירפות", "המנגליסטים"), משחק ("המנגליסטים", "סרוגים")

עוד משהו: השתתף בתוכנית "מה יש" בגל"צ עם ארז טל ועם אברי גלעד וכתב את "הפינה של פזית"

עוד כתבות

זיוית דוידוביץ' / צילום: אוריה תדמור

מהאירוויזיון לרשת: זיוית דוידוביץ' תיכנס ביוני לתפקיד סמנכ"לית התוכניות

דוידוביץ': "אני מעריכה את ההחלטה האמיצה של חברי מועצת התאגיד בראשות גיל עומר להפיק את האירוויזיון למרות הנטל התקציבי; אני נרגשת לחזור לכיסא סמנכ"לית התוכניות ויודעת שמיזוג החברות עדיין לא הושלם, ומחכה לי אתגר גדול ארוך ולא פשוט"

מתחם הדולפינריום והמגרש החלופי ליד מסגד חסן / צילום: יעל ניר

מחרל"פ ועד ברונפמן: עסקת הדולפינריום מגיעה לרגע האמת. זו רשימת המרוויחים המלאה

רמ"י תקיים היום דיון מיוחד בעניין עסקת החלפת הקרקעות השנויה במחלוקת על חוף ימה של תל אביב ● בעלי הקרקע, הכוללים את המשפחות העשירות בישראל, טוענים שהערכות השווי של המדינה שגויות ולכן יש לאשר את העסקה ● ומה חלקו של הרצל חבס?

לונדון. מקומות עבודה ואנשים חוזרים לערים הגדולות ומעלים את המחירים / צילום: Shutterstock

הישראלים לא לבד: מעמד הביניים בכל העולם מתרחק מדירה

לא רק בישראל: גם ארה"ב, בריטניה, שבדיה ואוסטרליה מתקשות להתמודד עם חוסר הפרופורציה בין הזינוק במחירי הדיור לעומת העלייה הצנועה בשכר הריאלי

כנס המחאה של עורכי הדין בשבוע שעבר / צילום: שלומי יוסף

מחאת עורכי הדין מפלגת את הקהילה המשפטית: אינטרסנטים או פטריוטים?

האיומים של שופטים ועורכי דין לשבש את עבודת המערכת במידה שהליכי החקיקה שיפגעו במערכת המשפט יקודמו - מעוררים סערה • פרופ' יובל אלבשן: "עורכי הדין שמאיימים להשבית את המערכת הם אלו שמגינים על המושחתים" • גיורא ארדינסט, ממובילי המחאה: "אנחנו פועלים ממניעים פטריוטיים" • פרופ' אבי בל: "השבתה תגרור משבר חוקתי"

מארק צוקרברג/צילום: רויטרס ReutersTV

קנס המיליארדים של פייסבוק מתעכב בשל אי הסכמה בין רפובליקנים לדמוקרטים

לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל" מסוף השבוע, הסכם הפשרה עם רשות הסחר הפדרלית וקנס המיליארדים שיוטל בעקבותיו על הרשת החברתית, מתעכבים בשל פיצול בין רפובליקנים ודמוקרטים החברים ברשות הסחר הפדרלית (FTC)

חנות של טופשופ / צילום: רויטרס, Tim Wimborne

טופשופ העולמית נקלעה למשבר, איך תושפע הזכיינית הישראלית גולף?

קבוצת ארקדיה, קמעונאית האופנה הבריטית והבעלים של רשת טופשופ ומותגים נוספים, נקלעה לפשיטת רגל על רקע המשבר בענף והמעבר לקניות מקוונות ● במקביל, הזכיינית הישראלית גולף לא עומדת ביעדי המכירות ולא פתחה מספיק סניפים - מה שעלול לגרום לה לאבד את הזיכיון ● קבוצת גולף: לטופשופ ישראל אין קשר לנושא

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

טבע מגיעה להסדר עם אוקלהומה בפרשת האופיואידים: תשלם למדינה 85 מיליון דולר 

לדברי טבע, "בעוד החברה אמרה לאורך כל הדרך כי בית המשפט אינו המקום לפתור משבר זה, טבע שמחה לשים את התיק באוקלהומה מאחוריה, והיא מוכנה להגן על עצמה בנחישות נגד תביעות נוספות, כולל המשפט הקרב בבית המשפט הפדרלי בקליבלנד, המרכז את רוב התביעות" ● המניה ירדה היום בת"א 2.5%

משטרה / צילום: שאטרסטוק

הרוג מס' 21 בתאונות בנייה: נהרג בעת התקנת מערכת סולארית

ההרוג הוא ואסים אבו כף אלבאז, תושב הכפר הבדואי אום בטין, שנהרג בעת התקנת מערכת סולארית על גג מפעל "תבניות כל" באשקלון

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

ליברמן דחה את הפשרה והודיע כי יצביע בעד פיזור הכנסת

(עדכון) המפלגות החרדיות קיבלו את מתווה הפשרה של נתניהו לגבי חוק הגיוס, אך ליברמן הודיע כי הוא דוחה סופית את המתווה

דרור נגל / צילום: איל יצהר

מנכ"ל אזורים לשעבר מצטרף לחברת ההשקעות תדאה

דרור נדל הודיע בסוף מרץ על פרישתו מראשות אזורים, בתום שש שנות כהונה בתפקיד, שבו התחיל לכהן בפברואר 2013 ● תדאה פועלת בתחום ההשקעות בחברות שונות, והדמות הדומיננטית בה הוא המנכ"ל מוטה (מרדכי) גורפונג, מבעלי השליטה בה

גיל שרון / צילום ארכיון: תמר מצפי

למרות התחרות עם We4G על אותה משבצת: גולן טלקום שמרה על הרווחיות

דוחות חברת אלקטרה מוצרי צריכה  לרבעון הראשון של 2019 חושפים כי חברת הסלולר גולן טלקום סיכמה תקופה זו בחיוב, ולמרות העובדה שהכנסותיה נותרו ללא שינוי ברמה של 130 מיליון שקל, הרווח התפעולי מהן קפץ ב-28% והגיע לכ-23 מיליון שקל

מצביעים לפרלמנט של האיחוד האירופי בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

מדגמים בצרפת: מפלגת הימין הקיצוני מובילה בבחירות לפרלמנט האירופי

(עדכון) ● מפלגתו של נשיא צרפת עמנואל מקרון הגיעה רק שנייה בבחירות לפרלמנט האירופי (21.9%), בעוד החזית הלאומית הגיעה ראשונה עם 23.2% מהקולות ● לפי מדגמים באוסטריה, מפלגת החירות הימנית קיבלה רק כ-17% מהקולות על רקע "פרשת איביזה" של מנהיגה לשעבר שטראכה ● התוצאות מתקבלות מרחבי אירופה ויתפרסמו בשעות הקרובות

אישה מבוגרת / צילום: shutterstock

ניסו להטעות ולהונות קשישים - ועשויים לשלם על כך מיליונים

הרשות להגנת הצרכן הודיעה על כוונתה להטיל עיצום כספי בסך 3.18 מיליון שקל על "אופק המרכז למימוש זכויות בע"מ" (ובשמה הקודם "תקווה – מרכז הכוונה וסיוע לזכויות בע"מ"), וזאת בעקבות הטעיית צרכנים לגבי רכישת שירותי הכוונה וסיוע למימוש זכויות

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

שת"פ לשירותי בריאות כללית עם קרן הון סיכון אמריקאית

מור יישומים, חברת המסחור של שירותי בריאות כללית, חתמה על שיתוף פעולה עם קרן הון הסיכון אספייר וונצ'רס האמריקאית המשקיעה בתחום מדעי החיים, וכן עם האקסלרטור The Smart Health Innovation Lab

בצלאל מכליס, נשיא אלביט מערכות / צילום: אלביט מערכות

עסקה של 127 מיליון דולר לאלביט בהודו: תספק מערכות רדיו לצבא

בהודעתה לבורסה אלביט מערכות לא פירטה באיזו מדינה מדובר, אך לפי גורמים ביטחוניים הדיווח מתייחס לצבא היבשה של הודו ● המוצרים יסופקו על פני תקופה של 3 שנים בידי חטיבת התקשוב והסייבר של אלביט

הפגנת האופוזיציה / צילום: אמיר מאירי

תעלומה במוזיאון: כמה אנשים באמת השתתפו בהפגנת האופוזיציה אמש בתל אביב?

יאיר לפיד טען כי להפגנה אמש הגיעו מאה אלף איש, אולם לחלל האוויר נזרקו גם הערכות נמוכות בהרבה, והמשטרה מצידה הפסיקה לפרסם נתונים ● בדיקה של אחת מחברות הסלולר שהגיעה לידי "גלובס" חושפת את המספר האמיתי

אילן שילוח/צילום: יחצ

משרדי הפרסום יורדים מהגדר: מקאן ת”א, ראובני-פרידן וגיתם יאפשרו לעובדים להשתתף במחאת החסינות

יו"ר קבוצת מקאן, אילן שילוח: "זה לא נוח לקום ולדבר, אבל מדינה שאין בה איזונים בין רשויות השלטון היא לא מדינה שעסקים ירצו לפעול בה" ● אודי פרידן מראובני-פרידן: "כל ארגון חייב לאפשר לעובדיו למחות" ● מנכ"ל גיתם, עדו הר-טוב: "עלינו לפעול עם לפידים גדולים בתוך החושך הקרב"

עדי צים / צילום: תמר מצפי

עדי צים מעמיד הלוואה לגבי אדרי ועשוי לרכוש מידיו את השליטה בחברת הנדל"ן אדרי-אל

לטובת צים שועבדו כ-3.5 מיליון מניות אדרי-אל ● ההסכם מקנה לו זכות לרכוש כ-70% מהן (כ-2.5 מיליון מניות), תמורת 1 שקל למניה, נמוך ב-40% משווי המניה הבוקר

המרכז  של WEWORK שצפוי לקום/ צילום הדמיה: אמפא נדל"ן

WeWork מגיעה לפתח תקוה: מקימה מרכז ענק שישתרע על שש קומות בצומת גהה

המרכז יוקם על חורבות "פיל לבן" ויכלול 15 אלף מ"ר עם 3,000 עמדות עבודה • ענקית חללי העבודה תשכור את הנכס מאמפא נדל"ן • אחת הסיבות לבחירה במיקום זה היא הנגישות התחבורתית והעובדה כי הקו האדום של הרכבת הקלה צפוי לעבור במקום בעתיד • צפי לפתיחה: שנת 2020

מפעל איסכור/ צילום: איל פישר

עובד שיפוצים נהרג, ומנהל החברה מואשם בגרימת מוות ברשלנות

באוקטובר 2016, ביומו הראשון בעבודות שיפוצים במפעל בקריית גת, נהרג דאהר אבו זלטה לאחר שנפל מגובה רב ● בכתב האישום שהוגש היום נגד מעסיקו – יצחק בן חמו – נטען כי הגג ממנו נפל אבו זלטה לא נבדק ע"י גורמי מקצוע