גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ישראל ברייט: "אני רוצה לחוקק את חוק המוזיקה הקלה"

אחרי שהוציא להיטים כמו "יהודה יהודה" ו"היו לי פעם חברים", הוא השקיע בנדל"ן, עזב הכול ולמד לשני תארים באוניברסיטה, חזר ליצור וסיים לעבוד על אלבום חדש ■ "צריך להקים קרן לתמיכה במוזיקה קלה"

ישראל ברייט נמצא כל הזמן בתנועה תזזיתית. הוא שועט קדימה, נותן רברס פראי, חותך פתאום הצדה, וחוזר למסלול עד הפעם הבאה. אחרי שהוציא להיטים כמו "יהודה יהודה", ו"היו לי פעם חברים", הוא השקיע בנדל"ן, עזב הכול, ולמד לשני תארים באוניברסיטה, חזר ליצור, וסיים לעבוד על אלבום חדש. עכשיו הוא רוצה לחוקק חוק. חוק המוזיקה הקלה, שבמסגרתו תוקם קרן, שאותה הוא ינהל, שתשקיע בפרויקטים ובאמנים כדי שייצרו מוזיקה. את הרעיון הזה הוא מנחית על השולחן עוד לפני שהספקנו לקחת לגימה מהקפה. אין לו זמן. הוא צריך להמשיך לזוז הלאה. "התיאטרון מסובסד ואף אחד לא הולך לראות אותו", הוא מתעצבן, וכשהטונים שלו עולים הקול שלו משתלט על החלל, "הקולנוע מקבל תמיכה, המוזיקה הקלאסית מקבלת תקציבים; מי שלא מקבל כלום זה אלה שעושים מוזיקה ישראלית".

- האמנים לא מרוויחים מספיק?

"גם זובין מהטה עשה המון כסף ואבי נשר. לא אכפת לי שמשה פרץ יקנה את חצי טבריה. אבל יש מלא אמנים שהחיבור הניהולי שלהם לתעשייה לא נכון, או לא מספיק, והם לא עושים כסף. צריך להקים קרן בסכום אפסי שתייצר מאה דיסקים בשנה שיהפכו את המוזיקה. השמות הכי גדולים של 30 השנים האחרונות ייאלצו לעשות מוזיקה כדי לקבל תמיכה. המטרה היא לייצר תרבות ישראלית. תראי איך לא מעט אמנים ישראלים בוחרים לשיר באנגלית".

- כי העולם גלובלי; הם רוצים לפרוץ לחו"ל.

"אילו הייתה להם אפשרות להתפתח פה זה לא היה קורה. אם הרדיו יקבל מבול של דיסקים שהוא מסרב באופן רגיל להשמיע, לא תהיה לו ברירה. אני רוצה שבן אדם ישב בסטודיו, יעשה מה שבא לו, יתנסה. ב-60 אלף שקל אפשר לעשות תקליטים מדהימים. מה זה מול מיליון שקל שנותנים במענק לסרט שרק כמה אנשים יראו אותו. להופעות של אמנים כאלה יש פוטנציאל לקהל גדול".

- אף אחד הרי לא יוציא שקל על חוק כזה.

"לא צריך להוציא כלום. פחות סרט אחד בשנה ומשכורת אחת פחות לנועם סמל או לעמרי ניצן - עם זה אני עושה לך חמישים דיסקים ואמנים לא יצטרכו לעבוד בשמירה ובניקיון כדי לעשות מוזיקה".

- בוא נדבר עליך. ממה אתה מתפרנס?

"מקומבינות עסקיות. אני מלחין למחול, לקולנוע, לתיאטרון - כל מה שצריך עבודה מוזיקלית. זאת הכנסה מינימלית, ואקו"ם. עשיתי כמה מהלכים בנדל"ן ואני לא צריך לרדת על הברכיים ב-100% כדי לגמור את החודש. גרתי בדרום העיר, ראיתי בתים יפהפיים שעלו גרושים, אז קניתי".

- וזה מה שנתן לך אפשרות לפרוש ללימודים.

"כן. אחרי התקליט השני של 'השמחות', ההכרה שהקהל לא בהכרח יבוא ושאני צריך לרצות אותו עצבנה אותי. להחזיק להקה עולה כסף, והספיק לי".

- אולי לא ניהלתם את עצמכם נכון.

"עשיתי טעויות בבחירת האנשים שעבדנו איתם. התחום שהכי פרוץ לרמאויות בתחום שלנו זה הבוקינג וההופעות. התעייפתי פסיכולוגית. נתתי איקס אנרגיה וקיבלתי חצי. רציתי לקבל אחד בעד אחד. באוניברסיטה זה קרה".

- למדת מוזיקולוגיה וקומפוזיציה, בנוסף על התואר בפילוסופיה שכבר היה לך.

"רציתי להעשיר את עצמי. זה היה פיזי. אתה יושב בשיעור וצריך לומר איזה צליל המרצה משמיע. קריעה. בהתחלה אמרתי שאלך לשנה-שנתיים. הייתי בשוק שאנשים עוסקים בדברים כאלה מעניינים. אבל כשהגיע הזמן להחליט אם להתמודד עם הגועל באקדמיה או הגועל במוזיקה הקלה, בחרתי במוזיקה".

- שממנה ברחת. חזרת כדי לברוח שוב?

"חזרתי כדי להופיע. אני מאוד אוהב להופיע. כשההרכב דוחף אותי בגב, התאים שלי עוברים ניקיון יסודי, וזה הופך אותי לאדם נעים יותר, חביב יותר וטוב יותר".

- במהלך הלימודים הופעת עם עוד שני נגנים.

"וגם עם גיטרה בהופעות פרטיות, ואז התחלתי לכתוב חומר חדש והנגנים אמרו 'בואו ניקח את זה ברצינות לעזאזל'. הם אמרו לי להתרכז בשירה, ושהם איתי. אם הם לא היו בזה ב-100%, זה לא היה קורה. נכנסנו לחזרות של כמה חודשים".

- איך מימנתם אותן?

"כשהיה כסף נתתי, כשלא היה - לא התקשקשנו. הם קיבלו תודה בדיסק. אני לא חיפשתי צרות מיותרות. גם לא ידעתי אם ישימו לב אליי עם כל הסינגלים הדיגיטליים. אז החלטתי במכוון לא להוציא סינגלים".

- וזה הצליח?

"עכשיו, כשהאלבום מוכר מצוין, וזה מפתיע, כי הפלסטיקים כבר לא מוכרים יותר, נתחיל להוציא את הסינגלים. עכשיו חברות התקליטים והבוקינג מתחילות להתעניין בי".

- מי מנהל את כל זה?

"אני מקבל את ההחלטות עם המפיק המוזיקלי יאיר תמיר ועם הלהקה - ויטלי, עידו וגולן. הם הדירקטוריון".

- אין לכם סיבה להכניס עוד גוף שיגזור קופונים על חשבונכם.

"רק אם הוא ייקח אותנו למקומות שאליהם לא נוכל להגיע לבד. אם פעם החלומות היו חו"ל, להופיע עם יורגו דלארס, אחרי שנולדו הילדים הכול השתנה. אם אוכל לממן את ההרכב וחופשות ללימודים, זה מושלם. הראש השתנה".

- אז השאיפה עכשיו היא למלא יומנים?

"לגמרי. אני רוצה להופיע הרבה. את יודעת, כדי לקבל תואר במוזיקולוגיה אתה צריך לשיר שלוש שנים מתווים במקהלה. התחלתי לשיר וגיליתי שאני זמר בס ברמה עולמית, ואילו הייתי רוצה לשיר באופרה הייתי מצליח בענק".

- נו, אז למה לא?

"לא. זה כמו להיות מרצה באוניברסיטה".

- מה זאת אומרת?

"הרפרטואר הוא של לא יותר מארבעים יצירות, ואתה צריך לתת רק את הביצוע. לא בשבילי".

- אתה יודע לעשות שמח.

"אני פרפורמר. אולי הדיסק החדש לא יהיה 'יהודה יהודה', אבל מי שבא להופעה מקבל אותי נטו. אני לא עוזב אותך. לפני השיר, תוך כדי השיר; באת להופעה שלי, תשמעי אותי. את חושבת שויטלי עם האקורדיון מוותר? הוא יורד לקהל, המתופף עושה שואו עם התופים".

- אתה עושה תפקיד מעולה ב"סרוגים".

"הופעתי גם ב'המנגליסטים', ומאז קיבלתי את האודישנים הכי טובים".

- אז למה לא רואים אותך יותר על המסך?

"כי הייתי מגיע לאודישנים בחצי לב; בפוזה של אני אמן גדול, מה אני הולך בכלל לאודישנים?".

- כולם עושים אודישנים, גם הגדולים ביותר.

"רק באקדמיה, אחרי שנהייתי עוד יותר מוזיקאי, שחררתי".

- איך?

"פתאום זה לא הפך אותי ללא מוזיקאי. זה היה עוד פן. כתבתי בעיתון 'העיר' טור אישי, שפטתי פה ושם כשביקשו ממני, וראיתי שלהיות מולטי זה לא רע. ואז התחלתי ללכת לאודישנים. עכשיו מדברים איתי על תפקיד ראשי בסרט".

- אז להתפזר זה טוב.

"אתה מוכר יותר דיסקים אם אתה בטלוויזיה. הילדים רואים את 'סרוגים', ומבחינת העשייה המוזיקלית זה לא מפריע, אלא להפך. זאת גם לא עבודה יומיומית. שלושים ימי צילומים על-פני חצי שנה. היו פעמים שקמתי בארבע בבוקר לצילומים ובערב הלכתי להופעה. היום אני נותן מה שיש, ואם לא אעשה דברים מטופשים, זה לא יפגע".

- יש לך כישורים ניהוליים.

"הם משתפרים. אני אדם מאוד אמוציונלי, וזה דפק אותי. כשהייתי עני כל שקל עלה לי בבריאות. היום אני מבין את המערכת יותר טוב, וגם אין לי חרדת קיום".

- חרדת קיום זה לא משהו שהכרחי ליצירה?

"הכי חשוב זה להיות מרוכז לגמרי במה שאתה עושה. העיקרון הוא לא להצטרך את המוזיקה מבחינה כלכלית. את הכסף אני אעשה במקום אחר".

- מה אתה חולם לעשות?

"לכתוב אופרה שתעלה באופרה הישראלית; אופרה משעשעת שתצליח להגיע לעם".

אישי: 48, נשוי 2, גר בתל אביב

השכלה: תארים בפילוסופיה ובקומפוזיציה ומוזיקולוגיה

קריירה: אלבומי סולו ("קוף עירוני", "דרגות לכלוך וניקיון"), להקת "השמחות", מוזיקה לתיאטרון ("ויאמר וילך", "לבן לבן"), פסקולים לסרטים ("אצבע אלוהים", "ג'ירפות", "המנגליסטים"), משחק ("המנגליסטים", "סרוגים")

עוד משהו: השתתף בתוכנית "מה יש" בגל"צ עם ארז טל ועם אברי גלעד וכתב את "הפינה של פזית"

עוד כתבות

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

סלקום ופלאפון נאלצות להחליף תדרי סלולר, המדינה תפצה אותן

מסתמן פתרון לאחת הבעיות המורכבות בשוק הסלולר: המדינה תקל באגרות התדרים של סלקום ופלאפון, כפיצוי על כך שהיא מחייבת אותן להחליף תדרים ● במקביל הבהיר משרד התקשורת כי הוא עומד לקחת להן תדרים שבשימושן בשל הפרעות למדינות שכנות

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

אחרי ששני סועדים אושפזו: ארומה ת"א סגרה זמנית את הסניף

ברשת החליטו שלא לפתוח את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א לאחר ששני לקוחות שאכלו כריך טונה אושפזו בשל תגובה אלרגית ● בנוסף, הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל סניפי הרשת, ולבצע בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את תוצאות המעבדה בשקיפות לציבור"

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הניסוי של מדד הדירות החדשות נכשל, וכולנו משלמים את המחיר

מחירי הדירות עולים לאיטם, למרות המאמצים הכבירים והמשקולות הממשלתיות ● אולם לצד מדד מחירי הדירות, מתקיים לו מדד מחירי הדירות החדשות, שנוצר בעקבות לחצים של אנשי כחלון ● אך את המחיר לניסוי הכושל הזה משלם כלל הציבור, ובמיוחד רוכשי דירות צעירים

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווחים: פריצת דרך במגעים לגיבוש הסכם ברקזיט כבר השבוע

פי הדיווחים, צוותי המשא ומתן של שני הצדדים המתכנסים הערב בבריסל "קרובים להגעה לטיוטה מוסכמת"

בורסת לונדון / צילום: Toby Melville, רויטרס

האיחוד האירופי על הברקזיט: "בלתי אפשרי" ללא צעד של בריטניה

הליש"ט יורדת ב-0.6% מול הדולר ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית ● בורסות אסיה ננעלו בעליות, למעט מדד שנחאי ● באפט ביקש מהפד להעלות בהחזקתו בבנק אופ אמריקה מעבר ל-10% ● בנק אוף אמריקה יפרסם דוחות לפני תחילת המסחר ונטפליקס תפרסם לאחר המסחר

מורי ארקין, בעל השליטה / צילום: יח"צ

לאחר כישלון ההנפקה והנפילה במניה: אקסלנז שבשליטת ארקין שמה את עצמה על המדף

השווי לו שואפים בעלי חברת האבחון הרפואי עומד על כ-60 מיליון דולר - פי 3 ממחיר השוק ● מורי ארקין מחזיק כ-75% ממניות אקסלנז, שצנחו ב-75% שנה האחרונה

אג"ח ירוקות / צילום: שאטרסטוק

אג"ח ממשלת ישראל - גן עדן למשקיעים זרים

כניסת ישראל למדד האג"ח הממשלתי העולמי WBGI רק מחזקת את הסיבות שיש למשקיעים הישראלים והזרים להחזיק כיום אג"ח ישראלי בתיק ההשקעות

חדווה בר / צילום: יונתן בלום, גלובס

בלי ארנק, בלי כרטיסי אשראי: האם מתקרב היום שבו נצא מהבית "רק עם הסמארטפון"

כסף מזומן? "יהיה הרבה פחות, רוב התשלומים יעברו דרך המובייל" ● תשלומי חשבונות? "לישראל ייכנסו גורמים זרים, וביניהם אפל וגוגל. אפליקציות התשלומים ישנו את חיינו" ● והבנקים? "בעוד שנה יתחיל לפעול בישראל בנק דיגיטלי" ● המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, בראיון ל"ליידי גלובס"

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

קדחת הנדל"ן של אדם נוימן: כל הבתים שמייסד WeWork רכש בזמן שהחברה הלכה והסתבכה

בני הזוג נוימן יצאו למסע רכישות שכלל לא פחות משני נכסי מגורים במנהטן, חווה בווסצ'סטר, שני בתים בהמפטונס ואחוזה בקליפורניה ● בסך הכל הוציאו הנוימנים קרוב ל-90 מיליון דולר על שישה נכסים ועוד בחנו השקעות נוספות בסמוך להידרדרות במצבה של WeWork

פרויקט רקנאטי בתל אביב / צילום: יח"צ

לוח הכפל הקשה של היזמים בתחום ההתחדשות העירונית

כמה דירות חדשות הגיוני לבנות בפרויקט של פינוי-בינוי? ● איפה זה כלכלי ואיפה לא? ● בדיקה שערך השמאי ליאור יוסף בדש חושפת מסקנות לא מעודדות

יוזמה להפחתת קשיות פלסטיק חד פעמיות במסעדות ובתי קפה    / צילום: שני מוזס, גלובס

מזמינים שתייה קרה בבית קפה? אולי תקבלו אותה בלי קש

עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" קוראת לבתי קפה ולמסעדות להפחית את השימוש בקשיות פלסטיק חד-פעמיות ע"י חלוקתן רק עפ"י בקשה או מעבר לחלופות מזהמות פחות ● עשרות בתי עסק ברחבי הארץ התגייסו למהלך - אך מה בנוגע לעלויות?

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

בעקבות הלכת רביבי: התיישנות שומות המס שבה למקומה הראוי

פסיקת העליון בעניין אורי רביבי משיבה את גבולות ההתיישנות למקומם הראוי, ולמעשה שבה ומאמצת פסיקה של ביהמ"ש המחוזי, שלפיה שומת הפסדים שהתיישנה אינה ניתנת לבחינה מחודשת במועד שבו מבקש הנישום להשתמש בהפסדים

מארק בניוף \ צילום: רויטרס

מארק בניוף: "הקפיטליזם שאנחנו מכירים מת, הגיע הזמן לקפיטליזם הוגן יותר"

במאמר שפרסם ב"ניו יורק טיימס" כתב המיליארדר ומנכ"ל ומייסד סיילספורס כי "הקפיטליזם של העשורים האחרונים, עם האובססיה שלו למיקסום רווחים עבור בעלי המניות, הוביל לאי-שוויון מזעזע" ● עוד הציע להטיל מסים על העשירים ביותר

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט: פתיחה חזקה לעונת הדוחות לרבעון השלישי

מדד נאסד"ק עלה בסיום המסחר ב-1.2%, S&P 500 טיפס ב-1% והדאו ג'ונס הוסיף 0.9% ● מחיר הנפט ירד ב-1.5% ● ג'י.פי מורגן, סיטיגרופ ובלאקרוק עקפו את התחזיות ברבעון השלישי של השנה ● יונייטדהלת' העלתה את תחזית הרווח לשנה לאחר הדוחות ● ג'ונסון אנד ג'ונסון עקפה את התחזיות ● זינוק מחיר בשר חזיר הקפיץ את האינפלציה בסין לשיא של 6 שנים ● מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-3% בספטמבר ● פולקסוואגן מעכבת בניית מפעל בטורקיה בצל תקיפת הכורדים

כידן דהרי וירון אדיב  / צילום: איל יצהר, גלובס

"הקונץ זה לקנות אדמה בזול": היזמים שמפסיקים לפזול הצידה

מאז רכשו את תנופורט לפני שנתיים וחצי, הבעלים החדשים ירון אדיב וכידן דהרי עסוקים בהשבחת נכסי החברה ● הם שקלו לרכוש את השליטה בבזק כי "הייתה הזדמנות עסקית", אך החליטו להישאר עם מה שהם יודעים לעשות – נדל"ן בארץ, בלי פזילות החוצה, לא לקנאביס ואפילו לא לנדל"ן בחו"ל

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן: נשמח לשמוע שנתניהו מפרק את גוש הליכוד-חרדים

באשר לאמירות כאילו נתניהו מתעכב עם השבת המנדט לנשיא כי הוא מחכה לשמוע שליברמן מתנער מתמיכה בממשלת גנץ מבחוץ באמצעות הסיעה המשותפת, אמר ליברמן: "היחיד ששיתף פעולה לאורך שנים עם הח"כים הערבים, זה נתניהו"

הדמיית החניון של התחנה המרכזית של צפון ירושלים   / צילום: חברת מוריה, מורדגן

חברת דניה סיבוס נבחרה להקים את התחנה המרכזית של צפון ירושלים;

המרכז התחבורתי הצפוני של הבירה יכלול מסוף נוסעים וחניון למאות אוטובוסים שמעליהם גג בתצורת גינה ירוקה ● הפרויקט נאמד ב-212 מיליון שקל ● החניון יביא לפינוי חניון האוטובוסים שפועל בסמוך לבנייני האומה

ליאו ליידרמן / צילום: תמר מצפי

מדד התחרותיות העולמי: ישראל דורגה במקום ה-20, ללא שינוי מהשנה שעברה

הפורום הכלכלי העולמי שעורך את המדד, הדגיש את היותה של ישראל מרכז חדשנות ואת ההשקעה הגבוהה במחקר ופיתוח - 4.3% מתוצר ● הדוח לא מגלם את החריגה הצפויה מיעד הגירעון של 2019 ואת חוסר היציבות הפוליטי שעשוי להוביל לבחירות שלישיות בשנה

ג'יימי דיימון / צילום: רויטרס

הבנקים בארה"ב פתחו את עונת הדוחות ברגל ימין: ג'יי.פי מורגן וסיטיגרופ עקפו את התחזיות לרבעון השלישי

הכנסותיו של גי.פי מורגן הסתכמו ב-28.5 מיליארד דולר; בשורה התחתונה, הרווח למניה עלה ב-4.7% ל-2.45 דולר ברבעון השלישי ● סיטיגרופ היכה את תחזית הרווח וההכנסות, ומנגד גולדמן זאקס עמד בתחזית ההכנסות אך פספס את תחזית הרווח למניה ב-2 סנט

שי נשר / צילום: יוסי כהן

פוצץ המו"מ בין עובדי הקולנוע והטלוויזיה לבין המפיקים

המחלוקת: הדרישה להפוך את העובדים לשכירים ● באקט טוענים כי ההסכם הקיים מגדיר את היחסים בין עובדי הארגון למפיקים כ"נותני שירות", אך ההגדרה אינה תואמת את מהות יחסי העבודה ● מנגד, המפיקים טוענים: "אין כל רצף עבודה של עובדי התעשייה שמצדיק הפיכתם לשכירים"