גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה מציעים עיתוני הילדים בישראל - וכמה הם עולים?

הם עולים 20-50 שקל בחודש ומספקים הנאה וידע - וגם סיבה טובה להסיר את העיניים מהמסך ■ "גלובס" גייס קבוצת ילדים לקרוא 5 עיתונים - וחזר עם מסקנות

מגזינים המיועדים לילדים הם דרך נפלאה לעודד אותם להתנתק ממסך המחשב, הטלוויזיה או הטלפון לטובת קריאה ועיון. לצד הציפייה המתוקה למצוא את המגזין הבא בתיבת הדואר, היצע המגזינים לילדים ולבני-נוער כולל תוצרת איכותית ומרשימה, עם תכנים מעניינים שמעשירים את עולמם של הקטנים והגדולים כאחד, בעיקר בתחומי הטבע והמדע.

"גלובס" בחן 5 מגזינים: "גלילאו צעיר", "עיתון חי", "טבע הדברים לילדים", "עיניים" ו"אצבעוני". ההתרשמות הכללית היא כי כל המגזינים מציעים חומר איכותי ומעניין המוגש בצורה חיננית לעין.

הבדיקה בוצעה בעזרתם של ילדים בני 7-11 שעלעלו וקראו וחיוו את דעתם. בשורה התחתונה, בעבור תוכן מעניין ידירו רבים את עיניהם ממסך המחשב. המגזינים שבעיקר זכו לשבחים הם "גלילאו צעיר" ואחריו "עיניים". חלק מהבנים העירו כי חבל שאין מגזין ספורט.

המחיר למגזין במסגרת מנוי נע מ-20 שקל ("אצבעוני") ל-47 שקל ("עיניים"). חלק מהמנויים דורשים התחייבות לשנה ("גלילאו צעיר", "עיתון חי") וחלקם לא ("עיניים", "טבע הדברים לילדים"). כדאי לבדוק אם יש הנחות דרך מועדוני צרכנות.

נציין לטובה כי כל המגזינים שנבדקו נעדרים מפרסומות כמעט לחלוטין, למעט בודדות ובעיקר כאלה הנוגעות לתוכני העיתון (גני חיות, מוזיאונים).

פתרון להורים שמחפשים העשרה

ההתמודדות של העיתונות הכתובה עם הטכנולוגיה שמנגישה לילדים כל מידע בכל נושא מאתגרת.

אודי רן, המייסד, המנכ"ל והעורך של המגזין "ילדי טבע הדברים", מסביר: "העיתון מוגש בשפה פשוטה, בשונה מהמידע באינטרנט שמוגש בשפה שילד לא תמיד יבין. אצלנו הם יכולים למצוא מידע גם בנושאים כבדים כמו גנטיקה או אסטרונומיה, בצורה ברורה ונחמדה".

רמי שיר, מנכ"ל ועורך המגזין "אצבעוני", סבור כי אין מאבק במדיה האלקטרונית: "אנחנו לא מתחרים במסך. כל ערוץ תקשורת הוא מדיה אחרת הנצרך ברגע המתאים. יש דור שלם של הורים שמבינים שצריך להעניק לילד עיסוקים נוספים, וכאן החשיבות של עידוד הקריאה מצידם".

רחל בן-צבי-זיו, מנכ"לית מוטו תקשורת המוציאה לאור את המגזינים "גלילאו צעיר" ו"עיתון חי", מסכימה: "הילדים יודעים ליהנות מכל העולמות, דווקא בשל ריבוי אמצעי המדיה. הצורך להעניק לילדים תוכן איכותי מתורגם לעלייה מתמדת במספר המנויים לעיתוני הילדים. 80% מהמנויים מחדשים את המנוי".

תמיר ראונר, עורך ראשי של המגזין "עיניים", מחדד: "אנחנו ממשיכים לעשות את מה שאנחנו יודעים לעשות, וכנראה שעדיין יש מספיק ילדים שזה מעניין אותם, ולראיה - מספר המנויים של המגזין נמצא במגמת עלייה".

אלא שלא כולם פורחים - המגזין "עולם הילדים" (לשעבר "עולמו של דיסני") מבית "ידיעות אחרונות" מפסיק בימים אלה את פעילותו - ומותיר את חובבי הז'אנר (עיסוק בנושאים קלילים) עם אלטרנטיבת "מעריב לנוער" הוותיק.

"גלילאו צעיר": כשקומיקס ומדע נפגשים

המגזין הצעיר ביותר שנסקר לצורך הכתבה, אשר נוסד ב-2004.

* זהו ירחון מדעי המיועד לגילאים 7-14.

* מוטו: הפנייה לילדים היא "בגובה העיניים", למרות הנושאים הרציניים בהם מטפל המגזין: כימיה וביולוגיה, אסטרונומיה וחלל, בעלי חיים, מדינות בעולם, סיפורים היסטוריים, שמירה על הסביבה ועוד.

* מה בעיתון? כ-70 עמודים בהם כתבות מעמיקות (חלקן במגרת מדורים קבועים) ותכנים הנותנים מענה לילדים ולמבוגרים, סקרנים וצמאי ידע.

התכנים אינם מלווים בניקוד, והם ערוכים וכתובים בצורה מרשימה לרבות מרווחים נוחים לקריאה בין השורות. אל התכנים נלווים איורים מוצלחים ותמונות מרשימות. בעמודים האחרונים יש חידונים ותשבצים.

* דבר הילדים: "עיתון שכיף לדפדף בו. יש הרבה כתבות מעניינות ובעיקר דברים שעוסקים במדע. התמונות והציורים יפים. הקומיקס ממש מגניב".

חלק מהילדים חשו בעומס וטענו כי יש "יותר מדי נושאים", אולם אלה היו המיעוט. הרוב ציינו כי זהו המגזין המועדף עליהם.

* אתר אינטרנט: כתבות המגזין מופיעות באתר ifeel.co.il.

* מחיר: 390 שקל למנוי בהתחייבות לשנה (כ-32.50 שקל לגיליון); גיליון בודד: 35 שקל.

"עיתון חי": טבע מהארץ ומהעולם

ירחון לבני 12. נוסד ב-1991.

* מוטו: הירחון עוסק בבעלי חיים - מחיות בר, עבור בחיות מחמד, וטרינריה, זכויות בעלי חיים ועד לאיכות הסביבה.

* מה בעיתון? כ-50 עמודים מנייר כרומו הכוללים צילומים מרהיבים של בעלי חיים, כתבות וסיפורים עלילתיים מהארץ ומהעולם. יש טורים קבועים של וטרינר וזואולוג, מדור אימוצים, מדור שאלות ותשובות. התכנים מותאמים לקהל הבוגר, מוגשים בפונטים קטנים וצפופים למדי ואף כוללים שימוש באנגלית.

* דבר הילדים: "העיתון מגניב ומעניין. יש מידע על בעלי חיים מיוחדים שלא כולם מכירים. התמונות ממש יפות, הטקסטים כתובים יפה, וטוב שהם לא תינוקיים, חלק מהם קצת ארוכים".

* אתר: ifeel.co.il. כתבות המגזין מופיעות באתר.

* מחיר: 325 שקל למנוי שנתי (27 שקל לגיליון); 35 שקל לגיליון.

"ילדי טבע הדברים": גנטיקה, חדשות מהספארי ותשבצים

ירחון המיועד לגילאי 6-12, נוסד ב-1994 וחוגג השבוע את גיליון ה-200.

* מוטו: מאחורי כל משפט יש ידע רב, ומאחורי כל זוג עיניים יש נשמה. הנושאים כוללים בעלי החיים, גנטיקה, חיידקים ואסטרונומיה, ומוגשים בשפה נעימה ולא מתיילדת, כך שילד בן 6 יוכל להבין וילד בן 12 לא ירגיש שמדברים אליו כמו תינוק.

* מה בעיתון? כ-50 עמודים צבעוניים הכוללים כתבות וסיפורים חווייתיים עם ניקוד חלקי. המדורים הקבועים כוללים וטרינר המשיב לשאלות הקוראים, חדשות מהספארי, חדשות מדע, חידות, תשבצים וקומיקס לקינוח.

* דבר הילדים: המגזין מיועד לצעירים שבחבורה, והם גם אלה שבעיקר נמשכו לקריאה ולעיון בו. וזו התרשמותם: "יש כתבות מגניבות, למשל על מערכת הכוכבים ועל מקומות שונים בעולם כמו אפריקה. יש גם סיפורים מעניינים על בעלי חיים. חלק מהכתבות ארוכות מדיי. אהבנו את החדשות מהספארי. זה טוב שיש הסבר למלים מסובכות, והצבעים של העיתון יפים".

* אתר: tevahadvarim.co.il - כולל כתבות מהמגזין עם יותר תמונות. בקרוב ישודרג עם מאגר נתונים לפי מילת חיפוש שיכלול גם אלפי סרטונים רלוונטיים להגדרה.

* מחיר: 34 שקל לחודש למנוי; גיליון: 39 שקל.

"אצבעוני": כתבות, תמונות ושפה חיננית

בקרוב ימלאו לעיתון הוותיק בישראל 60 שנה. מיועד לגילאי 6 ואילך, יוצא במהדורה דו-שבועית.

* מוטו: מגזין חינוכי-דידקטי שחושב דברים טובים על ילדים ועל איך לגדל אותם בצורה נכונה. העיתון כולל חדשות וכתבות אקטואליה (ללא אסונות או רכילות) הממלאים אחר יצר הסקרנות והרצון לדעת.

* מה בעיתון? כ-30 עמודי כרומו בהם כתבות וסיפורים, חלקם בהמשכים, הכתובים בשפה נעימה וחיננית בפונטים גדולים, מרווחים ומנוקדים. עוד במגזין מדורים קבועים בהם משתתפים הקוראים, מדורי שעשועים ולימוד קל של אנגלית. הצבעוניות, הגשת הטקסטים וניסוחם פונים לילדים הצעירים. הוצאת "אצבעוני" כוללת גם מגזינים לקטנטנים ("צב צב" ו"דובון").

* דבר הילדים: "עיתון נחמד שיש בו כתבות וסיפורים מעניינים שהם לא ארוכים מדי. יש מידע על כל מיני ארצות ודמויות היסטוריות, זה מעניין. התמונות יפות, והעיתון צבעוני".

* אתר: ezbeoni.co.il - מיועד להורים וכולל המלצות על דרכים לקריאת העיתון במשותף.

* מחיר: 500 שקל למנוי שנתי (24 גיליונות, 20 שקל לגיליון); 400 שקל דרך ועדי עובדים במקומות עבודה (כ-17 שקל לגיליון). הנחות נוספות דרך מועדוני צרכנות; 30 שקל לגיליון בחנויות.

"עיניים": נושא אחד בזוויות שונות

ירחון לבני 6-13, נוסד ב-1994.

* מוטו: עיתון רב-תחומי שבו כל גיליון מיוחד לנושא מרכזי אחד הנדון מכיוונים שונים, כמו תעלומות, פרחים ועוד.

* מה בעיתון? כ-60 עמודים גדולים עם טקסטים מרובים המשתרעים על שטח נרחב מהעמוד - מה שעשוי להיות עמוס לעין. הנושא של המגזין מובא מכל זווית אפשרית כמעט. האותיות גדולות ומנוקדות חלקית, והטקסטים מנוסחים היטב.

* דבר הילדים: "אחלה מגזין. שונה במובן שלא מתעסק עם שטויות. המדורים טובים, והכתבות מאוד מעניינות". חלק מהילדים ציינו כי "לפעמים בוחרים בנושא קצת משעמם. אולי עדיף לגוון".

* אתר: einayim.com - כולל תכנים מהמגזין ואפשרות למשלוח פתרונות לחידות ופניות אחרות. בקרוב גרסה לטאבלט.

* מחיר: מנוי: 47 שקל לחודש (ללא התחייבות). גיליון 49 שקל.

עוד כתבות

בנימין נתניהו ודונלד טראמפ / צילום: קובי גדעון, לע"מ

טראמפ: "אם תוכנית השלום תתפוס נהדר, ואם לא, גם זה בסדר"

נתניהו אמר לטראמפ לפני פגישתם: "היית החבר הכי טוב שהיה לישראל בבית הלבן ומחר נוכל להמשיך לעשות היסטוריה"

מתחם סומייל / צילום: איל יצהר, גלובס

אפריקה ישראל תשלם 420 מליון שקל על קרקע למגדל במתחם סומייל

בשטח המגרש ניתן להקים מגדל מגורים בן 174 יחידות דיור בגובה של 40 קומות ● המתחם משתרע על שטח של כ-45 דונם, ובחלק הצפוני קיימת תוכנית להקים שני מגדלים, בכל אחד מהם 174 יח"ד

חכ מיקי זוהר  / צילום: לשכת עורכי דין

בגלל החרם של הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה: לא תידחה כניסתו לתוקף של חוק שירותי תשלום

הממשלה ביקשה לדחות את כניסתו לתוקף של חוק שירותי תשלום, וכדי לאפשרה צריך היה לחוקק חוק חדש הדוחה את מועד תחולת החוק ● עם החרמה מטעמם של הסיעות המייצגות את הממשלה, חוק הדחייה לא יועלה, וכך חוק שירותי תשלום המקורי יהיה בתוקף

רה"מ בריטניה, בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

4 ימים לקיצן של 47 שנות חברות: הקרב הכלכלי בין בריטניה לאיחוד האירופי כבר החל

הדלפות מכוונות, שיפור עמדות פתיחה במו"מ מול חברות מסחריות וקמפיין עולמי – כך בריטניה נערכת לקרב על הכלכלה של הממלכה המאוחדת ● נציג האיחוד האירופי: "עלינו לבנות את היחסים עם הממלכה המאוחדת מן היסוד"

מטוס של קורנדון איירליינס / צילום: אתר החברה

חברת התעופה קורנדון איירליינס מרחיבה את פעילותה בקווים מת"א

החברה הטורקית-הולנדית הודיעה על הרחבה משמעותית בפעילותה עם פתיחת קווים ליעדים שונים בעיקר באירופה, בטורקיה וביוון, וביניהם היא מפרסמת גם שורה של יעדים חדשים לישראל וממנה

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

רגעי הכרעה: עדי צים מתקרב לחילוץ יינות ביתן, גם יונה פוגל בתמונה

על פי הערכות בשוק ביתן ניסה לאחרונה לקבל הצעה מפוגל, אך ככל הידוע כרגע אפשר והמגעים מול פוגל התקררו ● לפיכך, נראה כי לפי שעה יש יותר סיכויי היתכנות לעסקה עם צים

קובי בראיינט ובתו ג'יאנה בראיינט / צילום: Stephen R. Sylvanie, רויטרס

הטעות הנוראית של חדשות ABC בדיווח על מותו של קובי בראיינט

כתב רשת ABC News, מאט גוטמן, דיווח באופן שגוי בשידור חי למיליוני צופים אמריקאים מהתרסקות המסוק בה נהרג שחקן הכדורסל קובי בראיינט, וטען כי כל ארבע בנותיו נהרגו ● מאוחר יותר גוטמן עלה לשידור כדי להתנצל על הפגיעה ברגשות משפחתו וחבריו של בראיינט וצופי הרשת

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

180 מיליון שקל בחצי שנה: מה עומד מאחורי מבול המימושים של נחום ביתן, מה עושים הספקים ואיך זה ייגמר?

קבוצת יינות ביתן דיווחה על מכירת שני סניפים מרכזיים לויקטורי המתחרה, ובכך ביצעה בתוך חצי שנה עסקאות למכירת סניפים ב–180 מיליון שקל ● הספקים מדווחים על פיגור וביתן קרוב לסגירת קבלת הלוואת ענק מעדי צים בתמורה לשעבודים ● ניתוח "גלובס"

השופט דוד מינץ / צילום: אתר בתי המשפט

דלק הונגריה תשלם מאות מיליוני שקלים מס על מכירת דלק ארה"ב

ביהמ"ש העליון קיבל ערעור שהגיש פקיד שומה נתניה וקבע כי תמורת מכירת ההחזקות בדלק ארה"ב, בגובה 2.5 מיליארד שקל, תיחשב לדלק הונגריה כרווח הון ולא כדיבידנד ● בעקבות ההחלטה שיעור המס על דלק הונגריה בגין העסקה יקפוץ מ-10% ל-25%

ראש ממשלת פינלנד, סאנה מרין / צילום: Vesa Moilanen/Lehtikuva, רויטרס

סוציאל-דמוקרטיה: המדינה תיתן לך את מה שההורים לא נתנו?

מה אם נולדתי למשפחה ענייה מאוד? האם נגזר עליי לא להגשים את כישוריי? ● סוציאל-דמוקרטיה מאמינה שהשוק החופשי אינו מספיק כדי לייצר חברה טובה והוגנת, ושלמדינה יש תפקיד משמעותי ביצירת הגנות לאלה מאיתנו שחווים נפילה כלכלית כלשהי ● אז למה השיטה הזאת לא כל-כך תפסה? ● האזינו

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

לאחר הפיצול: שלושה מדדים חדשים יצטרפו למדד מניות הנדל"ן של בורסת ת"א

מדדי המניות החדשים, שנוצרו מפיצול מדד הנדל"ן, ייכנסו לתוקף ב-9 בפברואר: ת"א-בנייה, ת"א-מניב ישראל ות"א-מניב חו"ל ● לדברי הבורסה, "התשואה הגבוהה של מדד ת"א-נדל"ן בשנה האחרונה עוררה בשוק ביקוש למוצרים פיננסיים נוספים המבוססים על מניות מענף הנדל"ן"

אלפרד אקירוב/ צילום: איל יצהר

אלרוב חושפת את נתוני הפעילות שבכוונתה להנפיק בשווייץ: 21 נכסים המניבים הכנסה שנתית של 185 מיליון שקל

לקראת רוד שואו בו היא עשויה להתחיל בקרוב, פרסמה החברה גם צפי לשיעור תשואה של כ-4.1% מהכנסותיה שם ● שווי נכסי אלרוב בשווייץ התקרב בסיומה של 2019 לסכום של 4.6 מיליארד שקל

אייל רביד ויקטורי / צילום: אבי רוקח

ויקטורי רכשה שניים מהסניפים החזקים ביותר של יינות ביתן ב-35 מיליון שקל

מדובר בסניפים בקניון עזריאלי מלחה בירושלים ובקניון איילון ברמת גן ● זו דריסת הרגל הראשונה של ויקטורי בירושלים ובקניוני עזריאלי

יו"ר כחול לבן בני גנץ ונשיא ארה"ב בני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ: "אפעל ליישום תוכניתו של טראמפ בתיאום עם מדיניות האזור"

בשונה מן הפגישה עם נתניהו שנערכה אף היא מוקדם יותר היום, מן המפגש עם גנץ נשלחו אך ורק תמונות ולא ניתנה הזדמנות לעיתונאים להיכנס ולשאול שאלות

קובי בראיינט / צילום: USA Today Sports, רויטרס

דיווח: הזכירה את מקרה האונס של קובי בראיינט, והושעתה מה"וושינגטון פוסט"

העיתונאית פליסיה סונמז צייצה לינק לכתבה שמסקרת את מקרה האונס שבו הואשם שחקן הכדורסל המנוח קובי בראיינט ● ב"Daily Mail" דיווחו כי לאחר שהציוץ התקבל בזעם ברשתות החברתיות, בעיתון החליטו להשעות את העיתונאית: "הציוץ הראה שיקול דעת לקוי"

רומן אברמוביץ' על רקע בית המגן , תל אביב/ צילומים: אמיר מאירי, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

בית המגן בתל אביב, או: איך להרוויח 50 מיליון שקל בשלוש שנים

המבנה הידוע בשם "בית הכשרת היישוב" בתל אביב נמכר לרומן אברמוביץ ב-200 מיליון שקל ● "גלובס" בודק את הנכס, את ההיסטוריה ואת הפוטנציאל הגלום בעסקה ● ניתוח עסקה, מדור חדש

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

 שירותי בריאות כללית יוצאת למכרז על תקציבי הפרסום והדיגיטל

הקופה מכוונת למשרדים גדולים בלבד ודורשת כתנאי סף לפחות 2 תקציבים בהיקף של 25 מיליון שקל לשנה

דודי ורטהיים / צילום: סיון פרג'

דודי ורטהיים, דוד פתאל ושושנה גזונדהייט: המימושים הגדולים של בעלי עניין בבורסה בסיכום 2019

המממש הגדול מכולם: דודי ורטהיים, שמכר 14% ממניות חברת ההשקעות בנדל"ן אלוני חץ בתמורה כוללת של יותר מ-1.1 מיליארד שקל ● היקף המימושים של בעלי עניין בת"א עמד בשנה החולפת על יותר מ-5.5 מיליארד שקל - ירידה ניכרת לעומת שנת שיא שנרשמה ב-2018 עם כ-13 מיליארד שקל

מימין: אליעזר פישמן ועו"ד יוסי בנקל / צילומים: אלון רון ושלומי יוסף

המרדף אחרי הנכסים הנעלמים של אליעזר פישמן מסתבך: עובר לערכאות בינלאומיות

בית המשפט בת"א דחה את בקשת הנאמן של פישמן להצהיר כי נכסים של 100 מיליון אירו מוחזקים עבור פישמן בחו"ל • השופט הפנה את בנקל לבתי המשפט בגרמניה • בנקל: "אגיש תביעות מחוץ לישראל בדיוק כפי שעשיתי עד כה בישראל"

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

נגיף הקורונה הכביד על וול סטריט: הדאו מחק את העליות של 2020; סגירה צורמת באירופה

המדדים המובילים בוול סטריט צנחו בעקבות החששות מהתפשטות נגיף הקורונה ● באירופה הדאקס והקאק נפלו ב-2.7% ● מניות חברות התעופה, המלונאות והמסעדנות איבדו גובה ● בורסת טוקיו ננעלה בצניחה של 2%; שווקים רבים באסיה היו סגורים היום לרגל חגים