גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האיחוד האירופי: פירמת רו"ח לא תוכל לתת שירותי ביקורת עם ייעוץ

המטרה: הגברת התחרות וצמצום שליטתן של 4 הפירמות הגדולות ■ רו"ח אייל הורוביץ: "לאחר שהתוכנית תעבור, רשות ני"ע בארץ תבחן את יישום הנושא אצלנו"

מדיבורים למעשים: עולם החשבונאות באירופה עומד לעבור שינוי משמעותי. האיחוד האירופי צפוי לפרסם רגולציה שבמסגרתה פירמת רואי חשבון לא תוכל להעניק ללקוחותיה שירותי ביקורת בד-בבד עם שירותי ייעוץ.

המטרה של מהלך זה היא הגברת התחרות בשוק וצמצום שליטתן של 4 הפירמות הגדולות, ה"ביג 4" - PwC, Deloitte, KPMG ו-Ernst & Young.

עוד צפוי האיחוד האירופי לקבוע כי חברת רואי חשבון תוגבל במספר השנים בהן תוכל לספק את שירותיה ללקוחות - ותיאכף רוטציה בין החברות כל 9 שנים, או כל 12 שנים בחברה שתקיים Joint audit.

4 הפירמות הגדולות מבקרות כיום את הספרים של מרבית החברות הגדולות בעולם, ואיסור לעסוק בייעוץ לחברה המבוקרת עשוי להביא לכך שהפירמות יפצלו את הפעילות שלהן לייעוץ ולביקורת. כיום, כמחצית מרווחי החברות מגיעים משירותי ייעוץ ללקוחות - תחום שצומח מהר יותר מצמיחת שירותי הביקורת הבסיסיים.

יצוין כי חוק אירופי מ-2008 מחייב רוטציה כל 7 שנים בין שותפים, אך לא בין פירמות. החוק גם אוסר להעניק שירותי non audit ללקוחות המקבלים שירותי ביקורת במקרה שעולים ניגודי עניינים, אך חוק זה טרם יושם במלואו.

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי רואי החשבון המבקרים הם "כלב השמירה שלא נבח בזמן המשבר. הם יותר מדי נכונים לספק את ההנהלות כדי להבטיח שכר-טרחה, וזאת על חשבון אספקת שירות טוב יותר למחזיקי המניות ולאינטרס הציבורי".

מבקרי התוכנית החדשה טוענים כי האיסור להעניק ייעוץ וביקורת יהיה זניח אם לא יינקטו במקביל צעדים פרו-תחרותיים נוספים, כגון דיאלוג קבוע בין המבקרים לרגולטורים; איסור על ה"ברית" בה בנקים מתעקשים שחברה המקבלת הלוואה תהיה מבוקרת על-ידי ה"ביג 4" בלבד; Joint audit לחברות בעלות מחזור של מעל מיליארד יורו (מיושם כבר בצרפת).

שינוי משמעותי

רו"ח אייל הורוביץ, יו"ר אירופה, מזרח תיכון ואפריקה של משרד רואי החשבון הבינלאומי בייקר-טילי, מונה לפני 5 חודשים למספר 2 ברשת העולמית והפך לרואה החשבון הישראלי הבכיר ביותר בפירמות הבינלאומיות. בייקר-טילי אינטרנשיונל היא הפירמה השמינית בגודלה בעולם. הורוביץ צופה כי מדובר בשינוי הכי משמעותי בענף בעשורים האחרונים, שעשוי להשליך גם על ישראל.

- בוא נעשה קודם סדר: האם מבחינה חשבונאית האיחוד האירופי פועל כיום כמקשה אחת, ממש כמו מדינות ארצות-הברית?

הורוביץ: "האיחוד האירופי אינו פועל כמקשה אחת. יש לזכור כי על מנת שמישל ברנייה, הממונה על כלכלת הפנים באיחוד האירופי, יעביר את הכללים - כל מדינה החברה באיחוד תצטרך לאשר אותם. מצד שני, ל-EU יש הרבה כוח, גם בהכתבת התוכן וגם ברמת ההשפעה על האימוץ. על מנת להעביר את הכללים והאיסורים חייב להיות סינכרון בין ה-EU לבין המדינות הגדולות באיחוד".

- כיצד נוצרה הריכוזיות בענף החשבונאות באירופה, והאם היא אכן פוגעת בתחרותיות?

"באופן חד-משמעי, הריכוזיות בענף החשבונאות פוגעת בתחרותיות. פירמות ה'ביג 4' הצליחו במהלך השנים לבדל את עצמן מהשאר. הן הצליחו למתג את עצמן כפירמות בעלות יכולות שלאחרים אין (כגון עיסוק בתקינה החשבונאית הבינלאומית, ה-IFRS - ר.פ.), והן הפכו למאוד ריכוזיות בשוק ההון ולכאורה למונופול.

"מישל ברנייה מבין שעל מנת לפתוח את השוק האירופי לתחרות, עליו להילחם במונופול. זה לא מצב סביר שכ-90% מהחברות הציבוריות באירופה מבוקרות על-ידי 4 משרדים. באירופה, כמו גם בישראל, יש ריכוזיות יתר שגורמת לניגוד עניינים. בשוק הישראלי יש כ-700 חברות ציבוריות, שמרביתן קטנות, ואין הלימה בין מספר החברות הקטנות ל-4 פירמות רואי החשבון הגדולות המבקרות אותן".

- מדוע פיצול החברות הגדולות לשניים (ביקורת וייעוץ) יתרום בהכרח להפחתת הריכוזיות?

"אני מאמין כי על כל חברה להיחשף ליותר מפירמת רואי חשבון אחת. חשיפה למספר פירמות רואי חשבון תגביר אוטומטית את התחרות. לחברות תהיה יותר פרספקטיבה על איכות פירמות רואי החשבון השונות.

"כמו כן, בתחום החשבונאות ישנו מושג מפתח הנקרא 'אי-תלות'; רואה חשבון מבקר צריך להיות בלתי תלוי בלקוח, בעוד שמתן ייעוץ מאיים על אי-תלות זו. אני מאמין שיש להפריד בין הביקורת לייעוץ ולחשוף את החברות השונות לכמה שיותר משרדי רואי חשבון.

"ה'ביג 4' הן פירמות רואי חשבון חזקות וטובות, אך יחד עם זאת בשוק ישנן פירמות מצויינות אחרות. אישור התוכנית ישנה את תמהיל העבודה בשוק ויהפוך אותו לתחרותי יותר - ומכאן ליעיל יותר".

- מדברים על כך שאם תאושר התוכנית והפירמות יפוצלו, ייפתח פתח להשתלטות מצד חברות סיניות.

"החברות הסיניות מעוניינות להשתלט על השוק ללא קשר לשינויים הצפויים באיחוד האירופי. שר האוצר הסיני קיבל החלטה שפירמות ה'ביג 4' לא יבקרו את הפעילות הממשלתית הסינית. מדובר בפעילות גדולה ומשמעותית, וזה יוצר בעיה ל'ביג 4'. לסינים כוח עצום, הם יתחילו במסע רכישות בקרוב, ולדעתי הם ינסו לרכוש גם רשתות וגם את פירמות ה'ביג 4'".

- האם להערכתך מדובר בצעד יעיל גם לגבי השוק הישראלי? מה צפוי לקרות אם ייושם בארץ?

"אין ספק שגם מחוץ לאיחוד האירופי, בארה"ב וגם בישראל, יידרשו לסוגיה הזו. ההחלטה באירופה תשפיע על כל העולם. אני מאמין כי לאחר שהתוכנית תעבור באיחוד האירופי, רשות ניירות ערך בארץ תבחן את יישום הנושא גם אצלנו.

"יתרה מכך: עצם העובדה שמדברים על הנושא ובוחנים אותו - מאפשר לפירמות מצוינות אחרות להתפתח ולהתחזק. בימים אלה אני מציע לחברות השונות במשק לבחון את כלל משרדי רואי החשבון ולבחור אותם לפי איכות, יעילות ומקצועיות".

עוד כתבות

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

"נעים בסופ"ש": מערך ההסעים של מטרופולין גוש דן יוצא לדרך

הבוקר השיקו ראשי הערים את מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש", שיחל לפעול ברחבי גוש דן בסוף השבוע הקרוב, ובמסגרתו יופעלו 6 קווים על פני יותר מ-500 תחנות ● חולדאי: "אני מקווה שהצעד הבא יהיה הקמת רשות תחבורה מטרופולינית"

אילן ישועה וניר חפץ / צילום: איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ההצעה של מנכ"ל וואלה לניר חפץ: "שים אצלי 700 אלף שקל - ותקבל עד חצי המלכות"

בתמלילי שיחות וואטסאפ שנחשפות כאן לראשונה, אילן ישועה מציע לעד המדינה, שבאותו זמן עבד כראש מטה ההסברה של הליכוד, שהליכוד יוציא את כספי מימון המפלגות שלו על פרסום בוואלה ● ידיעה זו שונתה לאחר פרסומה מכיוון שהתברר לנו שנפלה בה טעות וכי הקמפיין הפרסומי לא הותנה בסיקור חיובי, בניגוד לנכתב במקור (ראו תיקון)

גיל מנדלזיס, קפיטוליס / צילום: אייל טואג, יח"צ

עוד גיוס לחברת פינטק: קפיטוליס גייסה 40 מיליון דולר

המערכת שמפתחת החברה יודעת לבצע אופטימיזציה של העסקאות שרשומות בספרים של גופים פיננסיים ● את סבב הגיוס B הובילו הקרנות ספארק ו-SVB קפיטל, שהצטרפו למשקיעים הקיימים סקויה ואינדקס ונצ'רס

סינמה סיטי באר שבע / צילום: עידן אסלן, יח"צ

בהשקעה של כ-550 מיליון שקל: סינמה סיטי יורדת לדרום

המתחם החדש בבאר-שבע משתרע על פני 3 קומות בשטח של 50 אלף מ"ר וכולל קומה שלמה של 20 אולמות קולנוע, 4 אולמות VIP, היכל מופעים, תאטרון ואולם כנסים מהגדולים בדרום הארץ, מתחם הופעות ומתחם החלקה על הקרח

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

אפל תרמה כמעט מחצית מעליית דאו ג'ונס ב-1,000 נקודות מאז יולי

הרנסנס במניית אפל, שעלתה השנה כבר בקרוב ל-70%, משקף את האופטימיות ביחס לעסקת סחר בין ארה"ב וסין, ואת התוצאות הרבעוניות האחרונות שמצביעות על חוזק בעסקי החברה מעבר למוצר הדגל שלה

בית קולנוע בארה”ב/ צילום: רויטרס

משרד המשפטים האמריקאי מטלטל את תעשיית הפצת הסרטים בארה"ב

משרד המשפטים האמריקאי פועל לביטול צווים שנגעו לתעשיית הקולנוע מאז סוף שנות ה-40, במהלך שעשוי להיות בעל השלכות רחבות על הפצת סרטים, והתנאים שבהם הם מוקרנים על המסך הגדול

רועי רימשון/ תמונה פרטית

הצצה לחייו של עסק קטן: "על כל שקל שאני מרוויח, המדינה לוקחת בין 50 ל-60 אגורות"

רועי רימשון מהישוב לוטם, מקיים הרצאות על שיריה של נעמי שמר וחוקר עצמאי בנושא ● "המסים שאני נדרש לשלם למדינה בלתי הגיוניים וההוצאות מטורפות" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

פקקי תנועה באיילון/ צילום: איל יצהר

לא מצליחים לשרוד בפקקים? תוך עשור יעלו על הכבישים עוד 1.8 מיליון כלי רכב

הגידול באוכלוסייה והצמיחה בתמ"ג יהפכו את הכבישים ב-2030 לגיהנום ● מחקר חדש טוען כי מספר כלי הרכב בכבישים יזנק ל-5.2 מיליון ● השקעות העתק בתחבורה הציבורית והפנטזיות על רכב ללא נהג ישפרו את המצב אבל לא ימנעו קטסטרופה

קניון חדש ברהט  / הדמיה: יח"צ

בעלות 51 מיליון שקל: רני צים ומידאס השקעות מקימים מרכז קניות ברהט

זאת כחלק מפיתוח הפעילות במגזר הערבי תחת המותג SEVEN ● הפרויקט, שנמצא עדיין בשלבי תכנון, ייבנה על שטח של כ-17 אלף מ"ר ויכלול כ-9,000 מ"ר שטחי מסחר

תשלום דמי מזונות משותפים/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ביה"ד הרבני בעקבות העליון: "לחייב אב בתשלום מזונות רק כשזה מקדם את טובת הילדים"

ביה"ד הרבני בחיפה ביטל את המזונות שנדרש לשלם אב לילדה שעברה את גיל 6 ונמצאת במשמורת משותפת ● הסיבה: כושר ההשתכרות של האם גבוה בהרבה מכושר האב ● בכך צעד ביה"ד צעד משמעותי לעבר "מהפכת השוויון בנטל המזונות" שהנהיג העליון

רצים למרחב המוגן / צילום: רויטרס

שוב ירי מסוריה, ומה עם תוכנית הממשלה להשקיע 5 מיליארד שקל במיגון הצפון?

מטח הרקטות לגליל ולגולן העלה שוב את הפערים בין המיגון הקיים ביישובי הצפון לבין זה הנדרש לאור האיומים העדכניים בזירה • תוכנית "מגן לצפון", שיצאה לדרך השנה והבטיחה בנייה של מרחבים ממוגנים ושיפוץ מקלטים על פני עשור, נותרה כמעט כולה על הנייר ותמתין לממשלה הבאה

אופיר אקוניס, הליכוד / צילום: יח"צ

האם נציגי מפלגות ערביות כבר ישבו בוועדת חוץ וביטחון?

האם חברי מפלגות ערביות זכו להיכנס להיכל הביטחון של הכנסת? כן - אבל לא לקודש-הקודשים ● המשרוקית של גלובס

נתי כהן מנכל משרד התקשורת / צילום: איל יצהר

חברות הסלולר מבקשות דחייה במכרז הדור החמישי

פרטנר מבקשת דחייה על רקע אי-הוודאות בסוגיית מבנה דירקטוריון החברה, סלקום מבקשת דחייה בשל אי-השלמת המו"מ עם גולן טלקום ואקספון, והוט מובייל מבקשת דחייה על רקע אי-הוודאות בפרטנר

קוטג' שכונת מורשה, רמת השרון / צילום: אנגלו סכסון רמת השרון

בכמה נמכר קוטג' בן 5 חדרים בשכונת מורשה ברמת השרון?

קוטג' בשטח 250 מ"ר בשכונת מורשה ברמת השרון נמכר ב-3.8 מיליון שקל ● ובכמה נמכרה דירת 2 חדרים בערד? 

 

הנשיא מעניק את המנדט להרכבת הממשלה לבני גנץ / צילום: חיים צח, לע"מ

ליברמן: נתוני הגירעון יחד עם הרקטות מעזה והמצב בסוריה מחייבים ממשלת אחדות.

(עדכונים שוטפים) - בחצות יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה ● ליברמן ימסור בכנסת הצהרה בשעה 13:00 ● נתניהו: "ליברמן אמר שילך עם הצד שלא יסרב. עכשיו נותר רק לראות אם הוא יעמוד בהתחייבויותיו"

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

4.5 מיליארד שקל לדרוזים ולצ'רקסים מחכים למנדלבליט

תוכנית ממשלתית רב-שנתית לחברה הדרוזית והצ'רקסית בסך מיליארדי שקלים תקועה בשל הפלונטר הפוליטי ● אם לא תחול פריצת דרך להקמת ממשלה, עשוי היועמ"ש לאשר באופן חריג העברת תקציבים חלקית

פרופ' דפנה ברק ארז, שופטת עליון / צילום: שלומי יוסף

בג"ץ: העסקת רואי חשבון חיצוניים כמבקרי פנים ע"י החברות הממשלתיות מגבירה ניגודי עניינים

בפסק דין עקרוני המצדיק את יוזמת רשות החברות הממשלתיות לצמצם העסקת רואי חשבון חיצוניים כמבקרי פנים, מגדירה שופטת העליון דפנה ברק-ארז כללים להתערבות רשות החברות בניהול החברות הממשלתיות, ודוחה את העתירות שהגישו נגדה רואי החשבון

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

נעילה מעורבת בוול סטריט; ירידות חדות במגזר הקמעוני

הדאו ג'ונס ירד ב-0.3%, הנאסד"ק עלה ב-0.2%, ו-S&P 500 ננעל כמעט ללא שינוי ● קוהל'ס והום דיפו צללו לאחר תוצאות מאכזבות והנמכת תחזיות, וגררו גם את מייסיס ● מספר היתרי הבנייה בארה"ב זינק לשיא של 12 שנה, עלייה במספר התחלות הבנייה למגורים ● נעילה מעורבת באירופה; מדד הניקיי היפני איבד 0.5%, והבורסה בהונג קונג קפצה ב-1.5%

רון וקסלר / צילום: איל יצהר

הפרידה מבנק הפועלים פגעה בישראכרט; רווחי כאל גדלו ב-33% ברבעון השלישי

ישראכרט, שהפכה לחברה ציבורית באפריל השנה, דיווחה על רווח נקי של 83 מיליון שקל ברבעון השלישי, ירידה של 9.8% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● המתחרה הגדולה כאל רשמה רווח נקי של כ-58 מיליון שקל, שיפור לעומת הרבעון המקביל

צילום מסך מאתר המכירה / צילום: צילום מסך

מכירה פומבית של ממורביליה נאצית מעוררת סערה בגרמניה ובישראל

קרוב ל-200 פריטים מתקופת הרייך השלישי, רבים מהם ממורביליה נאצית של מנהיגי המשטר, צפויים לעמוד מחר למכירה פומבית במינכן ● המכירה עוררה סערה בגרמניה, למרות הכחשות בית המכירות כי הקונים הם פעילי ימין קיצוני או מעריצים של המשטר הנאצי