גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסכסוכים הגדולים של שנת 2011

אגו? כן. יצרים? בהחלט. כסף גדול? ועוד איך. בכירי המגזר העסקי לא איכזבו אותנו וניהלו גם ב-2011 קרבות רוויים באמוציות

מאיר שמיר נגד זהבית כהן

תקציר הפרקים הקודמים: מאיר שמיר, הבעלים של מבטח שמיר וזהבית כהן, מנכ"לית אייפקס ישראל, שילבו ב2007 זרועות ורכשו יחד את השליטה בתנובה תמורת 989 מיליון דולר. לכהן היה תנאי אחד קטן - הדוחות של החברה הנרכשת לא יפורסמו לעולם. שמיר, שרכש את חלקו בתנובה דרך החברה הציבורית מבטח שמיר, קיבל פרה-רולינג מרשות ניירות ערך והסכים. התנאי הפך לחלק מחוזה השותפות. כעבור שנה הושלמה העסקה והצמד הפך לבעלים הגאים של קונצרן המזון הגדול בישראל.

האידיליה הזו נגמרה במהירות. בקיץ 2009 שינתה רשות ניירות ערך את עמדתה. בעלי תפקידים חדשים ברשות דרשו לחשוף את הדוחות המלאים של תנובה. שמיר פנה לכהן אך זו סירבה לסייע והתעקשה כי יעמוד בהסכם. שמיר מצא עצמו בין הפטיש לסדן - אם יתעמת עם כהן הוא מסתכן בהפרת הסכם השותפות ויוטלו עליו סנקציות חמורות; אם לא יתעמת עם כהן, לא יקבל את הנתונים אותם דרשה הרשות ויסתכן בקנסות והשעיית המניה ממסחר.

ההסלמה: במאי 2010 השעתה רשות ניירות ערך את מבטח שמיר ממסחר. לשמיר לא נותרה ברירה, והוא החל במו"מ למכירת החזקותיו בתנובה. הקונה המיועד - בנק לאומי. כשהתפרסם מחיר העסקה המיועדת התברר ששווי תנובה הוכפל והגיע ל-2.2 מיליארד דולר. במקביל, היחסים האישיים בין שמיר לכהן הורעו. בשלב הזה, השניים לא טרחו להסתיר את התיעוב ההדדי.

תמונת מצב עדכנית: אחרי שההסכם עם לאומי נחתם, החל שמיר בתרגילי השהייה, ומועד השלמת העסקה נדחה שוב ושוב. פעם דרש שמיר תוספת למחיר, פעם הרגולטור העמיד דרישות, וגם כהן לא שיתפה פעולה בהעברת נתונים ששמיר דרש לצורך הערכת שווי. ביוני 2011 חלף המועד האחרון, והעסקה טרם הושלמה. כשפרצה מחאת הקוטג', בלאומי ניצלו את הזדמנות ונסוגו מהעסקה.

לשמיר לא היה קונה, והרשות החלה לאיים עליו ועל כהן בקנסות. בתגובה תבע שמיר את אייפקס על סירובה להעביר נתונים. תחת לחץ הרשות חזרו שני הצדדים לדבר. כהן הגישה לשמיר הצעה - שנוסחה ונראתה כאולטימטום - לרכוש את חלקו. הוא דחה אותה. באותה עת, נראה היה כי העימות מתקדם לקראת הכרעה בבית משפט.

ואז, כמו בסרט הוליוודי, שמיר זכה לישועה ממקור לא צפוי. רשות ההגבלים העסקיים החלה בחקירה נגד תנובה וכהן. אייפקס, שהייתה בעיצומה של גיוס קרן חדשה, לא יכלה להרשות לעצמה להסתבך בחקירה פלילית. בכירי אייפקס הזיזו את כהן ומינו במקומה את שלמה רודב, שמקורב מאוד לשמיר. במקביל פורסמו מסקנות ועדת טרכטנברג, שהמליצו לחייב מונופולים לפרסם דוחות כספיים מלאים. כמה שבועות אחר כך, רודב הסכים להעביר לשמיר את כל הנתונים שנדרשים לו כדי לעמוד בדרישות הרשות.

איך זה ייגמר? נעריך בזהירות שהשותפות בין אייפקס לשמיר עומדת לפני סיום. תוך כמה חודשים יגיש שמיר הצעה לרכישת חלקה של אייפקס בתנובה במחיר נאה ביותר. באייפקס, כשכהן כבר לא בעמדת מפתח, יסכימו להצעה וירשמו אקזיט אדיר של 400%. מאיר שמיר יגשים את חלומו ויהפוך לבעל השליטה בתנובה. ומה יהיה עם זהבית כהן? היא, כנראה, תנסה לשקם את המוניטין שנפגע.

===

דורון עופר נגד ליאורה עופר

תקציר הפרקים הקודמים: זה נשמע כמו תסריט של אופרת סבון, אך הסכסוך הזה אמיתי לגמרי. מעורבת בו משפחה עם נכסים בהיקף של מיליארדי דולרים - אב דומיננטי שהלך לעולמו, שני אחים, ואלמנה שהייתה אשתו השלישית של אב המשפחה. עכשיו כולם נאבקים על הרבה כסף.

בספטמבר השנה נפטר יולי עופר בגיל 87, שבועות ספורים אחרי שהמפקח על הבנקים, דודו זקן, איבד את סבלנותו בנוגע להתנהלות המשפחה בנוגע לשליטתה בבנק מזרחי טפחות. כשזקן החל להציג למשפחה דרישות פומביות, נחשף המאבק המשפחתי החריף סביב צוואתו של המנוח.

זקן דרש לשנות את מבנה עופר השקעות, כך שחברת מליסרון ובנק מזרחי טפחות יופרדו מבנית במטרה להבטיח את יציבות הזרוע הפיננסית. הדרישה הרגולטורית החריגה והחריפה הזו נולדה עוד קודם למאבקי הירושה, אך הבשילה לכדי מאבק רגשי בין יולי ובתו ליאורה, שתמכו בדרישת בנק ישראל, לבין הבן דורון שהתנגד.

בשנים האחרונות דורון עופר איבד את מעמדו כבן המועדף ויצא לדרך עצמאית, וליאורה עופר הפכה ליורשת החזקה שמנהלת את עיקר האימפריה המשפחתית לצד האב.

ההסלמה: עם פתיחת הצוואה של יולי התברר שהוא הוריש את כל מניותיו בעופר השקעות לליאורה, ודורון לא קיבל דבר. זו הייתה יריית הפתיחה הרשמית למאבק הירושה בין האח והאחות.

תמונת מצב עדכנית: לסכסוך סביב הצוואה הצטרפה גם אלמנתו של יולי עופר - רות. בד בבד התברר שיולי השאיר אחריו שתי צוואות - הראשונה חילקה באופן שווה את מניותיו בעופר השקעות בין דורון וליאורה, ואילו בשנייה העביר כאמור את כל המניות לליאורה. בנק ישראל ממתין שמשפחת עופר תציית להנחיותיו ותסכים להפרדה המבנית.

עתידות: כל הנוגעים בדבר מצטיידים בעורכי דין מהשורה הראשונה כדי לזכות בנתח מירושת המיליארדים. בצד ממתין בנק ישראל, שאמנם עיכב במעט את הדד-ליין שנתן למשפחה, אך הוא בהחלט עשוי להפתיע ולכפות את הפתרון הרצוי לו באופן חד צדדי, תוך שינוי היתר השליטה הקיים של המשפחה בבנק.

===

ענבל אור נגד פנינה רוזנבלום

תקציר הפרקים הקודמים: במוקד הסכסוך עומדת הווילה המפוארת של פנינה רוזנבלום ברחוב שרת 31 ברמת גן, שמשתרעת על שטח של 600 מ"ר וכוללת בריכת שחייה, מעלית פנימית ופינוקים רבים נוספים. ב-9 בפברואר נכרת הסכם אופציה בין רוזנבלום לבין חברת "אור סיטי", שבבעלות ענבל אור, לגבי מכירת הווילה. אור ביקשה לרכוש את הווילה תמורת 14.5 מיליון שקל, להרוס אותה ולבנות במקום פרויקט של שש דירות. בגין האופציה שילמה אור לרוזנבלום חצי מיליון שקל. ההסכם הוכפף לקיומו של תנאי מתלה, לפיו תתקבל החלטה מקדמית (פרה רולינג) בכתב כי העסקה פטורה ממע"מ.

ההסלמה: במשך חודשים ארוכים התנהלו היחסים בין אור לרוזנבלום על מי מנוחות, אך בחודש יולי העסקה התפוצצה. אור טוענת כי הדבר קרה בגין אי קיום התנאי המתלה על-ידי רוזנבלום. רוזנבלום טוענת כי אור פוצצה את העסקה משום שלא הצליחה למצוא לה מימון.

הסכסוך הגיע לבית המשפט לאחר שאור הגישה תביעה נגד רוזנבלום וביקשה מבית המשפט לכפות על רוזנבלום להחזיר לה את דמי האופציה בסך חצי מיליון שקל, וכן לפסוק פיצויים על נזקים שנגרמו לה, לדבריה, מביטול העסקה. רוזנבלום טענה בתגובה כי אור הסכימה לביטול התנאי המתלה וכי תביעתה נגד רוזנבלום מהווה "ניסיון נפסד" לעשות שימוש בהערת אזהרה שנרשמה לטובת "אור סיטי" על המקרקעין (שהזכות לרישומה פקע), ולהפוך אותה ל"מכבש לחצים" פסול על רוזנבלום.

תמונת מצב עדכנית: ב-21 בספטמבר התייצבו רוזנבלום ואור בבית משפט השלום בתל אביב לדיון בתביעה. אולמו של השופט רחמים כהן, הקטן ממילא, היה צר מלהכיל את כמות האמוציות, הכעסים והזעם שנצברו אצל השתיים ובאי כוחן. כאשר מסרה אור את עדותה, צחקקה רוזנבלום בקול ממקום מושבה. כאשר רוזנבלום עלתה לדוכן העדים, אור סיננה לעברה הערות עוקצניות מהספסל האחורי.

בשלב מסוים פנתה באת כוחה של רוזנבלום, עו"ד ברוריה לקנר, לאור לאחר שזו סירבה להשיב לשאלותיה והטיחה בה: "את לא בערוץ 2 ולא בתוכנית 'לילה כלכלי', תעני לי על השאלות. את נכשלת בשיווק הפרויקט ולכן מגלגלת את הכישלון על רוזנבלום". בהמשך, אמרה אור לשופט, לאחר שעו"ד לקנר נכנסה לדבריה: "זה לא יכול להתנהל ככה, תסתום לה קצת את הפה".

עתידות: הסכסוך המתוקשר צפוי להמשיך לנפק כותרות צהובות גם בשנה הבאה, אלא אם רוזנבלום ואור ישתפו פעולה עם ניסיונות התיווך של בית המשפט ויגיעו לפשרה.

עוד כתבות

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יח"צ

אג"ח מטומי מזנקת: דיווחה על הסכם למכירת החברה הבת טים אינטרנט ב-46 מיליון אירו

אם המכירה תצא לפועל, תוכל החברה החבוטה לפרוע את מלוא החוב שלה למחזיקי האג"ח ● מטומי מחזיקה ב-90% ממניות טים אינטרנט, שהיא למעשה פעילותה היחידה ● כ-19.1 מיליון אירו מהסכום יועבר ל-Rainmaker, מייסדי טים אינטרנט שמכרו למטומי את ה-90%

בראיין בלסקי / צילום: יח"צ

"השוק השורי במניות בארה"ב ימשיך בשנים הקרובות וייתכן שגם בעשור הקרוב"

בראיין בלסקי, אסטרטג השקעות ראשי בקבוצת BMO, לא צופה השנה מיתון בארה"ב, ממליץ להתרחק מאירופה וסבור כי חברות פינטק ואנרגיה מתחדשת לא באמת מאיימות על החברות המסורתיות ● בראיון ל"גלובס" הוא מסמן את הסקטורים המועדפים על החברה בשוק האמריקאי

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

המשקיעים שמתעלמים מההייטק והיזם המצליח שגדל בלי טכנולוגיה: מה קרה השבוע בהייטק

מה עומד מאחורי התוכנית של רשות החדשנות לעידוד השקעה בהייטק, מהם הנתונים מאחורי Wix ומה הקשר בין מיקרוסופט, הסטארט-אפ הישראלי והפלסטינים ביהודה ושומרון ● השבוע שהיה בהייטק

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

הנשר נחת: איחוד תוצאות אמריקן איגל הקפיץ את רווחי פוקס ברבעון, למרות ירידה במכירות חנויות זהות

קבוצת האופנה סיימה את הרבעון השלישי ברווח של 116 מיליון שקל, עיקרו בגין מעבר להחזקת שליטה באמריקן איגל ● דיווחה על עלייה בפעילות במותגים החדשים ושיפור בפעילות אתר טרמינל איקס ומועדון כרטיס האשראי ● מניית פוקס קרובה לשיא ומשקפת לה שווי של כ-2 מיליארד שקל

שאול שני / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לאחר שנכשל בניסיון להנפיק בלונדון: שאול שני מוכר את ECI בשליש מהשווי שלפיו נרכשה ב-2007

הרוכשת האמריקאית ריבון תשלם 450 מיליון דולר עבור חברת ציוד התקשורת למודת המשברים ● משקיעי ריבון לא אהבו את העסקה, ומניית הרוכשת איבדה כשליש מערכה בתוך יומיים - גם על רקע עזיבת המנכ"ל וגיוס חוב מתוכנן של חצי מיליארד דולר למימון הרכישה ופרעון חובות ECI ● הערכות: לא צפויים פיטורים מאסיביים ב-ECI בעקבות הרכישה

מתקן הפקת נפט של ארמקו./ צילום: רויטרס

ארמקו תנפיק מניותיה לפי שווי של 1.7 מיליארד דולר, פחות מהצפוי

ארמקו תנפיק ב-IPO כ-3 מיליון מניות בכ-8 דולרים ליחידה ● הנסיך הסעודי בן סלמאן קיווה להנפיק 1.5% ממניותיה של חברת הנפט הסעודית לפי שווי של 2 מיליארד דולר

משרדי טריגו 2019 / צילום: תלם ירדן בר

הטכנולוגיות הישראליות שמנסות להציל את שולי הרווח של הקמעונאיות

מרובוטים וחנויות ללא קופאים ועד היכרות טובה יותר עם הלקוח: דוח חדש של חברת הייעוץ דלויט סוקר את תחום הריטייל-טק הישראלי - 450 חברות שגייסו מיליארד וחצי דולר בארבע השנים האחרונות ● אז מה עומד מאחורי הגאות בתחום? ממש לא רק הניסיון להתחרות באמזון

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

החלטת בית המשפט באוקלהומה מקפיצה את מניית טבע

בית המשפט באוקלהומה החליט להפחית קנס על חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בהליך האופיואידים ● ברקשייר האת'וויי צמצמה במידה מסוימת את ההפסד שלה "על הנייר" מרכישת מניות טבע

קבלנים / צילום: שאטרסטוק

האם בעל זכות מזערית בקרקע יכול לגרום ליתר הבעלים לאבד אותה?

האומנם כל שותף בקרקע זכאי לדרוש פירוק שיתוף? 

 

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

רשת הדיסקאונט שמנפיקה ללא דיסקאונט: הכול על הנפקת יוחננוף

ביוחחנוף, כמו בקרב מנפיקים לא מעטים אחרים, בחרו לנצל את תנאי השוק הנוחים ולמקסם תמורות כבר במועד ההנפקה - וחבל שכך

סייברארק / צילום: מתוך אתר החברה

גיוס מוצלח לסייברארק: הנפיקה אג"ח להמרה ב-500 מיליון דולר בריבית אפסית

ספקית פתרונות אבטחת הסייבר לארגונים הנפיקה למוסדיים אג"ח המיועדות לפירעון בנובמבר 2024 ● היקף הגיוס עשוי לגדול בעוד 75 מיליון דולר

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: בבלפור מפיצים עליי עלילות קונספירציה מופרכות והזויות

סער התייחס לחשבון הטוויטר של יאיר נתניהו ובו ציוץ מחדש לתזה שהופצה הבוקר על ידי בעל הטור גדי טאוב, לפיה סער ימשוך שליש סיעת ליכוד איתו כדי לכונן ממשלה עם כחול לבן

יואל בר אל / צילום: איל יצהר, גלובס

"זה עולם קשה, קר ואכזר": הכירו את היזם שמלמד את רשתות השיווק מה קורה בחנויות שלהן

חברת Trax מלמדת ספקים וקמעונאיות מה מתרחש בחנויות - ממלאי המוצרים ועד אופטימיזציה של המדפים ● יואל בר־אל, מייסד-שותף, מספר ל"גלובס" על העבודה מול הקמעונאיות ועל החברה שהצליח להציל מפירוק ● האזינו לפודקאסט ההייטק "רוד שואו" 

יירוט מעל שדרות/ צילום : שי גולדן

עצמאי זה לגמרי לבד: המגזר שסובל יותר מחרדה ודיכאון

אנשים שעובדים בעסק משלהם לא תמיד חוגגים עצמאות ● חוסר ודאות ובעיות כמו לקוחות שדוחים תשלומים או אפילו רצף של חופשות וחגים, גורמים לעצמאים חרדות ● איך מתמודדים עם עסק ביש? ומה עושים עצמאים בעוטף עזה?

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עד המדינה ניר חפץ דורש התנצלות מיעקב ברדוגו ומאיים לתבוע

חפץ, עד המדינה בתיק 4000, טוען כי שדרן גל"צ הפיץ בקבוצת וואטסאפ בשם "אחדות הליכוד" פרטים אסורים בפרסום ובכך הסב לו נזקים והפר את פרטיותו ● ברדוגו הכחיש את הטענות ● בנוסף טוען חפץ כי נתניהו פעל ב-2016 לשיבוצו של ברדוגו כשדרן

הנשיא טראמפ בפלורידה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המדינה שתכריע את גורל הבחירות המקוטבות ביותר בארה"ב

50 מדינות משתתפות בהצבעה, אבל רק מעטות מהוות לשון מאזניים שקובעת בפועל את התוצאות. אחת מהן היא פלורידה ● מה קרה בה במערכות בחירות קודמות, איזה תפקיד היא משחקת עכשיו בפריימריז הדמוקרטיים, ולמה היא עשויה לקבוע לאן הולכת אמריקה מכאן ● כתבה ראשונה בסדרה

זאב אלקין / צילום: תמר מצפי

צמצום פליטת גזי חממה: האם ישראל יכולה לעמוד בהבטחותיה הצנועות?

בניגוד לטראמפ, השר להגנת הסביבה זאב אלקין דבק בהתלהבות בהסכם האקלים של פריז • אבל כמה שאפתניות היו ההתחייבויות של ישראל מלכתחילה, והאם סביר שנעמוד בהן בתאריך היעד - 2030? ● המשרוקית של גלובס

מטריקס / צילום: איל יצהר

מכפילי הרווח של חברות ה-IT מעוררים מחשבה: האם זה הזמן לדלל החזקות?

מניותיהן של ארבע החברות הישראליות הגדולות בסקטור טכנולוגיות המידע - מלם-תים, חילן, וואן ומטריקס - נסקו במאות אחוזים בחמש השנים האחרונות ● האם יש הצדקה מלאה להתארכות מכפילי הרווח במגזר?

קורקינט ליאו / צילום: ליאו, יח"צ

אחרי אילת, ים המלח וירושלים: הקורקינטים השיתופיים מגיעים לחיפה

החל ממחר יוצבו 150 קורקינטים שיתופיים להשכרה של LEO ברחבי העיר ● מחיר ההשכרה בחיפה יהיה זהה לזה שמשלמים בכל חלקי הארץ

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

רשות החדשנות ורשות ני"ע ישקיעו 6 מיליון שקל בתוכנית פיילוטים בתחום הפינטק

במסגרת התוכנית שתושק בימים הקרובים, חברות וסטארט-אפים ישראליים יקבלו גישה למאגרי המידע של הרשות לניירות ערך ולנתוני המסחר של הבורסה ● המהלך אמור לעודד חברות לפתח פתרונות טכנולוגיים בתחומי הפינטק